20/2006. (I. 31.) Korm. rendelet
a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási igénybejelentéséhez kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmány tartalmáról és értékelésének rendjéről szóló 104/1998. (V. 22.) Korm. rendelet módosításáról
A helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény 22. §-ának c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási igénybejelentéséhez kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmány tartalmáról és értékelésének rendjéről szóló 104/1998. (V. 22.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:
1. §
(1) Az R. 3. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A szakmai bizottság tagjai az ágazati minisztérium képviselői, az ágazati miniszter által felkért szakértők és az Országos Területfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: OTH) képviselője.
(3) A szakmai bizottság elnökét és tagjait az ágazati miniszter kéri fel."
(2) Az R. 3. §-ának (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A szakmai bizottság döntését jegyzőkönyvbe kell foglalni. A jegyzőkönyv - az előzetes támogatásra vonatkozó kormánydöntést követően - nyilvános.
(7) A kórházberuházások esetén a megvalósíthatósági tanulmány értékelését - az egészségügyi intézmény helyszíni megismerését követően - az Egészségügyi Minisztérium és az OTH szakértői végzik a beruházás helye szerint illetékes regionális fejlesztési tanácsnak a regionális egészségügyi tanáccsal egyeztetett javaslatai figyelembevételével."
2. §
(1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Céltámogatás igénylése esetén a megvalósíthatósági tanulmányt egészségügyi gép-műszerbeszerzés esetén a beruházás helye szerint illetékes Regionális Egészségügyi Tanácshoz, a vízgazdálkodási ágazatban a Területi Vízgazdálkodási Tanácshoz kell benyújtani öt példányban."
(2) Az R. 4. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(10) A szakmai bizottság a benyújtott megvalósíthatósági tanulmányokról a benyújtás határidejétől számított 30 napon belül határoz."
3. §
Az R. a következő 4/A. §-sal egészül ki:
"4/A. § (1) Az egészségügyi ágazatban a megvalósíthatósági tanulmány értékelését az illetékes Regionális Egészségügyi Tanács szakmai bizottsága látja el.
(2) A szakmai bizottság állandó tagjai: a regionális fejlesztési tanács 1 képviselője, a megyei területfejlesztési tanácsok (a fővárosban: a Fővárosi Közgyűlés) 1-1 képviselője, a regionális egészségügyi tanács 1 képviselője, az ÁNTSZ megyei intézeteinek 1-1 képviselője, a megyei egészségbiztosítási szervek 1-1 képviselője, a Magyar Orvosi Kamara megyei szervezeteinek 1-1 képviselője.
(3) A szakmai bizottság elnöke a Regionális Egészségügyi Tanács képviselője.
(4) A szakmai bizottság elnökét és az állandó tagokat a Regionális Egészségügyi Tanács elnöke, a 4. § (6) bekezdés szerint meghívott tagokat a szakmai bizottság elnöke kéri fel.
(5) A vízgazdálkodási ágazatban a megvalósíthatósági tanulmány értékelését az illetékes Területi Vízgazdálkodási Tanács szakmai bizottsága látja el.
(6) A szakmai bizottság állandó tagjai: az illetékes környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság, valamint környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség, a megyei területfejlesztési tanácsok (a fővárosban: a Fővárosi Közgyűlés) 1-1 képviselője, az ÁNTSZ megyei intézeteinek 1-1 képviselője, a Magyar Mérnöki Kamara megyei szervezeteinek 1-1 képviselője és a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalok 1-1 képviselője.
(7) A szakmai bizottság elnöke a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság képviselője.
(8) A szakmai bizottság elnökét és az állandó tagokat a Területi Vízgazdálkodási Tanács elnöke, a (6) bekezdés szerint meghívott tagokat a szakmai bizottság elnöke kéri fel."
4. §
Az R. 2. számú melléklete a melléklet szerint módosul.
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.
(2) Az R. 4/A. §-ának (1) bekezdésében szabályozott szakmai bizottság a 2006. március 1-jei határidőben, illetve azt követően benyújtott megvalósíthatósági tanulmányok értékelését végzi. A 2006. március 1-je előtt benyújtott megvalósíthatósági tanulmányok értékelését a korábbi rendelkezések szerint kell elvégezni.
(3) Az R. 4. §-ának (15) (20) bekezdése, valamint 5. §-ának (2), (3) és (5) bekezdése hatályát veszti.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 20/2006. (I. 31.) Korm. rendelethez
1. Az R. 2. számú melléklet A) rész 2. pontjának a) és b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[2. A megvalósíthatósági tanulmány műszaki munkarésze tartalmazza:]
"a) a meglévő - a beruházás céljával összefüggő - állapot bemutatását, a beruházás indokait, a Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és -tisztítási Megvalósítási Programmal összefüggő szennyvízelvezetési agglomerációk lehatárolásáról szóló 26/2002. (II. 27.) Korm. rendeletben, és a közműves szennyvízelvezető és -tisztító művel gazdaságosan el nem látható területekre vonatkozó Egyedi Szennyvízkezelés Nemzeti Megvalósítási Programjáról szóló 174/2003. (X. 28.) Korm. rendeletben előírt környezetvédelmi és gazdaságossági vizsgálatokkal együtt;
b) az ivóvíz és a keletkező (közcsatornába vezetett) szennyvíz mennyiségét és minőségét, az ellátandó lakosok számát, a szennyvíz-beruházással érintett lakosegyenértéket (LE), figyelemmel a tervezett ipari fejlesztésekre, egy főre jutó vízfogyasztás előrejelzésére, bemutatva az igényeket alakító tényezőket pl. a szolgáltatási díjváltozások becsülhető hatását;"
2. Az R. 2. számú melléklet D) rész h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[D) A céltámogatási körbe tartózó (szennyvízelvezetés és -tisztítás) beruházásoknál a megvalósíthatósági tanulmány tartalmazza:]
"h) ha a keletkező szennyvíz mennyisége nem éri el a napi 5000 m3-t, vizsgálni kell a természetes szennyvíztisztítási eljárások fő tisztítási elemként vagy utótisztítóként való alkalmazhatóságát (pl. gyökérzónás, faültetvényes stb.),"