7/2022. (XII. 27.) EM rendelet
a megújuló forrásokból előállított energia részarányának kiszámítási módszertanáról szóló 1/2012. (I. 20.) NFM rendelet és a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok fenntarthatósági követelményeknek való megfelelésével kapcsolatos üvegházhatású gázkibocsátás elkerülés kiszámításának szabályairól szóló 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet módosításáról
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 170. § (2) bekezdés 9. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 160. § 2. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva,
a 2. alcím tekintetében a megújuló energia közlekedési célú felhasználásának előmozdításáról és a közlekedésben felhasznált energia üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentéséről szóló 2010. évi CXVII. törvény 13. § (2) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 160. § 2. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró agrárminiszterrel egyetértésben -
a következőket rendelem el:
1. A megújuló forrásokból előállított energia részarányának kiszámítási módszertanáról szóló 1/2012. (I. 20.) NFM rendelet módosítása
1. § A megújuló forrásokból előállított energia részarányának kiszámítási módszertanáról szóló 1/2012. (I. 20.) NFM rendelet [a továbbiakban: 1/2012. (I. 20.) NFM rendelet] 1. § (1) bekezdése a következő 5a. ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában:)
"5a. környezeti energia: természetes módon előforduló hőenergia, és a környezetben meghatározott határokon belül felhalmozódott olyan energia, amely a környezeti levegőben - a távozó levegő kivételével -, felszíni vízben vagy szennyvízben tárolható;"
2. § Az 1/2012. (I. 20.) NFM rendelet 8. § (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ez a rendelet a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk 1., 2., 4., 6. pontjának, 7-13. cikkének, 15. cikk (2) bekezdésének, 29. cikk (11) bekezdésének, I., II. és VII. mellékletének való megfelelést szolgálja."
2. A bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok fenntarthatósági követelményeknek való megfelelésével kapcsolatos üvegházhatású gázkibocsátás elkerülés kiszámításának szabályairól szóló 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet módosítása
3. § A bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok fenntarthatósági követelményeknek való megfelelésével kapcsolatos üvegházhatású gázkibocsátás elkerülés kiszámításának szabályairól szóló 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet [a továbbiakban: 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet] 7. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Ez a rendelet)
"a) a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk 2. pontjának, 30. cikk (1) és (2) bekezdésének, 31. cikk (1) bekezdésének, valamint V. és VI. mellékletének,"
(való megfelelést szolgálja.)
4. § (1) A 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
(2) A 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet 2. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
3. Záró rendelkezések
5. § Ez a rendelet 2023. január 1-jén lép hatályba.
6. § Ez a rendelet a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikk 2. pontjának, 23. cikkének, V. és VI. mellékletének való megfelelést szolgálja.
Lantos Lajos Csaba s. k.,
energiaügyi miniszter
1. melléklet a 7/2022. (XII. 27.) EM rendelethez
"1. melléklet a 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelethez
1. A bioüzemanyagok és folyékony bio-energiahordozók ÜHG kibocsátás elkerülésének számítási eljárása
1.1. A közlekedési célú üzemanyagok, a bioüzemanyagok és folyékony bio-energiahordozók előállítása és használata által kiváltott ÜHG kibocsátás kiszámítása a következők szerint történik:
1.1.1. A bioüzemanyagok előállítása és használata által kiváltott üvegházhatásúgázkibocsátás kiszámítása a következők szerint történik:
A gépek és berendezések gyártása során keletkező kibocsátásokat nem veszik figyelembe.
1.1.2. A folyékony bio-energiahordozók előállítása és használata által kiváltott ÜHG kibocsátást a bioüzemanyagokéval azonos módon számítandó ki (E), azonban a villamos energiává és/vagy fűtő- és hűtőenergiává való átalakításából származó kibocsátás hozzáadása is szükséges, a következők szerint:
1.1.2.1. Kizárólag hőt előállító energiatermelő berendezések esetében:
1.1.2.2. Kizárólag villamos energiát előállító energiatermelő berendezések esetében:
1.1.2.3. A hasznos hőt villamosenergiával és/vagy mechanikai energiával együtt előállító energiatermelő berendezésekből származó villamosenergia vagy mechanikai energia esetében:
1.1.2.4. A hasznos hőt villamos energiával és/vagy mechanikai energiával együtt előállító energiatermelő berendezésekből származó hasznos hő esetében:
A Carnot-hatásfok (Ch) a hasznos hő esetében különböző hőmérsékleten a következőképpen határozható meg:
Abban az esetben, ha a többlethőt 150 °C (423,15 kelvin) hőmérséklet alatt épületek fűtésének céljára exportálják, a Ch a következő módon is meghatározható:
Ch= a 150 °C-hoz (423,15 kelvinhez) tartozó Carnot-hatásfok, azaz 0,3546
E számítás céljaira a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:
a) "kapcsolt energiatermelés": egyetlen folyamat során hőenergia és villamos és/vagy mechanikai energia egyszerre történő termelése;
b) "hasznos hő": a gazdaságilag indokolt mértékű hő-, fűtési és hűtési energiaigény kielégítése céljából termelt hő;
c) "gazdaságilag indokolt igény": az azt a hő- vagy hűtési energiaigényt meg nem haladó mértékű kereslet, amely egyébként piaci feltételek mellett kielégítésre kerülne.
1.2. A bioüzemanyagokból és folyékony bio-energiahordozókból eredő üvegházhatásúgázkibocsátást a következők szerint kell kifejezni:
1.2.1. a bioüzemanyagokból eredő üvegházhatásúgáz-kibocsátást (E) az egy MJ üzemanyagra jutó CO2 grammjának egyenértékében kell kifejezni (gCO2eq/MJ);
1.2.2. a folyékony bio-energiahordozókból eredő üvegházhatásúgáz-kibocsátást (EC) az egy MJ végső fogyasztói energiára (hő vagy villamosenergia) jutó CC2 grammjának egyenértékében kell kifejezni (gCO2eq/MJ).
Fűtési és hűtési energiával kapcsolt villamosenergia-termelés esetében a kibocsátást meg kell osztani a hőenergia és a villamosenergia között (mint az 1.1. b) alpontban), függetlenül attól, hogy a termelt hő ténylegesen hűtési vagy fűtési célra kerül-e felhasználásra (1).
Ha a mezőgazdasági nyersanyag kinyeréséből vagy termeléséből származó ÜHG kibocsátás (eec) az alapanyag száraz tonnájára jutó gCO2eq-ben kerül kifejezésre, az üzemanyag egy MJ-jára jutó gCO2-egyenértékre (gCO2eq/MJ) való átszámítást a következőképpen kell végezni (2):
Az alapanyag száraz tonnájára jutó kibocsátást az alábbiak szerint kell kiszámítani:
1.3. A bioüzemanyagok és a folyékony bio-energiahordozók használatából eredő üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítást a következők szerint kell kiszámítani:
1.3.1. a bioüzemanyagok használatából eredő üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítás:
1.3.2. a folyékony bio-energiahordozókból előállított fűtő- és hűtőenergia, valamint villamosenergia esetében az üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítás:
1.4. Az 1.1. pont alkalmazásában a CO2, N2O és CH4 üvegházhatású gázokat kell figyelembe venni. A CO2-egyenérték kiszámításához a fent említett gázokat a következő értékekkel kell figyelembe venni:
CO2: 1
N2O: 298
CH4: 25
1.5. A nyersanyagok kinyerése vagy termelése során keletkező kibocsátásokba, eec, beletartoznak a kinyerési vagy a mezőgazdasági termelési eljárás során keletkező kibocsátások; a nyersanyagok begyűjtése, szárítása és tárolása során keletkező kibocsátások; a hulladékokból és a szivárgásokból eredő kibocsátások; és a kinyeréshez vagy a termeléshez használt vegyszerek vagy egyéb termékek előállítása során keletkező kibocsátások. A nyersanyagtermelés vonatkozásában a szén-dioxid-megkötést nem kell figyelembe venni. A mezőgazdasági eredetű biomassza termeléséből eredő kibocsátásokra vonatkozó, a tényleges értékek használatának alternatíváját jelentő becslések levezethetők a termelésből származó kibocsátásokra vonatkozó regionális átlagokból vagy az e mellékletben szereplő, a termelésből származó kibocsátásokra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékekkel kapcsolatos információkból. Amennyiben nincsenek megfelelő információk, a tényleges értékek alternatívájaként átlagokat lehet számítani a helyi szintű gazdálkodási gyakorlatok, például mezőgazdasági üzemek egy adott csoportjára vonatkozó adatok alapján.
1.6. Az 1.1. pont a) alpontjában foglalt számítás céljaira a jobb mezőgazdasági gazdálkodás esca (például csökkentett talajművelés vagy direktvetésre váltás, fejlett vetésforgórendszerek alkalmazása, takarónövények használata, ezen belül termésszabályozás és szerves talajjavító anyagok, így komposzt vagy trágyaerjesztőkből származó fermentált anyagok használata) révén elért üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítás csak akkor vehető figyelembe, ha megalapozott és ellenőrizhető bizonyítékok támasztják alá, hogy az adott alapanyag termesztésének idején a talaj kötöttszénkészlete megnövekedett, vagy ésszerűen feltételezhető, hogy növekedett, figyelembe véve azt a kibocsátást is, amely a pontban felsorolt gazdálkodási módszerek alkalmazásakor a megnövekedett műtrágya- és gyomirtószer-használatból adódik (3).
1.7. A földhasználat megváltozása által okozott szénkészlet-változásokból eredő éves kibocsátások (el) kiszámításához az összes kibocsátást egyenlően el kell osztani 20 évre. Az ilyen kibocsátások kiszámítása során a következő szabályt kell alkalmazni:
1.8. A 29 gCO2eq/MJ értékű bónusz akkor adható meg, ha bizonyított, hogy az adott földterület:
a) 2008 januárjában nem állt mezőgazdasági vagy más célú használat alatt; és
b) súlyosan degradálódott földterület, beleértve a korábban mezőgazdasági célra használt földterületeket is.
A 29 gCO2eq/MJ értékű bónusz a földterület mezőgazdasági használatra való átállításának időpontjától számított legfeljebb 20 évig érvényes, feltéve hogy a b) pontba tartozó földterületek esetében biztosított a szénkészlet folyamatos növekedése és az erózió jelentős csökkentése.
1.9. "Súlyosan degradálódott földterület": olyan földterület, amelynek esetében hosszabb időszak során jelentős szikesedés volt tapasztalható, vagy amelynek a szervesanyag-tartalma különösen alacsony, és súlyosan erodálódott.
1.10. A feldolgozás során keletkező kibocsátásokba (ep) beletartoznak a feldolgozás során keletkező kibocsátások; a hulladékokból és a szivárgásokból eredő kibocsátások; és a feldolgozáshoz használt vegyszerek vagy egyéb termékek előállítása során keletkező kibocsátások, beleértve a fosszilis inputanyagok széntartalmának megfelelő szén-dioxidkibocsátásokat is, függetlenül attól, hogy az anyagokat eljárás során ténylegesen elégetik-e vagy sem. A nem az üzemanyag-előállító üzemben előállított villamosenergia-fogyasztás elszámolásához ennek a villamos energiának az előállítására és elosztására jellemző üvegházhatásúgáz-kibocsátás-intenzitást úgy kell tekinteni, hogy az megegyezik az egy meghatározott régióban a villamosenergia előállítására és elosztására jellemző átlagos kibocsátási intenzitással. E szabály alóli kivételként a termelők átlagértéket is alkalmazhatnak egy egyedi villamosenergia-előállító üzem esetében az ebben az üzemben megtermelt villamos energiára, ha ez az üzem nem csatlakozik a villamosenergia-hálózathoz.
A feldolgozás során keletkező kibocsátásokba beletartoznak adott esetben a félkész termékek és anyagok szárítása során keletkező kibocsátások.
1.11. A szállítás és az elosztás során keletkező kibocsátásokba (etd) beletartoznak a nyersanyagok és a félkész anyagok szállítása és elosztása során keletkező kibocsátások és a késztermékek tárolása és elosztása során keletkező kibocsátások. A közlekedésből és az áruszállításból származó, az 1.5. pont értelmében figyelembe veendő kibocsátás nem tartozik e alpont hatálya alá.
1.12. A használt üzemanyagból eredő kibocsátásokat, eu, a bioüzemanyagok és folyékony bio-energiahordozók esetében nullának kell tekinteni.
A használt üzemanyag használatából adódó, a CO2-tól eltérő üvegházhatású gázok (CH2 és N2O) kibocsátását bele kell számítani a folyékony energiahordozókra vonatkozó eu tényezőbe.
1.13. A szén-dioxid-leválasztásból és -tárolásból eredő, az ep értékbe még nem beszámított kibocsátás-megtakarításokba (eccs ) csak azok a kibocsátott CO2 leválasztásával és -tárolásával elkerült kibocsátások számíthatók bele, amelyek közvetlenül összefüggnek az üzemanyag kinyerésével, szállításával, feldolgozásával és elosztásával, feltéve, hogy a tárolás a bányászatról szóló törvény III/A. részével és a szén-dioxid geológiai tárolásáról szóló Korm. rendelettel összhangban történik.
1.14. A szén-dioxid-leválasztásából és -helyettesítésből eredő kibocsátásmegtakarításoknak (eccr) közvetlenül kapcsolódniuk kell azon bioüzemanyag vagy folyékony bio-energiahordozó előállításához, amelynek tekintetében figyelembe veszik őket, és e megtakarításokba csak az olyan CO2-leválasztással elkerült kibocsátások számíthatók bele, amelyek esetében a szén-dioxid biomassza eredetű és azt a fosszilis CO2 helyettesítésére használják kereskedelmi termékek előállításában és szolgáltatásokban.
1.15. Ha az üzemanyag előállításához kapcsoltan hőt és/vagy villamos energiát előállító olyan kapcsolt energiatermelő egység, amely tekintetében kibocsátást számítanak, villamosenergia- és/vagy hasznoshőtöbbletet termel, akkor az ÜHG kibocsátást meg kell osztani a villamosenergia és a hasznos hő között a hő hőmérséklete szerint (ami tükrözi a hő hasznosíthatóságát). Az adott hőmennyiség hasznos részét úgy tudjuk megállapítani, ha energiatartalmát megszorozzuk az alábbiak szerint kiszámított Carnot-hatásfok (Ch) értékével:
Abban az esetben, ha a többlethőt 150 °C (423,15 kelvin) hőmérséklet alatt épületek fűtésének céljára exportálják, a Ch a következő módon is meghatározható:
Ch = a 150 °C-hoz (423,15 kelvinhez) tartozó Carnot-hatásfok, azaz 0,3546
E számítás céljából a tényleges hatékonysági értékeket kell használni, amelyeket az éves előállított mechanikai energiának, villamos energiának és hőenergiának az éves energiabevitel értékével történő elosztásával kapunk meg.
E számítás céljaira a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:
1.15.1. "kapcsolt energiatermelés": egyetlen folyamat során hőenergia és villamos és/vagy mechanikai energia egyszerre történő termelése;
1.15.2. "hasznos hő": a gazdaságilag indokolt mértékű hő-, fűtési vagy hűtési energiaigény kielégítése céljából termelt hő;
1.15.3. "gazdaságilag indokolt igény": az azt a hő- vagy hűtési energiaigényt meg nem haladó mértékű kereslet, amely egyébként piaci feltételek mellett kielégítésre kerülne.
1.16. Ha az üzemanyag-előállítási eljárás kombinálva állítja elő azt az üzemanyagot, amelynek vonatkozásában a kibocsátást számítják, és egy vagy több további terméket ("társtermékek"), akkor az üvegházhatásúgáz-kibocsátást meg kell osztani az üzemanyag vagy annak köztes terméke és a társtermékek között azok energiatartalmának arányában (ez utóbbit a villamos energián és a hőenergián kívüli társtermékek esetében az alsó fűtőértéken kell meghatározni). A hasznoshő- vagy villamosenergia-többlet ÜHG kibocsátási intenzitása megegyezik az üzemanyag előállításához használt hő vagy villamosenergia ÜHG kibocsátási intenzitásával, és úgy kell meghatározni, hogy ki kell számítani az üzemanyag-előállítási eljáráshoz hő- vagy villamos energiát biztosító kapcsolt energiatermelő egységbe, kazánba vagy más berendezésbe betáplált anyagok, így például az alapanyagok, illetve ezekből eredő kibocsátások (például CH4 és N2O) ÜHG kibocsátási intenzitását. A kapcsolt villamosenergia-és hőtermelés esetében a számítás a 15. pontban foglaltak szerint történik.
1.17. Az 1.16. alpontban foglalt számítás céljaira a szétosztandó kibocsátások az eec + e1 + esca + az ep, etd, eccs és eccr azon hányada, amelyre az előállítási folyamat azon lépésével bezárólag kerül sor, amikor a társtermékeket állítják elő. Ha az életciklus során a folyamat egy korábbi lépésében a társtermékekhez való hozzárendelésre került sor, akkor azoknak a kibocsátásoknak azt a hányadát kell az összes kibocsátás helyett erre a célra felhasználni, amelyet az utolsó ilyen folyamatlépésben a közbenső üzemanyagtermékhez kiosztottak.
A bioüzemanyagok és a folyékony bio-energiahordozók esetében az összes társterméket figyelembe kell venni e számításhoz. A hulladékokhoz és maradványanyagokhoz nem kell kibocsátási értéket rendelni. A negatív energiatartalmú társtermékeket nulla energiatartalommal rendelkezőnek kell tekinteni a számítás során.
A hulladékokat és a maradványanyagokat, beleértve a lombkoronát, az ágakat, a szalmát, a háncsokat és a diófélék héját, a kukoricacsöveket és a dióhéjat, valamint a feldolgozás során keletkező maradványanyagokat, köztük a nyers (nem finomított) glicerint és a kipréselt cukornádat az életciklus alatti üvegházhatású gázkibocsátásuk tekintetében nulla értékkel kell figyelembe venni ezen anyagok begyűjtési folyamatáig, függetlenül attól, hogy a végső termék előállítása előtt azokat félkész termékké alakítják-e.
A kazánokkal, illetve a feldolgozó üzem részére kapcsolt hő- és/vagy villamosenergiatermelést végző egységekkel ellátott feldolgozó üzemektől eltérő finomítókban előállított üzemanyagok esetében az 1.16. alpontban említett számítás céljaira az elemzés egysége a finomító.
1.18. A bioüzemanyagok esetében az 1.3. alpontban említett számítás céljaira a fosszilis üzemanyag-komparátor (EF(t))) 94 gCO2eq/MJ.
A villamosenergia-termelésre használt folyékony bio-energiahordozók esetében az 1.3. alpontban említett számítás céljaira a fosszilis üzemanyag komparátor ECF(e) 183 gCO2eq/MJ.
A hasznos hő, valamint fűtő- és/vagy hűtőenergia termelésére használt folyékony bio-energiahordozók esetében az 1.3. alpontban említett számítás céljaira a fosszilis üzemanyag komparátor ECF(h&c) 80 gCO2eq/MJ.
2. A bioüzemanyagokra és a folyékony bio-energiahordozókra vonatkozó részekre bontott (diszaggregált) alapértelmezett értékek
2.1. A termelésre vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek: "eec" az e melléklet 1. pontjában meghatározottak szerint, a talajból származó N2O-kibocsátásokat is beleértve
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol | 9,6 | 9,6 |
3. | kukoricaetanol | 25,5 | 25,5 |
4. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével | 27,0 | 27,0 |
5. | cukornádetanol | 17,1 | 17,1 |
6. | az ETBE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
7. | a TAEE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
8. | repce-biodízel | 32,0 | 32,0 |
9. | napraforgó-biodízel | 26,1 | 26,1 |
10. | szójabab-biodízel | 21,2 | 21,2 |
11. | pálmaolaj-biodízel | 26,0 | 26,0 |
12. | használt sütőolajból előállított biodízel | 0 | 0 |
13. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (7) | 0 | 0 |
14. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 33,4 | 33,4 |
15. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 26,9 | 26,9 |
16. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 22,1 | 22,1 |
17. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból | 27,3 | 27,3 |
18. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
19. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj | 0 | 0 |
20. | tiszta növényi olaj repcéből | 33,4 | 33,4 |
21. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 27,2 | 27,2 |
22. | tiszta növényi olaj szójababból | 22,2 | 22,2 |
23. | tiszta növényi olaj pálmaolajból | 27,1 | 27,1 |
24. | tiszta olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
25. | növényi hulladékból vagy állati eredetű olajokból előállított biodízel | 0 | 0 |
26. | biogáz organikus háztartási hulladékból sűrített földgázként | 0 | 0 |
27. | biogáz nedves trágyából sűrített földgázként | 0 | 0 |
28. | biogáz száraz trágyából sűrített földgázként | 0 | 0 |
2.2. Diszaggregált alapértelmezett értékek a termelésre vonatkozóan: "eec" kizárólag a talajból származó N2O-kibocsátás (ezek már szerepelnek a termelés során keletkező kibocsátásokra vonatkozó diszaggregált értékekben, az "eec" táblázatban)
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol | 4,9 | 4,9 |
3. | kukoricaetanol | 13,7 | 13,7 |
4. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével | 14,1 | 14,1 |
5. | cukornádetanol | 2,1 | 2,1 |
6. | az ETBE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
7. | a TAEE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
8. | repce-biodízel | 17,6 | 17,6 |
9. | napraforgó-biodízel | 12,2 | 12,2 |
10. | szójabab-biodízel | 13,4 | 13,4 |
11. | pálmaolaj -biodízel | 16,5 | 16,5 |
12. | használt sütőolajból előállított biodízel | 0 | 0 |
13. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (7) | 0 | 0 |
14. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 18,0 | 18,0 |
15. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 12,5 | 12,5 |
16. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 13,7 | 13,7 |
17. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból | 16,9 | 16,9 |
18. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
19. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (7) | 0 | 0 |
20. | tiszta növényi olaj repcéből | 17,6 | 17,6 |
21. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 12,2 | 12,2 |
22. | tiszta növényi olaj szójababból | 13,4 | 13,4 |
23. | tiszta növényi olaj pálmaolajból | 16,5 | 16,5 |
24. | tiszta olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
2.3. A feldolgozásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek: "ep" az e melléklet 1. pontjában meghatározottak szerint
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nem, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 18,8 | 26,3 |
3. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 9,7 | 13,6 |
4. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt | 13,2 | 18,5 |
energiatermelést végző létesítményben (8)) | |||
5. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 7,6 | 10,6 |
6. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 27,4 | 38,3 |
7. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 15,7 | 22,0 |
8. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 20,8 | 29,1 |
9. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 14,8 | 20,8 |
10. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 28,6 | 40,1 |
11. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,8 | 2,6 |
12. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 21,0 | 29,3 |
13. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 15,1 | 21,1 |
14. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 30,3 | 42,5 |
15. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,5 | 2,2 |
16. | cukornádetanol | 1,3 | 1,8 |
17. | az ETBE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
18. | a TAEE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
19. | repce-biodízel | 11,7 | 16,3 |
20. | napraforgó-biodízel | 11,8 | 16,5 |
21. | szójabab-biodízel | 12,1 | 16,9 |
22. | pálmaolaj-biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 30,4 | 42,6 |
23. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 13,2 | 18,5 |
24. | használt sütőolajból előállított biodízel | 9,3 | 13,0 |
25. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 13,6 | 19,1 |
26. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 10,7 | 15,0 |
27. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 10,5 | 14,7 |
28. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 10,9 | 15,2 |
29. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 27,8 | 38,9 |
30. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 9,7 | 13,6 |
31. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 10,2 | 14,3 |
32. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 14,5 | 20,3 |
33. | tiszta növényi olaj repcéből | 3,7 | 5,2 |
34. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 3,8 | 5,4 |
35. | tiszta növényi olaj szójababból | 4,2 | 5,9 |
36. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 22,6 | 31,7 |
37. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 4,7 | 6,5 |
38. | tiszta olaj használt sütőolajból | 0,6 | 0,8 |
39. | növényi hulladékból vagy állati eredetű olajokból előállított biodízel | 9 | 13 |
40. | biogáz organikus háztartási hulladékból sűrített földgázként | 14 | 20 |
41. | biogáz nedves trágyából sűrített földgázként | 8 | 11 |
42. | biogáz száraz trágyából sűrített földgázként | 8 | 11 |
2.4. Csak az olajextrahálásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek (ezek már szerepelnek a feldolgozás során keletkező kibocsátásokra vonatkozó diszaggregált értékekben, az "ep" táblázatban)
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | repce-biodízel | 3,0 | 4,2 |
3. | napraforgó-biodízel | 2,9 | 4,0 |
4. | szójabab-biodízel | 3,2 | 4,4 |
5. | pálmaolaj -biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 20,9 | 29,2 |
6. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 3,7 | 5,1 |
7. | használt sütőolajból előállított biodízel | 0 | 0 |
8. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 4,3 | 6,1 |
9. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 3,1 | 4,4 |
10. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 3,0 | 4,1 |
11. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 3,3 | 4,6 |
12. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 21,9 | 30,7 |
13. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás | 3,8 | 5,4 |
során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | |||
14. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
15. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 4,3 | 6,0 |
16. | tiszta növényi olaj repcéből | 3,1 | 4,4 |
17. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 3,0 | 4,2 |
18. | tiszta növényi olaj szójababból | 3,4 | 4,7 |
19. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 21,8 | 30,5 |
20. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 3,8 | 5,3 |
21. | tiszta olaj használt sütőolajból | 0 | 0 |
2.5. A szállításra és az elosztásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek: "etd" az e melléklet 1. pontjában meghatározottak szerint
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nem, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 2,3 | 2,3 |
3. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a | 2,3 | 2,3 |
feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | |||
4. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,3 | 2,3 |
5. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,3 | 2,3 |
6. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,3 | 2,3 |
7. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,3 | 2,3 |
8. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,2 | 2,2 |
9. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 2,2 | 2,2 |
10. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,2 | 2,2 |
11. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt | 2,2 | 2,2 |
energiatermelést végző létesítményben (8)) | |||
12. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 2,2 | 2,2 |
13. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,2 | 2,2 |
14. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,2 | 2,2 |
15. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 2,2 | 2,2 |
16. | cukornádetanol | 9,7 | 9,7 |
17. | az ETBE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
18. | a TAEE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
19. | repce-biodízel | 1,8 | 1,8 |
20. | napraforgó-biodízel | 2,1 | 2,1 |
21. | szójabab-biodízel | 8,9 | 8,9 |
22. | pálmaolaj-biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 6,9 | 6,9 |
23. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 6,9 | 6,9 |
24. | használt sütőolajból előállított biodízel | 1,9 | 1,9 |
25. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 1,6 | 1,6 |
26. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 1,7 | 1,7 |
27. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 2,0 | 2,0 |
28. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 9,2 | 9,2 |
29. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 7,0 | 7,0 |
30. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 7,0 | 7,0 |
31. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 1,7 | 1,7 |
32. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 1,5 | 1,5 |
33. | tiszta növényi olaj repcéből | 1,4 | 1,4 |
34. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 1,7 | 1,7 |
35. | tiszta növényi olaj szójababból | 8,8 | 8,8 |
36. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 6,7 | 6,7 |
37. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 6,7 | 6,7 |
38. | tiszta olaj használt sütőolajból | 1,4 | 1,4 |
39. | növényi hulladékból vagy állati eredetű olajokból előállított biodízel | 1 | 1 |
40. | biogáz organikus háztartási hulladékból sűrített földgázként | 3 | 3 |
41. | biogáz nedves trágyából sűrített földgázként | 5 | 5 |
42. | biogáz száraz trágyából sűrített földgázként | 4 | 4 |
2.6. A szállításra és az elosztásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek csak a végső energiahordozó tekintetében: ezek már szerepelnek az e melléklet 1. pontjában meghatározott, a szállításból és az elosztásból származó kibocsátásra (etd) vonatkozó táblázatban, azonban a következő értékek hasznosak lehetnek akkor, ha egy gazdasági szereplő kizárólag a növények vagy az olaj tényleges szállításából eredő kibocsátásokat kívánja bejelenteni.
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nem, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 1,6 | 1,6 |
3. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 1,6 | 1,6 |
4. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
5. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
6. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
7. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
8. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 1,6 | 1,6 |
9. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
10. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
11. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradékanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
12. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 1,6 | 1,6 |
13. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
14. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
15. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradékanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 1,6 | 1,6 |
16. | cukornádetanol | 6,0 | 6,0 |
17. | az etil-terc-butil-éter (TAEE) megújuló forrásból származó etanolból előállított része | Az etanol előállítási módéval megegyezőnek tekintendő. | |
18. | a tercier-amil-etil-éter (TAEE) megújuló forrásból származó etanolból előállított része | Az etanol előállítási módéval megegyezőnek tekintendő. | |
19. | repce-biodízel | 1,3 | 1,3 |
20. | napraforgó-biodízel | 1,3 | 1,3 |
21. | szójabab-biodízel | 1,3 | 1,3 |
22. | pálmaolaj-biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 1,3 | 1,3 |
23. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 1,3 | 1,3 |
24. | használt sütőolajból előállított biodízel | 1,3 | 1,3 |
25. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 1,3 | 1,3 |
26. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 1,2 | 1,2 |
27. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 1,2 | 1,2 |
28. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 1,2 | 1,2 |
29. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 1,2 | 1,2 |
30. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 1,2 | 1,2 |
31. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 1,2 | 1,2 |
32. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 1,2 | 1,2 |
33. | tiszta növényi olaj repcéből | 0,8 | 0,8 |
34. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 0,8 | 0,8 |
35. | tiszta növényi olaj szójababból | 0,8 | 0,8 |
36. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 0,8 | 0,8 |
37. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 0,8 | 0,8 |
38. | tiszta olaj használt sütőolajból | 0,8 | 0,8 |
3. A termelésre, előállításra, szállításra és elosztásra vonatkozó összérték:
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nem, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 30,7 | 38,2 |
3. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a | 21,6 | 25,5 |
feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | |||
4. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 25,1 | 30,4 |
5. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 19,5 | 22,5 |
6. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 39,3 | 50,2 |
7. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 27,6 | 33,9 |
8. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 48,5 | 56,8 |
9. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 42,5 | 48,5 |
10. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 56,3 | 67,8 |
11. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt | 29,5 | 30,3 |
energiatermelést végző létesítményben (10)) | |||
12. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 50,2 | 58,5 |
13. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 44,3 | 50,3 |
14. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 59,5 | 71,7 |
15. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (10)) | 30,7 | 31,4 |
16. | cukornádetanol | 28,1 | 28,6 |
17. | az ETBE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
18. | a TAEE megújuló energiaforrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
19. | repce-biodízel | 45,5 | 50,1 |
20. | napraforgó-biodízel | 40,0 | 44,7 |
21. | szójabab-biodízel | 42,2 | 47,0 |
22. | pálmaolaj-biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 63,3 | 75,5 |
23. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 46,1 | 51,4 |
24. | használt sütőolajból előállított biodízel | 11,2 | 14,9 |
25. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 15,2 | 20,7 |
26. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 45,8 | 50,1 |
27. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 39,4 | 43,6 |
28. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 42,2 | 46,5 |
29. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 62,1 | 73,2 |
30. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 44,0 | 47,9 |
31. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 11,9 | 16,0 |
32. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 16,0 | 21,8 |
33. | tiszta növényi olaj repcéből | 38,5 | 40,0 |
34. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 32,7 | 34,3 |
35. | tiszta növényi olaj szójababból | 35,2 | 36,9 |
36. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 56,4 | 65,5 |
37. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 38,5 | 40,3 |
38. | tiszta olaj használt sütőolajból | 2,0 | 2,2 |
39. | növényi hulladékból vagy állati eredetű olajokból előállított biodízel | 10 | 14 |
40. | biogáz organikus háztartási hulladékból sűrített földgázként | 17 | 23 |
41. | biogáz nedves trágyából sűrített földgázként | 13 | 16 |
42. | biogáz száraz trágyából sűrített földgázként | 12 | 15 |
4. A bioüzemanyagok jellemző és alapértelmezett értékei, ha azokat a földhasználat megváltozásából adódó nettó szénkibocsátás nélkül állítják elő_
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag-előállítási mód | Üvegházhatásúgáz- kibocsátás- megtakarítás - jellemző érték | Üvegházhatásúgáz- kibocsátás- megtakarítás - alapértelmezett érték |
2. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nem, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 67% | 59% |
3. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 77% | 73% |
4. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 73% | 68% |
5. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 79% | 76% |
6. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogáz nélkül, a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 58% | 47% |
7. | cukorrépa-etanol (szennyvízből előállított biogázzal együtt, a | 71% | 64% |
feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | |||
8. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 48% | 40% |
9. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 55% | 48% |
10. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 40% | 28% |
11. | kukoricaetanol (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyagok kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 69% | 68% |
12. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz hagyományos kazánban) | 47% | 38% |
13. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag földgáz, kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 53% | 46% |
14. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag lignit, kapcsolt energiatermelést végző létesítményben (8)) | 37% | 24% |
15. | egyéb gabona-etanol a kukoricaetanol kivételével (a feldolgozáshoz használt üzemanyag erdészeti maradványanyag, kapcsolt | 67% | 67% |
energiatermelést végző létesítményben (8)) | |||
16. | cukornádetanol | 70% | 70% |
17. | az etil-terc-butiléter (ETBE) megújuló forrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
18. | a tercier-amil-etil-éter (TAEE) megújuló forrásokból előállított része | az etanol előállítási módéval megegyező | |
19. | repce-biodízel | 52% | 47% |
20. | napraforgó-biodízel | 57% | 52% |
21. | szójabab-biodízel | 55% | 50% |
22. | pálmaolaj-biodízel (nyitott szennyvíztisztító medence) | 33% | 20% |
23. | pálmaolaj-biodízel (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 51% | 45% |
24. | használt sütőolajból előállított biodízel | 88% | 84% |
25. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert biodízel (9) | 84% | 78% |
26. | hidrogénnel kezelt növényi olaj repcéből | 51% | 47% |
27. | hidrogénnel kezelt növényi olaj napraforgóból | 58% | 54% |
28. | hidrogénnel kezelt növényi olaj szójababból | 55% | 51% |
29. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 34% | 22% |
30. | hidrogénnel kezelt növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 53% | 49% |
31. | hidrogénnel kezelt olaj használt sütőolajból | 87% | 83% |
32. | állati eredetű kiolvasztott zsírokból nyert, hidrogénnel kezelt olaj (9) | 83% | 77% |
33. | tiszta növényi olaj repcéből | 59% | 57% |
34. | tiszta növényi olaj napraforgóból | 65% | 64% |
35. | tiszta növényi olaj szójababból | 63% | 61% |
36. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (nyitott szennyvíztisztító medence) | 40% | 30% |
37. | tiszta növényi olaj pálmaolajból (az eljárás során metánmegkötés történik az olajsajtolóban) | 59% | 57% |
38. | tiszta olaj használt sütőolajból | 98% | 98% |
5. Becsült jellemző és alapértelmezett értékek az olyan jövőbeli bioüzemanyagok esetében, amelyek 2016-ban nem voltak, vagy csak elhanyagolható mennyiségben voltak jelen a piacon, ha azokat a földhasználat megváltozásából adódó nettó szénkibocsátás nélkül állítják elő
A | B | C | |
1. | Bioüzemanyag-előállítási mód | Üvegházhatásúgáz- kibocsátás- megtakarítás - jellemző érték | Üvegházhatásúgáz- kibocsátás- megtakarítás - alapértelmezett érték |
2. | búzaszalma-etanol | 85 % | 83 % |
3. | hulladékfa alapú Fischer-Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 83 % | 83 % |
4. | termesztettfa alapú Fischer-Tropsch- dízel önálló erőműben előállítva | 82 % | 82 % |
5. | hulladékfa alapú Fischer-Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 83 % | 83 % |
6. | termesztettfa alapú Fischer-Tropsch- benzin önálló erőműben előállítva | 82 % | 82 % |
7. | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 84 % | 84 % |
8. | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 83 % | 83 % |
9. | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 84 % | 84 % |
10. | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 83 % | 83 % |
11. | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 89 % | 89 % |
12. | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 89 % | 89 % |
13. | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 89 % | 89 % |
14. | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 89 % | 89 % |
15. | a metil-terc-butiléter (MTBE) megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6. Becsült diszaggregált alapértelmezett értékek az olyan jövőbeli bioüzemanyagok és folyékony bio-energiahordozók esetében, amelyek 2016-ban nem voltak, vagy csak elhanyagolható mennyiségben voltak jelen a piacon
6.1. A termelésre vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek: "eec" az 1. pontban meghatározottak szerint, az N2O-kibocsátásokat is beleértve (a hulladékfa- vagy termesztettfanyesedéket is beleértve)
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 1,8 | 1,8 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 3,3 | 3,3 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 8,2 | 8,2 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 3,3 | 3,3 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 8,2 | 8,2 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 3,1 | 3,1 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 7,6 | 7,6 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 3,1 | 3,1 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 7,6 | 7,6 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,5 | 2,5 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,5 | 2,5 |
13 | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,5 | 2,5 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,5 | 2,5 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6.2. Diszaggregált alapértelmezett értékek a talajból eredő N2O-kibocsátásokra vonatkozóan (ezek már szerepelnek a termelés során keletkező kibocsátásokra vonatkozó diszaggregált értékekben, az "eec" táblázatban)
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio-energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 0 | 0 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 4,4 | 4,4 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 4,4 | 4,4 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 4,1 | 4,1 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 4,1 | 4,1 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
13 | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6.3. Diszaggregált alapértelmezett értékek a feldolgozásra vonatkozóan: "ep" az e melléklet 1. pontjában meghatározottak szerint
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 4,8 | 6,8 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 0,1 | 0,1 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 0,1 | 0,1 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 0,1 | 0,1 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 0,1 | 0,1 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 0 | 0 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
13 | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 0 | 0 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6.4. A szállításra és elosztásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek: "etd" az e melléklet 1. pontjában meghatározottak szerint
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 7,1 | 7,1 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 12,2 | 12,2 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 8,4 | 8,4 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 12,2 | 12,2 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 8,4 | 8,4 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 12,1 | 12,1 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 8,6 | 8,6 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 12,1 | 12,1 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 8,6 | 8,6 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 7,7 | 7,7 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 7,9 | 7,9 |
13 | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 7,7 | 7,7 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 7,9 | 7,9 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6.5. A szállításra és az elosztásra vonatkozó diszaggregált alapértelmezett értékek csak a végső energiahordozó tekintetében: Ezek már szerepelnek az e melléklet 1. pontjában meghatározott, a szállításból és az elosztásból származó kibocsátásra (etd) vonatkozó táblázatban, azonban a következő értékek hasznosak lehetnek akkor, ha egy gazdasági szereplő kizárólag az alapanyag tényleges szállításából eredő kibocsátásokat kívánja bejelenteni.
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 1,6 | 1,6 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 1,2 | 1,2 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 1,2 | 1,2 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 1,2 | 1,2 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 1,2 | 1,2 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 2,0 | 2,0 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 2,0 | 2,0 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 2,0 | 2,0 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 2,0 | 2,0 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,0 | 2,0 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,0 | 2,0 |
13 | Dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,0 | 2,0 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 2,0 | 2,0 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
6.6. A termelésre, előállításra, szállításra és elosztásra vonatkozó összérték:
A | B | C | |
1 | Bioüzemanyag és egyéb folyékony bio- energiahordozó előállítási mód | Üvegházhatású gázkibocsátás - jellemző érték (gCO2eq/MJ) | Üvegházhatású gázkibocsátás - alapértelmezett érték (gCO2eq/MJ) |
2 | búzaszalma-etanol | 13,7 | 15,7 |
3 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 15,6 | 15,6 |
4 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-dízel önálló erőműben előállítva | 16,7 | 16,7 |
5 | hulladékfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 15,6 | 15,6 |
6 | termesztettfa alapú Fischer- Tropsch-benzin önálló erőműben előállítva | 16,7 | 16,7 |
7 | hulladékfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 15,2 | 15,2 |
8 | termesztettfa-dimetil-éter (DME) önálló erőműben előállítva | 16,2 | 16,2 |
9 | hulladékfa-metanol önálló erőműben előállítva | 15,2 | 15,2 |
10 | termesztettfa-metanol önálló erőműben előállítva | 16,2 | 16,2 |
11 | Fischer-Tropsch-dízel cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 10,2 | 10,2 |
12 | Fischer-Tropsch-benzin cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 10,4 | 10,4 |
13 | dimetil-éter (DME) cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 10,2 | 10,2 |
14 | metanol cellulózgyártáskor keletkező feketelúg gázosításával | 10,4 | 10,4 |
15 | az MTBE megújuló energiaforrásokból előállított része | a metanol előállítási módjával megegyező |
Megjegyzések:
(1) A hőt vagy hulladékhőt abszorpciós hűtők segítségével hűtési célra (lehűtött levegő vagy víz előállítására) hasznosítják. Ezért csak az egy MJ hőre jutó előállított hőhöz kapcsolódó kibocsátásokat kell kiszámítani, függetlenül attól, hogy a hő végső felhasználása ténylegesen fűtés vagy abszorpciós hűtők segítségével való hűtés.
(2) A mezőgazdasági nyersanyag kinyeréséből vagy termeléséből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás (eec) kiszámításának ez a képlete olyan esetekre vonatkozik, amikor az alapanyagokat egy lépésben alakítják át bioüzemanyaggá. Az összetettebb ellátási láncok esetében a mezőgazdasági nyersanyag kinyeréséből vagy termeléséből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátást (eec) a köztes termékekre vonatkozó kiigazításokat követően kell kiszámítani.
(3) Ennek ténye például a talaj kötöttszénkészletének összehasonlító mérésével igazolható: ha például az első mérésre a termesztés megkezdése előtt, a későbbiekre pedig rendszeres időközönként, több év távlatában kerül sor. Ebben az esetben mielőtt a második mérés adatai rendelkezésre állnának, a talaj kötöttszénkészletének növekedését reprezentatív kísérletek vagy talajmodellek alapján végzett becsléssel meg lehet adni. A második mérést követően a tényleges mérésekkel nyert adatok szolgálnak alapul a növekedés tényének és nagyságrendjének megállapításához.
(4) A molekulatömegének (44,010 g/mol) a szén molekulatömegével (12,011 g/mol) való elosztása révén kapott hányados 3,664.
(5) Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület meghatározása szerinti szántó.
(6) Évelő növények: olyan többnyári növények, amelyek szárát vagy törzsét általában nem takarítják be évente (pl. a rövid életciklusú sarjerdő és az olajpálma).
(7) Kizárólag az 1069/2009/EK rendelet szerinti 1. és 2. kategóriába tartozó anyagként besorolt állati melléktermékekből előállított bioüzemanyagokra vonatkozik, amelyek esetében a kiolvasztás részét képező higienizáláshoz kapcsolódó kibocsátásokat nem veszik figyelembe.
(8) A kapcsolt energiatermelés során történő feldolgozásra vonatkozó alapértelmezett értékek csak akkor érvényesek, ha a folyamathő teljes egészében kapcsolt termelésből származik.
(9) Kizárólag az 1069/2009/EK rendelet szerinti 1. és 2. kategóriába tartozó anyagként besorolt állati melléktermékekből előállított bioüzemanyagokra vonatkozik, amelyek esetében a kiolvasztás részét képező higienizáláshoz kapcsolódó kibocsátásokat nem veszik figyelembe.
(10) A kapcsolt energiatermelést végző létesítményben történő feldolgozásra vonatkozó alapértelmezett értékek csak akkor érvényesek, ha a folyamathő teljes egészében a kapcsolt energiatermelést végző létesítményből származik."
2. melléklet a 7/2022. (XII. 27.) EM rendelethez
A 68/2021. (XII. 30.) ITM rendelet 2. melléklet 2.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.3. Mezőgazdasági előállítási módok
A | B | C | D | E | F | |
1 | A biomasszából előállított tüzelőanyag előállításának módszere | Szállítási távolság | Üvegházhatásúgázkibocsátás -megtakarítás - jellemző érték | Üvegházhatásúgázkibocsátás- megtakarítás - alapértelmezett érték | ||
2 | Hő | Villamosenergia | Hő | Villamosenergia | ||
3 | 0,2 t/m3-nél kisebb sűrűségű mezőgazdasági maradékanyagok (1) | 1-500 km | 95 % | 92 % | 93 % | 90 % |
4 | 500- 2 500 km | 89 % | 83 % | 86 % | 80 % | |
5 | 2 500 - 10 000 km | 77 % | 66 % | 73 % | 60 % | |
6 | 10 000 km felett | 57 % | 36 % | 48 % | 23 % | |
7 | 0,2 t/m3-nél nagyobb sűrűségű | 1-500 km | 95 % | 92 % | 93 % | 90 % |
8 | 500- 2 500 km | 93 % | 89 % | 92 % | 87 % |
9 | mezőgazdasági maradékanyagok (2) | 2 500 - 10 000 km | 88 % | 82 % | 85 % | 78 % |
10 | 10 000 km felett | 78 % | 68 % | 74 % | 61 % | |
11 | Szalmapellet | 1-500 km | 88 % | 82 % | 85 % | 78 % |
12 | 500- 10 000 km | 86 % | 79 % | 83 % | 74 % | |
13 | 10 000 km felett | 80 % | 70 % | 76 % | 64 % | |
14 | Kipréselt cukornád brikett | 500- 10 000 km | 93 % | 89 % | 91 % | 87 % |
15 | 10 000 km felett | 87 % | 81 % | 85 % | 77 % | |
16 | Pálmamagdara | 10 000 km felett | 20 % | - 18 % | 11 % | -33 % |
17 | Pálmamagdara (az olajsajtolóban nincs CH4-kibocsátás) | 10 000 km felett | 46 % | 20 % | 42 % | 14 % |
18 | Megjegyzések:(1) Ebbe az anyagcsoportba tartoznak a kis sűrűségű mezőgazdasági maradékanyagok, többek között a szalmabálák, a zabhéj, a rizshéj, a kipréselt cukornád-bálák.(2) A nagyobb sűrűségű mezőgazdasági maradékanyagok csoportjába többek között olyan anyagok tartoznak, mint a kukoricacső, a diófélék héja, a szójakorpa, a pálmamaghéj. |
"