155/2009. (VII. 23.) Korm. rendelet
a magánnyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási tevékenységéről szóló 282/2001. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény 134. § (1) bekezdésének a), h) és l) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, figyelemmel a 68. § (2) bekezdésére, az Alkotmány 35. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. §
A magánnyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási tevékenységéről szóló 282/2001. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Br.) a 16/F. §-t követően a következő alcímmel és 16/G. §-sal egészül ki:
"Deviza-megfeleltetési szabályok
16/G. § (1) Azt a pénznemet, amelyben a pénztár a felhalmozási időszakban lévő tagok követeléseinek fedezetéül szolgáló tartalékot tartani köteles, a mindenkori devizaszabályoknak megfelelően a következők szerint kell meghatározni:
a) a deviza-megfeleltetési szabályok szempontjából a felhalmozási időszakban lévő tagok egyéni számlaköveteléseit abban a pénznemben fennállónak kell tekinteni, amelyben az egyéni számla követeléseit nyilvántartják;
b) az egyéni számlák fedezetéül szolgáló tartalékot az a) pontban meghatározott pénznemben fennálló eszközökbe kell fektetni;
c) a pénztárnak lehetősége van arra, hogy az egyéni számlák fedezetéül szolgáló tartalék
ca) klasszikus portfólió esetében 5%-át meg nem haladó részét,
cb) kiegyensúlyozott portfólió esetében 20%-át meg nem haladó részét,
cc) növekedési portfólió esetében 35%-át meg nem haladó részét ne a b) pont szerinti eszközben tartson;
d) a c) pontban meghatározott arány megállapítása során a Tpt. 5. § (1) bekezdésének 58. pontja szerint definiált hosszú pozíciók rövid pozíciókkal [Tpt. 5. § (1) bekezdésének 112. pontja] történő nettósítása nem megengedett;
e) a c) pontban meghatározott arány megállapítása során a befektetési jegyek és egyéb kollektív befektetési értékpapírok tekintetében a kollektív befektetési forma tényleges, illetve mögöttes devizapozícióit kell figyelembe venni.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során figyelembe kell venni, hogy a pénztári befektetés milyen pénznemben fennálló befektetésen alapul."
2. §
(1) A Br. 29. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az egyik pénztárból a másikba átlépni kívánó pénztártagnak átlépési nyilatkozatot kell benyújtania az érintett pénztárakhoz (a továbbiakban: átadó, illetve átvevő pénztár). Az átlépési nyilatkozat kötelező mellékletét képezi az Mpt. 24. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a Felügyelet által kiadott, az átlépéssel kapcsolatos ismereteket tartalmazó útmutató. A pénztártag írásbeli felhatalmazása alapján az útmutatót tartalmazó átlépési nyilatkozatot az átvevő pénztár is benyújthatja az átadó pénztárhoz. Az átlépési nyilatkozat nyomtatványt a tag kérésére a pénztár saját költségére haladéktalanul a tag rendelkezésére bocsátja. Az átlépés a választott pénztár belépési nyilatkozatának kitöltésével is történhet, amennyiben a belépési nyilatkozat az átlépéshez szükséges adatokat, az átlépéssel kapcsolatos ismereteket tartalmazó útmutatót és a pénztártag felhatalmazását is tartalmazza. Az átlépéssel kapcsolatos ismereteket tartalmazó útmutatót három eredeti példányban kell elkészíteni, és egy példányát - a pénztártag által történő aláírást követően - vissza kell juttatni az átadó pénztárhoz."
(2) A Br. 29. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) Az (1) bekezdésben meghatározott útmutatónak tartalmaznia kell különösen az átlépési eljárásról, az átlépés lehetséges előnyeiről, illetve kockázatairól, a hozamgarancia elvesztésének lehetőségéről, valamint az átlépéssel érintett pénztárak összehasonlítható teljesítményadatainak elektronikus elérési helyéről való tájékoztatást. Az átadó pénztár, illetve - amennyiben az átlépést az átvevő pénztárnál kezdeményezi a pénztártag - az átvevő pénztár az útmutatóhoz csatolva köteles az átlépni szándékozó tagot az átlépéssel érintett pénztárak legfőbb hozammutatóiról írásban tájékoztatni. Ennek a tájékoztatónak a tag által választható portfóliókra vonatkozó, a 20. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a Felügyeletnek bejelentett legutolsó tárgyévi nettó hozamrátákat, az elmúlt tíz naptári év átlagos nettó hozamrátáit és vagyonnövekedési mutatókat kell tartalmaznia. A tájékoztatóban elkülönítetten kell feltüntetni a tag tényleges, illetve életkori besorolás szerinti portfóliójára vonatkozó mutatókat."
3. §
(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt eltérésekkel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) E rendelet 1. §-a és 6. §-a a kihirdetést követő 15. napon lép hatályba.
4. §
(1) 2010. január 1-jén hatályát veszti a Br. 2/A. számú melléklete III. része 1. pontjának 1.4. alpontja.
(2) Ez a rendelet 2010. december 31-én hatályát veszti.
5. §[1]
A pénztárnak a pénztártag, illetve a volt pénztártag Mpt. 24. § (10) bekezdésében, továbbá a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 226. §-ának (1) bekezdésében meghatározott bejelentését (kérelmét) legkésőbb annak beérkezése hónapját követő második hónapban kell feldolgoznia.
6. §
(1) Annak a magánnyugdíjpénztárnak, amely a Br. 16/G. §-a (1) bekezdése c) pontja ca)-cb) alpontjai e rendelettel megállapított szabályainak annak hatálybalépésekor nem felel meg, 2009. december 31-ét követően kell a rendelkezéseknek megfelelnie.
(2) Annak a magánnyugdíjpénztárnak, amely a Br. 16/G. §-a (1) bekezdése c) pontja cc) alpontja e rendelettel megállapított szabályainak annak hatálybalépésekor nem felel meg, 2010. szeptember 30-át követően kell e rendelkezéseknek megfelelnie azzal, hogy ezt megelőzően és 2009. december 31-ét követően e pénztár legfeljebb az egyéni számlák fedezetéül szolgáló tartalék 45%-át nem köteles a Br. 16/G. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott eszközben tartani.
Bajnai Gordon s.k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 332/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. § -a. Hatályos 2010.01.01.