11/2018. (V. 30.) BM rendelet
a belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi feladatokat ellátó szervek parancsnoki nyomozásának különös szabályairól
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (4) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdés 2., 8., 19. és 20. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. Általános rendelkezések
1. § E rendelet alkalmazásában
1. katona: a belügyminiszter irányítása alatt álló rendvédelmi feladatokat ellátó szerv hivatásos állományának tagja,
2. parancsnok: a parancsnoki nyomozás lefolytatására hatáskörrel rendelkező állományilletékes parancsnok vagy parancsnoki nyomozásra jogosult vezető,
3. ügyész: a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 700. § (1) bekezdése alapján a katonai büntetőeljárásban eljáró ügyész.
2. A katonai nyomozó hatóságra vonatkozó különös rendelkezések
2. § A katona ellen indított katonai büntetőeljárásban - ha a nyomozást nem az ügyész végzi - a következő esetekben az állományilletékes parancsnok helyett parancsnoki nyomozásra jogosult vezetőként
1. az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervnél
a) az országos rendőrfőkapitány jár el a kinevezési jogkörébe tartozó vezető esetében,
b) az országos rendőrfőkapitány jár el az Országos Rendőr-főkapitányság teljes hivatásos állománya vonatkozásában,
c) a Készenléti Rendőrség parancsnoka jár el a Készenléti Rendőrség teljes hivatásos állománya vonatkozásában,
d)[1] a vármegyei vagy fővárosi rendőr-főkapitányság vezetője jár el az általa irányított szervek hivatásos állománya vonatkozásában,
2. a büntetés-végrehajtás szervezeténél
a) a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka jár el a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka és parancsnokának helyettesei, a büntetés-végrehajtási intézmény vezetője és vezetőjének helyettese, valamint a büntetés-végrehajtási gazdálkodó szervezethez vezényelt ügyvezető esetében,
b) a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka vagy a büntetés-végrehajtási intézmény vezetője jár el a vezetése alatt álló szervtől a büntetés-végrehajtási gazdálkodó szervezethez vezényelt esetében,
3. a hivatásos katasztrófavédelmi szervnél a főigazgató jár el a kinevezési jogkörébe tartozó vezető esetében, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti helyi szerv vezetőinek kivételével,
4.[2]
3. § Ha a bűncselekményt a vezénylés ideje alatt követték el, a belügyminiszter irányítása alá tartozó, másik rendvédelmi feladatokat ellátó szervhez vezényelt katona vonatkozásában a vezénylés helye szerinti parancsnok jogosult eljárni.
4. § A nemzetközi kötelezettségvállalás alapján külföldön szolgálatot teljesítő katona vonatkozásában a szolgálati hely szerinti magyar szervezet állományilletékes parancsnoka jár el katonai nyomozó hatóságként, ha a bűncselekményt a külföldi szolgálat teljesítése alatt követte el.
5. § (1) Az ismeretlen tettes által elkövetett bűncselekmény tekintetében - az elkövető ismertté válásáig - az elkövetés helye szerint illetékes parancsnok jogosult eljárni.
(2) A büntetés-végrehajtás szervezete tekintetében az ismeretlen tettes által szállítójárművön elkövetett bűncselekmény tekintetében a szállítójárművet használó büntetés-végrehajtási szerv parancsnoka jogosult eljárni.
6. § Az országos parancsnok az ügy jelentőségére tekintettel vagy az ügyész javaslatára az ügy nyomozását magához vonhatja az alárendeltségébe tartozó parancsnoktól, továbbá a parancsnoki nyomozás lefolytatására más parancsnoki nyomozásra jogosult vezetőt jelölhet ki.
3. A nyomozótiszt
7. § (1) Nyomozótisztként a parancsnok által vezetett szervezeti egység legalább tiszti rendfokozatú
a) jogi egyetemi végzettséggel,
b) a Rendőrtiszti Főiskolán vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán szerzett felsőfokú végzettséggel vagy
c) felsőfokú végzettséggel és felsőfokú rendészeti szakképesítéssel
rendelkező azon tagja járhat el, akit e feladatok ellátásával a parancsnok írásban megbízott.
(2) A munkaköri leírásban a nyomozótiszti feladatok ellátását szerepeltetni kell.
(3) A nyomozótiszti megbízás megszűnik, ha azt a parancsnok írásban visszavonja.
(4) A nyomozótiszti megbízásról, valamint a megbízás visszavonásáról a parancsnok az ügyészt a döntést követő 8 napon belül értesíti.
8. § (1) A büntetés-végrehajtási szervezetnél a nyomozótiszt megbízása vonatkozhat
a) egy büntetés-végrehajtási szervnél történő nyomozótiszti feladatok ellátására,
b) több büntetés-végrehajtási szervnél történő nyomozótiszti feladatok ellátására (a továbbiakban: körzetesítés).
(2) Körzetesítés esetén a nyomozótisztet a körzet központjaként meghatározott büntetés-végrehajtási szerv parancsnoka - a körzethez tartozó büntetés-végrehajtási szervek parancsnokainak előzetes egyetértésével - bízza meg.
9. § A nyomozótisztek rendszeres, szervezett szakmai képzéséről a parancsnok, valamint az ügyészség gondoskodik. A képzéshez, valamint a nyomozótiszti feladat ellátáshoz szükséges feltételeket a parancsnok biztosítja.
10. § (1) A nyomozás elrendelésekor a parancsnok - ha nem személyesen jár el - kijelöli az ügyben eljáró nyomozótisztet.
(2) A nyomozótiszt a nyomozás megindulásától folyamatosan végzi azokat az eljárási cselekményeket, amelyek nem tartoznak a parancsnok kizárólagos döntési hatáskörébe. A Be. 708. §-a szerinti határozatok, előterjesztések tervezeteit a nyomozótiszt készíti el.
(3) A nyomozótiszt a parancsnokot minden lényeges körülményről tájékoztatja.
4. A nyomozószerv
11. § (1) Nyomozószerv az általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervnél, a Terrorelhárítási Központnál, valamint a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál működik.
(2) Nyomozószervként
a) az Országos Rendőr-főkapitányság,
b)[3] a vármegyei, fővárosi rendőr-főkapitányság,
c) az egyes rendőri feladatok ellátására törvényben vagy kormányrendeletben létrehozott más rendőri szerv,
d) a Terrorelhárítási Központ, valamint
e) a Nemzeti Védelmi Szolgálat
szervezeti és működési szabályzatában a fegyelmi döntések előkészítésére megjelölt szervezeti elem jár el.
12. § A nyomozószerv tagjára a nyomozótisztre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy
a) a nyomozószerv tagjának a 7. § (1) bekezdése szerinti megbízására nem kerül sor, és a parancsnok az ügyészt akkor értesíti, ha a hivatásos állomány tagja a nyomozószerv állományába vagy onnan áthelyezésre kerül,
b) a nyomozás elrendelésekor a parancsnok a nyomozószervet jelöli ki a nyomozás lefolytatására.
5. A parancsnoki nyomozás különös szabályai
13. § Az újabb bűncselekmények megelőzése érdekében a nyomozás során fokozott figyelmet kell fordítani a bűncselekmény elkövetését elősegítő vagy megkönnyítő okok, körülmények felderítésére.
14. § A nyomozás során be kell szerezni és az ügyirat részeként kell kezelni
a) a terhelt minősítését, a dicséreteiről és fenyítéseiről szóló kimutatást, továbbá
b) az illetményszámfejtést végző szervnek a terhelt illetményéről szóló igazolását.
15. § Ha a parancsnok az általános megelőzés, a katonai rend és fegyelem megszilárdítása érdekében indokoltnak tartja, hogy a bíróság a tárgyalást a Be. 509. § (2) bekezdése alapján ne a bíróság hivatalos helyiségében, hanem a rendvédelmi feladatokat ellátó szerv hivatalos helyiségében tartsa meg, ennek indítványozására az ügyésznek javaslatot tesz.
16. § Ha a folyamatban lévő parancsnoki nyomozás során olyan adat merül fel, amely alapján a parancsnok megítélése szerint előkészítő eljárás lefolytatásának lenne helye, a parancsnok előkészítő eljárást kezdeményezhet a lefolytatásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervnél.
6. Záró rendelkezések
17. § Ez a rendelet 2018. július 1-jén lép hatályba.
18. §[4]
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 50/2022. (XII. 27.) BM rendelet 11. §-a. Hatályos 2023.01.01.
[2] Hatályon kívül helyezte a 4/2023. (III. 2.) MK rendelet 10. § a) pontja. Hatálytalan 2023.03.10.
[3] Módosította az 50/2022. (XII. 27.) BM rendelet 11. §-a. Hatályos 2023.01.01.
[4] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. §-a alapján.