Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

58/2004. (X. 11.) BM rendelet

a víziközlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 13/1996. (VI. 28.) BM rendelet módosításáról

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 101. §-a (1) bekezdésének a) és d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a gazdasági és közlekedési miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) A víziközlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 13/1996. (VI. 28.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A vízirendészet rendőri szervei:]

"c) vizsgálják az úszólétesítmények által okozott, vagy azokon bekövetkezett - anyagi kárral, vagy személyi sérüléssel járó baleseteket, továbbá a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény 61. §-ának (2) bekezdésében meghatározott rendkívüli hajózási eseményeket. Az eljáró rendőri szerv az eseményről haladéktalanul értesíti a hajózási hatóságot, amely 3 órán belül nyilatkozik a vizsgálaton való részvételi szándékáról és az úszólétesítmény visszatartásának szükségességéről. A vizsgálatot a nagyhajókon (beleértve az úszó munkagépet és az önjáró kompot) a nagyhajók által okozott, vagy sérelmére történt, illetve a hajóút forgalmának korlátozását eredményező baleset (havaria) esetében a Központi Közlekedési Felügyelet, egyéb esetekben a külön jogszabályban meghatározott területileg illetékes megyei közlekedési felügyelet bevonásával végzik. A vizsgálatban a hajózási hatóság szakhatóságként jár el."

(2) Az R. 2. §-a d) pontjának hatodik gondolatjeles bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

[A vízirendészet rendőri szervei ellenőrzik:]

"- a halászatra, horgászatra, a vízen történő vadászatra, különös tekintettel a halgazdálkodásra, valamint a vízi növényzet kitermelésére, irtására vonatkozó jogszabályi előírások megtartását,"

(3) Az R. 2. §-a d) pontjának kilencedik gondolatjeles bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

[A vízirendészet rendőri szervei ellenőrzik:]

"- a hajózási hatóság engedélyében és a hajózási létesítmények üzemeltetési szabályzataiban foglalt előírások megtartását."

(4) Az R. 2. §-a d) pontjának tizedik gondolatjeles bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

[A vízirendészet rendőri szervei ellenőrzik:]

"- az engedély-, illetve a nem engedélyköteles hajózási tevékenységet, továbbá a hajózási tevékenység korlátozásával kapcsolatos rendelkezések megtartását,"

2. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) A rendőr a vízijármű vagy az úszómunkagép vezetéséhez szükséges okmányt a helyszínen elveszi, ha

a) a gépi meghajtású vízijármű vagy az úszómunkagép vezetője megalapozottan gyanúsítható, hogy a víziközlekedés körében megvalósította a segítségnyújtás elmulasztása (Btk. 172. §), a víziközlekedés veszélyeztetése (Btk. 185. §), vagy a cserbenhagyás (Btk. 190. §) bűncselekményét;

b) a vízijármű, úszómunkagép vezetője megalapozottan gyanúsítható az ittas vagy bódult állapotban történő járművezetés bűntette, vétsége, illetőleg az ittas vezetés szabálysértése elkövetésével;

c) megalapozott a gyanú, hogy a vezetésre jogosító okmány hamis, meghamisították, vagy azzal más módon visszaéltek;

d) a vízijármű vezető a vízijármű vezetéstől eltiltás hatálya alatt áll, vagy az illetékes hatóság a jármű vezetésére jogosító okmányát jogerősen visszavonta;

e) a vízijármű vezető - a víziközlekedési balesetben részes vezetőként - a segítségnyújtást elmulasztotta;

f) a vízijármű vezetésére jogosító okmány rongálódása miatt annak adattartalma kétséget kizáróan nem állapítható meg;

g) a vízijármű vezetője a jármű biztonságos vezetésére nyilvánvalóan képtelen állapotban van.

(2) A rendőr az okmány elvételéről elismervényt állít ki. Az elvett okmányt az illetékes rendőri szerv három munkanapon belül megküldi az illetékes hajózási hatóságnak, jelezve egyúttal, hogy az elvett okmány tulajdonosával szemben mely hatóságnál, milyen eljárást kezdeményezett."

3. §

(1) Az R. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A víziközlekedés rendjéről szóló 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet mellékleteként kiadott Hajózási Szabályzat (a továbbiakban: HSZ) I. része 1.19 cikke alapján az úszólétesítmény ellenőrzését végző rendőr megtiltja az indulást, ha

a) az nem rendelkezik az üzemképességet igazoló okmánnyal, illetve a hajózásra jogosító nemzeti okmánnyal, vagy ha ezek az okmányok érvénytelenek;

b) az nem felel meg a HSZ I. része 1.07 cikkében foglalt rendelkezéseknek;

c) annak személyzete vagy a felszerelése nem felel meg a HSZ I. része 1.08 cikkében foglalt rendelkezéseknek;

d) annak vezetője, illetve a személyzet szolgálatban lévő tagjai nem felelnek meg a HSZ I., illetve II. része 1.03 cikkében foglalt alkalmassági, továbbá a szolgálati és a pihenőidőre vonatkozó feltételeknek."

(2) Az R. 5. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az úszólétesítmény elindulásának megtiltása esetén annak üzemképességét igazoló okmányát el kell venni, s azt csak az elindulás megtiltására okot adó körülmény megszűnése után kell visszaadni. Az okmány elvételéről a vízijármű azonosító adatait is tartalmazó átvételi elismervényt kell kiállítani. A rendőrhatóság az elvett okmányt a vízijármű vezetőjének nyilatkozata alapján az általa meghatározott hajózási hatóságnak küldi meg. Az átvételi elismervény birtokában a legközelebbi kikötőig, vagy az állandó, illetve bérelt veszteglőhelyig lehet közlekedni."

4. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § Külföldi hajók személyzetét és azok családtagjait be- és kihajózni - amennyiben a hajó elhagyásával az idegenrendészeti szabályokat szegné meg - csak a legközelebbi vízirendészeti szervnél szabad. A kihajózott személyre az idegenrendészeti szabályok vonatkoznak. A be-és kihajózást a személyzeti jegyzékre rá kell vezetni, a ki-hajózást szükség esetén a külföldi útlevelében is jelölni kell."

5. §

Az R. a következő 12/A-12/F. §-sal egészül ki:

"12/A. § A 2. § i) pontjában meghatározott rendőrség vízirendészeti feladatokat ellátó szervének engedély kiadása iránti kérelmet - a rendezvény jellegénél fogva eseményenként külön-külön - a rendezvény megtartása előtt legalább 30 nappal kell az engedélyező hatósághoz benyújtani. A hatóság az engedély kiadása tárgyában 15 napon belül dönt.

12/B. § Az illetékköteles kérelemnek tartalmaznia kell

a) a rendezvényt lebonyolító szervezet/személy nevét, címét, telefon- és telefaxszámát,

b) a rendezvény megtartásának helyét és időpontját, valamint annak jellegét (pl. motoros, vitorlás, evezős, úszóverseny vagy lampionos felvonulás, vízisí bemutató, tűzijáték stb.),

c) a rendezvény részletes programját, leírását,

d) a rendezéssel megbízott személy nevét, anyja nevét, személyi igazolványának számát, foglalkozását, lakcímét és telefonszámát,

e) a rendezvényen részt vevő személyek és vízijárművek számát, a vízijárművek típusát.

12/C. § A kérelemhez csatolni kell

a) egy 1:10 000 méretarányú helyszínrajzot arról a területről, amelyen a rendezvény megtartásra kerül, megjelölve a tervezett jelzések (bóják, táblák) kihelyezését, a rendezvény területének határait;

b) a hajózási hatóság szakhatósági állásfoglalását;

c) a rendezvény jellegénél fogva az egyéb hatóságok és a rendezvénnyel érintettek engedélyét, hozzájárulását a rendezvény megtartásához [pl. úszóműről történő tűzijáték esetén: - a pirotechnika felhasználására kiadott engedélyeket (rendőrség, tűzoltóság), - az úszómű tulajdonosának hozzájárulását stb.];

d) a Határőrség illetékes szervének hozzájárulását, ha a rendezvény határvizet érint;

e) vízi sportversenyek esetében a versenykiírást. 12/D. § A jelek, jelzések elhelyezése és eltávolítása a kérelmező feladata.

12/E. § A rendezvényért felelős személy köteles gondoskodni a rendezvény megtartására kiadott rendőrhatósági engedélyben előírt feltételek betartásáról.

12/F. § (1) A kérelmező a rendezvény rendőrhatósági engedélyét a Közlekedési Főfelügyeletnek - a kitűzött időpontot megelőzően legalább 15 nappal - bemutatni köteles.

(2) A rendezvényről a Közlekedési Főfelügyelet szükség esetén "Hajósoknak szóló hirdetmény" útján tájékoztatja az érdekelteket."

6. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 1. §-a, 2. §-ának j) pontja, a 7. §-ának (2) bekezdése, valamint a 10. §-ának (3) és (4) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Lamperth Mónika s. k.,

belügyminiszter