Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

152/2004. (V. 14.) Korm. rendelet

a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vételéről szóló 93/2002. (V. 5.) Korm. rendelet módosításáról

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 151. §-ának (4) bekezdésében, valamint a 178. §-a (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vételéről szóló 93/2002. (V. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) Mérlegképes könyvelő az, aki ilyen szakképesítéssel rendelkezik, szakképesítését oklevéllel, bizonyítvánnyal igazolja. Ennek alapján kell őt a 4. § (2) bekezdése szerint a nyilvántartásba felvenni.

(2) Amennyiben az oklevél, bizonyítvány

a) ipari, mezőgazdasági, erdőgazdasági, állami gazdasági, termelőszövetkezeti, kereskedelmi (áruforgalmi), közlekedési; építőipari szakon megszerzett mérlegképes könyvelői szakképesítést igazol, akkor vállalkozási területen,

b) felsőfokú államháztartási szakképesítést, illetve felsőfokú költségvetési szakképesítést igazol, akkor államháztartási területen,

c) biztosítási, értékpapír-forgalmazási, pénzintézeti szakon megszerzett mérlegképes könyvelői szakképesítést igazol, akkor pénzügyi területen

biztosítja a szakképesítési feltételt a nyilvántartásba vételhez.

(3) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából - az, aki a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, illetve annak jogutód intézményében vagy a Pénzügyi és Számviteli Főiskola, illetve annak jogutód intézménye pénzügyi és számviteli karán/szakán - az alapképzés keretében -1978. január 1-je és 1995. december 31-e között oklevelet szerzett, továbbá az, aki ugyanezen időtartam alatt olyan egyetemen, főiskolán szerzett az alapképzés keretében oklevelet, amely egyetemen, főiskolán számvitel, gazdasági tevékenység elemzése, számvitel-és ügyvitelszervezés, ellenőrzés tantárgyakból szigorlatot vagy államvizsgát tett, hároméves számviteli vagy gazdasági (pénzügyi) ellenőrzési gyakorlat után, ha a Számviteli Képesítő Bizottság Titkárságához benyújtott kérelem alapján az Elnökségtől "mérlegképes könyvelői igazolás"-t, illetve "felsőfokú költségvetési igazolás"-t kért és kapott.

(4) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából, külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, aki a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, illetve annak jogutód intézményében vagy a Pénzügyi és Számviteli Főiskola, illetve annak jogutód intézménye pénzügyi és számviteli karán/szakán - az alapképzés keretében -1978. január 1-je és 1995. december 31-e között oklevelet szerzett, hároméves számviteli vagy gazdasági (pénzügyi) ellenőrzési gyakorlat után, ha a (3) bekezdés szerinti igazolást ugyan nem kérte, de az akkor hatályos rendelkezések szerint eredményesen kérhette volna.

(5) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából, külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, aki 1978. január 1-je és 1995. december 31-e között olyan egyetemen, főiskolán szerzett - az alapképzés keretében - oklevelet, amely egyetemen, főiskolán számvitel, gazdasági tevékenység elemzése, számvitel- és ügyvitelszervezés, ellenőrzés tantárgyakból szigorlatot vagy államvizsgát tett, és ezt, továbbá azt hitelt érdemlő módon (a képesítést igazoló oklevél hitelesített másolatával, leckekönyvvel, órarenddel, tematikával vagy egyéb módon alátámasztva) igazolja, hogy ezen tantárgyakat olyan részletezéssel és követelményrendszerrel oktatták, mint ugyanezen időtartam alatt hatályos rendelkezések szerint a mérlegképes könyvelőket, és erről a (3) bekezdés szerinti igazolást ugyan nem kérte, de az akkor hatályos rendelkezések szerint eredményesen kérhette volna, és akinek legalább hároméves pénzügyi-számviteli gyakorlata van.

(6) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából - az, aki felsőoktatási intézményben - az alapképzés keretében -1993. május 9-e és 1997. december 31-e között jog, pénzügyek, szaknak megfelelő gazdaságtan, számvitelszervezés és vezetés, szaknak megfelelő számvitel és elemzés, szaknak megfelelő ellenőrzés tantárgyakból kollokviumot, szigorlatot vagy államvizsgát tett, és akinek legalább hároméves pénzügyi-számviteli gyakorlata volt, ezek alapján az egyenértékűség elismeréséről igazolást (oklevelet) kért és kapott.

(7) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából, külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, aki felsőoktatási intézményben - az alapképzés keretében - 1993. május 9-e és 1997. december 31-e között jog, pénzügyek, szaknak megfelelő gazdaságtan, számvitelszervezés és vezetés, szaknak megfelelő számvitel és elemzés, szaknak megfelelő ellenőrzés tantárgyakból kollokviumot, szigorlatot vagy államvizsgát tett, és ezt, továbbá azt hitelt érdemlő módon (a képesítést igazoló oklevél hitelesített másolatával, leckekönyvvel, órarenddel, tematikával vagy egyéb módon alátámasztva) igazolja, hogy ezen tantárgyak vizsgakövetelményei a mérlegképes könyvelői szakképesítés központi követelményrendszerében meghatározott tartalmat is felölelték, és ennek elismeréséről a (6) bekezdés szerinti igazolást (oklevelet) ugyan nem kérte, de az akkor hatályos rendelkezések szerint eredményesen kérhette volna, és akinek legalább hároméves pénzügyi-számviteli gyakorlata van.

(8) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából, külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, aki 1998. január 1-jét követően egyetemi, főiskolai tanulmányai során az alapképzés keretében számvitel és elemzés feladatcsoportból szigorlatot, záróvizsgát vagy államvizsgát, a 35/2001. (X. 10.) PM rendelet 6. §-ával hatályon kívül helyezett 2/1995. (II. 22.) PM rendelet 6., 7. és 8. számú melléklete IV. b) pontjában felsorolt többi feladatcsoportból vizsgát tett, vagy 2004. december 31-ig vizsgát tesz, illetve aki a 2. számú melléklet szerinti szakirányú felsőoktatási intézményben (annak jogutódjában) az alapképzés keretében, az ott megjelölt karon, szakon, szakirányon és évfolyamon diplomát szerzett, illetve legkésőbb 2004. december 31-ig diplomát szerez.

(9) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából igazolás, illetve külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, aki szakirányú felsőoktatási intézményben 1978. január 1-je előtt megkezdett tanulmányai alapján 1981. június 30-ig az alapképzés keretében oklevelet szerzett, és amely oklevél alapján, hároméves könyvelői (revizori) gyakorlat után

a) "mérlegképes könyvelői igazolás"-t kért és kapott,

b) a "mérlegképes könyvelői igazolás"-t ugyan nem kérte, de az akkor hatályos rendelkezések szerint eredményesen kérhette volna.

(10) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából - az, aki külföldi egyetemen, főiskolán az alapképzés keretében oklevelet szerzett és 2001. december 31-ét megelőzően a 2. számú melléklet szerinti szakirányú felsőoktatási intézményben (annak jogutódjában), az ott megjelölt karon, szakon, szakirányon és időszakban honosította oklevelét, valamint rendelkezik Magyarországon szerzett hároméves számviteli, pénzügyi, ellenőrzési gyakorlattal.

(11) Mérlegképes könyvelő - a nyilvántartásba vétel szempontjából, külön kérelem és egyedi elbírálás alapján - az, akinek külföldön szakirányú felsőoktatási intézményben szerzett oklevelét az eljáró hatóság az elismerésre vonatkozó jogszabályok alapján 1995. május 1-je után elismerte, és aki rendelkezik a magyarországi tevékenység gyakorlásához szükséges, a mérlegképes könyvelői képesítésre vonatkozó külön jogszabályban meghatározott ismeretekkel és nyelvtudással, továbbá rendelkezik Magyarországon szerzett hároméves számviteli, pénzügyi, ellenőrzési gyakorlattal. Az Európai Gazdasági Térség tagállamainak állampolgárai esetében a szakmai gyakorlatot elfogadottnak kell teltinteni, amennyiben a kérelmező ezt valamely tagállamban már teljesítette.

(12) A mérlegképes könyvelői nyilvántartásba történő felvételi kérelem elbírálásához szükséges dokumentumokat a nyilvántartásba történő felvétel kérelméhez (az adatlaphoz) mellékelve kell benyújtani. A (4) és (5), a (7) és (8) bekezdés, valamint a (9) bekezdés b) pontja szerinti külön kérelemhez benyújtott egyetemi, főiskolai oklevél, bizonyítvány hiteles másolata alapján a kérelem egyedi elbírálása a kérelmező tanulmányai időszakában hatályos, a mérlegképes könyvelők szakképesítésére vonatkozó jogszabályi előírások alapján történik.

(13) E rendelet szerinti nyilvántartásba vétel szempontjából okleveles könyvvizsgáló az, aki ilyen szakképesítéssel rendelkezik, szakképesítését oklevéllel igazolja."

2. §

Az R. 4. §-a (4) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A tárgyévben nyilvántartásba vett természetes személyek regisztrálási számát, nevét, címét, valamint a nyilvántartásba vettek adataiban bekövetkezett változást a Magyar Közlöny mellékletében és a Pénzügyi Közlönyben évente kell közzétenni. Ezen adatok, továbbá - a nyilvántartásba vettek hozzájárulása esetén - a nyilvántartásba vett egyéb adatok a Pénzügyminisztérium honlapján is közzétételre kerülnek."

3. §

(1) Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Azoknál a kérelmeknél, amelyeknél az oklevél, a bizonyítvány, illetve az igazolás alapján a szakképesítés szakterülete nem állapítható meg, a nyilvántartásba történő felvételét kérőt szakmai gyakorlatának megfelelően kell az (1) bekezdés szerinti szakterületek egyikének megjelölésével regisztrálni. Ez esetben, ha az egy-egy szakterület igazolt szakmai gyakorlata nem éri el a három évet, de együttesen meghaladja azt, akkor a kérelmező a leghoszszabb szakmai gyakorlatot jelentő szakterület megjelölésével vehető fel a nyilvántartásba."

(2) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a 4. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartásba felvett mérlegképes könyvelő első bejegyzett szakterülete után második, illetve további szakmai szakképesítést szerzett, az új szakképesítésének megfelelő szakterületre való nyilvántartásba vételénél igazoltnak kell tekinteni - az első bejegyzésnél figyelembe vett - szakmai gyakorlatát."

(3) Az R. 6. §-a (6) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A nyilvántartásból törölni kell azt a személyt,]

"a) aki e rendelet 10. §-ának (1) bekezdése szerinti éves továbbképzésben nem vesz részt, részvételét a 10. § (2) bekezdése szerint közzétett szervezet nem igazolja, illetve aki nem tudja igazoltan kimenteni a továbbképzésben való részvételének hiányát,"

(4) Az R. 6. §-a (6) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A nyilvántartásból törölni kell azt a személyt,],

"d) aki a nyilvántartásba vételkor, illetve a nyilvántartásba vételt követően valótlan adatot közölt, a nyilvántartásból való törlésre okot adó körülményt - a (7) bekezdés szerinti határidőn belül - nem jelenti be, a valótlan adatközlés, illetve a bejelentés elmulasztásának utólagos megállapításakor,"

(5) Az R. 6. §-a kiegészül a következő (7) bekezdéssel, egyidejűleg a § jelenlegi (7) bekezdésének számozása (8) bekezdésre változik:

"(7) Amennyiben a nyilvántartásból való törlésre okot adó körülmény merült fel, a könyvviteli szolgáltatást végző személy azt 30 napon belül köteles bejelenteni a Pénzügyminisztérium nyilvántartásba vétellel foglalkozó szervezeti egységének."

4. §

Az R. 9. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A pénzügyminiszter szakértőkből bizottságot (a továbbiakban: bizottság) hoz létre, amelynek feladata]

"b) a 10. § (2) bekezdése szerint a szakmai továbbképzés folytatására pályázó szervezetek, valamint a 6. § (6) bekezdés a) pontja szerinti kimentésre vonatkozó igazolás véleményezése."

5. §

(1) Az R. 10. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A számviteli törvény 152. §-ának (1) bekezdése szerinti kötelező évi - április 1. és a következő év március 31. közötti-szakmai továbbképzésnek a szakmai szervezetek és az Országos Számviteli Bizottság bevonásával meghatározott témaköreit, időtartamát, a szakmai továbbképzésben közreműködő szervezetek pályázati feltételeit a pénzügyminiszter évente, október 31-éig közleményben teszi közzé a Magyar Közlöny mellékletében és a Pénzügyi Közlönyben, valamint a Pénzügyminisztérium honlapján.

(2) A szakmai továbbképzésben közreműködő, a pályázati feltételeknek megfelelő - a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény szerinti szükséges feltételekkel és gyakorlattal rendelkező - szervezetek névsorát, pályázatuk minősítése alapján, a 9. § szerinti bizottság javaslatának figyelembevételével a pénzügyminiszter nyilvántartásba veszi, és - a Pénzügyi Közlönyben, valamint a Pénzügyminisztérium honlapján - közleményben a tárgyévet követő év január 31-ig közzé teszi. A továbbképzésben közreműködő szervezetnek a nyilvántartásba vétele iránti eljárásért a pénzügyminiszter rendeletében meghatározott igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetnie."

(2) Az R. 10. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (2) bekezdés szerinti szervezetek legkésőbb a tárgyévet követő év április 30-áig - a szakmai továbbképzésben való részvételi kötelezettség teljesítésének igazolása céljából-a Pénzügyminisztériumnak is kötelesek megküldeni - elektronikus formában - az (1) bekezdés szerinti pályázati feltételeknek megfelelően azoknak a névsorát (regisztrálási számát, nevét, címét), akik az adott szervezetnél az oktatás évében a szakmai továbbképzésben részt vettek."

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

Hatálybalépés

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 6. §-ának jelenlegi (7) bekezdésében a "3. § (11) bekezdése" szövegrész helyébe "3. § (13) bekezdése" szövegrész lép.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék