47/2011. (XII. 15.) BM rendelet
a tűzvédelmi szakértői tevékenység szabályairól
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. § (2) bekezdésének 2. pontjában foglalt felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 37. § q) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A tűzvédelmi szakértői szakterületeket e rendelet 1. melléklete tartalmazza.
1/A. §[1] E rendelet alkalmazásában
a) tűzvédelmi szakértő: olyan természetes személy, aki tűzvédelmi szakértői tevékenységet végez;
b) tűzvédelmi szakértői tevékenység: olyan ok-okozati összefüggések magas szakmai színvonalú értékelése, vitatott események megítélése, hibák, károk, és ezek okainak feltárása, valamint mindezekkel kapcsolatos vélemények, tűzvédelmi dokumentációk készítése, mely az épített környezet tűz elleni védelmével, a bekövetkezett tűzesettel, a tűzoltó technikai eszközökkel kapcsolatos műszaki jelenségekkel függ össze;
c)[2] tűzvédelmi szakértői továbbképzés: a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) által szervezett, a tűzvédelmi szakértői tevékenység folytatásához szükséges jogszabályi és szakmai ismeretanyag bővítésére szolgáló, legalább 20 órás oktatás;
d)[3] továbbképzési időszak: adott tűzvédelmi szakértői szakterületen tett sikeres vizsga időpontjának napjától számított öt év;
e)[4] továbbképzés-szervező: a BM OKF főigazgatója által kijelölt szervezeti egység;
f)[5] vizsgabizottság: a BM OKF főigazgatója által a BM OKF állományából kijelölt szakirányú végzettséggel rendelkező személyekből álló, háromtagú bizottság.
g)[6] ismételt vizsga: sikertelen vizsga esetén vizsgabizottság előtt tett újabb vizsga;
h)[7] ismétlő vizsga: a tűzvédelmi szakértői tevékenység folytatásához szükséges a továbbképzési időszak alatt tett kötelező vizsga.
i)[8] igazolás: olyan hivatalos dokumentum, amelyből egyértelműen megállapítható, hogy a tűzvédelmi szakértő rendelkezik a jogszabályban előírt feltételekkel, így különösen a szakmai gyakorlati idő igazolására munkaviszony esetén munkáltatói igazolás, egyéb jogviszony esetén vezető tisztségviselő által cégszerűen aláírt igazolás.
2. §[9] (1)[10] Tűzvédelmi szakértői tevékenységet az folytathat, aki
a) tűzvédelmi mérnök végzettséggel,
b) tűzvédelmi szakmérnök végzettséggel,
c)[11] építőmérnök tűz- és katasztrófavédelmi szakirányú végzettséggel,
d) építészmérnök tűz- és katasztrófavédelmi szakirányú végzettséggel vagy
e) területi építész vagy mérnöki kamarai tagsággal, felsőfokú végzettséggel és jogszabályban meghatározott felsőszintű tűzvédelmi szakmai képesítéssel
rendelkezik.
(1a)[12] Az (1) bekezdésben meghatározott személy tűzvédelmi szakértői tevékenységet akkor folytathat, ha
a)[13] az általa megjelölt tűzvédelmi szakterületen a szakmai képesítés megszerzésétől számított legalább ötéves szakmai gyakorlati idő igazolásával és
b) a kérelmezett tűzvédelmi szakterületen a vizsgabizottság előtt letett eredményes vizsgával
rendelkezik.
(2) Tűzvizsgálati szakértői tevékenység folytatása esetén az (1) bekezdésben és az (1a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételek teljesítése alól mentesül, aki[14]
a) egyetemi vagy főiskolai végzettséggel és jogszabály szerint meghatározott felsőfokú tűzvédelmi szakmai képesítéssel, és
b) a tűzvizsgálati szakterületen legalább tízéves szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(3)[15] Tűzvédelmi szakértői tevékenység azon a tűzvédelmi szakterületen végezhető, amelyen a vizsgázó sikeres vizsgát tett, és a tevékenység megkezdését bejelentette.
(4)[16] A BM OKF a vizsga időpontjáról és módjáról a vizsgára történő jelentkezés hiánytalan benyújtásától számított 30 napon belül értesíti a vizsgára jelentkezőt.
(5)[17] A szakértői vizsga, az ismételt vizsga és az ismétlő vizsga személyes és online módon is lebonyolítható, az online vizsga alkalmával a vizsgázó és a vizsgabizottság folyamatos online kapcsolatának biztosításával.
3. § (1) A tűzvédelmi szakértői vizsgára való jelentkezésnek tartalmaznia kell a vizsgázó:[18]
a) természetes személyazonosító adatait (név, születési név, születési hely és idő, anyja neve),
b)[19] lakóhelyét,
c)[20] elérhetőségét,
d) iskolai végzettségét, az oktatási intézmény pontos megjelölését,
e) diplomájának (oklevelének, bizonyítványának) számát és keltét,
f) tűzvédelmi szakképesítésének (oklevelének, bizonyítványának) számát és keltét,
g) foglalkozását, munkakörét,
h)[21] igazolását a 2. § (1a) bekezdés a) pontja vagy a 2. § (2) bekezdés b) pontja szerinti feltételek teljesüléséről,
i)[22] által folytatni kívánt tűzvédelmi szakterület megnevezését,
j)[23] a tűzvédelmi szakértői tevékenység folytatásához meghatározott képesítését igazoló okirat hiteles másolatát (honosított okirat esetében a magyar nyelvű fordítás hiteles másolatát).
(2)[24]
(3)[25]
4. §[26] (1) A sikeres vizsgáról a BM OKF bizonyítványt állít ki, mely tartalmazza:
a) a vizsgázó nevét, születési helyét, anyja nevét,
b)[27] a tűzvédelmi szakterület megjelölését,
c) a vizsga helyét és időpontját (év, hónap, nap),
d) a vizsgaszervező szervezeti egység nevét, vezetőjének nevét, aláírását és bélyegzőlenyomatát,
e) a bizonyítvány érvényességi idejét.
(2) A sikeres vizsgáról kiállított bizonyítvány a vizsga napjától számított öt évig érvényes.
(3)[28] Sikertelen vizsga esetén ismételt vizsga egy alkalommal tehető, a sikertelen vizsga időpontját követő 90 napon belül.
(4)[29] Sikertelen, a vizsgázó önhibájából elmulasztott vagy nem igénybe vett ismételt vizsga esetén annak időpontjától számított 1 éven belül az adott szakterületre vonatkozóan vizsga nem tehető.
(5) Kérelemre a BM OKF az érvényes bizonyítvánnyal rendelkező személy részére új bizonyítványt állít ki:
a) a bizonyítvány elvesztése,
b) a bizonyítványban szereplő adat megváltozása, vagy
c) hibás adatokat tartalmazó bizonyítvány
esetén.
5. §[30] (1) A tűzvédelmi szakértői tevékenység azon a tűzvédelmi szakterületen, amelyen a szakértő sikeres vizsgát tett, öt évig végezhető ismétlő vizsga letétele nélkül. A tűzvédelmi szakértői tevékenység folytatásának feltétele, hogy a tűzvédelmi szakértő a továbbképzési időszakban tűzvédelmi szakértői továbbképzésen vegyen részt és a szakterületének megfelelő érvényes bizonyítvánnyal rendelkezzen.
(2)[31] Az ismétlő vizsgára a 2. § (4) bekezdését, valamint a 4. § (2)-(4) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.
(3)[32] Az ismétlő vizsgára való jelentkezésnek tartalmaznia kell:
a)[33] a 3. § (1) bekezdés a)-c) és g) pontjában meghatározott adatokat,
b) a 8. § (2) bekezdés szerinti nyilvántartás másolatát.
(4)[34] A tűzvédelmi szakértőnek a vizsgabizonyítványban meghatározott érvényességi idő lejárta előtt legalább 30 nappal jelentkeznie kell az ismétlő vizsgára.
(5)[35] A névjegyzékből törölt tűzvédelmi szakértő a törléstől számított egy éven belül az adott tűzvédelmi szakterületre vonatkozóan tűzvédelmi szakértői vizsgát nem tehet, ha
a) a továbbképzési időszakban a tűzvédelmi szakértői továbbképzést nem teljesítette, vagy
b) a tűzvédelmi hatóság a tűzvédelmi szakértő számára a tűzvédelmi hatósági eljárások általános és különös szabályairól szóló 489/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet 11. § (2) bekezdés d), e) és f) pontja alapján a szakértői tevékenység végzését megtiltotta.
(6)[36] A BM OKF az (5) bekezdésben foglalt törlésről, valamint a szakértői tevékenység megtiltásáról az igazságügyi szakértői névjegyzéket vezető hatóságot haladéktalanul, de legfeljebb az intézkedésének nyilvántartásba történő bejegyzésétől számított 3 munkanapon belül tájékoztatja, amennyiben az érintett szakértő az igazságügyi szakértői nyilvántartásban is szerepel.
6. § (1)[37] Az egyes tűzvédelmi szakértői szakterületek vizsga törzsanyagát a BM OKF a honlapján közzéteszi.
(2) A tűzvédelmi szakértők névjegyzékének nyilvános adatait a BM OKF a honlapján közzéteszi.
(3) A tűzvédelmi szakértő 8 napon belül köteles bejelenteni a névjegyzékben nyilvántartott adatokban bekövetkezett változást.
7. §[38]
8. § (1) A tűzvédelmi szakértő nem járhat el olyan ügyben, amelynek elintézésében hatósági ügyintézőként részt vett, vagy amely jogát vagy jogos érdekét közvetlenül érinti. Az a tűzvédelmi szakértő, aki egyben a tűzvédelmi hatóság ügyintézője, kiadmányozási joggal rendelkező vezetője, vagy a hatóság vezetője, nem készíthet tűzvédelmi dokumentációt olyan ügyben, amelynek elintézésére a hatóság illetékességi szabály alapján köteles.
(2)[39] A tűzvédelmi szakértő köteles a tevékenységéről évente, a 3. melléklet szerinti tartalommal, folyamatos sorszámozással ellátott, személyes adatokat nem tartalmazó nyilvántartást vezetni, és az általa készített - aláírt - szakértői vélemények, tűzvédelmi dokumentációk egy-egy másolati példányát 5 évig megőrizni.
(3)[40] A tűzvédelmi szakértő által kiadott szakvéleménynek tartalmazni kell legalább:
a) az előzményeket, a megbízó, a kirendelő megnevezését, a feltett kérdéseket, a szakértői jogosultságának igazolását,
b) a vizsgálati eljárásokat és eszközöket,
c) a vizsgálati módszer rövid ismertetését,
d) a szakmai ténymegállapításokat, azok indokolását, valamint a feltett kérdésekre adott válaszokat.
9. § (1) A tűzvédelmi szakértői tevékenységért szakértői díjat kell fizetni.
(2) A tűzvédelmi szakértő díjazására bíróság, közjegyző, ügyészség, rendőrség és jogszabályban meghatározott más hatóság kirendelése esetén az igazságügyi szakértők díjazására vonatkozó jogszabályban meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
10. § A tűzvédelmi szakértők tűzvédelmi szakmai továbbképzéséről a BM OKF gondoskodik.
11. §[41] (1) A tűzvédelmi szakértői tevékenység végzésével kapcsolatos bejelentést a 2. melléklet szerinti adattartalommal kell megtenni, melyen a bejelentő megnevezi az 1. mellékletben foglalt tűzvédelmi szakterületet, amellyel kapcsolatban tevékenységet kíván folytatni.
(2)[42] A tűzvédelmi szakértő a tűzvédelmi hatósághoz intézett, a tevékenység megkezdésére vonatkozó, a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvény szerinti bejelentéséhez mellékeli az igazgatási szolgáltatási díj befizetésének igazolását.
(3)[43] A bejelentésben foglalt adatokban bekövetkezett változást a tudomásra jutást követően haladéktalanul, de legkésőbb 8 napon belül a 2. melléklet szerinti adattartalommal kell bejelenteni.
(4) A bejelentés alapján a tűzvédelmi hatóság által kiadott igazolás a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló törvényben meghatározott adatokon túl tartalmazza:
a) a tűzvédelmi szakértői szakterületek 1. melléklet szerinti megnevezését,
b) a tűzvédelmi szakértői szakterületekre vonatkozó sikeres vizsgák időpontját, a bizonyítványok számát és érvényességi idejét,
c) a tűzvédelmi szakértő nyilvántartási számát.
12. §[44] A BM OKF ellenőrizheti, hogy a vizsgára jelentkező vagy a tűzvédelmi szakértő büntetlen előéletű, és nem áll a tűzvédelmi szakértői vagy a szakterületének megfelelő tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.
13. §[45]
14. § (1) Ez a rendelet 2012. január 1-jén lép hatályba.
(2)[46]
15. §[47]
15/A. §[48]
16. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
1. melléklet a 47/2011. (XII. 15.) BM rendelethez
Tűzvédelmi szakértői szakterületek
Igazságügyi szakértői szakterületek a 9/2006. (II. 27.) IM rendelet szerint | Kapcsolódó tűzvédelmi szakértői szakterületek |
1. Építmények tűzvédelme | a) Építész tűzvédelmi szakértő |
b) Elektromos tűzvédelmi szakértő | |
c) Gépész tűzvédelmi szakértő | |
2. Tűzoltó technikai eszközök | a) Tűzoltó készülék szakértő |
b) Beépített tűzjelző berendezés szakértő | |
c) Beépített tűzoltó berendezés szakértő | |
3. Ipari tűzvédelem | a) Olajipari tűzvédelmi szakértő |
b) Gázipari tűzvédelmi szakértő | |
c) Vegyész tűzvédelmi szakértő | |
4. Tűzvizsgálat | a) Tűzvizsgálati szakértő |
2. melléklet a 47/2011. (XII. 15.) BM rendelethez[49]
A tűzvédelmi szakértői tevékenység bejelentése
Bejelentés típusa (tevékenység megkezdés, adatváltozás)
Szolgáltató neve
Szolgáltató székhelye vagy lakcíme
Szolgáltató levelezési címe
Tűzvédelmi szakértői szakterület(ek) pontos megjelölése
A tűzvédelmi szakértői szakterületre vonatkozó bizonyítvány száma és érvényességi ideje
A tevékenység gyakorlására jogosult elérhetőségei
Telefonszám
Fax szám (ha van)
E-mail cím
Nyilvántartási szám (adatváltozás esetén)
3. melléklet a 47/2011. (XII. 15.) BM rendelethez[50]
Szakértői nyilvántartás tartalma
1. a megbízás tárgya,
2. a megbízó megnevezése,
3. a megbízás keltének időpontja (év, hónap, nap megjelölésével),
4. a szakértői véleménynek, tűzvédelmi dokumentációnak a megbízó részére történő átadásának időpontja (év, hónap, nap megjelölésével) és módja,
5. a megbízás egyedi azonosítója.
Lábjegyzetek:
[1] Beiktatta a 82/2013. (XII. 23.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 2013.12.24.
[2] Módosította a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 19. § a) pontja. Hatályos 2019.01.01.
[3] Megállapította a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[4] Megállapította a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 15. § (1) bekezdése. Hatályos 2019.01.01.
[5] Módosította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 22. § a) pontja. Hatályos 2017.06.16.
[6] Beiktatta a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[7] Beiktatta a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[8] Beiktatta a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatályos 2019.01.01.
[9] Megállapította a 82/2013. (XII. 23.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 2013.12.24.
[10] Megállapította a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 16. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[11] Megállapította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 4. §-a. Hatályos 2021.07.26.
[12] Beiktatta a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 17. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[13] Módosította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 8. § a) pontja. Hatályos 2021.07.26.
[14] A nyitó szövegrészt módosította a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 19. § b) pontja. Hatályos 2019.01.01.
[15] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[16] Módosította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 8. § b) pontja. Hatályos 2021.07.26.
[17] Beiktatta a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 5. §-a. Hatályos 2021.07.26.
[18] A nyitó szövegrészt megállapította a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (5) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[19] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[20] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[21] Módosította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 8. § c) pontja. Hatályos 2021.07.26.
[22] Beiktatta a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 14. § (3) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[23] Beiktatta a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 14. § (3) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[24] Hatályon kívül helyezte a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 24. § a) pontja. Hatálytalan 2017.06.16.
[25] Hatályon kívül helyezte a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 24. § b) pontja. Hatálytalan 2017.06.16.
[26] Megállapította a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (8) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[27] Módosította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 22. § b) pontja. Hatályos 2017.06.16.
[28] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 15. §-a. Hatályos 2017.06.16.
[29] Módosította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 8. § d) pontja. Hatályos 2021.07.26.
[30] Megállapította a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (9) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[31] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 16. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[32] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 16. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[33] Módosította a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 8. § e) pontja. Hatályos 2021.07.26.
[34] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 17. §-a. Hatályos 2017.06.16.
[35] Beiktatta a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2021.07.26.
[36] Beiktatta a 63/2024. (XII. 30.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2025.01.01.
[37] Módosította a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 19. § c) pontja. Hatályos 2019.01.01.
[38] Hatályon kívül helyezte a 44/2017. (XII. 29.) BM rendelet 69. § a) pontja. Hatálytalan 2018.01.01.
[39] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 19. §-a. Hatályos 2017.06.16.
[40] Beiktatta a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 7. §-a. Hatályos 2021.07.26.
[41] Beiktatta a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (11) bekezdése. Hatályos 2016.01.01.
[42] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 20. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[43] Megállapította a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 20. § (2) bekezdése. Hatályos 2017.06.16.
[44] Beiktatta a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 18. §-a. Hatályos 2019.01.01.
[45] Hatályon kívül helyezte a 13/2021. (V. 27.) BM rendelet 9. §-a. Hatálytalan 2021.07.26.
[46] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. §-a alapján.
[47] Hatályon kívül helyezte a 37/2018. (XII. 28.) BM rendelet 20. §-a. Hatálytalan 2019.01.01.
[48] Hatályon kívül helyezte a 44/2017. (XII. 29.) BM rendelet 69. § c) pontja. Hatálytalan 2018.01.01.
[49] Beiktatta a 75/2015. (XII. 22.) BM rendelet 3. § (15) bekezdése (lásd 3. melléklet). Hatályos 2016.01.01.
[50] Beiktatta a 10/2017. (VI. 1.) BM rendelet 23. §-a (lásd 5. melléklet). Hatályos 2017.06.16.