97/2014. (III. 25.) Korm. rendelet
a kötelező jótállásról szóló Korm. rendeletek módosításáról
A Kormány a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő átmeneti és felhatalmazó rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény 66. § (1) bekezdés e) pontjában, a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 55. § (1) bekezdés h) pontjában,
a 4. § (2) bekezdése tekintetében a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 31. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet módosítása
1. § (1) Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R1.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) A Polgári Törvénykönyv szerinti fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés keretében eladott, az 1. mellékletben felsorolt új tartós fogyasztási cikkekre (a továbbiakban: fogyasztási cikk) e rendelet szabályai szerint jótállási kötelezettség terjed ki.
(2) A jótállási kötelezettség teljesítése azt a vállalkozást terheli, amelyet a fogyasztóval kötött szerződés a szerződés tárgyát képező szolgáltatás nyújtására kötelez. A jótállásból eredő jogokat a fogyasztási cikk tulajdonosa érvényesítheti, feltéve, hogy fogyasztónak minősül.
(3) Az e rendelet szerinti jótállás érvényességéhez, valamint a jótállásból eredő jogok érvényesítéséhez a vállalkozás az e rendeletben foglaltakon túl további követelményt nem támaszthat a fogyasztóval szemben, kivéve, ha a fogyasztási cikk megfelelő üzembe helyezése más módon nem biztosítható és a követelmény teljesítése nem jelent aránytalan terhet a fogyasztó számára.
(4) Ha a gyártó a fogyasztási cikkre az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, a jótállás alapján a vállalkozást megillető jogok a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés teljesítésének időpontjában átszállnak a fogyasztóra.
(5) A fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben semmis az a kikötés, amely e rendelet rendelkezéseitől a fogyasztó hátrányára tér el. Az érvénytelen megállapodás helyébe e rendelet rendelkezései lépnek."
(2) Az R1. 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jótállás időtartama egy év. E határidő elmulasztása jogvesztéssel jár."
(3) Az R1. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vállalkozás köteles a fogyasztási cikkel együtt a jótállási jegyet a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát."
(4) Az R1. 3. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A jótállási jegyen fel kell tüntetni:
a) a vállalkozás nevét, címét,
b) a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezését és típusát, valamint - ha van - gyártási számát,
c) a gyártó nevét, címét, ha a gyártó nem azonos a vállalkozással,
d) a szerződéskötés, valamint a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadásának vagy - a vállalkozás vagy közreműködője általi üzembe helyezés esetén - a fogyasztási cikk üzembe helyezésének időpontját,
e) a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit, továbbá
f) az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testület eljárását is kezdeményezheti."
(5) Az R1. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A jótállásból eredő jogok - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a jótállási jeggyel érvényesíthetőek.
(2) A jótállási jegy szabálytalan kiállítása vagy a jótállási jegy fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása a jótállás érvényességét nem érinti.
(3) A jótállási jegy fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása esetén a szerződés megkötését bizonyítottnak kell tekinteni, ha az ellenérték megfizetését igazoló bizonylatot - az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlát vagy nyugtát - a fogyasztó bemutatja. Ebben az esetben a jótállásból eredő jogok az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal érvényesíthetőek."
(6) Az R1. 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Kijavítás iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak vagy - a javítószolgálatnál közvetlenül érvényesített kijavítás iránti igény esetén - a javítószolgálatnak a jótállási jegyen vagy ahhoz csatoltan fel kell tüntetnie:
a) a kijavítás iránti igény bejelentésének és a kijavításra történő átvételnek az időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását,
b) a hiba okát és a kijavítás módját, továbbá
c) a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő visszaadásának időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását."
(7) Az R1. 5. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Kicserélés iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak a jótállási jegyen fel kell tüntetnie a kicserélés tényét és időpontját."
(8) Az R1. a következő 7/A. és 7/B. §-sal egészül ki:
"7/A. § E rendelet alkalmazásában gyártó: a fogyasztási cikkek adásvételének és a kapcsolódó jótállásnak egyes vonatkozásairól szóló, 1999. május 25-i 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 1. cikk (2) bekezdés d) pontjában meghatározott gyártó.
7/B. § (1) A 3. §-ban, az 5. § (2)-(4) bekezdésében, valamint a 6. és 7. §-ban foglalt rendelkezések megsértése esetén a fogyasztóvédelmi hatóság jár el a fogyasztóvédelemről szóló törvényben meghatározott szabályok szerint.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt rendelkezések a fogyasztóvédelemről szóló törvény alkalmazásában fogyasztóvédelmi rendelkezések."
(9) Az R1. a következő 9. §-sal egészül ki:
"9. § E rendelet 7/A. §-a a fogyasztási cikkek adásvételének és a kapcsolódó jótállásnak egyes vonatkozásairól szóló, 1999. május 25-i 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 1. cikk (2) bekezdés d) pontjának való megfelelést szolgálja."
(10) Az R1.
a) 2. § (2) bekezdésében, 5. § (1) bekezdésében és 7. §-ában a "forgalmazó" szövegrészek helyébe a "vállalkozás" szöveg,
b) 3. § (4) bekezdésében a "törvényből" szövegrész helyébe a "jogszabályból" szöveg,
c) 6. § (2) bekezdésében a "javítás" szövegrész helyébe a "kijavítás" szöveg,
d) 6. § (2) bekezdésében a "forgalmazó" szövegrész helyébe a "vállalkozás, vagy - a javítószolgálatnál közvetlenül érvényesített kijavítás iránti igény esetén - a javítószolgálat" szöveg,
e) 7. §-ában a "Ptk. 306. §-a (1) bekezdésének a) pontja" szövegrész helyébe a "Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:159. § (2) bekezdés a) pontja" szöveg
lép.
(11) Az R1. Melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
2. A lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról szóló 181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet módosítása
2. § (1) A lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról szóló 181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R2.) 1. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A jótállási kötelezettség kiterjed az újonnan épített lakásoknak, lakóépületeknek, közhasználatú építményeknek a 3. és 4. mellékletben meghatározott épületszerkezeteire és az azok létrehozásánál felhasznált egyes termékeire és anyagaira."
(2) Az R2. 1. §-a az alábbi (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) E rendelet alkalmazásában:
a) épületszerkezet: az épületeket, építményeket alkotó helyszínen készített vagy előregyártott szerkezet vagy berendezés;
b) közhasználatú építmény: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 9. pontja szerinti építmény;
c) lakás: az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 105. §-a szerint kialakított önálló rendeltetési egység;
d) lakóépület: az OTÉK 1. sz. melléklet 78. pontja szerinti épület."
(3) Az R2. 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jótállási kötelezettség a kivitelezési szerződés alapján az építési, szerelési munka elvégzésére kötelezettséget vállaló személyt (a továbbiakban: vállalkozó) terheli."
(4) Az R2. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jótállás időtartama a műszaki átadás-átvételi eljárás befejezésének időpontjától számított
a) három év az 1. és 2. mellékletben,
b) öt év a 3. mellékletben,
c) tíz év a 4. mellékletben
meghatározottakra. E határidők elmulasztása jogvesztéssel jár."
(5) Az R2. 3. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A jótállási jogokat a lakás (lakóépület) vagy építmény tulajdonosa, a lakás vagy építmény tulajdonba adásáig a megrendelő (a továbbiakban együtt: jogosult) a vállalkozóval vagy az általa javításra kijelölt személlyel, illetve szervezettel szemben érvényesítheti."
(6) Az R2. a következő 5/A. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) A 4. § (2)-(4) bekezdésében és az 5. §-ban foglalt rendelkezések megsértése esetén a fogyasztóvédelmi hatóság jár el a fogyasztóvédelemről szóló törvényben meghatározott szabályok szerint.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt rendelkezések a fogyasztóvédelemről szóló törvény alkalmazásában fogyasztóvédelmi rendelkezések."
(7) Az R2.
a) 4. § (2) bekezdésében és 4. § (3) bekezdés d) pontjában az "az átadás-átvételi eljárás" szövegrészek helyébe az "a műszaki átadás-átvételi eljárás" szöveg,
b) 4. § (4) bekezdésében a "törvényből" szövegrész helyébe a "jogszabályból" szöveg,
c) 1. számú melléklet 2. pont j), k) és l) alpontjaiban a "közüzemi szolgáltató" szövegrészek helyébe a "közszolgáltató" szöveg
lép.
(8) Az R2. a 2. melléklet szerinti 3. melléklettel egészül ki.
(9) Az R2. a 3. melléklet szerinti 4. melléklettel egészül ki.
3. Az egyes javító-karbantartó szolgáltatásokra vonatkozó kötelező jótállásról szóló 249/2004. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosítása
3. § (1) Az egyes javító-karbantartó szolgáltatásokra vonatkozó kötelező jótállásról szóló 249/2004. (VIII. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R3.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) Ha a Polgári Törvénykönyv szerinti fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés tárgya a fogyasztó által megrendelt, a Mellékletben felsorolt javító-karbantartó szolgáltatás (a továbbiakban: szolgáltatás), és a szolgáltatásnak az általános forgalmi adót és az anyagköltséget is magában foglaló díja a húszezer forintot meghaladja, a szolgáltatást nyújtó vállalkozást jótállási kötelezettség terheli. A jótállásból eredő jogokat a szolgáltatás tárgyát képező dolog (a továbbiakban: dolog) tulajdonosa érvényesítheti, feltéve, hogy fogyasztónak minősül.
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki arra a szolgáltatásra, amelyet a szolgáltatás tárgyát képező dologra vonatkozó szavatossági vagy jótállási igény alapján teljesítettek.
(3) Az e rendeletben előírt jótállás érvényességéhez, valamint a jótállásból eredő jogok érvényesítéséhez a vállalkozás az e rendeletben foglaltakon túl további követelményt nem támaszthat a fogyasztóval szemben.
(4) A fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben semmis az a kikötés, amely e rendelet rendelkezéseitől a fogyasztó hátrányára tér el. Az érvénytelen megállapodás helyébe e rendelet rendelkezései lépnek."
(2) Az R3. 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jótállás időtartama hat hónap. E határidő elmulasztása jogvesztéssel jár."
(3) Az R3. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vállalkozás a szolgáltatás díjának átvételekor vagy a dolognak a fogyasztó vagy megbízottja részére történő átadásakor jótállási jegyet köteles a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát."
(4) Az R3. 3. § (2) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A jótállási jegyen fel kell tüntetni:)
"d) a fogyasztót a jótállás alapján megillető jogokat, azok érvényesíthetőségének feltételeit és határidejét, valamint az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testület eljárását is kezdeményezheti; továbbá"
(5) Az R3. 3. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A jótállásból eredő jogok - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - a jótállási jeggyel érvényesíthetők. A jótállási jegy szabálytalan kiállítása vagy a fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása a jótállás érvényességét nem érinti."
(6) Az R3. 3. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A jótállási jegy fogyasztó rendelkezésére bocsátásának elmaradása esetén a szerződés megkötését bizonyítottnak kell tekinteni, ha az ellenérték megfizetését igazoló bizonylatot - az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján kibocsátott számlát vagy nyugtát - a fogyasztó bemutatja. Ebben az esetben a jótállásból eredő jogok az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal érvényesíthetőek."
(7) Az R3. 4. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A vállalkozó a fogyasztó jótállási igényéről jegyzőkönyvet köteles felvenni, amelyben rögzíti:)
"a) a fogyasztó nevét, címét, valamint nyilatkozatát arról, hogy hozzájárul a jegyzőkönyvben rögzített adatainak a rendeletben meghatározottak szerinti kezeléséhez,"
(8) Az R3. 4. § (1) bekezdés g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A vállalkozó a fogyasztó jótállási igényéről jegyzőkönyvet köteles felvenni, amelyben rögzíti:)
"g) a (4) bekezdés szerinti eset kivételével a jótállási igény rendezésének módját vagy az igény, illetve az az alapján érvényesíteni kívánt jog elutasítása esetén annak indokát, továbbá"
(9) Az R3. 4. § (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(A vállalkozó a fogyasztó jótállási igényéről jegyzőkönyvet köteles felvenni, amelyben rögzíti:)
"h) az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testület eljárását is kezdeményezheti."
(10) Az R3. 4. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A jegyzőkönyv másolatát haladéktalanul, igazolható módon a fogyasztó rendelkezésére kell bocsátani.
(4) Ha a vállalkozás a fogyasztó jótállási igényének teljesíthetőségéről annak bejelentésekor nem tud nyilatkozni, álláspontjáról - az igény elutasítása esetén az elutasítás indokáról és a békéltető testülethez fordulás lehetőségéről is - öt munkanapon belül, igazolható módon köteles értesíteni a fogyasztót."
(11) Az R3. 4. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A vállalkozás a fogyasztó jótállási igényéről felvett jegyzőkönyvet az annak felvételétől számított három évig köteles megőrizni, és azt az ellenőrző hatóság kérésére bemutatni."
(12) Az R3. a következő 5/A. és 5/B. §-sal egészül ki:
"5/A. § (1) Kijavítás iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak a jótállási jegyen vagy ahhoz csatoltan fel kell tüntetnie:
a) a kijavítás iránti igény bejelentésének és a kijavításra történő átvételnek vagy - helyben történő kijavítás esetén - a kijavítás megkezdésének az időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását,
b) a hiba okát és a kijavítás módját, továbbá
c) a dolog fogyasztó részére történő visszaadásának vagy - helyben történő kijavítás esetén - a kijavítás befejezésének időpontját, valamint gépjármű esetében a kilométeróra állását.
(2) A szolgáltatás részben vagy egészben való újbóli teljesítése iránti igény teljesítésekor a vállalkozásnak a jótállási jegyen fel kell tüntetnie az újbóli teljesítés tényét és időpontját.
5/B. § (1) A 3. § (1)-(4) bekezdésében és a 4-5/A. §-ban foglalt rendelkezések megsértése esetén a fogyasztóvédelmi hatóság jár el a fogyasztóvédelemről szóló törvényben meghatározott szabályok szerint.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt rendelkezések a fogyasztóvédelemről szóló törvény alkalmazásában fogyasztóvédelmi rendelkezések."
(13) Az R3.
a) 2. § (2) bekezdésében, 3. § (2) bekezdés a) pontjában, 4. § (1) és (5) bekezdésében, valamint 5. §-ában a "vállalkozó" szövegrészek helyébe a "vállalkozás" szöveg,
b) 3. § (2) bekezdés b) pontjában a "munkát" szövegrész helyébe a "szolgáltatás megnevezését" szöveg,
c) 3. § (4) bekezdésében a "törvényből" szövegrész helyébe a "jogszabályból" szöveg,
d) 4. § (1) bekezdés c) pontjában a "javító-karbantartó szolgáltatás megnevezését" szövegrész helyébe a "szolgáltatás megnevezését" szöveg,
e) 4. § (2) bekezdésében a "kifogás" szövegrész helyébe a "jótállási igény" szöveg,
f) 4. § (5) bekezdésében a "Ptk. 306. §-ának (2)" szövegrész helyébe a "Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:159. § (4)" szöveg
lép.
4. Hatályon kívül helyező és záró rendelkezések
4. § (1) Hatályát veszti a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságról szóló 225/2007. (VIII. 31.) Korm. rendelet 6. § (3) és (4) bekezdése.
(2) Hatályát veszti az egyes épületszerkezetek és azok létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről szóló 11/1985. (VI. 22.) ÉVM-IpM-KM-MÉM-BkM együttes rendelet.
5. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
(2) Az 1. § (11) bekezdése 2014. szeptember 15-én lép hatályba.
6. § E rendelet rendelkezéseit csak a hatálybalépését követően kötött szerződésekre kell alkalmazni.
7. § E rendelet 1. § (8) bekezdése a fogyasztási cikkek adásvételének és a kapcsolódó jótállásnak egyes vonatkozásairól szóló 1999. május 25-i 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 1. cikk (2) bekezdés d) pontjának való megfelelést szolgálja.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelethez
"Melléklet a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelethez
1. Háztartási készülékek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen hűtőszekrény, fagyasztó, kombinált hűtőszekrény, villanytűzhely, mosógép, centrifuga, szárítógép és ezek bármely kombinációja, mosogatógép, vasaló, vízmelegítő, fűtő-, légkondicionáló- és egyéb légállapot-szabályozó berendezés, porszívó, gőzzel működő tisztítógép, szőnyegtisztító-gép, padlósúroló- és fényesítőgép, varrógép, kötőgép, villanybojler, szivattyú;
2. villamos energiával működtetett konyhai kisgépek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen mikrohullámú sütő, kenyérsütő, kenyérpirító, kávéfőző, kávéfőzőgép, vízforraló, konyhai robotgép, grillsütő, olajsütő, ostyasütő, fánksütő, gofrisütő, szendvicssütő, elektromos palacsintasütő, elektromos pizzasütő, elektromos rotyogtatófazék, elektromos serpenyő, elektromos popcorn készítő, elektromos kontaktgrill, forgónyárs, mini tűzhely, rizsfőző készülék, tésztafőző, tojásfőző, ételpároló, légkeveréses főzőedény, gyümölcsaszaló;
3. gázkészülékek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen tűzhely, konvektor, gázkazán, gázbojler, gázgrill, gázzsámoly, gázsütő, gázperzselő, gázlámpa;
4. motoros kerti gépek és nem motoros kertészeti eszközök 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen kapálógép, fűnyíró, fűkasza, tologatós fűnyíró;
5. motoros kézi szerszámok 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen láncfűrész, fúrógép, ütvefúrógép, sarokköszörű, körfűrész, gyalu;
6. legalább egyéves kihordási idejű gyógyászati segédeszközök és készülékek, valamint napszemüvegek 10 000 Ft eladási ár felett;
7. egészségmegőrző termékek és eszközök 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen elektromos masszírozó, mágneses termék, fényterápiás eszköz;
8. közlekedési eszközök 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen kerékpár, elektromos kerékpár, elektromos roller, quad, motorkerékpár, segédmotoros kerékpár, személygépkocsi, lakóautó, lakókocsi, utánfutós lakókocsi, utánfutó;
9. motoros vízi járművek 10 000 Ft eladási ár felett;
10. gyermekgondozási cikkek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen pelenkázó-, illetve mosdató-állvány, babakocsi, magas- és asztalra szerelhető etetőszék, biztonsági gyermekülés;
11. gyermekmegfigyelő berendezések 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen légzésfigyelő, szívhangfigyelő, bébiőrző;
12. gyermekhinták, csúszdák és hasonló tevékenységet igénylő gyermekjátékok bel- és kültéri, otthoni használatra 10 000 Ft eladási ár felett;
13. világítástechnikai termékek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen lámpatest, fényforrás;
14. biztonsági riasztó- és jelzőberendezések 10 000 Ft eladási ár felett;
15. elektronikus hírközlő végberendezések 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen telefon, mobiltelefon, telefaxkészülék, több funkciós készülék;
16. híradástechnikai készülékek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen üzenetrögzítő, kihangosító készülék; műholdvevő és AM Micro antenna rendszerek és ezek részegységei, televízió, projektor, videomagnó, rádió, autórádió, rádiós ébresztőóra, műholdas helymeghatározó, lemezjátszó, szalagos és kazettás magnó, CD-felvevő és lejátszó, DVD-felvevő és lejátszó, játékkonzol, Blu-ray lejátszó és -író, asztali médialejátszó, egyéni hangrendszer, keverőasztal, erősítő, hangszóró, hangfal, mikrofon és fülhallgató, head-set;
17. információtechnikai készülékek 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen asztali számítógép, laptop, note-book, tablet, PDA, monitor, nyomtató, szkenner, fényképezőgép, film- és hangfelvevő kamera, videokamera és camcorder, diktafon, fotónyomtató, film- és diaszkenner, MP3 és MP4 lejátszó, hordozható médialejátszó, pendrive, memóriakártya, akkumulátor-töltő, számológép, zsebszámológép;
18. irodatechnikai berendezések 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen iratmegsemmisítő, fénymásoló, laminálógép;
19. írásvetítők és filmtechnikai berendezések 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen film- és írásvetítő, filmnagyító, filmelőhívó- és filmfeldolgozó készülék;
20. optikai eszközök 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen távcső, látcső, mikroszkóp, teleszkóp;
21. hangszerek 10 000 Ft eladási ár felett;
22. órák és ékszerek 10 000 Ft eladási ár felett;
23. bel- és kültéri bútorok, fekvőmatracok 10 000 Ft eladási ár felett;
24. mérőműszerek, generátorok, tápegységek 10 000 Ft eladási ár felett;
25. lőfegyverek 10 000 Ft eladási ár felett;
26. sporteszközök, vadászathoz és horgászathoz kapcsolódó eszközök 10 000 Ft eladási ár felett;
27. villamos energiával működtetett szépségápolási eszközök 10 000 Ft eladási ár felett, így különösen hajszárító, hajformázó, testszőrnyíró gép, epillátor, villanyborotva;
28. nemes és félnemes szőrmésbőrből készült szőrmeruházati termékek 50 000 Ft eladási ár felett;
29. az előzőekben felsorolt termékcsoportokhoz tartozó termékek tartozékai és alkotórészei 10 000 Ft eladási ár felett."
2. melléklet a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelethez
"3. melléklet a 181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelethez
A | B | ||
1. | Épületszerkezet | Termék | |
2. | Tetőhéjalások | 2.1 | Égetett agyag tetőfedő elemek (tetőcserép) |
2.2 | Tetőfedő elemek (pala, hullámpala) | ||
2.3 | Fémlemez tetőfedő elemek (horganyzott acéllemez, horganylemez, alulemez, műanyaggal bevont fémlemez) | ||
2.4 | Beton anyagú tetőfedő elemek (betoncserép) | ||
2.5 | Hőszigetelő lemezek, paplanok stb. | ||
2.6 | Páraszigetelő fóliák | ||
2.7 | Tetőkibúvók, felülvilágítók, hófogórács stb. | ||
3. | Válaszfalak | 3.1 | Égetett agyag válaszfalelemek |
3.2 | Előregyártott vasbeton válaszfalpanelek | ||
3.3 | Gázszilikát válaszfalelemek | ||
3.4 | Gipsz és gipszperlit válaszfalelemek | ||
3.5 | Egyéb alapanyagú válaszfalelemek | ||
3.6 | Kombinált anyagú (könnyűszerkezetes) - szerelhető vagy táblás szerkezetű - válaszfalelemek |
4. | Csapadékvíz és használati víz elleni szigetelés | 4.1 | Bitumenes vízszigetelő lemezek |
4.2 | Műanyag vízszigetelő és burkoló lemezek, fóliák | ||
4.3 | Bevonatszigetelő anyagok | ||
4.4 | Tetőszigetelő habbevonatok | ||
4.5 | Ragasztóanyagok | ||
4.6 | Tető és padló szerelvények (összefolyók, páraszellőzők stb.) | ||
5. | Nyílászáró szerkezetek | 5.1 | Fa, fém, műanyag és kombinált anyagú nyílászáró szerkezetek |
5.2 | Nyílászáró szerkezetek szerelvényei (zárak, vasalások, veretek stb.) | ||
5.3 | Üveg- és hőszigetelő üvegszerkezetek | ||
5.4 | Árnyékolók, elsötétítők, zsaluk és rácsok | ||
5.5 | Beépítéshez felhasznált hézagtömítő, hő- és hangszigetelő anyagok | ||
6. | Szerelt térelhatároló fal- és födémszerkezetek, álmennyezetek | 6.1 | Könnyűszerkezetes - általában kombinált anyagú - fal és födémszerkezeti elemek (fal-, födém- és tetőelemek; álmennyezeti elemek, építőelemek, kötőelemek, hőszigetelő anyagok, hézagtömítő anyagok stb.) |
7. | Csapadékvíz elvezetés szerkezetei | 7.1 | Épületbádogos szerkezetek előregyártott elemei és szerelvényei horganyozott acéllemezből, horganylemezből, alulemezből, műanyagból |
8. | Vakolatok, burkolatok, felületképzések (a mázolás, a belső falfestés, a meszelés és a tapétázás kivételével) | 8.1 | Mázas és máztalan kerámia padló és falburkoló lapok |
8.2 | Égetett agyag burkoló téglák | ||
8.3 | Cementkötésű padlóburkoló lapok | ||
8.4 | Építőkövek és burkolókövek | ||
8.5 | Műanyag padló és falburkoló lemezek és szegélyprofilok | ||
8.6 | Gumi padlóburkoló lemezek és szegélyprofilok | ||
8.7 | Burkoló lemezek | ||
8.8 | Fém burkoló lemezek és profilok | ||
8.9 | Fa és faalapanyagú burkolóelemek (parketták, falburkoló elemek, profilok stb.) | ||
8.10 | Lakások padlószőnyegei | ||
8.11 | Üveg homlokzatburkoló elemek | ||
8.12 | Ragasztók és aljzatképző anyagok | ||
8.13 | Hőszigetelő műanyag vagy szilikát alapú homlokzati bevonatok |
9. | Szabadon vezetett épületgépészeti csővezetékek, berendezések | 9.1 | Acél, műanyag nyomó- és lefolyócsövek, idomelemek és kötőelemek |
9.2 | Csőhálózati szerelvények (szelepek, tolózárak, csapok, csaptelepek, csappantyúk, légtelenítők, légbeszívók, kondenzedények, gyorssűrítők, torlók, szabályozók, bűzelzárók, zsírfogók, homokfogók stb.) | ||
9.3 | UNIMAG vizes blokk | ||
9.4 | Lakás berendezési tárgyak (mosdó, falikút, kiöntő, fürdőkád, zuhanytálca, mosogató, W.C.-csésze, öblítő stb.) | ||
9.5 | Fűtési berendezési tárgyak (öntöttvas-, acéllemez és alumínium radiátorok, konvektorok, hőtermelő berendezések, hőcserélők, melegvízkészítő berendezések, tágulási tartályok, hőmérséklet- szabályozók, gáztűzhelyek stb.) | ||
9.6 | Szemétledobó-berendezésekhez tartozó csövek, idomok, a ki- és beöntő nyílások szerkezetei, tisztító berendezések | ||
10. | Klíma és szellőző berendezések | 10.1 | Légcsatornarendszerek elemei (befúvó-, kifúvó- és elszívó szerkezetek) |
10.2 | Klímaberendezések, klímakonvektorok, ventilátorok stb. | ||
10.3 | Hangcsillapító berendezések | ||
10.4 | Levegőtisztító berendezések | ||
11. | Elektromos tápvezetékek, jelző vezetékek, hálózatok | 11.1 | Műanyag szigetelésű vezetékek |
11.2 | Védőcsövek és dobozok | ||
11.3 | Elosztó, csatlakozó és biztosító táblák | ||
11.4 | Kapcsolókés és csatlakozó aljak | ||
11.5 | Lámpatestek és foglalatok | ||
11.6 | Elektromos motorok | ||
11.7 | Felcsengető berendezések, kaputelefonok és központi antenna rendszerek | ||
11.8 | Főelosztó berendezések és szintleágazó szekrények | ||
11.9 | Elektromos vízmelegítők és tűzhelyek | ||
12. | Villámvédelem | 12.1 | Felfogók, bevezetők és földelők |
13. | Felvonók | 13.1 | Személyfelvonó-berendezések és tartozékaik |
"
3. melléklet a 97/2014. (III. 25.) Korm. rendelethez
"4. melléklet a 181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelethez
A | B | ||
1. | Épületszerkezet | Termék | |
2. | Teherbíróvá tett talajok | ||
3. | Alapozási szerkezetek | 3.1 | Égetett agyag alapfalelemek (tömör tégla, pillér tégla) |
3.2 | Terméskövek és építőkövek | ||
3.3 | Előregyártott beton és vasbeton alapozási elemek (előregyártott vb cölöpök, alaptestek, talpgerendák stb.) | ||
4. | Teherhordó vázak | 4.1 | Előregyártott beton, vasbeton, acél, fa és alumínium teherhordó szerkezeti elemek (oszlop, főtartó, gerenda stb.) |
4.2 | Vázszerkezeti kötőelemek | ||
5. | Födémek (burkolatok, álmennyezetek, bevilágítók nélkül: a szerelt födémszerkezetek kivételével) | 5.1 | Égetett agyag vázkerámia födémelemek |
5.2 | Előregyártott beton és vasbeton födémszerkezeti elemek (födémkitöltő elemek, béléstestek, tálcák, födémgerendák, födémpallók, födémpanelek, erkélyelemek, lépcsőelemek stb.) | ||
5.3 | Acél födémszerkezeti elemek (gerenda elemek, trapézelemek, födémpanelek, lépcsőelemek stb.) | ||
5.4 | Alumínium födémszerkezeti elemek (trapézlemez, födémpanel stb.) | ||
5.5 | Fa és faalapanyagú födémszerkezeti elemek (gerendák, födémpanelek stb.) | ||
5.6 | Műanyag födémszerkezeti elemek (födémpanelek stb.) | ||
5.7 | Kombinált (fa, faalapanyagú lemezek, műanyag, fém, gipsz stb.) födémszerkezeti elemek (födémpanelek stb.) | ||
5.8 | Födémszerkezeti kötőelemek | ||
5.9 | Hő-, pára- és hangszigetelő anyagok, elemek | ||
6. | Fedélszerkezetek (fedélhéjazat, hőszigetelés stb. nélkül) | 6.1 | Fém, vasbeton és fa előregyártott tetőszerkezeti elemek |
7. | Függőleges teherhordó- és térelhatároló szerkezetek (burkolatok, felületképzések, nyílászárók nélkül a szerelt külső térelhatároló falszerkezetek kivételével) | 7.1 | Égetett agyag falazóelemek (téglák, falazóblokkok stb.) |
7.2 | Mészhomok falazóelemek | ||
7.3 | Terméskő és építőkő falazóelemek | ||
7.4 | Előregyártott beton és vasbeton falszerkezeti elemek (falazó elemek és blokkok, kis- és nagy falpanelek, térelemek, falkiváltók, lábazati elemek, fal kéregelemek stb.) | ||
7.5 | Gázszilikát és kohóhabsalak falszerkezeti elemek (falazóelemek, falazóblokkok, falpanelek stb.) | ||
7.6 | Falszerkezeti kötőelemek | ||
7.7 | Homlokzati hézagtömítő anyagok | ||
7.8 | Hő-, pára- és hangszigetelő anyagok, elemek | ||
8. | Szellőzőkürtők, kémények (béléselemek nélkül) | 8.1 | Előregyártott könnyűbeton, beton és vasbeton kémény és szellőzőkürtő elemek |
8.2 | Fém és kerámia kéményelemek | ||
8.3 | Égetett agyag falazó elemek |
9. | Talajvíz és talajnedvesség elleni szigetelések | 9.1 | Bitumenes és műanyag vízszigetelő lemezek |
9.2 | Ragasztó és vegyi anyagok | ||
10. | Épületgépészeti csővezetékek, talajba kerülő (a szabadon vezetett épületgépészeti csővezetékek kivételével) vezetékek | 10.1 | Nyomócsövek, lefolyócsövek és csőidomok |
10.2 | Kerámia csövek és csőidomok | ||
10.3 | Acél és öntöttvas csövek és csőidomok | ||
10.4 | Előregyártott beton és vasbeton csövek, csőidomok és aknaelemek | ||
10.5 | Műanyag csövek és csőidomok | ||
10.6 | Cső- és csatornahálózati szerelvények (tolózárak, csappantyúk stb.) | ||
11. | Az építményhez szerkezetileg csatlakozó külső létesítmények | 11.1 | Előregyártott beton és vasbeton támfaljárda-lépcsőelemek stb. |
"