Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/2004. (IV. 20.) IHM rendelet

az egyetemes elektronikus hírközlési szolgáltatás részletes feltételeiről és műszaki követelményeiről

Az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) 182. §-a (4) bekezdésének c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya az Eht. 117. §-ában és 188. §-a 11. pontjában meghatározott egyetemes elektronikus hírközlési szolgáltatást (a továbbiakban: szolgáltatás) nyújtó egyetemes szolgáltatóra (a továbbiakban: szolgáltató), valamint a Nemzeti Hírközlési Hatóságra (a továbbiakban: hatóság) terjed ki.

Hozzáférés a telefonhálózathoz

2. §

(1) A szolgáltatónak a szolgáltatás igénybevételére kötött előfizetői szerződés alapján az elektronikus hírközlő végberendezések (a továbbiakban: végberendezés) csatlakoztatásához előfizetői hozzáférési pontot kell létesítenie.

(2) Az előfizetői hozzáférési pontokat az alkalmazott technológiai eljárástól függetlenül helyhez kötötten kell elhelyezni, és ehhez a végberendezést - amennyiben az elkülönül az előfizetői hozzáférési ponttól -technológiailag megbontható módon kell csatlakoztatni.

(3) Az előfizetői hozzáférési pontokon csak a hatóságnál bejelentett és nyilvántartott előfizetői interfészek alkalmazhatók, de a szolgáltatónak biztosítani kell, hogy a szolgáltatás igénybevételére használhatók legyenek az e rendelet hatálybalépésekor a lakosság által széles körben használt végberendezések (telefon, telefax és legalább 9600 bit/sec átviteli sebességig a modem végberendezések) . Az interfészek tápáram ellátásáról a szolgáltatónak kell gondoskodnia.

(4) Amennyiben az előfizetői hozzáférési ponton az interfész működése helyi tápáram ellátást igényel, a szolgáltatónak különösen biztosítania kell azt, hogy a végberendezések telefon célú használata az alapfunkciókkal (beszédkapcsolat létrehozása: tárcsahang vétele, számok elküldése stb.) fenntartható legyen áram kimaradása esetén is.

(5) A szolgáltató elektronikus hírközlő hálózatának biztosítania kell a hívószám kijelzés szolgáltatás nyújtását, azaz lehetővé kell tenni a szolgáltatók közötti megállapodás szerinti eljárással a hívó hálózati végpont hívószámának továbbítását a hívott előfizetői hozzáférési ponthoz.

3. §

A nyilvános telefonállomásoknak és az előfizetői vonalaknak lehetővé kell tenniük az e rendelet szerinti követelményeknek megfelelő összeköttetést, segélyhívó, hibabejelentő számok fizetőeszköz használata nélküli felhívását, továbbá telefonhívások fogadását.

A nyilvános telefonhálózathoz való hozzáféréssel igénybe vehető egyetemes szolgáltatás műszaki követelményei

4. §

A szolgáltató telefonhálózatának lehetővé kell tennie, hogy a szolgáltatás igénybevevői az előfizetői szerződésben foglaltaknak megfelelően, az előfizetői hozzáférési pontokhoz csatlakoztatott, tulajdonukban vagy használatukban lévő végberendezésekkel, vagy a nyilvános telefonállomások készülékeivel az azonosítók nemzeti felosztási tervéről szóló külön jogszabály (a továbbiakban: ANFT) szerint, belföldi vagy nemzetközi hívásokat kezdeményezhessenek és fogadhassanak, valamint a felépült telefon összeköttetéseket tetszés szerinti időpontban elbonthassák.

5. §

A szolgáltatásnak folyamatosan rendelkezésre kell állnia oly módon, hogy

a) a hívás a bejelentkezés után vezetékes csatlakozás esetén egy másodpercen belül, rádiós csatlakozás esetén két másodpercen belül legyen megkezdhető,

b) a hívás megkezdésének lehetőségét jelzőhang (tárcsázási hang) jelezze, amely vizuális kijelzéssel kiegészíthető.

6. §

(1) Belföldi hívások esetén a telefon-összeköttetés felépülésének a híváskezdeményezés befejezése után 12 másodpercen belül meg kell történnie, és a hívást kezdeményező végberendezésnek a hívott előfizetői hozzáférési pont állapotáról egyértelmű hangjelzést vagy magyar nyelvű szöveges tájékoztatást kell kapnia.

(2) A telefon szolgáltatásban alkalmazott hangjelzések és rögzített bemondások, és azok jellemzői megválasztásánál figyelembe kell venni a rendelet 2. számú mellékletében foglalt nemzetközi ajánlásokat.

7. §

(1) A hívott előfizetői hozzáférési ponttal felépült telefon-összeköttetésnek fenn kell maradnia a bontáskezdeményezésig. Az összeköttetés bontását akár a hívó, akár a hívott kezdeményezheti.

(2) A telefon-összeköttetés bontásának a hívó kezdeményezése esetén azonnal, a hívott kezdeményezése esetén 90 másodpercen belül meg kell történnie.

8. §

A szolgáltatás igénybevevőinek lehetőséget kell biztosítani telefon összeköttetések létrehozására és fenntartására a szolgáltatásra igénybe vett telefonhálózattal összekapcsolt más nyilvános telefonhálózat hálózati végpontjaival is.

9. §

A szolgáltatásra igénybe vett telefonhálózatnak képesnek kell lennie arra, hogy a szolgáltató az előfizető kérésére az általa megjelölt kimenő hívástípusokat letilthassa.

10. §

(1) A hívó és hívott között a telefon-összeköttetést olyan minőségben kell létrehozni és fenntartani, hogy

a) a beszéd folyamatosan érthető legyen,

b) a beszédkapcsolat során ne forduljon elő folyamatos zaj, kattogás, vagy más összeköttetésből áthallás, amely zavarja a beszédérthetőséget, és

c) a beszédkapcsolatban szótagvesztések, zavaró visszhangjelenségek tartósan nem jelenhetnek meg.

(2) Nem beszéd (faxüzenet, adat) átvitele esetén az összeköttetést olyan minőségben kell létrehozni és fenntartani, hogy az átviteli út lehetőleg ne korlátozza az összeköttetésben lévő végberendezések lehetséges saját adatátvitel sebességét, de mindenképpen tegye lehetővé a legalább 9600 bit/s sebességű adatátvitelt. Az adatátvitel bit-hibaaránya nem lehet rosszabb, mint 10-4.

Ingyenes segélyhívás

11. §

(1) A szolgáltatással ellátott földrajzi területen rendelkezésre kell állnia a szolgáltatás igénybevevői számára mind a belföldi segélyhívó számok (104, 105, 107), mind az európai egységes segélyhívó szám (112) díjmentes - nyilvános telefonállomásokon fizetőeszköz nélkül történő - felhívási lehetőségének.

(2) A segélyhívó számok esetében foglaltság vagy a hívások torlódása tartósan nem akadályozhatja meg a beszédkapcsolatok létrejöttét.

(3) A hibaelhárítási idő a segélyhívó számokkal kapcsolatos bármely meghibásodás esetén legfeljebb 12 óra.

Országos belföldi tudakozó szolgáltatás hívása

12. §

(1) A szolgáltató köteles gondoskodni arról, hogy telefon szolgáltatás igénybevételével a telefonszolgáltatást előfizetők névjegyzékét és címtárát tartalmazó országos belföldi tudakozó szolgáltatás valamennyi előfizető számára elérhető legyen.

(2) A szolgáltató köteles biztosítani, hogy az országos belföldi tudakozó szolgálat az ANFT szerinti rövidített hívószámmal, az általa ellátott földrajzi hely (terület) bármely előfizetője által folyamatosan, azonos feltételekkel legyen hívható.

Számlázás

13. §

(1) A szolgáltatónak gondoskodnia kell az igénybe vett szolgáltatás díjának pontos meghatározásáról és számlázásáról, az igénybevétel időtartamának pontos méréséről és a tarifák pontos alkalmazásáról.

(2) A szolgáltató a szolgáltatás díját úgy köteles megállapítani, hogy a tényleges kapcsolati idő és a mért szolgáltatási idő közötti eltérés vezetékes csatlakozás esetén az egy másodpercet, rádiós csatlakozás esetén a két másodpercet ne haladja meg.

Nyilvános telefonállomások műszaki követelményei

14. §

(1) A nyilvános telefonállomásokat úgy kell kialakítani és elhelyezni, hogy szélsőséges időjárási viszonyok között is használhatók legyenek, és a környezeti hatások ne tegyék lehetetlenné a szolgáltatás igénybevételét.

(2) A hallás- és mozgáskorlátozottak által történő használatra üzembe helyezett nyilvános telefonállomásokat úgy kell kialakítani, hogy az könnyítse meg a telefonkészülék használatát, illetve a szolgáltatás igénybevételét.

(3) A nyilvános telefonállomások készülékeinek alkalmasaknak kell lenniük belföldi és nemzetközi kapcsolások kezdeményezésére, a kapcsolat fenntartására és érthető kétirányú beszédátvitelre, valamint a telefon-összeköttetés bontására. A szolgáltatónak biztosítania kell, hogy a nyilvános telefonállomások hívhatók legyenek más telefonhálózati végpontokról.

(4) A nyilvános telefonállomások igénybevételére alkalmas pénzérme, illetve egyéb készpénzt helyettesítő fizetőeszköz (hitelkártya, előrefizetett kártya, beleértve a hívókódokkal használatos kártyákat is) szabályszerű használata esetén a telefonkészüléknek rendelkezésre kell állni telefonhívások bonyolítására. A pénzérme, illetve az egyéb fizetőeszköz alkalmazását a szolgáltató az egyetemes szolgáltatási díjszabása szerint működteti.

(5) A nyilvános telefonállomások használatát a felszerelés helyén elhelyezett legalább magyar nyelvű, jól olvasható és jól érthető - piktogrammokat tartalmazó - információs útmutató táblának kell segítenie, amelyen fel kell tüntetni a híváshoz szükséges műveleteket, a nyilvános telefonállomás hívószámát, a segélyhívó számokat, a hibabejelentő számát, valamint a fontosabb közérdekű hívószámokat.

Szolgáltatásminőség

15. §

(1) A szolgáltató kötelessége, hogy az általa nyújtott szolgáltatás minősége folyamatosan megfeleljen e rendelet 1. számú mellékletében foglalt minőségi célértékeknek.

(2) A szolgáltató az e rendeletben meghatározott műszaki követelményeket e rendelet 2. számú mellékletében meghatározott szabványok és ajánlások betartásával is teljesítheti.

Hatósági feladatok

16. §

(1) A szolgáltatás e rendeletben foglalt követelményeinek való megfelelését - külön jogszabályban meghatározott eltérésekkel* - a hatóság piacfelügyeleti eljárás során ellenőrzi, amelynek keretében elrendelheti különösen az Eht. 123. § (2) bekezdésében foglaltak alkalmazását.[1]

(2) A szolgáltató köteles az e rendeletben meghatározott kötelezettségeiről a hatóság által előírt tartalommal és rendszerességgel értékelő adatokat benyújtani. A hatóság az adatokat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé teszi.

Záró rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet 2004. május 1-jén lép hatályba, egyidejűleg az egyetemes távközlési szolgáltatás részletes műszaki követelményeről szóló 23/2001. (XII. 22.) MeHVM rendelet hatályát veszti.

(2) Az e rendeletben foglaltakat a rendelet hatálybalépése után megkötött, illetve a rendelet hatálybalépéséig módosított egyetemes szolgáltatási szerződés alapján egyetemes szolgáltatást nyújtó szolgáltatókra kell alkalmazni.

(3) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Parlament és a Tanács 2002/22/EK irányelvével az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus távközlési hálózatokhoz és elektronikus szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról (Egyetemes szolgáltatási irányelv) összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

Kovács Kálmán s. k.,

informatikai és hírközlési miniszter

1. számú melléklet a 8/2004. (IV. 20.) IHM rendelethez

Szolgáltatásminőségi célértékek

Sorsz.MinõségjellemzõMeghatározás, mérésCélértékek
1.Bekapcsolási idõAz elõfizetõi szerzõdés létrejöttétõl számított idõtar­tam, a szolgáltató nyilvántartása alapján.≤ 30 nap
2Hibabejelentõ szolgálat válaszidejea) a maximális válaszidõ az ideirányuló vizsgálóhívások esetében≤ 30 s
b) a maximális válaszidõn belüli kezelõi jelentkezések minimális aránya az ideirányuló összes vizsgálóhívás­hoz mérve.92%
3.HibajavításA szolgáltató által ellátott területen 72 órán belül kija­vított hibáknak az ugyanazon területen fogadott valós hibabejelentésekhez viszonyított minimális aránya.90%
4.Sikertelen hívások arányaA sikertelen vizsgálóhívások aránya nagyforgalmú idõ­szakban (hétfõtõl péntekig 9—17 óráig) kezdeménye­zett összes vizsgálóhívásokhoz képest.Szolgáltató hálózatában egy számozási területen belül: ≤ 1,4%;
Egyéb belföldi és nemzet­közi hívások esetén: ≤ 2,7%.
5.Hívásfelépítési idõBelföldi vizsgálóhívások kapcsolásának idõtartama≤ 12 s
6.Kezelõi szolgáltatások válaszidejea) a maximális válaszidõ az ideirányuló vizsgálóhívások esetében≤ 30 s
b) a maximális válaszidõn belüli kezelõi jelentkezések minimális aránya az ideirányuló összes vizsgálóhívás­hoz mérve.92%
7.Számlareklamáció (Szám­lázás megbízhatósága)Telefonszámla elleni megalapozott reklamációk ará­nya a bekapcsolt elõfizetõi hozzáférési pontok éves átlagos számához mérve.≤ 1,6%
8.A szolgáltatás átmeneti szünetelésének idõtarta­ma egy teljes évben (Szol­gáltatás rendelkezésre ál­lása)a) a szolgáltatási terület egészét érintõ átmeneti szüne­telés egy évben összesen≤ 4 óra
b) az egy földrajzi számozási területet érintõ átmeneti szünetelés egy évben összesen≤ 8 óra
9.Mûködõképes nyilvános telefonállomások arányaA 14. § (3)—(5) bekezdések szerinti követelményeket teljesítõ nyilvános telefonállomások aránya a vizsgált összes nyilvános telefonállomás számához viszonyítva.≥ 92%
10.Az elõfizetõi hozzáférési pontok hibaaránya (Meg­hibásodás)Egy hónap alatt meghibásodott elõfizetõi hozzá­férési pontok átlagos száma az év folyamán üzemelõ elõfizetõi hozzáférési pontok éves átlagához viszo­nyítva.≤ 2%
11.Beszédátvitel minõségeAz átviteli paraméterek együttes hatása. Mérése: szub­jektív vélemények értékelése a G.107 Ajánlás szerint.A ITU-T G.109 Ajánlás szerinti "medium" (köze­pes) kategória vagy ennél jobb.
12.Adatátvitel minõségeKiemelten a Telefax és az adatátviteli jellemzõinek mûszeres mérésével.Átv. sebesség ≥ 9600 bit/s, bit hibaarány: ≤ 10—4
13.Hívás (telefon-összekötte­tés) megszakadási arányA hívás megszakadási arányt elõfizetõtõl elõfizetõig teszthívásokkal kell mérni, 5 perc idõtartamú hívások­kal.24 órás periódusokban mérve ne haladja meg a 0,5%-ot.
Bármely összefüggõ egy órás idõtartamban ne haladja meg a 3%-ot.

2. számú melléklet a 8/2004. (IV. 20.) IHM rendelethez

Iránymutató műszaki ajánlások és szabványok az egyetemes elektronikus hírközlési szolgáltatás műszaki követelményeihez

Szolgáltatási mûszaki követelményekDokumentum jelzeteDokumentum címe
Beszéd átvitele elektronikus hírközlésiITU-T G.120 -G.126General characteristics of national systems
összeköttetésekenforming part of international connections.
Általános mûszaki követelmények az analógMSZEN 300 001:1999Attachments to the Public Switched Tele-
hálózati végponti interfészekre régebbi háló-phone Network (PSTN); General technical
zati környezetbenrequirements for equipment connected to an
analogue subscriber interface in the PSTN.
Általános mûszaki követelmények az analógES 201 970Harmonized specification of physical and
hálózati végponti interfészekre újabb háló-elektrical characteristics at a 2-wire analogue
zati környezetbenpresented Network Terminal Point
A hívó hálózati végpont hívószámánakETSI EN 300 659-1Access and Terminals (AT); Analogue
("A" szám) átvitele a helyi hurokbanaccess to the Public Switched Telephone
Network (PSTN); Subscriber line protocol
over the local loop for display (and related)
services; Part 1: On-hook data transmission.
Hangjelzések és rögzített bemondásokITU-T Q.35/E180Technical characteristics of tones for the
telephone service.
ETS TR 101 041-1/2Human Factors (HF); European harmoniza-
(V1.1.1)tion of network generated tones; Part 1: A
review and recommendations (Part 2: Listing
and analysis of European, World and Stan-
dardized tones
Minimum 9600 bit/sec sebességû adatátvitelITU-T V.32A family of 2-wire, duplex modems operating
telefon-összeköttetésenat data signalling rates of minimum 9600 bit/s
for use on the general switched telephone
network and on leased telephone-type
circuits.
Nyilvános telefonállomások kialakítása hal-ITU-T E.138;Human factors aspects of public telephones
lás és mozgáskorlátozottak részéreto improve their usability for older people.
ETSI EN 301 462Human Factors (HF); Symbols to identify
telecommunications facilities for the deaf and
hard of hearing people
Sikertelen hívások arányaETSI EG 201 769Speech Processing,
Transmission & Quality
Aspects (STQ); QoS parameter definitions
and measurements; Parameters for voice
telephony service required under the ONP
Voice Telephony Directive
98/10/EC
Kapcsolat stabilitásaITU-T E.428Connection retention

Lábjegyzetek:

[1] 3/2002. (I. 21.) MeHVM rendelet a távbeszélő-szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező távközlési szolgáltató által nyújtott távbeszélő-szolgáltatás díjairól, valamint az egyetemes távközlési szolgáltatással kapcsolatos díjcsomagokról.

Tartalomjegyzék