234/2013. (VI. 30.) Korm. rendelet

az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló 353/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 45. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló 353/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § E rendeletet a helyi önkormányzatok, a nemzetiségi önkormányzatok, a többcélú kistérségi társulások, az egyéb, jogi személyiséggel rendelkező társulások, a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló törvény szerinti térségi fejlesztési tanácsok (a továbbiakban együtt: önkormányzat) és a kormányzati szektorba sorolt egyéb szervezetek minden olyan adósságot keletkeztető ügyletére és kezesség-, illetve garanciavállalására (az 1. és 2. alcím alkalmazásában a továbbiakban együtt: ügylet) alkalmazni kell, amelyhez a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény (a továbbiakban: stabilitási törvény) szerint a Kormány hozzájárulása szükséges."

2. § A Rendelet 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tárgyévben várható adósságot keletkeztető ügyleteiről - a likvid hitel, az adósságrendezési eljárás során a hitelezői egyezség megkötéséhez szükséges reorganizációs hitel és a stabilitási törvény 10. § (10) bekezdése szerinti adósságmegújító hitel kivételével - az önkormányzat a költségvetési rendeletének, határozatának elfogadását követően, de legkésőbb március 16-áig a kincstár által üzemeltetett elektronikus rendszerben szereplő adatlapon - e rendszeren keresztül - adatot szolgáltat a kincstár önkormányzat székhelye szerint illetékes területi szervének (a továbbiakban: Igazgatóság)."

3. § A Rendelet 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) Az Igazgatóság a rendelkezésére álló adatokkal összeveti az önkormányzat adatszolgáltatását, megvizsgálja a fizetési kötelezettségek és a saját bevételek egymáshoz viszonyított arányát.

(2) Ha szükséges, az Igazgatóság legfeljebb 8 napos határidő kitűzésével hiánypótlásra hívja fel az önkormányzatot. Ha az önkormányzat a hiánypótlást nem vagy nem határidőben teljesíti, az Igazgatóság az adatszolgáltatást nem fogadja el.

(3) Az Igazgatóság a hiánytalan adatszolgáltatást véleményével együtt március 31-éig elektronikus úton továbbítja a területileg illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalnak.

(4) A fővárosi és megyei kormányhivatal megvizsgálja, hogy a tervezett fejlesztési cél törvényben meghatározott feladat ellátásához szükséges kapacitás létrehozását eredményezi-e, és az adatszolgáltatást az Igazgatóság és saját véleményével együtt a beérkezést követő 8 napon belül elektronikusan továbbítja a helyi önkormányzatokért felelős miniszternek és az államháztartásért felelős miniszternek (a továbbiakban együtt: miniszterek).

(5) A miniszterek tájékoztatják a Kormányt az általuk előzetesen támogathatónak tartott ügyletekről, azok céljáról és várható értékéről."

4. § (1) A Rendelet 5. § (3) bekezdés d) pont dd) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A kérelemhez - a stabilitási törvény 10. § (9) bekezdésében meghatározott dokumentumok mellett - mellékelni kell az önkormányzat rövid szöveges indokolással ellátott tájékoztatását]

"dd) a bevezetett helyi adókról, azok mértékéről, a kedvezményi, mentességi szabályok tartalmáról és a megállapított adómértékek, adókedvezmények, adómentességek időtartamáról és indokoltságáról,"

(2) A Rendelet 5. § (3) bekezdés d) pontja a következő df) alponttal egészül ki:

[A kérelemhez - a stabilitási törvény 10. § (9) bekezdésében meghatározott dokumentumok mellett - mellékelni kell az önkormányzat rövid szöveges indokolással ellátott tájékoztatását]

"df) kezesség-, illetve garanciavállalás esetén a kezesség-, illetve garanciavállalással biztosított ügylet önkormányzat számára előírt feladathoz kapcsolódó felhasználásáról,"

(3) A Rendelet 5. § (3) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A kérelemhez - a stabilitási törvény 10. § (9) bekezdésében meghatározott dokumentumok mellett - mellékelni kell]

"g) adósságmegújító hitel esetén, ha az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyleteiből származó tárgyévi összes fizetési kötelezettsége az ügylet futamidejének végéig bármely évben meghaladja az önkormányzat adott évi saját bevételeinek 50%-át, az arra irányuló kérvényt, hogy a Kormány tekintsen el az adósságkorlátra vonatkozó rendelkezés alkalmazásától, és a kérés alapjául szolgáló - kivételes vagy az önkormányzat működését veszélyeztető eset - részletes kifejtését,"

(4) A Rendelet 5. § (3) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

[A kérelemhez - a stabilitási törvény 10. § (9) bekezdésében meghatározott dokumentumok mellett - mellékelni kell]

"h) az ügyletből - adósságmegújító hitel esetén mind az eredeti, mind az azt kiváltó ügyletből - eredő, szerződés szerint az önkormányzatot terhelő fizetési kötelezettségeket esedékesség és összeg szerint tartalmazó dokumentumokat."

5. § A Rendelet 6. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az Igazgatóság az önkormányzat kérelmét és azok mellékleteit megvizsgálja. Ennek keretében ellenőrzi, hogy

a) valamennyi melléklet benyújtásra került-e,

b) az önkormányzat ügyleteiből származó tárgyévi összes fizetési kötelezettsége az ügylet futamidejének végéig egyik évben sem haladja meg az önkormányzat adott évi saját bevételeinek 50%-át,

c) az önkormányzat eleget tett-e a stabilitási törvény 10. § (1a) bekezdése szerinti adómegállapítási követelménynek,

d) az önkormányzat a költségvetési rendeletében, határozatában foglalt adatokat szerepelteti-e a kérelmében és annak mellékleteiben, és

e) a fejlesztés és az ügylet adatai megegyeznek-e a 3. § szerinti adatszolgáltatásában foglaltakkal. (2) Az Igazgatóság a rendelkezésére álló adatok alapján véleményezi, hogy

a) a fejlesztés eredményeként létrejövő tárgyi eszköz folyamatos működtetéséhez szükséges források rendelkezésre állnak-e,

b) az önkormányzat által szerepeltetett tárgyévi és tárgyévet követő saját bevételek összege az előző évek tényadatainak figyelembevételével reális-e, és

c) kezesség- illetve garanciavállalásra irányuló ügylet esetén a kezesség, illetve garanciabeváltásra várhatóan sor fog-e kerülni az adósnak a kérelemhez mellékelt pénzügyi adatai ismeretében."

6. § A Rendelet 9. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A Kormány a kérelmet elutasíthatja, ha az ügylet nem kötelező önkormányzati feladat ellátáshoz szükséges kapacitás létrehozását eredményezi.

(1b) A kezesség-, illetve garanciavállalásra vonatkozó kérelmet a Kormány akkor utasítja el, ha az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti feltételek valamelyike nem teljesül."

7. § A Rendelet 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § Adósságmegújító hitel és kezesség-, illetve garanciavállalás esetén nem kell alkalmazni a 3-4. §-t, az 5. § (1) bekezdését, az 5. § (2a) bekezdés a)-c), g) és h) pontját, az 5. § (3) bekezdés d) pont db) alpontját, a 6. § (1) bekezdés d) pontját, a 6. § (2) bekezdés a) pontját és a 7. § (1) bekezdés b) pontját, továbbá adósságmegújító hitel esetén a 9. § (1) bekezdés b) pontját."

8. § A Rendelet a következő 15. §-sal egészül ki:

"15. § Az adósságot keletkeztető ügyletekhez történő hozzájárulás részletes szabályairól szóló 353/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet módosításáról szóló 234/2013. (VI. 30.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Módr2.) megállapított 5. § (3) bekezdés d) pont dd) és df) alpontját, 5. § (3) bekezdés g) és h) pontját, 6. § (1) és (2) bekezdését és 9. § (1a) bekezdését a Módr2. hatálybalépését követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni."

9. § A Rendelet 9. § (1) bekezdésében az "A kérelmet" szövegrész helyébe az "Az adósságot keletkeztető ügyletre vonatkozó kérelmet" szöveg lép.

10. § (1) Ez a rendelet a - (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - 2013. július 1-jén lép hatályba.

(2) A 2. és a 3. § 2014. január 1-jén lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök