2/2007. (I. 18.) HM rendelet

a Magyar Honvédség jelképeiről és jelzéseiről szóló 3/1996. (IV. 12.) HM rendelet módosításáról

A Magyar Köztársaság nemzeti jelképeinek és a Magyar Köztársaságra utaló elnevezésnek a használatáról szóló 1995. évi LXXXIII. törvény 21. § (1) bekezdésének a) és c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség jelképeiről és jelzéseiről szóló 3/1996. (IV. 12.) HM rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítom:

1. §

Az R. 2. § (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A Magyar Honvédség (a továbbiakban: Honvédség) csapatzászlóra jogosult katonai szervezetei:]

"d) az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred, és"

2. §

(1) Az R. 3. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A csapatzászlót - a Hvt. 7. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján - a köztársasági elnök adományozza az általa kibocsátott okirattal. A csapatzászló átadása a nemzeti, állami és katonai ünnepek alkalmával, ünnepélyes keretek között történik."

(2) Az R. 3. § (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A csapatzászló adományozása iránti kérelmet a 2. § (1) bekezdése szerinti katonai szervezet parancsnoka (vezetője) a tervezett csapatzászló-átadási ünnepet megelőző 90 nappal - az MH központi személyzeti szerve útján - a Honvéd Vezérkar főnökének terjeszti fel."

3. §

Az R. 11. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A honvédelmi célú légijárműveken elhelyezendő felségjelek leírását az állami légijárművek nyilvántartásáról szóló jogszabály tartalmazza."

4. §

Az R. 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A csapatzászló, az 5. §-ban meghatározottak kivételével a zászlószalag, a hadilobogó, valamint az árbocjelvények elkészíttetéséről, javíttatásáról, esetleges cseréjéről és a csapatokhoz való eljuttatásáról a Hadtörténeti Intézet és Múzeum gondoskodik, a Magyar Honvédség költségvetésének terhére."

5. §

Az R. 3. számú mellékletének helyébe a jelen rendelet melléklete lép.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 4. §-ának (2) bekezdése és 10. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az állami légijárművek nyilvántartásáról, gyártásáról és javításáról, valamint a típus- és légialkalmasságáról szóló 21/1998. (XII. 21.) HM rendelet bevezető rendelkezése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 18. §-ának (1) és (2) bekezdésében, 29. §-ának (3) bekezdésében, 47. §-ának (1) és (2) bekezdésében és a 49. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:"

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet a 2/2007. (I. 18.) HM rendelethez

" 3. számú melléklet a 3/1996. (IV. 12.) HM rendelethez

A felségjel

A felségjel leírása: A felségjel nemzeti színeket tartalmazó egyenlő szárú háromszög, amelynek magassága az alap kétszerese. A színek a háromszögben úgy helyezkednek el, hogy a háromszög mindkét szára mentén az alap 1/9-ed részének megfelelő szélességű piros színű, majd fehér színű sáv húzódik, amelyek között a háromszög fennmaradó területe zöld színű. Az így kialakult jelet egy, az alap 1/27-ed része szélességű fehér keret veszi körül.

A felségjel elhelyezése: A felségjelet a katonai járművek függőleges, vagy annak közeli állású síkjain úgy kell felfesteni (felhelyezni), hogy a háromszögnek az alapjával szembeni csúcsa a jármű haladási irányába mutasson. Ezáltal bármilyen felületen elhelyezett felségjel a jármű haladási irányába mutató, ék alakú jelzésként is használható.

A felségjel elhelyezésének általános szabályai:

a) Toronnyal rendelkező harcjárműveken a harcjármű tornyának két oldalán, a keresztirányú szimmetriavonalhoz képest 30°-ban előre, vagy a torony hozzá legközelebbi szabad felületén.

b) Egyéb kerekes és lánctalpas harcjárműveken és vontatókon a harcjármű keresztirányú szimmetria vonalához legközelebb eső szabad felületen.

c) Terepjáró személy és tehergépjárműveken a gépjármű két oldalán, az első ajtók keresztirányú szimmetriapontjában.

d) Pótkocsikon, konténereken és egyéb eszközökön az eszköz oldalfelületének a keresztirányú szimmetriapontjában.

e) Hadihajókon:

ea) MS-25 AM aknamentesítő hajón a felső kormányállás és a hajóharang fölött;

eb) tűzszerész járőrhajón a kódlobogó tároló dobozon;

ec) parancsnoki motorcsónakon a hajó tetején és a felépítmény mindkét oldalán.

A felségjel mérete:

A felségjel a jármű jellege és a felhasználható felület mennyisége szerint két méretben készül.

FelségjelMéretek (mm)
abcdk
I. méret1351515755
II. méret901010503

"

Tartalomjegyzék