Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/2022. (I. 12.) PM rendelet

a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény hatálybalépésével, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tevékenységével összefüggő rendeletek módosításáról

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény 82. § d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet F) pontjában foglalt táblázat 4. sorában meghatározott feladatkörömben eljárva, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdés 20. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró belügyminiszterrel egyetértésben,

a 2. alcím tekintetében a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 87. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet F) pontjában foglalt táblázat 4. sorában meghatározott feladatkörömben eljárva,

a 3. alcím, a 2. melléklet és a 3. melléklet tekintetében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló 2020. évi CXXX. törvény 247. § 6. és 10. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet F) pontjában foglalt táblázat 4. sorában meghatározott feladatkörömben eljárva

a következőket rendelem el:

1. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet módosítása

1. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 1. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"b) beszerzési eljárás: a közbeszerzésekről szóló törvény szerinti közbeszerzési és koncessziós beszerzési eljárás, a védelmi és biztonsági célú beszerzésekről szóló törvény, valamint a központi beszerző szerv kijelöléséről, a védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzések körének meghatározásáról és a védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzések központosított rendszeréről szóló kormányrendelet szerinti védelmi és biztonsági beszerzési eljárás;"

(2) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 1. § g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

"g) társszervek: a büntetés-végrehajtási szervezet, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, a Magyar Honvédség, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, a rendőrség, az Országgyűlési Őrség, valamint az Európai Unió tagállamának olyan hatósága, amely nemzeti joga alapján bűncselekmények felderítését és megelőzését végzi."

2. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 6. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha nem rendszeresített kényszerítő eszköz beszerzése válik szükségessé, a rendszeresítési eljárás megindítását követően, annak lefolytatásával párhuzamosan a beszerzési eljárás lefolytatását is meg kell kezdeni, kivéve, ha a beszerzési eljáráson kívül lefolytatott próbahasználat során a próbahasználatot végrehajtó NAV szerv azt állapítja meg, hogy a rendszeresítésre tervezett kényszerítő eszköz a NAV általi alkalmazásra nem felel meg."

3. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 8. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A rendszeresítési eljárás lefolytatásának időtartama a rendszeresítést előkészítő szervezet javaslatának a rendszeresítési bizottsághoz való megküldésétől számított legfeljebb egy év. Az állami adó- és vámhatóság vezetőjének engedélyével a rendszeresítési eljárás időtartama az adott eszközre vonatkozóan egy alkalommal, hat hónappal meghosszabbítható."

(2) A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 8. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A rendszeresítési eljárás időtartamába nem számít bele a beszerzési igénynek a NAV gazdasági szakterülete részére történő átadásától a beszerzési eljárást megindító felhívásban szereplő ajánlattételi határidő lejártáig terjedő időszak."

4. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 9. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha az eljárás tárgyát képező eszközzel kapcsolatban a rendszeresítési bizottság az összes körülmény vizsgálata során rendszeresítésre való alkalmatlanságot állapít meg, vagy az eljárás a beszerzés indokolatlansága miatt megszűnik, az eljárás lezárásáról - a rendszeresítési bizottság javaslata alapján - az állami adó- és vámhatóság vezetője dönt."

5. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 16. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A próbahasználat a beszerzési eljárásnak az ajánlatok értékelése szakaszában is végrehajtható. A próbahasználat elvégzése elrendelhető beszerzési eljáráson kívül. Ha a rendszeresítési eljárás és a beszerzési eljárás lefolytatására párhuzamosan kerül sor, a próbahasználat - a közbeszerzésekről szóló törvény, illetve a védelmi és biztonsági beszerzésekről szóló törvény rendelkezéseinek figyelembevételével - kivételesen rendelhető el a beszerzési eljáráson kívül. A próbahasználat végrehajtható szervezett gyakorlatok és gyakorlások alkalmával is."

6. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 18. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Minősítő, összehasonlító és ellenőrző vizsgálat olyan hazai vagy más EGT-állambeli szervezettől fogadható el, amelyet a termékek forgalmazása tekintetében az akkreditálás előírásainak megállapításáról és a 339/93/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2008. július 9-i 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk 11. pontja szerinti nemzeti akkreditáló testület e tevékenység elvégzésére akkreditált, valamint olyan szervezettől vagy személytől, amely vagy aki rendelkezik a feladat jellegéhez igazodó személyi és műszaki-technikai feltételekkel."

7. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet a következő 21. §-sal egészül ki:

"21. § E rendeletnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény hatálybalépésével, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tevékenységével összefüggő rendeletek módosításáról szóló 1/2022. (I. 12.) PM rendelettel (a továbbiakban: Módr1.) megállapított módosításait a Módr1. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell."

8. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál alkalmazásra kerülő kényszerítő eszközök rendszeresítésére vonatkozó eljárási szabályokról és a rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusairól és fajtáiról szóló 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

2. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet módosítása

9. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 1. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendelet hatálya kiterjed:)

"b) a NAV-nál adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, valamint munkaviszonyban állókra (a továbbiakban: igénylő);"

10. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az igénylő részére NAV rendelkezése alatt álló lakás abban az esetben biztosítható, amennyiben a NAV-nál legalább egyéves folyamatos adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonnyal, illetve munkaviszonnyal rendelkezik, és a 4. §-ban felsorolt kizáró okok nem állnak fenn."

11. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 4. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem jogosult a NAV rendelkezése alatt álló lakásra a NAV foglalkoztatott, ha:)

"c) lakóingatlan építéséhez vagy vásárlásához a NAV-tól vagy annak jogelődjétől kamatmentes munkáltatói kölcsönben részesült;"

12. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) A lakásbérleti szerződés megkötésének előfeltétele a lakásügyi szerv vezetője által meghatározott összegű, havi rendszerességű, a jövőben kizárólag lakáscélra felhasználható megtakarítás vállalása és annak a bérleti jogviszony időtartama alatt történő folyamatos fenntartása. Ezen kötelezettséget, valamint az előírt havi megtakarítás összegét a lakásbérleti szerződésben rögzíteni kell.

(2) A lakáscélú megtakarításra vonatkozó kötelezettség előírásától a lakásügyi szerv vezetője eltekinthet, vagy a rendszeres megtakarítás összegének csökkentését engedélyezheti, ha

a) a bérlő anyagi, szociális, egészségügyi helyzetére figyelemmel a megtakarítás vállalása aránytalanul súlyos megterhelést jelent, vagy

b) a bérlő vagy a vele együtt költöző személy önálló lakástulajdonnal rendelkezik."

13. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 16. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A 2021. évben benyújtott lakáskérelmek esetén a 3. § (1) bekezdése szerinti időtartam számításánál a 2021. január 1-jéig fennálló folyamatos kormányzati szolgálati, hivatásos szolgálati jogviszony, valamint munkaviszony időtartamát is figyelembe kell venni."

14. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet

a) 2. § 6. pontjában az "a kérelmező" szövegrész helyébe az "az igénylő" szöveg és a "használt lakás" szövegrész helyébe a "használt bérlakás, ha a lakással állami vagy önkormányzati szerv rendelkezik" szöveg,

b) 4. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az "a NAV foglalkoztatott" szövegrész helyébe az "az igénylő" szöveg,

c) 4. § (2) bekezdésében az "a NAV foglalkoztatottat hivatali érdekből" szövegrész helyébe az "az igénylőt" szöveg,

d) 4. § (3) bekezdésében az "a) és e) pontjában" szövegrész helyébe az "a), c) és e) pontjában" szöveg,

e) 4. § (4) bekezdésében az "a NAV foglalkoztatottal" szövegrész helyébe az "az igénylővel" szöveg,

f) 12/A. § (1) bekezdés a) pontjában az "a lakást" szövegrész helyébe a "lakást - a 8. § (1) bekezdésében meghatározottakkal ellentétben -" szöveg

lép.

15. § Hatályát veszti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagyonkezelése és bérlőkijelölése alatt álló lakások, valamint személygépkocsi-tárolók bérbeadásáról szóló 46/2013. (X. 31.) NGM rendelet 2. § 5. pont c) alpontja.

3. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet módosítása

16. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) központi szervének és területi szervének vezetője (a továbbiakban együtt: szerv vezetője) gondoskodik az irányítása alá tartozó

a) pénzügyőri státuszú foglalkoztatottak vonatkozásában, valamint a tisztjelöltek NAV-nál teljesített szolgálata során az öltözködési szabályokra, az egyenruhára, az egyenruha viselésére, a szolgálati igazolványra és a szolgálati jelvényre,

b) tisztviselői státuszú foglalkoztatottak vonatkozásában a szolgálati igazolványra

vonatkozó rendelkezések megismeréséről és betartatásáról.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott rendelkezések végrehajtását az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott foglalkoztatottak, illetve a tisztjelöltek közvetlen irányításáért felelős vezetője (a továbbiakban: közvetlen vezető) ellenőrzi."

17. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 2. § d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

"d) felszerelési tárgy: az alapfelszerelési egyenruházati normán felül a közvetlen vezető által elrendelt, a szerv vezetője által jóváhagyott egységes megjelenést biztosító olyan eszköz - így különösen ruházati, kiegészítő és egyéb termék -, amely elsődlegesen a pénzügyőri státuszú foglalkoztatott védelmét és azonosíthatóságát teszi lehetővé;"

(2) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 2. § k) és l) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(E rendelet alkalmazásában)

"k) szolgálati igazolvány: a foglalkoztatott, valamint a tisztjelölt részére kiállított igazolvány, szigorú számadású, sorszámmal ellátott biztonsági okmány;

l) szolgálati jelvény: a pénzügyőr, valamint a tisztjelölt szolgálati igazolványához tartozó, szigorú számadású, sorszámmal ellátott jelvény;"

(3) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 2. § p) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

"p) vegyesruhás állomány: azok a pénzügyőrök, akik nem tartoznak az egyenruhás állományba, és szolgálati feladataik során egyenruhát és polgári ruházatot is viselhetnek;"

(4) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 2. §-a a következő r) ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

"r) helyettesítő termék: az a központi beszerzésből nem biztosított - az egyenruházat részét képező - ruházati elem, mely rendeltetését tekintve megegyezik a helyettesítendő ruházati elemmel, nem tartalmaz NAV-ra utaló jelzést, és az egyenruházat egységességét nem módosítja."

18. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 13. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A pénzügyőri státuszú foglalkoztatott részére - a közvetlen vezető által kijelölt, a szerv vezetője által jóváhagyott - a szakmai feladatához igazodó felszerelési tárgyakat kell kiadni."

19. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet V. Fejezete helyébe a következő rendelkezés lép:

"V. FEJEZET

A SZOLGÁLATI IGAZOLVÁNY, A SZOLGÁLATI JELVÉNY

9. Közös szabályok

14. § (1) A szolgálati igazolvány, valamint a szolgálati jelvény tulajdonosa a NAV, birtokosa az a foglalkoztatott, tisztjelölt, aki a szolgálati igazolványt, szolgálati jelvényt dokumentáltan, aláírásával igazoltan átvette.

(2) A szolgálati igazolvány és a szolgálati jelvény másra át nem ruházható, letétbe nem helyezhető, biztosítékul nem adható.

(3) A foglalkoztatott és a tisztjelölt a kiadott szolgálati igazolványt, a pénzügyőr és a tisztjelölt a szolgálati igazolványhoz tartozó szolgálati jelvényt köteles megőrizni, szolgálatteljesítés, valamint munkavégzés során minden esetben magánál tartani, továbbá, ha a szolgálati jogviszonyával kapcsolatos kötelezettsége azt megköveteli, a NAV-hoz tartozását azzal igazolni.

(4) A NAV honlapján közzé kell tenni

a) a NAV-nál rendszeresített szabályszerű egyenruha-viseletekről, valamint a NAV-nál érvényes szolgálati igazolványtípusokról tájékoztató jellegű mintafotót, magyarázatot, és

b) az elvesztés vagy az eltulajdonítás miatt visszavont szolgálati igazolvány, szolgálati jelvény sorszámát és a visszavonás hatályát.

10. A szolgálati igazolvánnyal való ellátás rendje

15. § (1) A pénzügyőr pénzügyőri igazolványra - a próbaidő lejártát követően "P" igazolványra, próbaidő alatt "I" igazolványra -, a tisztviselői munkakört betöltő foglalkoztatott tisztviselői igazolványra, a tisztjelölt pedig tisztjelölti igazolványra - "T" igazolványra - jogosult.

(2) Próbaidő alatt a pénzügyőr akkor jogosult "P" igazolványra, ha - a NAV által ellátott feladatok jellegének megfelelő - rendészeti végzettséggel rendelkezik.

(3) Szolgálati igazolványra

a) a foglalkoztatott a szolgálati jogviszony létesítésétől,

b) a tisztjelölt az eskütételtől

a szolgálati, tisztjelölti jogviszony megszűnéséig, illetve megszüntetéséig jogosult.

(4) Szolgálati igazolvány kiadására

a) a pénzügyőrök és a tisztjelöltek esetében a NAV Központi Irányítás,

b) egyéb esetben a foglalkoztató NAV szerv illetékes

személyügyi szervezeti egysége jogosult.

(5) A szolgálati igazolványt - sorszámának a NAV elektronikus személyügyi nyilvántartó rendszerben történő bejegyzését követően - az átvétel igazolása után kell a foglalkoztatott, a tisztjelölt részére kiadni.

16. § (1) A szolgálati igazolvány visszavonásig érvényes. A szolgálati igazolványt vissza kell vonni, ha

a) a foglalkoztatott szolgálati jogviszonya és a tisztjelölt tisztjelölti szolgálati jogviszonya megszűnik,

b) a foglalkoztatott szolgálati jogviszonyát és a tisztjelölt tisztjelölti szolgálati jogviszonyát megszüntetik.

(2) A szolgálati igazolványt be kell vonni és ki kell cserélni, ha az a használat során azonosításra alkalmatlan mértékig megrongálódott, vagy az adattartalmát illetően változás következett be, vagy ha alkalmatlanná vált a személyazonosság igazolására. A szolgálati igazolványt pótolni kell, ha a kiadott szolgálati igazolvány megsemmisül, elveszik vagy eltulajdonítják. A csere, pótlás szükségességéről - annak észlelését követően -a foglalkoztatott és a tisztjelölt haladéktalanul tájékoztatja a közvetlen vezetőjét.

(3) A szolgálati igazolványt be kell vonni és egyidejűleg a foglalkoztatott részére az új munkakörének megfelelő igazolványt kell kiadni, ha pénzügyőri munkakörből tisztviselői munkakörbe, vagy tisztviselői munkakörből pénzügyőri munkakörbe kerül áthelyezésre.

(4) A szolgálati igazolványt az annak kiadására jogosult szervezeti egység vezetője a visszavonás hatályának megjelölésével írásban vonja vissza.

(5) Azon tisztjelölttől, akinek szünetel a tisztjelölti szolgálati jogviszonya - a szünetelés idejére -, a szünetelést megelőző utolsó munkanapon a kiadásra jogosult szervezeti egység bevonja a tisztjelölti szolgálati igazolványt.

10/A. Szolgálati igazolvány tartalma

17. § (1) A szolgálati igazolvány tartalmazza

a) a foglalkoztatott, a tisztjelölt fényképét és nevét;

b) a pénzügyőri státuszú foglalkoztatott rendfokozatát;

c) a szolgálati igazolvány 8 karakterből álló sorszámát;

d) a foglalkoztatott, a tisztjelölt Technikai Azonosító Számát;

e) Magyarország címerének képét;

f) a "Nemzeti Adó- és Vámhivatal", a "Szolgálati igazolvány", ("I" szolgálati igazolvány esetén: "Ideiglenes szolgálati igazolvány"), a "Visszavonásig érvényes" szöveget és

fa) "P" igazolvány esetében a "Fegyverviselésre és intézkedésre jogosult.",

fb) "I" igazolvány esetében a "Fegyverviselésre és önálló intézkedésre nem jogosult." vagy a "Fegyverviselésre jogosult, önálló intézkedésre nem jogosult.",

fc) "T" tisztjelölti igazolvány esetén a "Fegyverviselésre jogosult." és a "Tisztjelölt",

fd) tisztviselői munkakörben foglalkoztatottak esetén - amennyiben a feladat ellátás indokolja - az "Intézkedésre jogosult"

feliratot.

(2) A szolgálati igazolvány - biztonsági elemként - egyéb feliratot, képet, rajzolatot, biztonsági alapnyomatot, UV-nyomatot, hologramot is tartalmazhat.

11. A szolgálati jelvény

18. § (1) A szolgálati jelvénnyel és a hozzá tartozó két darab hímzett azonosító számmal minden pénzügyőrt a szolgálati jogviszony létesítésekor, továbbá a foglalkoztatottat tisztviselői munkakörből pénzügyőri munkakörbe történő áthelyezésekor, valamint a tisztjelöltet az eskütétel után kell ellátni. A szolgálati jelvényt és a hímzett azonosító számot - a szolgálati jelvény számának a NAV elektronikus személyügyi nyilvántartó rendszerben történő bejegyzését követően - az átvétel igazolása után kell a pénzügyőr és a tisztjelölt részére kiadni.

(2) A szolgálati jelvényt és a hímzett azonosító számot is ki kell cserélni, ha azok a használat során azonosításra alkalmatlan mértékig megrongálódtak.

(3) A pénzügyőr a szolgálati jogviszony megszűnése vagy nem pénzügyőri munkakörbe történő áthelyezése esetén a szolgálati jelvényt és a hímzett azonosító számokat az utolsó munkában töltött napon, illetve a pénzügyőri munkakörben töltött utolsó napon, a tisztjelölt a tisztjelölti szolgálati jogviszony megszűnése esetén a tisztjelölti szolgálati jogviszony utolsó napjáig köteles leadni. A leadott szolgálati jelvényt és a hímzett azonosító számokat az érintett szerv újra felhasználhatja.

(4) A szolgálati jelvény visszavonására - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a 16. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók. A szolgálati jelvény elvesztése vagy eltulajdonítása esetén a hímzett azonosító számokat is, a hímzett azonosító szám elvesztése vagy eltulajdonítása esetén a szolgálati jelvényt is vissza kell vonni. Ha a NAV birtokában van, akkor a visszavont szolgálati jelvényt és hímzett azonosító számot meg kell semmisíteni."

20. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 24. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Ha a pénzügyőrt tisztviselői munkakörbe helyezik át, illetve a tisztviselői munkakört betöltő pénzügyőri státuszú foglalkoztatottat pénzügyőri munkakörbe helyezik át, az egyenruházati utánpótlási ellátmány elszámolására a 25. §-t kell alkalmazni, azzal, hogy az érintett egy időszakon belül csak egy alkalommal jogosult az egyenruházati utánpótlási ellátmányra.

(3) Az egyenruházati utánpótlási ellátmány nyilvántartása külön informatikai alkalmazás keretében történik. Az egyenruházati utánpótlási ellátmány olyan virtuális keretösszeg, melynek terhére a pénzügyőri státuszú foglalkoztatott a ruházati ellátó egységben egyenruházatitermék-vásárlást kezdeményezhet. A keretösszeget a jogosultsági időszak kezdetét követő 150 napon belül kell megnyitni a jogosult részére. Az egyenruházati utánpótlási ellátmány felhasználásakor először a korábbi jogosultsági időszakra vonatkozó egyenruházati utánpótlási ellátmány összegét kell csökkenteni."

(2) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 24. §-a a következő (3a)-(3c) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) Az 1. mellékletben meghatározott

a) társasági cipő,

b) szolgálati kesztyű,

c) gyakorló cipő,

d) gyakorló zokni,

e) bokazokni,

f) szolgálati cipő,

g) irattartó táska,

h) taktikai hátizsák,

i) sportcipő,

j) sport bokazokni,

k) (női) szolgálati csizma

egyenruházati termékek helyett, jogosultsági időszakonként, legfeljebb az egyenruházati utánpótlási ellátmány 50%-ig elszámolható - számla ellenében - helyettesítő termék.

(3b) Az (1) bekezdés szerint meghatározott egyenruházati utánpótlási ellátmány összege a szolgálati jogviszonnyal kapcsolatos igény elévülésére meghatározott időn belül használható fel, azzal, hogy virtuális keretösszeg esetén az igény elévülésének kezdete a keretösszeg megnyitásának napja.

(3c) A (3a) bekezdés szerinti elszámolt helyettesítő termék értékével az elszámolás időpontjában rendelkezésre álló virtuális keretösszeget - legfeljebb 0 Ft-ig - csökkenteni kell, és intézkedni kell az elszámolható mértékig az ellenérték kifizetése iránt."

21. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. § Ha az egyenruházati utánpótlási ellátmányra való jogosultság megszűnik, az egyenruházati utánpótlási ellátmánnyal időarányosan kell elszámolni, az alábbiak figyelembevételével:

a) minden megkezdett hónap egész hónapnak számít,

b) ha az időarányosnál kisebb értékű egyenruházati terméket vett fel a jogosult, a különbözet értékének megfelelő egyenruházati terméket részére nem lehet kiadni,

c) új, bontatlan csomagolású, még rendszerben lévő egyenruházati termék visszavehető, amelynek értékével a tartozás csökkenthető,

d) ha a jogosultság elhalálozás miatt szűnik meg, az egyenruházati utánpótlási ellátmánnyal az örökösnek nem kell elszámolnia,

e) elhalálozás esetén az időarányosnál nagyobb értékben felvett egyenruházati utánpótlási ellátmány miatt keletkező közterheket a NAV viseli,

f) az elszámolás tekintetében a tisztviselői munkakört betöltő pénzügyőri státuszú foglalkoztatott esetén az egyenruházati utánpótlási ellátmányt csak a juttatás évére kell időarányosítani."

22. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet VII. Fejezete a következő 29. §-sal egészül ki:

"29. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény hatálybalépésével, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tevékenységével összefüggő rendeletek módosításáról szóló 1/2022. (I. 12.) PM rendelet (a továbbiakban: Módr1.) hatálybalépését megelőző adattartalommal kiadott szolgálati igazolványok az érvényességi idejük végéig, bevonásig vagy a Módr1. szerinti szolgálati igazolványokra történő kicseréléséig érvényesek és használhatók.

(2) A 2021. évben kifizetett egyenruházati utánpótlási ellátmánnyal valamennyi jogosultnak 2024. május 31-ig kell elszámolnia."

23. § (1) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 1. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

(2) A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 3. melléklete a 3. melléklet szerint módosul.

24. § A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet

a) 13. § (3) bekezdésében a "pénzügyőrnek" szövegrészek helyébe a "pénzügyőri státuszú foglalkoztatottnak" szöveg,

b) 13. § (5) bekezdésében a "pénzügyőr" szövegrész helyébe a "pénzügyőri státuszú foglalkoztatott" szöveg,

c) 24. § (5) bekezdésében a "visszatartott" szövegrész helyébe a "törölt" szöveg és a "ki kell fizetni" szövegrész helyébe a "jóvá kell írni" szöveg

lép.

25. § Hatályát veszti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet

a) 2. § f) és g) pontja,

b) 10. § (3) bekezdése,

c) 19. § (1) bekezdés záró szövegrészében az " , a polgári ruhás" szövegrész,

d) 26. §-a.

26. § Ez a rendelet 2022. január 15-én lép hatályba.

Varga Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

1. melléklet az 1/2022. (I. 12.) PM rendelethez

"1. melléklet a 16/2010. (XII. 28.) NGM rendelethez

A NAV-nál rendszeresíthető kényszerítő eszközök típusai és fajtái:

1. LŐFEGYVEREK

1.1. 7,65 mm Browning kaliberű lőszerrel működő pisztolyok

1.2. 9x18 mm lőszerrel működő pisztolyok

1.3. 9 mm Luger kaliberű lőszerrel működő pisztolyok

1.4. 9 mm Luger kaliberű lőszerrel működő géppisztolyok

1.5. 7,62x39 kaliberű lőszerrel működő gépkarabélyok

1.6. 7,62x53R kaliberű lőszerrel működő ismétlő vagy öntöltő puskák

1.7. 308 Win kaliberű lőszerrel működő ismétlő vagy öntöltő puskák

1.8. 12-es kaliberű lőszerrel működő előágytáras ismétlő vagy öntöltő (félautomata) sörétes puskák

1.9. 223 Rem kaliberű lőszerrel működő ismétlő vagy öntöltő puskák, gépkarabélyok

2. LŐSZEREK

2.1. 7,65 mm Browning kaliberű lőszer különféle változatai

2.2. 9x18 mm kaliberű lőszer különféle változatai

2.3. 9 mm Luger kaliberű lőszer különféle változatai

2.4. 7,62x39 mm kaliberű lőszer különféle változatai

2.5. 7,62x53 mm kaliberű lőszer különféle változatai

2.6. 308 Win kaliberű lőszer különféle változatai

2.7. 12-es kaliberű lőszer különféle változatai

2.8. 223 Rem kaliberű lőszer különféle változatai

2.9. 22 Long Rifle kaliberű lőszer különféle változatai

3. MOZGÁSSZABADSÁGOT KORLÁTOZÓ ESZKÖZÖK

3.1. kéz-, lábbilincsek

3.2. vezetőszáras bilincsek

3.3. személy- és gépjárműelfogó hálók

3.4. útzárak

4. PIROTECHNIKAI ESZKÖZÖK

4.1. hang-gránátok

4.2. fénygránátok

4.3. kombinált hang-fény gránátok

4.4. villanó gránátok

5. EGYÉB ESZKÖZÖK

5.1 rendőrbotok (gumibot, taktikai bot, tonfa)

5.2. vegyi sokkoló eszközök (könnyfakasztó spray)

5.3. elektromos sokkolók

5.4. elektromos sokkoló lövedék

5.5. sűrített levegővel vagy szén-dioxiddal működő fegyver, illetve annak lövedékei"

2. melléklet az 1/2022. (I. 12.) PM rendelethez

1. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 1. melléklet 1. pontja a következő 1.32-1.39. alponttal egészül ki:

(Rendszeresített egyenruházati termék

Férfiruházati termékek)

"1.32. szolgálati cipő,

1.33. irattartó táska,

1.34. taktikai hátizsák,

1.35. tréning alsó és felső,

1.36. rövidnadrág,

1.37. torna póló,

1.38. sport bokazokni,

1.39. sportcipő."

2. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 1. melléklet 2. pontja a következő 2.32-2.40. alponttal egészül ki:

(Rendszeresített egyenruházati termék

Női ruházati termékek)

"2.32. szolgálati cipő,

2.33. irattartó táska,

2.34. taktikai hátizsák,

2.35. tréning alsó és felső,

2.36. rövidnadrág,

2.37. torna póló,

2.38. sport bokazokni,

2.39. sportcipő,

2.40. szolgálati csizma."

3. melléklet az 1/2022. (I. 12.) PM rendelethez

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőri státuszú foglalkoztatottainak Öltözködési Szabályzatáról és a szolgálati igazolványokról, valamint a szolgálati jelvény rendszeresítéséről szóló 1/2021. (I. 5.) PM rendelet 3. melléklet 1. pontjában foglalt táblázat helyébe a következő rendelkezés lép:

ABCDE
1Egyenruhás, vegyesruhás állomány tagja
2Termék megnevezéseMennyiségi
egység
Pénzügyőr, aki nem
lát el rendszeresen
díszelgési
feladatokat és nem
tagja a Pénzügyőr
Zenekarnak
Rendszeresen
díszelgési
feladatokat ellátó
pénzügyőr
Pénzügyőr Zenekar
tagja
3Társasági felöltő szerelvényezvedb121
4Társasági zubbony szerelvényezvedb121
5Társasági pantalló/szoknyadb122
6Társasági ing/blúzdb122
7Társasági nyakkendődb121
8Társasági cipőpár122
9Társasági tányérsapka/kalap
szerelvényezve
db121
10Társasági derékövdb111
11Társasági bőrkesztyűpár111
12Szolgálati télikabátdb111
13Szolgálati pulóverdb111
14Szolgálati dzsekidb111
15Széldzsekidb111
16Szolgálati/gyakorló pantalló/téli
kivitelben
db111
17Szolgálati/gyakorló pantalló/szoknya*
nyári kivitelben
db222
18Szolgálati rövid ujjú ing/blúzdb331
19Szolgálati pólódb111
20Szolgálati sapka/kalap szerelvényezvedb111
21Szolgálati nyakkendődb111
22Bokazoknipár364
23Azonosító számdb222
24Névkitűződb111
25Gyakorló pólódb111
26Thermo alsó és felsődb111
* A pénzügyőr hölgyek esetében a 17. sorban feltüntetett 2 db-os normán belül a felvétel idején egyénileg
meghatározható a szoknya és a pantalló aránya. Külön intézkedés hiányában 1 db szolgálati pantalló nyári
kivitelben és 1 db szolgálati szoknya kerül kiadásra.

Tartalomjegyzék