80/2005. (IV. 28.) Korm. rendelet

a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 94. §-a (3) bekezdésének h) és j) pontjaiban, valamint a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény 12. § (6) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - figyelemmel a közoktatásról szóló törvény 122. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra - a következőket rendeli el:

1. §

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról szóló 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 13. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A nem állami, nem helyi önkormányzati intézményfenntartó (a továbbiakban: fenntartó) a közoktatásról szóló törvény 118. §-ának (3) bekezdése alapján a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott normatív állami hozzájárulások, továbbá normatív, kötött felhasználású támogatások (a továbbiakban: normatív hozzájárulás és támogatás) iránti igényét a székhelye szerint illetékes Igazgatóságnál jelentheti be."

2. §

Az R. 16. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az Igazgatóság a normatív hozzájárulás és támogatás elszámolásának feldolgozása után a jóváhagyott költségvetési hozzájárulásokról és az előző évi ténylegesen igénybe vett normatív hozzájárulásról és támogatásról a tárgyévet követő év március 31-éig adatszolgáltatást nyújt az Oktatási Minisztérium és a Pénzügyminisztérium részére. Az adatszolgáltatást intézményfenntartó típusonként, egyházi intézmények esetében egyházanként is összesítve, fővárosi, megyei összesítésben jogcím szerinti részletezéssel kell elkészíteni a fenntartó részére kiutalt támogatás mértékéről, az ellátottak számáról, meghatározva a feladatot ellátó fenntartók, intézmények, telephelyek számát is."

3. §

Az R. a következő 17/C. §-sal és azt megelőző alcímmel egészül ki:

"A központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény által fenntartott közoktatási intézmény normatív hozzájárulásának és támogatásának igénylése, folyósítása, elszámolása és ellenőrzése

17/C. § (1) A központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézményt, mint a közoktatási feladatokat ellátó intézmény fenntartóját az intézmény alapító okiratában meghatározott közoktatási feladatok ellátásához a közoktatásról szóló törvény 118. §-ának (3) bekezdése alapján a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott normatív hozzájárulás és támogatás illeti meg.

(2) A normatív hozzájárulás és támogatás igénylése - a rendelet 13. § (2) bekezdésében foglaltak szerint - az Oktatási Minisztérium által a felsőoktatási intézménynek megküldött adatlapon és meghatározott határidőben történik. Az adatokat a közoktatási intézmény tanügyi okmányai és nyilvántartásai alapján az érintett tanévek változásai szerint a mindenkori költségvetési törvény előírásainak figyelembevételével kell megküldeni.

(3) A mindenkori költségvetési törvényben meghatározott normatív hozzájárulás és támogatás alapján számított költségvetési támogatás és a felsőoktatási intézmény költségvetésében a közoktatási feladatok ellátására biztosított támogatás különbözetét az Oktatási Minisztérium a fejezeti előirányzatai között megtervezett közoktatási normatív előirányzat terhére - a rendelkezésre álló összeg erejéig - pótelőirányzatként biztosítja.

(4) A felsőoktatási intézmény költségvetésében a közoktatási feladatok ellátására biztosított normatív hozzájárulást és támogatást a Magyar Államkincstár a központi költségvetési szervekre vonatkozó szabályok szerint folyósítja a felsőoktatási intézménynek.

(5) A közoktatási feladatok ellátására biztosított normatív hozzájárulás és támogatás elszámolása a jogosultsági adatok alapján elkészített, az Oktatási Minisztérium által megküldött elszámolási adatlap segítségével - elkülönítetten - a felsőoktatási intézmény éves költségvetési beszámolójának keretében történik.

(6) Ha a felsőoktatási intézmény a mindenkori költségvetési törvény alapján a közoktatási feladatainak ellátásában jogosult olyan támogatás igénybevételére, amelyet nem normatív támogatásként határoz meg a törvény, abban az esetben a költségvetési törvényben meghatározott előirányzat terhére a törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabály eljárási rendje szerint vehető igénybe a jogcím alapján biztosított költségvetési támogatás.

(7) Ha a költségvetési évet érintően, év közben a jogosultságok változása, illetőleg annak végrehajtása során a központi költségvetési szervek támogatásának módosítása szükségessé válik, akkor a közoktatási feladatok ellátásának támogatásával összefüggésben az Oktatási Minisztérium intézkedik.

(8) A felsőoktatási intézmény által ellátott közoktatási feladatok költségvetési támogatásának ellenőrzése a központi költségvetési szervek ellenőrzésének részeként, annak szabályai szerint történik."

4. §

Az R. 5. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

5. §

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról rendelkező 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelet módosításáról szóló 310/2004. (XI. 13.) Korm. rendelet 11. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A pedagógusok, illetve a tanulók számára az azonosító számokat az R. e rendelettel kiegészült 12/D-12/F. §-aiban foglalt szabályok alkalmazásával első alkalommal 2005. április 1-je és június 15-e között kell az intézményvezetőknek megigényelniük. Az Irodának 2005. október 31-ig ki kell adnia az azonosító számokat tartalmazó igazolásokat, amelyeket az intézmény 2005. november 30-ig átad a pedagógusoknak, tanulóknak, illetve a kiskorú tanulók törvényes képviselőjének.

(2) Ahol az R. közalkalmazotti jogviszonyt vagy munkaviszonyt említ, azon - az egyházi fenntartású közoktatási intézményekben - egyházi személy jogviszonyt is érteni kell."

6. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba azzal, hogy a 3. §-sal megállapított támogatások 2005. január 1-jétől illetik meg a jogosultakat.

(2) E rendelet 2. §-a 2006. január 1-jétől lép hatályba.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 80/2005. (IV. 28.) Korm. rendelethez

[5. számú melléklet a 20/1997. (II. 13.) Korm. rendelethez]

A pedagógus és a tanuló azonosító számának képzése

1. Az azonosító szám tizenegyjegyű szám.

2. Az azonosító szám képzése:

a) az 1. számjegy konstans 7-es szám,

b) a 2-10. számjegyek összessége egy garantáltan egyedi, véletlenszerűen generált szám,

c) a 11. számjegy az 1-10. számjegyek felhasználásával, matematikai módszerekkel képzett ellenőrző szám.

3. Az azonosító szám 11. számjegyét úgy kell képezni, hogy a 2. a) -b) pontok szerint képzett 10 számjegy mindegyikét szorozni kell azzal a sorszámmal, ahányadik helyet foglalja el az azonosító számon belül. (Első számjegy szorozva eggyel, második számjegy szorozva kettővel és így tovább.)

Az így kapott szorzatok összegét el kell osztani 11-gyel, és az osztás maradéka a 11. számjeggyel lesz egyenlő.

A 2. b) pont szerinti sorszám nem adható ki, ha a 11-gyel való osztás maradéka egyenlő tízzel.

Tartalomjegyzék