25/2007. (II. 28.) GKM rendelet
a nyilvántartásba vételre kötelezett áruk és szolgáltatások köréről és az ezekre vonatkozó kereskedelmi tevékenység gyakorlásának feltételeiről
A kereskedelemről szóló 2005. CLXIV. törvény 12. §-a (2) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a gazdasági és közlekedési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 163/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának d) pontjában foglalt feladatkörben eljárva - a következőket rendelem el:
1. §
A rendelet hatálya a nemesfémből készült ékszer-, tárgy-, díszműáru-kereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont], külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeire (a továbbiakban együtt: kereskedő) terjed ki.
2. §
(1) A kereskedő az 1. §-ban meghatározott kereskedelmi tevékenységet akkor folytathat, ha a kereskedőt és üzletét a nyilvántartásba vételére jogosult szerv e rendeletben foglaltak szerint nyilvántartásba vette.
(2) A nyilvántartásba vételre jogosult szerv a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) . A Hivatal e rendelet szerinti hatósági eljárásaiban első fokú hatóságként a Hivatal illetékes területi szerve, másodfokon a Hivatal központi szerve jár el.
3. §[1]
(1) A nyilvántartásba vétel iránti kérelemhez eredeti példányban vagy hitelesített másolatban csatolni kell
a) az üzletre vonatkozó - külön jogszabály szerint kiadott - működési engedélyt;
b) a kereskedő, illetve vezető tisztségviselője büntetlen előéletét igazoló, a kérelem benyújtását legfeljebb 3 hónappal megelőzően kelt, eredeti hatósági erkölcsi bizonyítványt;
c) gazdasági társaság esetén közjegyző által hitelesített aláírási címpéldányt;
d) a nyilvántartásba vétel iránti eljárásra külön jogszabályban megállapított eljárási díj befizetését igazoló bizonylatot.
(2) Ha a kereskedő nem szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, a nyilvántartásba vétel iránti kérelemhez 30 napnál nem régebben kiállított közokirati igazolást kell mellékelni arról, hogy a kereskedő - a nyilvántartásba vétel iránti kérelme benyújtásának időpontjában -az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 178. § 32. pontja szerint köztartozásmentes adózónak minősül.
4. §
(1) A Hivatal a nyilvántartásba vétel iránti kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül nyilvántartásba veszi a kereskedőt és üzletét, ha a kereskedő a kérelméhez a 3. §-ban felsorolt iratokat, az ott meghatározott tartalommal, hiánytalanul csatolta.
(2) A nyilvántartás a következő adatokat tartalmazza:
a) a nyilvántartásba vétel időpontját,
b) a nyilvántartás sorszámát,
c) a kereskedő nevét,
d) a kereskedő elérhetőségi címét,
e) a nyilvántartásba vett üzlet nevét és címét,
f) az állami ellenőrzés megállapításait,
g) a nyilvántartásból való törlés tényét és annak időpontját.
(3)[2] A kereskedő a 3. § (1) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, írásban köteles bejelenteni a Hivatalnak.
(4) A Hivatal a kereskedőt és üzletét a nyilvántartásból törli, ha
a) a nyilvántartásba vétel feltételei már nem állnak fenn,
b) kereskedő az üzletét megszüntette,
c) külön jogszabály szerint, az üzlet helye szerint illetékes települési (Budapesten a kerületi) önkormányzat jegyzője (a továbbiakban: jegyző) a kereskedő működési engedélyét visszavonta.
(5) A Hivatal a nyilvántartásból való törlésről a kereskedőt, egyéni vállalkozó esetén az egyéni vállalkozói igazolványt kiadó körzetközponti jegyzőt, egyéni cég, gazdasági társaság esetén - törvényességi felügyeleti intézkedés megtétele iránt - az illetékes cégbíróságot, a működési engedélyt kiállító jegyzőt, valamint a Vám- és Pénzügyőrséget és az Országos Rendőr-főkapitányság illetékes szervét értesíti.
(6) A Hivatal a nyilvántartásnak az állami ellenőrzés megállapításait tartalmazó rovatáról kizárólag a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, illetve nyomozás elrendelése esetén az illetékes nyomozó hatóság írásbeli megkeresése esetén ad kivonatot.
(7) A Hivatalnál vezetett hatósági nyilvántartás alapján a (2) bekezdésben meghatározott adatokat - a (2) bekezdés d) és f) pontjában meghatározott adatok kivételével - a Hivatal a Kormányzati Portálon1 keresztül is elérhető honlapján2 folyamatos frissítéssel, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hivatalos lapjában negyedévente közzéteszi.
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2)[3]
Dr. Kóka János s. k.,
gazdasági és közlekedési miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 20/2009. (VIII. 14.) NFGM rendelet 4. § -a. Hatályos 2009.09.01.
[2] Módosította a 20/2009. (VIII. 14.) NFGM rendelet 15. § (3) bekezdése. Hatályos 2009.09.01.
[3] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 10. § 23. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.