Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

6/2008. (IV. 23.) SZMM rendelet

egyes foglalkoztatási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 13/A. § (4) bekezdésében, valamint 20. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a szociális- és munkaügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 170/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. §

A munkaerőpiaci szolgáltatásokról, valamint az azokhoz kapcsolódóan nyújtható támogatásokról szóló 30/2000. (IX. 15.) GM rendelet (a továbbiakban: R1.) a következő új 9/A. §-sal egészül ki:

"9/A. § A munkaügyi központ mentori szolgáltatás igénybevételét biztosíthatja az álláskereső vagy a munkaügyi központ más szolgáltatását igénybevevő, illetőleg a munkaügyi központtól támogatásban részesülő személy számára, ha a személyes konzultáció alapján megállapítható, hogy az együttműködési kötelezettség teljesítéséhez, a szolgáltatások, támogatások igénybevételéhez, az állami vagy más szervekkel való kapcsolattartáshoz, az önálló munkába álláshoz, vagy a munkahelyen történő beilleszkedéshez személyes segítségre van szüksége. A mentori szolgáltatást a mentor nyújtja. A rehabilitációs járadékban részesülő személy számára történő rehabilitációs mentor kijelölésének szabályairól külön jogszabály rendelkezik."

2. §

(1) Az R1. 16. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A munkaadó a 15. § (1) bekezdésében meghatározott bejelentési kötelezettségének teljesítése során a következő adatokat jelenti be a székhelye (telephelye) szerint illetékes kirendeltség részére:

a) a cégbíróságon bejegyzett teljes név,

b) székhely (telephely) neve, címe,

c) adószám, közösségi adószám, adóazonosító jel,

d) gazdálkodási forma,

e) fő tevékenység megnevezése,

f) átlagos statisztikai állományi létszám,

g) vezető neve, beosztása,

h) a munkaadó képviselőjének neve, címe, telefonszáma,

i) a munkaadó e-mail címe,

j) a munkakör megnevezése, várható kereset,

k) a munkakörre vonatkozó foglalkoztatási jogviszony megjelölése, a végzendő tevékenység megnevezése,

l) a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettség,

m) a munkaadó a bejelentett állásra kér-e közvetítést, továbbá az álláshely hirdethető-e,

n) az m) pontban meghatározott kérdésre adott igen válasz esetén:

na) a közvetítéssel betölteni kívánt létszám,

nb) a közvetítés kezdete és vége,

nc) a foglalkoztatás napi időtartama (teljes munkaidő, részmunkaidő),

nd) munkarend, munkaidő-beosztás, napi munkakezdés időpontja,

ne) a munkakör betöltéséhez szükséges ismeretek, készségek, a szükséges gyakorlati idő,

nf) a munka természetéből adódó speciális körülmények,

ng) a munkakörhöz kapcsolódó juttatások,

o) a munkaerőigény-bejelentéshez várhatóan kapcsolódik-e külföldi állampolgár foglalkoztatására irányuló kérelem,

p) várható-e a munkakör betöltéséhez kapcsolódóan munkaerő-kölcsönzés, kirendelés, kiküldetés,

q) az állást kínáló kívánja-e az állást külön törvényben meghatározott szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy figyelmébe ajánlani."

(2) Az R1. 16. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) A munkaadónak az (1) bekezdés a)-i) pontjában meghatározott adatait az első alkalommal történő munkaerő-igény bejelentésekor kell közölnie a székhelye (telephelye) szerint illetékes kirendeltséggel. Ezt követően ezekről az adatokról a munkaadó akkor tájékoztatja a kirendeltséget, ha azokban változás történik."

3. §

Az R1. 20. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a foglalkoztató nyilatkozata alapján az álláshely hirdethető, az az Európai Foglalkoztatási Szolgálat (EURES) hálózatán megjelenik, és arra a külön törvényben meghatározott szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy is kiközvetíthető."

4. §

Az R1. 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A munkaügyi központ központi szervezeti egysége az Flt. 13/A. § (3) bekezdése alapján, pályázati eljárás eredményeként támogatást nyújthat olyan egyéni vállalkozó, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság részére, aki (amely) térítésmentesen

a) munkaerőpiaci és foglalkozási információt nyújt elmaradott térségekben vagy a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő rétegek számára,

b) munka-, pálya-, álláskeresési, rehabilitációs és pszichológiai tanácsadást nyújt azoknak a személyeknek, akiknek a munkaügyi központ e szolgáltatások igénybevételét felajánlotta,

c) a 9/A. §-ban meghatározott mentori szolgáltatást nyújt azoknak a személyeknek, akiknek a munkaügyi központ e szolgáltatások igénybevételét felajánlotta, vagy

d) a 11.§-ban meghatározott helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadást végez."

5. §

Az R1. 22. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"A 21. § (1) bekezdésében meghatározott támogatás nyújtása esetén a támogatásban részesülő szervezet vagy egyéni vállalkozó által nyújtott szolgáltatás szakmai és módszertani ellenőrzését a munkaügyi központ látja el."

6. §

Az R1. 25. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 21. § (1) bekezdésében meghatározott támogatás összegének kiszámításánál a szellemi foglalkozásúak tekintetében a Központi Statisztikai Hivatal által a támogatás megállapításának évét mint tárgyévet megelőző második évre vonatkozóan meghatározott havi bruttó átlagkereset és a tanácsadás típusának szorzóját kell alapul venni. Ennek megfelelően a költségnorma

a) egyéni tanácsadás esetén a tárgyévet megelőző második évre vonatkozóan megállapított nemzetgazdasági átlagkereset x 0,026-0,035 Ft/fő/óra,

b) csoportos tanácsadás esetén a tárgyévet megelőző második évre vonatkozóan megállapított nemzetgazdasági átlagkereset x 0,02-0,03 Ft/óra,

c) mentori szolgáltatás esetén (ideértve a külön jogszabályban meghatározott rehabilitációs mentor tevékenységét is) a tárgyévet megelőző második évre vonatkozóan megállapított nemzetgazdasági átlagkereset x 0,01-0,015 Ft/óra."

7. §

Az R1. 27. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A 26. §-ban meghatározott keresetpótló juttatás összege megegyezik a munkaügyi központ által támogatott képzésben részt vevők részére nyújtható keresetpótló juttatás összegével."

8. §

Az R1. 1. számú melléklete helyébe - az R1. mellékleteként - e rendelet melléklete lép.

9. §

(1) A foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet (a továbbiakban: R2.) 10. § (1) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Flt. 17. §-a alapján annak részére, akit a munka-ügyi központ legalább három hónapja álláskeresőként nyilvántart, vagy aki rehabilitációs járadékban részesül, és aki önmaga foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében, gazdasági társaság - a társaság tevékenységében személyesen közreműködő - tagjaként, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-a 18. pontjában meghatározott mezőgazdasági őstermelőként oldja meg, a következő támogatások nyújthatók:"

(2) Az R2. 10. § (1) bekezdése a következő új c) ponttal egészül ki:

[Az Flt. 17. §-a alapján annak részére, akit a munkaügyi központ legalább három hónapja álláskeresőként nyilvántart, vagy aki rehabilitációs járadékban részesül, és aki önmaga foglalkoztatását egyéni vállalkozás keretében, gazdasági társaság - a társaság tevékenységében személyesen közreműködő - tagjaként, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-a 18. pontjában meghatározott mezőgazdasági őstermelőként oldja meg, a következő támogatások nyújthatók:]

"c) a vállalkozói tevékenység folytatásához és megkezdéséhez szükséges szaktanácsadás költségei."

(3) Az R2. 10. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (2)-(6) bekezdés számozása (3)-(7) bekezdésre változik:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott tőkejuttatás az ott megjelölt értékhatáron belül részben visszatérítendő, részben vissza nem térítendő formában is nyújtható."

10. §

Az R2. 11. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A bértámogatás megállapításakor]

"b) megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni

ba) azt a személyt, aki rehabilitációs járadékban részesül, továbbá

bb) azt az álláskeresőt,

1. akinek munkaképesség-csökkenésének mértéke - az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (a továbbiakban: ORSZI), 2007. augusztus 15-ét megelőzően az Országos Orvosszakértői Intézetnek (a továbbiakban: OOSZI), vasutas biztosítottak esetében a Magyar Államvasutak Orvosszakértői Intézetének szakvéleménye szerint - legalább a 40 százalékot eléri, vagy

2. akinek egészségkárosodásának mértéke - az ORSZI szakvéleménye szerint - legalább a 40 százalékot eléri, vagy rehabilitációs javaslattal rendelkezik."

11. §

Az R2. 19. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A támogatás szempontjából megváltozott munkaképességű személynek azt a személyt kell tekinteni,

a) akinek munkaképesség-csökkenésének mértéke - az ORSZI, 2007. augusztus 15-ét megelőzően az OOSZI, vasutas biztosítottak esetében a Magyar Államvasutak Orvosszakértői Intézetének szakvéleménye szerint - legalább az 50 százalékot eléri, vagy

b) akinek egészségkárosodásának mértéke - az ORSZI szakvéleménye szerint - legalább a 40 százalékot eléri, vagy rehabilitációs javaslattal rendelkezik."

12. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2) Az R1. 18. § (1) bekezdés c) pontjában az "a 3 számú mellékletben meghatározott," szövegrész, az R1. 21. § (2) bekezdés d) pontjában a "4. számú" szövegrész, az R1. 21. § (4) bekezdése, valamint az R1. 2-6. számú melléklete hatályát veszti.

(3) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon hatályát veszti.

Dr. Lamperth Mónika s. k.,

szociális és munkaügyi miniszter

Melléklet a 6/2008. (IV. 23.) SZMM rendelethez

"Melléklet a 30/2000. (IX. 15.) GM rendelethez

A szolgáltatás nyújtásának személyi feltételei

A munkaügyi központ által támogatott szolgáltatást - az e) 3. pontban foglaltak kivételével - egyetemi vagy főiskolai szintű végzettséggel, illetve az új, többciklusú képzési rendszernek megfelelően alapfokozattal vagy mesterfokozattal rendelkezők nyújthatnak, ha a következőkben meghatározott szakképzettség valamelyikével rendelkeznek:

a) munkaerőpiaci és foglalkozási információk nyújtása, valamint helyi (térségi, EURES) foglalkoztatási tanácsadás esetén bármely felsőfokú végzettség, továbbá munkaerőpiaci információnyújtás esetében ezen a területen szerzett egy év szakmai gyakorlat;

b) munka-, pálya-, rehabilitációs tanácsadás nyújtása esetén

1. munkavállalási tanácsadó végzettség, vagy

2. szociálpedagógiai végzettség, vagy

3. szociális munkás végzettség, vagy

4. munka- és pályatanácsadó végzettség, vagy

5. felsőoktatási diáktanácsadó posztgraduális végzettség, vagy

6. tanulási és pályatanácsadó pedagógus végzettség, vagy

7. felsőfokú mentálhigiénés végzettség, vagy

8. pályaorientációs tanár, vagy

9. pszichológus végzettség, vagy

10. tanácsadó szakpszichológus végzettség, munka-és pályatanácsadó specializációval, vagy

11. munka- és szervezetpszichológiai szakpszichológus végzettség, vagy

12. szociális menedzser, vagy

13. szociológus, vagy

14. szociális szervező, vagy

15. jogász, vagy

16. andragógus, vagy

17. személyügyi szervező, vagy

18. szociálpolitikus, vagy

19. gyógypedagógus, vagy

20. bármilyen szakos tanár, vagy

21. igazgatásszervező;

c) pszichológiai tanácsadás esetén

1. pszichológus végzettség, vagy

2. tanácsadó szakpszichológus végzettség, munka-és pályatanácsadó specializációval, vagy

3. munka- és szervezetpszichológiai szakpszichológus végzettség;

d) álláskeresési tanácsadás esetén felsőfokú humán végzettség;

e) munkaerő-piaci segítő (mentor) tevékenység esetében:

1. egyetemi szintű jogász, orvos, humánszervező, pszichológus, szociálpolitikus vagy szociológus szakképzettség; bölcsészettudományi vagy közgazdasági felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemen vagy főiskolán szerzett tanári végzettség, szociális munkás szakképzettség; igazgatásszervező, munkavállalási tanácsadó, munkaügyi kapcsolatok vagy személyügyi szervező szakképzettség,

2. az 1. pontban fel nem sorolt egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és munkaügyi, társadalombiztosítási, személyügyi, személyzeti szakképesítés vagy szakirányú továbbképzésben szerzett személyügyi szakigazgatás-szervező szakképzettség,

3. középiskolai végzettség és államilag elismert felsőfokú munkaügyi, felsőfokú személyzeti, felsőfokú személyügyi, felsőfokú társadalombiztosítási, középfokú munkaügyi, középfokú személyügyi, középfokú társadalombiztosítási, szociális ügyintéző vagy szociális asszisztens szakképesítés."

Tartalomjegyzék