123/2004. (IV. 29.) Korm. rendelet
a határátkelőhely megnyitásának, megszüntetésének, a működtetés rendjének és feltételeinek szabályairól szóló 305/2001. (XII. 27.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a határőrizetről és a Határőrségről szóló 1997. évi XXXII. törvény 83. §-a (1) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
A határátkelőhely megnyitásának, megszüntetésének, a működtetés rendjének és feltételeinek szabályairól szóló 305/2001. (XII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 2. §-ának (2) bekezdése a következő 9. ponttal egészül ki:
"9. Kamionterminál: a határátkelőhely területéhez közvetlenül csatlakozó vagy a határátkelőhelyről zárt pályán megközelíthető olyan körülkerített, zárt terület- és épületegyüttes, amely a tehergépjárművek parkolását, az áruk átrakását, vámkezelését, átmeneti megőrzését szolgálja."
2. §
A Vhr. 12. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A határátkelőhely üzemeltetője a határátkelőhelyen az ellenőrző hatóságok, valamint a közúti súlyellenőr zést végző szervezet elhelyezését bérleti díj nélkül, az egyéb közreműködők részére az elhelyezést térítés ellenében biztosítja. Az üzemeltetési költségeket valamennyi hatóság és közreműködő az üzemeltetőnek - a használat és a felhasználás mértékével arányosan, külön megállapodás alapján - megtéríti."
3. §
A Vhr. a következő címmel és 15/A-15/B. §-sal egészül ki:
"A határátkelőhelyekre vonatkozó különös rendelkezések
15/A. § (1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a közúti határátkelőhelyen az ellenőrző hatóságokon, valamint a közút kezelőjén kívül, más szerv vagy szervezet tevékenységet csak a vámszervezet felsőfokú szervének, valamint a Határőrség központi szervének engedélyével végezhet. Ez a rendelkezés nem érinti a Határőrség - a határátkelőhelyre nem határátlépés céljából történő belépéssel kapcsolatos - engedélyezési jogkörét.
(2) Határátkelőhely megnyitása esetén a határátkelőhely rendjéért felelős szerv a forgalmi rendet - a vámszervezet felsőfokú szervének véleménye figyelembevételével -úgy köteles megszervezni, kialakítani, létesítményeit kijelölni, hogy az elősegítse az államhatáron át lebonyolódó személy- és áruforgalom zavartalan, gyors és hatékony ellenőrzését.
(3) Közúti határátkelőhely kettőszáz méteres körzetében kamionterminálon kívül egyéb ipari vagy kereskedelmi szolgáltató jellegű tevékenység nem folytatható, ilyen célra építmény nem létesíthető. Ez alól a rendelkezés alól a vámszervezet felsőfokú szerve ad felmentést a Határőrség Országos Parancsnokságának egyetértésével, amennyiben a tevékenység végzéséhez vagy építmény létesítéséhez a helyi önkormányzat előzetesen már hozzájárult.
(4) Más jogszabály által meghatározott, a határforgalom állat- és növény-egészségügyi ellenőrzését szolgáló állat- és növény-egészségügyi határállomás a vámszervezet felsőfokú szervének egyetértésével létesíthető a határátkelőhely zárt területén, illetve azon kívül.
(5) Kamionterminál - a teherforgalom gyors lebonyolítása, a határátkelőhely és a bevezető közút tehermentesítése érdekében - a vámszervezet felsőfokú szervének engedélyével létesíthető. Kamionterminál létesítésére a vámszervezet felsőfokú szerve pályázatot köteles kiírni.
(6) A kamionterminál területén az áru szállítóján kívül csak azok az állandó szolgálatot teljesítő személyek tartózkodhatnak, akik belépési engedéllyel rendelkeznek. A kamionterminálra a be-, illetve onnan kilépés csak a vámhivatal ellenőrzése mellett történhet.
(7) Kamionterminál területén kis- és nagykereskedelmi egység, vendéglátóipari, ipari, mezőgazdasági szolgáltatást nyújtó cég, egyéni vállalkozó üzlethelyiséget, irodát, telephelyet nem létesíthet.
(8) Határátkelőhelyen vámközvetítő tevékenység végzésére csak akkor adható ki engedély, ha a határátkelőhelyen biztosított vagy biztosítható az elhelyezés. Az elhelyezésére a vámszervezet pályázatot köteles kiírni.
15/B. § A fuvarozó köteles a menetrendszerűen közlekedő vasúti járműveknek a határátkelőhelyen való tartózkodási idejét a vámszervezet felsőfokú szervével, valamint a Határőrség központi szervével egyeztetve úgy megállapítani, hogy az alatt az ellenőrzés elvégezhető legyen. A határt átlépő vasúti járművek menetrendjét, valamint annak minden változását közölni kell a vámszervezet felsőfokú szervével, illetve a Határőrség központi szervével. A határállomás állomásfőnökségének a nagyobb késéseket, a járművek elmaradását vagy menetrenden kívüli közlekedését a határvámhivatallal és a Határőrség illetékes helyi szervével olyan időben kell közölnie, hogy a vámellenőrzés és a határforgalom-ellenőrzés végrehajtható legyen."
Záró rendelkezések
Hatálybalépés
4. §
E rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Vhr. 13. §-ának (4)-(9) bekezdése hatályát veszti.
Módosuló jogszabályok
5. §
Az ideiglenes határátkelőhelyek megnyitásának szabályairól, a határátkelőhely területére nem határátlépés céljából történő belépés, tartózkodás, távozás rendjéről, valamint a határterülethez tartozó településekről szóló 184/1997. (X. 28.) Korm. rendelet 6. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, az (5) bekezdés pedig (8) bekezdésre módosul:
"(2) Az ideiglenes határátkelőhely működtetésének vámszolgálati, illetve határforgalom-ellenőrző szolgálati költségei megtérítésére a vámszervezet illetékes felsőfokú szerve, valamint a Határőrség illetékes területi szerve a kérelmezővel megállapodást köt.
(3) A megállapodásban meg kell határozni:
a) az ellenőrző szolgálatot ellátó egység létszámát,
b) a költségtérítés megfizetésének mértékét és módját.
(4) A költségtérítés mértékét aszerint kell meghatározni, hogy közérdekű, vagy egyéb határnyitás iránt nyújtották-e be a kérelmet. Közérdekű határnyitásnak minősül a szomszédos államok között megrendezésre kerülő kulturális, turisztikai, önkormányzati, egyházi vagy sportesemény, az egészségügyi szolgáltatás alapján történő határnyitás.
(5) Az e § (4) bekezdésében nem szereplő ideiglenes határátkelőhely nyitás egyéb határnyitásnak minősül.
(6) A költségtérítés mértéke közérdekű határnyitás esetén, valamint az állandó jelleggel megnyitott határátkelőhelyeken a nyitvatartási idő meghosszabbításával végzett vámszolgálatért, illetve határforgalom-ellenőrző szolgálatért fizetendő díj mértéke - fő/órában kifejezve - az 1200 euró forintra átszámított értékének:
a) 1%-a munkanapon 8.00-16.00 óráig,
b) 1,5% -a munkanapokon, az a) pontban meghatározott időszakon kívül,
c) 2%-a munkaszüneti és ünnepnapokon.
Egyéb határnyitás esetén a költségtérítés mértékét, az ellenőrző szolgálat létszámának és a megkezdett órák számának figyelembevételével megállapított tényleges költségek alapján kell meghatározni. A megállapított költségtérítést száz forintra kell kerekíteni.
(7) A tényleges költség megállapításánál különösen a vámszolgálatot, illetve a határforgalom-ellenőrző szolgálatot ellátó személyek bérét, járulékait, a helyszínre történő szállításukat, a nyitvatartáshoz kapcsolódó közüzemi díjakat és egyéb esetlegesen felmerülő költségeket kell figyelembe venni."
Felhatalmazó rendelkezés
6. §
A Kormány
(1) felhatalmazza a pénzügyminisztert, hogy - a belügyminiszterrel, a külügyminiszterrel és a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a határátkelőhelyek felsorolását, az ott bonyolódó forgalom jellegét és a határátkelőhely nyitvatartási idejét együttesen közzétegye;
(2) felhatalmazza a külügyminisztert, hogy az (1) bekezdés szerint közzétett adatok folyamatos naprakészen tartásáról a nemzetközi szerződések módosulásának külügyminiszteri közleményben történő közzététele útján gondoskodjon.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök