64/2005. (VII. 12.) FVM rendelet
az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegéből finanszírozott egységes területalapú támogatás 2005. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 18/2005. (III. 18.), valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegéből finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó 2005. évi kiegészítő nemzeti támogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 28/2005. (IV. 1.) FVM rendeletek módosításáról
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegéből finanszírozott egységes területalapú támogatás 2005. évi igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 18/2005. (III. 18.) FVM rendelet 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"20. § A támogatás kifizetése a Tanács 1782/2003/EK rendeletének 28. cikkében foglaltaknak megfelelően 2005. december 1-jétől 2006. június 30-ig, a 6. § (5) bekezdésének c) pontjában meghatározott bankszámlára történő átutalással történik."
2. §
(1) Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlegéből finanszírozott egységes területalapú támogatásokhoz kapcsolódó 2005. évi kiegészítő nemzeti támogatás igénybevételével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 28/2005. (IV. 1.) FVM rendelet (a továbbiakban: top-up rendelet) 1. § f), j) és x) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(E rendelet alkalmazásában)
"f) vágóhíd: a vágóállatok levágásának és leölésének állatvédelmi szabályairól szóló 9/1999. (I. 27.) FVM rendelet 2. § a) pontjában meghatározott vágóhíd, amely a vágóállatok vágás utáni minősítéséről szóló 75/2003. (VII. 4.) FVM rendelet előírásai szerint minősítést végez, jelentést tesz;"
"j) anyatehén: az 1782/2003/EK rendelet 122. cikkének d) és e) pontjaiban meghatározott nőivarú, háziasított szarvasmarha-féle, ideértve a magyartarka fajtához tartozó egyedeket is;"
"x) elsődleges feldolgozó: olyan feldolgozó, aki/amely a betakarított rostkender elsődleges feldolgozását végzi;"
(2) A top-up rendelet 4. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Támogatási kérelmet az a mezőgazdasági termelő nyújthat be,)
"b) a 2. § a), c) és e) pontjai esetén, aki (amely) a támogatási kérelemben szereplő állatok tenyészetének állattartójaként szerepel a szarvasmarha és juh ENAR rendelet szerinti nyilvántartásban."
(3) A top-up rendelet 6. §-ának (2)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Amennyiben a hiánypótlási felhívásokat - a 2. § a) -c) és e) pontjaiban meghatározott támogatás jogcímek kivételével - a kérelem benyújtására előírt határidő leteltét követően pótolják, a késedelmesen benyújtott kérelemhez fűződő jogkövetkezményeket kell alkalmazni.
(3) A 2. § a)-c) és e) pontjaiban meghatározott támogatási jogcímek esetén hiánypótlás egy alkalommal, az erre vonatkozó felhívás kézhezvételétől számított legfeljebb 15 napon belüli határidővel teljesíthető. A 15 napon túl megküldött hiánypótlás esetén az MVH a támogatási kérelmeket a rendelkezésre álló adatok alapján bírálja el."
(4) A top-up rendelet 16. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A támogatás feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő gondoskodik a tenyészetében lévő szarvasmarhaállománynak a szarvasmarha ENAR rendelet szerinti jelöléséről és nyilvántartásáról."
(5) A top-up rendelet 25. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatásra az a mezőgazdasági termelő jogosult, akinek
a) a kvótarendelet szerinti rendelkezésre álló egyéni referenciamennyisége és a gazdasági társaságba vagy szövetkezetbe vagyoni hozzájárulásként bevitt vagy részükre használatba adott kvótamennyiségének összege nem haladja meg a 120 000 kg-ot, vagy
b) a kvótarendelet szerinti rendelkezésre álló egyéni referenciamennyisége és a gazdasági társaságba vagy szövetkezetbe vagyoni hozzájárulásként bevitt vagy részükre használatba adott kvótamennyiségének összege meghaladja a 120 000 kg-ot, és a támogatási kérelemben feltüntetett állatait tejtermelést nem folytató tenyészetben tartja, továbbá vállalja, hogy azokat a továbbiakban tejtermelésre nem hasznosítja, valamint a kérelemben feltüntetett állatai 2004. április 1-jétől nem állnak tejtermelési ellenőrzés alatt."
(6) A top-up rendelet 25. §-a (3) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A támogatás feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő)
"c) a támogatásra bejelentett állományában jellemzően a 25. § (2) bekezdése alapján a támogatási feltételnek megfelelő fajtájú tenyészbikát, illetve termékenyítő anyagot használ,"
(7) A top-up rendelet 25. §-a (6) bekezdésének a)-b) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(Ha a fajtakód-bejelentés a támogatási kérelem benyújtásáignem történt meg, akkora támogatás feltétele, hogy)
"a) a fajta bejelentése az Útmutató szerint, a 2011-es számú szarvasmarha ENAR bejelentés módosító lapon történjen meg az OMMI-hoz;
b) a fajta megfelelőségét az MVH részére a tenyésztő szervezet a támogatási kérelmen igazolja."
(8) A top-up rendelet 25. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Az (5) és (6) bekezdés szerinti igazolások kiállításának szakmai feltételeit és eljárásrendjét a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: FVM) e rendelet hatálybalépését követő 15 napon belül hivatalos lapjában, valamint az FVM és az MVH honlapján közzéteszi."
(9) A top-up rendelet 26. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A tartási kötelezettség teljesítésének kell tekinteni, ha a mezőgazdasági termelő a tartási kötelezettség alatt álló állatoknak az állatorvos által igazoltan kényszervágott vagy elhullott, valamint a tenyésztési selejtnek minősülő egyed selejtezését - a kieséstől számított 60 napon belül -az előírt feltételeknek megfelelő egyeddel, saját költségére pótolja. A pótlás csak abban az esetben fogadható el, ha
a) a kiesés tényét a mezőgazdasági termelő a kiesést követő 10 napon belül az MVH által rendszeresített, állatorvosi igazolást is tartalmazó formanyomtatványon, postai úton a mezőgazdasági termelő lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes megyei MVH Kirendeltséghez bejelenti,
b) a kieső állatnak az adatbázisból történő kijelentése a szarvasmarha ENAR rendeletnek megfelelően megtörténik, és
c) a mezőgazdasági termelő a pótlásként beállított állatot az MVH által rendszeresített formanyomtatványon a pótlást követő 10 napon belül a mezőgazdasági termelő lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes megyei MVH Kirendeltséghez bejelenti."
(10) A top-up rendelet 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"27. § (1) A támogatásban - a 13. § (4) bekezdésben foglalt kivétellel az a mezőgazdasági termelő részesülhet, aki 2005. július 15. és 2005. augusztus 15. között az MVH által közzétett formanyomtatványnak megfelelő kérelmet nyújt be az 5. §-ban foglaltaknak megfelelően.
(2) Az MVH a támogatásra bejelentett állatokról szóló igazolást legkésőbb 2005. szeptember 15-ig megküldi a mezőgazdasági termelő részére.
(3) Az MVH legkésőbb 2006. március 3 1-ig megküldi a 11. § szerinti határozatot a mezőgazdasági termelőnek, és kifizeti a támogatási összeget a 24. § (4) bekezdés szerinti arányosítás figyelembevételével."
(11) A top-up rendelet 32. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A kérelemben bejelentett állatlétszám tenyészetben való tényleges meglétét és az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételt a Magyar Juhtenyésztők és Juhtenyésztő Szervezetek Szövetsége vagy annak megbízottja a támogatási kérelmen igazolja."
(12) A top-up rendelet 37. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az MVH 2006. június 30-ig határozatot hoz a támogatás összegéről."
3. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba azzal, hogy a 2. §-a (1) bekezdésének rendelkezéseit 2005. január 1-jétől kell alkalmazni. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a top-up rendelet 13. §-ának (5)-(6) bekezdései hatályukat vesztik.
(2) A top-up rendelet mellékletének "1. Gabonafélék" megnevezés 8. sorában az "Egyéb búza" helyébe "Egyéb gabona" lép.
Gráf József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter