35/2004. (VI. 28.) BM rendelet

a Határőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló 40/2001. (XII. 23.) BM rendelet módosításáról

A határőrizetről és a Határőrségről szóló 1997. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Hőr. tv.) 83. §-a (4) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A Határőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló 40/2001. (XII. 23.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet hatálya a Határőrség határrendészeti tevékenysége során, a hivatásos és szerződéses állományú határőr (a továbbiakban: határőr), valamint a Határőrség központi, területi, helyi, továbbá a Hőr. tv. 23. §-ának (6) bekezdése alapján létrehozott szervezeteinek (a továbbiakban: határőr szervek) működésére, szolgálati feladatainak és hatósági eljárásainak szabályaira terjed ki.

(2) E rendeletet a Magyar Köztársaság fegyveres erői szolgálati szabályzatának kiadásáról szóló 6/1987. (X. 15.) HM rendelet rendelkezéseivel együtt kell alkalmazni."

2. §

Az R. 4. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Szolgálati ágak:

a) határrendészeti szolgálati ág, amely biztosítja a Magyar Köztársaság államhatárának őrizetét, az államhatár rendjének fenntartását, az államhatár jogellenes átlépésének megelőzését, felderítését és megszakítását, az államhatáron áthaladó személy- és járműforgalom, a szállítmányok ellenőrzését, az államhatár átlépésének feltételeivel nem rendelkező személyek beutazásának és kiutazásának megakadályozását;

b) bűnügyi felderítő szolgálati ág, amely biztosítja a büntetőeljárásról szóló törvény szerint a Határőrség hatáskörébe tartozó bűncselekmények elkövetésének megelőzését, felderítését, megakadályozását, illetőleg megszakítását és a nyomozások lefolytatását;

c) idegenrendészeti és szabálysértési szolgálati ág, amely biztosítja az idegenrendészeti, szabálysértési és menedékjogi jogszabályok által a Határőrség hatáskörébe utalt feladatok végrehajtását.

(3) Szolgálatok:

a) bevetési szolgálat biztosítja a határőrségi feladatok végrehajtásához szükséges erőösszpontosítást, manőverező készséget, valamint az illegális migráció és az ahhoz kapcsolódó más jogellenes cselekmények komplex mélységi ellenőrzésének végrehajtását, illetve összehangolását, továbbá tartalék erőként a váratlan helyzetek kezelését;

b) bevetés irányítási szolgálat biztosítja a határőrségi feladatok végrehajtásának, a szervezet működésének, illetve irányításának és vezetésének folyamatosságát, az ügyeleti és az ügyeleti jelentőszolgálati, a körözési, az elemző és értékelő, a rendészeti adatkezelési és adatszolgáltatási, valamint az objektumbiztonsági feladatok végrehajtását.

(4) Szakszolgálatok:

a) gazdasági (közgazdasági, technikai, ellátási és fenntartási, informatikai);

b) képzési és módszertani;

c) humán (személyügyi, fegyelmi, egészségügyi és pszichológiai);

d) ellenőrzési és felügyeleti;

e) igazgatási (titkársági, koordinációs, jogi, nemzetközi, kommunikációs, adatvédelmi és ügykezelési, stratégiai tervező és minőségfejlesztési)."

3. §

Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Az egyes szolgálati formák szervezésére, alárendeltségére, feladataira, jelentési és tájékoztatási kötelezettségére, tevékenységének rendjére vonatkozó részletes szabályokat, ha jogszabály vagy állami irányítás egyéb jogi eszköze másként nem rendelkezik, az országos parancsnok szabályzatban vagy intézkedésben állapítja meg."

4. §

Az R. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A járőrszolgálat az államhatár őrizetének, valamint a határterület és - jogszabályban meghatározott esetekben - a határterületen kívüli határrendészeti ellenőrzésének egyik alapvető formája. A járőrszolgálat során egy vagy több határőr együttesen, előre meghatározott menetvonalon, körzetben vagy területen ellenőrzi a jogszabályok betartását, végzi a jogellenes cselekmények megelőzését, felderítését, megszakítását és az elkövetők elfogását."

5. §

Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Az útlevélkezelő szolgálat a határforgalom-ellenőrzés végrehajtásának egyik alapvető formája."

6. §

Az R. 14. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az objektumőr szolgálat a határőrségi, valamint a belügyminiszter által kijelölt objektumok őrizetének és védelmének, az objektum rendje, az objektumokba történő be- és kilépés, továbbá járműforgalom ellenőrzésének egyik formája.

(2) Objektumőr szolgálatot az országos parancsnokságon és az igazgatóságon, az alárendeltségükbe tartozó létesítmények őrizetére és védelmére, az objektum bevetés irányítási szolgálatának alárendeltségébe kell szervezni."

7. §

Az R. 16. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha a kísérő őr a kísérés biztonságát veszélyeztető körülményt észlel, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a legközelebbi határőr vagy rendőri szervvel."

8. §

Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"19. § A határőrizeti rendszer felépítése több lépcsőben valósul meg, melynek alapját a határrendészeti kirendeltségek (a továbbiakban: kirendeltségek) járőrszolgálata képezi."

9. §

Az R. 28. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Erőszakos cselekménynek minősül a határőrrel vagy más személlyel szemben tanúsított, az államhatár, az átkelőhely rendjét, más határőrségi vagy a Határőrség által őrzött objektum, berendezés biztonságát közvetlenül sértő vagy veszélyeztető nyílt ellenszegülés, kényszerítés, támadás, szembenállás. Erőszakos cselekmény esetén azonnal értesíteni kell a felettes határőr szervet."

10. §

Az R. 30. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Rendkívüli állapotban a hadműveleti területen a határrendészeti szolgálati tevékenységet külön rendelkezés alapján szüneteltetni kell."

11. §

Az R. 31. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A kirendeltségek vezetői kapcsolatot tartanak azokkal az illetékességi területükön tevékenykedő társadalmi önvédelmi szervezetekkel, amelyek tevékenységüket a települési önkormányzattal egyeztetve végzik, továbbá segítik a települési önkormányzatokat a társadalmi önvédelmi szervezetekkel való együttműködésben, a feladatok összehangolásában.

(3) A kirendeltségek a települési önkormányzatok igényeinek figyelembevételével - lehetőségeik szerint - segítséget nyújtanak a társadalmi önvédelem céljára szerveződött egyesületek szakszerű működéséhez. A jogszabályokban és az állami irányítás egyéb jogi eszközeiben meghatározottak szerint támogathatják azokat a társadalmi önvédelmi szervezeteket, amelyek jelentős közreműködést vállalnak a határterületen a településen élők biztonságának megóvásában, a jogsértések megelőzésében.

(4) A kirendeltségek vezetői az eredményes közös tevékenység érdekében szolgálati úton együttműködési megállapodások megkötését kezdeményezhetik a társadalmi önvédelmi szervezetekkel. Az igazgatóság, illetve az Országos Parancsnokság az ilyen szervezetek megyei, illetve országos képviseleti szervezeteivel köthet megállapodást."

12. §

Az R. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"33. § A határőr szabálysértés észlelése esetén intézkedik a cselekmény megszakítására, rögzíti a tényállást és a bizonyítékokat, vagy ebből a célból értesíti az illetékes szabálysértési hatóságot, illetve figyelmeztetést alkalmaz, feljelentést tesz, vagy - külön jogszabályban meghatározott esetben - helyszíni bírságot szab ki. A határőr figyelmeztetést csak azon szabálysértés esetén alkalmazhat, ahol helyszíni bírságot szabhat ki."

13. §

Az R. 60. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az (5) bekezdés alapján rögzített adatokat a Hőr. tv. 77. §-a (1) bekezdésének k) pontjában meghatározottak szerint kell kezelni."

14. §

Az R. 61. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Figyelmeztetés

61. § (1) A figyelmeztetés olyan intézkedés, melynek során a határőr jogellenes cselekmény észlelése esetén, vagy a jogellenes cselekmény megelőzése céljából, természetes személyt a jogellenes tevékenysége abbahagyására szólítja fel, és felhívja arra, hogy a jövőben tartózkodjon a jogellenes magatartás tanúsításától.

(2) A határőr a helyszíni figyelmeztetést szóban alkalmazza.

(3) Ha az államhatár rendjének fenntartása vagy a határőr jogainak védelme indokolja, a figyelmeztetett személy adatait fel kell jegyezni, és az intézkedésről a hely, idő és az ok megjelölésével jelentést kell készíteni."

15. §

Az R. 64. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ruházat-, csomag- és járműátvizsgálás során megtalált, körözött tárgy esetében a személy- és tárgykörözésről szóló jogszabályok szerint kell eljárni."

16. §

Az R. 65. §-ának (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Körözött személy felkutatása, elfogása, valamint elfogatóparancs, illetve európai elfogatóparancs hatálya alatt álló személy elfogása esetén a vonatkozó jogszabályok alapján kell eljárni."

17. §

Az R. 68. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"68. § Amennyiben az előállított személyen külsérelmi nyomok találhatóak, jegyzőkönyvben kell nyilatkoztatni arról, hogy a sérülés mikor, hol, milyen körülmények között keletkezett, azt ki vagy mi okozta. Ilyen esetben haladéktalanul gondoskodni kell az előállított személy orvosi vizsgálatáról."

18. §

Az R. 83. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az útzár alkalmazását az országos parancsnok, illetékességi területén a határőr igazgató, illetőleg autópálya és autóút kivételével a kirendeltség vezetője rendelheti el."

19. §

Az R. 104. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő (1) és (2) bekezdés lép, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi (2) és (3) bekezdésének számozása (3) és (4) bekezdésre változik:

"(1) A határőr szolgálatteljesítése során köteles az elöljáró parancsát, a felettes rendelkezését ellentmondás nélkül, kellő időben és a legjobb tudása szerint végrehajtani, kivéve, ha azzal bűncselekményt követ el.

(2) Az (1) bekezdésbe foglalt kivétellel a határőr a jogszabálysértő parancs, rendelkezés végrehajtását nem tagadhatja meg. Ha azonban annak jogellenessége felismerhető számára, arra haladéktalanul köteles az elöljáró figyelmét felhívni. Ha az elöljáró a parancsát, a felettes a rendelkezését továbbra is fenntartja, azt a határőr kérelmére írásba kell foglalnia. A jogszabálysértő parancs, rendelkezés végrehajtásáért kizárólag az azt kiadó elöljáró, vagy felettes felelős."

20. §

Az R. 120. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A körlet utcai homlokzatára jól látható helyen, megfelelő magasságban a határőr szerv megnevezését tartalmazó, a Határőrség emblémájával ellátott táblát kell elhelyezni."

21. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az R. 22. §-ának (2) bekezdése, a 34. §-a, a 39. §-a, a 65. §-ának (4) és (5) bekezdése.

Pál Tibor s. k.,

belügyminisztériumi politikai államtitkár