Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

24/2019. (VI. 7.) BM rendelet

a Roma Nemzetiség Tanulmányi Ösztöndíjáról

A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 156. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 40. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) A Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) célja, hogy - a magyarországi roma nemzetiséggel, illetve roma nemzetiségi közösséggel kapcsolatos állami feladatok ellátása keretében - felsőoktatási intézményben történő továbbtanulásuk elősegítése érdekében támogatásban részesítse a roma nemzetiségi nevelést, oktatást folytató középfokú iskolák ajánlása alapján a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 1. mellékletében meghatározott, roma nemzetiséghez tartozó, kiemelkedő képességű, középiskolai tanulókat.

(2) A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 151. §-a tekintetében a roma nemzetiség vonatkozásában a nemzetiségpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által nyújtott ösztöndíj forrása a XIV. Belügyminisztérium fejezetben lévő Roma Tanulmányi Ösztöndíjak biztosításához szükséges fejezeti kezelésű előirányzat.

(3) Az ösztöndíj mértéke tanulónként havonta harmincezer forint, mely összeg a megállapítását követő szeptember 1. napját követő két tanítási évben a tanítási év végéig kerül folyósításra.

2. § (1) Az ösztöndíjra vonatkozó pályázati felhívást a miniszter - legkésőbb minden tanév utolsó napjáig - közzéteszi a honlapján.

(2)[1] A pályázati felhívás tartalmazza a pályázaton részvételre jogosult roma nemzetiségi anyanyelvű, kétnyelvű, nyelvoktató vagy roma népismereti oktatással rendelkező, illetve érettségi megszerzésére irányuló képzést szervező középfokú iskolák felsorolását, az ösztöndíj megállapításának és folyósításának e rendeletben meghatározott feltételeit, a pályázat kötelező tartalmát, a benyújtás, továbbá a szerződéskötés határidejét. A pályázat benyújtásának határideje a meghirdetést követő harmincadik nap.

(3) A pályázaton kizárólag azok a pályázati felhívásban szereplő roma nemzetiségi nevelést, illetve oktatást folytató középfokú iskolák vehetnek részt, amelyek

a)[2] roma nemzetiségi anyanyelvű vagy nemzetiségi kétnyelvű középfokú oktatást,

b) a nemzetiségi anyanyelvű, kétnyelvű középfokú nevelés-oktatással nem rendelkező nemzetiségek esetében roma nemzetiségi lovári és beás nyelvoktató vagy roma népismereti oktatást

folytatnak.

(4) A középfokú iskola az általa kiválasztott - és sorrendbe állítással ajánlott -, legalább két, az érettségi megszerzésére irányuló képzés utolsó két évfolyamot megelőző évfolyamát végző tanulóval együttesen terjeszti fel pályázatát.

(5) A pályázaton az a magyar és külföldi állampolgár tanuló vehet részt,[3]

a) aki nyilatkozata szerint a roma nemzetiséghez tartozik,

b) akinek a tanulmányi eredménye a pályázat benyújtását megelőző tanév végén a 4,00 tanulmányi átlageredményt eléri,

c)[4] aki más forrásból azonos időszakra és azonos célra nézve tanulmányi ösztöndíjban nem részesül,

d) aki - törvényes képviselőjével egyetemben - a pályázat benyújtásával egyidejűleg írásban hozzájárul a pályázat elbírálásához feltétlenül szükséges személyes adatainak kezeléséhez.

(6) A benyújtott pályázati anyag a határidőt követő nyolc napos hiánypótlási határidőn belül kiegészíthető, módosítható. A hiánypótlásra nyitva álló határidő jogvesztő.

(7) Az ösztöndíjban az a tanuló részesülhet, aki

a) a pályázati felhívásban meghatározott dokumentumokat hiánytalanul és határidőn belül benyújtotta, és

b) az e rendeletben és a pályázati kiírásban meghatározott feltételeknek megfelel.

(8) Több pályázó esetén az ösztöndíj odaítélésekor előnyben részesül az a tanuló, aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül, vagy hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű, védelembe vett, ideiglenes hatállyal elhelyezett, és ezt a pályázathoz csatolt dokumentummal igazolja.

(9) A tanuló a tanulói jogviszony alatt tett rendes érettségi vizsgát megelőző két tanévben részesül ösztöndíjban.

(10)[5] Ösztöndíjban a 4,00 tanulmányi átlageredményt elérő roma nemzetiségű tanuló részesülhet.

3. § (1) A benyújtott pályázatok alapján a miniszter dönt az ösztöndíj odaítéléséről.

(2) A pályázatokat a miniszterhez címezve kell benyújtani a minisztérium honlapján közzétett formátumú, egy példányban kitöltött, papíralapú formanyomtatványon, a következő mellékletekkel:

a) a tanuló önéletrajza, melynek része a tanuló részletes - maximum 3 gépelt oldal terjedelmű - továbbtanulási terve;

b)[6] tankötelezettségének megszűnését követően középiskolai tanulmányokat folytató gyermek esetében nyilatkozatát, amely tartalmazza az érvényes diákigazolványa számát, valamint azt, hogy mely oktatási intézménnyel áll jogviszonyban;

c) a középfokú iskola szándéknyilatkozata arról, hogy szerződésben vállalja az ösztöndíj folyósításában történő együttműködést;

d) a középiskolának a 2. § (4) bekezdése szerinti ajánlása, és

e) a tanuló vagy törvényes képviselője nyilatkozata arról, hogy más forrásból azonos időszakra nézve tanulmányi ösztöndíjban nem részesül.

(3) Korlátozottan cselekvőképes tanuló esetében a pályázat érvényességének feltétele - a (2) bekezdésben felsorolt mellékleteken kívül - a tanuló törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása a tanulónak az ösztöndíjban való részvételéhez, továbbá a 2. § (5) bekezdés c) pontja szerinti nemleges tartalmú nyilatkozattétele.

4. § (1) Az ösztöndíj csak a pályázatot elnyert tanuló (a továbbiakban: ösztöndíjas), a középfokú iskola és a miniszter tevékenységét segítő minisztérium közötti, az ösztöndíj folyósításával összefüggő jogokat és kötelezettségeket tartalmazó szerződés megkötését követően folyósítható.

(2) Az ösztöndíjast a jogosulatlanul felvett összeget illetően az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerint visszafizetési kötelezettség terheli.

(3) Az ösztöndíjas és a középfokú iskola az ösztöndíj megállapítását követő első tanév végén, valamint az ösztöndíj támogatással érintett második tanév befejezésével egyidejűleg részletes - minden, az ösztöndíjas jogviszonnyal összefüggő eseményről, körülményről - közös, időarányos beszámolót készít és nyújt be a miniszternek a 3. § (2) bekezdés a) pontja szerinti részletes továbbtanulási tervben foglaltak teljesítéséről. A beszámoló része a teljesítés dokumentálása, illetve igazolása.

(4) Az ösztöndíjas jogviszony megszűnik, ha az ösztöndíjas

a) a pályázat benyújtásakor szükséges és fennálló feltételeknek már nem felel meg, illetve ezek a feltételek már nem állnak fenn,

b) nem teljesíti a szerződésben vállalt bármely kötelezettségét,

c) az ösztöndíjról lemond,

d) tanulmányi átlaga a tanulói jogviszony alatt tett rendes érettségi vizsgát közvetlenül megelőző 2 évfolyam bármelyikének végén a 4,00 tanulmányi átlagot nem éri el, illetve az ösztöndíjjal érintett időszak féléves tanulmányi átlageredménye a 3,5 átlag alá csökken, vagy

e) olyan magatartást tanúsított, amely az ösztöndíjas jogviszonyhoz méltatlan.

(5) Az ösztöndíjas jogviszony megszűnése esetén - az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet szerint - a miniszter a támogatási szerződést felmondja.

(6) A megüresedett ösztöndíjas helyre pályázat nem írható ki.

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

6. §[7]

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 24/2021. (VII. 30.) BM rendelet 12. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2021.08.02.

[2] Módosította a 24/2021. (VII. 30.) BM rendelet 12. § (2) bekezdése b) pontja. Hatályos 2021.08.02.

[3] A nyitó szövegrészt módosította a 24/2021. (VII. 30.) BM rendelet 12. § (2) bekezdése c) pontja. Hatályos 2021.08.02.

[4] Módosította a 24/2021. (VII. 30.) BM rendelet 12. § (2) bekezdése d) pontja. Hatályos 2021.08.02.

[5] Megállapította a 24/2021. (VII. 30.) BM rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.08.02.

[6] Megállapította a 36/2023. (IX. 5.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2023.09.06.

[7] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.