Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13/1998. (III. 6.) BM rendelet

a polgári védelmi felkészítés követelményeiről

A polgári védelemről szóló 1996. évi XXXVII. törvény 42. §-a (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya a polgári védelmi kötelezettség alapján létrehozott polgári védelmi szervezetek, valamint a lakosság és a polgári szervek dolgozóinak felkészítésére terjed ki.

(2) A parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat tekintetében e rendelet hatálya a hivatásos polgári védelmi szervekre is kiterjed.

2. § (1) A polgári védelmi felkészítés célja az ipari és nukleáris balesetek, elemi csapások, természeti katasztrófák, kedvezőtlen időjárási viszonyok, súlyos közlekedési balesetek következtében kialakuló veszélyhelyzetek elhárítására, a támadófegyverek hatásainak felszámolására való felkészülés.

(2) A lakosságot elsősorban a település polgári védelmi besorolását megalapozó veszélyforrások hatásainak elhárítására, a polgári védelmi szervezetbe beosztott személyeket a beosztásuk szerinti szakfeladatok ellátására kell felkészíteni.

A kötelezettség alapján létrehozott polgári védelmi szervezetek felkészítése

3. § (1) A polgári védelmi szervezetek felkészítése kiképzés és gyakorlatok formájában történik.

(2) A polgári védelmi kiképzés

a) alapképzésből,

b) szakkiképzésből és továbbképzésből,

c) vezetői képzésből

áll.

(3) A polgári védelmi gyakorlat rendeltetése szerint lehet:

a) parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat,

b) készségfejlesztő gyakorlat,

c) ellenőrző gyakorlat.

A polgári védelmi kiképzés

4. § Polgári védelmi alapképzésben kell részesíteni a polgári védelmi szervezetbe beosztott személyeket a szakképzettségüktől és a szervezetben betöltött beosztásuktól függetlenül. Az alapképzési ismeretek felsorolását az 1. számú melléklet tartalmazza.

5. § (1) Polgári védelmi szakkiképzésben kell részesíteni a polgári védelmi szervezet szakalegységébe beosztott személyt a szakalegység tevékenységének és a szakalegységben elvégzendő feladatának megfelelően. A szakkiképzési ismeretek felsorolását a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) A munkahelyi polgári védelmi szervezet szakalegységébe beosztott személy szakkiképzésének a 2. számú mellékletben meghatározottakon túl a polgári szervnél lehetséges veszélyhelyzetek elhárítására, a területi és települési polgári védelmi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeire, valamint a polgári szerv esetleges kitelepítésének az Alkotmány 19. §-a (3) bekezdésének 4. pontjában meghatározott rendkívüli állapotban (a továbbiakban: minősített időszak) történő továbbműködésének feladataira is ki kell kiterjednie.

6. § (1) A polgári védelmi szakkiképzésben részesült személyek továbbképzését a veszélyeztetettség fajtájának és mértékének megfelelően, a (2) bekezdésben megállapított időközönként kell végrehajtani.

(2) A területi és munkahelyi polgári védelmi szervezetbe, valamint az I. és II. veszélyeztetettségi besorolású településen létrehozott települési polgári védelmi szervezetbe beosztott személy legalább háromévente, a III. és IV. veszélyeztetettségi besorolású településen, illetve a nem sorolt településen létrehozott szervezetbe beosztott személy legalább ötévente vesz részt továbbképzésen.

(3) A továbbképzésen az alapképzés és a szakkiképzés ismereteit újra át kell tekinteni.

7. § (1) A területi polgári védelmi szervezetben létrehozott szakszolgálat parancsnokságok és a települési polgári védelmi parancsnokságok állományát, valamint a területi polgári védelmi szervezetek szakalegységeinek vezetőit vezetői képzésben kell részesíteni.

(2) A vezetői képzés során az (1) bekezdésben felsorolt személyeket az alapképzési ismeretekre és a beosztásuknak megfelelő szakszolgálat, illetve szakalegység feladatának ellátásához szükséges, a 2. számú mellékletben részletezett szakkiképzési ismeretekre kell felkészíteni.

(3) A vezetői képzés a (2) bekezdésben foglaltakon túl kiterjed vezetéselméleti ismeretek oktatására, a polgári védelmi szervezetek alkalmazási szabályainak megismertetésére, a polgári védelmi szervezetek és a polgári védelmi feladatok végrehajtásában közreműködő más szervek együttműködésének formáira.

(4) A vezetői képzést a polgári védelmi szervezetekbe beosztott személyek továbbképzésének végrehajtása előtt, a továbbképzés tartalmához igazodva ismételten végre kell hajtani.

A polgári védelmi kiképzés végrehajtása

8. § (1) A területi, települési polgári védelmi szervezetek vezetőinek kiképzését a polgári védelmi szervezet megalakítási helyén vagy a polgári védelem oktatási intézményeiben a polgári védelem hivatásos szervei végzik.

(2) A területi és a települési polgári védelmi szervezetbe beosztott, vezetői képzésben nem részesített személyeket lakó- vagy munkahelyükön, indokolt esetben a szervezet megalakítási helyén, illetve a polgári védelem oktatási intézményeiben kell kiképezni. A kiképzést a vezetői képzésben részesült személyek közreműködésével a polgári védelem hivatásos szervei végzik.

(3) A területi és a települési polgári védelmi szervezetbe beosztott személyek felkészítéséről a hivatásos polgári védelmi szervek felkészítési naplót készítenek.

(4) A munkahelyi polgári védelmi szervezetbe beosztott személyek alap- és szakkiképzéséről a polgári szerv vezetője gondoskodik.

9. § A speciális ismeretek oktatásához, melyre a hivatásos polgári védelmi szervek szakemberrel nem rendelkeznek (pl. elsősegélynyújtás, vízkár-elhárítási ismeretek, tűzoltás stb.), szakmai jártassággal rendelkező személyeket szükséges felkérni.

A polgári védelmi gyakorlat

10. § A polgári védelmi gyakorlat célja a kiképzés során elsajátított ismeretek elmélyítése, a polgári védelmi szervezetek egymás közötti, valamint a mentésben részt vevő más szervekkel való együttműködés gyakorlása, az alkalmazási készenlét időben történő elérése és mindezek ellenőrzése.

11. § (1) A parancsnoki és törzsvezetési gyakorlatot illetékességi területén a hivatásos polgári védelmi szerv vezetője tervezi és vezeti a Polgári Védelmi Országos Parancsnokság parancsnoka (a továbbiakban: országos parancsnok) által jóváhagyott éves terv alapján.

(2) Ha a parancsnoki és törzsvezetési gyakorlat polgári védelmi kötelezettség alatt álló személyt is érint, e személyek gyakorlatba történő bevonásához a megyei közgyűlés elnökének, Budapesten a főpolgármesternek (a továbbiakban együtt: megyei közgyűlés elnöke) a hozzájárulása is szükséges.

12. § (1) Készségfejlesztő gyakorlaton a polgári védelmi szervezetekbe beosztott személyeket a szakkiképzési ismeretekhez kapcsolódó gyakorlati ismeretekre kell felkészíteni.

(2) Készségfejlesztő gyakorlatot a szakkiképzést és a továbbképzést követően kell tartani a hivatásos polgári védelmi szervek vezetésével.

13. § (1) Ellenőrző gyakorlatot a területi és települési polgári védelmi szervezetek részére a megyei közgyűlés elnöke, a települési polgári védelmi szervek részére a polgármester rendeli el. Ellenőrző gyakorlatot a belügyminiszter is elrendelhet.

(2) Az ellenőrző gyakorlaton a polgári védelmi szervezetek riaszthatóságát és alkalmazásra való felkészültségét, feladatmegoldó és együttműködési képességét kell vizsgálni.

(3) Az ellenőrző gyakorlat tapasztalatairól a polgármester a megyei közgyűlés elnökét minden esetben, a megyei közgyűlés elnöke a belügyminisztert a belügyminiszter által elrendelt gyakorlat esetén tájékoztatja.

(4) Az ellenőrző gyakorlaton a hivatásos polgári védelmi szervek minden esetben részt vesznek, a gyakorlat lebonyolításáról készült jelentésüket az országos parancsnoknak 14 napon belül szolgálati úton felterjesztik.

(5) A polgári védelmi szervezet ellenőrző gyakorlatát a továbbképzést követően végre kell hajtani.

A munkahelyi polgári védelmi szervezet gyakorlataira vonatkozó eltérő szabályok

14. § (1) A munkahelyi polgári védelmi szervezet gyakorlatait a polgári szerv vezetője által meghatározott időpontban, a munkahelyi polgári védelmi parancsnokság az általa kidolgozott tervek szerint vezeti le.

(2) A honvédelmi feladatok megvalósítása, valamint a gazdaság működőképességének fenntartása és a lakosság alapellátása érdekében gazdasági és anyagi szolgáltatásra kötelezett polgári szervnél létrehozott munkahelyi polgári védelmi szervezet ellenőrző gyakorlatát a megyei közgyűlés elnöke, illetve a polgármester is elrendelheti.

(3) A munkahelyi polgári védelmi szervezet gyakorlataira a hivatásos polgári védelmi szerv képviselőjét meg kell hívni.

A lakosság és a polgári szervek dolgozóinak felkészítése

15. §[1] A lakosságfelkészítés során külön kell tervezni és végrehajtani az alábbi csoportok katasztrófavédelmi feladataik ellátásának elősegítése céljából történő felkészítését (a továbbiakban: felkészítés):

a) a megyei és a fővárosi (a továbbiakban együtt: megyei), valamint a helyi védelmi bizottságok elnökei,

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó polgármesterek,

c) a területi államigazgatási feladatokat ellátó szervek vezetői (a továbbiakban: közigazgatási vezetők),

d) a jegyzők,

e) a pedagógusok, általános és középiskolai tanulók (a továbbiakban: tanulók),

f) a fenti kategóriába nem tartozó lakosság.

16. § (1) A polgári szervnél foglalkoztatottak felkészítését a polgári szerv vezetője végzi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti felkészítésnek a polgári szervnél esetlegesen bekövetkező veszélyhelyzetek során alkalmazandó magatartási szabályokra, a segítségnyújtás formáira, az adott területet fenyegető természeti katasztrófákra és a veszélyek elhárításának lehetséges módjaira kell kiterjednie.

(3) A polgári szervnél foglalkoztatottak minősített időszakra vonatkozó felkészítését legkésőbb a minősített időszak kihirdetésével egyidőben kell megkezdeni.

16/A. §[2] (1) A megyei és a helyi védelmi bizottságok elnökeinek felkészítése éves rendszerességgel egy nap (6-8 óra) időtartamban történik. A felkészítés témájára, munkamódszerére a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) évente ajánlást dolgoz ki.

(2) A megyei védelmi bizottságok elnökei felkészítésének tervezését, szervezését, végrehajtását a BM OKF, a helyi védelmi bizottsági elnökök felkészítésének tervezését, szervezését és végrehajtását a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok és a fővárosi polgári védelmi igazgatóság (a továbbiakban együtt: megyei igazgatóságok) végzik.

16/B. §[3] (1) A polgármesterek felkészítése differenciáltan, a választási ciklusokhoz igazodva történik. A felkészítés az első alkalommal megválasztott polgármesterek számára bővebb, általános jellegű, az újraválasztott polgármesterek esetében rövidebb, gyakorlatiasabb, a helyben jellemző veszélyhelyzetek elhárítására irányul. A felkészítések időtartama évente 4-6 óra, a feldolgozandó ismeretanyag fele a helyi veszélyeztetettség megismertetésére és elhárítására irányul. Az általános katasztrófavédelmi ismeretek témáira a BM OKF ajánlást dolgoz ki.

(2) A felkészítések tervezését, szervezését és végrehajtását a megyei igazgatóságok és a polgári védelmi kirendeltségek végzik.

16/C. §[4] (1) A közigazgatási vezetők felkészítését a megyei igazgatóságok négyévente legalább egyszer a megyei (fővárosi) államigazgatási kollégium keretén belül végzik.

(2)[5] A felkészítő időpontját, időtartamát és témáját a megyei igazgatóság vezetője határozza meg, és erről tájékoztatja a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervének a vezetőjét.

16/D. §[6] (1) A jegyzők felkészítését a megyei igazgatóságok négyévente legalább egyszer a körzetközponti jegyző bevonásával végzik.

(2) A felkészítő időpontját, időtartamát és témáját a megyei igazgatóság vezetője határozza meg és erről tájékoztatja az illetékes körzetközponti jegyzőt.

16/E. §[7] (1) A tanulók felkészítése a tanulók életkori sajátosságainak figyelembevételével, differenciáltan történik. A felkészítés során környezetük veszélyforrásairól, azok elhárításának szabályairól és lehetőségeiről, valamint az ilyen körülmények között alkalmazható célszerű magatartási szabályokról szereznek ismereteket.

(2) A tanulók felkészítése

a) az iskolarendszeren belül tanórák keretében vagy tanórán kívül történhet, a katasztrófák elleni védekezés és polgári védelem ágazati feladatairól szóló 37/2001. (X. 12.) OM rendelet figyelembevételével, illetve

b) iskolán kívüli szervezésben történhet.

16/F. §[8] (1) A tanulók felkészítése az oktatási intézmény helyi pedagógiai programjában jelenhet meg, amelyhez a BM OKF ajánlást dolgoz ki és tesz közzé.

(2) A BM OKF oktatási segédleteket és módszertani útmutatókat dolgoz ki és tesz hozzáférhetővé az oktatási intézmények számára, valamint igény és lehetőség szerint segítséget nyújt a felkészítések - mind tanórák keretében, mind a tanórán kívüli - formáinak tervezésében.

(3) A BM OKF és területi, valamint helyi szervei segítséget nyújtanak az oktatási intézmények számára a tanulók iskolarendszeren kívüli felkészítésében, az országos, a területi és helyi szintű katasztrófavédelmi versenyek szervezésében és végrehajtásában.

16/G. §[9] (1) A lakosságot különösen tájékoztató kiadványok kibocsátásával, a helyi sajtóban (pl. az önkormányzat lapjában, a megyei lapokban, helyi és regionális televíziók, továbbá kábeltelevíziók, illetve helyi rádiók stb.) megjelenő tájékoztató közlemények megjelentetésével, lakossági fórumok szervezésével kell a katasztrófavédelmi feladatokra felkészíteni.

(2) Azokon a településeken, ahol a nemzeti-etnikai kisebbség lélekszáma az összlakosság 5%-át eléri, a tájékoztató anyag riasztási jelzéseket és a követendő magatartási szabályokat tartalmazó részét a kisebbség nyelvén is meg kell jelentetni.

(3) A hátrányos helyzetűek, illetve fogyatékkal élők lakosságfelkészítését a számukra alkalmas segédletek kidolgozásával és kiadásával kell biztosítani.

(4) A tájékoztató kiadványok, közlemények összeállításában, a lakossági fórumok lebonyolításában a hivatásos katasztrófavédelmi szervek szakmai segítséget nyújtanak.

(5) A lakosság felkészítését a polgári védelmi szempontból I., II., III. csoportba sorolt településen legalább háromévenként el kell végezni, a 3. számú mellékletben felsorolt szempontok szerint.

(6) A lakosság minősített időszakra vonatkozó felkészítésének tájékoztató kiadványait e rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül, majd azt követően háromévente felül kell vizsgálni, azokat a minősített időszak kihirdetését követően kell terjeszteni.

Vegyes rendelkezések

17. § (1) A polgári védelmi alapképzés időtartama egységesen 6 óra, ebből 3 óra elméleti, 3 óra gyakorlati jellegű foglalkozás.

(2) A polgári védelmi szakkiképzés teljes óraszáma 10 óra, ebből ugyanazon a napon legfeljebb 6 óra tartható meg. A szakkiképzés teljes óraszámának felében gyakorlati jellegű foglalkozásokat kell tartani.

18. §[10]

19. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Kuncze Gábor s. k.,

belügyminiszter

1. számú melléklet a 13/1998. (III. 6.) BM rendelethez

A polgári védelmi alapképzés során elsajátítandó ismeretek

1. Általános polgári védelmi ismeretek:

a) a polgári védelem feladatai,

b) a polgári védelem irányítása,

c) a polgári védelem szervezete,

d) a lakosság riasztása (riasztási jelek), a polgári védelmi szervezetek riasztása,

e) az alkalmazási készenlétbe helyezés szabályai,

f) az egyéni védőeszközök használata.

2. Munka- és balesetvédelmi szabályok:

a) a kárterület felderítése közben betartandó szabályok,

b) a műszaki mentés során betartandó szabályok,

c) a szennyezett terepről történő mentés biztonsági rendszabályai,

d) tűzvédelmi ismeretek.

3. Alapvető egészségügyi ismeretek:

a) a sugárzó és vegyi anyagok ellen való védekezés,

b) a sérültek kimentése, mozgatása,

c) alapvető elsősegélynyújtási ismeretek (kötözés, vérzéscsillapítás stb.).

4. A szervezetbe beosztott személyek jogait és kötelezettségeit tartalmazó tájékoztatás:

a) a polgári védelmi kötelezettség alá tartozó személyek és a kötelezettség alól mentesülők köre,

b) adatszolgáltatási, bejelentési, megjelenési kötelezettség és a polgári védelmi szolgálat,

c) felmentés a megjelenési és a szolgálati kötelezettség alól,

d) a polgári védelmi szolgálatot tejesítők jogosultságai, a kártérítéshez való jog,

e) a polgári védelmi kötelezettség megsértésének szabálysértési és büntetőjogi következményei.

2. számú melléklet a 13/1998. (III. 6.) BM rendelethez

A polgári védelmi szakkiképzés ismeretei

1. Általános ismeretek:

a) a szervezet megalakításával kapcsolatos tudnivalók, az alkalmazási készenlét eléréséhez szükséges tennivalók,

b) az egyéni védőeszköz használatának szabályai.

2. Speciális, a szakalegység tevékenységéhez kapcsolódó ismeretek:

a) a riasztó és híradástechnikai eszközök kezelése, a riasztás végrehajtásának szabályai,

b) a kitelepítés (kimenekítés) - befogadás végrehajtása, az óvóhelyek használata,

c) a járványok megelőzéséhez szükséges feladatok,

d) a lakosság és az anyagi javak megelőző radiológiai, biológiai, vegyi védelme, mentesítés, fertőtlenítés,

e) speciális elsősegélynyújtási ismeretek, a sérültek felkutatása, a sérültek szállítása,

f) árvíz, belvíz elleni védekezési feladatok, a helyi vízkárelhárítás feladatai,

g) műszaki károk felszámolása, tűzoltási ismeretek,

h) logisztikai ismeretek.

3. számú melléklet a 13/1998. (III. 6.) BM rendelethez

A lakosság felkészítésének követelményei

A lakosság felkészítésének ki kell terjednie:

a) az adott településen, területen található ipari, természeti veszélyforrásokra,

b) az ipari mennyiségben előforduló veszélyes anyagok felsorolására és veszélyességi jellemzőire,

c) a megelőzés és a katasztrófák hatásai elleni védekezés szabályaira,

d) a riasztási jelzésekre,

e) követendő magatartási szabályokra,

f) az esetleges kitelepítés szabályaira,

g) a mentésben részt vevő szervek felsorolására, címére, telefonszámára.

A tájékoztató kiadványok összeállításánál kerülni kell a riadalmat okozó megfogalmazásokat. Az anyagban szükség szerint utalni kell a polgári védelem jogszabályi alapjaira, a lakosság tájékoztatását előíró normákra.

A minősített időszakra vonatkozó tájékoztatásnak ki kell terjednie az egyéni és kollektív védelem lehetőségeire, az elsötétítés és fényálcázás szabályaira is.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[2] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[3] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[4] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[5] Módosította a 17/2008. (XII. 31.) ÖM rendelet 1. § 8. pontja. Hatályos 2009.01.01.

[6] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[7] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[8] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[9] Beiktatta a 8/2005. (III. 8.) BM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.03.16.

[10] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 3. § 189. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék