Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13/2004. (VIII. 6.) TNM rendelet

a terület- és regionális fejlesztési szakterületeken kifejtett szakértői tevékenység szabályozásáról

A szakértői működéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (2)-(3) bekezdésében, valamint az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 67. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a rendelet 9. §-a tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) A terület- és regionális fejlesztés ügykörét érintő, az 1. számú mellékletben meghatározott szakterületeken az a természetes személy működhet szakértőként, aki részére a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal (a továbbiakban: engedélyező szerv) a szakértői tevékenységet engedélyezte és ennek alapján a Területfejlesztési Szakértők Országos Névjegyzékébe (a továbbiakban: névjegyzék) bejegyezte.

(2) Az engedély közokirat, amely igazolja, hogy tulajdonosa jogosult szakértői tevékenységet ellátni. Az engedély az 1. számú mellékletben meghatározott több szakterületre, illetve egy szakterületen belül több részterületre is kiadható.

(3) A szakértő csak olyan szakértői tevékenységet folytathat, amelyet az engedély megjelöl.

(4) Az (1)-(3) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak az R. 1. §-a (2) és (4) bekezdésében meghatározott szakértői működésre.

2. §

(1) Szakértői tevékenység ellátására engedélyt az a büntetlen előéletű személy kaphat, aki a kérelemben megjelölt szakterületen

a) megfelelő felsőfokú végzettséggel,

b) legalább 5 éves szakmai gyakorlattal,

c) kiemelkedő szakismerettel rendelkezik, továbbá

d) szakmai alkalmasságáról az engedélyező szerv meggyőződött.

(2) Az (1) bekezdés szempontjából szakmai gyakorlati időként a szakirányú egyetemi (főiskolai) végzettség megszerzését követően, a kérelemben megjelölt szakterületen folytatott tevékenység idejét lehet figyelembe venni.

(3) Nem adható engedély annak a személynek, akit a névjegyzékből a 7. § (1) bekezdésének c) pontja alapján töröltek, és az erre vonatkozó határozat jogerőre emelkedése óta 3 év nem telt el.

(4) Köztisztviselő a szakértői engedély birtokában is csak a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 21. és 22. §-ban foglaltak szerint végezhet szakértői tevékenységet.

(5) A szakértő nem folytathat szakértői tevékenységet a munkáltatójánál vagy azzal kapcsolatos megbízás keretén belül.

3. §

(1) Az engedélyező szerv vezetője a 2. § (1) bekezdésének d) pontjában meghatározott szakmai alkalmasságról és az engedély kiadásáról minősítő bizottság (a továbbiakban: bizottság) véleményének figyelembevételével dönt.

(2) Az (1) bekezdés szerinti bizottság tagjai az engedélyező szerv részéről 3 fő, továbbá a kérelemben megjelölt szakterületnek megfelelő szakmai (felsőoktatási, tudományos) szervezetek 4 képviselője. A bizottság tagjait és elnökét az engedélyező szerv vezetője kéri fel.

(3) A bizottság meghatározza az ügyrendjét, amelyet az engedélyező szerv vezetője jóváhagy.

(4) A bizottság az engedélyezési eljárás keretében a kérelmezőt meghallgathatja.

4. §

(1) Az engedély iránti kérelmet a 2. számú melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani az engedélyező szervhez.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

a) három hónapnál nem régebben kiállított hatósági erkölcsi bizonyítványt,

b) iskolai végzettséget, szakképesítést igazoló okiratok hiteles másolatát (külföldi felsőoktatási intézmény által kiállított oklevél esetén annak hiteles magyar fordítását, valamint a honosításáról szóló iratot),

c) részletes szakmai önéletrajzot, a végzett tudományos tevékenységet igazoló dokumentumot, a témához kapcsolódó cikkek, tanulmányok jegyzékét,

d) a kérelmező szakmai tevékenységét értékelő referenciát,

e) a kérelem benyújtásának időpontjában közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszonyban, egyéb szolgálati jogviszonyban (a továbbiakban: munkaviszonyban) álló személy esetén a munkáltató hozzájárulását,

f) az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló eredeti bizonylatot,

g) ha a kérelmező más, vagy korábbi szakértői nyilvántartásban is szerepel, annak megnevezését, a nyilvántartásba vétel számát,

h) a kérelmező nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy hozzájárul személyi adatainak [nevének, elérhetőségi címének és telefonszámának, munkahelyének és munkakörének, az engedélyezett szakterület(ek) nek, részterü-let(ek) nek, az engedély érvényességi idejének, az engedély visszavonásának] névjegyzékben történő közzétételéhez, valamint szolgáltatott egyéb adatainak kezeléséhez.

(3) Nem szükséges erkölcsi bizonyítványt csatolni annak a pályázónak, akinek a munkáltatója igazolja, hogy olyan munkakörben dolgozik, amelyben az alkalmazás előfeltétele a büntetlen előélet.

(4) A bizottság a véleményét a kérelmező meghallgatása után a benyújtott részletes szakmai önéletrajz, az iskolai végzettséget, illetve szakképesítést igazoló okiratok, a tudományos, illetve szakmai tevékenységet igazoló dokumentumok és tevékenységet értékelő referenciák alapján alakítja ki a kérelmező szakmai alkalmasságáról.

5. §

(1) Az engedélyező szerv - évente folyamatos sorszámmal ellátott - névjegyzéket vezet azokról a személyekről, akiknek a szakértői tevékenység folytatását engedélyezte, vagy meghosszabbította. A szakértő a névjegyzékben nyilvántartott adatainak változását a változást követő 30 napon belül köteles bejelenteni az engedélyező szervnek. Az engedélyező szerv a szakértői névjegyzéket rendszeresen felülvizsgálja.

(2) A névjegyzék a következő adatokat tartalmazza:

a) a névjegyzék sorszámát és a névjegyzékbe történő bejegyzés időpontját,

b) a szakértő nevét, elérhetőségi címét,

c) munkahely és munkakör megnevezése, a munkahely címe, telefonszáma,

d) iskolai végzettség és szakképzettség, illetve felsőfokú szakképesítés megnevezése, az erről kiállított oklevél, bizonyítvány száma, a kiállítás helye és időpontja, a kiállító intézmény megnevezése,

e) szakvizsga, egyetemi doktori cím vagy tudományos fokozat megnevezése, az erről kiállított okirat száma, a kiállítás helye és időpontja, a kiállító intézmény megnevezése,

f) a szakterület(ek) felsorolását, azon belül a részterület(ek) megnevezését,

g) az engedély érvényességi idejének megjelölését,

h) a névjegyzékbe jegyzés és az abból való törlés időpontját.

(3) A tárgynegyedévi állapotnak megfelelő a névjegyzékben szereplő adatokból - szakterületenkénti tagolásban - közzé kell tenni a szakértő nevét, értesítési címét, iskolai végzettségét és szakképzettségét (felsőfokú szakképesítését), szakterület(ek) felsorolását, azon belül a részterület(ek) megnevezését, a szakvizsga megnevezését, egyetemi doktori címének, illetve tudományos fokozatának megnevezését, valamint ezen adatok változását, illetve az abból a tárgynegyedévben törölt személyek ezen adatait a Magyar Közlöny Hivatalos Értesítőjében a tárgynegyedévet követő 30 napon belül.

(4) Az engedélyező szerv a névjegyzék adatait a névjegyzékből történő törlés időpontjától számított öt évig kezeli, ezt követően az adatokat véglegesen törli. A névjegyzékben szereplő szakértők adatait a névjegyzékből törölt szakértők adataitól elkülönítetten kell kezelni.

6. §

(1) Az engedély a kiadásától számított 3 évig érvényes, amely kérelem esetén többször is meghosszabbítható.

(2) A meghosszabbítás iránti kérelmet az engedély érvényességi határidejének lejárta előtt legalább 60 nappal korábban kell benyújtani.

(3) A meghosszabbítás iránti kérelemre, valamint annak elbírálására a 2-4. §-ban foglaltak megfelelően irányadóak. A kérelemhez, a 4. § (2) bekezdésének b) -h) pontjaiban felsorolt iratok közül csak azokat kell mellékelni, amelynek tartalma időközben megváltozott.

(4) A korábbi engedélyben meghatározottakhoz képest újabb szakterületre kiterjedő szakértői tevékenység engedélyezésére irányuló kérelemre az (1)-(3) bekezdésben foglaltak megfelelően irányadóak.

(5) A korábbi engedélyben meghatározott szakterületen belüli újabb részterület engedélyezésére irányuló kérelemhez a 4. § (2) bekezdésének c)-e) pontja szerinti dokumentumokat kell csatolni.

(6) Az engedély meghosszabbítására és egyben újabb szakterületre kiterjedő szakértői tevékenység engedélyezésére irányuló kérelem külön eljárásnak minősül.

7. §

(1) Az engedélyező szerv az engedélyt visszavonja, és a névjegyzékből törli a szakértőt, ha

a) azt a szakértő kéri,

b) vele szemben az engedély kiadását követően merült fel olyan körülmény, amely a szakértői tevékenység engedélyezését kizárja,

c) a 2. § (1) bekezdésének d) pontja szerinti szakmai alkalmasságát bejelentés vagy a szakértőt foglalkoztató munkáltató véleményének kivizsgálását követően az engedélyező szerv nem tartja megfelelőnek,

d) az engedélye lejárt.

(2) Az engedélyező szerv a névjegyzékből törli a szakértőt, ha elhalálozott.

8. §

(1) Ha a szakértő tevékenységével kapcsolatban panaszt jelentettek be, azt a bizottság vizsgálja ki. A vizsgálatot a panasz bejelentésétől számított hatvan napon belül le kell folytatni, és ennek keretében a szakértőt meg kell hallgatni.

(2) A vizsgálat során a szakértővel ismertetni kell a panasz tartalmát, és lehetőséget kell biztosítani számára, hogy arra észrevételt tehessen. A szakértő meghallgatásáról, illetve a panasszal kapcsolatos észrevételeiről jegyzőkönyvet kell készíteni.

(3) Ha a szakértő meghallgatására tartós akadályoztatása miatt a vizsgálat időtartama alatt nem kerülhet sor, a panaszt vele írásban kell közölni, és határidő megjelölésével fel kell hívni, hogy a panasszal kapcsolatos észrevételeit írásban tegye meg.

(4) Az engedélyező szerv - ha a panaszban foglaltakat a beszerzett bizonyítékok alapján megalapozottnak találta -a bizottság javaslatára a panasz súlyától függően az alábbi döntéseket hozhatja:

a) írásbeli figyelmeztetés,

b) a szakértői engedély meghatározott idejű felfüggesztése,

c) törlés a névjegyzékből.

(5) Az engedélyező szerv a kérelmet elutasító, a 7. § (1) bekezdésének alapján szakértői engedélyt visszavonó és a 8. § (4) bekezdése szerinti jogkövetkezményeket alkalmazó határozata ellen az engedélyező szerv vezetőjéhez lehet fellebbezni a határozat kézbesítésétől számított 15 napon belül.

(6) A szakértői tevékenység szüneteltetéséről, - amelyet a szakértő köteles bejelenteni az engedélyező szervnek - a felfüggesztéséről, valamint a névjegyzékből való törlésről szóló határozatot az engedélyező szerv a névjegyzékben szereplő adatok közzétételével egyidejűleg jelenteti meg a Magyar Közlöny Hivatalos Értesítőjében.

9. §

(1) A kérelmezőnek az engedély kiadása iránti első fokú eljárásért a kérelem benyújtásakor 10 000 Ft igazgatási szolgáltatási díjat (a továbbiakban: díj) kell fizetnie, amely magába foglalja a szakterületen belüli egy részterület díját. Minden újabb részterületre vonatkozó engedély kiadása iránti első eljárás díja további 5000 Ft.

(2) Az engedély meghosszabbítása iránti eljárásért az (1) bekezdésben meghatározott díj ötven százaléka, fellebbezés esetén a jogorvoslati eljárásért (1) bekezdésben meghatározott díj kétszáz százaléka díjat kell fizetni.

(3) A kérelmezőnek az (1)-(2) bekezdésben meghatározott díjat a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatalnak a Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-00287120-50001006 számú számlájára kell befizetnie.

(4) A díj a kérelem elutasítása esetén nem kerül visszafizetésre. A jogorvoslati eljárás díjának visszatérítésére az Itv. 32. §-a irányadó.

(5) Az (1)-(2) bekezdés szerint befolyt díjat külön kezelt pénzeszközként kell nyilvántartani és a minősítő bizottság feladatainak ellátásához, továbbá az engedélyezési eljárási feladatokkal összefüggő személyi és tárgyi kiadások fedezetére lehet felhasználni.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépést követően benyújtott kérelmek esetében kell alkalmazni.

(2) A szakértői névjegyzéket először 2004. szeptember 30-ig kell közzétenni.

(3) A szakértői engedéllyel kapcsolatos - az e rendeletben nem szabályozott - eljárási kérdésekben, az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

Az európai integrációs ügyek

koordinációjáért felelős tárca nélküli minisztert helyettesítő jogkörében:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet a 13/2004. (VIII. 6.) TNM rendelethez

A rendelet hatálya alá tartozó szakterületek[A)-D) pontok] és részterületek (a szakterületen belül sorszámmal megjelölt) jegyzéke

A) Területi elemzés, tervezés, programozás szakterület

1. térségi jellemzők és folyamatok komplex elemzésének szakértője,

2. területfejlesztési stratégiák, koncepciók, programok kidolgozásának szakértője,

3. koncepciók, programok pénzügyi tervezésének szakértője,

4. az Európai Unió támogatási politikájának és támogatási eszközrendszerének szakértője,

5. térinformatikai rendszerek és területfejlesztési alkalmazásuk, a területi információs rendszerek kialakításának és működtetésének szakértője.

B) Területfejlesztési projektek tervezése és fejlesztése

1. projektek tervezésének, fejlesztésének szakértője,

2. projektek gazdasági, társadalmi, környezeti hatásvizsgálatának, szakértője,

3. projektértékelési és összehasonlítási módszerek kialakításának és alkalmazásának szakértője (döntés-előkészítési szakértő) .

C) Programok és projektek lebonyolításának szakértője

1. program-lebonyolítás szakértője,

2. projektmegvalósítás szakértője,

3. területfejlesztési monitoring szakértője, monitoring rendszerek kialakítása és működtetése szakértője,

4. a pénzügyi ellenőrzés szakértője,

5. a területfejlesztési programok és projektek értékelésének szakértője.

D) Területfejlesztési intézmények fejlesztése és működtetése szakterület

1. a területfejlesztés térségi intézményrendszerének kialakítása és működtetése (kistérség, megye, kiemelt térség, régió),

2. területi információs, koordinációs és szervezési feladatok ellátása,

3. területfejlesztéssel összefüggő együttműködések, hálózatok szervezésének, hálózatos fejlesztésekkel összefüggő partnerség szervezésének szakértője,

4. nemzetközi, interregionális területfejlesztési együttműködések szakértője,

5. az Európai Unió regionális és kohéziós politikai intézményeinek szakértője.

E) Speciális területek

1. településfejlesztési szakterület szakértője,

2. vidékfejlesztési szakterület szakértője,

3. kiemelt térségek, ipari parkok és vállalkozási övezetek fejlesztésének szakértője,

4. térségi válsághelyzetek kezelésének szakértője,

5. területfejlesztéssel összefüggő jogi kérdések szakértője.

2. számú melléklet a 13/2004. (VIII. 6.) TNM rendelethez

KÉRELEM

szakértői engedély kiadása (vagy meghosszabbítása) iránt

A kérelem benyújtásának helye: Budapest

Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal Területigazgatási Főosztálya

A szakértői működéssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 24/1971. (VI. 8.) Korm. rendelet, valamint a 13/2004. (VIII. 6.) TNM rendelet alapján az alábbi szakterületre, ezen belül a megnevezett részterületre kérem a szakértői engedély kiadását (vagy meghosszabbítását), és ennek alapján a Területfejlesztési Szakértők Országos Névjegyzékébe történő felvételem.

1. A kérelmezett szakterület, részterület:

1.1. Szakterület(ek) megnevezése: ...................................................................................................................................

1.2. Szakterületen belüli részterületek (de legalább egy részterület) megnevezése: ........................................................

2. A kérelmező adatai:

2.1. Neve (lánykori neve): ...............................................................................................................................................

2.2. Születési helye, dátuma: ............................................................................................................................................

2.3. Anyja neve: ...............................................................................................................................................................

2.4. Lakcíme: ...................................................................................................................................................................

2.5. Elérhetőségi címe: .....................................................................................................................................................

2.6. Elérhetőségi telefonszáma: .......................................................................................................................................

2.7. Iskolai végzettsége(i): ...............................................................................................................................................

3. A kérelmező foglalkoztatására, szakmai gyakorlatára vonatkozó adatok:

3.1. A kérelmező jelenlegi munkahelye: ..........................................................................................................................

3.2. Mióta dolgozik ott: ....................................................................................................................................................

3.3. Munkaköre: ...............................................................................................................................................................

3.4. A szakmai gyakorlati időt (legalább 5 év) az alábbi munkáltató(k) nál, a következő munkakör(ök) ben szereztem meg: ...................................................................................................................................................................................

3.5. Ha a kérelmező nem áll(t) alkalmazásban, tevékenységére vonatkozó egyéb adatok: .............................................

4. Eddigi tudományos tevékenysége:

5. Eddig az alábbi szakértői nyilvántartásba jegyeztek be (nyilvántartás neve, a szakértői engedély vagy igazolvány száma, érvényességi időtartama, kiállító szerv neve, engedélyezett szakterület):

6. A szakértői engedélyt az alábbiak miatt kérem:

7. Kijelentem, hogy a kérelem aláírásával egyidejűleg hozzájárulok ahhoz, hogy személyi adataimat (nevemet, elérhetőségi címemet és telefonszámomat, az engedélyezett szakterületet, részterületet, az engedély érvényességi idejét, visszavonásának tényét, időpontját) a névjegyzékben közzétegyék, valamint hozzájárulok szolgáltatott egyéb adataim kezeléséhez.

8. A kérelemhez csatolandó mellékletek:

8.1. Három hónapnál nem régebben kiállított hatósági erkölcsi bizonyítvány

8.2. Iskolai végzettségek, szakképesítést igazoló okiratok hiteles másolata

8.3. Részletes szakmai önéletrajz, a végzett tudományos tevékenységet igazoló okiratok

8.4. Szakmai cikkek, tanulmányok jegyzéke (megjelenés éve, helye, a cikk címe)

8.5. A munkáltató szakmai véleménye, ajánlása

8.6. Az igazgatási szolgáltatási díj befizetéséről szóló eredeti igazolás, bizonylat

8.7. Ha a kérelmező más, vagy korábbi szakértői nyilvántartásban is szerepel, annak megnevezését, nyilvántartásba vétel számát

..............................,200 ............év ..................... hó ......... nap.

kérelmező

Tartalomjegyzék