Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

118/2013. (IV. 23.) Korm. rendelet

a Nemzeti Közlekedési Hatóságról szóló 263/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet és a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló 179/2011. (IX. 2.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 8. alpontjában, az 1. § és a 7. § tekintetében a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 7. alpontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A Nemzeti Közlekedési Hatóságról szóló 263/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet módosítása

1. § (1) A Nemzeti Közlekedési Hatóságról szóló 263/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R1.) 4. § (3) bekezdés 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Közlekedési hatóságként első fokon a Közúti Gépjármű-közlekedési Hivatal jár el:)

"16. a közúti járművezetők képzésének és utánképzésének engedélyezésével, a közúti közlekedési szakemberek képzésének és továbbképzésének engedélyezésével és vizsgáztatásával, a vizsgakötelezettség alóli mentesítésével, ezen engedélyek felfüggesztésével és visszavonásával, a vizsgabiztosi, a szakoktatói és az iskolavezetői tevékenység engedélyezésével, az engedély felfüggesztésével és visszavonásával, továbbá szakfelügyeletével kapcsolatos hatáskörök gyakorlása, ideértve a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének, továbbképzésének, utánképzésének, vizsgáztatásának, valamint a vizsgabiztosi, a szakoktatói és az iskolavezetői tevékenység szakfelügyeletét és a szakfelügyelethez kapcsolódó bírságolását; továbbá a vizsgabiztosi, a szakoktatói és az iskolavezetői névjegyzék vezetése, az engedélyezett képző szervek nyilvántartása,"

(során)

(2) Az R1. 4. § (3) bekezdés 21. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Közlekedési hatóságként első fokon a Közúti Gépjármű-közlekedési hivatal jár el:)

"21. az e-learning rendszerű oktatásban alkalmazott rendszerek és az e-learning tananyagok engedélyezése és tanúsítvánnyal való ellátása, továbbá a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló kormány- rendeletben meghatározott, a fogyasztók védelmét szolgáló mutatók számításának meghatározása, a számítás és a mutatószámok közzététele,"

(során)

2. A közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló 179/2011. (IX. 2.) Korm. rendelet módosítása

2. § (1) A közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló 179/2011. (IX. 2.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R2.) 2. § (1) bekezdés 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"6. képző szerv: a képzési engedéllyel rendelkező gazdasági társaság vagy egyéni vállalkozó vagy egyéni cég, vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerinti felsőoktatási intézmény;"

(2) Az R2. 2. § (1) bekezdése a következő 7-11. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában:)

"7. Átlagos Képzési Óraszám (ÁKÓ): adott időszakra, tanfolyamtípusra és képzési részre (elmélet, gyakorlat) és képző szervre vonatkozó, a közlekedési hatóság által meghatározottak szerint számított mutatószám, amely azt mutatja, hogy a képző szerv átlagosan hány oktatási óra alatt készítette fel a sikeres vizsgára a tanulóit;

8. Képzési Költség (KK): a képző szerv által ismert minden - a mutató számításánál a közlekedési hatóság által meghatározottak szerint figyelembe veendő - olyan ellenszolgáltatás, amelyet a tanuló az adott képzés során megfizet;

9. Vizsga Sikerességi Mutató (VSM): meghatározott időszakban a képző szervek által lejelentett és megvalósult vizsgaesemények sikerességét jellemző, a közlekedési hatóság által meghatározottak szerint számított mutatószám;

10. szakfelügyelet: a személyi és tárgyi feltételek, az ügyvitel, valamint a tevékenység végzésére meghatározott előírások betartásának ellenőrzése, továbbá a szakmai módszertani iránymutatás;

11. ellenőrzés: a személyi és tárgyi feltételek, az ügyvitel, valamint a tevékenység végzésére meghatározott előírások megtartásának vizsgálata."

3. § Az R2. 3. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A járművezetői vizsgabiztosok, a szakoktatók és az iskolavezetők képzésére és továbbképzésére engedélyt szakirányú műszaki felsőoktatási intézmény kaphat."

4. § Az R2. 4. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (4) bekezdésben foglaltakon túlmenően a gépjármű vezetésére jogosító vezetői engedély megszerzésére irányuló tanfolyamra az vehető fel, aki a Kt. szerinti alapfokú iskolai végzettsége meglétéről a képzési rendeletben meghatározott módon nyilatkozik.

(6) Az engedéllyel rendelkező, névjegyzékben szereplő szakoktatók részére a közlekedési hatóság igazolványt állít ki. Az igazolvány megrongálódása, megsemmisülése vagy elvesztése esetén a közlekedési hatóság kérelemre új igazolványt állít ki."

5. § Az R2. 5. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A gépjármű vezetésére jogosító vezetői engedély megszerzésére irányuló, a közúti közlekedésről szóló törvény szerinti vizsgaigazolás annak adható ki, aki a Kt. szerinti alapfokú iskolai végzettséget és az elsősegélynyújtási ismeretek elsajátítását tanúsító igazolást megszerezte. Az alapfokú iskolai végzettség meglétét a képzési rendeletben meghatározott módon kell igazolni.

(6) Az engedéllyel rendelkező, névjegyzékben szereplő vizsgabiztosok részére a közlekedési hatóság igazolványt állít ki. Az igazolvány megrongálódása, megsemmisülése vagy elvesztése esetén a közlekedési hatóság kérelemre új igazolványt állít ki."

6. § (1) Az R2. 6. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a képző szerv, a szakoktató, az iskolavezető vagy a vizsgabiztos

a) a jogszabályban meghatározott feltételeknek az előírt rendelkezések - a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól szóló miniszteri rendeletben meghatározott - súlyos vagy ismételt megsértése miatt nem felel meg vagy a képzési rendeletben előírt képzésre, vizsgáztatásra vonatkozó előírásokat megsérti, a közlekedési hatóság a képzési vagy tevékenységi engedélyt -a tevékenység végzésétől legfeljebb öt év időtartamra való eltiltása mellett - visszavonja,

b) a tanfolyami vagy a szaktanfolyami képzés, vizsgáztatás közlekedési hatóság által előírt szakmai követelményeire, a jogszabály felhatalmazása alapján a közlekedési hatóság által meghatározott kötelező nyomtatványok kitöltésére és kezelésére vonatkozó rendelkezéseket egy éven belül második alkalommal megsérti, a közlekedési hatóság a képzési, tevékenységi engedélyt felfüggeszti."

(2) Az R2. 6. §-a a következő (2a)-(2e) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A (2) bekezdés b) pontjában foglaltakat kell alkalmazni akkor is, ha a képző szerv az engedély kiadására vonatkozó személyi és tárgyi feltételeket nem biztosítja.

(2b) A képzési vagy tevékenységi engedély felfüggesztésének időtartama alatt

a) a képző szerv oktatási tevékenységet nem végezhet, tanulót vizsgára nem jelenthet, új tanfolyamot nem indíthat, új tanulót nem iskolázhat be,

b) a szakoktató elméleti vagy gyakorlati oktatási tevékenységet nem végezhet,

c) a vizsgabiztost a közlekedési hatóság vizsgára nem vezényelheti,

d) az iskolavezető képző szerv szakmai irányítását nem láthatja el.

(2c) A felfüggesztés időtartamát napokban kell meghatározni, amely nem lehet kevesebb 15 napnál és nem lehet több 365 napnál.

(2d) A (2) bekezdés b) pontjában meghatározott jogsértés ismételt előfordulása esetén a felfüggesztés időtartama 30 nap, majd minden további esetben 60 nap. Az ismétlődésre vonatkozó szabályok nem alkalmazhatóak, ha két egymást követő, a (2) bekezdés b) pontja szerinti jogsértés között 2 év eltelt.

(2e) Az iskolavezető tevékenységtől való eltiltása vagy felfüggesztése esetén a képző szervnek - az ügyvezető felelőssége mellett - 30 nap áll rendelkezésére a képző szerv jogszerű működésének helyreállítására. A jogszerű működés helyreállításának elmaradása esetén a (2) bekezdésben előírt szankciót kell alkalmazni."

(3) Az R2. 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vizsgáztatás rendszeresen és folyamatosan ellátandó ellenőrzéséhez és szakfelügyeletéhez szükséges, a vizsgáztatással kapcsolatos információkat - a szakmai irányító közlekedési hatóság által a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól szóló miniszteri rendelet alapján meghatározottak szerint - a vizsgáztatást végző közlekedési hatóság az ellenőrzést és szakfelügyeletet végző hatóság rendelkezésére bocsátja."

(4) Az R2. 6. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A képzés ellenőrzésének és a vizsgáztatás módszertanának, az országosan egységes jogalkalmazás megteremtésének, az országos ellenőrzési terv végrehajtásának koordinációja érdekében a szakmai irányító közlekedési hatóság legalább negyedévente a vizsgáztatásra és a képzés ellenőrzésére hatáskörrel rendelkező közlekedési hatóságok részvételével értekezletet tart."

(5) Az R2. 6. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A képzési engedély visszavonásáról szóló döntésben meghatározott, a tevékenység megszűnésének időpontját megelőzően a képző szerv köteles a képzést még be nem fejezett tanulóira vonatkozóan képzési igazolást kiállítani és átadni a tanulónak, valamint a közlekedési hatóságnak. Ennek elmulasztása esetén a közúti közlekedésről szóló törvény szerinti pénzbírság kiszabásának havonta ismétlődően mindaddig van helye, ameddig az igazolás kiállításra és átadásra nem kerül."

7. § Az R2. a 6. §-át követően a következő 6/A-6/B. alcímmel egészül ki:

"6/A. Fogyasztóvédelem

6/A. § (1) A közlekedési hatóság meghatározza és honlapján közzéteszi a 2. § (1) bekezdés 7-9. pontja szerinti mutatószámok kiszámításának módját, amely kiterjed a mutatószám alapjául szolgáló időszakra, a számítandó képzésekre, képzési részekre, továbbá a számítási műveletre.

(2) A közlekedési hatóság negyedéves frissítéssel honlapján közzéteszi az érvényes képzési engedéllyel rendelkező képző szervekre vonatkozóan a 2. § (1) bekezdés 7. és 9. pontja szerinti mutatószámokat. A közlekedési hatóság a 2. § (1) bekezdés 9. pontja szerinti mutatószámot a szakoktatók vonatkozásában évente egyszer közzéteheti.

(3) A képző szerv negyedéves frissítéssel köteles honlapján közzétenni a 2. § (1) bekezdés 7-9. pontja szerinti mutatószámokat, továbbá a képző szerv képzési tevékenységét népszerűsítő felhívásokban köteles azokat feltűnő módon megjeleníteni.

6/B. A Közlekedési Szakértői Testület

6/B. § (1) A Közlekedési Szakértői Testület (a továbbiakban: Testület) az e rendeletben és a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályait tartalmazó miniszteri rendeletben meghatározott feladatok tekintetében a közlekedési hatóság szakmai tanácsadó, véleményező, döntés-előkészítő testülete. A Testület szakértői eljárásával közreműködik a közlekedési hatóság tevékenységében.

(2) A Testület szakértői eljárása során minősít és javaslatot tesz

a) a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésével kapcsolatban az alkalmazható e-learning keretrendszerek és digitális tananyagok,

b) a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésével kapcsolatban az egyes képzésekhez használható tansegédletek,

c) a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek vizsgáztatásával kapcsolatban a vizsgafeladatok, vizsgakérdések, kérdésbankok,

d) a járművezetéssel járó gyakorlati oktatás bizonylatolására alkalmazható elektronikus eszközök meghatározására. A Testület a lefolytatott szakértői eljárás eredményét a közlekedési hatóság elnökével írásban közli.

(3) A Testület a (2) bekezdésben meghatározott szakértői eljárásán kívül javaslatot tesz:

a) a közlekedési hatóság részére a közúti járművezető és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának fejlesztésére évente egyszer,

b) az egyes képzések tanterveire, azok módosítására,

c) a képzés és vizsgáztatás során alkalmazható, alkalmazandó technológiákra, azok műszaki követelményeire,

d) a közlekedési hatóság elnöke által hozzá intézett szakmai kérdések megoldására.

(4) A Testület elnökből és 6 tagból áll. A Testület elnökét és egy tagját a közlekedésért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter), a többi tagot a közlekedési hatóság elnöke kéri fel. A Testület tagjai függetlenek, feladatkörükben nem utasíthatóak. A Testület elnökének és tagjainak hatályos névsorát a közlekedési hatóság hivatalos honlapján közzéteszi.

(5) A felkérés öt évre szól. A felkérés több alkalommal is megismételhető.

(6) A felkérés megszűnik:

a) az érintett halálával,

b) az érintett lemondásával,

c) az érintett felmentésével,

d) a felkérésben megjelölt határidő elteltével.

(7) A Testület elnöke és tagja felmenthető, ha önhibájából egymást követő négy alkalommal a Testület ülésén való megjelenési kötelezettségének nem tesz eleget. A Testület tagjának felmentéséről - a Testület elnökének javaslatára - és a Testület elnökének felmentéséről a miniszter dönt.

(8) A Testület elnöke a felkérésről a miniszterhez címzett nyilatkozattal bármikor lemondhat, mely a tagsági jogviszonyát nem érinti. A miniszter által felkért tag a miniszterhez, a további tagok a közlekedési hatóság elnökéhez címzett nyilatkozattal bármikor lemondhatnak tagságukról.

(9) A Testület ügyrendjét maga határozza meg, amelyet a közlekedési hatóság elnöke hagy jóvá. Az ügyrendet a közlekedési hatóság hivatalos honlapján közzé kell tenni.

(10) A Testület döntéseit, javaslatait írásba foglalja. A javaslatot meg kell indokolni, és mellékelni kell a kisebbségi véleményt is.

(11) A Testület költségvetését - ideértve a Testület elnökének és a tagok díjazását - a közlekedési hatóság saját költségvetésében tervezi."

8. § Az R2. a következő 11. §-sal egészül ki:

"11. § A Közlekedési Szakértői Testület a Nemzeti Közlekedési Hatóságról szóló 263/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet és a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának általános szabályairól szóló 179/2011. (IX. 2.) Korm. rendelet módosításáról szóló 118/2013. (IV. 23.) Korm. rendelet hatálybalépését megelőzően felkért elnöke és tagjai megbízatásuk lejártáig vagy a felkérés jogszabályban meghatározott módon történő egyéb megszűnéséig feladataikat továbbra is ellátják."

9. § Az R2.

a) 2. § (1) bekezdés 1. pontjában az "(a továbbiakban: közoktatási intézmény)" szövegrész helyébe az "(a továbbiakban: köznevelési intézmény)" szöveg,

b) 3. § (2) bekezdésében a "végezhető közoktatási intézményben is közoktatási tevékenység" szövegrész helyébe a "végezhető köznevelési intézményben is köznevelési tevékenység" szöveg,

c) 3. § (2) bekezdés a) pontjában a "közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény" szövegrész helyébe a "nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény" szöveg,

d) 3. § (2) bekezdés b) pontjában az "a közoktatási intézmény" szövegrész helyébe az "a köznevelési intézmény" szöveg,

e) 3. § (2) bekezdés d) pontjában az "a közoktatási intézmény" szövegrész helyébe az "a köznevelési intézmény" szöveg,

f) 5. § (4) bekezdésében a "közoktatási intézmény" szövegrész helyébe a "köznevelési intézmény" szöveg lép.

10. § (1) Hatályát veszti az R2. 8. §-a, 8. §-át megelőző "8. Átmeneti rendelkezések" alcíme és 9. § (2) bekezdése.

(2) Nem lép hatályba az R2. 3. § (3) bekezdése.

3. Záró rendelkezések

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

4. Az Európai Unió jogának való megfelelés

12. § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék