19/2006. (VII. 24.) HM-EüM együttes rendelet

a Magyar Honvédség feladatával kapcsolatos közegészségügyi-járványügyi követelményekről, azok ellátásának, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattal való együttműködésének rendjéről szóló 21/2003. (VI. 24.) HM-ESZCSM együttes rendelet módosításáról

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról (a továbbiakban: ÁNTSZ) szóló 1991. évi XI. törvény 15. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség feladatával kapcsolatos közegészségügyi-járványügyi követelményekről, azok ellátásának, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattal való együttműködésének rendjéről szóló 21/2003. (VI. 24.) HM-ESZCSM együttes rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítjuk:

1. §

(1) Az R. 2. § (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A rendelet hatálya kiterjed:]

"b) az MH hivatásos, szerződéses katonaállományára, önkéntes tartalékos állományára, köztisztviselőire, közalkalmazottaira és munkavállalóira, valamint a katonai oktatási intézmények hallgatóira (a továbbiakban együtt: személyi állomány),"

(2) Az R. 2. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) E rendelet szabályait a külföldön teljesített szolgálat közegészségügyi felügyelete során is alkalmazni kell."

2. §

(1) Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az MH személyi állománya körében minden járványosan vagy szórványosan (sporadikusan) fellépő, jelentésre kötelezett fertőző megbetegedést vagy annak gyanúját is, a diagnózist felállító orvosnak (csapat és intézeti tagozatból) az ÁNTSZ megbetegedés helye szerinti területileg illetékes városi, fővárosi kerületi intézetének, valamint a Szolgálatnak a külön jogszabályban meghatározott határidőkön belül be kell jelenteni a következő módon:

a) a be- és kijelentőlapot az észlelő orvos megküldi a városi tisztifőorvosnak címezve úgy, hogy a megjegyzés rovatban a "HM" megkülönböztető jelzést tünteti fel,

b) a fertőző betegek bejelentése az MH Egészségügyi Parancsnokság (a továbbiakban: MH EüP) parancsnokának alárendelt egészségügyi szolgálatok által a külön jogszabályban meghatározott bejelentési kötelezettségen túl, a külön intézkedésben meghatározottak szerint történik."

(2) Az R. 5. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A honvédségi szervezeteknél fellépő járványok, illetve különösen veszélyes járványos megbetegedések leküzdésével és más közegészségügyi események okainak megszüntetésével kapcsolatban felmerülő pénzügyianyagi szükségletek biztosítása érdekében a Szolgálat az MH EüP parancsnoka útján javaslatot tesz a honvédelmi miniszternek."

3. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) A Szolgálat a közegészségügy és járványügy felügyeletével és az egészségfejlesztéssel kapcsolatos feladatait az MH EüP alárendeltségébe tartozó, megelőző egészségügyi szakmai feladatokat ellátó intézet szervezeti-szakmai bázisán hajtja végre.

(2) A Szolgálat szakmai irányítását honvéd-tisztifőorvosként az MH EüP kijelölt vezetője látja el.

(3) A Szolgálat helyettes honvéd-tisztifőorvosait, valamint a honvéd-tisztiorvosait a Szolgálat honvéd-tisztifőorvosa jelöli ki - egyetértésben az országos tisztifőorvossal - az MH EüP alárendeltségébe tartozó, megelőző egészségügyi szakmai feladatokat ellátó intézet személyi állományából az alábbi megoszlás szerint:

a) helyettes honvéd-tisztifőorvos: 2 fő;

b) honvéd-tisztiorvosok:

ba) járványügy szakterületről: 3 fő,

bb) közegészségügy, higiénia, környezet-egészségügy szakterületről: 2 fő,

bc) munkaegészségügy, kémiai biztonság szakterületről: 1 fő,

bd) állategészségügy szakterületről: 1 fő,

be) egészségnevelés szakterületről: 1 fő.

(4) A Szolgálat közegészségügyi-járványügyi felügyelői az MH EüP alárendeltségébe tartozó, megelőző egészségügyi szakmai feladatokat ellátó intézet személyi állományában közegészségügyi felügyelői beosztást betöltő tagjai.

(5) A Szolgálat tagjait - eredeti beosztásuk ellátása mellett - a honvédelmi miniszter bízza meg. Részükre a Magyar Honvédség szerződéses és hivatásos állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény 53. §-ának megfelelően díjazás jár.

(6) Az MH honvéd-tisztifőorvos jogkörében:

a) irányítja a Szolgálat működését és a jogszabályok keretei között meghatározza a Szolgálat feladatait, valamint a Szolgálat az (1) bekezdés szerinti intézményben működő tagjainak területi és szakmai hatáskörét,

b) elvi szakmai állásfoglalást ad ki,

c) gyakorolja az e rendeletben meghatározott felügyeleti jogköröket,

d) ellátja mindazon feladatokat, amelyeket jogszabály, illetve egyéb rendelkezés a hatáskörébe utal.

(7) A (2) és a (3) bekezdés szerinti orvosok, valamint az állatorvos és a közegészségügyi-járványügyi felügyelői a Szolgálat tagjaiként - a külön jogszabályban meghatározott területi, szakmai hatáskörükben - hatósági jogkörrel rendelkeznek."

4. §

Az R. 8. §-ának (1)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A szakmai felügyeletet első fokon a honvéd-tisztiorvosok gyakorolják.

(2) Az elsőfokú határozat ellen benyújtott fellebbezést másodfokon a honvéd tisztifőorvos bírálja el.

(3) A közegészségügyi ellenőrzés során a honvéd-tisztiorvos és/vagy a közegészségügyi-járványügyi felügyelő a közegészségügyi vagy a járványügyi tevékenység körébe tartozó, súlyos veszélyt jelentő hiányosságok, szabályszegések észlelése esetén, a veszélyes gyakorlat vagy helyzet megszüntetéséig jogosult és köteles a tevékenységet azonnal korlátozni vagy felfüggeszteni, továbbá a szükséges óvintézkedéseket elrendelni."

5. §

(1) Az R. 9. §-ának (1)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A Szolgálat tagja az ellenőrzések eredményét a helyszínen jegyzőkönyvben vagy hivatalos feljegyzésben rögzíti, intézkedését a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 71. § (1) bekezdése szerint határozat formájában adja ki.

(2) A jegyzőkönyvet vagy a hivatalos feljegyzést 4 példányban kell elkészíteni, amelynek 1. számú példányát az ellenőrzött szervezet parancsnoka, illetve az ő megbízottja kapja. A jegyzőkönyv 2. példányát központi nyilvántartás céljából a honvéd-tisztifőorvosnak, a 3. számú példányt tájékoztatásul a haderőnemi egészségügyi főnöknek kell megküldeni, a 4. számú példány irattárba helyezendő. A jegyzőkönyv 1., 2. és 3. számú példánya 5 évig, a 4. számú példánya 30 évig - rákkeltő anyag expozíciójában dolgozó személyi állomány esetében 50 évig - megőrzendő.

(3) Az ellenőrzésről készült jegyzőkönyv - a Ket. 39. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl - tartalmazza az ellenőrzést végzők és az ellenőrzött szervezet részéről részt vevők nevét és beosztását."

(2) Az R. 9. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az ellenőrzésről a hivatalos feljegyzést a Ket. 39. § (6) bekezdésének figyelembevételével kell elkészíteni."

6. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A Szolgálat és az ÁNTSZ közötti együttműködést az országos tisztifőorvos és a honvéd-tisztifőorvos közösen koordinálja."

7. §

Az R. 12. §-ának (3)-(4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A Szolgálat szakmai felügyeletét az országos tisztifőorvos látja el, aki felügyeleti jogkörében eljárva:

a) tájékoztatást, adatot, egyéb információt kérhet a honvéd-tisztifőorvostól minden olyan, a Szolgálat feladatkörébe tartozó közegészségügyi, járványügyi, egészségfejlesztési és állategészségügyi kérdésben, amely polgári személyeket érint vagy érinthet,

b) a honvéd-tisztifőorvos megkeresésére szakmai kérdésekben állást foglal, véleményt nyilvánít,

c) a honvéd-tisztifőorvost felhívhatja közegészségügyi-járványügyi, valamint egészségfejlesztési intézkedések megtételére, amennyiben azok a polgári lakosság érdekében szükségesek. Az intézkedés elmaradása esetén az egészségügyért felelős miniszter útján intézkedés céljából megkeresi a honvédelmi minisztert,

d) javaslatokat tehet a honvéd-tisztifőorvosnak a honvédség közegészségügyi, járványügyi, egészségfejlesztési helyzetének javítása érdekében,

e) évente egyszer - általa meghatározott időben - beszámoltatja a honvéd-tisztifőorvost a Szolgálat tevékenységéről,

f) a Szolgálat éves munkatervéről véleményt nyilvánít, illetve tematikus javaslattal élhet a munkaterv kialakításában.

(4) A Szolgálat az MH illetékességi területét érintő közegészségügyi vagy járványügyi rendkívüli esemény, katasztrófa esetén együttműködik az országos tisztifőorvossal és az ÁNTSZ illetékes hatóságaival. Amennyiben az esemény a polgári közegészségügyet érintheti, úgy arról köteles haladéktalanul tájékoztatni az Országos Tisztifőorvosi Hivatal készenléti ügyeletét."

8. §

Az R. 13. §-ának (2)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A honvéd-tisztifőorvos elkészíti a Szolgálat Szervezeti és Működési Szabályzatát, melyet az országos tisztifőorvos egyetértésével az MH EüP vezetője jóváhagy.

(3) A Szolgálat honvéd-tisztifőorvosi, helyettes honvéd-tisztifőorvosi, honvéd-tisztiorvosi, valamint közegészségügyi-járványügyi felügyelői igazolványának mintáját és angol nyelvű szövegét a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza."

9. §

Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

10. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 2. §-ának (2) és (3) bekezdése, valamint a 2. számú melléklete a hatályát veszti.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

Dr. Molnár Lajos s. k.,

egészségügyi miniszter

Melléklet a 19/2006. (VII. 24.) HM-EüM együttes rendelethez

[1. számú melléklet a 21/2003. (VI. 24.) HM-ESZCSM együttes rendelethez]

MAGYAR KÖZTÁRSASÁG
HONVÉDELMI MINISZTERE
Sorszám:................számú példány
MAGYAR HONVÉDSÉG HONVÉD-TISZTIFŐORVOSI, HELYETTES HONVÉD-TISZTIFŐORVOSI, HONVÉD-TISZTIORVOSI, KÖZEGÉSZSÉGÜGYI-JÁRVÁNYÜGYI FELÜGYELŐI IGAZOLVÁNY
…............................................................................. (név) ................................... (rf.)......................................... (szolgálati igazolvány száma) a Magyar Honvédség honvéd-tisztifőorvosa, helyettes honvéd-tisztifőorvosa, honvéd-tisztiorvosa, közegészségügyi-járványügyi felügyelője. Nevezett jogosult a Magyar Honvédség feladatával kapcsolatos közegészségügyi-járványügyi követelményekről, azok ellátásának, valamint az
Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattal való együttműködésének rendjéről szóló 21/2003. (VI. 24.) HM-ESZCSM együttes rendelet 2. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó honvédségi és külföldi katonai szervezetek valamennyi létesítményébe belépni és ott közegészségügyi-járványügyi ellenőrzést végezni, intézkedést tenni, erről jelenteni. A hivatkozott HM-ESZCSM együttes rendelet 8. §-ának (4) bekezdése alapján az ellenőrzött szervezet parancsnoka, vezetője az ellenőrzés feltételeit biztosítani köteles. A megbízás visszavonásig érvényes. Ez az igazolvány a szolgálati igazolvány egyidejű bemutatásával érvényes.
Budapest,......................................
honvédelmi miniszter
REPUBLIC OF HUNGARY
MINISTER OF DEFENCE
Number...............................
HUNGARIAN DEFENCE FORCES CERTIFICATE FOR CHIEF/DEPUTY CHIEF MEDICAL OFFICER/MEDICAL OFFICER/INSPECTOR OF MILITARY PUBLIC HEALTH SERVICE
To whom it may concern we declare that, Mr./Ms........................................................................................ (name) ....................... (rank)............................................................(No. of military I. D. Card) is the Chief Medical Officer, Deputy Chief Medical Officer, Medical Officer, Inspector of Military Public Health Service. The above mentioned person is AUTHORIZED to enter and to take any field investigations and/or restrictive measures according to the principles of Public Health on the basis of the law 21/2003. (VI. 24.) of Ministry of Defence-Social-Family & Health-Care Ministry 2. § (1) paragraph about Hungarian and Foreign Military Organizations. On the basis of law 8 § (4) of Ministry of Defence-Social-Family & Health-Care Ministry the Commander of controlled organization is obligated to guarantee the all eircumstances of control under the law. This authority is valid till withdrawal. This certificate is valid only with Military I. D. Card until its withdrawal.
Budapest,.......................................
Minister of Defence
Republic of Hungary

Tartalomjegyzék