Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

15/2015. (XII. 21.) HM rendelet

a lakhatással összefüggő egyes honvédelmi miniszteri rendeletek módosításáról

A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. § (5) bekezdés q) pontjában és (7) bekezdés a) pont ab) alpontjában, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 81. § (2) bekezdés f) pontjában, valamint a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 238. § (2) bekezdés 23. pontjában,

a 2. alcím vonatkozásában a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 87. § (1) bekezdés m) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 77. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. A Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról szóló 19/2009. (XII. 29.) HM rendelet módosítása

1. § A Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokról szóló 19/2009. (XII. 29.) HM rendelet (a továbbiakban: R1.) 3. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) E rendelet alkalmazásában helyőrségváltás alatt az egy évet meg nem haladó időtartamú vezénylés esetének kivételével a szolgálati hely szerinti település megváltozását kell érteni."

2. § (1) Az R1. 9. § (2) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A lakásbérlet megszűnésének, a cseretérítés kifizetésének, az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától, illetőleg a jogcím nélküli lakáshasználat megszűnésétől számított öt éven belül nem teljesíthető a HM rendelkezésű lakás iránti igénye annak, aki)

"d) a bérleti díj vagy a bérlőt terhelő költségek és terhek megfizetésének elmulasztása vagy egyéb szerződésszegés miatti bérbeadói felmondás következtében vált a HM rendelkezésű lakás jogcím nélküli használójává."

(2) Az R1. 9. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdés b)-h) pontjában, továbbá a (2) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott kizáró okok alól a HM Központi Lakásbizottság, a (2) bekezdés b) pontjában foglalt kizáró ok alól a helyőrségi - Budapesten az illetékes keretgazda - lakásbizottság adhat felmentést a (8) bekezdés szerinti méltányolható körülmények, valamint a 3. § (10) bekezdése szerinti szolgálati és lakásgazdálkodási érdek együttes mérlegelésével. Az eljáró bizottság ezzel egyidejűleg köteles meghatározni a lakásjuttatás e rendelet szerint megállapítható tartamát, amelyet a felmentő döntésről szóló értesítésben közöl a kérelmezővel."

3. § Az R1. 29. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és az R1. 29. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az állami tulajdonú, HM vagyonkezelői jogú és a 3. § (2) bekezdés b) pontja szerinti lakásra az illetékes lakásgazdálkodási szerv, az önkormányzati tulajdonú lakásra az illetékes helyi önkormányzat bérbeadó szerve köti meg a bérleti szerződést.

(3) Bérleti szerződés csak azzal köthető, aki a szerződésben vállalja, hogy a megkötést követő második hónaptól kezdődően a bérleti díj megfizetésére vonatkozó kötelezettségét a bérleti jogviszony teljes tartama alatt csoportos beszedési megbízás útján teljesíti. A bérlő ezen vállalásra irányuló kötelezettségének megszegését a bérleti szerződésben lényeges szerződésszegésként kell kikötni."

4. § Az R1. 30. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A munkakörhöz kötött lakás kizárólag az adott munkakör betöltésének megszűnéséig mint feltétel bekövetkezéséig szólóan adható bérbe."

5. § Az R1. 61. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. § HM rendelkezésű lakásra vonatkozó bérleti jog gyakorlásának folytatására kötött tartási szerződéshez hozzájárulás nem adható."

6. § Az R1. 64. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A kiürítési térítés a lakbér egy évre kiszámított összegének

a) negyvenötszöröse az 1/A. mellékletben felsorolt településeken és

b) harmincegyszerese az egyéb településeken.

(3) A cseretérítés a két lakás egy évre kiszámított lakbéreinek különbözetét képező összegnek

a) a harminchatszorosa az 1/A. mellékletben felsorolt településeken és

b) a huszonhétszerese az egyéb településeken."

7. § Az R1. 68. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem tarthat igényt megfelelő elhelyezésre az, akinek a lakásbérleti szerződése a bérleti díj vagy a bérlőt terhelő költségek és terhek megfizetésének elmulasztása vagy egyéb szerződésszegés miatti bérbeadói felmondás következtében, vagy bérlő általi rendes felmondással szűnt meg."

8. § Az R1. a következő 72. §-sal egészül ki:

"72. § (1) Megfelelő elhelyezésre tarthat igényt a munkakörhöz kötött lakás volt bérlője, ha bérleti szerződése a honvédelmi szervvel fennálló szolgálati viszonya, kormányzati szolgálati, közalkalmazotti jogviszonya vagy munkaviszonyának megszűnése következtében - a 30. § (9) bekezdésében foglalt feltétel bekövetkezésével - szűnt meg, feltéve, hogy arra nem a 68. § (3) bekezdésében foglalt okból került sor.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt esetben a 74. § (4) bekezdése nem alkalmazható."

9. § Az R1. 74. § (7) és (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(7) A megfelelő elhelyezésre nem jogosult személy részére - különösen akkor, ha háztartásában 18. életévét be nem töltött gyermeke vagy tartósan fogyatékos hozzátartozója ellátásáról gondoskodik - kivételes méltányosságból legfeljebb másfél szobás lakás adható elhelyezésként, ha a 9. § (1) bekezdésében foglalt, lakásjuttatást kizáró ok esetében nem áll fent. A lakás a helyi lakásgazdálkodási szerv illetékességi területéhez tartozó, utalt településen vagy méltányolható kérelem alapján, a HM központi lakásgazdálkodási szerv engedélyével, az ország más településén is lehet.

(8) Ha a jogcím nélküli használó a honvédelmi szerv állományába tartozó személy, részére a lakás a 30. § (1) bekezdés szerinti feltétel bekövetkezéséig adható bérbe."

10. § Az R1. 106. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A helyi lakásgazdálkodási szerv vezetője kérelemre, a lakóépületben lévő lakás személygépkocsi-tároló helyiséggel vagy állóhellyel nem rendelkező bérlője részére a saját vagy a HM rendelkezésű lakásban vele jog- és életvitelszerűen együttlakó hozzátartozója tulajdonában lévő személygépkocsi tárolására kijelölhet, és kizárólagos használatba adhat lakásonként legfeljebb egy darab, a lakóépülethez tartozó zárt területen lévő olyan személygépkocsi-parkolóhelyet (a továbbiakban: zárt parkolóhely), amelynek hasznosítására a honvédelmi szerv jogosult. A zárt parkolóhely havi - általános forgalmi adó nélküli - használati díja 60 Ft/m2.

(4) A kizárólagos használatba nem adott, üres, zárt parkolóhelyet kizárólag a lakóépületben lévő lakások bérlői - a saját vagy a HM rendelkezésű lakásban velük jog- és életvitelszerűen együtt lakó hozzátartozójuk tulajdonában lévő személygépkocsi parkolására - használhatják közösen, egymás érdekeinek tiszteletben tartása mellett. A parkolóhely használata ebben az esetben térítésmentes, azonban a parkolóhely csak azon gépjárművek parkolására használható, amelyek parkolásához a helyi lakásgazdálkodási szerv vezetője kérelemre, előzetesen hozzájárult."

11. § Az R1. 109. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állami tulajdonú, HM rendelkezésű személygépkocsi tároló helyiségre határozatlan időtartamra szóló bérleti szerződés cserehelyiség bérbeadása nélkül a bérleti díj vagy a bérlőt terhelő költségek és terhek megfizetésének elmulasztása vagy egyéb szerződésszegés hiányában is felmondható. A bérleti szerződésben a felmondási időt 2 hónapban kell megállapítani."

12. § Az R1. 164. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"164. § Az igénylő hiányában legalább 1 éve üresen álló önkormányzati tulajdonú HM rendelkezésű lakás bérlőkiválasztási, bérlőkijelölési jogát a honvédelmi szerv visszterhes megállapodás alapján a honvédelemért felelős miniszter előzetes engedélyével megszüntetheti, vagy más jogi személy részére az önkormányzat hozzájárulásával átruházhatja."

13. § Az R1. 167. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Szálló elhelyezés céljára - azon települések kivételével, ahol helyőrségi szálló nem működik és megfelelő szobaszámú lakás nem áll rendelkezésre - csak legfeljebb kétszobás, állami tulajdonú, HM vagyonkezelésében lévő lakás hasznosítható."

14. § Az R1. 171. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Helyőrségi szálló férőhelyen nem helyezhető el olyan személy, akinek szállóférőhelyre vonatkozó bérleti vagy használati díj-tartozása áll fenn.

(4) A helyőrségben betöltött beosztás megszűnéséig, mint feltétel bekövetkezéséig szóló vagy egy hónapot meghaladó határozott időtartamú bérleti szerződés csak azzal köthető, aki a szerződésben vállalja, hogy a szerződéskötést követő második hónaptól kezdődően a bérleti díj megfizetésére vonatkozó kötelezettségét a bérleti jogviszony tartama alatt csoportos beszedési megbízás útján teljesíti. A bérlő ezen vállalásra irányuló kötelezettségének megszegését a bérleti szerződésben lényeges szerződésszegésként kell kikötni."

15. § Az R1. 172. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A honvédelmi szerv állományába nem tartozó, szállóelhelyezésre nem jogosult személy - a nyugállományú hivatásos katona, továbbá a hivatásos katona felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányait folytató gyermeke kivételével - az (1) bekezdés szerint megállapított összeg háromszorosát, a 3. melléklet szerinti kiemelt helyőrségi szállók esetében az ötszörösét köteles szálló férőhely bérleti díjként havonta megfizetni."

16. § Az R1. 179. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti igénylés már a hivatásos katona 51. életévének betöltését követően benyújtható és nyilvántartásba vehető, azonban csak az 52. életévének betöltését követően teljesíthető. A Hjt. 46. § (1) bekezdés r) vagy s) pontja szerinti rendelkezési állományba helyezett és az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő hivatásos katona vissza nem térítendő juttatás iránti kérelme a rendelkezési állományba helyezést követően nyújtható be, a kérelem azonban csak a szolgálati viszony megszűnését követően teljesíthető."

17. § (1) Az R1. 187. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Munkáltatói kölcsön adható az igénylőnek:)

"c) lakástulajdona legalább egy, 12 m2 hasznos alapterületet meghaladó nagyságú lakószobával való bővítéséhez, ha a bővítéssel a lakás szobáinak száma nem haladja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló külön jogszabályban megállapított méltányolható lakásigény felső határát,"

(2) Az R1. 187. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Munkáltatói kölcsön akkor nyújtható, ha az igénylő

a) a lakás tulajdonjogát az (1) bekezdés a), b), d) és e) pontja szerinti esetekben legalább 50%-ban szerzi meg, vagy

b) az (1) bekezdés c) és f) pontja szerinti esetekben a lakás legalább 50%-ának tulajdonjogával rendelkezik."

18. § (1) Az R1. 194. § (1) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Munkáltatói kölcsön adható a honvédelmi szerv állományába tartozó személynek, ha)

"h) kormányzati szolgálati, vagy közalkalmazotti jogviszonya vagy munkaviszonya határozatlan időtartamra jött létre, és a honvédelmi szervnél ezen jogviszonyokban legalább öt évet eltöltött,"

(2) Az R1. 194. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a 194. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az (1) bekezdés d) pontját nem kell alkalmazni, ha a szolgálati viszony, kormányzati szolgálati vagy közalkalmazotti jogviszony, vagy munkaviszony megszüntetésére azért kerül sor, mert a kölcsönnyújtás egyéb feltételeivel rendelkező igénylő megváltozott munkaképességű személyek ellátására szerzett jogosultságot, feltéve, hogy a kérelmét még a jogviszony megszűnése előtt benyújtja.

(3a) Az (1) bekezdés i) pontja szerinti feltételnek meg nem felelő hivatásos katona munkáltatói kölcsön iránti kérelme már az 51. életév betöltését követően benyújtható és nyilvántartásba vehető, azonban csak az 52. életév betöltését követően teljesíthető."

19. § Az R1. 196. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az engedményre való jogosultság megállapításakor a honvédelmi szervnél szolgálati viszonyban, kormányzati szolgálati, közalkalmazotti jogviszonyban és munkaviszonyban megszakítás nélkül eltöltött időtartamokat egybe kell számítani. Az engedmény megállapítása során a honvédelmi szervnél különböző foglalkoztatási jogviszonyokban folyamatosan eltöltött, egymást megszakítás nélkül követő időtartamot egybe kell számítani. Több, egymást megszakítással követő foglalkoztatási jogviszony esetén a szolgálati idő elismerését a leghosszabb időtartamú jogviszony figyelembevételével kell megállapítani. Az időtartam megállapítása során jogszabályban meghatározottak alapján számított kedvezményes szolgálati idő, továbbá a nyugdíjba, nyugállományba vonulást követően a honvédelmi szervnél létesített jogviszonyban eltöltött idő nem vehető figyelembe."

20. § Az R1. a következő 211/A. és 211/B. §-sal egészül ki:

"211/A. § (1) A támogatott személy a lakbértámogatást - így különösen az arra való jogosultságot, annak mértékét, az együttlakó hozzátartozók számát - érintő változásokról 8 napon belül írásban köteles értesíteni az állományilletékes parancsnokot és a helyi lakásgazdálkodási szervet.

(2) Ha a támogatott körülményeiben olyan változás következik be, amely alapján magasabb összegű támogatásra válna jogosulttá, az új összegű támogatás kizárólag az erre irányuló kérelem benyújtásának napjától állapítható meg.

211/B. § (1) A helyi lakásgazdálkodási szerv a lakbértámogatásra való jogosultság fennállását szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal, február 1. és március 31. között ellenőrzi.

(2) Az ellenőrzés során a helyi lakásgazdálkodási szerv a támogatott személytől 15 napos határidővel bekéri a támogatott személy nyilatkozatát a lakásban a Lakástörvény 21. §-a alapján jog- és életvitelszerűen együttlakó személyekről, továbbá a bérbeadótól származó igazolást a lakásbérlet fennállásáról, valamint arról, hogy lakbér tartozása nem áll fenn.

(3) Ha a támogatott személy a nyilatkozattételt vagy az igazolás benyújtását a (2) bekezdés szerint nyitva álló határidőn belül megtagadja, elmulasztja, vagy a helyi lakásgazdálkodási szerv a nyilatkozat vagy a rendelkezésére álló egyéb adatok, információk alapján azt állapítja meg, hogy az igényjogosultság már nem áll fent, a lakbértámogatás megszüntetése és a jogosulatlanul felvett támogatás visszafizettetése érdekében, az állományilletékes parancsnok egyidejű tájékoztatása mellett öt munkanapon belül eljár a folyósításért felelős pénzügyi szervnél.

(4) A (3) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni akkor is, ha a támogatott személy a 211/A. § (1) bekezdésben foglalt kötelezettségét elmulasztotta és a helyi lakásgazdálkodási szerv azt állapítja meg, hogy a támogatott személy a folyósítottnál alacsonyabb összegű támogatásra lenne jogosult."

21. § Az R1. 213. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A 210. § (1a) bekezdése szerint, szolgálati érdekből áthelyezett]

"a) olyan hivatásos katonát, akinek a hivatásos szolgálati viszonya 2014. augusztus 1-jét megelőzően keletkezett, továbbá"

(a szolgálati helye szerinti településen vagy annak vonzáskörzetében - az egy évet meg nem haladó határozott időtartamú vezénylés esetét kivéve - kérelmére albérleti díj hozzájárulás illeti meg, ha szálló férőhelyen történő elhelyezése nem lehetséges.)

22. § Az R1. a következő 215/A. §-sal egészül ki:

"215/A. § (1) Nem kell alkalmazni a 215. § (2) bekezdés a) pontját akkor, ha az albérleti díj hozzájárulásra való jogosultság egyéb feltételeivel rendelkező személy lakás lízingjéhez történő támogatás megállapítását

a) a Ptk. szerinti közeli és vele együttköltöző hozzátartozók létszámában bekövetkezett változás miatt az albérleti díj hozzájárulással lízingelt lakáshoz képest másik, a méltányolható lakásigénynek megfelelő, a szolgálati hely szerinti településen vagy annak vonzáskörzetében lévő lakásra kéri,

b) házasságának felbontását vagy élettársi kapcsolatának megszűnését követően, a volt házastárs, élettárs által albérleti díj hozzájárulással lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri, ha a volt házastárs, élettárs részére ugyanarra a lakásra a folyósítás megszűnt,

c) az albérleti díj hozzájárulásban részesült házastársának, élettársának a támogatásra való igényjogosultsága megszűnése esetén a lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri, vagy

d) az albérleti díj hozzájárulásban részesült házastársának, élettársának halála miatt az elhunyt által lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri.

(2) Az (1) bekezdés b)-d) pontja élettárs esetében csak akkor alkalmazható, ha az együttélés folyamatosan, legalább öt évig tartott, vagy az élettársi kapcsolatból közös gyermek született."

23. § (1) Az R1. 217. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A folyósítást meg kell szüntetni, ha)

"c) a szolgálati helye szerinti vonzáskörzetben a hozzájárulásban részesülő személy vagy házastársa, élettársa továbbá a saját háztartásában nevelt kiskorú gyermeke, örökbe fogadott, mostoha vagy nevelt gyermeke - ideértve a felsoroltak közös tulajdonszerzését is - időközben a 214. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt feltételeknek megfelelő lakás tulajdonjogát, haszonélvezeti jogát, állami vagy önkormányzati tulajdonú lakás bérleti jogát megszerzi,"

(2) Az R1. 217. § (1) bekezdése a következő k) ponttal egészül ki:

(A folyósítást meg kell szüntetni, ha)

"k) a támogatásban részesülő személy a hozzájárulást nem a saját lakhatásának megoldására használta fel, vagy azzal más módon visszaélt."

24. § Az R1. a következő 218/A. §-sal egészül ki:

"218/A. § (1) A 7. § (4) bekezdésben megállapított feltételek hiányában, kérelemre az új szolgálati helyen történő szolgálat alatt is továbbfolyósítható a lakáslízinghez korábban ugyanarra a lakásra megállapított albérleti díj hozzájárulás, ha

a) a hivatásos és szerződéses katona eltérő vonzáskörzetben lévő szolgálati helyre történt kinevezésére, áthelyezésére, más szervhez egy évet meghaladó határozott vagy határozatlan időtartamra vezénylésére szolgálati érdekből, nem a saját kérelmére került sor,

b) az állományilletékes parancsnok az új szolgálati helyen, valamint az annak vonzáskörzetén kívüli lakhatáshoz erre az időtartamra a Hjt. 25. § (1) bekezdésében előírt engedélyt megadta,

c) a kérelmező az új szolgálati helye szerinti településen vagy annak vonzáskörzetében helyőrségi szállón történő elhelyezésen kívül más lakhatási támogatásban, továbbá utazási költségtérítésben nem részesül, és

d) a támogatott lakás helye és az új szolgálati hely szerinti település közforgalom számára nyitott, szilárd burkolatú úton mért távolsága nem haladja meg a 80 km-t.

(2) Az állományilletékes parancsnok haladéktalanul intézkedik a továbbfolyósítás megszüntetése iránt, ha

a) az (1) bekezdés b) pontja szerinti engedélyét visszavonta, vagy

b) az (1) bekezdés c) pontja szerinti valamely feltétel már nem áll fenn."

25. § Az R1. 237. §-a a következő (14) bekezdéssel egészül ki:

"(14) Más kormányzati szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyból, szolgálati viszonyból a honvédelmi szerv állományába áthelyezett személy részére más költségvetési szerv által nyújtott munkáltatói kölcsönt átvállalni csak akkor lehet, ha az ahhoz szükséges pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, és a támogatásban részesült személy esetében a munkáltatói kölcsönre való jogosultság e rendelet szerinti feltételei a 194. § (1) bekezdés h) pontjában foglaltak kivételével fennállnak."

26. § Az R1. XIX. Fejezete a következő 239/A. §-sal egészül ki:

"239/A. § (1) A honvédelmi szerv igényét, illetve a honvédelmi szervvel szembeni igényt peres, nem peres és peren kívüli eljárásokban a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel

a) a HM vagyonkezelésű lakások, nem lakás céljára szolgáló helyiségek elidegenítésével, továbbá ezen ingatlanok és a HM vagyonkezelésű szállóférőhelyek használatával, hasznosításával kapcsolatos ügyekben a lakás, nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetve szállóférőhely fekvése szerint illetékes helyi lakásgazdálkodási szerv képviseletében, illetve szervvel szemben,

b) a munkáltatói kölcsönnel, a vissza nem térítendő juttatással, továbbá a lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelet szerinti egyszeri pénzbeli támogatással, továbbá a lakás-kiürítési és cseretérítési díjjal kapcsolatos ügyekben a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv képviseletében, illetve szervvel szemben, valamint

c) az albérleti díj hozzájárulással, a lakbértámogatással, a lakásüzemeltetési hozzájárulással, a részleges lakás-felújítási átalánnyal, a lakás karbantartási költségtérítéssel, továbbá az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelet szerinti lakáspénzzel kapcsolatos ügyekben az állományilletékes honvédelmi szerv képviseletében, illetve szervvel szemben

kell érvényesíteni.

(2) A honvédelmi szerv igényét, illetve a honvédelmi szervvel szembeni igényt az (1) bekezdéstől eltérően a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv képviseletében, illetve szervvel szemben kell érvényesíteni, ha a peres, nem peres és peren kívüli eljárás tárgya

a) az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott ügyben a fővárosi lakásgazdálkodási szerv illetékességi körébe tartozó ingatlant, továbbá

b) az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott ügyben a HM mint állományilletékes honvédelmi szerv által megállapított támogatást

érint.

(3) Ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, a honvédelmi szerv igényének érvényesítése során a HM jogi képviselője az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ászr.) 1. § (1) bekezdés 1. pontja szerinti feltételek bármelyikét igazoló okirat vagy nyilatkozat megküldésével a HM közigazgatási államtitkárnál kezdeményezheti a követelés behajthatatlanságának megállapítását. Ha a követelés behajthatatlansága az Ászr. 1. § (1) bekezdés 1. pont b) alpontján alapul, a kezdeményezéshez

a) bérleti vagy használati díj-követelés esetén a bérbeadó szerv, és

b) a közüzemi díj- vagy egyéb követelés esetén a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv véleményét is

mellékelni kell."

27. § Az R1. a következő 244/D-E. §-sal egészül ki:

"244/D. § (1) E rendeletnek a lakhatással összefüggő egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 15/2015. (XII. 21.) HM rendelettel (a továbbiakban: R3.) megállapított rendelkezéseit - a (2) bekezdés figyelembevételével, a (3) bekezdésben és a 244/E. §-ban meghatározott kivétellel - az R3. hatálybalépésének időpontjában elbírálás alatt álló kérelmekre, valamint az R3. hatálybalépésének időpontjában hatályos szerződésekre is alkalmazni kell.

(2) E rendeletnek az R3.

a) 16. §-ával megállapított 179. § (2) bekezdését,

b) 17. § (1) bekezdésével megállapított 187. § (1) bekezdés c) pontját,

c) 18. § (2) bekezdésével megállapított 194. § (3a) bekezdését, valamint

d) 21. §-ával megállapított 213. § (2) bekezdés a) pontját

az R3. hatálybalépésekor elbírálás alatt álló, vissza nem térítendő juttatás, munkáltatói kölcsön és albérleti díj hozzájárulás iránti kérelmek esetében csak akkor kell alkalmazni, ha azok a kérelmezőre nézve kedvezőbb szabályokat állapítanak meg, mint a kérelem benyújtásának időpontjában hatályos rendelkezések. Az a)-d) pontban szereplő rendelkezések alkalmazása esetén a kérelem elbírálása során úgy kell eljárni, mintha a kérelmező a kérelmet az R3. hatálybalépésének napján nyújtotta volna be.

(3) E rendeletnek az R3. 17. § (2) bekezdésével megállapított 187. § (2) bekezdését az R3. hatálybalépését követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni.

244/E. § E rendeletnek az R3. 15. §-ával megállapított 172. § (3) bekezdését és az R3. 28. § (2) és (3) bekezdésével megállapított 2. és 3. mellékletét a fennálló helyőrségi szálló férőhely-bérletek vonatkozásában az R3. hatálybalépésétől számított harmadik hónap első napjától kell alkalmazni. A helyi lakásgazdálkodási szerv vezetője az érintett bérlőket a bérleti díj változásról az R3. hatálybalépésétől számított második hónap első napjáig írásban tájékoztatja."

28. § (1) Az R1. az 1. melléklet szerinti 1/A. melléklettel egészül ki.

(2) Az R1. 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az R1. a 3. melléklet szerinti 3. melléklettel egészül ki.

29. § Az R1.

a) 30. § (5) bekezdésében a "honvédelmi szerv állományába nem tartozó vagy a 9. § (1) bekezdés b) pontjának hatálya alá tartozó személy" szövegrész helyébe a "honvédelmi szerv állományába nem tartozó személy",

b) 39. § (2) bekezdésében a "Lakástörvény" szövegrész helyébe a "lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lakástörvény)",

c) 62. § (2) bekezdésében a "b)-c) pontjaiban foglalt esetekben" szövegrész helyébe a "b) pontja szerinti esetben",

d) 69. § (2) bekezdésében az "a Lakástörvény 25. §-ában foglalt" szövegrész helyébe az "a lakásbérleti szerződés felmondására irányadó törvényi",

e) 211. § (7) bekezdésében a "számla leadása" szövegrész helyébe a "számla, elektronikus számla vagy fizetési értesítő benyújtása",

f) 217. § (1) bekezdés j) pontjában a "részesül," szövegrész helyébe a "részesül, vagy",

g) 217. § (2) bekezdésében az "az (1) bekezdés b)-d) és f)-h) pontjában meghatározott megszüntető ok bekövetkezését" szövegrész helyébe az "a támogatással érintett lakásban együttlakó hozzátartozók számának csökkenését, továbbá az (1) bekezdés b)-d) és f)-h) pontjában meghatározott megszüntető ok bekövetkezését",

h) 218. § (9) bekezdésében az "Az eltérő vonzáskörzetben lévő településre" szövegrész helyébe az "A 218/A. §-ban foglalt kivétellel az eltérő vonzáskörzetben lévő településre", valamint

i) a 232. § f) pontjában az "és (2) bekezdés a) pontjában" szövegrész helyébe a "továbbá (2) bekezdés a) és c) pontjában"

szöveg lép.

30. § Hatályát veszti az R1.

a) 64. § (4) bekezdése,

b) 65. § (2) bekezdésében a "vagy a 31. § (1) bekezdés" szövegrész,

c) 66. § (1) bekezdésében és 67. § b) pontjában az " , illetőleg a 31. § (1) bekezdés" szövegrész,

d) 68. § (3) bekezdésében a " , valamint a 31. § (1) bekezdés" szövegrész,

e) 68. § (4) bekezdés b) pontjában a " , továbbá a 31. § (1) bekezdés" szövegrész,

f) 68. § (4) bekezdés c) pontjában a " , továbbá a 31. § (1) bekezdéstől" szövegrész,

g) 177. § (2) bekezdése,

h) 181. § (4) bekezdése és

i) 190. §-a.

2. A Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és nem lakáscélú helyiségek elidegenítésének feltételeiről szóló 8/2013. (VIII. 9.) HM rendelet módosítása

31. § A Honvédelmi Minisztérium rendelkezése alatt lévő lakások és nem lakáscélú helyiségek elidegenítésének feltételeiről szóló 8/2013. (VIII. 9.) HM rendelet 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A HM általi értékesítés esetén az adásvételi szerződést a HM képviseletében a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv állományába tartozó, a honvédelmi miniszter megbízólevelében kijelölt személy köti meg."

3. A lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelet módosítása

32. § A lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelet (a továbbiakban: R2.) a következő 3/A. és 3/B. §-sal egészül ki:

"3/A. § (1) Nem kell alkalmazni a 2. § (2) bekezdés a) pont aa) alpontját akkor, ha a lakáspénzre való jogosultság egyéb feltételeivel rendelkező személy lakáslízingjéhez történő támogatás megállapítását

a) a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti közeli és vele együttköltöző hozzátartozók létszámában bekövetkezett változás miatt a lakáspénzzel lízingelt lakáshoz képest másik, a méltányolható lakásigénynek megfelelő, a szolgálati hely szerinti településen vagy annak vonzáskörzetében lévő lakásra kéri,

b) házasságának felbontását vagy élettársi kapcsolatának megszűnését követően, a volt házastárs, élettárs által lakáspénzzel lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri, ha a volt házastárs, élettárs részére ugyanarra a lakásra a folyósítás megszűnt,

c) a lakáspénzben részesült házastársának, élettársának a támogatásra való igényjogosultsága megszűnése esetén a lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri, vagy

d) a lakáspénzben részesült házastársának, élettársának halála miatt az elhunyt által lízingelt lakás lízingjének folytatásához kéri.

(2) Az (1) bekezdés b)-d) pontja élettárs esetében csak akkor alkalmazható, ha az együttélés folyamatosan, legalább öt évig tartott, vagy az élettársi kapcsolatból közös gyermek született.

3/B. § (1) Az 1. § 4. pontjában megállapított feltételek hiányában az új szolgálati helyen történő szolgálat alatt is továbbfolyósítható kérelemre a lakáslízinghez korábban ugyanarra a lakásra megállapított lakáspénz, ha

a) a hivatásos és szerződéses katona eltérő vonzáskörzetben lévő szolgálati helyre történt kinevezésére, áthelyezésére, más szervhez egy évet meghaladó határozott vagy határozatlan időtartamra vezénylésére szolgálati érdekből, nem a saját kérelmére került sor,

b) az állományilletékes parancsnok az új szolgálati helyen, valamint az annak vonzáskörzetén kívüli lakhatáshoz erre az időtartamra a Hjt. 25. § (1) bekezdésében előírt engedélyt megadta,

c) a kérelmező az új szolgálati helye szerinti településen vagy annak vonzáskörzetében helyőrségi szállón történő elhelyezésen kívül más lakhatási támogatásban, továbbá utazási költségtérítésben nem részesül, és

d) a támogatott lakás helye és az új szolgálati hely szerinti település közforgalom számára nyitott, szilárd burkolatú úton mért távolsága nem haladja meg a 80 kilométert.

(2) Az állományilletékes parancsnok haladéktalanul intézkedik a továbbfolyósítás megszüntetése iránt, ha

a) az (1) bekezdés b) pontja szerinti engedélyét visszavonta, vagy

b) az (1) bekezdés c) pontja szerinti valamely feltétel már nem áll fenn."

33. § Az R2. 6. § (1) bekezdése a következő 16. ponttal egészül ki:

(Meg kell szüntetni a lakáspénz folyósítását, ha)

"16. a támogatott személy a lakáspénz folyósításának megkezdésétől számított 30 napon belül nem igazolja, hogy a támogatott lakástól eltérően bejelentett lakó- vagy tartózkodási helyről történő napi munkába járáshoz a honvédelmi szervtől utazási költségtérítésben nem részesül."

34. § (1) Az R2. 7. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A támogatott személy a saját háztartásában eltartott, olyan gyermekek számában bekövetkezett csökkenést, akik után a 4. § (4) bekezdése alapján lakáspénz-kiegészítésben részesül, továbbá a 6. § (1) bekezdés 1-6., 9., 10. és 13. pontjában megjelölt megszüntető ok bekövetkezését köteles haladéktalanul bejelenteni az állományilletékes parancsnoknak és az illetékes helyi lakásgazdálkodási szervnek. A támogatott személy a bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt jogosulatlanul felvett lakáspénzt köteles annak törvényes kamatával együtt egyösszegben visszafizetni. Erre a támogatott személyt a lakáspénz megállapításakor figyelmeztetni kell."

(2) Az R2. 7. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha a támogatott körülményeiben olyan változás következik be, amely alapján magasabb összegű támogatásra válna jogosulttá, a magasabb összegű támogatás kizárólag az erre irányuló kérelem benyújtásának napjától állapítható meg."

35. § Az R2. 10. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az egyszeri pénzbeli támogatásra vonatkozó igénylés már abban az évben benyújtható és nyilvántartásba vehető, amikor a hivatásos katona az 51. életévét betöltötte, de az csak az 52. életév betöltését követően teljesíthető."

36. § Az R2.

a) 6. § (1) bekezdés 15. pontjában a "tegyen szert." szövegrész helyébe a "tegyen szert, vagy", valamint

b) 6. § (3) bekezdésében az "Az olyan szolgálati hely szerinti" szövegrész helyébe az "A 3/B. §-ban foglalt kivétellel az olyan szolgálati hely szerinti"

szöveg lép.

4. Záró rendelkezések

37. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A 30. § h) pontja 2015. december 31-én lép hatályba.

Dr. Simicskó István s. k.,

honvédelmi miniszter

1. melléklet a 15/2015. (XII. 21.) HM rendelethez

"1/A. melléklet a 19/2009. (XII. 29.) HM rendelethez

A lakáskiürítési és cseretérítés megállapítása szempontjából kiemelt települések jegyzéke

1. Balatonkenese

2. Budakeszi

3. Budaörs

4. Budapest

5. Debrecen

6. Győr

7. Hódmezővásárhely

8. Kaposvár

9. Kecskemét

10. Pápa

11. Pusztavacs

12. Szentendre

13. Szentes

14. Székesfehérvár

15. Szolnok

16. Tata

17. Tápiószecső

18. Veszprém"

2. melléklet a 15/2015. (XII. 21.) HM rendelethez

"2. melléklet a 19/2009. (XII. 29.) HM rendelethez

A helyőrségi szállók általános forgalmi adót nem tartalmazó bérleti (használati) díja

1. Szállóférőhely egyhavi bérleti díja

ABC
1Szoba nagyságaÖnálló fürdőhelyiséggel
és WC-vel rendelkező szoba férőhelyének bérleti
(használati) díja
Önálló fürdőhelyiséggel
és WC-vel nem rendelkező
szoba férőhelyének bérleti (használati) díja
21 ágyas szobában10 000 Ft6 000 Ft
32 ágyas szobában6 000 Ft5 000 Ft
43 ágyas szobában5 000 Ft4 500 Ft
54 vagy több ágyas
szobában
4 000 Ft3 500 Ft

2. A családi (garzon) szálló lakóegységek egyhavi bérleti díja: 10 000 Ft.

3. Az alkalomszerű szállóelhelyezés esetén a szállóférőhely idegenforgalmi adó nélkül számított használati díja

a) a honvédelmi szerv állományába tartozó személyek és a velük közösen elszállásolt, a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti közeli hozzátartozóik esetében 1000 Ft/éjszaka,

b) az a) alpontban foglaltakon kívüli minden egyéb esetben 2500 Ft/éjszaka."

3. melléklet a 15/2015. (XII. 21.) HM rendelethez

"3. melléklet a 19/2009. (XII. 29.) HM rendelethez

Kiemelt helyőrségi szállók jegyzéke

1. 1135 Budapest, Hun u. 8.

2. 1149 Budapest, Mexikói út 49."

Tartalomjegyzék