32/2023. (XII. 29.) MK rendelet
a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendvédelmi igazgatási alkalmazottaival szemben lefolytatható fegyelmi eljárásáról szóló 1/2023. (I. 17.) MK rendelet módosításáról
A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény 342/A. § (1) bekezdés p) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés 14. és 15. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendvédelmi igazgatási alkalmazottaival szemben lefolytatható fegyelmi eljárásáról szóló 1/2023. (I. 17.) MK rendelet a következő 7/A. alcímmel egészül ki:
"7/A. Az érdemtelenség megállapítása
21/A. § (1) A munkáltatói jogkör gyakorlója a tudomására jutott információk és a rendelkezésre álló adatok alapján mérlegeli, hogy a rendvédelmi alkalmazott munkahelyén kívüli, érdemtelenség gyanújával érintett magatartása alkalmas-e a Hszt. 288/F. § (7) bekezdésében meghatározott érdemtelenségi ok megállapítására.
(2) A munkáltatói jogkör gyakorlója felelős a tényállás megállapítása és az érdemtelenséget vagy az annak hiányát megalapozó körülmények tisztázásához szükséges bizonyítékok beszerzéséért.
(3) A beszerzett bizonyítékokat tényfeltáró vizsgálat keretében kell értékelni, amelyet a munkáltatói jogkört gyakorló által - az eljárás elrendeléséről szóló határozat meghozatalával egyidejűleg - megbízott hivatásos állomány tagja vagy rendvédelmi alkalmazott (a továbbiakban együtt: vizsgáló) folytat le.
(4) Nem lehet vizsgáló az, akivel szemben a 7. § (1) bekezdés b)-d) pontjában meghatározott összeférhetetlenségi ok áll fenn.
(5) A vizsgálat határideje harminc nap, amelyet a munkáltatói jogkör gyakorlójának a vizsgálatot megalapozó tényről való tudomásszerzésétől kell számítani.
(6) A vizsgálat tényéről és a Hszt. 288/F. § (8) bekezdése szerinti határidőről a rendvédelmi alkalmazottat a vizsgálat elrendelésekor haladéktalanul, írásban tájékoztatni kell.
21/B. § (1) A vizsgálat során a vizsgáló a 21/A. § (6) bekezdésében foglalt tájékoztatás kézhezvételétől számított 3 munkanapon belüli időpontra tűzi ki - a Hszt. 288/F. § (9) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - a rendvédelmi alkalmazott meghallgatását, amelyen az eljárás alá vont személy és képviselője, a vizsgáló, a munkáltatói jogkör gyakorlója vagy az általa megbízott személy vehet részt. A meghallgatásról jegyzőkönyvet kell készíteni.
(2) A meghallgatás során tájékoztatni kell a rendvédelmi alkalmazottat, hogy a meghallgatás napjától számított 15 napon belül van lehetősége további védekezés vagy bizonyíték előterjesztésére.
(3) A vizsgáló a (2) bekezdésben meghatározott határidőt követően, haladéktalanul küldi meg jelentését a munkáltatói jogkör gyakorlója részére. A jelentésben a vizsgáló összefoglalja a keletkezett iratokat, megállapításait, a kifogásolt magatartás elkövetését, valamint a Hszt. 288/F. § (7) bekezdésében meghatározott feltételek fennállását vagy kizárását bizonyító tényeket, következtetéseket, és ezek alapján javaslatot tesz a döntésre.
21/C. § A munkáltatói jogkör gyakorlója érdemtelenség hiánya esetén az eljárás megszüntetéséről szóló vagy az érdemtelenség megállapításáról szóló határozatát a vizsgáló jelentésének kézhezvételét követően - a 21/A. § (5) bekezdésében foglalt határidőn belül - hozza meg."
2. § A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok rendvédelmi igazgatási alkalmazottaival szemben lefolytatható fegyelmi eljárásáról szóló 1/2023. (I. 17.) MK rendelet
a) 1. § 1. pontjában a "Szolgálat" szövegrész helyébe a "Szakszolgálat" szöveg,
b) 2. §-ában a "felelősségének" szövegrész helyébe a "felelősségének vagy érdemtelenségének" szöveg
lép.
3. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.
Rogán Antal s. k.,
Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter