Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

27/2006. (X. 5.) IRM rendelet

az igazságügyi szakértői alapismeretek oktatásáról és vizsgájáról

Az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Szaktv.) 31. §-a (6) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érintett miniszterekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges szakértői alapismeretek oktatásáról (a továbbiakban: alapismereti oktatás)- ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara (a továbbiakban: Kamara) gondoskodik.

(2)[1] A Kamara az alapismereti oktatást félévente - kivéve, ha arra nincs jelentkező - tartja meg. Ha a szakértők száma azt indokolja, a Kamara az alapismereti oktatás megtartására további időpontot is megjelölhet.

(3)[2] Az alapismereti oktatás tananyagát az 1. számú melléklet tartalmazza. A Kamara a honlapján és - a Kamara tájékoztatása alapján - az igazságügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) a minisztérium honlapján félévente közzéteszi az alapismereti oktatás időpontjait, helyét, tananyagát, valamint az alapismereti oktatás és a vizsga díját továbbá befizetésének módját.

(4)[3] A szakértés alapismereteivel összefüggő képzésben való részvételi- és az ehhez kapcsolódó vizsgakötelezettség teljesítésének ellenőrzése céljából a Kamara és a névjegyzéket vezető hatóság félévente egyezteti az alapismereti oktatásra és vizsgára köteles szakértők természetes személyazonosító adatait és elérhetőségi címét.

2. §

(1) Az igazságügyi szakértés alapismereteiről szóló vizsga (a továbbiakban: vizsga) célja, hogy az igazságügyi szakértő (a továbbiakban: szakértő) számot adjon az igazságügyi szakértői tevékenység ellátásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekről.

(2) Vizsgát az a szakértő tehet, aki az alapismereti oktatáson részt vett.

(3)[4] Ha a szakértő a vizsgán nem felelt meg, a vizsgát megismételheti. Az alapismereti oktatás újbóli elvégzésére a vizsga megismétléséhez nincs szükség, de egy alkalommal a szakértő kérheti beosztását az alapismereti oktatásra.

(4)[5] A vizsgát a Kamara az alapismereti oktatás befejezését követő egy hónapon belül szervezi meg, kivéve, ha a vizsgára nincs jelentkező. A vizsga helyét és időpontját a Kamara a honlapján közzéteszi.

Jelentkezés az alapismereti oktatásra és a vizsgára

3. §

(1)[6] Az alapismereti oktatásra és az azt követő vizsgára - a (3) bekezdésében foglalt kivétellel - annak a szakértőnek kell jelentkeznie, akit az igazságügyi szakértői névjegyzéket vezető hatóság 2006. január 1-jét követően az igazságügyi szakértői névjegyzékbe (a továbbiakban: névjegyzék) bejegyzett.

(2)[7] A szakértőnek a vizsgát - a (5) bekezdésben foglalt kivétellel - az alapismereti oktatás elvégzését követő 45 napon belül kell letennie.

(3) Az alapismereti vizsgára nem kell jelentkeznie annak a szakértőnek, aki[8]

a)[9] olyan felsőfokú végzettséggel vagy szakvizsgával rendelkezik, amelynek megszerzése során az alapképzés, a képzés vagy az ahhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzés keretében e rendelet szerinti valamennyi ismeretet megszerezte;

b) a szakképzettségének megfelelő tudományterületen szerzett tudományos fokozattal rendelkezik.

(4)[10] A (3) bekezdés szerinti feltétel meglétét igazoló okiratot vagy annak hitelesített másolatát a névjegyzékbe vételi kérelemmel együtt a névjegyzéket vezető hatósághoz kell benyújtani, amely a mentességről a felvétel elbírálásával egyidejűleg határozatot hoz.

(5)[11] Ha az első sikertelen vizsgát követően a megismételt vizsgát a Kamara a soron következő alapismereti oktatást követően szervezi meg, a (2) bekezdésben megjelölt határidő ezen alapismereti oktatást követő első vizsga időpontjáig meghosszabbodik.

3/A. §[12]

(1) Az alapismereti oktatásra és a megismételt alapismereti oktatásra (a továbbiakban együtt: alapismereti oktatás) a szakértőnek annál a területi igazságügyi szakértői kamaránál (a továbbiakban: területi kamara) kell jelentkeznie, melynek a szakértő a tagja. Az alapismereti oktatásra jelentkező szakértők összesített névsorát - elérhetőségi címük feltüntetésével - a területi kamara legkésőbb 30 nappal az alapismereti oktatás időpontjáig megküldi a Kamara részére.

(2) A Kamara legkésőbb az alapismereti oktatás befejezéséig tájékoztatja a szakértőt a vizsga és a megismételt vizsga (a továbbiakban együtt: vizsga) helyéről és időpontjáról, melyre a szakértő az alapismereti oktatáson jelentkezhet.

(3) Az alapismereti oktatásra és a vizsgára történő jelentkezési kérelem a Kamara által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon is előterjeszthető. A nyomtatvány mintáját a Kamara és a minisztérium honlapján is közzé kell tenni.

4. §[13]

(1) A szakértőt a Kamara osztja be az alapismereti oktatásra és a vizsgára, melyről írásban értesítést küld. A szakértő az alapismereti oktatásra és a vizsgára történő jelentkezésében - elektronikus levélcímének megjelölésével - kérheti, hogy a Kamara a beosztásáról elektronikus levélben értesítse.

(2) Ha az (1) bekezdésben megjelölt időpontok a szakértőnek nem megfelelőek, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül a tanfolyami díj ismételt megfizetése nélkül - legfeljebb egy alkalommal - kérheti a Kamarától a soron következő alapismereti oktatásra történő beosztását.

(3)[14] A szakértőnek az alapismereti oktatásra történő jelentkezéséhez mellékelnie kell az alapismereti oktatás díjának befizetését igazoló, a fizetési számla megterhelését tartalmazó napi kivonatot vagy a postai készpénz-átutalási megbízást igazoló szelvényrészt, illetve annak másolatát.

(4) A szakértőnek a vizsga megkezdéséhez a vizsgabizottság számára be kell mutatnia a vizsgadíj befizetését igazoló, a bankszámla megterhelését tartalmazó napi bankkivonatot vagy a postai készpénz-átutalási megbízást igazoló szelvényrészt, illetve annak másolatát.

Vizsgabizottság

5. §

(1) Az alapismereti oktatás befejezését követően a vizsgát a Kamara mellett működő, az Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság (a továbbiakban: vizsgabizottság) tagjaiból a Kamara által esetenként kijelölt vizsgabizottság előtt kell letenni. Az esetenként kijelölt vizsgabizottság 3 főből áll.

(2)[15] A vizsgabizottság tagjait - az érintett nyilatkozatának és a megkeresett szervezetek ajánlásának figyelembevételével - a miniszter nevezi ki 5 évre az igazságügyi szakértői működéshez kapcsolódó szakterületek elméleti és gyakorlati szakemberei közül. A kinevezés az eredeti kinevezés időtartamával meghosszabbítható.

(3) Az alapismereti oktatás oktatói és a vizsgabizottság tagjai feladataikat a Kamara eseti megbízása alapján látják el.

(4)[16] A megismételt vizsga esetén az esetenként kijelölt vizsgabizottságot úgy kell megalakítani, hogy abban az egyik tag a miniszter által vezetett minisztérium képviselője legyen.

A vizsga lefolytatása

6. §

A vizsga szóbeli; a vizsgán a vizsgabizottság a tagjai által feltett kérdésekre adott válaszok alapján meggyőződik arról, hogy a szakértő rendelkezik-e azokkal az elméleti és gyakorlati ismeretekkel, amelyeknek tudása az igazságügyi szakértői tevékenység végzéséhez szükséges.

Jegyzőkönyv

7. §

(1) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell készíteni, és ebben fel kell tüntetni

a)[17] a szakértő természetes személyazonosító adatait és lakcímét,

b) a vizsga helyét és időpontját;

c)[18] a vizsgára történő jelentkezés ügyszámát;

d) a bizottság tagjainak nevét;

e) a vizsga eredményét.

(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják.

Tanúsítvány

8. §

(1)[19] Az eredményesen letett vizsgáról a 2. számú melléklet szerinti tanúsítványt kell kiállítani, amelyet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírnak. A vizsgabizottság a szakértő vizsgán nyújtott teljesítményét zárt tanácskozásban értékeli, ezt követően a vizsga eredményéről a szakértőt - sikeres vizsga esetén a tanúsítvány egyidejű átadásával - tájékoztatja. A Kamara a névjegyzéket vezető hatóságot és a területi kamarát a vizsga eredményéről a vizsga időpontjától számított 8 napon belül írásban értesíti.

(2) Ha a tanúsítvány elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a Kamara annak pótlására igazolást állít ki.

Díj

9. §

(1)[20] Az alapismereti oktatáson és a megismételt alapismereti oktatáson való részvételért és az azt lezáró első vizsga letételéért, továbbá a megismételt vizsgáért díjat kell fizetni.

(2) Az alapismereti oktatáson történő részvétel díja 11 500 Ft, a vizsga díja - ideértve a megismételt vizsgát is - 14 000 Ft.

(3) A vizsgabizottság elnökét és tagjait jelöltenként 3000 Ft vizsgáztatói díj illeti meg.

(4) Ha a vizsgán a jelölt - anélkül, hogy előzetesen, a vizsgát megelőző munkanap végéig jelezte volna távolmaradását - nem jelenik meg, a vizsgáztató részére 1500 Ft vizsgáztatói díj jár.

Hatálybalépés

10. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

Dr. Petrétei József s. k.,

igazságügyi és rendészeti miniszter

1. számú melléklet a 27/2006. (X. 5.) IRM rendelethez

Az alapismereti oktatás és vizsga alapjául szolgáló tananyag jegyzéke

1. Az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény és a végrehajtására vonatkozó jogszabályok alapján a szakértő jogainak és kötelezettségeinek gyakorlati alkalmazása, az igazságügyi szakértői eljárás.

2. Az igazságügyi szakértői kamaráról szóló 1995. évi CXIV. törvény alapján kiadott kamarai szabályzatok:

a) a kamarai rendszer, a kamara működése és hatásköre;

b) az etikai szabályok és követelmények;

c) a szakterületi kompetencia.

3. Az igazságügyi szakértői tevékenység díjazása, elszámolása, adózása a gyakorlatban.

A tananyaghoz kapcsolódó jogszabályok:

a) a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény,

b) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény,

c) az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény,

d) az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény,

e) a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény,

f) az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény.

4. A szakvélemények formai és tartalmi követelményei.

5. A bizonyítási eljárás, az adatbeszerzés és mintavétel, statisztikai és logikai ismeretek, az eredmények megbízhatósága, a tanúk pszichológiája.

6. A szakvélemény írásbeli elkészítése és szóbeli előadása, a szövegezés és fogalmazás.

2. számú melléklet a 27/2006. (X. 5.) IRM rendelethez

Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság
........./200.... szám
TANÚSÍTVÁNY
Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság tanúsítja, hogy
……………………………………………
aki .............................., .......... év ............. hó .
......... napján született,
az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához
szükséges alapvizsgát letette.
..................... ............... év ................ hó ...... nap.
……………………………..
a vizsgabizottság elnöke
……………………………..
a vizsgabizottság tagja
……………………………..
a vizsgabizottság tagja
P. H.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[2] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[3] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[4] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 19. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[5] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 19. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[6] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (1) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.

[7] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.

[8] Módosította a 9/2011. (III. 8.) KIM rendelet 10. § (6) bekezdése. Hatályos 2011.03.16.

[9] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (3) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.

[10] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése a) pontja. Hatályos 2009.10.01.

[11] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (4) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.

[12] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 21. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[13] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 22. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[14] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 36. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.11.01.

[15] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése b) pontja. Hatályos 2009.10.01.

[16] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése c) pontja. Hatályos 2009.10.01.

[17] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 23. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[18] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése d) pontja. Hatályos 2009.10.01.

[19] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 24. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[20] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése e) pontja. Hatályos 2009.10.01.

Tartalomjegyzék