61/2007. (VII. 13.) FVM rendelet

a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet módosításáról

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény 100. § (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § k) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. §

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) a következő 27/A. §-sal egészül ki:

"27/A. § (1) Amennyiben nincs más kielégítő megoldás, a vadászati hatóság a döntést az alábbi esetekben hozhatja meg:

a) a Vtv. 28. § (4) bekezdése esetében a közegészség és közbiztonság, vagy a légi közlekedés biztonsága, vagy a mezőgazdasági hasznosítású növények és állatok, az erdők, a halgazdaságok és a vizek súlyos károsodásának megelőzése, vagy a növény- és állatvilág természetvédelmi célú védelme érdekében, valamint az állományfeljavítás, a visszatelepítés és az ezekhez szükséges tenyésztés céljából;

b) a Vtv. 30. § (2) bekezdése esetében a közegészség és közbiztonság, vagy a mezőgazdasági hasznosítású növények és állatok, az erdők, a halgazdaságok és a vizek súlyos károsodásának megelőzése vagy a növény- és állatvilág természetvédelmi célú védelme érdekében, valamint az állományfeljavítás, a visszatelepítés és az ezekhez szükséges tenyésztés céljából;

c) a Vtv. 38. § (3) bekezdésének a) és d) pontja esetében a közegészség és közbiztonság, vagy a légi közlekedés biztonsága, vagy a mezőgazdasági hasznosítású növények és az állatok, az erdők, a halgazdaságok és a vizek súlyos károsodásának megelőzése vagy a növény- és állatvilág természetvédelmi célú védelme érdekében, valamint a kutatás és oktatás, az állományfeljavítás, a visszatelepítés és az ezekhez szükséges tenyésztés céljából;

d) a Vtv. 39. § (3) bekezdése esetében a közegészség és közbiztonság, vagy a légi közlekedés biztonsága, vagy a mezőgazdasági hasznosítású növények és állatok, az erdők, a halgazdaságok és a vizek súlyos károsodásának megelőzése vagy a növény- és állatvilág természetvédelmi célú védelme érdekében.

(2) Az (1) bekezdés szerinti döntésben meg kell határozni:

a) azta vadfajt és az egyedek számát, amelyre a döntés vonatkozik,

b) a befogás vagy elejtés engedélyezett módját, eszközeit,

c) azt a területet, ahol a döntésben foglalt tevékenység gyakorolható,

d) a döntés érvényességi idejét.

(3) A vadászati hatóság meghatározott esetekben az engedélyes (kötelezett) részére a döntésben foglaltak végrehajtásáról jelentéstételi kötelezettséget is előírhat. "

2. §

(1) Az R. 45. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"45. § (1) A vadászható madárfajok jogszerűen elejtett, befogott egyedeit szállítani és értékesíteni, az ország területéről kivinni, az országba behozni, valamint az ország területén átszállítani úgy szabad, ha a madár legalább egyik szárnyán a vadfaj meghatározásához szükséges mértékben a tollazatot meghagyták. "

(2) Az R. 45. § (2) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:

"Ezen cselekmények az egyéb vadászható madárfajok esetében csak a jogszerűen elejtett, befogott egyedekkel végezhetők. "

3. §

Az R. 52. § (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vadászati engedéllyel rendelkező vadász vadászatát - a vadászat megkezdése előtt legalább huszonnégy órával - a jogosultnak kell bejelentenie az érintett vadászterület szerint illetékes vadászati, valamint védett természeti terület esetében a természetvédelmi hatósághoz.

(4) A vadászati engedéllyel rendelkező vadász apróvadra szervezett vadászatát - a vadászat megkezdése előtt legalább huszonnégy órával - a jogosult védett természeti területen kívül is köteles bejelenteni az illetékes természetvédelmi hatósághoz.

(5) Ha a vadászati engedéllyel rendelkező vadász ragadozó madárral folytat vadászatot, a kérelemhez mellékelni kell az illető ország hatósága által a ragadozó madár tartására kiadott engedélyt, továbbá a behozatalára külön jogszabály által kiadott engedélyt. "

4. §

Az R. 5. számú melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

5. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti az R. 14/A. § (4)-(6) bekezdés, 19. § (3) bekezdés, 24. § (2) bekezdés második mondata, 24. § (5) bekezdés, 25. §, 27. § (5) bekezdés, 42. §, 43. § (1) bekezdés hatodik mondata, 47. § (2) bekezdés harmadik mondata, 47. § (3) bekezdés második mondata, 52. § (6) bekezdés, 63. § (2) bekezdés második mondata, 66. § (1) bekezdés harmadik mondata, 75/A. § (1) bekezdés.

6. §

Ez a rendelet a vadon élő madarak védelméről szóló, 1979. április 2-i 79/409/EGK tanácsi irányelv 6. cikke (1) és (2) bekezdésének, valamint 9. cikke (1) és (2) bekezdésének való megfelelést szolgálja.

Gráf József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet a 61/2007. (VII. 13.) FVM rendelethez

Az R. 5. számú mellékletének 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(IVADÁSZATI IDÉNYEK)

"5. Az erdei szalonkára csak húzáson lehet vadászni. A miniszter határozattal az erdei szalonka elejtésének védelmére vadgazdálkodási körzetenként hasznosítási kvótákat állapít meg, amely országosan az évente átvonuló erdei szalonkák mennyiségének 1%-át nem haladhatja meg. Az erdei szalonka vadászatát a vadászati hatóság - a vadgazdálkodási körzetenkénti hasznosítási kvótával összhangban - engedélyezi, amely nem haladhatja meg vadászterületenként az adott idényben elejthető mennyiséget. Naponta, személyenként legfeljebb 4 darab erdei szalonkát szabad elejteni. A vadászati hatóság az engedélyekben foglaltak betartását köteles ellenőrizni. "

Tartalomjegyzék