79/2013. (XII. 19.) EMMI rendelet
a tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 8/2013. (I. 30.) EMMI rendelet módosításáról
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 110. § (3) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 41. § i) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A tanári felkészítés közös követelményeiről és az egyes tanárszakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló 8/2013. (I. 30.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A hitéleti tanárszakok képzési és kimeneti követelményeit a 6. melléklet határozza meg."
2. § A Rendelet a következő 4. §-sal egészül ki:
"4. § (1) A hitoktatási területen az 1. § c) pontja szerinti tanári mesterszak az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről szóló 15/2006 (IV. 3.) OM rendelet 5. mellékletében közzétett hitéleti mesterszakkal vagy osztatlan szakkal párhuzamos képzésben vehető fel.
(2) A hitoktatási területen az 1. § d) pontja szerinti tanári mesterszakon szakképzettség az alap- és mesterképzések képzési és kimeneti követelményeiről szóló 15/2006 (IV. 3.) OM rendelet 5. mellékletében közzétett hitéleti szakon szerzett mesterfokozat birtokában szerezhető.
(3) A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) az egyházi felsőoktatási intézményekre vonatkozó külön rendelkezései alapján a hittanár-nevelőtanár szakképzettség tekintetében a hitéleti képzés tartalmát az egyházi jogi személy határozza meg."
3. § A Rendelet a következő 6. §-sal egészül ki:
"6. § (1) E rendelet rendelkezései alapján a hitoktatási területén osztatlan képzésben a tanárképzés, felmenő rendszerben, először 2014. szeptember 1. után indulhat.
(2) Az egyházi felsőoktatási intézmény jogosulttá válik e rendeletben meghatározott osztatlan képzésben folyó hittanár-nevelőtanár szak szakindításának nyilvántartásba vételére, ha az egyházi felsőoktatási intézmény szakindítását hittanár-nevelő tanár szakon, osztott képzésben az Oktatási Hivatal 2006. szeptember 1. után nyilvántartásba vette. Az intézményi bejelentés alapján az Oktatási Hivatal nyilvántartásba veszi az osztatlan képzést.
(3) Az Nftv. 103. § (9) bekezdése szerint az egyházi felsőoktatási intézmény más felsőoktatási intézménnyel folyó közös képzése az Nftv. 67. §-a szerinti szakindítási eljárás lefolytatását követően vehető nyilvántartásba és a nyilvántartásba vételt követően hirdethet meg az egyházi felsőoktatási intézmény a közismereti tanárszakkal szakpáros tanárképzést. A közös tanárképzésre e rendelet hatálybalépésekor - szakindítási eljárás nélkül - csak az az egyházi felsőoktatási intézmény jogosult, amelyik a 2006. szeptember 1. után másik felsőoktatási intézménnyel párhuzamos képzésben hitéleti és nem hitéleti tanári képzésre irányuló együttműködését az Oktatási Hivatal nyilvántartásba vette.
(4) Ha egyházi felsőoktatási intézmény állami felsőoktatási intézménnyel köt a (3) bekezdés szerint hitéleti tanárképzést érintő együttműködési megállapodást, az ennek eredményeként megvalósuló képzésre felvett hallgató hallgatói jogviszonya - az Nftv. 91. § (1) bekezdésében foglaltakra is tekintettel - az egyházi felsőoktatási intézménnyel jön létre."
4. § A Rendelet a 6. melléklettel egészül ki.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Balog Zoltán s. k.,
emberi erőforrások minisztere
Melléklet a 79/2013. (XII. 19.) EMMI rendelethez
"6. melléklet a 8/2013. (I. 30.) EMMI rendelethez
A) A HITÉLETI TANÁRSZAKOK KÉPZÉSI ÉS KIMENETI KÖVETELMÉNYEI
1. Hitoktatási területen tanári szakképzettség:
- az 1. § a) pontja szerint osztatlan képzésben, tanárszakon
- az 1. § a) pontja szerint közismereti tanárszakkal szakpáros képzésben, osztatlan tanárszakon vagy
- az 1. § c) pontja szerint hitéleti mesterszakkal vagy hitéleti osztatlan szakkal párhuzamosan, tanári mesterszakon
- az 1. § d) pontja szerint hitéleti mesterszakon vagy hitéleti osztatlan szakon szerzett mesterfokozatot követően, tanári mesterszakon
szerezhető.
2. A Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontja szerinti szakterületi képzés képzési ideje és az összegyűjtendő kreditek száma az 1. melléklet 4.1. és 4.2. pontjában foglaltakra tekintettel:
- osztatlan képzésben a képzési idő 10 félév, az összegyűjtendő szakterületi kreditek száma: 180-200 kredit,
- közismereti tanárszakkal szakpáros képzésben a képzési idő 10 félév, az összegyűjtendő szakterületi kreditek száma hittanár-nevelőtanár szakképzettséghez 100 kredit.
3. Az 1. melléklet 4.3.2. pont tekintetében a szakmódszertani ismeretek minimális kreditértéke:
- osztatlan (egyszakos) képzésben legalább 12 kredit,
- közismereti tanárszakkal szakpáros képzésben legalább 8 kredit.
4. Az 1. melléklet 4.4. pontjában foglaltakra tekintettel a szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető kreditek minimális értéke osztatlan (egyszakos) képzésben vagy közismereti tanárszakkal szakpáros képzésben 12 kredit.
5. Az 1. melléklet 4.1.5. és a 4.2.4. pontjában foglaltakra tekintettel, az 1993. évi felsőoktatási törvény szerinti főiskolai szintű hitéleti tanári szakképzettséget követően, a tanári mesterszakon a képzési idő 2 félév, 60 kredit.
6. Az 1. melléklet 4.1.5. és a 4.2.4. pontjában, az újabb oklevelet adó tanárképzésben foglaltakra is tekintettel a katekéta-lelkipásztori munkatárs, a kántor és a buddhista tanító alapképzési hitéleti szakot követően felvett hittanár-nevelőtanár szakon a 4.1.2. és 4.2.2. pontban meghatározott képzési időre és az összegyűjtendő kreditekre, továbbá az 1. melléklet 4.3., valamint 4.5. pontjában foglaltakra is figyelemmel kell lenni. Hitéleti alapképzést követően a Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontja szerinti ismeretek tekintetében a hitéleti ismeretek elismerésére a kreditelismerés általános szabályai az irányadók.
7. A tanító, az óvodapedagógus, szakoktató szakot követően az 1. melléklet 4.1.5. d) pontjára figyelemmel az újabb oklevelet adó hittanár-nevelőtanár szakon a képzési idő legalább 5 félév, 150 kredit. A gyógypedagógus vagy az 1993. évi felsőoktatási törvény szerinti egyetemi szintű vagy főiskolai szintű vagy mesterfokozatú tanári szakképzettséget követően a képzési idő legfeljebb 4 félév, 120 kredit. A képzésben a Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés ba) pontja szerinti pedagógiai, pszichológiai elméleti és gyakorlati ismeretek beszámítandók.
B) A HITÉLETI TANÁRSZAKOK KÉPZÉSI ÉS KIMENETI KÖVETELMÉNYEI
I. Hitoktatási terület
Hittanár-nevelőtanár
1. Az 1. melléklet 2. pontjában foglaltakra tekintettel a szakképzettség oklevélben szereplő
- magyar nyelvű megjelölése: okleveles ... hittanár - nevelőtanár
- angol nyelvű megjelölése: Teacher of ... Religious Education
A szakképzettség oklevélben történő megnevezésére - belső egyházi szabály vagy hagyomány alapján, az egyházra, vallásfelekezetre, vallási közösségre való utalással - használható egyedi elnevezés is. Egyedi elnevezés használata esetén a szak nyilvántartásba vételét a felsőoktatási intézmény a választott elnevezéssel kezdeményezi.
2. A képzési idő:
2.1. A 3. §-ban foglaltakra és az 1. melléklet 4.1.1. és 4.2.1. pontjára figyelemmel a képzési idő 10 félév.
2.2. A 3. §-ban foglaltakra és az 1. melléklet 4.1.3., 4.1.4. és 4.2.3. pontjára figyelemmel a képzési idő 2 félév.
3. A képzés célja: a hitoktatás, hitre nevelés különböző színterein (iskolai nevelés-oktatás, plébánia, felnőttoktatás) a hitéleti tantárgy oktatására, az iskola pedagógiai, a kollégiumi nevelés feladatainak ellátására képes tanárok képzése, továbbá a tanulmányok doktori képzésben történő folytatására való felkészítés.
4. Az elsajátítandó szakmai tudás, képesség
4.1. A Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés b)-c) pontja tekintetében:
a 2. mellékletben meghatározott tanári tudás, készség, képesség.
4.2. A Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontja tekintetében:
az egyházi jogi személy fenntartó által meghatározott tudás, készség, képesség, melyek leírását saját, valamint az általa fenntartott felsőoktatási intézmény honlapján teszi közzé.
5. A hittanár-nevelőtanár sajátos szakmódszertani (tantárgy-pedagógiai) ismeretei:
az egyházi jogi személy fenntartó által meghatározott ismeretek, melyek leírását saját, valamint az általa fenntartott felsőoktatási intézmény honlapján teszi közzé."