288/2008. (XII. 9.) Korm. rendelet
az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 124. § (2) bekezdés zsa) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. §
Az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) 91. § (4) és (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(4) Az Európai Unió strukturális alapjainak és Kohéziós Alapjának támogatásával megvalósuló programok esetében az operatív program vagy a közösségi kezdeményezés irányító hatósága - a 2007-2013. programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások fogadásához kapcsolódó pénzügyi lebonyolítási és ellenőrzési rendszerek kialakításáról szóló 281/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 19. § (4) bekezdés a)pontja szerinti finanszírozási forma esetén-köteles előlegfizetést nyújtani a kedvezményezett részére. A támogatási előleg összege nem haladhatja meg a 300 millió forintot, legalacsonyabb mértéke a megítélt támogatás összegének 25%-a, legmagasabb mértéke az Új Magyarország Fejlesztési Terv Gazdaságfejlesztés Operatív Program, Közép-Magyarországi Operatív Program 1-es prioritása, a Regionális Operatív Programok gazdaságfejlesztési célú, illetve turisztikai célú prioritásai, valamint a Társadalmi Megújulás Operatív Programból finanszírozott munkahelyi képzés esetében a támogatás összegének 40%-a, egyéb programok esetében a támogatás összegének 35%-a. A támogatás összegének 25%-át meghaladó mértékű előleget a pénzügyminiszter egyetértésével lehet nyújtani. Az előleg mértékét a pályázati, illetve a tervezési felhívásban közzé kell tenni. Az előleget hazai és közösségi forrásból, az Európai Unió strukturális alapjaiból, illetve Kohéziós Alapjából támogatott adott intézkedés, illetve projekt szerinti finanszírozási arányban kell nyújtani. Az előleg nagyságának legmagasabb százalékos mértékétől és összeghatárától az irányító hatóság a pénzügyminiszter egyetértésével indokolt esetben eltérhet. Az előlegnyújtástól eltekinteni, illetve 25%-nál alacsonyabb mértékű előleget megállapítani akkor lehet, ha erre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke engedélyt ad, vagy a támogatás kedvezményezettje az előlegről lemond. Az előleg folyósítására több részletben is sor kerülhet. Kiemelt projektek esetén az előlegnyújtás ütemezésének igazodnia kell a támogatott tevékenység megvalósításához. Az előleg több részletben történő folyósítása esetén a fenti százalékos mértékek és összeghatár az előleg teljes összegére értendők.
(5) Az Európai Unió strukturális alapjainak és Kohéziós Alapjának támogatásával megvalósuló programok esetében az előlegnyújtás, illetve a támogatás kifizetése során a következők szerint kell eljárni:
a) az előleget a támogatási szerződés megkötésétől, illetve - az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében már megkötött támogatási szerződések esetében - az előleg elfogadásáról szóló nyilatkozat beérkezésétől számított 15 napon belül folyósítani kell; az előleg több részletben történő folyósítása esetén, az előleg - első részletének folyósítását követően - fennmaradó részét a program vagy projekt elindítását követően lehet igényelni, amennyiben a program, projekt megvalósítási költségeinek időbeli felmerülése ezt indokolttá teszi;
b) a kedvezményezett köteles visszafizetni az előleget a támogatást nyújtó szervezetnek, amennyiben a kedvezményezett nem nyújt be kérelmet időközi fizetésre a támogatást nyújtó szervezethez az előleg fizetésétől számított hat hónapon belül, illetve a benyújtott fizetési kérelem a támogatás nem rendeltetésének megfelelő használatát bizonyítja;
c) időközi fizetést a támogatást nyújtó szervezet a ténylegesen felmerült, elszámolható költségekhez igazodva teljesít; a kedvezményezett időközi fizetési kérelméhez mellékelni kell a ténylegesen felmerült költségeket igazoló számlát, illetve egyéb, a gazdasági eseményt hitelesen igazoló dokumentumot, valamint a követelés kiegyenlítésről szóló bizonylat másolatát, szállítói kiutalás esetén pedig a külön jogszabályban meghatározott dokumentumot, azzal, hogy az operatív program vagy a közösségi kezdeményezés irányító hatóság által meghatározott összeghatár alatt számlaösszesítő is benyújtható;
d) az időközi fizetésnek nem előfeltétele a folyósított előleg teljes összege felhasználásának igazolása, és az azzal történő elszámolás;
e) záróegyenleg-fizetést a támogatást nyújtó szervezet a ténylegesen felmerült, elszámolható költségekhez igazodva teljesít; a kedvezményezett a támogatási szerződésben meghatározott határidőig köteles benyújtani kérelmet a záróegyenleg-fizetésre, azzal, hogy a kérelemhez mellékelni kell a projekt megvalósításának előrehaladásáról szóló zárójelentést és a ténylegesen felmerült költségeket igazoló számlák másolatát vagy egyéb, a gazdasági eseményt hitelesen igazoló dokumentumot, az előleggel való elszámolás kötelezettségét is beleértve."
2. §
(1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) Az Ámr. 91. § (4)-(5) bekezdésének e rendelettel megállapított rendelkezéseit az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(3)[1] A 2009. december 31-ét követően közzétett pályázati és tervezési felhívások alapján nyújtott támogatások esetében az Ámr. e rendelet hatálybalépését megelőző napon hatályos 91. § (4)-(5) bekezdését kell alkalmazni.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 142/2009. (VII. 6.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2009.07.07.