8/2005. (III. 8.) BM rendelet
a polgári védelmi felkészítés követelményeiről szóló 13/1998. (III. 6.) BM rendelet módosításáról
A polgári védelemről szóló 1996. évi XXXVII. törvény 42. § (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
A polgári védelmi felkészítés követelményeiről szóló 13/1998. (III. 6.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 15. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. § A lakosságfelkészítés során külön kell tervezni és végrehajtani az alábbi csoportok katasztrófavédelmi feladataik ellátásának elősegítése céljából történő felkészítését (a továbbiakban: felkészítés):
a) a megyei és a fővárosi (a továbbiakban együtt: megyei), valamint a helyi védelmi bizottságok elnökei,
b) az a) pont hatálya alá nem tartozó polgármesterek,
c) a területi államigazgatási feladatokat ellátó szervek vezetői (a továbbiakban: közigazgatási vezetők),
d) a jegyzők,
e) a pedagógusok, általános és középiskolai tanulók (a továbbiakban: tanulók),
f) a fenti kategóriába nem tartozó lakosság."
2. §
Az R. a következő 16/A-16/G. §-sal egészül ki:
"16/A. § (1) A megyei és a helyi védelmi bizottságok elnökeinek felkészítése éves rendszerességgel egy nap (6-8 óra) időtartamban történik. A felkészítés témájára, munkamódszerére a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) évente ajánlást dolgoz ki.
(2) A megyei védelmi bizottságok elnökei felkészítésének tervezését, szervezését, végrehajtását a BM OKF, a helyi védelmi bizottsági elnökök felkészítésének tervezését, szervezését és végrehajtását a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok és a fővárosi polgári védelmi igazgatóság (a továbbiakban együtt: megyei igazgatóságok) végzik.
16/B. § (1) A polgármesterek felkészítése differenciáltan, a választási ciklusokhoz igazodva történik. A felkészítés az első alkalommal megválasztott polgármesterek számára bővebb, általános jellegű, az újraválasztott polgármesterek esetében rövidebb, gyakorlatiasabb, a helyben jellemző veszélyhelyzetek elhárítására irányul. A felkészítések időtartama évente 4-6 óra, a feldolgozandó ismeretanyag fele a helyi veszélyeztetettség megismertetésére és elhárítására irányul. Az általános katasztrófavédelmi ismeretek témáira a BM OKF ajánlást dolgoz ki.
(2) A felkészítések tervezését, szervezését és végrehajtását a megyei igazgatóságok és a polgári védelmi kirendeltségek végzik.
16/C. § (1) A közigazgatási vezetők felkészítését a megyei igazgatóságok négyévente legalább egyszer a megyei (fővárosi) államigazgatási kollégium keretén belül végzik.
(2) A felkészítő időpontját, időtartamát és témáját a megyei igazgatóság vezetője határozza meg, és erről tájékoztatja a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatal vezetőjét.
16/D. § (1) A jegyzők felkészítését a megyei igazgatóságok négyévente legalább egyszer a körzetközponti jegyző bevonásával végzik.
(2) A felkészítő időpontját, időtartamát és témáját a megyei igazgatóság vezetője határozza meg és erről tájékoztatja az illetékes körzetközponti jegyzőt.
16/E. § (1) A tanulók felkészítése a tanulók életkori sajátosságainak figyelembevételével, differenciáltan történik. A felkészítés során környezetük veszélyforrásairól, azok elhárításának szabályairól és lehetőségeiről, valamint az ilyen körülmények között alkalmazható célszerű magatartási szabályokról szereznek ismereteket.
(2) A tanulók felkészítése
a) az iskolarendszeren belül tanórák keretében vagy tanórán kívül történhet, a katasztrófák elleni védekezés és polgári védelem ágazati feladatairól szóló 37/2001. (X. 12.) OM rendelet figyelembevételével, illetve
b) iskolán kívüli szervezésben történhet.
16/F. § (1) A tanulók felkészítése az oktatási intézmény helyi pedagógiai programjában jelenhet meg, amelyhez a BM OKF ajánlást dolgoz ki és tesz közzé.
(2) A BM OKF oktatási segédleteket és módszertani útmutatókat dolgoz ki és tesz hozzáférhetővé az oktatási intézmények számára, valamint igény és lehetőség szerint segítséget nyújt a felkészítések - mind tanórák keretében, mind a tanórán kívüli - formáinak tervezésében.
(3) A BM OKF és területi, valamint helyi szervei segítséget nyújtanak az oktatási intézmények számára a tanulók iskolarendszeren kívüli felkészítésében, az országos, a területi és helyi szintű katasztrófavédelmi versenyek szervezésében és végrehajtásában.
16/G. § (1) A lakosságot különösen tájékoztató kiadványok kibocsátásával, a helyi sajtóban (pl. az önkormányzat lapjában, a megyei lapokban, helyi és regionális televíziók, továbbá kábeltelevíziók, illetve helyi rádiók stb.) megjelenő tájékoztató közlemények megjelentetésével, lakossági fórumok szervezésével kell a katasztrófavédelmi feladatokra felkészíteni.
(2) Azokon a településeken, ahol a nemzeti-etnikai kisebbség lélekszáma az összlakosság 5%-át eléri, a tájékoztató anyag riasztási jelzéseket és a követendő magatartási szabályokat tartalmazó részét a kisebbség nyelvén is meg kell jelentetni.
(3) A hátrányos helyzetűek, illetve fogyatékkal élők lakosságfelkészítését a számukra alkalmas segédletek kidolgozásával és kiadásával kell biztosítani.
(4) A tájékoztató kiadványok, közlemények összeállításában, a lakossági fórumok lebonyolításában a hivatásos katasztrófavédelmi szervek szakmai segítséget nyújtanak.
(5) A lakosság felkészítését a polgári védelmi szempontból I., II., III. csoportba sorolt településen legalább háromévenként el kell végezni, a 3. számú mellékletben felsorolt szempontok szerint.
(6) A lakosság minősített időszakra vonatkozó felkészítésének tájékoztató kiadványait e rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül, majd azt követően háromévente felül kell vizsgálni, azokat a minősített időszak kihirdetését követően kell terjeszteni."
3. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Lamperth Mónika s. k.,
belügyminiszter