266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelet

az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet módosításáról

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. §-ának a) pontjában - a 41/A. §-ában foglaltak szabályozására -, valamint a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 110. §-a (7) bekezdésének c), l) és s) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1) Az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) 2. §-ának f)-i) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[E rendelet alkalmazásában]

"f) különleges természetmegőrzési terület: olyan közösségi jelentőségű terület, amelyen közösségi jelentőségű faj jelentős állománya, élőhelye vagy közösségi jelentőségű élőhelytípus található, az Európai Unió jogi aktusával történt jóváhagyást követően a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő növény- és állatvilág védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv (a továbbiakban: élőhelyvédelmi irányelv) 4. cikke (4) bekezdésének megfelelő természetvédelmi célkitűzés meghatározásával jogszabályban kihirdetésre került, és amelyre akijelölés alapjául szolgáló közösségi jelentőségű fajok vagy közösségi jelentőségű élőhelytípusok természetvédelmi helyzetének helyreállítása, illetve fenntartása érdekében az e rendelet szerinti természetvédelmi előírások alkalmazandók;

g) kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület: olyan közösségi jelentőségű terület, amelyen legalább egy kiemelt közösségi jelentőségű faj állománya, élőhelye vagy legalább egy kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípus található, az Európai Unió jogi aktusával történt jóváhagyást követően az élőhelyvédelmi irányelv 4. cikke (4) bekezdésének megfelelő természetvédelmi célkitűzés meghatározásával jogszabályban kihirdetésre került, és amelyre a kiemelt jelentőségű közösségi fajok, illetve kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusok természetvédelmi helyzetének helyreállítása, illetve fenntartása érdekében az e rendelet szerinti természetvédelmi előírások alkalmazandók;

h) jelölt Natura 2000 terület: olyan közösségi jelentőségű terület, amely az e rendeletben meghatározott eljárás eredményeként különleges természetmegőrzési, illetőleg kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területként az Európai Bizottság részére jelölésre került, és a 6., illetve a 7. számú mellékletben szerepel;

i) jóváhagyott Natura 2000 terület: olyan közösségi jelentőségű terület, amelyet az Európai Unió az élőhelyvédelmi irányelv 4. cikkének (2) bekezdése szerinti bizottsági vagy tanácsi határozattal jóváhagyott, és a 11., illetve a 12. számú mellékletben szerepel;"

(2) A Kr. 2. §-a a következő q) ponttal egészül ki:

[E rendelet alkalmazásában]

"q) közösségi jelentőségű terület: olyan terület, amely jelentős mértékben hozzájárul a 2. vagy 3. számú mellékletben felsorolt közösségi jelentőségű vagy kiemelt közösségi jelentőségű fajok, illetve a 4. számú mellékletben szereplő közösségi jelentőségű vagy kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének fenntartásához, helyreállításához, továbbá a Natura 2000 hálózat egységességéhez, illetve a biológiai sokféleség megőrzéséhez."

2. §

A Kr. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) A Natura 2000 területek lehatárolásának és fenntartásának célja az azokon található, az 1-3. számú mellékletben meghatározott fajok és a 4. számú mellékletben meghatározott élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzése, fenntartása, helyreállítása, valamint a Natura 2000 területek lehatárolásának alapjául szolgáló természeti állapot, illetve a fenntartó gazdálkodás feltételeinek biztosítása.

(2) Az (1) bekezdés szerinti célokat

a) az ország társadalmi-gazdasági fejlődését biztosító - törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott - célokkal összehangoltan, illetve

b) a kulturális igények és sajátosságok, valamint a helyi és térségi jellegzetességek figyelembevételével

kell megvalósítani.

(3) A Natura 2000 területen található közösségi jelentőségű és a kiemelt közösségi jelentőségű fajok, illetve élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzését, fenntartását, valamint helyreállítását szolgáló intézkedéseket a következők állapítják meg:

a) természetvédelmi kezelési terv;

b) más - kül ön jogszabály alapj án készített - természetvédelmi célú vagy valamely Natura 2000 terület védelmét szolgáló, illetve arra kihatással lévő terv;

c) fenntartási terv, amennyiben az a Natura 2000 területen található közösségi jelentőségű és kiemelt közösségi jelentőségű fajok, illetve élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzése, fenntartása és helyreállítása érdekében szükséges, ideértve a külön jogszabály alapján az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott Natura 2000 fenntartási tervet is;

d) az (1) bekezdés szerinti célok megvalósítását érintő szerződés.

(4) A fenntartási tervet a 13. számú melléklet szerint kell készíteni. A tervet elkészítése során egyeztetni kell a nemzeti park igazgatósággal (a továbbiakban: igazgatóság), az alapszabály (alapító okirat) szerint környezet- és természetvédelmi célra alakult társadalmi szervezetekkel, a Natura 2000 területen illetékességi vagy működési területtel rendelkező területi államigazgatási szervekkel és települési önkormányzatokkal, a Natura 2000 területtel érintett földrészletek tulajdonosaival és vagyonkezelőivel, valamint ezek gazdasági érdek-képviseleti szerveivel.

(5) A fenntartási terv a Natura 2000 terület kezelésére vonatkozó javaslatokat, valamint ezek megvalósításának lehetséges eszközeit tartalmazza, és jogszabály eltérő rendelkezése hiányában kötelező földhasználati szabályokat nem állapít meg."

3. §

A Kr. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A különleges madárvédelmi területek kialakítása, valamint a különleges és a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek jelölése során a 9. számú melléklet szerinti szempontokat kell figyelembe venni.

(2) Az 5-7. és a 11-12. számú mellékletben felsorolt területekkel érintett földrészletek helyrajzi számos jegyzékét külön jogszabály állapítja meg.

(3) A (2) bekezdés szerinti jogszabály kihirdetését követően a Natura 2000 területeket a MePAR-ban tematikus fedvényként fel kell tüntetni.

(4) A MePAR-ban feltüntetett Natura 2000 területeket az ingatlan-nyilvántartásban le kell határolni. Az ingatlan-nyilvántartási lehatárolás a teljes és részterülettel érintett földrészletek helyrajzi számainak beazonosítását, valamint a részterülettel érintett ingatlanok esetében az érintettséget ábrázoló vázrajz elkészítését jelenti.

(5) Az ingatlan-nyilvántartásban történt lehatárolást követően a (2) bekezdés szerinti jogszabályt módosítani kell.

(6) Az állami tulajdonban lévő, honvédelmi vagyonkezelésben álló, (1) bekezdés szerinti területek jelölésére a honvédelemért felelős miniszterrel történő előzetes egyeztetést követően kerül sor.

(7) Ha az Európai Bizottság javaslata vagy határozata, illetve a Tanács határozata szerint a jelölt Natura 2000 területek nem felelnek meg a különleges természetmegőrzési terület vagy a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület feltételeinek, illetőleg további területek jelölése válik szükségessé, e jogszabályt, illetve a (2) bekezdés szerinti jogszabályt módosítani kell, továbbá a (3)-(5) bekezdés szerinti eljárásokat a lehatárolás érdekében le kell folytatni.

(8) Ha az Európai Bizottság vagy a Tanács határozata az élőhelyvédelmi irányelv 9. cikke alapján Natura 2000 terület visszaminősítéséről dönt, a (7) bekezdés szerint kell eljárni."

4. §

(1) A Kr. 9. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A védett természeti területnek nem minősülő Natura 2000 területen a felügyelőség engedélye szükséges]

"c) az erdőkről és az erdő védelméről szóló törvény, valamint a fás szárú energetikai ültetvényekről szóló kormányrendelet hatálya alá nem tartozó fa, facsoport, fás legelőn lévő fa telepítéséhez, kivágásához, kivéve a csatorna medrében, az üzemi vízszintnél a nedvesített keresztszelvényben lévő fa, facsoport mederfenntartási céllal történő kivágását;"

(2) A Kr. 9. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A védett természeti területnek nem minősülő Natura 2000 területen lévő mederben és parti sávban a vizek kártétel nélküli levezetése érdekében szükséges fenntartási, illetve kármegelőzési munka a vízgazdálkodásról szóló külön jogszabály szerint engedély megszerzése nélkül, a felügyelőségnek történő bejelentés és a természetvédelmi kezelésért felelős szervvel való egyeztetés után végezhető el."

5. §

A Kr. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) Olyan terv vagy beruházás elfogadása, illetőleg engedélyezése előtt, amely nem szolgálja közvetlenül valamely Natura 2000 terület természetvédelmi kezelését vagy ahhoz nem feltétlenül szükséges, azonban valamely Natura 2000 területre akár önmagában, akár más tervvel vagy beruházással együtt hatással lehet, a terv kidolgozójának, illetőleg a beruházást engedélyező hatóságnak - a tervvel, illetve beruházással érintett terület kiterjedésére, az érintett területnek a Natura 2000 területhez viszonyított elhelyezkedésére, valamint a Natura 2000 területen előforduló élővilágra vonatkozó adatokra figyelemmel - vizsgálnia kell a terv, illetve beruházás által várhatóan a Natura 2000 terület jelölésének alapjául szolgáló, az 1-4. számú mellékletben meghatározott fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetére gyakorolt hatásokat.

(2) Amennyiben az (1) bekezdés szerinti vizsgálat alapján a tervnek, illetve beruházásnak jelentős hatása lehet, hatásbecslést kell végezni. Hatásbecslés esetén az eljárásba a felügyelőséget szakhatóságként be kell vonni, ha a beruházás engedélyezése nem a felügyelőség hatáskörébe tartozik, és jogszabály az eljárásban szakhatósági közreműködését nem írja elő.

(3) A terv kidolgozója, illetve a beruházó a 14. számú mellékletnek megfelelően hatásbecslési dokumentációt készít, amely alapján a hatásbecslést a felügyelőség végzi.

(4) A hatásbecslés során - a 15. számú melléklet szerinti szempontokra figyelemmel - vizsgálni kell a tervnek vagy beruházásnak, illetve az azok megvalósítására vonatkozó egyéb ésszerű megoldásoknak a Natura 2000 terület jelölésének alapjául szolgáló, az 1-4. számú mellékletben meghatározott fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetére gyakorolt várható hatását.

(5) A hatásbecslést - az e §, valamint a 10/A. § rendelkezéseinek figyelembevételével -

a) a környezeti vizsgálati eljárásban kell lefolytatni, ha a terv az egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatáról szóló jogszabály hatálya alá tartozik;

b) a környezeti hatásvizsgálati, illetve az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásban kell lefolytatni, ha a beruházás a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló jogszabály hatálya alá tartozik; vagy

c) az a)-b) pontok alá nem tartozó esetekben a felügyelőség hatósági, illetve szakhatósági eljárásában kell lefolytatni.

(6) Az (5) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetben a (3) bekezdés szerinti hatásbecslési dokumentációt a környezeti értékelés, a környezeti hatástanulmány vagy az egységes környezethasználati engedély iránti kérelem önálló részeként kell elkészíteni.

(7) A terv akkor fogadható el, illetve a beruházás akkor engedélyezhető, ha a hatásbecslés alapján megállapítható, hogy az a Natura 2000 terület kijelölésének alapjául szolgáló, az 1-4. számú mellékletben meghatározott fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetére, illetve a Natura 2000 területre kedvezőtlen hatással nem jár, továbbá - a 4. § (1) bekezdésre figyelemmel - nem ellentétes a jelölés céljaival.

(8) Ha a terv, illetve a beruházás a hatásbecslés alapján a Natura 2000 terület kijelölésének alapjául szolgáló, az 1-4. számú mellékletben meghatározott fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetére kedvezőtlen hatással jár, és a terv, illetve a beruházás megvalósítására egyéb ésszerű megoldás nincs, azonban a tervhez, illetve a beruházáshoz a 10/A. § (2)-(3) bekezdés szerinti közérdek fűződik, a terv elfogadható, illetve a beruházás engedélyezhető. A beruházást úgy kell megvalósítani, hogy az a lehető legkisebb kedvezőtlen hatással járjon.

(9) A (8) bekezdés szerinti esetben a felügyelőség a terv kidolgozója, illetve a beruházás engedélyese részére a Natura 2000 területek egységességének, valamint az élőhelyek és a fajok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzése, illetve elérése érdekében a várható kedvezőtlen hatással arányos, azt ellensúlyozó helyreállítási és fejlesztési feladat (a továbbiakban: kiegyenlítő intézkedés) elvégzését írja elő az érintett vagy más területen.

(10) A felügyelőség akiegyenlítő intézkedésről a 8. számú melléklet szerinti adatlapon - a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumon (a továbbiakban: Minisztérium) keresztül - tájékoztatja az Európai Bizottságot.

(11) A beruházás engedélyezése előtt - ha jogszabály előírja vagy az indokolt - az eljáró hatóság az érintett nyilvánosság véleményének kikérése érdekében közmeghallgatást tart. E bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni az államtitkot vagy szolgálati titkot, illetőleg alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő vagy különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések sajátos szabályairól szóló külön jogszabály hatálya alá tartozó beruházások esetén, valamint a jelölt Natura 2000 területek vonatkozásában.

(12) A (11) bekezdés alkalmazásában indokolt esetnek különösen az minősül, ha a beruházás az 1-4. számú mellékletben meghatározott fajok és élőhelytípusok természetvédelmi helyzetében olyan változást okozhat, amely miatt az e fajok és élőhelytípusok által az érintett nyilvánosság részére nyújtott szolgáltatás jelentős romlása következhet be."

6. §

(1) A Kr. 1. §-ában a "kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusok" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok" szöveg, 2. §-ának b) pontjában a "kiemelt jelentőségű közösségi fajok" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű fajok" szöveg, 2. §-ának d) pontjában a "kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusok" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok" szöveg, 2. §-ának k) pontjában a "kiterjedése" szövegrész helyébe "elterjedése" szöveg és a "kiterjedésén" szövegrész helyébe az "elterjedésén" szöveg, 8. §-ának (3) bekezdésében a "környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség)" szövegrész helyébe a "természetvédelmi hatóságként eljáró környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség (a továbbiakban: felügyelőség)" szöveg, 8. §-ának (6) bekezdésében a "kiemelt jelentőségű faj" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű faj" szöveg és a "kiemelt jelentőségű élőhelytípus" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípus" szöveg, 10/A. §-ának (1) bekezdésében a "kiemelt jelentőségű közösségi fajra" szövegrész helyébe a "kiemelt közösségi jelentőségű fajra" szöveg és a "kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusra" szövegrész helyébe a "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusra" szöveg, 10/A. §-a (3) bekezdésének első mondatában a "kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusra" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusra" és a "kiemelt jelentőségű közösségi fajra" szövegrész helyébe "kiemelt közösségi jelentőségű fajra" szöveg, 10/A. §-a (3) bekezdésének második mondatában "különösen a 4. § (2) bekezdésében" szövegrész helyébe a "különösen a 4. § (2) bekezdés a) pontjában" szöveg, 10/A. §-ának (4) bekezdésében a "természetvédelmi hatóság" szövegrész helyébe a "felügyelőség" szöveg és a "Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumon (a továbbiakban: Minisztérium)" szövegrész helyébe a "Minisztériumon" szöveg, 12. §-ának (1) bekezdésében a "nemzeti park igazgatóság" szövegrész helyébe "igazgatóság" szöveg, 13. §-ának (2) bekezdésében a "közösségi jelentőségű élőhelyek" szövegrész helyébe a "közösségi jelentőségű élőhelytípusok" szöveg és a "kiemelt jelentőségű élőhelytípusokra és fajokra" szövegrész helyébe a "kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusokra és fajokra" szöveg lép.

(2) A Kr. 2. B) számú mellékletének címében a "Kiemelt jelentőségű közösségi állatfajok" szövegrész helyébe a "Kiemelt közösségi jelentőségű állatfajok" szövegrész, 3. B) számú mellékletének címében a "Kiemelt jelentőségű közösségi növényfajok" szövegrész helyébe a "Kiemelt közösségi jelentőségű növényfajok" szöveg, 4. B)számú mellékletének címében a "Kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípusok" szövegrész helyébe a "Kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok" szöveg lép.

(3) A Kr. 8. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

(4) A Kr. 9. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.

(5) A Kr. az e rendelet 3-7. számú mellékletei szerinti 11-15. számú mellékletekkel egészül ki.

7. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, amellyel egyidejűleg hatályát veszti

a) a Kr. 9. §-ának (3) és (4) bekezdésének felvezető szövegében az "illetve a külön jogszabályban meghatározott természetvédelmi hatóságot," szövegrész,

b) a Kr. 10/A. §-ának (5) bekezdése,

c) a Kr. 11. §-a, és

d) a Kr. 6-7. számú melléklete.

(2) E rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

8. §

(1) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Khkr.) 1. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A környezeti hatásvizsgálati eljárást és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárást az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló külön jogszabályban meghatározott hatásbecslési eljárás szabályaira tekintettel kell lefolytatni."

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Khkr. 5. §-ának (2) bekezdése a következő g) ponttal egészül ki:

[A felügyelőség határozatában]

"g) ha valamely Natura 2000 területre jelentős környezeti hatás várható

ga) az 1. vagy 3. számú mellékletben szereplő tevékenység esetén a környezeti hatástanulmány tartalmi követelményeit,

gb) a csak a 2. számú mellékletben szereplő tevékenység esetén az egységes környezetvédelmi engedély iránti kérelem tartalmi követelményeit az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló jogszabályban a hatásbecslési dokumentáció tartalmát meghatározó előírások figyelembevételével írja elő."

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Khkr. 4. számú melléklete 1. pontjának f) alpontja a következő fd) ponttal egészül ki:

[1. Az 1. vagy 3. mellékletbe tartozó tevékenységek esetén f) a környezetre várhatóan gyakorolt hatások előzetes becslése, különösen]

"fd) a Natura 2000 területet érintő hatások, a terület kijelölésének alapjául szolgáló fajokra és élőhelytípusokra gyakorolt hatások alapján."

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Khkr. 4. számú melléklete 2. pontja a következő j) ponttal egészül ki:

[2. A csak a 2. mellékletbe tartozó tevékenységek esetén]

"j) ha a létesítmény a Natura 2000 területre hatással lehet, a hatások előzetes becslése a terület kijelölésének alapjául szolgáló fajokra és élőhelytípusokra gyakorolt hatások figyelembevételével."

(5) A Khkr. 5. számú melléklete 2. pontjának cb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[2. A telepítési hely és a feltételezhető hatásterületek érzékenysége, különösen

c) abszorpciós kapacitása (beleértve az érintett környezeti elemek és rendszerek terhelhetőségét, megújulási képességét, szennyezésmegkötő- és pufferkapacitását), különösen az alábbi területeken:]

"cb) védett természeti területek, Natura 2000 területek, természeti területek, érzékeny természeti területek, az ökológiai hálózat elemei, Natura 2000 területen különösen:

cba) az érintett Natura 2000 terület egységére, a Natura 2000 ökológiai hálózat koherenciájára gyakorolt hatás mértéke,

cbb) a terület kijelölése alapjául szolgáló fajok, élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetére gyakorolt hatás mértéke,

cbc) a jelölő fajok és élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének fenntartásához szükséges környezeti elemek állapotára gyakorolt hatás mértéke,"

9. §

E rendelet a vadon élő madarak védelméről szóló, 1979. április 2-i 79/409/EGK tanácsi irányelv 4. cikke (1) bekezdésének, valamint a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 1. cikke e), k) és l) pontjának, 2. cikke (3) bekezdésének, 4. cikke (4) bekezdésének, 6. cikke (1), (3) és (4) bekezdésének és III. mellékletének való megfelelést szolgálja.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[8. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

Adatlap az Európai Bizottság részére a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő növények és állatok védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 6. cikke (4) bekezdése alapján teljesítendő tájékoztatáshoz és véleménykéréshez
Tagállam: Dátum:
A dokumentáció � tájékoztatás � véleményezés
elküldésének célja: [6. cikk (4) bekezdés 1. albekezdés] [6. cikk (4) bekezdés 2. albekezdés]
Felügyelőség: ..................................................................................................................................................................................................
Cím: .................................................................................................................................................................................................................
Kapcsolattartó személy: ..............................................................................................................................................................................
Tel., fax, e-mail: .............................................................................................................................................................................................
1. Terv vagy beruházás
A Natura 2000 terület neve és kódja, amelyre a terv készül, illetve amelyen a beruházást tervezik, vagy amelyre a terv vagy a beruházás várhatóan hatással van:
Területi kategória:
� különleges madárvédelmi terület a vadon élő madarak védelméről szóló, 1979. április 2-i 79/409/EGK tanácsi irányelv (a továbbiakban: madárvédelmi irányelv) alapján,
� jóváhagyott közösségi jelentőségű terület a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő növény- és állatvilág védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv (a továbbiakban: élőhelyvédelmi irányelv) alapján,
� kiemelt jelentőségű közösségi élőhelytípus(ok)/kiemelt jelentőségű faj(ok) előfordulása.
A területre hatással lévő terv vagy beruházás leírása:
a) a terv vagy beruházás bemutatása, céljának meghatározása,
b) a terv vagy beruházás nagyságrendje, jelentősége, időtartama,
c) a terv vagy beruházás által igénybe vett terület nagysága, illetve a más területeken jelentkező hatás nagyságának leírása, térképi megjelenítése,
d) a terv vagy beruházás megvalósításához szükséges létesítmények ismertetése,
e) a hatásterületen a terv vagy beruházás megvalósítása nélküli természeti állapot ismertetése,
f) a terv vagy beruházás társadalmi, gazdasági következményeinek leírása,
g) a várható természeti állapotváltozás leírása a terv vagy beruházás megvalósulása esetén.
2. Negatív hatások
Összefoglaló a területet érő negatív hatásokról:
(Az összefoglalónak tartalmaznia kell: a Natura 2000 hálózatba javasolt területeken megtalálható, a kijelölés alapjául szolgáló élőhelyekre és fajokra várhatóan kedvezőtlen hatásokat, a bemutató térképmellékleteket, továbbá a javasolt kiegyenlítő intézkedéseket.)
3. Alternatív megoldások
A tagállam által tanulmányozott alternatív megoldások rövid ismertetése:
Azoknak az okoknak a leírása, amelyek alapján a felügyelőség megállapította, hogy alternatív megoldások alkalmazása nem lehetséges:
4. Kényszerítő okok
A terv vagy a beruházás végrehajtásának indokai:
� társadalmi vagy gazdasági természetű kiemelt fontosságú közérdek (kiemelt jelentőségű élőhelytípus vagy faj hiányában) [10/A. § (2) bekezdés, élőhelyvédelmi irányelv 6. cikk (4) bekezdés 1. albekezdés],
� emberi egészség vagy élet [10/A. § (2) bekezdés, élőhelyvédelmi irányelv 6. cikk (4) bekezdés 2. albekezdés],
� közbiztonság fenntartása [10/A. § (2) bekezdés, élőhelyvédelmi irányelv 6. cikk (4) bekezdés 2. albekezdésl,
� környezet szempontjából kiemelt jelentőségű kedvező hatás [10/A. § (2) bekezdés, élőhelyvédelmi irányelv 6. cikk (4) bekezdés 2. albekezdésl,
� egyéb kiemelt fontosságú kényszerítő közérdek [4. § (2) bekezdés a) pont, 10/A. § (2) bekezdés, élőhelyvédelmi irányelv 6. cikk (4) bekezdés 2. albekezdésl
Az ok rövid leírása:

5. Kiegyenlítő, kompenzációs intézkedések

Tervezett kiegyenlítő intézkedések és az intézkedési terv ütemezése

2. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[9. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

A különleges madárvédelmi, valamint a különleges és a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek kijelölésének szempontjai

I. Különleges madárvédelmi területek

A területek relatív jelentőségének értékelése a vadon élő madarak védelméről szóló, 1979. április 2-i 79/409/EGK tanácsi irányelv 4. cikke (1)-(2) bekezdésének megfelelően az a)-f) pont alapján történik. Az értékelésnél tekintettel kell lenni:

a) a kipusztulással fenyegetett fajokra;

b) az élőhelyük meghatározott változásaira érzékeny fajokra;

c) a kis állományuk vagy korlátozott helyi elterjedésük miatt ritkának minősített fajokra;

d) az élőhelyük egyedi jellege miatt különleges figyelmet érdemlő egyéb fajokra;

e) az a)-d) pont szerinti fajok állományszintje változásának irányára és annak ingadozására;

f) a fajok költő-, vedlő- és telelő területeire, valamint vonulási útvonaluk pihenőhelyeire.

II. Különleges, valamint kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek

A területek relatív jelentőségének értékelése a természetes élőhelyek és vadon élő növény- és állatvilág megőrzéséről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 2-3. számú mellékletében szereplő közösségi és kiemelt közösségi jelentőségű fajok, valamint a 4. számú mellékletében szereplő közösségi és kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok tekintetében az A-D. pontok alapján történik:

A. A terület jelentőségének értékelésére vonatkozó szempontok a 4. számú mellékletben szereplő közösségi jelentőségű vagy kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípus esetében:

a) az érintett közösségi élőhelytípus előfordulásának aránya a vizsgált területen belül;

b) a vizsgált területen belül az érintett közösségi élőhelytípus által elfoglalt terület aránya az ország egészén belül ugyanazon közösségi élőhelytípus által elfoglalt teljes területhez képest;

c) az érintett közösségi élőhelytípus struktúrájának és funkcióinak megőrzöttsége, továbbá a helyreállítás lehetőségei;

d) a terület értékének általános vizsgálata az érintett közösségi élőhelytípus megőrzése szempontjából.

B. A terület jelentőségének értékelésére vonatkozó szempontok a 2-3. számú mellékletekben szereplő fajok esetében:

a) az érintett faj vizsgált területen élő populációjának nagysága és sűrűsége ugyanazon faj országos populációihoz képest;

b) a faj számára fontos élőhely jellegzetességeinek megőrzöttsége, továbbá helyreállításának lehetőségei;

c) a területen élő populáció elszigeteltségének foka az érintett faj természetes elterjedéséhez képest;

d) a terület értékének átfogó vizsgálata az érintett faj megőrzése szempontjából.

C. E szempontok alapján kell minősíteni a nemzeti jegyzékben Natura 2000 területnek jelölt természeti területeket, összhangban azok relatív értékével valamennyi, a 2-3. számú mellékletekben felsorolt faj védelmének, valamint a 4. számú mellékletben szereplő közösségi élőhelytípus szempontjából.

D. Az A. és B. pont alapján kiválasztott területek jegyzékében fel kell tünteti azokat a területeket, amelyeken kiemelt közösségi jelentőségű élőhelytípusok, illetve kiemelt közösségi jelentőségű fajok fordulnak elő.

3. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[11. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

Jóváhagyott különleges természetmegőrzési területek

Térképi azonosítóTerületkódNév
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
10HUBN20079Révleányvári erdők
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
1HUBF20031Szentkirályszabadja
2HUBF20032Balatonkenesei tátorjános
3HUBF20053Zalaegerszegi Csácsi-erdő
4HUBF20054Nagykapornaki erdő
5HUBF20055Remetekert
16HUDD20041Dél-balatoni berkek
17HUDD20043Kopasz-dombi erdő
18HUDD20057Somogymeggyesi erdő
19HUDD20059Balatonkeresztúri rétek
20HUDD20061Holládi-erdő
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
6HUBN20031Mezőcsáti Rigós
7HUBN20042Boldogi Vajda-rét
8HUBN20044Recski Hegyes-hegy
9HUBN20062Középső-Ipoly-völgy
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
11HUDD20008Ormánsági erdők
12HUDD20010Ócsárd-Hegyszentmártoni völgyek
13HUDD20017Mocsoládi-erdő
14HUDD20026Lengyel-hőgyészi erdők
15HUDD20033Nagyhajmási dombok
21HUDD20065Töttösi-erdő
22HUDD20067Székelyszabari erdő
23HUDD20068Gyékényesi erdők
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
24HUDI20001Ácsi gyepek
25HUDI20032Mocsai ürgés legelő
26HUDI30002Zámolyi-medence
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
27HUHN20004Felső-Sebes-Körös
28HUHN20026Nyírábrányi Káposztás-lapos
29HUHN20027Nyírábrányi Kis-Mogyorós
30HUHN20028Csohos-tó
31HUHN20029Létavértesi Falu-rét
32HUHN20030Fülöpi láprétek
33HUHN20031Hanelek
34HUHN20037Bátorligeti láp
Térképi azonosítóTerületkódNév
35HUHN20039Piricsei Júlia-liget
36HUHN20040Apagyi Albert-tó
37HUHN20041Apagyi Falu-rét
38HUHN20043Paszabi kubikgödrök
39HUHN20067Csikós-lápos
40HUHN20079Pusztamizsei-erdő
41HUHN20113Kisvárdai gyepek
42HUHN20120Vajai-tároló
43HUHN20122Tócó-völgy
44HUHN20124Daru-rét
45HUHN20127Kraszna menti rétek
46HUHN20129Nyírbogdányi rét
47HUHN20131Orosi gyepek
48HUHN20133Balkányi Libegős
49HUHN20159Tunyogmatolcsi Holt-Szamos
50HUHN20160Gőgő-Szenke
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
51HUKM20003T-erdő
52HUKM20011Körösközi erdők
53HUKM20020Gyepes-csatorna
54HUKM20021Sarkadi Fási-erdő
55HUKM20022Köles-ér
56HUKM20023Korhány és Holt-Korhány
57HUKM20024Orosi tölgyes
58HUKM20025Gyantéi erdők
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
59HUKN20010Szabadszállási ürgés gyep
60HUKN20012Szegedi ürgés gyep
Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
61HUON20007Köles-tető
62HUON20020Gyöngyös-patak és kőszegi Alsó-rét

4. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[12. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

Jóváhagyott kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek

Térképi azonosítóTerületkódNév
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
63HUAN20001Aggteleki-karszt és peremterületei
64HUAN20002Rakaca-völgy és oldalvölgyei
65HUAN20003Bódva-völgy és Sas-patak-völgye
66HUAN20004Hernád-völgy és Sajóládi-erdő
Térképi azonosítóTerületkódNév
67HUAN20005Szuha-völgy
68HUAN20006Sajó-völgy
165HUBN20071Bodrogzug és Bodrog hullámtere
166HUBN20072Tokaji Kopasz-hegy
167HUBN20073Bodrogszegi Várhegy
168HUBN20074Tállyai Patócs-hegy-Sátor-hegy
169HUBN20075Sárospataki Mandulás
170HUBN20077Erdőbényei-olaszliszkai magyar nőszirmos sztyepprétek
171HUBN20078Pácini Mosonna-erdő
172HUBN20081Long-erdő
173HUBN20082Felsőregmeci Ronyva
174HUBN20084Központi-Zempléni-hegység
175HUBN20085Északi-Zempléni-hegység
176HUBN20087Baskói-rétek
177HUBN20088Regéci Várhegy
178HUBN20089Füzéri Pál-hegy
179HUBN20090Komlóskai Mogyorós-tető és Zsidó-rét
180HUBN20092Telkibányai Király-hegy
181HUBN20093Bózsvai Temető-alja
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
69HUBF20001Keleti-Bakony
70HUBF20002Papod és Miklád
71HUBF20003Kab-hegy
72HUBF20004Agár-tető
73HUBF20006Tihanyi-félsziget
74HUBF20007Monostorapáti Fekete-hegy
75HUBF20008Csatár-hegy és Miklós Pál hegy
76HUBF20009Devecseri Széki-erdő
77HUBF20011Felső-Nyirádi-erdő és Meggyes-erdő
78HUBF20012Sásdi-rét
79HUBF20014Pécselyi-medence
80HUBF20015Marcal-medence
81HUBF20016Öreg-hegyi riviéra
82HUBF20017Kádártai dolomitmezők
83HUBF20018Megye-hegy
84HUBF20020Szent György-hegy
85HUBF20021Péti-hegy
86HUBF20022Mogyorós-hegy
87HUBF20023Hajmáskéri Törökcsapás
88HUBF20024Berhidai-löszvölgyek
89HUBF20025Badacsony
90HUBF20026Tótvázsonyi Bogaras
91HUBF20027Nemesvámosi Szár-hegy
92HUBF20028Tapolcai-medence
93HUBF20029Uzsai-erdő
Térképi azonosítóTerületkódNév
94HUBF20033Dörögdi-medence
95HUBF20034Balatonfüredi-erdő
96HUBF20035Keszthelyi-hegység
97HUBF20037Alsó-Zala-völgy
98HUBF20039Nyugat-Göcsej
99HUBF20040Vétyempuszta
100HUBF20043Mura mente
101HUBF20044Kerka mente
102HUBF20045Szévíz-Principális-csatorna
103HUBF20046Oltárc
104HUBF20047Felső-Zala-völgy
105HUBF20048Kebele
106HUBF20049Dél-zalai homokvidék
107HUBF20050Csörnyeberek
108HUBF20052Sárvíz-patak mente
109HUBF30001Északi-Bakony
110HUBF30002Balaton
111HUBF30003Kis-Balaton
201HUDD20031Fehérvíz
203HUDD20034Balatonendrédi dombok
204HUDD20035Pogány-völgyi rétek
205HUDD20036Ordacsehi berek
206HUDD20038Ádándi Felső-hegy
209HUDD20042Köröshegyi-erdők
213HUDD20047Vityai-erdő
214HUDD20049Somogytúri erdők
222HUDD20058Látrányi-puszta
226HUDD20064Ságvári dombok
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
112HUBN20001Bükk-fennsík és Lök-völgy
113HUBN20002Hór-völgy és Déli-Bükk
114HUBN20004Szarvaskő
115HUBN20005Kisgyőri Ásottfa-tető-Csókás-völgy
116HUBN20006Miskolctapolcai Tatár-árok-Vörös-bérc
117HUBN20007Kisgyőri Halom-vár-Csincse-völgy-Cseh-völgy
118HUBN20008Vár-hegy-Nagy-Eged
119HUBN20009Tard környéki erdőssztyepp
120HUBN20010Szomolyai Kaptár-rét
121HUBN20011Ostoros-patak menti erdőspuszta
122HUBN20012Egerbakta-Bátor környéki erdők
123HUBN20013Hevesaranyosi-Fedémesi dombvidék
124HUBN20014Gyepes-völgy
125HUBN20015Izra-völgy és Arlói-tó
126HUBN20017Borsodbótai Kotyindó-tető
127HUBN20018Upponyi-szoros
c
Térképi azonosítóTerületkódNév
128HUBN20019Csernely-patak völgye
129HUBN20020Sátai Tőkés-völgy
130HUBN20021Domaházi Hangony-patak völgye
131HUBN20025Nagybarcai Liget-hegy és sajóvelezdi Égett-hegy
132HUBN20027Ózdi Harmaci-dombok
133HUBN20029Girincsi Nagy-erdő
134HUBN20030Hejő mente
135HUBN20032Tiszakeszi-morotva
136HUBN20034Borsodi-Mezőség
137HUBN20035Poroszlói szikesek
138HUBN20036Kétútközi-legelő
139HUBN20037Nagy-Hanyi
140HUBN20038Kerecsendi Berek-erdő és Lógó-part
141HUBN20039Pusztafogacs
142HUBN20040Nagy-fertő-Gulya-gyep-Hamvajárás szikes pusztái
143HUBN20041Pélyi szikesek
144HUBN20043Verpeléti Vár-hegy
145HUBN20046Gyöngyösi Sár-hegy
146HUBN20047Mátra északi letörése
147HUBN20048Gyöngyöstarjáni Világos-hegy és Rossz-rétek
148HUBN20049Mátrabérc-Fallóskúti-rétek
149HUBN20050Gyöngyöspatai Havas
150HUBN20051Nyugat-Mátra
151HUBN20052Apci Somlyó
152HUBN20053Petőfibányai Kopasz-hegy
153HUBN20055Szentkúti Meszes-tető
154HUBN20056Tepke
155HUBN20057Bézma
156HUBN20058Bujáki Csirke-hegy és Kántor-rét
157HUBN20059Szandai Várhegy
158HUBN20060Sóshartyáni Hencse-hegy
159HUBN20063Karancs
160HUBN20064Salgó
161HUBN20065Gortva-völgy
162HUBN20067Szilvásváradi Aszaló és Szilvás-patak mente
163HUBN20068Sajómercsei Körtvélyes-dűlő
164HUBN20069Kesznyéteni Sajó-öböl
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
182HUDD20001Tenkes
183HUDD20003Villánykövesdi Fekete-hegy
184HUDD20004Dél-Zselic
185HUDD20006Szársomlyó
186HUDD20007Kelet-Dráva
187HUDD20011Szekszárdi-dombvidék
Térképi azonosítóTerületkódNév
188HUDD20012Geresdi-dombvidék
189HUDD20014Jánosházi-erdő és Égett-berek
190HUDD20015Kisbajomi erdők
191HUDD20016Észak-Zselici erdőségek
192HUDD20018Pati-erdő
193HUDD20019Mernyei-erdő
194HUDD20020Közép-mezőföldi löszvölgyek
195HUDD20022Szakadáti löszgyepek
196HUDD20023Tolnai Duna
197HUDD20024Aparhanti sztyepp
198HUDD20028Koppány-menti rétek
199HUDD20029Kisszékelyi-dombság
200HUDD20030Mecsek
202HUDD20032Gemenc
207HUDD20039Dékány-hegy
208HUDD20040Tengelici homokvidék
210HUDD20044Boronka-melléke
211HUDD20045Béda-Karapancsa
212HUDD20046Törökkoppányi erdők
215HUDD20050Szenesi-legelő
216HUDD20051Darányi borókás
217HUDD20052Ormánsági vizes élőhelyek és gyepek
218HUDD20053Csokonyavisontai fás legelő
219HUDD20054Nyugat-Dráva
220HUDD20055Zákány-őrtilosi dombok
221HUDD20056Közép-Dráva
223HUDD20060Rinyaszentkirályi-erdő
224HUDD20062Nyugat-Dráva-sík
225HUDD20063Szentai erdő
227HUDD20066Pécsi-sík
228HUDD20069Paksi ürgemező
229HUDD20070Tengelici rétek
230HUDD20071Paksi tarka sáfrányos
231HUDD20072Dunaszentgyörgyi-láperdő
232HUDD20073Szedresi Ős-Sárvíz
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
233HUDI20002Adony-perkátai löszvölgyek
234HUDI20003Alapi kaszálórétek
235HUDI20004Aszal-völgy
236HUDI20005Bársonyos
237HUDI20006Belsőbárándi löszvölgy
238HUDI20007Besnyői löszvölgy
239HUDI20008Börzsöny
240HUDI20009Budai-hegység
241HUDI20010Budaörsi kopárok
Térképi azonosítóTerületkódNév
242HUDI20011Csépi gyepek
243HUDI20012Csévharaszti homokvidék
244HUDI20013Csolnoki löszgyepek
245HUDI20014Debegió-hegy
246HUDI20015Déli-Gerecse
247HUDI20016Epöli szarmata vonulat
248HUDI20017Érd-tétényi plató
249HUDI20018Északi-Gerecse
250HUDI20019Felső-Tápió
251HUDI20020Gerecse
252HUDI20021Gerje mente
253HUDI20022Gógány- és Kőrös-ér mente
254HUDI20023Gödöllői-dombság
255HUDI20024Tápiógyörgye-Újszilvási szikesek
256HUDI20025Hajta mente
257HUDI20026Ipoly-völgy
258HUDI20027Kelet-mezőföldi löszvölgyek
259HUDI20028Kirvai löszgyepek
260HUDI20029Kocsi gyepek
261HUDI20030Központi-Gerecse
262HUDI20031Lajoskomáromi löszvölgyek
263HUDI20033Móri-árok
264HUDI20034Duna és ártere
265HUDI20035Nagykőrösi pusztai tölgyesek
266HUDI20036Nagylóki löszvölgyek
267HUDI20037Nyakas-tető szarmata vonulat
268HUDI20038Nyugat-Cserhát és Naszály
269HUDI20039Pilis és Visegrádi-hegység
270HUDI20040Gödöllői-dombság peremhegyei
271HUDI20041Póc alja
272HUDI20042Ráckevei Duna-ág
273HUDI20043Rekettyés
274HUDI20044Sárrét
275HUDI20045Szigethalmi homokbuckák
276HUDI20046Székek
277HUDI20047Szigeti homokok
278HUDI20048Szomódi gyepek
279HUDI20049Szentgyörgypuszta
280HUDI20050Alsó-Tápió és patakvölgyek
281HUDI20051Turjánvidék
282HUDI20052Érd-Százhalombattai táblarög
283HUDI20053Velencei-hegység
284HUDI20054Velencei-tó
285HUDI20055Veresegyházi-medence
286HUDI30001Vértes
Térképi azonosítóTerületkódNév
Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
287HUFH20001Rábaköz
288HUFH20002Fertő-tó
289HUFH20003Fertőmelléki dombsor
290HUFH20006Dudlesz-erdő
291HUFH20007Péri-repülőtér
292HUFH20008Pannonhalmi-dombság
293HUFH20009Gönyüi-homokvidék
294HUFH20010Répce mente
295HUFH20011Rába
296HUFH20012Soproni-hegység
297HUFH20013Határ-menti erdők
298HUFH30004Szigetköz
299HUFH30005Hanság
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
321HUHN20001Felső-Tisza
333HUHN20002Hortobágy
388HUHN20003Tisza-tó
360HUHN20005Nagy-Széksós-Rakottyás
371HUHN20006Pocsaji csordalegelő
381HUHN20007Szentpéterszeg-Hencidai gyepek
347HUHN20008Kismarj-pocsaj-esztári gyepek
319HUHN20009Derecske-konyári gyepek
372HUHN20010Pocsaji-kapu
332HUHN20011Hencidai Csere-erdő
377HUHN20012Sándorosi-tavak
350HUHN20013Közép-Bihar
346HUHN20014Kismarjai Nagy-szik
351HUHN20015Közép-Tisza
344HUHN20016Kék-Kálló-völgye
326HUHN20017Hajdúbagosi-legelő
358HUHN20018Mikepércsi Nyárfáshegyi-legelő
304HUHN20019Bánki-erdő
359HUHN20020Monostorpályi-legelő
329HUHN20021Halápi Álló-hegy
373HUHN20022Rauchbauer-erdő
330HUHN20023Hármashegyi-tölgyesek
356HUHN20024Martinkai-legelő
349HUHN20025Kőrises-Jónás-rész
325HUHN20032Gúti-erdő
317HUHN20033Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek
369HUHN20035Ömbölyi-erdő és Fényi-erdő
305HUHN20036Bátorligeti Nagy-legelő
393HUHN20038Újtanyai lápok
362HUHN20042Napkori-legelő
Térképi azonosítóTerületkódNév
337HUHN20044Jászdózsai Pap-erdő
342HUHN20045Kaszonyi-hegy-Dédai-erdő
323HUHN20046Gelénes-Beregdaróc
395HUHN20047Vámosatya-Csaroda
382HUHN20048Tarpa-Tákos
354HUHN20049Lónya-Tiszaszalka
348HUHN20050Kömörő-Fülesd
320HUHN20051Eret-hegy
355HUHN20053Magosligeti-erdő és gyepek
311HUHN20054Csaholc-Garbolc
375HUHN20055Rozsály-Csengersima
334HUHN20056Jánki-erdő
324HUHN20057Grófi-erdő
383HUHN20058Teremi-erdő
308HUHN20059Bika-rét
363HUHN20060Nyíregyházi lőtér
368HUHN20062Ófehértói lőtér
303HUHN20063Baktai-erdő
374HUHN20064Rohodi-legelő
367HUHN20065Nyírturai-legelő
327HUHN20069Hajdúszoboszlói szikes gyepek
316HUHN20070Darvasi Csiff-puszta
365HUHN20071Nyírmihálydi-legelő
310HUHN20072Bökönyi Közös-legelő
336HUHN20073Jászárokszállási szikesek
300HUHN20074Alattyáni Berki-erdő
309HUHN20076Borsóhalmi-legelő
338HUHN20077Jászfényszarui-erdő
339HUHN20078Jászsági Zagyva-ártér
392HUHN20081Újszász-jászboldogházi gyepek
335HUHN20085Jászapáti-jászkiséri szikesek
301HUHN20089Alsó-Zagyva hullámtere
328HUHN20092Hajdúszováti gyepek
340HUHN20093Kaba-földesi gyepek
353HUHN20095Lányi-legelő
318HUHN20098Dél-ásványi gyepek
322HUHN20100Gatály
307HUHN20101Bihari-legelő
306HUHN20103Berekböszörmény-körmösdpusztai legelők
314HUHN20105Csökmői gyepek
391HUHN20106Újfehértói gyepek
361HUHN20107Nagy-Vadas
378HUHN20109Sóstói-erdő
386HUHN20114Tiszalöki szikesek
390HUHN20116Tiszavasvári szikesek
Térképi azonosítóTerületkódNév
315HUHN20121Czakó-tó
364HUHN20125Nyírgyulaji Kis-rét
366HUHN20128Nyírség-peremi égeresek
341HUHN20134Kállósemjéni Csordalegelő
302HUHN20138Aranyosi-legelő
379HUHN20139Szalóki Nagy-fertő
394HUHN20140Úrbéri-legelő
384HUHN20141Tiszaigar-tiszaörsi Körtvélyes
345HUHN20144Kenderesi-legelő
343HUHN20145Kecskeri-puszta és környéke
331HUHN20146Hegyesbor
370HUHN20148Pásztói-legelő
357HUHN20149Mezőtúri Szandazugi-legelő
352HUHN20152Kunszentmártoni Bábockai-legelő
380HUHN20153Szelevényi Tó-köz
312HUHN20154Csépa-szelevényi gyepek
313HUHN20155Cserkei Nagy-fertő
387HUHN20156Tiszasasi Láp-legelő
389HUHN20157Tiszaugi Körtvélyes és Bokros
385HUHN20158Tiszakürt-tiszainokai gyepek
376HUHN20161Sámsoni úti bellegelő
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
417HUKM20001Hódmezővásárhely környéki és csanádi-háti puszták
418HUKM20002Hómezővásárhelyi Kék-tó
413HUKM20004Száraz-ér
400HUKM20005Deszki gyepek
409HUKM20006Mágocs-ér
398HUKM20007Csorvási löszgyep
410HUKM20008Maros
411HUKM20009Mezőhegyes-battonyai gyepek
403HUKM20010Gyula-szabadkígyósi gyepek
402HUKM20012Fekete-, Fehér- és Kettős-Körös
396HUKM20013Bélmegyeri Fás-puszta
401HUKM20014Dévaványa környéki gyepek
406HUKM20015Hortobágy-Berettyó
412HUKM20016Sebes-Körös
404HUKM20017Hármas-Körös
405HUKM20018Holt-Sebes-Körös
399HUKM20019Dél-bihari szikesek
415HUKM20026Tóniszállás-szarvasi gyepek
397HUKM20027Cserebökény
416HUKM20028Tőkei gyepek
414HUKM20029Szentesi gyepek
408HUKM20030Lapistó-Fertő
407HUKM20031Kurca
Térképi azonosítóTerületkódNév
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
429HUKN20001Felső-kiskunsági szikes puszta
449HUKN20002Peszéri-erdő
431HUKN20003Felső-kiskunsági turjánvidék
425HUKN20004Dél-Bácska
453HUKN20005Tass-szalkszentmártoni szikes puszta
446HUKN20006Nagynyíri-erdő
452HUKN20007Solti ürgés gyep
426HUKN20008Déli-Homokhátság
430HUKN20009Felső-kiskunsági szikes tavak és Mikla-puszta
432HUKN20011Fülöpházi homokbuckák
434HUKN20013Fülöpszállás-soltszentimre-csengődi lápok
436HUKN20014Hajósi-homokpuszta
419HUKN20015Ágasegyháza-orgoványi rétek
444HUKN20016Matkópusztai ürgés gyep
443HUKN20017Közép-csongrádi szikesek
441HUKN20018Jánoshalma-kunfehértói erdők
421HUKN20019Baksi-puszta
437HUKN20020Harkai-tó
448HUKN20021Ökördi-erdőtelek-Keceli lápok
442HUKN20022Kiskőrösi turjános
454HUKN20023Tázlár-kiskunhalasi homokbuckák
422HUKN20024Bócsa-bugaci homokpuszta
433HUKN20025Fülöpházi Hosszú-rét
445HUKN20026Móricgáti lápok
450HUKN20027Péteri-tó
455HUKN20028Tisza Alpár-bokrosi ártéri öblözet
424HUKN20029Csongrádi Kónya-szék
451HUKN20030Pirtói Nagy-tó
420HUKN20031Alsó-Tisza hullámtér
427HUKN20032Dél-Őrjeg
428HUKN20033Érsekhalma-nemesnádudvari löszvölgyek
447HUKN20034Nyárlőrinci-erdő
438HUKN20035Harkakötöny-kiskunmajsai homokbuckák
439HUKN20036Imre-hegy-pirtó-kiskunhalasi homokbuckák
423HUKN30001Csongrád-Bokrosi Sóstó
435HUKN30002Gátéri Fehér-tó
440HUKN30003Izsáki Kolon-tó
Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
466HUON20001Ság-hegy
460HUON20002Kőszegi-hegység
456HUON20003Ablánc-patak völgye
467HUON20005Váti gyakorlótér
464HUON20006Pinka
465HUON20008Rába és Csörnöc-völgy
Térképi azonosítóTerületkódNév
461HUON20009Csöngei legelő
459HUON20011Kenyeri reptér
458HUON20012Kemenessömjéni cserjés legelő
462HUON20013Öregcser
457HUON20014Gércei tufagyűrű és láprét
463HUON20018Őrség

5. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[13. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

A Natura 2000 fenntartási terv és az annak alapjául szolgáló dokumentáció tartalmi követelményei
I. A Natura 2000fenntartási terv
1. A terület azonosító adatai
1.1. Név
1.2. Azonosító kód
1.3. Kiterjedés
1.4. A kijelölés alapjául szolgáló fajok és/vagy élőhelyek
1.5. Érintett települések
1.6. Egyéb védettségi kategóriák
1.7. Tervezési és egyéb előírások
2. Veszélyeztető tényezők
3 Kezelési feladatok meghatározása
3.1. Természetvédelmi célkitűzés, a terület rendeltetése
3.2. Kezelési javaslatok
3.2.1. Élőhelyek kezelése
3.2.2. Élőhely-rekonstrukció és élőhelyfejlesztés
3.2.3. Faivédelmi intézkedések
3.2.4. Kutatás, monitorozás
3.2.5. Mellékletek: a tervezési területen javasolt természetvédelmi kezelések, valamint a művelési ág lehetséges megváltoztatásának összegzése (térkép és táblázat)
3.3. A kezelési javaslatok megvalósításának lehetséges eszközei a jogszabályok és a tulajdonviszonyok függvényében
3.3.1. Agrártámogatások
3.4.1.1. Jelenlegi működő agrártámogatási rendszer
3.4.1.2. Javasolt agrártámogatási rendszer
3.3.2. Pályázati források
3.3.3. Egyéb
3.4. A terv egyeztetési folyamatának dokumentációja
3.4.1. Felhasznált kommunikációs eszközök
3.4.2. A kommunikáció címzettjei
3.4.3. Egyeztetés hatósági és területi kezelő szervekkel
II. A Natura 2000fenntartási terv készítését megalapozó dokumentáció
1. A tervezési terület alapállapot jellemzése
1.1. Környezeti adottságok
1.1.1. Éghajlati adottságok
1.1.2. Vízrajzi adottságok
1.1.3. Talajtani adottságok
1.2. Természeti adottságok
1.2.1. A tervezési területen előforduló közösségi jelentőségű élőhelyek
Élőhely neve:
Élőhely kódja:
Élőhely előfordulásai a területen:térképmelléklet
Élőhely területi aránya:
Élőhely kiterjedése a területen:
Élőhely jellemzése:
Élőhely természetességi -degradáltsági értékelése:
Élőhely veszélyeztetettsége:
Veszélyeztető tényezők:
1.2.2. A tervezési területen előforduló közösségi jelentőségű növényfajok
Faj neve:
Irányelv melléklete:
Faj előfordulásai a területen:
Állománynagyság (jelöléskor):
Állománynagyság (tervkészítéskor):
Állomány változásának tendenciái és okai:
Faj veszélyeztetettsége:
Veszélyeztető tényezők:
1.2.3. A tervezési területen előforduló közösségi jelentőségű állatfajok
Faj neve:
Irányelv melléklete:
Faj előfordulásai a területen:
Állománynagyság (jelöléskor):
Állománynagyság (tervkészítéskor):
Állomány változásának
tendenciái és okai:
Faj veszélyeztetettsége:
Veszélyeztető tényezők:
1.2.4. A tervezési területen előforduló egyéb jelentős fajok
1.3. Területhasználat
1.3.1. Művelési ág szerinti megoszlás
1.3.2. Tulajdoni viszonyok
1.3.3. Területhasználat és kezelés
1.3.3.1. Mezőgazdaság
1.3.3.2. Erdészet
1.3.3.3. Vadgazdálkodás, halászat, horgászat
1.3.3.4. Vízgazdálkodás
1.3.3.5. Turizmus
1.3.3.6. Ipar
1.3.3.7. Infrastruktúra
1.3.3.8. Egyéb
2. Felhasznált irodalom
3. Térképek
3.1. Áttekintő térkép: a tervezési terület és az országos jelentőségű védett természeti területek határa
3.2. Művelési ágak: a tervezési területen a tényleges földhasználatnak megfelelő főbb művelési ágak egyszerűsített
feltüntetése
3.3. Élőhelytípusok: a tervezési területen a fő élőhelytípusok megjelenítése
3.4. Jelölő élőhelytípusok: a tervezési területen előforduló közösségi jelentőségű jelölő élőhelyek lehatárolása

6. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[14. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez

A hatásbecslési dokumentáció tartalmi követelményei
1. Azonosító adatok
1.1. A terv készítőjének, illetve a beruházónak a neve, címe, elérhetősége
1.2. Az adatlap kitöltésében részt vevő személyek, szervezetek neve, címe, elérhetősége, szakmai referenciáinak le­írása
2. Az érintett Natura 2000 terület
2.1. A Natura 2000 terület neve és kódja, amelyre a terv vagy a beruházás várhatóan hatással van
A terület státusza (megjelölendő):
� különleges madárvédelmi terület
� különleges természetmegőrzési területnek jelölt terület
� kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területnek jelölt terület
� jóváhagyott különleges természetmegőrzési terület
� jóváhagyott kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület
1 különleges természetmegőrzési terület
� kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület
2.2. Azoknak a közösségi jelentőségű fajoknak, illetve élőhelytípusoknak a felsorolása, amelyeknek valamely állo­mányára vagy természetvédelmi helyzetére a Natura 2000 területen hatással lehet a terv vagy beruházás
3. A terv vagy beruházás*
3.1. A Natura 2000 területre hatással lévő terv vagy beruházás bemutatása, céljának meghatározása
3.2. A terv vagy beruházás mérete, jelentősége, tervezett időtartama
3.3. A terv vagy beruházás térbeli kiterjedése, az általa igénybe vett terület és az okozott hatás nagysága, kiterjedése, térképi ábrázolása
3.4. A terv vagy beruházás kivitelezésének várható időtartama, valamint a kivitelezés során várható átmeneti hatások bemutatása (felvonulási létesítmények, anyag-nyerőhelyek, a szállítás vagy egyéb személy- és gépjárműforgalom zava­ró hatása stb.)
3.5. A terv vagy beruházás megvalósításához szükséges létesítmények ismertetése
3.6. A terv vagy beruházás hatásterületén lévő természeti állapot ismertetése
3.7. A terv vagy beruházás társadalmi, gazdasági következményeinek leírása
4. A terv vagy beruházás kedvezőtlen hatásai
4.1. A várható természeti állapotváltozás leírása a terv vagy beruházás megvalósulását követően vagy annak követ­keztében
4.2. A Natura 2000 területen megtalálható, a kijelölés alapjául szolgáló élőhelyekre és fajokra gyakorolt, várhatóan kedvezőtlen hatások leírása, bemutató térképmellékletekkel
4.3. A Natura 2000 területen megtalálható, a kijelölés alapjául szolgáló élőhelyek és fajok természetvédelmi helyze­tében várható kedvezőtlen hatások becsült mértéke
5. Alternatív (egyéb ésszerű) megoldások
5.1. A tervező, illetve beruházó által tanulmányozott alternatív megoldások bemutatása (a térbeli kiterjedés, elhe­lyezkedés, nagyságrend, módszer szempontjából)
5.2. A szóba jöhető alternatív megoldások megvalósítását megnehezítő vagy kizáró okok leírása
* Megjegyzés: A 3.4 és a 3.5 pont kitöltése a területrendezési tervek, továbbá a területfejlesztési koncepciók és programok vonatkozásában nem kötelező, a többi pont kitöltése a területrendezési és a településrendezési tervek, valamint a területfejlesztési koncepciók és programok vonatkozásában a műfaji sajátossá­gokból, illetve méretarányokból fakadó értelemszerű egyszerűsítéssel történhet.
6. A megvalósítás indokai
6.1. A terv vagy beruházás megvalósítása szükségszerűségének ismertetése
6.2. A terv vagy a beruházás megvalósításának szükségszerűségét a következő indokok valamelyike támasztja alá (a kívánt rész megjelölendő)
� társadalmi vagy gazdasági természetű kiemelt fontosságú közérdek (amennyiben az kiemelt jelentőségű élőhelytípust vagy fajt nem veszélyeztet)
� emberi egészség vagy élet védelme
� a közbiztonság fenntartása, megőrzése vagy helyreállítása
� a környezet szempontjából kiemelt jelentőségű kedvező hatás elérése
� a fenti kategóriákba nem sorolható, egyéb kiemelt fontosságú közérdek (amennyiben az kiemelt jelentőségű élőhelytípust vagy fajt veszélyeztet)
7. A kedvezőtlen hatások mérséklése
A tervezett, illetve javasolt, a terv vagy beruházás révén bekövetkező kedvezőtlen hatások enyhítését, csökkentését, mérséklését szolgáló intézkedések
8. Kiegyenlítő (kompenzációs) intézkedések
A tervező, illetve a beruházó általjavasolt, felajánlott, a kedvezőtlen hatással legalább azonos nagyságú kiegyenlítő intézkedések, a terület kijelölésének alapjául szolgáló, valamennyi érintett faj vagy élőhelytípus természetvédelmi helyzetére irányuló kedvezőtlen hatások vonatkozásában (például élőhelyrekonstrukció vagy -létesítés, az állománynagyságot már korábban is kedvezőtlenül befolyásoló tényező megszüntetése, az állománynagyságot pozitívan befolyásoló intézkedések bevezetése)

7. számú melléklet a 266/2008. (XI. 6.) Korm. rendelethez

[15. számú melléklet a 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelethez]

A Natura 2000 területet érintő hatások megállapításának szempontjai

Az élőhelyek, fajok, illetve területek kedvező természetvédelmi helyzetének elérését vagy fenntartását befolyásoló hatások jelentőségét a terv, illetve a beruházás (a továbbiakban együtt: tevékenység) megvalósulása előtt fennálló, vagy a potenciálisan elérhető természetvédelmi helyzetre, a terület természetes megújulási képességére figyelemmel kell felmérni.

Fel kell becsülni a fajok és élőhelytípusok fennmaradásához szükséges valamennyi tényezőt, ezek között különösen:

a) a szaporodási helyet, fészkelőhelyet, dürgőhelyet, pihenőhelyet, táplálkozóhelyet, vonulóhelyet,

b) az egyedek állományai közötti szabad mozgás meglétét,

c) az egyedek és élőhelyek fennmaradásához szükséges egyéb környezeti tényezők - különösen a táplálékállatok vagy -növények, talajszerkezet, vízháztartás, mikroklimatikus tényezők fennmaradása - fennállását,

d) az állománylimitáló tényezők változásait,

e) az emberi vagy egyéb zavarást, valamint

f) a ragadozók állományának növekedését.

A hatások jelentőségének megállapítása során a következő szempontokat kell figyelembe venni:

A) Fajok

1. A tevékenységgel érintett, a kijelölés alapjául szolgáló fajok egyedeinek száma, állománysűrűsége vagy az érintett terület nagysága

Az éven belüli, éves vagy több évre kiterjedő, ciklikus vagy véletlenszerű, természetes állományingadozás mért vagy előre jelezhető mértékén túlmenő, kimutatható mennyiségi, állománysűrűségi, továbbá az elterjedés nagyságát érintő csökkenés.

2. Az egyedek vagy a terület szerepe a faj védelme tekintetében

A tevékenységgel érintett populáció szerepe, sérülékenysége a faj szempontjából, különös tekintettel a lokális elterje-désű fajokra és alfajokra, a genetikai változékonyság lecsökkenésére, a tevékenységgel érintett állomány kapcsolatára, összekötő szerepére más állományokkal.

3. A faj ritkasága (helyi, regionális és ennél magasabb szinten felmérve, ideértve az európai közösségi szintet is)

a) A faj tevékenységgel érintett állományának relatív nagysága a faj hazai, európai közösségi, illetve világállományához képest; és

b) A faj veszélyeztetettségi foka (IUCN Vörös Könyv veszélyeztetettségi kategóriái szerinti besorolás, közösségi vagy kiemelt közösségi jelentőség, országosan védett vagy fokozottan védett besorolás stb.)

4. A faj szaporodási képessége (a fajra vagy a populációra jellemző dinamika alapján)

A faj reprodukciós rátája, a peték, tojások, utódok száma egy szülőtől, a szaporodási ciklus hossza, a fiatalok túlélőképessége, az állomány egyedeinek átlagos élethossza, a tevékenység hatása a szaporodáshoz elengedhetetlenül szükséges környezeti elemekre.

5. A tevékenység megvalósulása esetén a faj, illetve a faj élőhelyének képessége arra, hogy a célzott védelmi intézkedéseket kivéve minden egyéb beavatkozás nélkül, kizárólag a faj, illetve élőhelyének dinamikája következtében rövid időn belül visszaálljon egy olyan állapotba, amely az eredeti állapottal egyenértékű vagy jobb annál

a) A faj állományának regenerálódási képessége a környező állományokból azok észrevehető csökkenése nélkül (a faj diszperziós képessége, illetve az állomány izoláltsága más állományoktól stb.), illetve az állomány belső dinamikája következtében a regenerálódás képessége;

b) A tevékenység hatása az állományon belüli kedvező kor- és ivareloszlásra.

B) Élőhelytípusok

1. Az érintett terület jellemzői

a) A terület nagysága, elhelyezkedése;

b) A területen található élőhelytípus(ok) természetességében bekövetkezett változások, különös tekintettel a társulásalkotó fajok összetételére.

2. A tevékenységgel érintett terület szerepe az élőhelytípus megőrzésében

a) A tevékenységgel érintett terület más Natura 2000 területekkel alkotott ökológiai hálózatának koherenciájában betöltött szerepének értékelése;

b) A tevékenységgel érintett terület aránya az érintett élőhelytípus összes előfordulásához képest.

3. Az élőhely típus ritkasága

Az élőhelytípus ritkasága helyi, regionális, európai közösségi vagy világviszonylatban, figyelembe véve veszélyeztetettségi fokát (a hazai Vörös Könyv szerinti besorolás, jelentőség vagy kiemelt jelentőség az Európai Közösség szempontjából stb.)

4. Az élőhelytípus ellenálló-képessége külső behatásokkal szemben

Az élőhelytípus képessége arra, hogy a tervezett kármérséklő intézkedéseken kívüli minden egyéb beavatkozás nélkül, kizárólag a társulásalkotó fajok, illetve az élőhelytípus ellenálló-képessége, illetve dinamikája következtében megmaradjon vagy rövid időn belül visszaálljon egy olyan állapotba, amely a tevékenység előtti állapottal egyenértékű vagy jobb annál, különös tekintettel a megújulást megakadályozó vagy megnehezítő külső tényezők meglétére (pl. özönfajok általi veszélyeztetettség, a terület izoláltsága).

5. Társulásalkotó és az élőhelytípusra jellemző tipikus fajok tekintetében az 1-4. pontok mellett az A) pontban felsorolt szempontokat is figyelembe kell venni.

C) A területek koherenciája

A tevékenységgel érintett terület más Natura 2000 területekkel alkotott ökológiai hálózatának koherenciájában betöltött szerepének értékelése, a terület kijelölésének alapjául szolgáló fajokra, élőhelytípusokra irányuló hatásoknak az A) és B) pontban felsorolt szempontok szerinti figyelembevételével.

Tartalomjegyzék