36/2020. (IX. 22.) BM rendelet
egyes vízügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (8) bekezdés e) pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 2. alcím tekintetében a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (8a) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 3. alcím tekintetében a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (8) bekezdés k) pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdés 25-27. pontja szerinti feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. A mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetéséről szóló 2/1997. (II. 18.) KHVM rendelet módosítása
1. § (1) A mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetéséről szóló 2/1997. (II. 18.) KHVM rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § (1) A mezőgazdasági vízszolgáltatás díjképzési rendjéről szóló kormányrendeletben meghatározott mezőgazdasági vízhasználó (a továbbiakban: vízhasználó) a részére mezőgazdasági vízszolgáltatást biztosító vízszolgáltató mű üzemeltetőjével a vízjogi engedély véglegessé válásától számított 30 napon belül szolgáltatási szerződést köt.
(2) A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot bejelentő vízhasználó a vízügyi hatósághoz történő bejelentést követően mezőgazdasági vízszolgáltatási szerződést köt a mezőgazdasági vízszolgáltató mű üzemeltetőjével a rendkívüli öntözési célú vízhasználat igénybevételére."
(2) Az R. 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vízhasználat a vízigény bejelentése, valamint
a) a vízjogi üzemeltetési engedély vagy fennmaradási engedély vagy
b) rendkívüli öntözési célú vízhasználat esetén az illetékes vízügyi hatósághoz történt bejelentés
alapján a vízhasználó és vízszolgáltató mű üzemeltetője között létrejött szolgáltatási szerződés szerint gyakorolható."
(3) Az R. 6. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A mezőgazdasági vízhasznosítási idényen kívüli vízszolgáltatás tekintetében - az igazgatóság véleménye alapján - az üzemeltető és a vízhasználó közötti szolgáltatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően kell elszámolni."
(4) Az R. 6. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A vízhasznosítási idény öntözés esetén - az (5a) bekezdésben meghatározott eltéréssel - március 1. napjától október 31. napjáig, tógazdálkodásnál március 1. napjától november 30. napjáig, a téli vízellátás december 1. napjától február 28. napjáig tart, azonban az üzemeltető és a vízhasználó az igazgatóság hozzájárulása esetén ettől eltérő időpontban is megállapodhatnak."
(5) Az R. 6. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:
"(5a) Ha a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése veszélyezteti az öntözési célú vízhasználatot, az üzemeltető a vízhasználók - az igazgatóság hozzájárulásával történt - eltérő megállapodása hiányában
a) a tárgyév április 15. és szeptember 30. napja közötti időszakban az öntözési célú vízhasználatot,
b) a tárgyév október 1. és április 14. napja közötti időszakban a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetését
részesíti előnyben."
(6) Az R. 9. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A vízkorlátozást a Vgtv. 15. § (5) bekezdésének megfelelően, mezőgazdasági célú vízhasználat esetén a vízjogi engedélyben meghatározott, egyidejűleg vételezhető maximális vízsugárhoz viszonyítva az alábbi, sorrendben fokozatosan alkalmazható intézkedésekkel kell végrehajtani:
a) a rendkívüli öntözési célú vízhasználat megszüntetése;
b) a vízpótló öntözések 30%-os csökkentése;
c) az öntözésre használt összes vízmennyiség szükség szerinti arányos csökkentése;
d) a rizstelepek vízpótlásának szükség szerinti arányos, de legfeljebb 50%-os csökkentése;
e) a halastavak (áruhaltermelő tavak) vízpótlásának szükség szerinti arányos, de legfeljebb 50%-os csökkentése;
f) a halastavak vízpótlásának az e) pontban rögzítetten felül további 20%-os csökkentése."
(7) Az R. 6. § (2) bekezdésében
a) a "február 10. napjáig" szövegrész helyébe a "január 31. napjáig" szöveg,
b) az "a február 10. napja után" szövegrész helyébe az "a tárgyév január 1. napjától" szöveg
lép.
(8) Hatályát veszti az R. 6. § (4) bekezdésében a " , de legkésőbb április 10. napjáig" szövegrész.
2. A települések ár- és belvíz veszélyeztetettségi alapon történő besorolásáról szóló 18/2003. (XII. 9.) KvVM-BM együttes rendelet módosítása
2. § A települések ár- és belvíz veszélyeztetettségi alapon történő besorolásáról szóló 18/2003. (XII. 9.) KvVM-BM együttes rendelet 1. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) E rendelet alkalmazásában belvíz veszélyeztetett területnek az az árvízzel kapcsolatos belvíz által veszélyeztetett terület minősül, amelyet a felgyülemlett víz felszíni elöntéssel érinthet."
3. A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó műszaki szabályokról szóló 30/2008. (XII. 31.) KvVM rendelet módosítása
3. § Hatályát veszti a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó műszaki szabályokról szóló 30/2008. (XII. 31.) KvVM rendelet 90. § (4)-(6) bekezdése.
4. Záró rendelkezések
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter