27/2006. (X. 5.) IRM rendelet
az igazságügyi szakértői alapismeretek oktatásáról és vizsgájáról
Az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Szaktv.) 31. §-a (6) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érintett miniszterekkel egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:
Általános rendelkezések
1. §
(1) Az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges szakértői alapismeretek oktatásáról (a továbbiakban: alapismereti oktatás)- ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara (a továbbiakban: Kamara) gondoskodik.
(2)[1] A Kamara az alapismereti oktatást félévente - kivéve, ha arra nincs jelentkező - tartja meg. Ha a szakértők száma azt indokolja, a Kamara az alapismereti oktatás megtartására további időpontot is megjelölhet.
(3)[2] Az alapismereti oktatás tananyagát az 1. számú melléklet tartalmazza. A Kamara a honlapján és - a Kamara tájékoztatása alapján - az igazságügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) a minisztérium honlapján félévente közzéteszi az alapismereti oktatás időpontjait, helyét, tananyagát, valamint az alapismereti oktatás és a vizsga díját továbbá befizetésének módját.
(4)[3] A szakértés alapismereteivel összefüggő képzésben való részvételi- és az ehhez kapcsolódó vizsgakötelezettség teljesítésének ellenőrzése céljából a Kamara és a névjegyzéket vezető hatóság félévente egyezteti az alapismereti oktatásra és vizsgára köteles szakértők természetes személyazonosító adatait és elérhetőségi címét.
2. §
(1) Az igazságügyi szakértés alapismereteiről szóló vizsga (a továbbiakban: vizsga) célja, hogy az igazságügyi szakértő (a továbbiakban: szakértő) számot adjon az igazságügyi szakértői tevékenység ellátásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekről.
(2) Vizsgát az a szakértő tehet, aki az alapismereti oktatáson részt vett.
(3)[4] Ha a szakértő a vizsgán nem felelt meg, a vizsgát megismételheti. Az alapismereti oktatás újbóli elvégzésére a vizsga megismétléséhez nincs szükség, de egy alkalommal a szakértő kérheti beosztását az alapismereti oktatásra.
(4)[5] A vizsgát a Kamara az alapismereti oktatás befejezését követő egy hónapon belül szervezi meg, kivéve, ha a vizsgára nincs jelentkező. A vizsga helyét és időpontját a Kamara a honlapján közzéteszi.
Jelentkezés az alapismereti oktatásra és a vizsgára
3. §
(1)[6] Az alapismereti oktatásra és az azt követő vizsgára - a (3) bekezdésében foglalt kivétellel - annak a szakértőnek kell jelentkeznie, akit az igazságügyi szakértői névjegyzéket vezető hatóság 2006. január 1-jét követően az igazságügyi szakértői névjegyzékbe (a továbbiakban: névjegyzék) bejegyzett.
(2)[7] A szakértőnek a vizsgát - a (5) bekezdésben foglalt kivétellel - az alapismereti oktatás elvégzését követő 45 napon belül kell letennie.
(3) Az alapismereti vizsgára nem kell jelentkeznie annak a szakértőnek, aki[8]
a)[9] olyan felsőfokú végzettséggel vagy szakvizsgával rendelkezik, amelynek megszerzése során az alapképzés, a képzés vagy az ahhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzés keretében e rendelet szerinti valamennyi ismeretet megszerezte;
b) a szakképzettségének megfelelő tudományterületen szerzett tudományos fokozattal rendelkezik.
(4)[10] A (3) bekezdés szerinti feltétel meglétét igazoló okiratot vagy annak hitelesített másolatát a névjegyzékbe vételi kérelemmel együtt a névjegyzéket vezető hatósághoz kell benyújtani, amely a mentességről a felvétel elbírálásával egyidejűleg határozatot hoz.
(5)[11] Ha az első sikertelen vizsgát követően a megismételt vizsgát a Kamara a soron következő alapismereti oktatást követően szervezi meg, a (2) bekezdésben megjelölt határidő ezen alapismereti oktatást követő első vizsga időpontjáig meghosszabbodik.
3/A. §[12]
(1) Az alapismereti oktatásra és a megismételt alapismereti oktatásra (a továbbiakban együtt: alapismereti oktatás) a szakértőnek annál a területi igazságügyi szakértői kamaránál (a továbbiakban: területi kamara) kell jelentkeznie, melynek a szakértő a tagja. Az alapismereti oktatásra jelentkező szakértők összesített névsorát - elérhetőségi címük feltüntetésével - a területi kamara legkésőbb 30 nappal az alapismereti oktatás időpontjáig megküldi a Kamara részére.
(2) A Kamara legkésőbb az alapismereti oktatás befejezéséig tájékoztatja a szakértőt a vizsga és a megismételt vizsga (a továbbiakban együtt: vizsga) helyéről és időpontjáról, melyre a szakértő az alapismereti oktatáson jelentkezhet.
(3) Az alapismereti oktatásra és a vizsgára történő jelentkezési kérelem a Kamara által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon is előterjeszthető. A nyomtatvány mintáját a Kamara és a minisztérium honlapján is közzé kell tenni.
4. §[13]
(1) A szakértőt a Kamara osztja be az alapismereti oktatásra és a vizsgára, melyről írásban értesítést küld. A szakértő az alapismereti oktatásra és a vizsgára történő jelentkezésében - elektronikus levélcímének megjelölésével - kérheti, hogy a Kamara a beosztásáról elektronikus levélben értesítse.
(2) Ha az (1) bekezdésben megjelölt időpontok a szakértőnek nem megfelelőek, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül a tanfolyami díj ismételt megfizetése nélkül - legfeljebb egy alkalommal - kérheti a Kamarától a soron következő alapismereti oktatásra történő beosztását.
(3)[14] A szakértőnek az alapismereti oktatásra történő jelentkezéséhez mellékelnie kell az alapismereti oktatás díjának befizetését igazoló, a fizetési számla megterhelését tartalmazó napi kivonatot vagy a postai készpénz-átutalási megbízást igazoló szelvényrészt, illetve annak másolatát.
(4) A szakértőnek a vizsga megkezdéséhez a vizsgabizottság számára be kell mutatnia a vizsgadíj befizetését igazoló, a bankszámla megterhelését tartalmazó napi bankkivonatot vagy a postai készpénz-átutalási megbízást igazoló szelvényrészt, illetve annak másolatát.
Vizsgabizottság
5. §
(1) Az alapismereti oktatás befejezését követően a vizsgát a Kamara mellett működő, az Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság (a továbbiakban: vizsgabizottság) tagjaiból a Kamara által esetenként kijelölt vizsgabizottság előtt kell letenni. Az esetenként kijelölt vizsgabizottság 3 főből áll.
(2)[15] A vizsgabizottság tagjait - az érintett nyilatkozatának és a megkeresett szervezetek ajánlásának figyelembevételével - a miniszter nevezi ki 5 évre az igazságügyi szakértői működéshez kapcsolódó szakterületek elméleti és gyakorlati szakemberei közül. A kinevezés az eredeti kinevezés időtartamával meghosszabbítható.
(3) Az alapismereti oktatás oktatói és a vizsgabizottság tagjai feladataikat a Kamara eseti megbízása alapján látják el.
(4)[16] A megismételt vizsga esetén az esetenként kijelölt vizsgabizottságot úgy kell megalakítani, hogy abban az egyik tag a miniszter által vezetett minisztérium képviselője legyen.
A vizsga lefolytatása
6. §
A vizsga szóbeli; a vizsgán a vizsgabizottság a tagjai által feltett kérdésekre adott válaszok alapján meggyőződik arról, hogy a szakértő rendelkezik-e azokkal az elméleti és gyakorlati ismeretekkel, amelyeknek tudása az igazságügyi szakértői tevékenység végzéséhez szükséges.
Jegyzőkönyv
7. §
(1) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell készíteni, és ebben fel kell tüntetni
a)[17] a szakértő természetes személyazonosító adatait és lakcímét,
b) a vizsga helyét és időpontját;
c)[18] a vizsgára történő jelentkezés ügyszámát;
d) a bizottság tagjainak nevét;
e) a vizsga eredményét.
(2) A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják.
Tanúsítvány
8. §
(1)[19] Az eredményesen letett vizsgáról a 2. számú melléklet szerinti tanúsítványt kell kiállítani, amelyet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírnak. A vizsgabizottság a szakértő vizsgán nyújtott teljesítményét zárt tanácskozásban értékeli, ezt követően a vizsga eredményéről a szakértőt - sikeres vizsga esetén a tanúsítvány egyidejű átadásával - tájékoztatja. A Kamara a névjegyzéket vezető hatóságot és a területi kamarát a vizsga eredményéről a vizsga időpontjától számított 8 napon belül írásban értesíti.
(2) Ha a tanúsítvány elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a Kamara annak pótlására igazolást állít ki.
Díj
9. §
(1)[20] Az alapismereti oktatáson és a megismételt alapismereti oktatáson való részvételért és az azt lezáró első vizsga letételéért, továbbá a megismételt vizsgáért díjat kell fizetni.
(2) Az alapismereti oktatáson történő részvétel díja 11 500 Ft, a vizsga díja - ideértve a megismételt vizsgát is - 14 000 Ft.
(3) A vizsgabizottság elnökét és tagjait jelöltenként 3000 Ft vizsgáztatói díj illeti meg.
(4) Ha a vizsgán a jelölt - anélkül, hogy előzetesen, a vizsgát megelőző munkanap végéig jelezte volna távolmaradását - nem jelenik meg, a vizsgáztató részére 1500 Ft vizsgáztatói díj jár.
Hatálybalépés
10. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Dr. Petrétei József s. k.,
igazságügyi és rendészeti miniszter
1. számú melléklet a 27/2006. (X. 5.) IRM rendelethez
Az alapismereti oktatás és vizsga alapjául szolgáló tananyag jegyzéke
1. Az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény és a végrehajtására vonatkozó jogszabályok alapján a szakértő jogainak és kötelezettségeinek gyakorlati alkalmazása, az igazságügyi szakértői eljárás.
2. Az igazságügyi szakértői kamaráról szóló 1995. évi CXIV. törvény alapján kiadott kamarai szabályzatok:
a) a kamarai rendszer, a kamara működése és hatásköre;
b) az etikai szabályok és követelmények;
c) a szakterületi kompetencia.
3. Az igazságügyi szakértői tevékenység díjazása, elszámolása, adózása a gyakorlatban.
A tananyaghoz kapcsolódó jogszabályok:
a) a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény,
b) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény,
c) az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény,
d) az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény,
e) a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény,
f) az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény.
4. A szakvélemények formai és tartalmi követelményei.
5. A bizonyítási eljárás, az adatbeszerzés és mintavétel, statisztikai és logikai ismeretek, az eredmények megbízhatósága, a tanúk pszichológiája.
6. A szakvélemény írásbeli elkészítése és szóbeli előadása, a szövegezés és fogalmazás.
2. számú melléklet a 27/2006. (X. 5.) IRM rendelethez
Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság ........./200.... szám | |
TANÚSÍTVÁNY | |
Igazságügyi Szakértői Oktatási Bizottság tanúsítja, hogy | |
…………………………………………… | |
aki .............................., .......... év ............. hó . ......... napján született, | |
az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges alapvizsgát letette. | |
..................... ............... év ................ hó ...... nap. | |
…………………………….. a vizsgabizottság elnöke | |
…………………………….. a vizsgabizottság tagja | …………………………….. a vizsgabizottság tagja |
P. H. |
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[2] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[3] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 18. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[4] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 19. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[5] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 19. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[6] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (1) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.
[7] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.
[8] Módosította a 9/2011. (III. 8.) KIM rendelet 10. § (6) bekezdése. Hatályos 2011.03.16.
[9] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (3) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.
[10] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése a) pontja. Hatályos 2009.10.01.
[11] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 20. § (4) bekezdése. Hatályos 2009.10.01.
[12] Beiktatta a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 21. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[13] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 22. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[14] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 36. § (2) bekezdése. Hatályos 2009.11.01.
[15] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése b) pontja. Hatályos 2009.10.01.
[16] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése c) pontja. Hatályos 2009.10.01.
[17] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 23. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[18] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése d) pontja. Hatályos 2009.10.01.
[19] Megállapította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 24. §-a. Hatályos 2009.10.01.
[20] Módosította a 43/2009. (IX. 22.) IRM rendelet 35. § (3) bekezdése e) pontja. Hatályos 2009.10.01.