58/2016. (III. 25.) Korm. rendelet
a közszolgálati tisztviselők képesítési előírásairól szóló 29/2012. (III. 7.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 259. § (1) bekezdés 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A közszolgálati tisztviselők képesítési előírásairól szóló 29/2012. (III. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"10. § (1) Azt a közszolgálati tisztviselőt, aki a területi államigazgatási szervezetrendszer átalakításával összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 70/2015. (III. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Módr1.) hatálybalépésekor feladatköre ellátására e rendeletnek a Módr1. hatálybalépését megelőzően hatályos szabályai alapján képesítettnek minősült, feladatköre megváltozásáig képesítettnek kell tekinteni.
(2) Ha a fővárosi és megyei kormányhivatalnál lévő integrált ügyfélszolgálati feladatkör betöltéséhez szükséges kormányablak ügyintézői vizsga megszerzésére irányuló képzés a kormányzati szolgálati jogviszony létesítésének időpontjához képest csak később indul, a kormányablak ügyintéző vizsgát a képzés indulásától számított egy éven belül kell sikeresen teljesíteni."
2. § Az R. 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
3. § Az R. 3. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet az 58/2016. (III. 25.) Korm. rendelethez
1. Az R. 1. melléklet 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. Belső ellenőrzési feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
Felsőoktatásban szerzett gazdaságtudományi, jogi, közszolgálati, gazdasági mérnöki, a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vételéről szóló kormányrendelet szerinti szakképzettség; vagy felsőoktatásban szerzett szakképzettség és okleveles pénzügyi revizori, pénzügyi-számviteli szakellenőri, ellenőrzési szakelőadó, okleveles könyvvizsgálói, költségvetési ellenőri, mérlegképes könyvelői, a Belső Ellenőrök Nemzetközi Szervezetének okleveles belső ellenőri, az Information Systems Audit and Control Association (ISACA) Nemzetközi Szervezetének okleveles informatikai rendszerellenőri (CISA), közigazgatási gazdálkodási és ellenőrzési szakértői, költségvetési ellenőri, felsőfokú államháztartási, államháztartási gazdálkodási és ellenőrzési, elektronikus információbiztonsági vezetői, integritás tanácsadói szakképesítés."
2. Az R. 1. melléklet 14. pontjában a "kormányablak ügyintézői szakképesítés" szövegrész helyébe a "kormányablak ügyintézői vizsga" szöveg lép.
2. melléklet az 58/2016. (III. 25.) Korm. rendelethez
1. Az R. 3. melléklet 30. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"30. Dokumentáció, ügyiratkezelés és könyvtáros feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
egyetemi vagy főiskolai szintű bölcsészettudományi [ezen belül könyvtáros, művelődésszervező, művelődési (és felnőttképzési) menedzser] vagy pedagógus szakképzettség; főiskolai szintű közgazdász, államigazgatási és szociális igazgatási vagy rendészeti felsőoktatásban szerzett igazgatásrendészeti szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és levéltáros, ügyvitelszervezői, rendszerszervezői szakképesítés.
A II. besorolási osztályban:
középiskolai végzettség és iratkezelő, ügyvitelszervező szakképesítés, kormányablak ügyintézői vizsga, vagy középiskolai végzettség és az OKJ szerint: irodavezető, nyilvántartási és okmányügyintéző, könyvtáros asszisztens vagy számítástechnikai szakképesítés."
2. Az R. 3. melléklet 65. pont b) alpont bi)-bj) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a b) alpont a következő bk)-bm) ponttal egészül ki:
[Belső ellenőrzési feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
más, olyan felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, amely nem az a) pontban meghatározott felsőfokú végzettség és emellett]
"bi) felsőfokú költségvetési,
bj) felsőfokú államháztartási,
bk) államháztartási gazdálkodási és ellenőrzési,
bl) elektronikus információbiztonsági vezetői, vagy
bm) integritás tanácsadói"
(szakképesítéssel rendelkezik.)
3. Az R. 3. melléklet 83. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"83. Személyiadat, lakcím-, közlekedési, bűnügyi nyilvántartási és adatszolgáltatási feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
jogász szakképzettség; államigazgatási és szociális igazgatási vagy rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és nyilvántartási és okmányügyintéző, számítástechnikai szakképesítés vagy kormányablak ügyintézői vizsga.
A II. besorolási osztályban:
középiskolai végzettség és közgazdasági szakképesítés vagy középiskolai végzettség és az OKJ szerint: számítástechnikai vagy nyilvántartási és okmányügyintéző szakképesítés; középiskolai végzettség és anyakönyvi szakvizsga vagy középiskolai végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga."
4. Az R. 3. melléklet 103. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: "103. Okmányügyi szakfelügyeleti és koordinációs feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
jogász szakképzettség; államigazgatási és szociális igazgatási vagy rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga, ügyvitelszervező, rendszerszervező, nyilvántartási és okmányügyintéző vagy számítástechnikai szakképesítés."
5. Az R. 3. melléklet 126. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"126. Titkársági és igazgatási feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
egyetemi szintű jogász, szociálpolitikus vagy közgazdasági felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű hittudományi, bölcsészettudományi és egyes társadalomtudományi felsőoktatásban szerzett szakképzettség, informatikatanár (számítástechnika-tanár), mérnökinformatikus vagy műszaki menedzser szakképzettség; pénzügyi, számviteli, gazdálkodási szakirányú közgazdász, államigazgatási és szociális igazgatási felsőoktatásban szerzett szakképzettség vagy személyügyi szervező, vagy rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga; katonai felsőoktatást folytató intézményben (jogelőd intézményében) szerzett katonai vezető (parancsnok) szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és felsőfokú pénzügyi, számviteli vagy ügyvitelszervezői és rendszerszervezői szakképesítés.
A II. besorolási osztályban:
középiskolai végzettség; középiskolai végzettség és közgazdasági szakképesítés; középiskolai végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga; közgazdasági szakközépiskolai általános ügyintéző titkár (menedzserasszisztens) szakképesítés; középiskolai végzettség és az OKJ szerint: valamely középfokú (ügyintézői szintű) pénzügyi-számviteli, általános gazdasági és statisztikai ügyintéző, vállalkozási ügyintéző, igazgatási ügyintéző-ügykezelő, irodavezető, nyilvántartási és okmányügyintéző, jogi asszisztens, idegen nyelvi titkár, ügyvitelszervezői és rendszerszervezői, legalább középfokú számítástechnikai szakképesítés vagy katonai kiképző, védelmi igazgatási szakelőadó, honvéd zászlós, honvéd tiszthelyettes szakképesítés."
6. Az R. 3. melléklet 128. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"128. Útlevélkérelem hatósági feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
jogász szakképzettség; államigazgatási és szociális igazgatási vagy rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga vagy nyilvántartási és okmányügyintéző szakképesítés.
A II. besorolási osztályban:
középiskolai végzettség és közgazdasági szakképesítés; középiskolai végzettség és kormányablak ügyintézői vizsga vagy középiskolai végzettség és az OKJ szerint: nyilvántartási és okmányügyintéző vagy számítástechnikai szakképesítés."
7. Az R. 3. melléklete a következő 151. ponttal egészül ki:
"151. Arcképelemzési, kiértékelési tevékenységet támogató feladatkör
Az I. besorolási osztályban:
jogász szakképzettség; államigazgatási felsőoktatásban szerzett szakképzettség; kriminológus szakképzettség; humánbiológus-antropológus szakképzettség; biológus szakképzettség; egészségügyi felsőoktatásban szerzett szakképzettség; egészségügyi mérnök szakképzettség; rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképzettség.
A II. besorolási osztályban:
középiskolai érettségi végzettség és egészségügyi szakterületen szerzett OKJ-s szakképesítés; egészségügyi szakközépiskolai oktatásban szerzett érettségi végzettség."
8. Az R. 3. melléklet 65. pont a) alpont aa) pontjában az "okleveles közigazgatási menedzser" szövegrész helyébe az "okleveles közigazgatási menedzser, gazdasági mérnök" szöveg lép.