Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

197/2005. (IX. 22.) Korm. rendelet

az egyetemi és főiskolai hallgatók által fizetendő díjakról és térítésekről, valamint a részükre nyújtható egyes támogatásokról szóló 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 30. §-ának (2) bekezdésében, a 31. §-a (2) bekezdésének a) pontjában, valamint a 72. § k) és l) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján - az Ftv. 127. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - a következőket rendeli el:

1. §

Az egyetemi és főiskolai hallgatók által fizetendő díjakról és térítésekről, valamint a részükre nyújtható egyes támogatásokról szóló 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-ának (2) bekezdése b)-c) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya nem terjed ki:)

"b) a 10. § (6) bekezdésének és a 22. § (1) bekezdésének alkalmazását kivéve a katonai és rendészeti felsőoktatási intézmények hallgatóira;

c) a 22. § (1) bekezdésének alkalmazását kivéve a honvédség hivatásos állományú tagjaként részt vevő hallgatókra,"

2. §

(1) A Rendelet 2. §-ának (2) bekezdése a következő j) ponttal és rendelkezéssel egészül ki:

[(2) A Szabályzatban rendelkezni kell különösen:]

"j) a lakhatási támogatásra fordítható intézményi lakhatási támogatási keretösszeg felosztásának különböző felhasználási célú kereteiről, valamint a Szabályzatnak részét képezi a felsőoktatási intézmény és az illetékes hallgatói önkormányzat között - az (5) bekezdés szerinti, a 20. §-ra is figyelemmel - létrejött megállapodás."

(2) A Rendelet 2. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A felsőoktatási intézmény az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók által fizetendő kollégiumi térítési díj mértékéről, és az annak alapjául szolgáló kollégiumi komfortfokozatokról az illetékes hallgatói önkormányzattal megállapodást köt. A felsőoktatási intézmény és az illetékes hallgatói önkormányzat közötti megállapodásban - az esélyegyenlőség biztosítása érdekében - keretet kell képezni annak érdekében, hogy kivételes esetben, egyedi kérelemre - szociális helyzettől függően - a megadott kategóriához tartozó kollégiumi térítési díjtól el lehessen térni."

3. §

(1) A Rendelet 4. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[4. § (1) Az intézményi hallgatói előirányzati keretet az alábbi juttatások alkotják:]

"d) a lakhatási támogatás keretösszege, amelynek kiszámítása a (8) bekezdésben foglaltak szerint történik;"

(2) A Rendelet 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a jelenlegi (2)-(5) bekezdések számozása (3)-(6) bekezdésekre változik:

"(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában az intézmény kezelésében lévő kollégiumi (diákotthoni) férőhelyen kell érteni az intézmény által bérelt férőhelyet és a más fenntartó által működtetett bentlakásos intézmény férőhelyét is."

(3) A Rendelet 4. §-a következő (7)-(8) bekezdésekkel egészül ki:

"(7) Az intézmény hallgatói számára hosszú távú elhelyezést biztosító lakhatási formák támogatására - az intézményi hallgatói önkormányzat egyetértésével - legfeljebb a lakhatási támogatás keretének 70%-a használható fel.

(8) Adott intézményben az államilag finanszírozott nappali tagozatos hallgatók és az ösztöndíjas doktorandusz hallgatók éves létszámából levonva az intézmény fenntartásában és a más fenntartó által működtetett bentlakásos intézményben, valamint a felsőoktatási intézmény által bérelt férőhelyen elhelyezett államilag finanszírozott hallgatók és ösztöndíjas doktoranduszok létszámát; továbbá ebből levonva a képzés székhelyén állandó bejelentett lakcímmel rendelkező államilag finanszírozott nappali tagozatos hallgatók és ösztöndíjas doktorandusz hallgatók éves létszámának 95%-át; az így kapott lakhatási támogatásra jogosult létszámnak a tárgyévre vonatkozó költségvetési törvényben meghatározott lakhatási normatívával szorzott összege adja a lakhatási támogatás keretösszegét."

4. §

A Rendelet 6. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A kollégiumi normatíva keretösszege kizárólag az intézmény kezelésében lévő kollégiumok, az adott intézmény által bérelt, valamint a más fenntartó által - az intézménnyel kötött szerződés alapján - működtetett bentlakásos intézményben az államilag finanszírozott nappali tagozatos hallgatók és ösztöndíjas doktorandusz hallgatók elhelyezésére szolgáló férőhelyek működtetésére, fejlesztésére használható fel. A befizetett kollégiumi térítési díjból, valamint a kollégiumi szálláshelyek értékesítéséből befolyt bevételt - a felmerülő költségek levonása után - az intézmény az intézményi megállapodásoknak megfelelően elsődlegesen a kollégium fejlesztésére fordítja."

5. §

A Rendelet 8. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) Az (5) bekezdésben meghatározott kedvezmény odaítélésekor előnyben kell részesíteni azt a hallgatót, aki a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet értelmében hátrányos helyzetűnek minősül."

6. §

(1) A Rendelet 13. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A felsőoktatási intézmény a 4. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott mértékig, a hallgatói önkormányzat egyetértése alapján jogosult kollégiumi férőhely bérlésére, illetve az intézmény által benyújtott és az oktatási miniszter által elfogadott terv alapján, külön engedélyezési eljárás keretében kollégiumi férőhelybővítésre, kollégiumfelújításra, valamint kollégium létesítésének céljait szolgáló épület vásárlására."

(2) A Rendelet 13. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

"(8) A (4) bekezdésben meghatározott szempontokon túl, előnyben kell részesíteni azt a hallgatót, aki a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet értelmében hátrányos helyzetűnek minősül."

7. §

A Rendelet 19. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az a hallgató, aki korábban már részt vett államilag finanszírozott képzésben és azt megszüntetve új felvételi eljárás keretében ismét államilag finanszírozott hallgatóként folytatja tanulmányait, az új felvételi eljárás alapján megkezdett képzésben olyan időtartamig lehet államilag finanszírozott, amely szerint az összes megkezdett államilag finanszírozott félévek száma nem haladja meg az új képzés képesítési követelményeiben megjelölt tanulmányi időtartamot. Az a hallgató, aki korábbi államilag finanszírozott képzésben a hallgatói jogviszonyának megszüntetésére önhibáján kívül kényszerül, az új felvételi eljárás alapján megkezdett képzésben az új képzés - képesítési követelmények szerinti - teljes időtartamára jogosult az állami finanszírozásra."

8. §

A Rendelet 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) A rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti hallgatók a kollégiumi férőhely igénybevétele esetén térítési díjat fizetnek.

(2) A kollégiumi térítési díjat a kollégiumi alapszolgáltatásért és elhelyezésért, valamint a kollégium által nyújtott szolgáltatásokért kell fizetni.

(3) A kollégiumi térítési díj összegét tanévenként az intézményi tanács és az illetékes hallgatói önkormányzat közötti megállapodásban kell rendezni a tárgyév május 31-ig, a (4)-(5) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével.

(4) A kollégiumi térítési díj a kollégiumok komfortfokozatához igazodik. A kollégiumok komfortfokozatba sorolásának alapelveit (I-IV. kategória) e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A kollégiumok kategóriába sorolásakor elsősorban az egy hallgatóra jutó lakóterületet és az épület vizesblokkokkal való ellátottságát kell figyelembe venni.

(5) Az adott kategórián belül, az e rendelet 3. számú mellékletében foglaltakat figyelembe véve a kollégiumi térítési díj +/- 25%-kal térhet el az intézmény által az adott férőhelyre meghatározott költségvetési normatív támogatás összegétől azzal, hogy a térítési díj nem lehet alacsonyabb, mint 5000 forint. Az intézmény a kollégiumi normatívát a 3. számú mellékletben foglaltak szerint oszthatja meg különböző kategóriájú kollégiumai között.

(6) A költségtérítéses képzésben részt vevő, valamint a külföldi hallgatók által fizetendő kollégiumi térítési díjakat az intézmény Szabályzatában rögzíti.

(7) A más fenntartó által működtetett, újonnan épült bentlakásos intézmények igénybevételével kapcsolatos díjakat, térítéseket és az azért nyújtandó szolgáltatásokat az intézmények és az érintett fenntartók közötti - az intézményi tanács által jóváhagyott - szerződés rögzíti azzal, hogy az nem lehet kevesebb mint 9000 forint és nem lehet több mint 28 000 forint."

9. §

(1) A Rendelet 22. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az intézmény az (1) bekezdésben meghatározott hallgatók képzésének költségvetési támogatását az adott tanév első félévére november 15-ig, második félévére április 15-ig elkészített tételes jelentés alapján az Oktatási Minisztérium az intézmények részére e jogcímen biztosított költségvetési támogatás figyelembevételével a zárszámadás keretében rendezi. A felsőoktatási intézmény az érintett hallgatók adatszolgáltatási kötelezettségeit szabályzatában köteles rögzíteni. A költségvetési támogatásnál csak azok a hallgatók vehetők figyelembe, akik az intézményi szabályzat szerint, de legkésőbb az adott évben március 31-ig, illetőleg október 31-ig a szükséges adatszolgáltatást elvégezték."

(2) A Rendelet 22. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A katonai és rendészeti felsőoktatási intézmények esetében az (1) bekezdésben meghatározott hallgatók képzésének költségvetési támogatását az érintett tárca saját fejezetén belül biztosítja."

10. §

A Rendelet 23. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az intézmény az (1) bekezdésben meghatározott hallgatók képzésének költségvetési támogatását az adott tanév első félévére november 15-ig, második félévére április 15-ig elkészített tételes jelentés alapján az Oktatási Minisztérium az intézmények részére e jogcímen biztosított költségvetési támogatás figyelembevételével a zárszámadás keretében rendezi. A felsőoktatási intézmény az érintett hallgatók adatszolgáltatási kötelezettségeit Szabályzatában köteles rögzíteni. A költségvetési támogatásnál csak azok a hallgatók vehetők figyelembe, akik az intézményi szabályzat szerint, de legkésőbb az adott évben március 31-ig, illetőleg október 31-ig a szükséges adatszolgáltatást elvégezték."

11. §

A Rendelet mellékletének számozása "1. számú melléklet"-re módosul, és 2. és 3. számon kiegészül e rendelet 2-3. számú mellékleteivel.

12. §

(1) E rendelet - a (2) és az (5) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Az e rendeletben foglaltakat először a 2005/2006. tanév első félévében kell alkalmazni és az ennek megfelelő szabályzat-módosításokat legkésőbb 2005. október 15-ig kell elvégezni.

(2) E rendelet 1. számú melléklete 2006. szeptember 1-jén a Rendelet 1. számú melléklete helyébe lép.

(3) Ahol a Rendelet akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzést említ, azon felsőfokú szakképzést kell érteni.

(4) A Rendelet 2. §-ának (2) bekezdése f) pontjában és 14. §-ában említett "e rendelet melléklete" szövegrész helyébe "e rendelet 1. számú melléklete" szövegrész lép.

(5) 2006. szeptember 1-jével hatályát veszti a Rendelet 30. §-ának (2) bekezdése második mondata.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 197/2005. (IX. 22.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet az 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelethez]

Kollégiumi alapszolgáltatások, valamint a kollégium használatára vonatkozó egyes szabályok

1. A kollégiumi alapszolgáltatás keretében a felsőoktatási intézmény az alábbi eszközöket és lehetőségeket köteles biztosítani a kollégiumban lakó hallgató részére:

a) ágy,

b) asztal, szék, ruhásszekrény,

c) paplan, párna,

d) fürdőhelyiségek, illemhelyek,

e) évi két alkalommal a kollégium épületének nagytakarítása,

f) évi egy alkalommal az egészségügyi helyiségek higiéniai festése,

g) szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal az épület rovar- és kártevő-mentesítése,

h) hütőgéphasználat (25 l/fő hűtőtérfogattal)

i) hideg- és melegvíz-használati lehetőség,

j) főzési és ételmelegítési lehetőség (25 főre 1 db 1000 W-os főzőlap),

k) tanulószoba,

l) elektromos áram:

- a kollégium alapfeladatainak (pl. közterületek, vizesblokkok, konyhák, mosókonyhák, tanulószobák stb.) ellátásához szükséges áramellátás,

- a kollégiumi szobákban a hűtőgépek, hajszárítók és a 200 W alatti elektromos teljesítményű nem hőfejlesztő eszközök (TV, videó, kávé- és teafőző, villanyborotva, szórakoztató elektronikai eszközök, kis fogyasztású háztartási eszközök) használatához szükséges áramellátás (a világítás 100 W alatti teljesítményű fogyasztókkal),

- hallgatói tulajdonú számítógépek használatának áramellátása,

m) fűtés biztosítása,

n) mosási és vasalási lehetőség (100 főre 5 kg ruha mosóteljesítményű automata mosógép),

o) lehetőség szerint hallgatónként egy internet-hozzáférési végpont, de legalább kollégiumonként egy, a hallgatók által térítésmentesen igénybe vehető számítógépterem,

p) a hallgatók ki- és beléptetésekor a szükséges ellenőrzéseket elvégző éjjel-nappali portaszolgálat vagy beléptető rendszer,

q) közös használatú helyiségek és vizesblokkok takarítása,

r) liftekkel felszerelt épületben azok üzemeltetése,

s) lehetőség szerint hallgatónként min. 7 m2 nettó lakóterület, közösségi és tanulóhelyiség, úgy, hogy a közös légtérben (lakóterületenként) elhelyezhető hallgatók száma legfeljebb 4 fő legyen.

2. A kollégiumban elhelyezést nyert hallgató saját tulajdonú elektromos berendezésének - a személyi számítógép és a szórakoztató elektronikai eszközök, valamint akis fogyasztású háztartási eszközök kivételével - üzemeltetésére a kollégium vezetőjének előzetes engedélye alapján jogosult. A hallgatónak a használatnál figyelembe kell vennie a tűz-, baleset- és érintésvédelmi előírásokat. A felsőoktatási intézmény az engedélyhez kötött elektromos berendezést működtető hallgatót a megfelelő elektromos fogyasztási díj megfizetésére kötelezheti.

2. számú melléklet a 197/2005. (IX 22.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet az 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelethez]

A kollégiumok komfortfokozat szerinti kategóriái

SzempontMegvalósulásKategória
I.II.III.IV.
Vizesblokkközös használatúXX
(mosdó+WC+ zuhanyozó)Egyedi használatú (szobánként vagy kétszobánként egy komplett vizesblokk)XXX
Férőhelyek3 főnél több/szobaX
3 fő vagy annál kevesebb/szobaXXXX
Épület állapota10 éven belül nem felújított*X
10 éven belül felújított, épültXXX
* Felújítás minden olyan beruházás, amely a kollégium összértékéhez képest meghatározó költségráfordítás során a kollégium komfortfokozatát növeli. A kollégium állagmegőrzését célzó ráfordítások nem minősülnek felújításnak.

3. számú melléklet a 197/2005. (IX. 22.) Korm. rendelethez

[3. számú melléklet az 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelethez]

Finanszírozási kategóriák a 2. számú melléklet kategóriáihoz

A kollégiumi férőhelyet igénybe vevő államilag finanszírozott hallgatóra jutó normatív támogatás differenciálásánalt alsó és felső határai (Ft/fő/hó)
I. kategória5 000-8 000
II. kategória5 000-10 000
III. kategória5 000-12 000
IV. kategória8 000-15 000

Tartalomjegyzék