2019. évi XIX. törvény
a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény módosításáról
1. § A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) 37. § (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
(A felsőoktatási intézményekben - a szervezeti és működési szabályzatban meghatározottak alapján - a következő magasabb vezetői megbízások adhatók)
"f) nem állami felsőoktatási intézmény esetében az elnök."
2. § Az Nftv. 73. § (3) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A fenntartó)
"f) nem állami felsőoktatási intézményben megbízza az elnököt és a kancellárt - utóbbi hiányában a magasabb vezetőként (vezető állású munkavállalóként) foglalkoztatott gazdasági vezetőt -, illetve visszavonja a megbízásukat;"
3. § Az Nftv. 84. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A (2) és (4) bekezdésben meghatározott hozzájárulások, támogatások fedezetét - a (4) bekezdés e) pontjában meghatározott hozzájárulás, támogatás, illetve a 117/C. § (3) bekezdése szerinti felsőoktatási intézmény részére biztosított a (2) és (4) bekezdésben meghatározott hozzájárulás, támogatás fedezetét ide nem értve - a miniszter által vezetett minisztérium fejezetében kell megtervezni, elszámolni."
4. § (1) Az Nftv. 94. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:
"(2) A magán felsőoktatási intézmények a 12. § (7) és (8) bekezdésében, 13. § (7) bekezdés e) pontjában, a 29. § (1) bekezdésében, a 37. § (1) bekezdés e) pontjában és (3)-(6) bekezdésében, a 83. § (1) és (5) bekezdésében foglalt rendelkezésektől, továbbá a 13. § (5) bekezdésében előírt nyelvi követelmény nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirattal való igazolási kötelezettségétől a szervezeti és működési szabályzatukban eltérhetnek azzal, hogy a 37. § (1) bekezdésében meghatározottak mellett magasabb vezetőként (vezető állású munkavállalóként) gazdasági vezetőt foglalkoztatnak. Magán felsőoktatási intézményekben a 13/B-13/D. § nem alkalmazható.
(2a) A magán felsőoktatási intézményben megbízott kancellár foglalkoztatására magasabb vezetőként (vezető állású munkavállalóként) kerülhet sor. A magán felsőoktatási intézményben foglalkoztatott kancellárra - az alapító okirat eltérő rendelkezése hiányában - a 13/A. §-ban foglaltakat kell megfelelően alkalmazni, azzal, hogy a 37. § (4a) bekezdése nem alkalmazható. Ha a magán felsőoktatási intézményben kancellár foglalkoztatására kerül sor, a felsőoktatási intézmény a (2) bekezdés szerinti magasabb vezetőként (vezető állású munkavállalóként) foglalkoztatott gazdasági vezetőre vonatkozó rendelkezéstől eltérhet.
(2b) A magán felsőoktatási intézmény alapító okirata úgy is rendelkezhet, hogy - a felsőoktatási intézménynek a kutatás és a tanítás tartalmával és módszereivel kapcsolatban az Alaptörvényben biztosított önállóságát nem sértve - az intézményi munkaszervezet vezetésére, valamint a fenntartó által meghatározott feladatok ellátására elnöki tisztség hozható létre. Az elnök a feladatai teljesítéséhez szükséges mértékben egyetértési jogot gyakorol a rektori hatáskörök tekintetében, és részt vesz az intézmény képviseletében. Egyebekben feladatai teljesítése körében a rektorral és a kancellárral - illetve ahol kancellár nem került megbízásra, a gazdasági vezetővel - együttműködik. Az elnök véleményezi a rektorjelöltre vonatkozó személyi javaslatot és ellátja az e törvényben, az alapító okiratban, valamint a szervezeti és működési szabályzatban foglalt feladatokat, azzal, hogy feladatköre az oktatási-kutatási tevékenység vezetéséhez - különösen a 12. § (1) bekezdésében, a 13. § (7) bekezdés a) pont ab)-ac) alpontban, és b)-c) pontban, a 16. § (4) bekezdésében, a 29. § (2) és (3) bekezdésében, a 31. § (6)-(7) bekezdésben, az 52. § (8) bekezdésében, az 59. § (1) bekezdés f) pontjában, a 69. § (1) és (2) bekezdésében, a 72. § (2) bekezdésében, a 75. § (1) bekezdésében - a rektor számára biztosított hatáskörök gyakorlására nem terjedhet ki. Ha a magán felsőoktatási intézményben elnöki tisztség kerül létrehozásra, azt a rektor is betöltheti. Ugyanazon személy egyidejűleg elnöki és kancellári - ennek hiányában gazdasági vezetői - megbízást nem láthat el."
(2) Az Nftv. 94. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A magán felsőoktatási intézmény alapító okirata a 12. § (3) bekezdésében és a 73. § (3) bekezdésében foglaltaktól eltérően úgy is rendelkezhet, hogy a fenntartó hagyja jóvá a felsőoktatási intézmény költségvetését, a számviteli rendelkezések alapján elkészített éves beszámolóját, szervezeti és működési szabályzatát, intézményfejlesztési, vagyongazdálkodási tervét, gazdálkodó szervezet alapítását, gazdálkodó szervezetben történő részesedés szerzését, valamint a fenntartó írja ki a rektori pályázatot.
(6a) A magán felsőoktatási intézmény alapító okirata a 12. § (3) bekezdés d) pontjában foglaltaktól eltérően úgy is rendelkezhet, hogy a szenátus javaslatot tesz a rektori pályázati felhívás tartalmára és véleményezi a rektori pályázatokat, továbbá értékeli a rektor vezetői tevékenységét."
5. § Az Nftv. 69. alcíme a következő 114/L. §-sal egészül ki:
"114/L. § A Budapesti Corvinus Egyetem a 2019/2020. tanév őszi félévében jogosult a 46. § (1) bekezdés a) pontja szerinti képzés meghirdetésére, a 2019/2020. tanév tavaszi félévében első évfolyamon kezdődő és azt követően meghirdetett képzéseit - a 117/C. § (11) bekezdés szerinti megállapodás hiányában - önköltséges képzésként folytatja."
6. § Az Nftv. 70. alcíme a következő 117/C. §-sal egészül ki:
"117/C. § (1) A 4. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fenntartó által működtetett felsőoktatási intézmény fenntartói joga mint vagyoni értékű jog - a Kormány külön engedélyével - a Kormány által létrehozott alapítványra átruházható. A fenntartóváltás az 1. mellékletnek a felsőoktatási intézmény tekintetében történt módosításáról szóló törvény hatálybalépésének napján hatályosul.
(2) Az (1) bekezdés szerinti fenntartóváltás a felsőoktatási intézmény
a) költségvetési szervi jogállását megszünteti,
b) 5. § (1) bekezdésében meghatározott jogalanyiságát nem érinti.
(3) A fenntartóváltást követően a felsőoktatási intézmény - a kizárólag a költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmény által gyakorolható jogosultságok és kötelezettségek kivételével - általános és kizárólagos jogutódja az (1) bekezdés szerinti fenntartóváltással érintett, a Kormány külön döntésében megjelölt, felsőoktatási intézménynek.
(4) A jogutódlás a felsőoktatási intézménnyel szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá, és arra való hivatkozással szerződésszegési igényt vagy biztosíték nyújtására vonatkozó igényt nem lehet érvényesíteni.
(5) A fenntartóváltás következtében a felsőoktatási intézmény mint munkáltató által foglalkoztatott közalkalmazottak közalkalmazotti jogviszonya a fenntartói jog átszállásának időpontjában megszűnik és - a (7) és (8) bekezdésben meghatározottak szerint - a megszűnését követő nappal munkaviszonnyá alakul. A munkáltató és foglalkoztatott közötti jogállásváltozásra a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 25/A. § (7) bekezdésében foglaltakat, valamint a 37. § (2) bekezdés c) pont rendelkezéseit kell alkalmazni.
(6) Az (5) bekezdés szerinti jogállásváltozás folytán létesített munkaviszony első
a) évében a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénynek a munkáltatói felmentésre,
b) öt évében a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvénynek a jubileumi jutalomra
vonatkozó szabályait még alkalmazni kell. Az a) és b) pontban megjelölt időszak elteltét követően a munka törvénykönyve vonatkozó rendelkezései alkalmazandóak.
(7) A 37. § szerinti magasabb vezetők és vezetők vezetői megbízása esetén a közalkalmazotti jogviszony a kinevezés szerint alakul át munkaviszonnyá, ezzel egyidejűleg a létrejött munkaszerződés a vezetői megbízás határozott idejére és annak tartalma szerint - a (8) bekezdésben meghatározott eltéréssel - módosul. A vezetői megbízás lejáratát követően a munkaviszony a felek eltérő megállapodása hiányában a korábbi munkaszerződésre módosul vissza azzal, hogy a munka törvénykönyve munkaszerződés módosítására vonatkozó rendelkezéseit alkalmazni kell.
(8) Amennyiben a felsőoktatási intézmény 37. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott, valamint a 94. § (2a) bekezdés alkalmazása esetén a 37. § (1) bekezdés e) pontja szerinti magasabb vezetője vezetői megbízása az (1) bekezdés szerinti fenntartóváltás időpontját megelőző, illetve követő három hónapos időszakon belül járna le és az arra jogosult a magasabb vezetői feladatra újabb személyt nem bízott meg, a 37. § (1) bekezdés a) és e) pontja szerinti magasabb vezető vezetői megbízása az adott magasabb vezetői feladat ellátására kiírt vezetői pályázat eredményes lebonyolításáig, ennek hiányában a vezetői feladat ellátására való megbízásig, de legfeljebb a fenntartóváltás időpontjától számított egyéves időtartamra meghosszabbodik, azzal, hogy ebben az esetben a 37. § (3) és (6) bekezdésében előírt korlátozások nem alkalmazhatók.
(9) Az (1) bekezdés szerinti fenntartóváltás során az Nkt. 84. § (3) bekezdése szerinti tilalmat, az Nkt. 83. § (4)-(6) bekezdésében és 84. § (7) bekezdésében meghatározott eljárási szabályokat nem kell alkalmazni.
(10) A magán felsőoktatási intézmény által meghirdetett azon ösztöndíj esetében, amely a képzés felsőoktatási intézmény által meghatározott költségét fedezi, a (3) bekezdés szerinti magán felsőoktatási intézmény a felsőoktatási felvételi eljárásban a magán felsőoktatási intézmény által finanszírozott ösztöndíjas képzés meghirdetését is kezdeményezheti. A felsőoktatási információs rendszer működtetéséért felelős szerv a felvételi eljárás során az ösztöndíjas képzést és az arra történő jelentkezést a 46. § (1) bekezdés a) pontja szerinti képzésként hirdeti meg, azzal, hogy a képzést támogató szervezetre külön tájékoztatást tesz közzé. A magán felsőoktatási intézmény által meghirdetett ösztöndíjas képzésre történő felvételi jelentkezés során a felsőoktatási információs rendszer működtetéséért felelős szerv a felsőoktatási intézménnyel kötött együttműködési megállapodásban meghatározott feltételekkel hoz az ösztöndíjas képzésre vonatkozó besorolási döntést. Az ilyen képzésben részt vevő hallgató a képzés finanszírozása szempontjából önköltséges hallgatónak minősül. E képzésre a 46. § (4) bekezdésében, 47-48. §-ban, 48/A-48/S. §-ában foglaltak nem alkalmazhatók.
(11) A (3) bekezdés szerinti magán felsőoktatási intézmény - feltéve, hogy a Kormány a támogatásra megállapodásban vállalt kötelezettséget - a megállapodásban foglalt feltételek mellett lehet jogosult a 84. § (2) és (4) bekezdésben meghatározott támogatásokra. E támogatások fedezetét a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter által vezetett minisztérium költségvetési fejezetében kell megtervezni, elszámolni."
7. § Az Nftv. 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
8. § Az Nftv.
a) 13. § (1) bekezdésében a "jogszabály, a szervezeti és működési szabályzat" szövegrész helyébe a "jogszabály, az alapító okirat, a szervezeti és működési szabályzat",
b) 88. § (2) bekezdésében az "osztalék terhére" szövegrész helyébe az "osztalék, továbbá a Kormány által társasági üzletrész vásárlása céljára biztosított támogatás terhére"
szöveg lép.
9. § Hatályát veszti az Nftv.
aa) e) pont ec) alpontja,
ab) g) pont ga) alpontja,
b) 96. § (6) bekezdés b) pontja.
10. § (1) Ez a törvény - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) A 7. § és az 1. melléklet 2019. július 1-jén lép hatályba.
Áder János s. k.,
köztársasági elnök
Lezsák Sándor s. k.,
az Országgyűlés alelnöke
1. melléklet a 2019. évi XIX. törvényhez
"1. melléklet a 2011. évi CCIV. törvényhez
Magyarország államilag elismert felsőoktatási intézményei
A | B | C | |
1. | I. EGYETEMEK | ||
2. | I/A. Állami egyetemek | ||
3. | Állatorvostudományi Egyetem, Budapest | ||
4. | Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Budapest | ||
5. | Debreceni Egyetem, Debrecen | ||
6. | Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest | ||
7. | Kaposvári Egyetem, Kaposvár | ||
8. | Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest | ||
9. | Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest | ||
10. | Magyar Táncművészeti Egyetem, Budapest | ||
11. | Miskolci Egyetem, Miskolc | ||
12. | Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Budapest | ||
13. | Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapest | ||
14. | Óbudai Egyetem, Budapest | ||
15. | Pannon Egyetem, Veszprém | ||
16. | Pécsi Tudományegyetem, Pécs | ||
17. | Semmelweis Egyetem, Budapest | ||
18. | Soproni Egyetem, Sopron | ||
19. | Szegedi Tudományegyetem, Szeged | ||
20. | Szent István Egyetem, Gödöllő | ||
21. | Széchenyi István Egyetem, Győr | ||
22. | Színház- és Filmművészeti Egyetem, Budapest | ||
23. | Testnevelési Egyetem, Budapest | ||
24. | I/B. Nem állami egyetemek | ||
25. | Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem, Budapest | ||
26. | Budapesti Corvinus Egyetem, Budapest | ||
27. | Debreceni Református Hittudományi Egyetem, Debrecen | ||
28. | Evangélikus Hittudományi Egyetem, Budapest | ||
29. | Károli Gáspár Református Egyetem, Budapest | ||
30. | Közép-európai Egyetem, Budapest | ||
31. | Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem, Budapest | ||
32. | Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest | ||
33. | II. ALKALMAZOTT TUDOMÁNYOK EGYETEMEI | ||
34. | II/A. Állami alkalmazott tudományok egyetemei | ||
35. | Budapesti Gazdasági Egyetem, Budapest | ||
36. | Dunaújvárosi Egyetem, Dunaújváros | ||
37. | Eszterházy Károly Egyetem, Eger | ||
38. | Nyíregyházi Egyetem, Nyíregyháza | ||
39. | Neumann János Egyetem, Kecskemét |
40. | II/B. Nem állami alkalmazott tudományok egyetemei | ||
41. | Budapesti Metropolitan Egyetem, Budapest | ||
42. | Edutus Egyetem, Tatabánya | ||
43. | Kodolányi János Egyetem, Orosháza | ||
44. | Milton FriedmanEgyetem, Budapest | ||
45. | III. FŐISKOLÁK | ||
46. | III/A. Állami főiskolák | ||
47. | Eötvös József Főiskola, Baja | ||
48. | III/B. Nem állami főiskolák | ||
49. | A Tan Kapuja Buddhista Főiskola, Budapest | ||
50. | Adventista Teológiai Főiskola, Pécel | ||
51. | Apor Vilmos Katolikus Főiskola, Vác | ||
52. | Baptista Teológiai Akadémia, Budapest | ||
53. | Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola, Budapest | ||
54. | Brenner János Hittudományi Főiskola, Győr | ||
55. | Budapest Kortárstánc Főiskola, Budapest | ||
56. | Egri Hittudományi Főiskola, Eger | ||
57. | Esztergomi Hittudományi Főiskola, Esztergom | ||
58. | Gábor Dénes Főiskola, Budapest | ||
59. | Gál Ferenc Főiskola, Szeged | ||
60. | Golgota Teológiai Főiskola, Vajta | ||
61. | IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola, Budapest | ||
62. | Pápai Református Teológiai Akadémia, Pápa | ||
63. | Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola, Pécs | ||
64. | Pünkösdi Teológiai Főiskola, Budapest | ||
65. | Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest | ||
66. | Sárospataki Református Teológiai Akadémia, Sárospatak | ||
67. | Sola Scriptura Teológiai Főiskola, Biatorbágy | ||
68. | Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Nyíregyháza | ||
69. | Szent Bernát Hittudományi Főiskola, Zirc | ||
70. | Szent Pál Akadémia, Budapest | ||
71. | Tomori Pál Főiskola, Budapest | ||
72. | Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola, Veszprém | ||
73. | Wekerle Sándor Üzleti Főiskola, Budapest | ||
74. | Wesley János Lelkészképző Főiskola, Budapest |
"