Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

87/2004. (IV. 20.) Korm. rendelet

a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállításához, gyártásához is használt vegyi anyagokkal végezhető egyes tevékenységek szabályozásáról szóló 272/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az 1998. évi L. törvénnyel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Szervezete keretében a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott forgalmazása elleni, 1988. december 20-án, Bécsben kelt Egyezmény 12. Cikkének végrehajtása érdekében - az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében foglalt jogkörében - a következőket rendeli el:

1. §

A kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállításához, gyártásához is használt vegyi anyagokkal végezhető egyes tevékenységek szabályozásáról szóló 272/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (2) bekezdésének a), b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet alkalmazásában)

"a) jegyzékben szereplő anyag vagy ellenőrzött anyag: az

1. számú mellékletben felsorolt valamennyi anyag, a módosított 3677/90/EGK tanácsi rendelet 1. Cikk (2) bekezdésének a) pontjának megfelelően;

b) forgalomba hozatal vagy forgalmazás: a jegyzékben szereplő, az Európai Közösségben előállított anyag fizetés ellenében, vagy térítésmentesen a közösségi forgalomban harmadik fél részére történő szállítása, vagy a jegyzékben szereplő anyag Európai Közösségben történő szabad forgalomba helyezése;

c) gazdasági szereplő (operátor): a jegyzékben szereplő anyagoknak a Közösségben történő gyártásával, feldolgozásával, kereskedelmével vagy elosztásával, illetve egyéb ezzel kapcsolatos tevékenységgel - mint például a jegyzékben szereplő anyagok közvetítésével, tárolásával - foglalkozó természetes vagy jogi személy;"

2. §

Az R. 1. §-a (3) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A kijelölt nemzeti hatóság a nyilatkozatot a Belügyminisztérium Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézet, valamint az Országos Gyógyszerészeti Intézet véleményének, továbbá az Európai Bizottság iránymutatásainak figyelembevételével adja meg."

3. §

Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) Az operátoroknak az 1. számú melléklet 1. és 2. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagokkal kapcsolatos valamennyi gyártási (előállítási, regenerálási), feldolgozási műveletet, továbbá forgalmazási ügyletet megfelelően dokumentálniuk kell:

a) dokumentumok különösen a kereskedelmi okmányok, úgymint számlák, rakományjegyzékek, hatósági és igazgatási eljárások dokumentumai, szállítmányozási és fuvarokmányok, gyártási és feldolgozási dokumentáció, amelyek elegendő adatot tartalmaznak a következők azonosításához:

aa) az ellenőrzött anyag neve, ahogy azt az 1. számú melléklet 1. és 2. kategóriája meghatározza,

ab) az ellenőrzött anyag mennyisége és nettó tömege, keverékben való előfordulása esetén a keverék mennyisége és tömege, valamint a keverékben lévő, az 1. számú melléklet 1. és 2. kategóriájában meghatározott ellenőrzött anyag, illetve anyagok mennyisége és tömege, illetve tömegszázalékban kifejezett részaránya,

ac) az ellenőrzött anyag szállítójának, forgalmazójának, illetve a címzettnek a neve és címe;

b) ezen felül forgalmazás esetében a dokumentációnak tartalmaznia kell a vevő által az ellenőrzött anyag felhasználási céljára vonatkozóan, a Bizottság 1533/2000/EK rendeletével módosított 1485/96/EK rendeletének megfelelően tett nyilatkozatot.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott dokumentációs kötelezettség nem vonatkozik az 1. számú melléklet 2. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagokkal kapcsolatos azon ügyletekre, műveletekre, ahol az ellenőrzött anyag éves mennyisége nem haladja meg a 3/a) számú melléklet szerinti mennyiséget.

(3) Az operátoroknak az 1. számú melléklet 1. és 2. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagok forgalomba kerülése előtt gondoskodniuk kell a megfelelő feliratoknak (címkéknek) az ellenőrzött anyagokat tartalmazó tárolóedényekre, szállítási csomagolásokra, illetőleg szállítótartályokra és tartányokra jól látható helyre történő felragasztásáról. Ezeknek a feliratoknak az ellenőrzött anyag 1. számú melléklet szerinti megnevezését tartalmaznia kell. A feliratozás vonatkozásában egyebekben a veszélyes anyagokra, illetve veszélyes készítményekre, illetőleg a gyógyszeranyagokra vonatkozó előírásokat kell alkalmazni; a szállítási csomagolások kialakításánál a veszélyes áruk szállításáról szóló szabályzatok csomagolásokra vonatkozó előírásait is be kell tartani.

(4) Az operátoroknak olyan részletes nyilvántartással kell rendelkezniük az 1. számú melléklet 1. és 2. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagokkal végzett tevékenységükről, amely az (1) bekezdés szerinti adatokon alapul.

(5) Az operátoroknak az (1) bekezdésben és a (4) bekezdésben hivatkozott dokumentációt és a nyilvántartást három évig kell megőrizniük annak a naptári évnek a végétől számítva, amelyben az (1) bekezdésben hivatkozott tevékenységet végezték. Az így megőrzött dokumentációnak és nyilvántartásnak az illetékes hatóságok kérésére, ellenőrzés céljából könnyen hozzáférhetőnek kell lenniük."

4. §

Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) a) Az operátornak az 1. számú melléklet 1. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagokkal folytatott gyártási (előállítási, regenerálási), feldolgozási, forgalmazási tevékenysége engedélyhez kötött. A tevékenységre szóló engedélyt a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal), mint a kábítószer prekurzorok-kal kapcsolatos legális tevékenységek ellenőrzésére kijelölt nemzeti hatóság adja ki. Az engedélykérelemről a Hivatal a kérelem benyújtását követő 90 napon belül, a kérelmezőnek a 17. §-ban megnevezett más hatóságokkal együttműködésben végzett ellenőrzését követően, határozattal dönt. E tevékenységi engedélyek visszavonásig érvényesek.

b) Azok az operátorok, amelyek az 1. számú melléklet 2. kategóriájába tartozó ellenőrzött anyagok vonatkozásában gyártási (előállítási, regenerálási), forgalmazási tevékenységet kívánnak folytatni, kötelesek e tevékenységek bármelyikének megkezdése előtt 30 nappal a Hivatalnál bejelenteni a tevékenység folytatásának pontos helyét a székhely, a telephelyek és a fióktelepek szerint. A Hivatal a szabályszerű bejelentéseket - azok beérkezését követő 30 napon belül - visszaigazolja.

c) Az e rendelet szerint hatósági feladatokat ellátó költségvetési szervezetek és az azok által analitikai vizsgálatok elvégzésével megbízott más jogi személyek az ellenőrzött anyagok saját analitikai és oktatási célú feldolgozása, felhasználása vonatkozásában és azok szokásos mértékében az a) és b) pont szerinti engedélyezési és bejelentési kötelezettségek szempontjából megfeleltnek minősülnek.

d) A dokumentációs és nyilvántartási előírások meghagyása mellett mentesül az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §f) pontjában meghatározott egészségügyi szolgáltató, közforgalmú és intézeti gyógyszertár az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységi engedélyek megszerzésének, illetőleg az (1) bekezdés b) pontja szerinti bejelentések megtételének kötelezettsége alól, ha a gyógyszertárak létesítésének és működésének egyes szabályairól szóló külön jogszabályban előírt működési engedélye alapján végezhető tevékenység keretein belül

da) ellenőrzött anyagot a gyógyszerkészítési előírások megtartásával kizárólag a mindenkor hatályos Magyar Gyógyszerkönyvben és a Formulae Normales-ben (szabványos vényminták) meghatározott gyógyszerek, valamint egyedi összetételű gyógyszerkészítmények (magisztrális gyógyszerek) saját gyógyszertári forgalmazás céljára való elkészítésére használja fel, dolgozza fel, illetve azokból ellenőrzött anyagot tartalmazó gyógyszert készít,

db) az 1. számú melléklet 1. kategóriájába sorolt efedrin sójának (Ephedrinium chloratum) naptári évenkénti beszerzése nem haladja meg a 2 kg-ot, valamint az ergotamin tartarát (Ergotaminium tartaricum) naptári évenkénti beszerzése nem haladja meg a 20 grammot,

dc) az 1. számú melléklet 2. kategóriájába sorolt kálium-permanganát (Kalium permanganicum) naptári évenkénti beszerzése nem haladja meg a 100 kg-ot,

dd) ellenőrzött anyagot tartalmazó bármely gyógyszert az azokra vonatkozó más jogszabályi előírások betartásával tárol és forgalmaz, valamint nem végez a külön jogszabályok szerinti gyógyszer-nagykereskedelmi tevékenységet,

de) ellenőrzött anyag vonatkozásában a külön jogszabályok szerinti gyógyszergyártási tevékenységet nem végez."

5. §

Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tevékenység folytatásának helyére vonatkozó, a 4. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti bejelentésnek az 5. § (1) bekezdésének a) -i) és k) pontjaiban előírt adatokat és dokumentumokat kell tartalmaznia."

6. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) Az 1. számú mellékletben felsorolt ellenőrzött anyagok exportja az egyes anyagok kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállítására való eltérítésének megakadályozására irányuló intézkedések megállapításáról szóló 3677/90/EGK tanácsi rendeletnek megfelelően engedélyköteles. Export iránti kérelmet egyedi exportengedély esetén a 3679/92/EGK bizottsági rendelet 4. mellékletében szereplő minta alapján készült formanyomtatvány kitöltésével, egyedi jellegű általános engedély esetén a 3679/92/EGK bizottsági rendelet 5. melléklete alapján készült formanyomtatvány kitöltésével, két példányban kell a Hivatalhoz benyújtani.

(2) A kérelemben a kérelmező és az egyéb operátor neve és országkóddal ellátott címe mellett meg kell adni azok érvényes adószámát, valamint vámazonosító (VPID) számát - utóbbit akkor, ha azzal rendelkeznek.

(3) Az engedélykérelemhez mellékelni kell a külön jogszabály szerinti értékben az illetékbélyeget vagy az igazgatási szolgáltatási díj befizetését igazoló bizonylatot.

(4) Egyedi exportengedély kizárólag egy alkalommal, az engedélyezés napját követő hat hónapon belül használható fel. A többszöri szállításhoz is felhasználható egyedi jellegű általános engedély a kiadását követő egy év időtartamra érvényes."

7. §

Az R. 15. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A tevékenységi engedélyek kiadása megtagadható, ha)

"d) a Rendőrség vagy a Nemzetbiztonsági Hivatal az engedély megadását közbiztonsági indok vagy nemzetbiztonsági érdek alapján nem javasolja."

8. §

Az R. 16. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Az éves statisztikai jelentésekben az Európai Unió tagországaival folytatott kereskedelemre vonatkozó adatokat az export, illetve az import adatok között külön kell szerepeltetni."

9. §

Az R. 17. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A tevékenységi engedélyezés vagy egyéb hatósági eljárás során az illegális célra való eltérítés, felhasználás tekintetében felmerülő gyanúról, kétségről a Vám- és Pénzügyőrség vagy a Hivatal köteles a Rendőrséget, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatalt tájékoztatni, és azzal a tervezett intézkedés, ellenőrzött szállítás, illetőleg nyomozás befejezéséig együttműködni."

10. §

Az R. 20. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki: "(3) Az Európai Bizottság által megállapított, a jegyzékben nem szereplő, de kábítószer és pszichotrop anyag tiltott gyártása során általánosan használt egyéb anyagok listáját, valamint a 17. §-ban megnevezett hatóságok és a vegyipar közötti együttműködést segítő iránymutatásokat, továbbá azok változásait a Hivatal bocsátja az együttműködést vállaló operátorok és a hivatkozott más hatóságok rendelkezésére."

11. §

Az R. 24. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) E rendelet összeegyeztethető szabályozást tartalmaz az Európai Közösségek következő jogszabályaival:

a) a Tanács 92/109/EGK irányelve a kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállítása során használt egyes anyagok gyártásáról és forgalomba hozataláról (módosította: a Bizottság 2003/101/EK irányelve),

b) az egyes anyagok kábítószerek és pszichotrop anyagok tiltott előállítására való eltérítésének megakadályozására irányuló intézkedések megállapításáról szóló 3677/90/EGK tanácsi rendelet 2a. Cikkének (3) bekezdése, 3. Cikke, 3a. Cikkének (3) bekezdése és 6. Cikke,

c) a Tanács 2002. április 25-i ajánlása az Európai Unió tagállamaiban a prekurzorok tiltott kereskedelme elleni fellépésre szakosodott különböző operatív egységek közötti együttműködés és információcsere fokozásának szükségességéről (2002/C 114/02)."

12. §

(1) Az R. 1. számú melléklete helyébe a jelen rendelet 1.számú melléklete lép.

(2) Az R. 3/a) számú melléklete helyébe a jelen rendelet 2.számú melléklete lép.

13. §

(1) A rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

(2) A hatálybalépéssel egyidejűleg az R. 24. §-ának (2) bekezdése, valamint a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal hatósági jogköreivel összefüggő egyes rendeletek módosításáról szóló 37/2004. (III. 12.) Korm. rendelet 1. §-ának (1) és (3) bekezdése hatályát veszti.

(3) A hatálybalépéssel egyidejűleg az R. 8. §-ának (1) bekezdésében, 13. §-ának (3) bekezdésében, 15. §-ának (4) bekezdésében, 16. §-ának (1) és (3) bekezdésében, 17. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és (3) bekezdésében, 18. §-ának (3) bekezdésében, 19. §-ának (2) bekezdésében, 20. §-ának (1) bekezdésében, valamint 23. §-ának c) pontjában a "GM EKH", illetve a "GM Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala" szövegrész helyébe a "Hivatal" kifejezés lép.

(4) A hatálybalépéssel egyidejűleg hatályukat vesztik az R. alábbi rendelkezései:

- 1. §-a (2) bekezdésének d) ésf) -j) pontjai,

- 3. §-a,

- 4. §-ának (3) bekezdése,

- 7. §-a,

- 8. §-a (2) bekezdésének a) pontja ac) alpontja, b) és c) pontjai, (3) bekezdése,

- 12. §-a,

- 13. §-ának (1) és (2) bekezdései,

- 14. §-a,

- 23. §-ának b) és d) pontjai,

- 2/a) számú és 2/b) számú mellékletei,

- 3/b) számú melléklete,

- 4/a) számú melléklete első oldalának ötödik és hatodik francia bekezdéseiben szereplő "(csak engedélykérelmek esetében)" szövegrészei,

- 5. számú melléklete.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 87/2004. (IV. 20.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet a 272/2001. (XII. 21.) Korm. rendelethez]

"Ellenőrzött anyagok a rendelet 1. §-a (2) bekezdésének a) pontja értelmében

1. kategória

AnyagKN megnevezés (ha különbözõ)KN kód(1)CAS szám(2)
1-Fenil-2-propanon (1-Phenyl-2-propanone)Fenil-aceton (Phenylacetone)2914 3100103-79-7
N-Acetil-antranilsav (N-acetylanthranilic acid)2-Acetamido-benzoesav (2-Acetamidobenzoic acid)2924 23 0089-52-1
Izoszafrol (cisz + transz) (Isosafrol cis + trans)2932 9100120-58-1
3,4-Metiléndioxifenil-2-propanon (3,4-Methylenedioxy-phenylpropane-2-one)1-(1,3-Benzodioxol-5-il)
propán-2-on
1-(1,3-Benzodioxol-5-yl) propan-2-one
2932 92 004676-39-5
Piperonál2932 93 00120-57-0
(Piperonal)
Szafrol2932 94 0094-59-7
(Safrole)
Efedrin2939 41 00299-42-3
(Ephedrine)
Pszeudoefedrin2939 42 0090-82-4
(Pseudoephedrine)
Norefedrinex 2939 49 0014838-15-4
(Norephedrine)
Ergometrin2939 61 0060-79-7
(Ergometrine)
Ergotamin2939 62 00113-15-5
(Ergotamine)
Lizergsav2939 63 0082-58-6
(Lysergic acid)

Az ebbe a kategóriába sorolt anyagok sztereoizomer formái - a cathine kivételével -, amennyiben ilyen formák létezhetnek.

Az ebbe a kategóriába sorolt anyagok sói, amennyiben ilyen sók létezhetnek, és nem a cathine sói.

2. kategória

AnyagKN megnevezés (ha különbözõKN kód(1)CAS szám(2)
Ecetsavanhidrid2915 24 00108-24-7
(Acetic anhydride)
Fenilecetsav2916 34 00103-82-2
(Phenylacetic acid)
Antranilsav2922 43 00118-92-3
(Anthranilic acid)
Piperidin2933 32 00110-89-4
(Piperidine)
Kálium-permanganát2841 61 007722-64-7
(Potassium permanganate)
Az ebbe a kategóriába tartozó anyagok sói, amennyiben ilyen sók létezhetnek

3. kategória

AnyagKN megnevezés (ha különbözõ)KN kód(1)CAS szám(2)
SósavHidrogénklorid2806 10 007647-01-0
(Hydrochloric acid)(Hydrogen chloride)
Kénsav2807 00 107664-93-9
(Sulphuric acid)
Toluol2902 30 00108-88-3
(Toluene)
EtiléterDietiléter2909 110060-29-7
(Ethyl ether)(Diethyl ether)
Aceton2914 110067-64-1
(Acetone)
Metil-etil-ketonButanon2914 12 0078-93-3
(Methylethylketone)(Butanone)
Az ebbe a kategóriába tartozó anyagok sói, amennyiben ilyen sók létezhetnek és nem a sósav és a kénsav sói
(1) A rendeletben felsorolt KN kódokat a Kombinált Nomenklatúra 2003. január 1-jén hatályos állapota szerint kell értelmezni (HL L 290, 2002.10.28., 1. oldal).
(2)A CAS szám az ún. "Chemical Abstract Service Registry Number", amely jellemzõ, egyedi, számszerû azonosítója minden egyes anyagnak és szerkezetének. A CAS szám egyedien jellemzõ mindegyik izomerre és minden egyes izomer valamennyi sójára. Ebbõl következik, hogy a fent felsorolt anyagok sóinak CAS számai különböznek az itt megadottaktól.
(3) Más néven ± norpszeudoefedrin, melynek KN kódja 2939 43 00, CAS száma 492-39-7.

2. számú melléklet a 87/2004. (IV. 20.) Korm. rendelethez

[3/a) számú melléklet a 272/2001. (XII. 21.) Korm. rendelethez]

AnyagKüszöbmennyiség
Ecetsavanhidrid100 liter
Kálium-permanganát100 kg
Antranilsav és sói1 kg
Fenilecetsav és sói1 kg
Piperidin és sói0,5 kg

Tartalomjegyzék