73/2004. (IV. 28.) GKM-PM együttes rendelet
az áruknak TIR-igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozására vonatkozó vámegyezmény végrehajtásáról szóló 19/2001. (V. 25.) KöViM-PM együttes rendelet módosításáról
Az áruknak TIR-igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozására vonatkozó, Genfben 1975. november 14-én kelt vámegyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) és módosításai egységes szerkezetben történő kihirdetéséről szóló 2003. évi XXXIV. törvény 4. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:
1. §
Az áruknak TIR-igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozására vonatkozó vámegyezmény végrehajtásáról szóló 19/2001. (V. 25.) KöViM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § Az Egyezményben hivatkozott illetékes hatóságok alatt az Európai Unió tagállamainak vámigazgatási eljárásokban hatósági jogkörrel rendelkező szerveit kell érteni."
2. §
Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § (1) A Magyar Köztársaság területén TIR-igazolvány kiadására és az ezzel összefüggő garanciavállalásra a gazdasági és közlekedési miniszter által a pénzügyminiszterrel egyetértésben felhatalmazott, az Egyezmény 1. Cikkének q) pontjában meghatározott garanciavállaló egyesület (a továbbiakban: garanciavállaló egyesület) jogosult.
(2) A TIR-igazolvány kiadására vonatkozó felhatalmazást a garanciavállaló egyesületnek írásban kell kérnie a gazdasági és közlekedési minisztertől. Felhatalmazás csak olyan egyesületnek adható, amely megfelel az Egyezményben és mellékleteiben előírt feltételeknek. A kérelemhez mellékelni kell a feltételek teljesítésére vonatkozó igazolásokat. A gazdasági és közlekedési miniszter a kérelem teljesítéséről a pénzügyminiszterrel egyetértésben dönt, és a felhatalmazás megadásáról értesíti a TIR Végrehajtó Testületet is.
(3) A garanciavállaló egyesülettől az Egyezményben meghatározott felelősség alapján TIR-igazolványonként legfeljebb 60 000 eurónak megfelelő - a Magyar Nemzeti Bank által megállapított és a vámok és az azokkal azonos hatású díjak kiszabásának napján érvényes hivatalos devizaárfolyamon számított - forint összeg követelhető.
(4) A gazdasági és közlekedési miniszter - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a felhatalmazást visszavonja, ha a garanciavállaló egyesület már nem felel meg az Egyezményben és mellékleteiben meghatározott feltételeknek és a visszavonásról a TIR Végrehajtó Testületet értesíti."
3. §
(1) Az R. 3. §-a (2) bekezdésének felvezető szövege és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az Egyezmény 9. számú melléklete II. rész (1) bekezdésének
a) a) és c) pontjában foglaltakat külön jogszabály alapján* a nemzetközi közúti árufuvarozás végzésére szolgáló engedéllyel rendelkezőknél teljesítettnek kell tekinteni;"[1]
(2) Az R. 3. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az Egyezmény 38. Cikke értelmében a budapesti 17. számú Fővámhivatal az Egyezmény 9. számú melléklete II. részében meghatározott feltételek teljesítése esetében is - ideiglenesen vagy véglegesen - az Egyezmény rendelkezéseinek kedvezményéből kizárhatja azt, aki a nemzetközi közúti árufuvarozásra vonatkozó jogszabályokat, illetve a vámjogszabályokat súlyosan megszegte."
4. §
Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § A közúti járművek és a szállítótartályok alkalmassági, illetve jóváhagyási bizonyítványát az Egyezmény 1. Cikkének n) pontjában meghatározott személyek székhelye szerinti megyeszékhelyen működő fővámhivatal, Pest megyében a Buda térségi Fővámhivatal, Budapesten a Dél-Pest térségi Fővámhivatal adja ki."
5. §
Ez a rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az R. 5. és 6. §-a.
Dr. Csillag István s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
Dr. Draskovics Tibor s. k.,
pénzügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] * A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 14/2001. (IV. 20.) KöViM rendelet.