1/2005. (I. 11.) Korm. rendelet
a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet módosításáról
A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdése a) pontjának 5. alpontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
(1) A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az Európai Unión kívüli állam állampolgára belföldi vagy nemzetközi közúti árufuvarozást végző, magyar hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművet - a 881/92/EGK és a 3118/93/EGK tanácsi rendeletnek a járművezetői igazolvány létrehozása érdekében történő módosításáról szóló, 2002. március 1-jei 484/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint - nemzetközi közúti árufuvarozás esetén a közösségi engedély, belföldi közúti árufuvarozás esetén a közúti árufuvarozói engedély jogosultjának kérelmére kiadott járművezetői igazolvány birtokában vezethet. A járművezetői igazolványt a területi közlekedési felügyelet adja ki. A járművezetői igazolvány kiadása során a megyei (fővárosi) munkaügyi központ a külön jogszabályban meghatározott mentességi ok ügyfél által igazolt fennállása esetén a mentesség okáról szakhatóságként nyilatkozik."
(2) Az R. 11. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A területi közlekedési felügyelet ellenőrzi az Európai Unió más tagállamának hatósági engedélyével és jelzésével ellátott jármű vezetője tekintetében a 484/2002/EK rendelet járművezetői igazolványra vonatkozó szabályainak betartását."
2. §[1]
3. §
Az R. 21. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő (2)-(4) bekezdés lép, egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre változik:
"(2) A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium gondoskodik az áruszállítási engedélyek elosztási elveinek meghatározásáról. Az engedélyeket a Központi Közlekedési Felügyelet (a továbbiakban: KKF) adja ki. Minden, a magyar közlekedési hatóság által kiadott, a közúti árufuvarozás végzésére jogosító engedély az illetékes szakmai érdekképviselet javaslatára visszavonható.
(3) A nemzetközi szerződések szerint engedélyköteles személyszállítási tevékenységet végző autóbuszok járati engedélyeit a nemzetközi szerződésekben meghatározott keretek között a KKF adja ki.
(4) A Magyar Köztársaság területén külföldi hatósági engedéllyel és jelzéssel ellátott járművel közúti közlekedési szolgáltatási tevékenység (kabotázs)- ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik - a gazdasági és közlekedési miniszter engedélyével folytatható. Az Európai Unió valamely más tagállamának hatósági engedélyével és jelzésével ellátott autóbusz a Magyar Köztársaság területén kabotázsként különjárati és szerződéses személyszállítást erre vonatkozó külön engedély nélkül végezhet. A valamely tagállamban nem honos fuvarozók számára a belföldi közúti személyszállítási szolgáltatás feltételeinek megállapításáról szóló 1997. december 11-i 12/98/EK tanácsi rendeletben előírt, az Európai Bizottság részére történő értesítési és tájékoztatási kötelezettséget a Közlekedési Főfelügyelet (a továbbiakban: KFF) teljesíti."
4. §
Az R. 23. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § az alábbi (7)-(11) bekezdéssel egészül ki, és a jelenlegi (7)-(8) bekezdésének számozása (12)-(13) bekezdésre változik:
"(6) Az (1) és (4) bekezdésben meghatározott tevékenységre elrendelt okmány szigorú számadásúnak minősül, azt eseményszerűen kell vezetni.
(7) Ömlesztett áru járművel (járműszerelvénnyel) végzett szállításához kapcsolódóan az e tevékenységet végző gazdálkodó szervezetnek rendelkeznie kell a járműnek (járműszerelvénynek) a felrakóhelyen, hitelesített berendezéssel (hitelesített mérleggel) elvégzett mérlegelése alapján kiállított mérlegjeggyel.
(8) Abban az esetben, ha a felrakóhelyen hitelesített mérleg nem található, a szállítást végző gazdálkodó szervezetnek a szállítási útvonalhoz legközelebb található mérlegelési helyen, de legkésőbb a lerakodást megelőzően a lerakóhelyen, hitelesített mérleggel elvégzett mérlegelés alapján kiállított mérlegjeggyel kell rendelkeznie.
(9) A mérlegjegy a szállítás időtartama alatt a fuvarlevél mellékletét képezi. A mérlegjegyet a szállítást végző gazdálkodó szervezet a szállítás befejeztét követően köteles az adott szállításhoz tartozó okmányokhoz csatoltan megőrizni. A mérlegelést végző személy nevét, a mérlegelés időpontját és a mért mennyiséget a fuvarlevélen fel kell tüntetni.
(10) Túlsúly megállapítása esetén a szállítást végző gazdálkodó szervezetnek az utólagos mérlegelés eredményéről a fuvaroztatót tájékoztatnia kell a járművek jövőbeni túlterhelésének megakadályozása céljából.
(11) A felhasznált vagy rontott okmányokat sorszám szerint, hiánytalanul, a bizonylatokra vonatkozó szabályok szerint kell megőrizni."
5. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) E rendelet 4. §-a a rendelet kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 269/2005. (XII. 15.) Korm. rendelet 10. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2006.01.01.