661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet
az egyes fenntartók által kifizetendő esélyteremtési illetményrészhez kapcsolódó támogatásról, valamint a 2024. évi kiegészítő költségvetési támogatásról, továbbá a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány
az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében,
a 2. alcím tekintetében a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (4) bekezdés j) pontjában és a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény 75. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján,
a 8-20. § tekintetében a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény 155. § (1) bekezdés 1., 4., 7., 9-12., 15. és 24. pontjában kapott felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A települési önkormányzatok által fenntartott óvodákban foglalkoztatottak részére kifizetendő esélyteremtési illetményrészhez kapcsolódó támogatás
1. § (1) A központi költségvetés támogatást biztosít a települési önkormányzatok számára a települési önkormányzatok által fenntartott óvodákban foglalkoztatottakat megillető, a pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény (a továbbiakban: Púétv.) 98. § (5) bekezdése szerinti esélyteremtési illetményrész és ahhoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kifizetéséhez.
(2) A támogatás felhasználásának határideje: 2024. december 31.
2. § (1) A támogatás havi összege a települési önkormányzat és a települési önkormányzat társulása által fenntartott óvodákban foglalkoztatottak részére előző hónapra számfejtett, tárgyhónapban kifizetendő havi esélyteremtési illetményrész szociális hozzájárulási adóval növelt bruttó összege. A támogatás folyósítása - a Kincstár tárgyhónap 5-éig a támogatás önkormányzatokat megillető összegével kapcsolatosan teljesített adatszolgáltatása és a helyi önkormányzatokért felelős miniszter utalványozása alapján - minden hónap 15. napjáig történik.
(2) A települési önkormányzat az esélyteremtési illetményrész támogatás felhasználásáról 2024. december 31-i fordulónappal az éves költségvetési beszámolójában számol el. A támogatás szempontjából kizárólag az "Óvodai nevelés, ellátás szakmai feladatai" kormányzati funkción elszámolt kiadások vehetők figyelembe.
2. Az egyházi jogi személyek, a nemzetiségi önkormányzatok és a magán fenntartók által fenntartott köznevelési és szakképző intézményben foglalkoztatott, nevelési-oktatási feladatokat ellátó pedagógusok bérfejlesztéséhez, valamint a bevett egyházak és annak belső egyházi jogi személye által szervezett hit- és erkölcstanoktatáshoz kapcsolódó tankönyvtámogatáshoz nyújtott 2024. évi kiegészítő költségvetési támogatás
3. § (1) A nemzetiségi önkormányzat, az egyházi és magán köznevelési és szakképző intézmények fenntartója (a továbbiakban együtt: fenntartó) azon foglalkoztatottak után, akik a Púétv. 98. § (5) bekezdése alapján esélyteremtési illetményrészre jogosultak, az átlagbéralapú támogatás húsz százalékának megfelelő támogatást vehet igénybe.
(2) A fenntartót megillető (1) bekezdés szerinti támogatás összegét a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 37/C. §-a és a Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény (a továbbiakban: 2024. évi Kvtv.) 7. melléklete szerint finanszírozott számított pedagóguslétszám, valamint a pedagógusminősítési eljárás eredményeként magasabb fizetési fokozatba átsorolt finanszírozott számított pedagóguslétszám, illetve a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők átlagos létszáma alapján kell megállapítani.
(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás megállapításáról a Magyar Államkincstár a fenntartó székhelye szerint illetékes vármegyei igazgatósága (a továbbiakban: Igazgatóság) a fenntartó Vhr. 37/ C. § (1) bekezdése szerinti kérelmét elbíráló határozatban hivatalból dönt.
(4) A bevett egyház és annak belső egyházi jogi személye (a továbbiakban együtt: bevett egyházi fenntartó) részére a 2024. évi Kvtv. 7. mellékletének egyes jogcímeihez kapcsolódó kiegészítő támogatás fajlagos összegét jogcímenként az 1. melléklet tartalmazza.
(5) A bevett egyházi fenntartót megillető (4) bekezdés szerinti kiegészítő támogatás összegét a Vhr. 37/S. §-a és a 2024. évi Kvtv. 7. melléklete szerint finanszírozott tanulók létszáma alapján kell megállapítani.
(6) A (4) bekezdés szerinti kiegészítő támogatás megállapításáról a Magyar Államkincstár Budapesti és Pest Vármegyei Igazgatósága a fenntartó Vhr. 37/C. § (1) bekezdése szerinti kérelmét elbíráló határozatban hivatalból dönt, és a 2024. évi Kvtv. 7. melléklet II. Támogatások megállapításának, felhasználásának és elszámolásának szabályai pont 16.1.2. alpontja alapján 2024. augusztus 25-éig folyósítja.
(7) A fenntartót megillető (1) bekezdés szerinti költségvetési támogatás megállapításáig az Igazgatóság a 2024. január-április hónapokra külön határozat meghozatala nélkül, a Vhr. 37/J. § (3) bekezdése alapján előleget folyósít.
(8) A (7) bekezdés szerint folyósított előleg és a fenntartót megillető költségvetési támogatás különbözetének rendezésére a Vhr. 37/J. § (4) bekezdése szerint kerül sor.
4. § A 2024. évi Kvtv. 20. § (4) bekezdése alapján az államháztartásért felelős miniszter által év közben megemelt fajlagos összeget az Igazgatóság a döntést követő hónaptól a Vhr. 37/J. § (1) bekezdése szerinti havi ütemezés során, külön határozat meghozatala nélkül, a Vhr. 37/J. § (3) bekezdése alapján előlegként folyósítja. A visszamenőleges hatállyal megállapított emelt összegű támogatás és az érintett hónapokban ténylegesen folyósított támogatás különbözetét az megemelt fajlagos összegű támogatás első alkalommal történő folyósításával egy időben kell biztosítani.
5. § A 3. § és 4. § szerinti támogatás folyósítására, elszámolására, ellenőrzésére és visszafizetésére a Vhr. szabályait, valamint a jogosultság alapjául szolgáló támogatásra vonatkozó, a 2024. évi Kvtv. 2. és 7. melléklete szerinti szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
3. Záró rendelkezések
6. § Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.
7. § (1) A 2. alcím 2025. március 31-én hatályát veszti.
(2) Az 1. alcím 2025. május 1-jén hatályát veszti.
8. § (1) A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Púétv. vhr.) 28. § (3) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(3) Pedagógiai szakszolgálati intézményben a pedagógus számára a kötött munkaidőnek neveléssel-oktatással le nem kötött részében
1. foglalkozások, vizsgálatok, szűrések, egyéb közvetlen foglalkozások előkészítése,
2. a gyermekek, tanulók fejlődésének, vizsgálati eredményeinek értékelése,
3. szakértői, továbbá a pedagógiai szakszolgálati tevékenység során keletkező vizsgálati és egyéb vélemények készítése,
4. fejlesztési tervek készítése,
5. a tanuló- és gyermekbalesetek megelőzésével kapcsolatos feladatok végrehajtása,
6. eseti helyettesítés,
7. a pedagógiai, szakszolgálati tevékenységhez kapcsolódó ügyviteli tevékenység,
8. az intézményi dokumentumok készítése, vezetése,
9. külső és belső kapcsolattartás,
10. gyakornok szakmai segítése, mentorálása,
11. pedagógusjelölt szakmai segítése, mentorálása heti egy órát meghaladó része,
12. a szakalkalmazotti értekezlet, a szakmai munkaközösség munkájában történő részvétel,
13. heti két órát meghaladó időtartamban munkaközösség-vezetés,
14. az intézményfejlesztési feladatokban való közreműködés,
15. feladatvégzési helyek közötti utazás,
16. a gyermek, a tanuló fejlődéséhez szükséges egyéb, pedagógiai szakszolgálati intézményen kívüli tevékenység végzése,
17. a pedagógiai szakszolgálati intézmény folyamatos nyitvatartásának biztosításában való közreműködés,
18. gyakornok esetében a minősítő vizsgára való felkészülés,
19. pedagógus-továbbképzésben való részvétel
rendelhető el."
(2) A Púétv. vhr. 28. §-a a következő (8) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(8) A Púétv. 80. § (2) bekezdés e) pontja szerinti pedagógusjelölti mentorálásnak az egy félévben szervezett, legalább hathetes gyakorlat során igénybe vett szakvezetés minősül."
9. § A Púétv. vhr. 30. §-a a következő (3a) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(3a) Annak a Mesterpedagógus fokozatba besorolt pedagógusnak, aki osztályfőnöki, kollégiumban tanulócsoport-vezetői, munkaközösség-vezetői, tanszakvezetői vagy a tanulók önszerveződését segítő feladatot lát el, a megtartandó tanítási óráinak, foglalkozásainak a száma - a kerekítés általános szabályai alkalmazásával - nem lehet kevesebb, mint a munkakörére a Púétv. 1. mellékletében előírt neveléssel-oktatással lekötött munkaidő nyolcvan százaléka, ettől eltérően vezetőpedagógus esetén heti tizenegy, vezető óvodapedagógus esetén heti huszonkét óra."
10. § (1) A Púétv. vhr. 38. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(1) Ha a pedagógus a Pedagógus I. fokozatba történt besorolását követően legalább egy év szakmai gyakorlattal rendelkezik, a Pedagógus II. fokozatra irányuló minősítési eljárást kezdeményezheti. A szakmai gyakorlat idejébe nem számít be a sikertelen minősítő vizsgát követő gyakornoki idő időtartama."
(2) A Púétv. vhr. 38. §-a a következő (1a)-(1c) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(1a) A minősítési évben Pedagógus II. fokozatra irányuló minősítési eljárásban legfeljebb a minősítési évet megelőző év január 1-jén a Púétv. hatálya alá tartozó munkáltatónál Pedagógus I. fokozatba sorolt, pedagógus vagy nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott létszámának 20%-a vehet részt. A résztvevők létszámába a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálya alá tartozó intézménynél pedagógus-munkakörben foglalkoztatottak és a címzetes fokozat megszerzésére jelentkezők is beleértendők.
(1b) Az (1a) bekezdésben meghatározott keretszámot meghaladó többletjelentkező esetén az éves minősítési tervbe történő felvételkor a Pedagógus II. fokozatra jelentkezők közül azt a személyt kell előnyben részesíteni, aki
a) legalább 3 év szakmai gyakorlati idővel rendelkezik,
b) olyan feladatellátási helyen végzi a munkáját, amely szerepel a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény szerinti felzárkózó és kedvezményezett települések listájáról, valamint egyes közneveléssel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 402/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Fktr.) 1. mellékletében,
c) a munkakörében végzett tevékenységéhez kapcsolódó, a fenntartó vagy a köznevelésért felelős miniszter által adott elismerésben részesült,
d) a munkakör ellátásához a besorolás alapjául szolgáló iskolai végzettség, szakképesítés, szakképzettség melletti, a kinevezésében feltüntetett további, munkakörében hasznosítható szakképesítés, szakképzettség, idegennyelv-ismeret meglétét igazolja,
e) a munkaköri feladatokon túl önkéntesen vállalt többletfeladatok elvégzését igazolja, vagy
f) a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálya alá tartozó intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatott.
(1c) Az (1b) bekezdésben foglalt feltételt teljesítő jelentkezők közül elsősorban az a személy részesítendő előnyben, aki több feltételnek is megfelel."
11. § (1) A Púétv. vhr. 39. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(1) Az a Pedagógus II. fokozatba besorolt pedagógus, aki rendelkezik
a) pedagógus-szakvizsgával és
b) a Pedagógus II. fokozatba történt besorolását követően öt év szakmai gyakorlattal,
a Mesterpedagógus fokozatba lépéshez szükséges pályázati eljárásban való részvételét kezdeményezheti."
(2) A Púétv. vhr. 39. §-a a következő (1a)-(1c) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(1a) Ha a Mesterpedagógus fokozat a (2) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti tevékenység ellátását célozza - a 39. § (1) bekezdésében foglalt követelményeken felül - a pályázati eljárásra való jelentkezés további szakmai feltétele, hogy a pedagógus
a) a jelentkezés határidejéig legalább tizennégy év szakmai gyakorlatot szerzett,
b) 2015. január 1. óta nem volt sikertelen eredménnyel zárult minősítési eljárása, és
c) megfelel a hivatal honlapján a minősítés évét megelőző év február végéig közzétett pályázati feltételeknek.
(1b) Ha a Mesterpedagógus fokozat a (2) bekezdés c)-e) pontja szerinti tevékenység ellátását célozza, a 39. § (1) bekezdésében foglalt követelményeken felül a pályázati vagy megújítási eljárásra való jelentkezés feltétele, hogy a pedagógus a jelentkezés során a jelentkezést megelőző öt évben megvalósított feladatairól, tevékenységéről szóló beszámolóval igazolja a jelentkezéskor választott tevékenységi területre való alkalmasságát. A beszámoló megfelelőségét a hivatal Mesterpedagógus szakértő bevonásával vizsgálja.
(1c) Az éves minősítési tervbe történő felvételkor előnyben kell részesíteni azt a személyt, aki
a) az 50. § (1) bekezdése szerinti miniszteri közleményben meghatározott területeken tervezi a mesterprogramját megvalósítani,
b) olyan feladatellátási helyen végzi a munkáját, ami szerepel az Fktr. 1. mellékletében."
12. § (1) A Púétv. vhr. 40. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(1) Az a Pedagógus II. vagy Mesterpedagógus fokozatba besorolt pedagógus, aki
a) a munkaköre ellátásához szükséges végzettséghez és szakképzettséghez kapcsolódó szakterületen szerzett tudományos fokozattal vagy 1984. szeptember 1-je után szerzett egyetemi tudományos fokozattal (dr. univ.) rendelkezik,
b) legalább tizennégy év szakmai gyakorlattal rendelkezik, és
c) rendszeres szakmai publikációs tevékenységet folytat,
saját kezdeményezésére a Kutatótanár fokozatba lépéshez szükséges pályázati eljárásban vehet részt."
(2) A Púétv. vhr. 40. §-a a következő (1a) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(1a) Az éves minősítési tervbe történő felvételkor a jelentkezők közül előnyben kell részesíteni azt, aki esetében a munkáltató feladatellátási helye szerepel az Fktr. 1. mellékletében."
13. § A Púétv. vhr. 45. §-a a következő szöveggel lép hatályba:
"45. § (1) A 44. § (2) bekezdése szerinti pedagógus-kompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjait
a) a b)-g) pontban felsoroltak kivételével köznevelési intézményben a pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet A) pontja,
b) a pedagógiai szakszolgálatban a nevelési tanácsadás, az óvoda- és iskolapszichológiai ellátás, a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás, a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet B) pontja,
c) a pedagógiai szakszolgálatban a szakértői bizottsági feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet C) pontja,
d) a pedagógiai szakszolgálatban logopédiai feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet D) pontja,
e) a pedagógiai szakszolgálatban a korai fejlesztés és gondozás, konduktív pedagógiai ellátás feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet E) pontja,
f) a pedagógiai szakszolgálatban a gyógytestnevelés feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet F) pontja,
g) a pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézményben a pedagógiai előadó, pedagógiai szakértő pedagógus munkakörben foglalkoztatott Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet G) pontja,
h) a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő foglalkoztatottak esetében a tevékenység megtekintéshez kötött feladatkörben foglalkoztatott Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet H) pontja,
i) a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő foglalkoztatottak esetében a reflektív interjúhoz kötött feladatkörben foglalkoztatott Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/a. melléklet I) pontja,
j) a köznevelési intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatott Mesterpedagógus fokozat elérésére irányuló pályázati eljárásban
ja) ha a pedagógus a 39. § (2) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti tevékenység vállalásáról tett nyilatkozatot, a 3/b. melléklet A) pontja,
jb) ha a pedagógus a 39. § (2) bekezdés c), d) vagy e) pontja szerinti tevékenység vállalásáról tett nyilatkozatot, a 3/b. melléklet B) pontja,
k) ha a köznevelési intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatott Mesterpedagógus a 39. § (2) bekezdés c), d) vagy e) pontja szerinti tevékenységet folytatja, a fokozat megújítására irányuló eljárásban a 3/c. melléklet,
l) a köznevelési intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatott Kutatótanár fokozat
la) elérésére irányuló pályázati eljárásban a 3/d. melléklet A) pontja,
lb) megújítására irányuló eljárásban a 3/d. melléklet B) pontja
határozza meg.
(2) A 44. § (2) bekezdése szerinti pedagógus-kompetenciák értékelésének szabályait
a) a Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsgán, valamint a Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban a 3/e. melléklet A) pontja,
b) a Mesterpedagógus fokozat elérésére irányuló pályázati és a megújítását célzó megújítási eljárásban a 3/e. melléklet B) pontja,
c) a Kutatótanár fokozat elérésére irányuló pályázati és a megújítását célzó megújítási eljárásban a 3/e. melléklet C) pontja
határozza meg."
14. § A Púétv. vhr. 23. alcíme a következő 54/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:
"54/A. § (1) A Pedagógus I. fokozat megszerzésére irányuló minősítő vizsga és Pedagógus II. fokozat megszerzésére irányuló minősítési eljárás keretében feltöltött portfólió 53. § (1) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott dokumentumok alatt a 3/f. mellékletben meghatározottakat kell érteni.
(2) A Mesterpedagógus fokozat megszerzésére irányuló pályázati eljárás során feltöltött pályázat keretében az 54. § (1) bekezdés f) és g) pontjában meghatározott dokumentumok alatt a 3/g. mellékletben meghatározottakat kell érteni.
(3) A Kutatótanár fokozat megszerzésére irányuló pályázati eljárás keretében feltöltött pályázat 54. § (1) bekezdés f) és g) pontjában meghatározott dokumentumok alatt a 3/h. mellékletben meghatározottakat kell érteni."
15. § A Púétv. vhr. 88. § (1) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:
"(1) A Gyakornok fokozathoz tartozó havi illetmény összege a 2024. évben 528 800 forint."
16. § (1) A Púétv. vhr. 90. §-a a következő (4a) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(4a) Ha a köznevelési intézményben alkalmazott pedagógus vagy nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott részmunkaidőben vagy csökkentett munkaidőben dolgozik, akkor a részére járó nemzetiségi pótlék vagy gyógypedagógiai pótlék - az egész számra való kerekítés általános szabályai alkalmazásával - a részmunkaidővel, csökkentett munkaidővel arányosan jár."
(2) A Púétv. vhr. 90. §-a a következő (6a) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:
"(6a) A Púétv. 102. §-ában meghatározott megbízási díjak mértéke nem függ a munkaidő teljes vagy részmunkaidős jellegétől."
17. § A Púétv. vhr. 58. alcíme a következő 132/A. §-sal kiegészülve lép hatályba:
"132/A. § E rendeletnek a minősítési, pályázati, megújítási eljárásra vonatkozó rendelkezéseit első alkalommal a 2024. január 1-jét követően indult eljárásokban kell alkalmazni."
18. § A Púétv. vhr. a 2-9. melléklet szerinti 3/a-3/h. melléklettel kiegészülve lép hatályba.
19. § A Púétv. vhr.
1. 2. § 7. pontja az "a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény" szövegrész helyett az "a munkaviszony, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény" szöveggel,
a) nyitó szövegrésze a "hetente nem lehet több" szövegrész helyett a "hetente" szöveggel,
b) záró szövegrésze az "óránál" szövegrész helyett az "óra" szöveggel,
3. 40. § (4) bekezdése az "a minősítési eljárás sikertelen volt. A minősítési eljárás megismétlésére legkorábban - a sikertelen minősítési eljárás befejezésétől számított - két év" szövegrész helyett az "a pályázati eljárás sikertelen volt. A pályázati eljárás megismétlésére legkorábban - a sikertelen pályázati eljárás befejezésétől számított - két év" szöveggel,
4. 42. § (1) bekezdése a "töltött foglalkoztatás idejét" szövegrész helyett a "töltött jogszerű foglalkoztatás idejét" szöveggel,
5. 50. § (2) bekezdése a "követelményeket kormányrendelet határozza meg" szövegrész helyett a "követelményeknek az 54/A. § szerinti portfólióban szereplő dokumentumok benyújtásával kell megfelelni" szöveggel,
6. 78. § (2) bekezdése a "vizsgát," szövegrész helyett a "vizsga," és a " , minősítési eljárásnak minősül" szövegrész helyett a " , minősítési eljárás minősül" szöveggel,
7. 80. § nyitó szövegrésze az "időpontban kerül sor" szövegrész helyett az "időpontban visszamenőlegesen kerül sor" szöveggel,
8. 88. § (3) bekezdése az "a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény szerinti felzárkózó és kedvezményezett települések listájáról, valamint egyes közneveléssel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 402/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet" szövegrész helyett az "az Fktr." szöveggel,
9. 90. § (1) bekezdése az "a (2)-(6) bekezdésben" szövegrész helyett az "a (2)-(6a) bekezdésben" szöveggel,
10. 90. § (3) bekezdése az "az a pedagógus" szövegrész helyett az "az a pedagógus, nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott" szöveggel,
11. 131. § (4) bekezdése a "2022" szövegrész helyett a "2023" szöveggel és a "fennállnia." szövegrész helyett a "fennállnia. A 88. § (5) és (6) bekezdését első alkalommal úgy kell alkalmazni, hogy a 2023/2024. tanév, valamint nevelési év tekintetében a jogosultság 2024. január 1-jétől szól." szöveggel,
12. 2. mellékletében foglalt táblázat A:5 mezője a "9-12. évfolyam gimnáziumban" szövegrész helyett a "9-12. évfolyam gimnáziumban, szakgimnáziumban" szöveggel,
13. 2. mellékletében foglalt táblázat B:5 mezője a "gimnáziumi tanár" szövegrész helyett a "gimnáziumi, szakgimnáziumi tanár" szöveggel,
14. 2. mellékletében foglalt táblázat C:2 mezőjében az "oktatási szakasszisztens óvodai nevelő szakmairányon" szövegrész helyett az "óvodai nevelő" szöveggel,
15. 3. melléklet A) pontjában foglalt táblázat A:2 mezőjében az "Óvodatitkár, iskolatitkár, kollégiumi titkár" szövegrész helyett az "Óvodatitkár, iskolatitkár, kollégiumi titkár, intézményi titkár pedagógiai szakszolgálati intézményben" szöveggel,
16. 3. melléklet A) pontjában foglalt táblázat B:3 mezőjében a "középfokú iskolai végzettséget igénylő szakképesítés" szövegrész helyett a "középfokú iskolai végzettséghez kötött szakképesítés vagy érettségi végzettség" szöveggel,
17. 3. melléklet B) pontjában foglalt táblázat A:1 mezőjében a "Nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakör" szövegrész helyett a "Nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő, valamint gazdasági, ügyviteli, műszaki, kisegítő munkakör" szöveggel,
18. 4. melléklet B) pontjában foglalt táblázat címe a "Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozat elérésére irányuló minősítési eljárás" szövegrész helyett az "A Mesterpedagógus és Kutatótanár fokozat elérésére irányuló pályázati eljárás" szöveggel
lép hatályba.
20. § Nem lép hatályba a Púétv. vhr.
b) 30. § (3) bekezdés h) pontja,
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
A Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény 7. mellékletének egyes jogcímeihez kapcsolódó kiegészítő támogatás jogcímei és fajlagos összegei
A | B | |
1. | 2024. évi Kvtv. 7. melléklete szerinti jogcím | Kiegészítő támogatás fajlagos összege |
2. | 7. melléklet 1.6.1.1. Hit- és erkölcstanoktatáshoz kapcsolódó tankönyvtámogatás 1-4. évfolyamon | 1 350 forint/tanuló |
3. | 7. melléklet 1.6.1.2. Hit- és erkölcstanoktatáshoz kapcsolódó tankönyvtámogatás 5-8. évfolyamon | 1 750 forint/tanuló |
4. | 7. melléklet 1.6.1.3. Hit- és erkölcstanoktatáshoz kapcsolódó tankönyvtámogatás hat évfolyammal működő gimnáziumokban a 7-8. évfolyamon | 2 150 forint/tanuló |
2. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/a. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsga és Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban
A) Köznevelési intézményben pedagógus munkakörben foglalkoztatott a 45. § (1) bekezdés a) pontja szerint
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Pedagógiai tevékenysége biztos szaktudományos tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri az intézményében folyó pedagógiai munka tartalmi meghatározására és szervezésére vonatkozóan alkalmazott, a Kormány és a köznevelésért felelős miniszter által kiadott tantervi szabályozó dokumentumokat és az intézménye pedagógiai programjának a saját szakterületére vonatkozó főbb tartalmait. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja szakterülete, tantárgya kapcsolatait más műveltségterületekkel, tantárgyakkal. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan alkalmazza a szakterülete, tantárgya sajátosságaihoz igazodó megismerési folyamatokat, nevelési, tanítási módszereket, eszközöket. |
7 | 1.5 | Ismeri a szakterülete, tantárgya szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok pedagógiai felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, az adott pedagógiai helyzethez igazodó. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | Tervei készítése során figyelembe veszi az intézménye vonatkozásában alkalmazott tantervi, tartalmi és az intézményi belső elvárásokat, valamint az általa nevelt, oktatott egyének és csoportok fejlesztési céljait. |
11 | 2.2 | Egységes rendszerbe illesztve tervezi az adott pedagógiai céloknak megfelelő stratégiát, folyamatot, munkaformát, módszereket, eszközöket. |
12 | 2.3 | Pedagógiai fejlesztési terveiben kiemelt szerepet kap a gyermekek, tanulók tevékenységeinek fejlesztése. |
13 | 2.4 | Tervező tevékenységében épít a szociális tanulásban rejlő lehetőségekre. |
14 | 2.5 | A gyermekek, tanulók optimális fejlődését elősegítő, az egyéni fejlődési sajátosságokhoz igazodó, differenciált tanulási-tanítási folyamatot tervez. |
15 | 2.6 | Terveiben szerepet kap a gyermekek, tanulók motiválása, motivációjuk fejlesztése. |
16 | 2.7 | Tervező tevékenysége során a tanulási folyamatba illeszti a foglalkozáson, a tanórán kívüli ismeret- és tapasztalatszerzési lehetőségeket. |
17 | 2.8 | Megtervezi a gyermekek, a tanulók és nevelt, oktatott csoportok értékelésének módszereit, eszközeit. |
18 | 2.9 | A gyermekek, a tanulók fejlettségére is figyelemmel bevonja őket a nevelés-oktatás és a tanulás-tanítás tervezésébe. |
19 | 2.10 | A tanulási-tanítási folyamat tervezése során a digitális módszereket és eszközöket a pedagógiai céloknak megfelelően választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
20 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
21 | 3.1 | A tanulás támogatása során épít a gyermekek, tanulók egyéni céljaira és szükségleteire, a gyermek- és tanulócsoport sajátosságaira. |
22 | 3.2 | Figyelembe veszi a gyermekek, a tanulók aktuális fizikai, érzelmi állapotát. |
23 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a gyermekek, a tanulók érdeklődését célszerűen alkalmazott hagyományos és digitális eszközökkel, technológiákkal. |
24 | 3.4 | Nyugodt és biztonságos nevelési, tanulási környezetet teremt. |
25 | 3.5 | Feltárja és szakszerűen kezeli a tanulási folyamat során tapasztalt megértési nehézségeket. |
26 | 3.6 | Ösztönzi, segíti és támogatja a gyermekeket, a tanulókat a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
27 | 3.7 | Fejleszti a gyermekek, a tanulók tanulási képességeit. |
28 | 3.8 | Az önálló tanuláshoz szakszerű útmutatást és megfelelő tanulási eszközöket biztosít. |
29 | 3.9 | A gyermekek, a tanulók hibázásait, tévesztéseit a tanulási folyamat szerves részeinek tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
30 | 3.10 | Támogatja a gyermekek, a tanulók önálló gondolkodását, elismeri, és a tanulási- tanítási folyamat részévé teszi kezdeményezéseiket és ötleteiket. |
31 | 3.11 | Segítséget nyújt a gyermekeknek, tanulóknak abban, hogy képesek legyenek digitális környezetben információkat, tartalmakat keresni, elemezni és feldolgozni, a digitális technológiákat kreatívan és körültekintően használni. |
32 | 3.12 | Pedagógiai tevékenységében tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek fejlesztése során, szem előtt tartva a gyermek, a tanuló életkorát, képességeit, motiváltságát. |
33 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
34 | 4.1 | A nevelés-oktatás folyamatában a gyermekek, a tanulók értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira egyaránt kiemelt figyelmet fordít. |
35 | 4.2 | Tudatosan teremt olyan pedagógiai helyzeteket, amelyek segítik a gyermekek, a tanulók komplex személyiségfejlődését. |
36 | 4.3 | Tiszteletben tartja a gyermekek, a tanulók személyiségét, tudatosan keresi a bennük rejlő értékeket, a gyermekekhez, a tanulókhoz felelősen és elfogadóan viszonyul. |
37 | 4.4 | Megismerteti a gyermekekkel, a tanulókkal az érintett korosztályra a tantervi, tartalmi szabályozókban meghatározott egyetemes emberi, európai és nemzeti értékeket és azok tiszteletére neveli őket. |
38 | 4.5 | Tudatos értékválasztásra és a saját értékrendjük kialakítására ösztönzi a gyermekeket, a tanulókat. |
39 | 4.6 | Tudatosan alkalmazza a gyermekek, a tanulók sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai-pszichológiai módszereket. |
40 | 4.7 | Felismeri a gyermekek, a tanulók személyiségfejlődési és tanulási nehézségeit, és képes számukra hatékony segítséget nyújtani, vagy szükség esetén más szakembertől segítséget kérni. |
41 | 4.8 | Felismeri a gyermekekben, a tanulókban a tehetség ígéretét, és tudatosan segíti annak kibontakozását. |
42 | 4.9 | Az együttnevelés keretei között is módot talál a gyermekek, a tanulók esetében az egyéni fejlődés lehetőségeinek megteremtésére. |
43 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
44 | 5.1 | A pedagógus az általa vezetett, fejlesztett gyermek- és tanulócsoportok fejlesztését a közösségfejlesztés folyamatának ismeretére, és a csoportok tagjainak egyéni és csoportos szükségleteire, sajátosságaira alapozza. |
45 | 5.2 | Megteremti az általa irányított nevelési, oktatási folyamat során az együttműködési képességek fejlődéséhez szükséges feltételeket. |
46 | 5.3 | Szakszerűen és eredményesen alkalmazza a konfliktusok megelőzésének és kezelésének módszereit. |
47 | 5.4 | Ösztönzi a gyermekek, a tanulók közötti véleménycserét, fejleszti kommunikációs képességeiket, fejleszti a gyermekekben, tanulókban az érvelési kultúrát. |
48 | 5.5 | A gyermekek, a tanulók nevelése, oktatása során a közösség iránti szerepvállalást erősítő pedagógiai helyzeteket teremt. |
49 | 5.6 | Pedagógiai feladatai során figyelembe veszi és értékként közvetíti a gyermekek, a tanulók és tanulóközösségek eltérő kulturális, társadalmi hátteréből adódó sajátosságokat. |
50 | 5.7 | A gyermekeket, tanulókat egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet-mentességre neveli. |
51 | 5.8 | Pedagógiai tevékenységében a nevelt, oktatott gyermekek, tanulók életkorából következő fejlődéslélektani jellemzők ismerete tükröződik. |
52 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
53 | 6.1 | A tantervi tartalmakat a gyermekek, a tanulók egyéni pedagógiai-pszichológiai szükségleteihez is igazodva eredményesen és adaptívan alkalmazza. |
54 | 6.2 | Változatos pedagógiai értékelési módszereket alkalmaz, a nevelési-oktatási folyamatban célzottan alkalmazza a diagnosztikus, a fejlesztő és összegző értékelési formákat. |
55 | 6.3 | Változatos, a szakterülete, a tantárgya sajátosságainak és az adott nevelési helyzetnek megfelelő ellenőrzési-értékelési módszereket használ. |
56 | 6.4 | Pedagógiai céljainak megfelelő ellenőrzési, értékelési eszközöket választ vagy készít, amelyhez felhasznál digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is. |
57 | 6.5 | A gyermekeknek, a tanulóknak személyre szabott értékelést ad. |
58 | 6.6 | A gyermeki, a tanulói tevékenység rendszeres ellenőrzésének eredményeit szakszerűen elemzi, értékelésüket rendszeresen felhasználja fejlesztési céljainak, feladatainak kijelölésében. |
59 | 6.7 | Az értékelési módszerek alkalmazása során figyelembe veszi azok várható hatását a gyermekek, a tanulók személyiségének fejlődésére. |
60 | 6.8 | A gyermekek, a tanulók számára adott visszajelzései rendszeresek, egyértelműek, tárgyilagosak. |
61 | 6.9 | Elősegíti a gyermekek, a tanulók önértékelési képességének kialakulását, fejlődését. |
62 | 6.10 | Az intézményi pedagógiai programmal összhangban alkalmazott pedagógiai ellenőrzési és értékelési rendszerét és módszereit, azok szempontjait megismerteti a gyermekekkel, a tanulókkal, a szülőkkel. |
63 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
64 | 7.1 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
65 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
66 | 7.3 | Lehetővé teszi a gyermekek, tanulók számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
67 | 7.4 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
68 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
69 | 8.1 | A gyermekek, a tanulók nevelése-oktatása érdekében kezdeményezően együttműködik a pedagógustársaival, a pedagógiai munkát segítő szakemberekkel és a szülőkkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
70 | 8.2 | A gyermekekkel, a tanulókkal történő együttműködés elveit és formáit az alkalmazott pedagógiai program és az intézményi dokumentumok keretei között a gyermekek, a tanulók személyiségfejlődését figyelembe véve alakítja ki és valósítja meg. |
71 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során az intézményi pedagógiai programhoz igazodóan és a pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
72 | 8.4 | Igényli a pedagógiai munkájával kapcsolatos visszajelzéseket, nyitott azok befogadására. |
73 | 8.5 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
74 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
75 | 9.1 | Tisztában van személyiségének sajátosságaival, és alkalmazkodik a szerepelvárásokhoz. |
76 | 9.2 | A pedagógiai feladatok megoldásában együttműködik pedagógustársaival, munkaközösségeivel, a nevelő-oktató munkát segítő munkatársaival, a gyermek, tanuló fejlődését támogató más szakemberekkel. |
77 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
78 | 9.4 | Pedagógiai munkáját reflektivitás jellemzi. |
79 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, a megszerzett tudását a pedagógiai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
80 | 9.6 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére. Segíti pedagógustársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
B) A pedagógiai szakszolgálatban a nevelési tanácsadás, az óvoda- és iskolapszichológiai ellátás, a továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás, a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Szakmai tevékenysége biztos szaktudományos és szakterületi tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri a szakszolgálatok működésének jogszabályi hátterét, a tartalmi munkára vonatkozó előírásokat, szakmai protokollokat. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja a kliens egyedi jellemzői közötti (belső) és a támogató társas környezet erőforrásai közötti (külső) kapcsolódási lehetőségeket. |
6 | 1.4 | Ismeri a rendelkezésre álló állapotfelmérő és fejlesztő/tanácsadó/terápiás eszközöket, kritikusan értékeli és a kliens szükségleteinek megfelelően tudatosan alkalmazza azokat. |
7 | 1.5 | Ismeri a szakterülete szempontjából fontos információforrásokat, azok felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, pontos és következetes az állapotfelmérés eredményének és a segítő beavatkozások folyamatának leírása, valamint megvalósulása során. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | A szolgáltatás céljainak meghatározásakor figyelembe veszi a kliens állapotát és az állapothoz illeszkedő eljárásokat, követi a szakterületi protokollokat. |
11 | 2.2 | A kliens problémájának és állapotának megfelelően tudatosan tervezi a vizsgálathoz/ beavatkozáshoz illeszkedő stratégiákat, hagyományos és digitális módszereket, eszközöket, megfelelő alternatívákat is mérlegelve a folyamatban. |
12 | 2.3 | Tevékenységének tervezésében a kliens fejlődési folyamatát tartja szem előtt, figyelembe véve a különlegességét, kulturális helyzetét, továbbá a környezeti kockázatokat. |
13 | 2.4 | Csoportos foglalkozási terv készítésénél épít a szociális tanulásban rejlő lehetőségekre. |
14 | 2.5 | A kliens problémájához és állapotához igazodó, a protokollok ajánlásait figyelembe vevő egyéni vagy csoportos fejlesztési, foglalkozási, tanácsadási vagy terápiás tervet készít. |
15 | 2.6 | Terveiben szerepet kap a kliensek motiválása, motivációjuk fejlesztése. Képes ráhangolódni a kliens érzelmi-motivációs állapotára és azt kedvezően befolyásolni. |
16 | 2.7 | A kliens szükségletei alapján tervezi és támogatja a beavatkozási folyamat megvalósulását a szakszolgálaton kívüli helyszíneken is. |
17 | 2.8 | Megtervezi a kliensek előrehaladását, elégedettségét értékelő módszereket és eszközöket. |
18 | 2.9 | Kliensei számára lehetővé teszi a számukra megfelelő viselkedési alternatíva kiválasztásában való véleményformálást, közreműködést. |
19 | 2.10 | A vizsgálati/beavatkozási folyamat tervezése során a digitális módszereket és eszközöket a céloknak megfelelően választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
20 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
21 | 3.1 | A vizsgálat és a beavatkozás során épít a kliensek céljaira, egyéni szükségleteire, a csoportok sajátosságaira. |
22 | 3.2 | A pedagógiai folyamat során figyelembe veszi a kliensek aktuális értelmi, érzelmi, hangulati, fiziológiai állapotát. |
23 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a kliens érdeklődését célszerűen alkalmazott módszerekkel, hagyományos és digitális eszközökkel, technológiákkal. |
24 | 3.4 | Pozitív visszajelzésekre épülő, bizalommal teli, támogató környezetet teremt. |
25 | 3.5 | A beavatkozás során az egyéni tanulási folyamathoz alakítja módszereit, feltárja és szakszerűen kezeli a megértési nehézségeket, az érzelmi és motivációs akadályokat. |
26 | 3.6 | Ösztönzi, segíti és támogatja a klienseket a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
27 | 3.7 | Fejleszti a kliensek tanulási képességeit. A tanulás támogatása érdekében a szülővel, pedagógussal konzultál. |
28 | 3.8 | Szakszerű útmutatást nyújt a kliens számára egyéni vagy csoportos helyzetben az önálló tanuláshoz. |
29 | 3.9 | A hibázást, tévesztést a tanulási/fejlődési folyamat szerves részeinek tekinti, kihasználja a benne rejlő fejlődési/fejlesztési lehetőségeket. |
30 | 3.10 | Támogatja a kliensek önálló gondolkodását, elismeri, elősegíti a kliens aktivitásának növekedését, kezdeményezéseiket, ötleteiket felhasználja a pedagógiai folyamatban. |
31 | 3.11 | A tanulás támogatása érdekében a szülővel, pedagógussal személyes vagy online konzultációt folytat. |
32 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
33 | 4.1 | Munkájában kiemelt figyelmet fordít a kliens értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira. |
34 | 4.2 | A kliens teljes személyiségét fejlődésében szemléli, komplex fejlesztésére, autonómiájának kibontakoztatására törekszik. |
35 | 4.3 | Tiszteletben tartja a kliens személyiségét, tudatosan keresi a benne rejlő értékeket, a klienshez felelősen és elfogadóan viszonyul. |
36 | 4.4 | Interperszonális kapcsolatokban értékvezérelten tevékenykedik, és a klienseket is ebben támogatja, segíti őket az együttműködés kialakításában, egymás értékeinek, helyzetének elfogadásában. |
37 | 4.5 | Tudatosan alkalmazza a kliens sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai- pszichológiai, problémaspecifikus módszereket. |
38 | 4.6 | Felismeri és érti a kliens kognitív és személyiségfejlődési nehézségeit, vagy annak kiemelkedő elemeit. Képes kliensei számára hatékony segítséget nyújtani, vagy szükség esetén más szakembertől segítséget kérni. |
39 | 4.7 | Felismeri klienseiben a tehetség ígéretét, és tudatosan segíti annak kibontakozását. |
40 | 4.8 | Csoportos beavatkozás esetén is módot talál a kliensek esetében az egyéni fejlődés lehetőségeinek megteremtésére. |
41 | 4.9 | A kliens életkorát és együttműködési készségét, valamint a probléma típusát figyelembe véve szülő-, illetve pedagóguskonzultációt alkalmaz. |
42 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
43 | 5.1 | A csoportos beavatkozások során képes a társas kapcsolódás, az együttműködés képességeinek fejlesztésére, figyelembe véve a csoporttagok egyéni és csoportos szükségleteit, sajátosságait. |
44 | 5.2 | A csoportos fejlesztő, tanácsadó, terápiás, tréning foglalkozásain harmóniát, biztonságot, elfogadó légkört teremt. |
45 | 5.3 | Mérlegeli, hogy a csoporttagok részvételének önkéntessége, vagy annak hiánya a csoportlétszám, az időpont, a helyszín, a tagok csoporton kívüli kapcsolatai milyen befolyást gyakorolnak a csoportdinamikára, ezek alapján megelőzi a konfliktusok kialakulását. |
46 | 5.4 | Csoportos beavatkozások során fejleszti az asszertív kommunikáció képességét. |
47 | 5.5 | Csoportos beavatkozások során elősegíti az egymásért, a csoportban történtekért való felelősségvállalást. |
48 | 5.6 | Az állapotfelmérés és beavatkozások során figyelembe veszi és értékként közvetíti az egyéni különlegességeken túl az eltérő kulturális, társadalmi háttérből adódó sajátosságokat, ezek tiszteletben tartásával végzi munkáját. |
49 | 5.7 | Klienseit egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet- mentességre neveli. |
50 | 5.8 | Szakmai jegyzőkönyvet vezet a csoporttörténésekről, reflexiókkal reagál a csoporteseményekre és saját csoportvezetői tevékenységére. |
51 | 5.9 | Ha gyermek-, tanulócsoportot vezet, megfelelően mérlegeli és kezeli a csoport funkcionálásával összefüggő vezetői, pedagógusi, szülői reagálásokat, esetleg konfliktusos helyzeteket. |
52 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
53 | 6.1 | A protokollok által támogatott állapotfelmérő és beavatkozási eljárásokat saját kompetenciái ismeretében a kliens szükségleteire építve következetesen alkalmazza. |
54 | 6.2 | A klienssel fenntartott kapcsolatban szem előtt tartja, hogy a segítő kapcsolat a direkt értékelésektől mentes hatásokon nyugszik, szükség esetén segítő értékelést alkalmaz, minősítő értékelést állapotfelmérés eredményének közlése során végez. |
55 | 6.3 | A fejlesztéshez, terápiához igazodó ellenőrzési-értékelési módszereket és eszközöket használ. |
56 | 6.4 | Szakterületének megfelelő standardizált és protokollok által támogatott állapotfelmérő eszközöket, szükség esetén egyszerű kérdőíves felmérő eszközöket készít és használ, melyhez felhasználja a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket is. |
57 | 6.5 | Ha az ellátott szakfeladat a kliens értékelését lehetővé teszi, értékeléseit, visszajelzéseit úgy végzi, hogy ezzel a kliens fejlődését segítse. |
58 | 6.6 | Képes a kliens állapotának, változásának folyamatos értékeléséből kapott adatokat elemezni (folyamatdiagnosztika), az egyéni, csoportos beavatkozás alapjaként használni, szükség esetén gyakorlatát módosítani. |
59 | 6.7 | Ha az ellátott szakfeladat azt szükségessé teszi, visszajelzései rendszeresek, egyértelműek és tárgyilagosak. |
60 | 6.8 | A tanácsadás, fejlesztés, terápia, konzultáció során olyan módszerek alkalmazására törekszik, amelyek elősegítik a kliens önértékelési képességeinek kialakulását, fejlődését. |
61 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
62 | 7.1 | Segíti a klienseket, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
63 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve pedagógiai szakszolgálati intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
64 | 7.3 | Lehetővé teszi a kliensek számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
65 | 7.4 | Segíti a klienseket, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
66 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
67 | 8.1 | A kliens érdekében önállóan, tudatosan és kezdeményezően együttműködik szülőkkel, munkatársakkal, szakmai partnerekkel, szervezetekkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
68 | 8.2 | Együttműködését klienseivel, azok segítőivel a kölcsönösség és a konstruktivitás jellemzi, figyelembe véve a partner kognitív és érzelmi állapotát, aktuális jellemzőit és a kontextust. |
69 | 8.3 | A kliensnek, azok segítőinek nyújtott szakmai kommunikációjában alkalmazkodik a partner nyelvi és problémaészlelési képességeihez. A hagyományos és digitális kapcsolattartás során pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
70 | 8.4 | Nyitott a kliens, a szülő, a vezető, a munkatársak és más szakemberek visszajelzéseire, felhasználja azokat szakmai fejlődésében. |
71 | 8.5 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni és ő maga is meggyőzhető. |
72 | 8.6 | Titoktartási és információ megosztási kötelezettségeit különös felelősséggel teljesíti, kiemelten akut krízishelyzet és gyermekbántalmazás vélelme esetén. |
73 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
74 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival és alkalmazkodik a szerepelvárásokhoz. |
75 | 9.2 | Szakmai feladatai megoldásában együttműködik munkatársaival, a szakmai teammel, a segítő alkalmazottakkal, a kliens fejlődését támogató más szakemberekkel. |
76 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, intézményi innovációban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
77 | 9.4 | Szakmai munkáját reflektivitás jellemzi. |
78 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, fejlesztése, a megszerzett tudását a szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
79 | 9.6 | Szakmai fejlődése mellett a segítő kapcsolat hitelességének fenntartása érdekében gondot fordít saját mentálhigiénés állapotának karbantartására, valamint a szakterületére vonatkozó szakmai etikai kódex előírásainak betartására. |
80 | 9.7 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
C) A pedagógiai szakszolgálatban a szakértői bizottsági feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Szakmai tevékenysége biztos szaktudományos és szakterületi tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri a szakszolgálatok működésének jogszabályi hátterét, a tartalmi munkára vonatkozó előírásokat, szakmai protokollokat, különösen a szakértői véleménnyel kapcsolatos elvárásokat. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja a kliens érdekében a kapcsolódó szakszolgálati és más ágazatokhoz tartozó ellátási lehetőségeket. |
6 | 1.4 | A rendelkezésre álló állapotfelmérő eszközöket ismeri, kritikusan értékeli és megfelelően használja. |
7 | 1.5 | Ismeri a szakterülete szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, pontos és következetes az állapotfelmérés eredményének és a szakértői javaslatoknak a leírása során. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | Az állapotfelmérés tervezése során komplex módon veszi figyelembe a diagnosztikus folyamat minden lényeges elemét, a folyamat célját, tartalmát, eszközeit, a kliens állapotát, a vizsgálati környezet lehetőségeit és korlátait. |
11 | 2.2 | Tudatosan tervezi a vizsgálati stratégiát, a releváns módszereket, eszközöket. |
12 | 2.3 | A kliens állapotához igazodva egyéni szinten tervezi meg diagnosztikus tevékenységét. A kliens problémájához és a diagnosztikai helyzethez igazodó hagyományos és digitális állapotfelmérő eszközöket egyaránt alkalmaz. |
13 | 2.4 | Az állapotfelmérés tervezése során szerepet kap a kliens motiválása, aktivizálása. |
14 | 2.5 | Diagnosztikus tervei összeállítása során számításba veszi a korábban használt eszközöket, módszereket, valamint az anamnesztikus adatokat. |
15 | 2.6 | Megtervezi az állapotfelmérő eszközökkel és módszerekkel való diagnosztizálás, értékelés folyamatát. |
16 | 2.7 | Terveit a diagnosztikus folyamatban való előrehaladás és az eredményesség függvényében felülvizsgálja. Munkáját a folyamatos önellenőrzésre épített önkorrekció jellemzi. |
17 | 2.8 | Diagnosztikus tevékenységéhez kapcsolódóan megtervezi a külső helyszínen végzett megfigyelői tevékenység célját, módszerét, eszközeit. |
18 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
19 | 3.1 | A kliensek tágan értelmezett tanulási folyamatának támogatása során épít a kliens egyéni céljaira és szükségleteire. |
20 | 3.2 | Figyelembe veszi a kliens aktuális fizikai, érzelmi állapotát, szükség esetén képes módosítani előzetesen elkészített vizsgálati terveit. |
21 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a kliens érdeklődését, motivációját célszerűen alkalmazott hagyományos és digitális eszközökkel, technológiákkal. |
22 | 3.4 | Nyugodt és biztonságos, támogató környezetet teremt a vizsgálathoz. |
23 | 3.5 | Megérti és feltárja a folyamat során tapasztalt megértési nehézségeket. |
24 | 3.6 | Kihasználja a vizsgálatban rejlő lehetőségeket a kliens számára kedvező tanulási stratégia felismerésére és tudatosítására. |
25 | 3.7 | Szakértői véleményében szakszerű útmutatást nyújt a kliensek, a pedagógusok és a szülők számára a fejlesztő, rehabilitációs, gyakorlási folyamatok eredményes megvalósításához a személyes jogok, a jogorvoslat, a különleges bánásmód megvalósításának rendszere, kerete és a bevont szakemberek vonatkozásában. Javaslatai hagyományos és digitális módszerekre, eszközökre egyaránt kitérnek. |
26 | 3.8 | A kliens hibázásait, tévesztéseit a tanulási, fejlődési folyamat szerves részének tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
27 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
28 | 4.1 | Az állapotfelmérés tervezése során egyaránt figyelemmel van a kliens értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira. |
29 | 4.2 | A kliens teljes személyiségének megismerésére, ismereteinek, tudásának megállapítására törekszik. |
30 | 4.3 | Tiszteletben tartja a kliens személyiségét, aktuális érzelmi, hangulati állapotától függetlenül elfogadóan, felelősen viszonyul hozzá. |
31 | 4.4 | Felismeri a kliens személyiségfejlődési nehézségeit, az egyéni megértést, korrekciót elősegítő módon reagál rájuk. |
32 | 4.5 | A diagnosztikus munka során felismeri a kliensben a tehetség ígéretét, tudatosan segíti annak kibontakozását szakértői javaslatai megfogalmazásával. |
33 | 4.6 | Különleges bánásmódot igénylő kliens számára hosszabb távú fejlesztési tervekre tesz javaslatot, ezeket közérthetően, szakszerűen megfogalmazza a szakértői véleményben. |
34 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység (A szakterület sajátosságai alapján nem értelmezhető kompetencia.) |
35 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
36 | 6.1 | A vizsgálati protokollokat, azok követelményeit a kliens ismeretében, aktuális állapotát és szükségleteit is figyelembe véve eredményesen alkalmazza. |
37 | 6.2 | Céljainak megfelelőn nagy biztonsággal választja meg a különböző értékelési módszereket, eszközöket. |
38 | 6.3 | A kliens teljesítményének meghatározására megfelelően standardizált, a szakmai protokollok által is támogatott mérőeszközöket használ, szükség esetén speciális szakterületi mérőeszközöket készít, melyekhez felhasznál digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is. |
39 | 6.4 | Értékeléseivel, visszajelzéseivel bátorítja a klienst. |
40 | 6.5 | A kliens teljesítményét önállóan elemzi, az adatok alapján céljait, módszereit, eszközeit felülvizsgálja, az egyéni, illetve a csoportos vizsgálat során az eszközhasználatot a helyzethez igazítja. |
41 | 6.6 | A diagnosztikai módszerek és eszközök megválasztásakor figyelembe veszi az állapotfelmérés hatását a kliens személyiségfejlődésére. |
42 | 6.7 | Visszajelzései, értékelései világosak, egyértelműek, tárgyszerűek, a sikeres vizsgálat érdekében törekszik ezek folyamatos használatára. |
43 | 6.8 | Értékelései, visszajelzései során olyan módszerek alkalmazására törekszik, amelyek elősegítik a kliens önértékelését. |
44 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
45 | 7.1 | Segíti a klienseket, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
46 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve pedagógiai szakszolgálati intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
47 | 7.3 | Lehetővé teszi a kliensek számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
48 | 7.4 | Segíti a klienseket, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
49 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
50 | 8.1 | A kliens érdekében önállóan, tudatosan és kezdeményezően együttműködik munkatársakkal, szülőkkel, szakmai partnerekkel, szervezetekkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
51 | 8.2 | A kliensekkel való kommunikációjában kezdeményező, tekintettel van érzelmi, értelmi állapotukra, valamint a kontextusra. |
52 | 8.3 | Szakmai kommunikációjában alkalmazkodik a partner nyelvi és problémaészlelési képességeihez. A hagyományos és digitális kapcsolattartás során pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
53 | 8.4 | Igényli a kliens, a vezető, a munkatársak, a szülő és más partnerek visszajelzéseit, nyitott azok befogadására. |
54 | 8.5 | A szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
55 | 8.6 | Titoktartási és információ megosztási kötelezettségeit különös felelősséggel teljesíti a kliensek védelme érdekében. |
56 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
57 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival és alkalmazkodik a szerepelvárásokhoz. |
58 | 9.2 | Állapotfelmérő tevékenységét szakmai teamekben végzi, együttműködik munkatársaival, valamint feladatait támogató más intézmény, szakterület szakembereivel. |
59 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
60 | 9.4 | Saját pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai gyakorlatát folyamatosan elemzi és fejleszti, tevékenységét reflektivitás jellemzi. |
61 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, a megszerzett tudását a szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
62 | 9.6 | Szakmai fejlődése mellett a segítő kapcsolat hitelességének fenntartása érdekében gondot fordít saját mentálhigiénés állapotának karbantartására, valamint a szakterületére vonatkozó szakmai etikai kódex előírásainak betartására. |
63 | 9.7 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
D) A pedagógiai szakszolgálatban logopédiai feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Logopédiai tevékenysége biztos szaktudományos tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri a szakszolgálatok működésének jogszabályi hátterét, a tartalmi munkára vonatkozó előírásokat, szakmai protokollokat. |
5 | 1.3 | Ismeri és kliense érdekében tudatosan felhasználja a más szakterülethez kapcsolódó módszertani tudást. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan alkalmazza az adott logopédiai problématípusnak, a kliens életkorának, állapotának és a helyzetnek megfelelő változatos logopédiai/ gyógypedagógiai terápiás módszereket, fejlesztő eszközöket. |
7 | 1.5 | Ismeri a rendelkezésre álló logopédiai diagnosztikai és terápiás/fejlesztő módszerekkel, eszközökkel kapcsolatos hagyományos és digitális információforrásokat, azok felhasználási lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, pontos, következetes, alkalmazkodik a kliens és más partnerek igényeihez is. |
9 | 1.7 | A terápiás tevékenysége során képes építeni a kliens meglévő képességeire, más forrásból szerzett tudására, ösztönzi őket arra, hogy valós helyzetben is próbálják ki megszerzett tudásukat. |
10 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
11 | 2.1 | A foglalkozás, beavatkozás tervezése során figyelembe veszi a kliens állapotát, a szakmai kritériumokat és a logopédiai problématerület sajátosságait, logopédiai munkáját egységekre és foglalkozásokra bontva is megtervezi. |
12 | 2.2 | Komplex módon veszi figyelembe a tervezés során a pedagógiai folyamat minden lényeges elemét: a prevenciós, terápiás tartalmat, a kliens előzetes tudását, motiváltságát, életkori sajátosságait, az oktatási környezet lehetőségeit és korlátait. |
13 | 2.3 | Tevékenységének tervezésében a kliens fejlődési folyamatát tartja szem előtt, figyelembe véve az egyéni sajátosságait, kulturális helyzetét, továbbá a környezeti kockázatokat. |
14 | 2.4 | Tervező tevékenységében épít a szociális tanulásban rejlő lehetőségekre. |
15 | 2.5 | A kliens problémájához és állapotához igazodó, az egyéni szükségletekre építő, a protokollok ajánlásait figyelembe vevő egyéni vagy csoportos fejlesztési, foglalkozási, tanácsadási vagy terápiás tervet készít. |
16 | 2.6 | Terveiben szerepet kap a kliensek motiválása, aktivizálása. |
17 | 2.7 | A kliens szükségletei alapján tervezi és támogatja a logopédiai diagnosztika és/vagy terápiás folyamat megvalósulását a szakszolgálaton kívüli helyszíneken is. |
18 | 2.8 | Megtervezi az egyének és csoportok esetében a logopédiai terápiás folyamathoz illeszkedő, a kliens önértékelését fejlesztő értékelési módszereket, eszközöket. |
19 | 2.9 | A kliens állapotára, fejlettségére is figyelemmel bevonja őt a logopédiai terápiás folyamatok során a tanulás-tanítás tervezésébe. |
20 | 2.10 | A logopédiai diagnosztika, illetve terápiás folyamat tervezése során a digitális módszereket és eszközöket a céloknak megfelelően választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
21 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
22 | 3.1 | A logopédiai terápiás folyamatok során épít a kliens egyéni szükségleteire, csoportos fejlesztések esetében figyelembe veszi mind az egyén, mind a csoport sajátosságait. |
23 | 3.2 | Figyelembe veszi a kliens aktuális fizikai, érzelmi állapotát, a folyamatdiagnosztika alapján képes változtatni előzetes tervein. |
24 | 3.3 | A kliens aktív bevonásán, tevékenykedtetésén keresztül tartja fenn a kliens érdeklődését, motivációját a célszerűen alkalmazott, szakspecifikus hagyományos és digitális eszközök és technológiák felhasználásával. |
25 | 3.4 | A fejlődést támogató, biztonságot adó környezetet teremt. |
26 | 3.5 | Feltárja és szakszerűen kezeli a tanulási folyamat során tapasztalt megértési nehézségeket. |
27 | 3.6 | A logopédiai terápiás folyamat során ösztönzi, segíti és támogatja a klienseket a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
28 | 3.7 | Bizonyos problématerületekre irányuló fejlesztés esetén segíti a tanulási stratégiák megtalálását, elsajátítását és gyakorlását. |
29 | 3.8 | Az önálló tanuláshoz, gyakorláshoz szakszerű útmutatást ad és megfelelő tanulási eszközöket ismertet. |
30 | 3.9 | A beavatkozási folyamatban a kliens hibázását, elakadását a tanulási folyamat szerves részének tekinti, felhasználja az önreflektivitás, önértékelés fejlesztésére. |
31 | 3.10 | Támogatja a kliensek önálló gondolkodását, elismeri és a tanulási-tanítási folyamat részévé teszi kezdeményezéseiket és ötleteiket. |
32 | 3.11 | Segítséget nyújt klienseinek, hogy képesek legyenek digitális tartalmakat célszerűen feldolgozni, a digitális technológiát kreatívan alkalmazni a logopédiai gyakorlás során. |
33 | 3.12 | Logopédiai tevékenységében tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek felmérése, fejlesztése során, szem előtt tartva a kliensek életkorát, képességeit, motiváltságát. |
34 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
35 | 4.1 | Egyéni beavatkozásai során a kliens értelmi, érzelmi, testi, szociális sajátosságaira egyaránt figyelmet fordít. |
36 | 4.2 | A kliens személyiségét fejlődésében szemléli, komplex fejlesztésre, autonómiájának kibontakoztatására törekszik. |
37 | 4.3 | Tiszteletben tartja a kliens személyiségét, tudatosan keresi a benne rejlő értékeket, a klienshez felelősen és elfogadóan viszonyul. |
38 | 4.4 | Saját értékrendje kialakítására ösztönzi a klienst. |
39 | 4.5 | Tudatosan alkalmazza a kliens sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai- pszichológiai módszereket, problémaspecifikusan, a kliens személyiségének és aktuális állapotának megfelelően. |
40 | 4.6 | Felismeri és érti a kliensek tanulási vagy személyiségfejlődési nehézségeit, a különleges bánásmódot igénylő kliensei, klienscsoportjai számára is képes adekvát segítséget adni önállóan vagy más szakemberek bevonásával. |
41 | 4.7 | Klienseiben felismeri a tehetség ígéretét és tudatosan segíti annak kibontakozását. |
42 | 4.8 | Csoportos fejlesztés keretei között is képes a kliens egyéni fejlődési lehetőségének megteremtésére. |
43 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
44 | 5.1 | A csoportos beavatkozások során képes a társas kapcsolódás, az együttműködés képességeinek fejlesztésére, figyelembe véve a csoporttagok egyéni és csoportos szükségleteit, sajátosságait. |
45 | 5.2 | A csoportos fejlesztő, terápiás foglalkozásain biztonságos, elfogadó légkört teremt, együttműködést támogató, motiváló módszereket alkalmaz. |
46 | 5.3 | A csoportos fejlesztő, terápiás foglalkozásain a kliensek személyiségét és a csoportdinamikai folyamatokat egyaránt figyelembe veszi a konfliktusok megelőzése és kezelése során. Ismeri és alkalmazza a konfliktuskezelés módszereit, stratégiáit. |
47 | 5.4 | A csoportos fejlesztő, terápiás foglalkozásain fejleszti az asszertív kommunikáció képességét. |
48 | 5.5 | Csoportos beavatkozások során elősegíti az egymásért és a csoportban történtekért való felelősségvállalást. |
49 | 5.6 | Munkája során figyelembe veszi és értékként közvetíti a kliensek eltérő kulturális, társadalmi helyzetéből adódó sajátosságait. |
50 | 5.7 | Klienseit egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet- mentességre neveli. |
51 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
52 | 6.1 | A tevékenység szakmai kritériumait képes a kliens egyéni szükségleteihez, aktuális állapotához adaptálni, eredményesen alkalmazni. |
53 | 6.2 | Céljainak megfelelően, változatosan és nagy biztonsággal választja meg a különböző értékelési módszereket. |
54 | 6.3 | Logopédiai munkájában változatos, a szakterülete sajátosságainak és az adott nevelési helyzetnek megfelelő ellenőrzési-értékelési módszereket használ. |
55 | 6.4 | Ha az ellátott szakfeladat a kliens értékelését lehetővé teszi, értékeléseit, visszajelzéseit úgy végzi, hogy ezzel a kliens fejlődését segítse. Szükség esetén saját felmérő eszközöket készít, amelyhez felhasznál digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is. |
56 | 6.5 | Visszajelzései, értékelései az egyéni fejlődésre alapozottak, támogatják, bátorítják a klienst tanulási folyamatában. |
57 | 6.6 | Képes a kliens fejlődésének folyamatos értékeléséből kapott adatokat elemezni, az egyéni fejlesztés alapjaként használni, szükség esetén gyakorlatát ennek tükrében módosítani. |
58 | 6.7 | Logopédiai diagnosztika, terápia során adott visszajelzései hozzájárulnak kliensei pozitív énképének alakulásához, személyiségük fejlődéséhez. |
59 | 6.8 | Visszajelzései, értékelései során tekintettel van kliensei aktuális állapotára, a kliens fejlődése érdekében ezek rendszeresek, egyértelműek, tárgyilagosak. |
60 | 6.9 | Visszajelzései, értékelései elősegítik a kliens önértékelésének alakulását, fejlődését. |
61 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
62 | 7.1 | Segíti a klienseket, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
63 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve pedagógiai szakszolgálati intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
64 | 7.3 | Lehetővé teszi a kliensek számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
65 | 7.4 | Segíti a klienseket, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
66 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
67 | 8.1 | A kliens érdekében önállóan, tudatosan és kezdeményezően együttműködik munkatársakkal, szülőkkel, szakmai partnerekkel, szervezetekkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
68 | 8.2 | Együttműködését klienseivel, azok segítőivel a kölcsönösség és a konstruktivitás jellemzi, figyelembe véve a partner kognitív és érzelmi állapotát, aktuális jellemzőit és a kontextust. |
69 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
70 | 8.4 | Nyitott a kliens, a szülő, a vezető, a munkatársak és más szakember visszajelzéseire, felhasználja azokat szakmai fejlődésében. |
71 | 8.5 | A szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni és ő maga is meggyőzhető. |
72 | 8.6 | Tudatosan támogatja a kliensek egyéni, egymás közötti és más interperszonális kapcsolatokban megjelenő kommunikációjának fejlődését. |
73 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
74 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival és alkalmazkodik a szakmai szerepelvárásokhoz. |
75 | 9.2 | Szakmai feladatai megoldásában együttműködik munkatársaival, a szakmai teammel, a segítő alkalmazottakkal, a kliens fejlődését támogató más szakemberekkel. |
76 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
77 | 9.4 | Pedagógiai munkáját reflektivitás jellemzi. |
78 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, fejlesztése, megszerzett tudását a logopédiai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
79 | 9.6 | A segítő kapcsolat hitelességének fenntartása érdekében gondot fordít saját mentálhigiénés állapotának karbantartására, valamint a szakterületére vonatkozó szakmai etikai kódex előírásainak betartására. |
E) A pedagógiai szakszolgálatban a korai fejlesztés és gondozás, konduktív pedagógiai ellátás feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Szakmai tevékenysége biztos szaktudományos és szakterületi (korai fejlesztés és gondozás, konduktív pedagógiai ellátás) tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri a szakszolgálatok működésének jogszabályi hátterét, a tartalmi munkára vonatkozó előírásokat, szakmai protokollokat. |
5 | 1.3 | Ismeri és beavatkozásai során tudatosan kihasználja a kliens egyedi jellemzői közötti (belső) és a támogató környezet erőforrásai közötti (külső) kapcsolódási lehetőségeket. |
6 | 1.4 | Ismeri a rendelkezésre álló állapotfelmérő és fejlesztő, tanácsadó, terápiás eszközöket, kritikusan értékeli és a kliens szükségleteinek megfelelően alkalmazza azokat. |
7 | 1.5 | Ismeri a szakterülete szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, pontos, a klienshez, az adott helyzethez igazodó. |
9 | 1.7 | Tanácsadást nyújt a kliens vagy segítője számára a képességek gyakorlásához és azok más élethelyzetekben történő alkalmazásához. |
10 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
11 | 2.1 | A szolgáltatás céljainak meghatározásakor figyelembe veszi a kliens állapotát és az állapothoz illeszkedő eljárásokat, követi a szakterületi protokollokat. |
12 | 2.2 | Tudatosan tervezi a terápiás, fejlesztő foglalkozás céljának megfelelő stratégiákat, módszereket, eszközöket. |
13 | 2.3 | Fejlesztő, terápiás munkáját a kliens képességeinek és haladási tempójának megfelelően, a fejlődési folyamatot szem előtt tartva tervezi. |
14 | 2.4 | Tervező tevékenységében épít a modellkövető tanulásban rejlő lehetőségekre. |
15 | 2.5 | Csoportos fejlesztő/terápiás munkája során a kliens optimális fejlődését elősegítő, az egyéni fejlődési sajátosságokhoz igazodó, differenciált tanulási-tanítási folyamatot tervez. |
16 | 2.6 | Terveiben szerepet kap a kliensek motiválása, motivációjuk fejlesztése. |
17 | 2.7 | A szolgáltatás tervezése során figyelembe veszi kliense fejlesztéséhez hozzájáruló más területek szakembereinek eltérő helyszínen megvalósuló tevékenységét. |
18 | 2.8 | Megtervezi a kliensek és csoportok értékelésének módszereit, eszközeit. |
19 | 2.9 | A kliens aktuális állapotára, fejlettségére figyelemmel kikéri a kliens és/vagy segítője véleményét és bevonja a beavatkozási folyamat tervezésébe. |
20 | 2.10 | A terápiás, fejlesztő folyamat tervezése során a digitális módszereket és eszközöket a céloknak megfelelően választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
21 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
22 | 3.1 | Fejlesztő és terápiás tevékenysége során épít a kliensek egyéni céljaira és szükségleteire, csoportos beavatkozások során a csoport sajátosságaira. |
23 | 3.2 | Figyelembe veszi a kliens aktuális fiziológiai, érzelmi állapotát. |
24 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a kliens érdeklődését. |
25 | 3.4 | Támogató, nyugodt és biztonságos fejlesztő és terápiás környezetet teremt. |
26 | 3.5 | Feltárja és szakszerűen kezeli a tanulási folyamat során tapasztalt megértési nehézségeket. |
27 | 3.6 | Ösztönzi, segíti és támogatja a klienseket és segítőiket a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
28 | 3.7 | Fejleszti a kliensek tanulási képességeit. A tanulás támogatása érdekében a segítővel konzultál. |
29 | 3.8 | Az önálló tanuláshoz szakszerű útmutatást és megfelelő tanulási eszközöket ajánl vagy biztosít a kliensek, illetve segítőik számára. |
30 | 3.9 | A kliensek hibázásait, tévesztéseit a tanulási/fejlődési folyamat szerves részeinek tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
31 | 3.10 | A kliens életkorának, állapotának függvényében támogatja az érzékelés, az észlelés, a megismerő tevékenységek folyamatait, valamint elősegíti az életkorhoz kötött kognitív képességek alakulását. Támogatja a kliens önálló gondolkodását, alapoz kezdeményezéseire, ötleteire saját tanulási folyamata megvalósításában. |
32 | 3.11 | Segítséget nyújt a klienseknek abban, hogy képesek legyenek digitális környezetben információkat, tartalmakat célszerűen keresni, elemezni és feldolgozni, a digitális technológiákat kreatívan és körültekintően használni. |
33 | 3.12 | Gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai tevékenységében tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek fejlesztése során, szem előtt tartva a kliens állapotát, életkorát, képességeit, motiváltságát. |
34 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
35 | 4.1 | Az egyéni beavatkozás során a kliens kognitív jellemzőire, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira egyaránt figyelmet fordít. |
36 | 4.2 | A kliens teljes személyiségét fejlődésében szemléli, komplex fejlesztésére, autonómiájának kibontakoztatására törekszik. |
37 | 4.3 | Tiszteletben tartja a kliens személyiségét, tudatosan keresi a bennük rejlő értékeket, a klienshez felelősen és elfogadóan viszonyul. |
38 | 4.4 | Interperszonális kapcsolatokban értékvezérelten tevékenykedik, és a klienseket is ebben támogatja, segíti őket az együttműködés kialakulásában, egymás értékeinek, helyzetének elfogadásában. |
39 | 4.5 | Tudatosan alkalmazza a kliens sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai- pszichológiai, problémaspecifikus módszereket. |
40 | 4.6 | Felismeri a kliens tanulási és/vagy személyiségfejlődési nehézségeit, képes számára hatékony segítséget nyújtani együttműködve szülővel, a fejlesztésbe/terápiába bevont más szakemberrel. |
41 | 4.7 | Felismeri klienseiben a tehetség ígéretét, és tudatosan segíti annak kibontakozását. |
42 | 4.8 | Csoportos fejlesztés keretei között is módot talál az egyéni fejlődés lehetőségeinek megteremtésére, képes a kliens egyéni fejlődési igényeinek megfelelő módszerek, eszközök alkalmazására. |
43 | 4.9 | Reálisan és szakszerűen elemzi és értékeli saját gyakorlatában tervei megvalósítását, az egyéni bánásmód alkalmazását. |
44 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység (A szakterület sajátosságai alapján nem értelmezhető kompetencia) |
45 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
46 | 6.1 | Szakterülete tevékenységének szakmai kritériumait képes a kliens egyéni szükségleteihez, aktuális állapotához adaptálni, eredményesen alkalmazni. |
47 | 6.2 | Céljainak megfelelően változatosan és nagy körültekintéssel választja meg a különböző értékelési módszereket, eszközöket. |
48 | 6.3 | A fejlesztéshez, terápiához igazodóan megfelelő ellenőrzési, értékelési módszereket és eszközöket használ. |
49 | 6.4 | Pedagógiai céljainak megfelelő ellenőrzési, értékelési eszközöket választ vagy készít a kliens fejlettségi állapotának figyelembevételével, amelyhez felhasználja a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket is. |
50 | 6.5 | A kliensnek személyre szabott értékelést ad, a fejlődését önmagához, induló állapotához viszonyítja. |
51 | 6.6 | A kliens fejlődését folyamatosan ellenőrzi, ennek eredményeit szakszerűen elemzi, értékelésüket rendszeresen felhasználja fejlesztési céljainak, feladatainak kijelölésében. |
52 | 6.7 | Az értékelési módszerek alkalmazása során figyelembe veszi azok várható hatását a kliensek személyiségének fejlődésére. |
53 | 6.8 | A kliens és segítője számára adott visszajelzései rendszeresek, egyértelműek, tárgyilagosak, igazodnak a kliens állapotához, fejlettségi szintjéhez. |
54 | 6.9 | Fejlesztés, terápia során adott visszajelzései hozzájárulnak kliensei pozitív énképének alakulásához, személyiségük fejlődéséhez. |
55 | 6.10 | Saját értékelési gyakorlatának felülvizsgálata során használja szakterülete értékelési módszerek, eszközök fejlődésével kapcsolatos ismereteit, valamint kliensei és segítőik visszajelzéseit. |
56 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
57 | 7.1 | Segíti a klienseket, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
58 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve pedagógiai szakszolgálati intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
59 | 7.3 | Lehetővé teszi a kliensek számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
60 | 7.4 | Segíti a klienseket, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
61 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
62 | 8.1 | A kliens érdekében önállóan, tudatosan és kezdeményezően együttműködik munkatársakkal, szülőkkel, kollégákkal, szakmai partnerekkel, szervezetekkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
63 | 8.2 | Együttműködését klienseivel, azok segítőivel a kölcsönösség és a konstruktivitás jellemzi, figyelembe véve a kognitív és érzelmi állapotukat, aktuális jellemzőiket és a kontextust. |
64 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
65 | 8.4 | Nyitott a kliens, a szülő, a munkatársak és más szakember visszajelzéseire, felhasználja azokat szakmai fejlődésében. |
66 | 8.5 | A szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni és ő maga is meggyőzhető. |
67 | 8.6 | Titoktartási és információ-megosztási kötelezettségeit különös felelősséggel teljesíti a kliens és segítői, valamint más szakmai partnerekkel, szervezetekkel kapcsolatban. |
68 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
69 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival és alkalmazkodik a szakmai szerepelvárásokhoz. |
70 | 9.2 | Szakmai feladatai megoldásában együttműködik munkatársaival, a szakmai teammel, a segítő alkalmazottakkal, a kliens fejlődését támogató más szakemberekkel. |
71 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, intézményi innovációban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
72 | 9.4 | Szakmai munkáját reflektivitás jellemzi. |
73 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, fejlesztése, a megszerzett tudását a szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
74 | 9.6 | A segítő kapcsolat hitelességének fenntartása érdekében gondot fordít saját mentálhigiénés állapotának karbantartására, valamint a szakterületére vonatkozó szakmai etikai kódex előírásainak betartására. |
75 | 9.7 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
F) A pedagógiai szakszolgálatban a gyógytestnevelés feladatot ellátó, pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Szakmai tevékenysége biztos szaktudományos és szaktárgyi tudást tükröz, továbbá birtokolja az orvosi szakvéleményben leírtak értelmezéséhez szükséges tudást. |
4 | 1.2 | Ismeri az intézményében folyó pedagógiai munka tartalmi meghatározására és szervezésére vonatkozóan alkalmazott, a Kormány és a köznevelésért felelős miniszter által kiadott tantervi szabályozó dokumentumokat és az intézménye pedagógiai programjának vagy szakmai dokumentációjának a saját szakterületére vonatkozó főbb tartalmait. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja a más műveltségterületekhez tartozó, a kliens fejlesztése érdekében alkalmazható módszereket, eszközöket. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan alkalmazza a szakterületének és a tanítási helyzetnek megfelelő módszereket, fejlesztő eszközöket. |
7 | 1.5 | Ismeri a szakterülete, szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok pedagógiai felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, az adott pedagógiai helyzethez, a kliens sajátosságaihoz igazodó. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | Tervei készítése során figyelembe veszi az alkalmazott tantervi, tartalmi és az intézményi belső elvárásokat, valamint a kliensek és csoportok fejlesztési céljait, speciális igényeit. |
11 | 2.2 | Komplex módon veszi figyelembe a tervezés során a pedagógiai folyamat minden lényeges elemét, a gyógytestnevelés helyi tantervének tartalmát, a kliens egészségi állapotát, motiváltságát, életkori sajátosságait, a fejlesztő környezet lehetőségeit, korlátait, ehhez illeszti a fejlesztés stratégiáját, módszereit, eszközeit. |
12 | 2.3 | Pedagógiai folyamattervezésében kiemelt szerepet kap a kliens tevékenységeinek fejlesztése, a kliens aktivitásának növelése. |
13 | 2.4 | Tervező tevékenységében épít a szociális tanulásban rejlő lehetőségekre. |
14 | 2.5 | A kliensei optimális fejlődését elősegítő, az egyéni fejlődési sajátosságokhoz igazodó, differenciált tanulási-tanítási folyamatot tervez. |
15 | 2.6 | Terveiben szerepet kap a kliensek motiválása, motivációjuk fejlesztése. |
16 | 2.7 | Támaszkodik a kliensre vonatkozó más forrásból származó eredményekre, terveit ezek függvényében felülvizsgálja, módosítja. |
17 | 2.8 | A kliens és a csoportok egyéni fejlődéséhez, haladási tempójához illeszkedő értékelési módszereket, eszközöket tervez, szükség szerint készít. |
18 | 2.9 | A kliensek fejlettségére is figyelemmel bevonja őket a fejlesztési folyamat tervezésébe. |
19 | 2.10 | A tanulási-tanítási folyamat tervezése során a digitális módszereket és eszközöket a céloknak megfelelően választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
20 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
21 | 3.1 | A tanulás támogatása során épít a kliensek egyéni céljaira és szükségleteire, a gyermek- és tanulócsoport sajátosságaira. |
22 | 3.2 | Figyelembe veszi a kliensei aktuális fizikai, érzelmi állapotát. |
23 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a kliensek érdeklődését és elköteleződését saját fejlődésük iránt célszerűen alkalmazott módszerekkel, hagyományos és digitális eszközökkel, technológiákkal. |
24 | 3.4 | Nyugodt és biztonságos nevelési, tanulási környezetet teremt. |
25 | 3.5 | Feltárja és szakszerűen kezeli a megértési, megvalósítási folyamatban tapasztalt megértési nehézségeket. |
26 | 3.6 | Ösztönzi, segíti és támogatja a klienseket a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
27 | 3.7 | Fejleszti a kliensek tanulási képességeit. |
28 | 3.8 | Az önálló tanuláshoz, képességfejlesztéshez útmutatókat, tanulási technikákat, eszközöket biztosít, szükség szerint fejleszt. |
29 | 3.9 | A kliensek hibázásait, tévesztéseit a tanulási folyamat szerves részeinek tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
30 | 3.10 | Támogatja a kliensek önálló gondolkodását, kialakítja tanítványaiban az egészségi állapotot pozitív irányba befolyásoló öngondoskodás képességét. Elismeri és a tanulási-tanítási folyamat részévé teszi kezdeményezéseiket és ötleteiket. |
31 | 3.11 | Segítséget nyújt a klienseknek abban, hogy képesek legyenek digitális környezetben információkat, tartalmakat keresni, elemezni és feldolgozni, a digitális technológiákat kreatívan és körültekintően használni. |
32 | 3.12 | Pedagógiai tevékenységében tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek fejlesztése során, szem előtt tartva a kliens életkorát, egészségi, mentális állapotát, képességeit és motiváltságát. |
33 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
34 | 4.1 | A fejlesztés folyamatában a kliensek értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira egyaránt kiemelt figyelmet fordít. |
35 | 4.2 | Tudatosan teremt olyan pedagógiai helyzeteket, amelyek segítik a kliensek komplex személyiségfejlődését. |
36 | 4.3 | Tiszteletben tartja a kliensek személyiségét, tudatosan keresi a bennük rejlő értékeket, a kliensekhez felelősen és elfogadóan viszonyul. |
37 | 4.4 | Tudatos értékválasztásra és a saját értékrendjük kialakítására ösztönzi a klienseket. |
38 | 4.5 | Tudatosan alkalmazza a kliensek sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai- pszichológiai és mozgásvizsgálati módszereket. |
39 | 4.6 | A gyógytestnevelés területétől eltérő más területen különleges bánásmódot igénylő kliens vagy tanulócsoport számára speciális fejlesztést végez. Szükség esetén más szakembertől kér segítséget. |
40 | 4.7 | Felismeri a kliensekben a tehetség ígéretét, és tudatosan segíti annak kibontakozását. |
41 | 4.8 | Az együttnevelés keretei között is módot talál a kliensek esetében az egyéni fejlődés lehetőségeinek megteremtésére. |
42 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
43 | 5.1 | A pedagógus az általa vezetett, fejlesztett gyermek- és tanulócsoportok fejlesztését a közösségfejlesztés folyamatának ismeretére, és a csoportok tagjainak egyéni és csoportos szükségleteire, sajátosságaira alapozza. |
44 | 5.2 | A pedagógiai folyamatban az együttműködési képességek fejlődéséhez szükséges harmóniát, biztonságot, elfogadó légkört teremt. |
45 | 5.3 | Szakszerűen és eredményesen alkalmazza a konfliktusok megelőzésének és kezelésének módszereit. |
46 | 5.4 | Csoportos beavatkozások során ösztönzi az egyének közötti véleménycserét, fejleszti kommunikációs képességeiket, fejleszti a tanulókban az érvelési kultúrát. |
47 | 5.5 | Csoportos fejlesztések során elősegíti az egymásért a csoportban történtekért való felelősségvállalást. |
48 | 5.6 | Pedagógiai feladatai során figyelembe veszi és értékként közvetíti a kliensek és tanulóközösségek eltérő kulturális, társadalmi hátteréből adódó sajátosságokat. |
49 | 5.7 | A klienseket egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet- mentességre neveli. |
50 | 5.8 | Pedagógiai tevékenységében a kliensek életkorából következő fejlődéslélektani jellemzők ismerete tükröződik. |
51 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
52 | 6.1 | A gyógytestnevelés tantervi tartalmait a kliensek egyéni szükségleteihez igazítva eredményesen és adaptívan alkalmazza. |
53 | 6.2 | A pedagógiai folyamatban változatos formában, célzottan alkalmazza a diagnosztikus, a fejlesztő és összegző értékelési formákat a kliens önmagához viszonyított fejlődésének értékelése során. |
54 | 6.3 | A szakterületének megfelelő, a fejlesztési kontextushoz és a kliens aktuális állapotához illeszkedő ellenőrzési-értékelési módszereket használ. |
55 | 6.4 | A pedagógiai céljainak megfelelő ellenőrzési-értékelési eszközöket választ vagy készít, amelyhez felhasznál digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is. |
56 | 6.5 | A klienseknek személyre szabott értékelést ad. |
57 | 6.6 | A gyermeki, a tanulói tevékenység rendszeres ellenőrzésének eredményeit szakszerűen elemzi, értékelésüket rendszeresen felhasználja fejlesztési céljainak, feladatainak kijelölésében, módosításában. |
58 | 6.7 | Az értékelési módszerek alkalmazása során figyelembe veszi azok várható hatását a kliensek személyiségének fejlődésére. |
59 | 6.8 | A kliensek számára adott visszajelzései rendszeresek, egyértelműek, tárgyilagosak. |
60 | 6.9 | Elősegíti a kliensek önértékelési képességének kialakulását, fejlődését. |
61 | 6.10 | A kliens intézményének pedagógiai programjával összhangban alkalmazott pedagógiai ellenőrzési-értékelési rendszert és módszereket, azok szempontjait megismerteti a kliensekkel, a szülőkkel. |
62 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
63 | 7.1 | Segíti a klienseket, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
64 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve pedagógiai szakszolgálati intézményében és a kliensei intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
65 | 7.3 | Lehetővé teszi a kliensek számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
66 | 7.4 | Segíti a klienseket, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
67 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
68 | 8.1 | A kliens nevelése-oktatása és fejlesztése érdekében kezdeményezően együttműködik a kliens intézményének vezetőivel és pedagógusaival, a pedagógiai munkát segítő más szakemberekkel és a szülőkkel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
69 | 8.2 | Klienseivel együttműködését a kölcsönösség és a konstruktivitás jellemzi, figyelembe véve a kliens kognitív és érzelmi állapotának aktuális jellemzőit, úgy, hogy az a kliens személyiségfejlődését szolgálja. |
70 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál valamennyi, a pedagógiai folyamatban közvetlenül vagy közvetetten érintett partnerrel, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
71 | 8.4 | Igényli a pedagógiai munkájával kapcsolatos rendszeres visszajelzéseket, nyitott azok befogadására. |
72 | 8.5 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli az álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
73 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
74 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival és alkalmazkodik a szakmai szerepelvárásokhoz. |
75 | 9.2 | Szakmai feladatai megoldásában együttműködik munkatársaival, a szakmai teammel, a segítő alkalmazottakkal, a kliens fejlődését támogató más szakemberekkel, szülőkkel és tiszteletben tartja a kompetenciahatárokat. |
76 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, intézményi innovációban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
77 | 9.4 | Szakmai munkáját reflektivitás jellemzi. |
78 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, a megszerzett tudását a szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
79 | 9.6 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
G) A pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézményben pedagógiai előadó, pedagógiai szakértő pedagógus munkakörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Pedagógiai szakmai szolgáltató tevékenysége biztos szakmai tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri a szakmai szolgáltatások rendszerét, a Kormány és a köznevelésért felelős miniszter által kiadott, a pedagógiai intézetek, kabinetek működésére vonatkozó dokumentumokat és intézménye belső szabályozó dokumentumait. |
5 | 1.3 | Ismeri szakterületének viszonyát a pedagógiai szakmai szolgáltatás többi részterületéhez, nyomon követi azok változásait. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan kihasználja az intézete, kabinete kínálta belső és külső kapcsolódási lehetőségeket. |
7 | 1.5 | Következetesen, módszertani sokszínűséggel támogatja partnerei szakmai munkáját. |
8 | 1.6 | Ismeri és megfelelően használja a szakterülete szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat. |
9 | 1.7 | Törekszik az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazási lehetőségeinek felismertetésére. |
10 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
11 | 2.1 | Képes a területéhez tartozó szakmai szolgáltatások professzionális tervezésére és szervezésére. |
12 | 2.2 | Terveit intézménye éves munkatervéhez igazodva, a tartalmi, formai és egyéb belső elvárásokat figyelembe véve készíti el. |
13 | 2.3 | Egységes rendszerbe illesztve tervezi az elérni kívánt céloknak megfelelő stratégiát, folyamatot, munkaformát, módszereket, eszközöket. |
14 | 2.4 | Feladatainak tervezése során komplex módon veszi figyelembe a munkafolyamat minden lényeges elemét: a partneri elvárásokat, az intézeti, kabineti kontextust, a munkakörnyezet lehetőségeit. |
15 | 2.5 | Tervezőmunkáját módszertani sokszínűség jellemzi. |
16 | 2.6 | Tervezése során támaszkodik a visszacsatolásokra, a tapasztalatokat beépíti a munkájába. |
17 | 2.7 | Tervezőtevékenységét az intézményi elvárásoknak megfelelő hagyományos és digitális technológiával végzi. |
18 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
19 | 3.1 | Tevékenységével és az általa készített anyagokkal orientálja a pedagógusokat a gyermekek, tanulók állapotának és szükségleteinek, a gyermek- és tanulócsoport sajátosságainak figyelembevételére. |
20 | 3.2 | Foglalkozások, óralátogatások, illetve személyes tanácsadások alkalmával pozitív visszajelzésekre épülő, bizalommal teli légkört alakít ki. Támogatja a kollégákat a problémák felismerésében és kezelésében. |
21 | 3.3 | Ösztönzi a pedagógusokat a nevelést és a tanulást támogató környezet megteremtésére, a motivációt növelő hagyományos és digitális eszközök, módszerek használatára. |
22 | 3.4 | Tanulási képességeket fejlesztő módszertani anyagokkal segíti a pedagógusok munkáját. |
23 | 3.5 | Segíti a pedagógusokat a diákok tanulási problémáinak felismerésében, és pedagógiai módszereket, továbbá egyéb pedagógiai-szakmai szolgáltatásokat ajánl ezek kezelésére. |
24 | 3.6 | Segíti a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődését szakirodalmak és továbbképzési lehetőségek ajánlásával. |
25 | 3.7 | Ösztönzi, segíti és támogatja a pedagógusokat a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatára a tanulási-tanítási folyamatban. |
26 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
27 | 4.1 | Ismeri a személyiségfejlődési elméleteket, és képes fejlődésükben szemlélni a gyermekeket, a tanulókat. |
28 | 4.2 | A nevelési-oktatási folyamatot komplex személyiségfejlesztésnek tekinti. |
29 | 4.3 | Képes a pedagógusok támogatására a gyermekek, a tanulók sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai-pszichológiai módszerek alkalmazása terén. |
30 | 4.4 | Képes a gyermekek, a tanulók személyiségének fejlesztéséhez, értékrendjük kialakításához módszertani segítséget nyújtani. |
31 | 4.5 | Támogatja a pedagógusokat a gyermekek, a tanulók egyéni fejlődési lehetőségeinek megteremtésében. |
32 | 4.6 | Segíti a pedagógusok munkáját a tehetségígéretek kibontakoztatásában. |
33 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
34 | 5.1 | Tisztában van a közösségekhez tartozásnak a szocializációban, a gyermekek, a tanulók fejlődésében betöltött szerepével. |
35 | 5.2 | Ismeri a gyermekek, a tanulók közösségeinek típusait, köztük az online közösségekét. |
36 | 5.3 | Ismeri és munkája során alkalmazza az együttműködést előtérbe helyező pedagógiai módszereket. Támogatja ezen munkaformák elterjedését, gyakorlati alkalmazását. |
37 | 5.4 | Ismeri a tudásmegosztás különböző formáit és az adott feladatnak megfelelően választ közülük. |
38 | 5.5 | Ismeri a közösségfejlesztés pedagógiai gyakorlatban alkalmazható módszereit. |
39 | 5.6 | Segíti a pedagógus szakmai közösségek szerveződését, működését, támogatja a közösség iránti szerepvállalásokat. |
40 | 5.7 | Munkája során figyelembe veszi és értékként közvetíti a gyermekek, a tanulók és tanulóközösségek eltérő kulturális és társadalmi hátteréből adódó sajátosságokat. |
41 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
42 | 6.1 | Tisztában van a pedagógiai mérések jelentőségével. |
43 | 6.2 | Értékelő munkája során az adott célnak megfelelő hagyományos és digitális értékelési módszereket, eszközöket használ. |
44 | 6.3 | Segítséget nyújt a pedagógusoknak a hagyományos és digitális ellenőrzési-értékelési módszerek kiválasztásában, alkalmazásában. |
45 | 6.4 | Visszajelzései, értékelései fejlesztő jellegűek, egyértelműek, tárgyilagosak. |
46 | 6.5 | Tevékenysége támogatja az önértékelési folyamatokat. |
47 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
48 | 7.1 | Szakterületének megfelelően hozzájárul, hogy a pedagógusok megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
49 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. Intézményében hozzájárul a fenntarthatóságot támogató működéshez, a fenntarthatóságot segítő szervezési eljárásokat alkalmaz. |
50 | 7.3 | Szakmai munkájában megjelenik a jövő generációk iránti felelősségvállalás. |
51 | 7.4 | Tevékenységével segíti partnereit abban, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
52 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
53 | 8.1 | Munkája során hitelesen kommunikál. |
54 | 8.2 | Kommunikációját a kölcsönösség és a konstruktivitás jellemzi. |
55 | 8.3 | Tájékozott a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokhoz kötődő információforrásokról, szervezetekről. |
56 | 8.4 | A partnerek érdekében kezdeményezően együttműködik a munkatársakkal, a szakmai partnerekkel, szervezetekkel. |
57 | 8.5 | A különböző kapcsolattartási formák és az együttműködés során hagyományos és digitális eszközöket, online csatornákat használ, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
58 | 8.6 | Munkafeladatait konstruktívan, a szervezet működési rendszerének megfelelő módon végzi el. |
59 | 8.7 | Munkafeladatok megvalósításában a kompetenciahatárok megtartásával, kooperatív módon együttműködik munkatársaival, az intézmény partnereivel. |
60 | 8.8 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli az álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
61 | 8.9 | Ismeri és munkája során alkalmazza a konfliktusok megelőzésének és kezelésének módszereit. |
62 | 8.10 | Igényli a munkájával kapcsolatos visszajelzéseket, nyitott azok befogadására. |
63 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
64 | 9.1 | Tisztában van szakmai felkészültségével, személyiségének sajátosságaival, és képes alkalmazkodni a szerepelvárásokhoz. |
65 | 9.2 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, melynek során a digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is használja. |
66 | 9.3 | Munkája során új eszközöket, módszereket, tudományos eredményeket is alkalmaz. |
67 | 9.4 | Részt vesz szakmai kooperációkban. Problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
68 | 9.5 | Munkáját reflektivitás jellemzi. |
69 | 9.6 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
H) A nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő foglalkoztatottak esetében a tevékenység-megtekintéshez kötött feladatkörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Pedagógiai munkát segítő tevékenysége biztos szaktudományos tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri az intézményében folyó pedagógiai munka tartalmi meghatározására és szervezésére vonatkozóan alkalmazott, a Kormány és a köznevelésért felelős miniszter által kiadott tantervi szabályozó dokumentumokat és az intézménye pedagógiai programjának a saját szakterületére vonatkozó főbb tartalmait. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja szakterülete kapcsolatait más területekkel. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan alkalmazza a szakterülete sajátosságaihoz igazodó megismerési folyamatokat, módszereket, eszközöket. |
7 | 1.5 | Ismeri a munkája szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok pedagógiai felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, az adott pedagógiai helyzethez igazodó. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | Tervei készítése során figyelembe veszi az intézménye vonatkozásában alkalmazott tantervi, tartalmi és az intézményi belső elvárásokat, valamint az általa nevelt, oktatott egyének és csoportok fejlesztési céljait. |
11 | 2.2 | Egységes rendszerbe illesztve tervezi az adott szakmai célokhoz kapcsolódó pedagógiai céloknak megfelelő stratégiát, folyamatot, munkaformát, módszereket, eszközöket. |
12 | 2.3 | Szakmai feladataihoz kapcsolódó terveiben kiemelt szerepet kap a gyermekek, tanulók tevékenységeinek fejlesztése. |
13 | 2.4 | Tervező tevékenységében épít a szociális tanulásban rejlő lehetőségekre. |
14 | 2.5 | A pedagógussal együttműködik a gyermekek, tanulók optimális fejlődését elősegítő, az egyéni fejlődési sajátosságokhoz igazodó, differenciált tanulási-tanítási folyamat tervezésében. |
15 | 2.6 | A tervezés támogatása során szerepet kap a gyermekek, tanulók motiválása, motivációjuk fejlesztése. |
16 | 2.7 | A tervezőtevékenység támogatása során a tanulási folyamatba illeszti a foglalkozáson, a tanórán kívüli ismeret- és tapasztalatszerzési lehetőségeket. |
17 | 2.8 | Közreműködik a gyermekek, a tanulók és nevelt, oktatott csoportok értékelési módszereinek, eszközeinek megtervezésében. |
18 | 2.9 | A tanulási-tanítási folyamat tervezésének támogatása során a digitális módszereket és eszközöket célszerűen választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
19 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
20 | 3.1 | Szakmai tevékenysége során közreműködik a tanulás támogatásában, figyelemmel a gyermekek, tanulók egyéni céljaira, szükségleteire, a gyermek- és tanulócsoport sajátosságaira. |
21 | 3.2 | Figyelembe veszi a gyermekek, a tanulók aktuális fizikai, érzelmi állapotát. |
22 | 3.3 | Felkelti és fenntartja a gyermekek, a tanulók érdeklődését célszerűen alkalmazott hagyományos és digitális eszközökkel, technológiákkal. |
23 | 3.4 | Nyugodt és biztonságos nevelési, tanulási környezetet teremt. |
24 | 3.5 | A pedagógussal közreműködve segít feltárni és szakszerűen kezelni a tanulási folyamat során tapasztalt megértési nehézségeket. |
25 | 3.6 | Ösztönzi, segíti és támogatja a gyermekeket, a tanulókat a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatában. |
26 | 3.7 | Fejleszti a gyermekek, a tanulók tanulási képességeit. |
27 | 3.8 | Az önálló tanuláshoz szakszerű útmutatást és megfelelő tanulási eszközöket biztosít. |
28 | 3.9 | A gyermekek, a tanulók hibázásait, tévesztéseit a tanulási folyamat szerves részeinek tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
29 | 3.10 | Támogatja a gyermekek, a tanulók önálló gondolkodását, elismeri, és a tanulási- tanítási folyamat részévé teszi kezdeményezéseiket és ötleteiket. |
30 | 3.11 | Segítséget nyújt a gyermekeknek, tanulóknak abban, hogy képesek legyenek digitális környezetben információkat, tartalmakat keresni, elemezni és feldolgozni, a digitális technológiákat kreatívan és körültekintően használni. |
31 | 3.12 | Szakmai tevékenysége során tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek fejlesztése során. |
32 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
33 | 4.1 | A nevelés-oktatás folyamatának támogatása során a gyermekek, a tanulók értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira egyaránt kiemelt figyelmet fordít. |
34 | 4.2 | A pedagógiai helyzetek során segíti a gyermekek, a tanulók komplex személyiségfejlődését. |
35 | 4.3 | Tiszteletben tartja a gyermekek, a tanulók személyiségét, tudatosan keresi a bennük rejlő értékeket, a gyermekekhez, a tanulókhoz felelősen és elfogadóan viszonyul. |
36 | 4.4 | Együttműködik, támogatja a pedagógust az egyetemes emberi, európai és nemzeti értékek gyermekekkel, tanulókkal történő megismertetésében és azok tiszteletére nevelésében. |
37 | 4.5 | Tudatos értékválasztásra és a saját értékrendjük kialakítására ösztönzi a gyermekeket, a tanulókat. |
38 | 4.6 | A pedagógussal együttműködve tudatosan alkalmazza a gyermekek, a tanulók sokoldalú megismerését szolgáló pedagógiai-pszichológiai módszereket. |
39 | 4.7 | Segít felismerni a gyermekek, a tanulók személyiségfejlődési és tanulási nehézségeit, és képes számukra hatékony segítséget nyújtani, vagy szükség esetén a pedagógustól segítséget kérni. |
40 | 4.8 | Segít felismerni a gyermekekben, a tanulókban a tehetség ígéretét, és támogatja annak kibontakozását. |
41 | 4.9 | Az együttnevelés keretei között is módot talál a gyermekek, a tanulók esetében az egyéni fejlődés támogatására. |
42 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
43 | 5.1 | A pedagógussal együttműködve segíti a tanulócsoportok, közösségek fejlesztését a csoport tagjainak egyéni és csoportos szükségleteire, sajátosságaira alapozva. |
44 | 5.2 | Megteremti a pedagógus által irányított nevelési, oktatási folyamat során az együttműködési képességek fejlődéséhez szükséges feltételeket. |
45 | 5.3 | Szakszerűen és eredményesen alkalmazza a konfliktusok megelőzésének és kezelésének módszereit. |
46 | 5.4 | Ösztönzi a gyermekek, a tanulók közötti véleménycserét, fejleszti kommunikációs képességeiket, fejleszti a gyermekekben, tanulókban az érvelési kultúrát. |
47 | 5.5 | Szakmai tevékenysége során ösztönzi a gyermekek, tanulók közösség iránti szerepvállalását. |
48 | 5.6 | Szakmai tevékenysége során figyelembe veszi és értékként közvetíti a gyermekek, a tanulók és tanulóközösségek eltérő kulturális, társadalmi hátteréből adódó sajátosságokat. |
49 | 5.7 | A gyermekeket, tanulókat egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet-mentességre neveli. |
50 | 5.8 | Szakmai tevékenysége során a nevelt, oktatott gyermekek, tanulók életkorából következő fejlődéslélektani jellemzők ismerete tükröződik. |
51 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése |
52 | 6.1 | Tevékenységének szakmai tartalmait a gyermekek, a tanulók egyéni pedagógiai- pszichológiai szükségleteihez is igazodva eredményesen és adaptívan alkalmazza. |
53 | 6.2 | A pedagógussal együttműködve közreműködik a gyermekek, tanulók értékelési folyamataiban, változatos módszereket alkalmazva. |
54 | 6.3 | A pedagógussal együttműködve változatos, az adott nevelési helyzetnek megfelelő ellenőrzési-értékelési módszereket használ. |
55 | 6.4 | A pedagógussal együttműködve megfelelő ellenőrzési, értékelési eszközöket választ vagy készít, amelyhez felhasznál digitális technológia által nyújtott lehetőségeket is. |
56 | 6.5 | A gyermekeknek, a tanulóknak személyre szabott értékelést ad. |
57 | 6.6 | A pedagógus által végzett tanulói eredményesség elemzését figyelemmel kíséri, figyelembe veszi tevékenysége során. |
58 | 6.7 | Az értékelési módszerek alkalmazása során figyelembe veszi azok várható hatását a gyermekek, a tanulók személyiségének fejlődésére. |
59 | 6.8 | A gyermekek, a tanulók számára adott visszajelzései rendszeresek, egyértelműek, tárgyilagosak. |
60 | 6.9 | Elősegíti a gyermekek, a tanulók önértékelési képességének kialakulását, fejlődését. |
61 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
62 | 7.1 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
63 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
64 | 7.3 | Lehetővé teszi a gyermekek, tanulók számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
65 | 7.4 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
66 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
67 | 8.1 | A gyermekek, a tanulók nevelése-oktatása érdekében kezdeményezően együttműködik az intézmény belső és külső partnereivel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
68 | 8.2 | A gyermekekkel, a tanulókkal történő együttműködés elveit és formáit az alkalmazott pedagógiai program és az intézményi dokumentumok keretei között a gyermekek, a tanulók személyiségfejlődését figyelembe véve alakítja ki és valósítja meg. |
69 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során az intézmény pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
70 | 8.4 | Igényli a pedagógiai munkájával kapcsolatos visszajelzéseket, nyitott azok befogadására. |
71 | 8.5 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
72 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
73 | 9.1 | Tisztában van személyiségének sajátosságaival, és alkalmazkodik a szerepelvárásokhoz. |
74 | 9.2 | Szakmai feladatainak ellátása során együttműködik a pedagógusokkal, a nevelő-oktató munkát segítő munkatársakkal, a gyermek, tanuló fejlődését támogató más szakemberekkel. |
75 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
76 | 9.4 | Szakmai munkáját reflektivitás jellemzi. |
77 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, a megszerzett tudását szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
78 | 9.6 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
I) A nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő foglalkoztatottak esetében a reflektív interjúhoz kötött feladatkörben foglalkoztatott
A | B | |
1 | Elvárás sorszáma | Értékelési szempontrendszer |
2 | 1. | 1. kompetencia: Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás |
3 | 1.1 | Tevékenysége biztos szakmai tudást tükröz. |
4 | 1.2 | Ismeri az intézménye működésének jogszabályi hátterét szabályozó dokumentumokat, saját tevékenységére vonatkozó előírásokat, folyamatleírásokat. |
5 | 1.3 | Ismeri és tudatosan felhasználja szakterülete kapcsolatait más területekkel. |
6 | 1.4 | Ismeri és tudatosan alkalmazza a szakterülete sajátosságaihoz igazodó megismerési folyamatokat, a rendelkezésére álló eszközöket. |
7 | 1.5 | Ismeri a munkája szempontjából fontos hagyományos és digitális információforrásokat, azok felhasználásának lehetőségeit, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. |
8 | 1.6 | Fogalomhasználata szakszerű, az adott helyzethez igazodó. |
9 | 2. | 2. kompetencia: Pedagógiai folyamatok, tevékenységek tervezése és a megvalósításukhoz kapcsolódó önreflexiók |
10 | 2.1 | Tervei készítése során figyelembe veszi az intézménye vonatkozásában alkalmazott intézményi belső elvárásokat. |
11 | 2.2 | Egységes rendszerbe illesztve tervezi az adott szakmai célokhoz kapcsolódó pedagógiai céloknak megfelelő stratégiát, folyamatot, munkaformát, módszereket, eszközöket. |
12 | 2.3 | Szakmai feladataihoz kapcsolódó terveiben kiemelt szerepet kap a gyermekek, tanulók tevékenységeinek fejlesztése. |
13 | 2.4 | A munkájának, tevékenységének tervezése során a digitális módszereket és eszközöket célszerűen választja meg és azokat a változó körülményekhez igazítja. |
14 | 3. | 3. kompetencia: A tanulás támogatása |
15 | 3.1 | Szakmai tevékenysége során közreműködik a tanulás támogatásában, figyelemmel a gyermekek, tanulók egyéni céljaira, szükségleteire, a gyermek- és tanulócsoport sajátosságaira. |
16 | 3.2 | Figyelembe veszi a gyermekek, a tanulók aktuális fizikai, érzelmi állapotát. |
17 | 3.3 | Nyugodt és biztonságos nevelési környezetet teremt. |
18 | 3.4 | Ösztönzi a gyermekeket, a tanulókat a hagyományos és a digitális eszközök célszerű, körültekintő, etikus és biztonságos használatára. |
19 | 3.5 | Az önálló tanuláshoz megfelelő tanulási eszközöket biztosít. |
20 | 3.6 | A gyermekek, a tanulók hibázásait, tévesztéseit a tanulási folyamat szerves részeinek tekinti, és a megértést elősegítő módon reagál rájuk. |
21 | 3.7 | Támogatja a gyermekek, a tanulók önálló gondolkodását és elismeri kezdeményezéseiket és ötleteiket. |
22 | 3.8 | Támogatja kollégáit, hogy segítséget nyújthassanak a gyermekeknek, tanulóknak abban, hogy képesek legyenek digitális környezetben információkat, tartalmakat keresni, elemezni és feldolgozni, a digitális technológiákat kreatívan és körültekintően használni. |
23 | 3.9 | Szakmai tevékenysége során tudatosan alkalmazza a digitális technológiákat a különböző képességterületek fejlesztése során. |
24 | 4. | 4. kompetencia: A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesülése, a hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló többi gyermekkel, tanulóval együtt történő sikeres neveléséhez, oktatásához szükséges megfelelő módszertani felkészültség |
25 | 4.1 | A nevelés-oktatás folyamatának támogatása során a gyermekek, a tanulók értelmi, érzelmi, szociális és testi sajátosságaira egyaránt kiemelt figyelmet fordít. |
26 | 4.2 | A pedagógiai helyzetek során segíti a gyermekek, a tanulók komplex személyiségfejlődését. |
27 | 4.3 | Tiszteletben tartja a gyermekek, a tanulók személyiségét, a gyermekekhez, a tanulókhoz felelősen és elfogadóan viszonyul. |
28 | 4.4 | Együttműködik, támogatja a pedagógust az egyetemes emberi, európai és nemzeti értékek gyermekekkel, tanulókkal történő megismertetésében és azok tiszteletére nevelésében. |
29 | 4.5 | Tudatos értékválasztásra és a saját értékrendjük kialakítására ösztönzi a gyermekeket, a tanulókat. |
30 | 5. | 5. kompetencia: A tanulói csoportok, közösségek alakulásának segítése, fejlesztése, esélyteremtés, nyitottság a különböző társadalmi-kulturális sokféleségre és a fenntarthatóság szempontjaira, integrációs tevékenység, osztályfőnöki tevékenység |
31 | 5.1 | Megteremti a pedagógus által irányított nevelési, oktatási folyamat során az együttműködési képességek fejlődéséhez szükséges feltételeket. |
32 | 5.2 | Tevékenysége során a pedagógussal együttműködve ügyel a gyermekek, tanulók közötti konfliktusok megelőzésére, kezelésére. |
33 | 5.3 | Tevékenysége során a pedagógussal együttműködve ösztönzi a gyermekek, a tanulók közötti véleménycserét. |
34 | 5.4 | Szakmai tevékenysége során ösztönzi a gyermekek, tanulók közösség iránti szerepvállalását. |
35 | 5.5 | Szakmai tevékenysége során figyelembe veszi és értékként közvetíti a gyermekek, a tanulók és tanulóközösségek eltérő kulturális, társadalmi hátteréből adódó sajátosságokat. |
36 | 5.6 | A gyermekeket, tanulókat egymás elfogadására, tiszteletére, kölcsönös támogatására, előítélet-mentességre neveli. |
37 | 5.7 | Szakmai tevékenysége során a nevelt, oktatott gyermekek, tanulók életkorából következő fejlődéslélektani jellemzők ismerete tükröződik. |
38 | 6. | 6. kompetencia: A pedagógiai folyamatok és a tanulók személyiségfejlődésének folyamatos értékelése, elemzése (A szakterület sajátosságai alapján nem értelmezhető kompetencia) |
39 | 7. | 7. kompetencia: A környezeti nevelésben mutatott jártasság, a fenntarthatóság értékrendjének hiteles képviselete és a környezettudatossághoz kapcsolódó attitűdök átadásának módja |
40 | 7.1 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy megértsék a nem fenntartható és fenntartható fejlődés különbségeit. |
41 | 7.2 | Kihasználja saját szakterületén, illetve intézményében a fenntarthatóságra nevelés pedagógiai lehetőségeit. |
42 | 7.3 | Lehetővé teszi a gyermekek, tanulók számára, hogy saját cselekedeteikkel, viselkedésükkel hozzájáruljanak a fenntarthatósághoz, tudatosítva bennük, hogy a jövő rajtuk is múlik. |
43 | 7.4 | Segíti a gyermekeket, tanulókat, hogy a múlt és a jelen tükrében kreatívan gondolkodjanak a lehetséges jövőről. |
44 | 8. | 8. kompetencia: Kommunikáció és szakmai együttműködés, problémamegoldás |
45 | 8.1 | A gyermekek, a tanulók nevelése-oktatása érdekében kezdeményezően együttműködik az intézmény belső és külső partnereivel. Az együttműködés során digitális technológiát is alkalmaz. |
46 | 8.2 | A gyermekekkel, a tanulókkal történő együttműködés elveit és formáit az alkalmazott pedagógiai program és az intézményi dokumentumok keretei között a gyermekek, a tanulók személyiségfejlődését figyelembe véve alakítja ki és valósítja meg. |
47 | 8.3 | A hagyományos és digitális kapcsolattartás során az intézmény pedagógiai céljainak megfelelően érthetően és hitelesen kommunikál, a vonatkozó jogszabályi előírásokat betartja. |
48 | 8.4 | Igényli a pedagógiai munkájával kapcsolatos visszajelzéseket, nyitott azok befogadására. |
49 | 8.5 | Szakmai megbeszéléseken kifejti, képviseli álláspontját, képes másokat meggyőzni, és ő maga is meggyőzhető. |
50 | 9. | 9. kompetencia: Elkötelezettség és szakmai felelősségvállalás a szakmai fejlődésért |
51 | 9.1 | Tisztában van személyiségének sajátosságaival, és alkalmazkodik a szerepelvárásokhoz. |
52 | 9.2 | Szakmai feladatainak ellátása során együttműködik a pedagógusokkal, a nevelő-oktató munkát segítő munkatársakkal, a gyermek, a tanuló fejlődését támogató más szakemberekkel. |
53 | 9.3 | Részt vesz szakmai kooperációkban, problémafelvetéseivel, javaslataival kezdeményező szerepet is vállal. |
54 | 9.4 | Szakmai munkáját reflektivitás jellemzi. |
55 | 9.5 | Fontos számára szakmai tudásának folyamatos megújítása, a megszerzett tudását szakmai gyakorlatában eredményesen alkalmazza. |
56 | 9.6 | Tisztában van digitális kompetenciái szintjével, keresi a lehetőséget azok fejlesztésére, követi a digitális technológia fejlődését. Segíti munkatársait digitális kompetenciájuk fejlődésében. |
"
3. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/b. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Mesterpedagógus fokozatra irányuló pályázati eljárásban
A) A 39. § (2) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti tevékenység vállalásáról nyilatkozatot tett pedagógus
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Értékelőlap - értékelési területek |
2 | 1. | 1. értékelési terület: Tudatos szakmai fejlődés - a pedagógus szakmai fejlődése |
3 | 1.1 | Tevékenységében tetten érhető az állandó elemzés, önértékelés és megújulás, az adaptivitás - a tanulók, gyermekek fejlődése érdekében. Pedagógiai gyakorlatát rendszeresen újragondolja és megújítja. |
4 | 1.2 | Szakmai fejlődését tudatosan tervezi. A tervezés során keresi a tanulási, fejlődési lehetőségeket, ezt összekapcsolja pedagógusi gyakorlatának önelemzésével, értékelésével. |
5 | 1.3 | Tevékenységében megjelenik más pedagógusok, szervezetek jó gyakorlatainak, adaptív megoldásainak figyelemmel kísérése. |
6 | 1.4 | Követi szakterületének trendjeit, új eredményeit, tájékozódik a hazai vagy nemzetközi szakirodalomban, online felületeken; továbbképzéseken, szakmai rendezvényeken, konferenciákon vesz részt. |
7 | 1.5 | Korábbi szakmai tevékenységei lehetővé tették az általános Mesterpedagógus kompetenciák, továbbá a tevékenységekhez kötődő speciális kompetenciák fejlődését. |
8 | 1.6 | A pedagógus a rögzített célok elérését az általa megfogalmazott célok tükrében elemezte. |
9 | 1.7 | Szöveges értékelés. |
10 | 2. | 2. értékelési terület: Feltáró-elemző, fejlesztő-újító, valamint tudásmegosztó tevékenység, a pedagógus tevékenységeinek hasznosulása |
11 | 2.1 | Pedagógiai munkájának eredményessége, a tanulók, gyermekek fejlődése érdekében lehetőség szerint részt vesz szakmai elemzés, vizsgálat, kutatás elkészítésében hagyományos és digitális eszközök segítségével, együttműködik más szervezetekkel, elemzi a mások által végzett kutatások eredményességét, felhasználhatóságát. |
12 | 2.2 | A pedagógus korábbi szakmai tevékenységeihez kötődően szóban és írásban (hagyományos és digitális formában) megosztja tudását intézményi, szakmai közösségi szinten vagy tágabb hatókörben. |
13 | 2.3 | Pedagógiai gyakorlatának fejlesztése érdekében módszereket, eszközöket próbál ki, saját tapasztalatokhoz igazítva adaptál. |
14 | 2.4 | Azonosítja a fejlesztést igénylő pedagógiai területeket. |
15 | 2.5 | Támogatja, segíti kollégái szakmai munkáját, fejlődését, megjelennek munkájában a kollégái szakmai igényeit figyelembe vevő, támogató kapcsolat elemei. |
16 | 2.6 | Tanuló szakmai közösségekben vagy szervezetekben együttműködik, résztvevője kölcsönös tanulási folyamatoknak. Online közösséget hoz létre, vagy közösségekben tudásmegosztó tevékenységet végez. |
17 | 2.7 | Szöveges értékelés. |
18 | 3. | 3. értékelési terület: A pedagógus önértékelése, reflektivitása |
19 | 3.1 | A pedagógus megfogalmazta hosszú távú személyes szakmai céljait, meggyőzően és hitelesen mutatja be szakmai fejlődését, azonosítja azokat a területeket, amelyeken még fejlődnie kell. |
20 | 3.2 | A pedagógus tényekre alapozott reflexiói gyakorlatának szerves részét képezik. |
21 | 3.3 | A pedagógus elemzéseiben figyelembe veszi az intézményi, illetve a tágabb, köznevelési perspektívát is. |
22 | 3.4 | A Mesterpedagógus pályázat nyelvileg igényes, szerkezetileg strukturált, a kiválogatott dokumentumok relevánsak. |
23 | 3.5 | A pedagógus reflexiói meghaladják a leírás szintjét, elemzései több szempontúak. A védésen a pedagógus szakmailag relevánsan válaszolt az előzetesen megkapott és a helyszínen elhangzó kérdésekre, észrevételekre. |
24 | 3.6 | A Mesterpedagógus pályázat szakmai tartalma logikusan felépített, tükrözi témához kapcsolódó szakmai hozzáértését. A védésen a pedagógus a Mesterpedagógus pályázatát lényegre törően, hitelesen mutatta be, követhetően beszélt, pontosan, szakszerűen fogalmazott. |
25 | 3.7 | Szöveges értékelés. |
B) A pedagógus a 39. § (2) bekezdés c), d) vagy e) pontja szerinti tevékenység vállalásáról tett nyilatkozatot
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Négydimenziós tevékenységmodell |
2 | I. | I. Tudatos szakmai fejlődés dimenzió |
3 | I./1. | Pedagógiai gyakorlatát rendszeresen újragondolja és megújítja. |
4 | I./2. | Szakmai fejlődését tudatosan tervezi. |
5 | I./3. | Figyelemmel kíséri szűkebb vagy tágabb szakmai környezetének fejlesztési eredményeit. |
6 | I./4. | Követi szakterületének trendjeit, új eredményeit. |
7 | II. | II. Feltáró-elemző dimenzió |
8 | II./1. | Pedagógiai munkájának eredményessége, a tanulók, gyermekek fejlődése érdekében egyénileg vagy együttműködésben szakmai elemzést, vizsgálatot, kutatást végez hagyományos és digitális eszközök segítségével. |
9 | II./2. | Szakmai elemzései, vizsgálatai megalapozottak, bizonyítékokra épülnek. |
10 | II./3. | Az elemzéseihez, vizsgálataihoz szükséges szakmai hátteret, szakirodalmat ismeri, értelmezi. |
11 | II./4. | Elemzési, vizsgálati eredményei intézményében, szakmai közösségében hasznosulnak. |
12 | III. | III. Fejlesztő-újító dimenzió |
13 | III./1. | Pedagógiai gyakorlatának fejlesztése érdekében módszereket, eszközöket próbál ki, adaptál. |
14 | III./2. | Azonosítja a fejlesztést igénylő pedagógiai területeket. |
15 | III./3. | Tudatosan, megalapozottan fejleszt, újít. |
16 | III./4. | Fejlesztései intézményi vagy tágabb környezetében hasznosulnak. |
17 | IV. | IV. Tudásmegosztó-segítő dimenzió |
18 | IV./1. | Jó gyakorlatait, módszereit bemutatja kollégáinak. |
19 | IV./2. | Támogatja, segíti kollégái szakmai munkáját, fejlődését. |
20 | IV./3. | Intézményen kívül is megosztja, nyilvánossá teszi pedagógiai gyakorlatának eredményeit. |
21 | IV./4. | Tanuló szakmai közösségekben vagy szervezetekben együttműködik. Online közösséget hoz létre, vagy közösségekben tudásmegosztó tevékenységet végez. |
22 | Szempont sorszáma | Értékelési területek |
23 | 1. | 1. értékelési terület: A pedagógus szakmai fejlődése, eredményei a szakmai életút során |
24 | 1.1 | A szakmai életút bemutatása átfogó képet ad a pedagógus szakmai fejlődéséről, logikus, érthető, követhető. |
25 | 1.2 | A szakmai életút bemutatásában határozottan megjelenik a szakmai fejlődés mérföldköveit kiemelő, elemző, reflektáló igény. |
26 | 1.3 | A szakmai életút bemutatásában jól láthatóan jelen vannak a pedagógus korábbi tevékenységének a négydimenziós tevékenységmodellben is értelmezhető eredményei. |
27 | 1.4 | A szakmai fejlődés bemutatása láthatóvá tesz olyan pedagógiai problémákat, kérdéseket, amelyek a pedagógus tevékenységeit motiválták. |
28 | 1.5 | A pedagógus szakmai fejlődésének bemutatását elhelyezi szakmai közösségének, illetve közösségeinek környezetében (támogatások, nehézségek, hatókör, visszajelzések). |
29 | 1.6 | A pedagógus szakmai fejlődésének bemutatásában és a bemutató portfólió dokumentumaiban megjelennek tevékenység-fókuszokhoz kapcsolható, azok előzményeiként értelmezhető sajátos tevékenységterületek. |
30 | 1.7 | A bemutató portfólió dokumentumai összhangban vannak a szakmai életút bemutatásával, alátámasztják az abban foglaltakat. |
31 | 1.8 | A szakmai életút bemutatása és a bemutató portfólió dokumentumai bizonyítják, hogy a pedagógus tevékenységei személyes, szakmai és intézményi célok megvalósulását szolgálták. |
32 | 1.9 | Szöveges értékelés. |
33 | 2. | 2. értékelési terület: A mesterprogram |
34 | 2.1 | A mesterprogramban rögzített általános és részterv személyes szakmai céljai megalapozottak, átgondoltak, megfelelnek a Mesterpedagógus fokozathoz kötődő elvárásoknak. |
35 | 2.2 | A mesterprogramban rögzített személyes szakmai célok egyeztetve vannak a szakmai közösségek céljaival. |
36 | 2.3 | A mesterprogramban megfogalmazott személyes szakmai célok, a célok elérését támogató, tervezett tevékenységek és produktumok összhangban vannak. |
37 | 2.4 | A mesterprogramban tervezett tevékenységek megfelelnek a pályázó felkészültségének. |
38 | 2.5 | A mesterprogram tervezett sikerkritériumai megalapozottak. |
39 | 2.6 | A mesterprogram általános és résztervének ütemezése reális. |
40 | 2.7 | A mesterprogram tartalmazza a szakmai együttműködés tervezett tartalmait és formáit. |
41 | 2.8 | A mesterprogram a köznevelés eredményességének javítása szempontjából hiánypótló, kezdeményező, újszerű, ötletes. |
42 | 2.9 | Szöveges értékelés. |
43 | 3. | 3. értékelési terület: A pedagógus tevékenységének hasznosulása |
44 | 3.1 | A pedagógus korábbi mesterpedagógus-tevékenységei (a négydimenziós tevékenységmodell mentén) intézményében, szakmai közösségekben már hasznosultak. |
45 | 3.2 | A pedagógus korábbi szakmai tevékenységeihez kötődően szóban és írásban megosztotta tudását. |
46 | 3.3 | A mesterprogramban rögzített célok és a hozzájuk kapcsolt tevékenységek relevánsak, hozzájárulhatnak a tanítás-nevelés eredményességének növeléséhez. |
47 | 3.4 | A mesterprogramban megfogalmazódik, hogy a tevékenységek miként fejlesztik, segítik a szakmai közösségeket. |
48 | 3.5 | A mesterprogram megvalósulásának várható eredményei alkalmasak arra, hogy a pedagógus szűkebb szakmai közösségein kívül is hasznosuljanak. |
49 | 3.6 | A mesterprogram a benne rögzített tevékenységek hasznosulására vonatkozó kezdeményezést tartalmaz. |
50 | 3.7 | A mesterprogram digitális lehetőségekre is alapozott tudásmegosztásra vonatkozó tervet tartalmaz. |
51 | 3.8 | A mesterprogram rámutat arra, hogy megvalósítása révén miben, hogyan fog fejlődni a pedagógus. |
52 | 3.9 | Szöveges értékelés. |
53 | 4. | 4. értékelési terület: A pedagógus önértékelése, reflektivitása |
54 | 4.1 | A pedagógus megfogalmazza hosszú távú személyes, szakmai céljait. |
55 | 4.2 | A pedagógus reflexiói gyakorlatának szerves részét képezik. |
56 | 4.3 | A pedagógus reflexióit tényekre alapozza. |
57 | 4.4 | A pedagógus meggyőzően és hitelesen mutatja be szakmai fejlődését, azonosítja azokat a területeket, amelyeken még fejlődnie kell. |
58 | 4.5 | A pedagógus elemzéseiben figyelembe veszi az intézményi, illetve a tágabb, köznevelési perspektívát is. |
59 | 4.6 | A pedagógus önértékelésében figyelembe veszi a külső visszajelzéseket. |
60 | 4.7 | A pedagógus reflexiói meghaladják a leírás szintjét, elemzései több szempontúak. |
61 | 4.8 | A Mesterpedagógus pályázat nyelvileg igényes, szerkezetileg strukturált, a kiválogatott dokumentumok relevánsak. |
62 | 4.9 | Szöveges értékelés. |
63 | 5. | 5. értékelési terület: A Mesterpedagógus pályázat bemutatása és védése |
64 | 5.1 | A védésen a pedagógus bemutatta szakmai tevékenységeit a négydimenziós tevékenységmodell dimenziói mentén. |
65 | 5.2 | A védésen a pedagógus a korábbi tevékenységeihez kötődően értékelte céljainak elérését. |
66 | 5.3 | A védésen a pedagógus ismertette mesterprogramja céljait és a hozzájuk kapcsolt tevékenységeket, kifejtette ezek relevanciáját. |
67 | 5.4 | A védésen a pedagógus értékelte mesterpedagógus-kompetenciáinak fejlődését, azonosította a fejlesztendő területeket. |
68 | 5.5 | A védésen korábbi munkáját és terveit személyes, szakmai és intézményi perspektívából is vizsgálta. |
69 | 5.6 | A védésen a pedagógus szakmailag relevánsan válaszolt az előzetesen megkapott és a helyszínen elhangzott kérdésekre, észrevételekre. |
70 | 5.7 | A védésen a Mesterpedagógus pályázatát lényegre törően, hitelesen mutatta be, követhetően beszélt, pontosan, szakszerűen fogalmazott. |
71 | 5.8 | A védésen bemutatott prezentáció formailag megfelelő, átlátható, strukturált, logikusan felépített. |
72 | 5.9 | Szöveges értékelés. |
"
4. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/c. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Mesterpedagógus fokozat megújítására irányuló megújítási eljárásban
A 39. § (2) bekezdés c), d) vagy e) pontja szerinti tevékenység vállalásáról nyilatkozatot tett pedagógus
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Négydimenziós tevékenységmodell |
2 | I. | I. Tudatos szakmai fejlődés dimenzió |
3 | I./1. | Pedagógiai gyakorlatát rendszeresen újragondolja és megújítja. |
4 | I./2. | Szakmai fejlődését tudatosan tervezi. |
5 | I./3. | Figyelemmel kíséri szűkebb vagy tágabb szakmai környezetének fejlesztési eredményeit. |
6 | I./4. | Követi szakterületének trendjeit, új eredményeit. |
7 | II. | II. Feltáró-elemző dimenzió |
8 | II./1. | Pedagógiai munkájának eredményessége, a tanulók, gyermekek fejlődése érdekében egyénileg vagy együttműködésben szakmai elemzést, vizsgálatot, kutatást végez hagyományos és digitális eszközök segítségével. |
9 | II./2. | Szakmai elemzései, vizsgálatai megalapozottak, bizonyítékokra épülnek. |
10 | II./3. | Az elemzéseihez, vizsgálataihoz szükséges szakmai hátteret, szakirodalmat ismeri, értelmezi. |
11 | II./4. | Elemzési, vizsgálati eredményei intézményében, szakmai közösségében hasznosulnak. |
12 | III. | III. Fejlesztő-újító dimenzió |
13 | III./1. | Pedagógiai gyakorlatának fejlesztése érdekében módszereket, eszközöket próbál ki, adaptál. |
14 | III./2. | Azonosítja a fejlesztést igénylő pedagógiai területeket. |
15 | III./3. | Tudatosan, megalapozottan fejleszt, újít. |
16 | III./4. | Fejlesztései intézményi vagy tágabb környezetében hasznosulnak. |
17 | IV. | IV. Tudásmegosztó-segítő dimenzió |
18 | IV./1. | Jó gyakorlatait, módszereit bemutatja kollégáinak. |
19 | IV./2. | Támogatja, segíti kollégái szakmai munkáját, fejlődését. |
20 | IV./3. | Intézményen kívül is megosztja, nyilvánossá teszi pedagógiai gyakorlatának eredményeit. |
21 | IV./4. | Tanuló szakmai közösségekben vagy szervezetekben együttműködik. Online közösséget hoz létre, vagy közösségekben tudásmegosztó tevékenységet végez. |
22 | Értékelési területek | |
23 | 1. | 1. értékelési terület: A pedagógus szakmai fejlődése, eredményei a szakmai életút során |
24 | 1.1 | A szakmai életút bemutatása átfogó képet ad a pedagógus szakmai fejlődéséről, logikus, érthető, követhető. |
25 | 1.2 | A szakmai életút bemutatásában határozottan megjelenik a szakmai fejlődés mérföldköveit kiemelő, elemző, reflektáló igény. |
26 | 1.3 | A szakmai életút bemutatásában jól láthatóan jelen vannak a pedagógus korábbi tevékenységének a négydimenziós tevékenységmodellben is értelmezhető eredményei. |
27 | 1.4 | A szakmai fejlődés bemutatása láthatóvá tesz olyan pedagógiai problémákat, kérdéseket, amelyek a pedagógus tevékenységeit motiválták. |
28 | 1.5 | A pedagógus szakmai fejlődésének bemutatását elhelyezi szakmai közösségének, illetve közösségeinek környezetében (támogatások, nehézségek, hatókör, visszajelzések). |
29 | 1.6 | A pedagógus szakmai fejlődésének bemutatásában és a bemutató portfólió dokumentumaiban megjelennek tevékenység-fókuszokhoz kapcsolható, azok előzményeiként értelmezhető sajátos tevékenységterületek. |
30 | 1.7 | A bemutató portfólió dokumentumai jól tükrözik az előző mesterprogram megvalósítása során elért szakmai fejlődést, hatékonyan mutatják be az időszak alatt elért eredményeket. |
31 | 1.8 | A bemutató portfólió dokumentumai (kiegészülve a szakmai életút bemutatásával és annak mellékleteivel) bizonyítják, hogy a pedagógus tevékenységei személyes szakmai és intézményi célok megvalósulását szolgálták mind az előző mesterprogram megvalósítása, mind a korábbi szakmai munkája során. |
32 | 1.9 | Szöveges értékelés. |
33 | 2. | 2. értékelési terület: A mesterprogram |
34 | 2.1 | A mesterprogramban rögzített általános és részterv személyes, szakmai céljai megalapozottak, átgondoltak, megfelelnek a Mesterpedagógus fokozathoz kötődő elvárásoknak. |
35 | 2.2 | A mesterprogramban rögzített személyes, szakmai célok egyeztetve vannak a szakmai közösségek céljaival. |
36 | 2.3 | A mesterprogramban megfogalmazott személyes, szakmai célok, a célok elérését támogató, tervezett tevékenységek és produktumok összhangban vannak. |
37 | 2.4 | A mesterprogramban tervezett tevékenységek megfelelnek a pályázó felkészültségének. |
38 | 2.5 | A mesterprogram tervezett sikerkritériumai megalapozottak. |
39 | 2.6 | A mesterprogram általános és résztervének ütemezése reális. |
40 | 2.7 | A mesterprogram tartalmazza a szakmai együttműködés tervezett tartalmait és formáit. |
41 | 2.8 | A mesterprogram a köznevelés eredményességének javítása szempontjából hiánypótló, kezdeményező, újszerű, ötletes. |
42 | 2.9 | Szöveges értékelés. |
43 | 3. | 3. értékelési terület: A pedagógus tevékenységének hasznosulása |
44 | 3.1 | A pedagógus korábbi, mesterpedagógus programja során végzett tevékenységei (a négydimenziós tevékenységmodell mentén) intézményében, szakmai közösségekben már hasznosultak. |
45 | 3.2 | A pedagógus korábbi, mesterpedagógus programja során végzett szakmai tevékenységeihez kötődően szóban és írásban megosztotta tudását. |
46 | 3.3 | Az új mesterprogramban rögzített célok és a hozzájuk kapcsolt tevékenységek relevánsak, hozzájárulhatnak a tanítás-nevelés eredményességének növeléséhez. |
47 | 3.4 | Az új mesterprogramban megfogalmazódik, hogy a tevékenységek miként fejlesztik, segítik a szakmai közösségeket. |
48 | 3.5 | Az új mesterprogram megvalósulásának várható eredményei alkalmasak arra, hogy a pedagógus szűkebb szakmai közösségén kívül is hasznosuljanak. |
49 | 3.6 | Az új mesterprogram a benne rögzített tevékenységek hasznosulására vonatkozó kezdeményezést tartalmaz. |
50 | 3.7 | Az új mesterprogram digitális lehetőségekre alapozott tudásmegosztásra vonatkozó tervet is tartalmaz. |
51 | 3.8 | Az új mesterprogram rámutat arra, hogy megvalósítása révén miben, hogyan fog fejlődni a pedagógus. |
52 | 3.9 | Szöveges értékelés. |
53 | 4. | 4. értékelési terület: A pedagógus önértékelése, reflektivitása |
54 | 4.1 | A pedagógus megfogalmazza hosszú távú személyes, szakmai céljait. |
55 | 4.2 | A pedagógus reflexiói gyakorlatának szerves részét képezik. |
56 | 4.3 | A pedagógus reflexióit tényekre alapozza. |
57 | 4.4 | A pedagógus meggyőzően és hitelesen mutatja be szakmai fejlődését, azonosítja azokat a területeket, amelyeken még fejlődnie kell. |
58 | 4.5 | A pedagógus elemzéseiben figyelembe veszi az intézményi, illetve a tágabb, köznevelési perspektívát is. |
59 | 4.6 | A pedagógus önértékelésében figyelembe veszi a külső visszajelzéseket. |
60 | 4.7 | A pedagógus reflexiói meghaladják a leírás szintjét, elemzései több szempontúak. |
61 | 4.8 | A pedagógus pályázata nyelvileg igényes, szerkezetileg strukturált, a kiválogatott dokumentumok relevánsak. |
62 | 4.9 | Szöveges értékelés. |
63 | 5. | 5. értékelési terület: A Mesterpedagógus pályázat bemutatása és védése |
64 | 5.1 | A védésen a pedagógus bemutatta szakmai tevékenységeit a négydimenziós tevékenységmodell dimenziói mentén. |
65 | 5.2 | A védésen a pedagógus a korábbi szakmai tevékenységeihez és előző mesterpedagógus programjához kötődően is értékelte céljainak elérését. |
66 | 5.3 | A védésen a pedagógus ismertette mesterprogramja céljait és a hozzájuk kapcsolt tevékenységeket, kifejtette ezek relevanciáját. |
67 | 5.4 | A védésen a pedagógus értékelte mesterpedagógus-kompetenciáinak fejlődését, azonosította a fejlesztendő területeket. |
68 | 5.5 | A védésen korábbi mesterpedagógus programját személyes, szakmai és intézményi perspektívából is vizsgálta. |
69 | 5.6 | A védésen a pedagógus szakmailag relevánsan válaszolt az előzetesen megkapott és a helyszínen elhangzott kérdésekre, észrevételekre. |
70 | 5.7 | A védésen a pedagógus pályázatát lényegre törően, hitelesen mutatta be, követhetően beszélt, pontosan, szakszerűen fogalmazott. |
71 | 5.8 | A védésen bemutatott prezentáció formailag megfelelő, strukturált, logikusan felépített. |
72 | 5.9 | Szöveges értékelés. |
"
5. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/d. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Kutatótanár fokozatra irányuló pályázati és megújítási eljárásban
A) Kutatótanár fokozat elérésére irányuló pályázati eljárás
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Háromdimenziós tevékenységmodell |
2 | I. | I. dimenzió: Kutatás, innováció |
3 | I./1. | Rendszeresen végez saját és intézménye tevékenységének eredményességét javító, a tanulók, gyermekek fejlődését szolgáló vizsgálatokat, kutatást, fejlesztést hagyományos és digitális eszközök segítségével. |
4 | I./2. | A köznevelési rendszerhez kötődő, pedagógiai, tantárgy-pedagógiai jelenségeket, szaktárgyi kérdéseket problémaérzékenyen, tudományos igénnyel elemez. |
5 | I./3. | Kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs eredményei bizonyíthatóan hozzájárulnak a köznevelési gyakorlat eredményességéhez. |
6 | I./4. | Kutatói, fejlesztői tevékenységével erősíti a tudomány és a köznevelési gyakorlat kapcsolatát. |
7 | II. | II. dimenzió: Tudásmegosztás |
8 | II./1. | Szakmai publikációkat ír magyar, illetve idegen nyelven. |
9 | II./2. | Kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs eredményeit szóban megosztja magyar, illetve idegen nyelven. |
10 | II./3. | Szakmai képzésekben, továbbképzésekben, intézményen belüli tanulási műhelyekben hasznosítja kutatási-fejlesztési eredményeit. |
11 | II./4. | Tevékeny résztvevője kutatóműhelyeknek, szakmai közösségeknek, hálózatoknak. |
12 | III. | III. dimenzió: Tudatos szakmai fejlődés |
13 | III./1. | A köznevelési rendszer és a kutatásához kapcsolódó tudományterület aktuális kérdéseiben, problémáiban tájékozott. |
14 | III./2. | Szakmai kommunikációban aktívan részt vesz. |
15 | III./3. | A kutatáshoz szükséges kompetenciáinak fejlődésére reflektál. |
16 | III./4. | A kutatáshoz szükséges kompetenciáit tudatosan fejleszti. |
17 | IV. | IV. Publikációs lista |
18 | IV./1. | A Kutatójelölt rendszeres publikációs tevékenységet folytat. |
19 | IV./2. | A publikációk között van lektorált dokumentum. |
20 | IV./3. | A Kutatójelölt publikációs listája magas szintű szakmai hozzáértést, elkötelezettséget pedagógiai és tudományos igényességet tükröz. |
21 | IV./4. | A publikációk jól hasznosíthatóak a köznevelésben. |
22 | 1. | 1. értékelési terület: A pedagógus szakmai fejlődése, eredményei a szakmai életút során |
23 | 1.1 | A szakmai-, kutatói életút bemutatása és a publikációs lista átfogó képet ad a pedagógus szakmai fejlődéséről, logikus, érthető, követhető. |
24 | 1.2 | A szakmai életút bemutatásában határozottan megjelenik a szakmai-, kutatói fejlődés mérföldköveit kiemelő elemzés, értékelés. |
25 | 1.3 | A szakmai életút bemutatása az eddig végzett kutató-fejlesztő tevékenység eredményeire épül (háromdimenziós tevékenységmodell elemei mentén). |
26 | 1.4 | A szakmai-, kutatói fejlődés bemutatása láthatóvá tesz olyan szakterületéhez kötődő (pedagógiai, tantárgy-pedagógiai, tantárgyi, szaktárgyi) problémákat, kérdéseket, amelyek a pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs céljait, tevékenységeit, publikációinak elkészítését motiválták. |
27 | 1.5 | A pedagógus kutatói fejlődésének bemutatását elhelyezi szakmai közösségeinek környezetében (támogatások, nehézségek, hatókör, visszajelzések). |
28 | 1.6 | A szakmai életút bemutatott tevékenységei és a publikációs listában felsoroltak bizonyítják a kutatótanári kompetenciák meglétét, fejlődését, fejleszthetőségét. |
29 | 1.7 | A bemutató portfólió dokumentumai összhangban vannak a szakmai-, kutatói életút bemutatásával, alátámasztják a kutatótanári tevékenységet. |
30 | 1.8 | A szakmai életút bemutatása és a bemutató portfólió dokumentumai bizonyítják, hogy a pedagógus kutató-fejlesztő tevékenységei hozzájárultak a foglalkoztató intézmény és a köznevelés fejlődéséhez. |
31 | 1.9 | Szöveges értékelés. |
32 | 2. | 2. értékelési terület: A kutatóprogram |
33 | 2.1 | A kutatóprogramban rögzített általános és részletes kutatási, kutatási-fejlesztési terv személyes szakmai céljai megalapozottak, átgondoltak, megfelelnek a Kutatótanár fokozathoz kötődő elvárásoknak. |
34 | 2.2 | A kutatóprogramban rögzített személyes szakmai célok egyeztetve vannak a szakmai közösségek céljaival. |
35 | 2.3 | A kutatóprogramban megfogalmazott személyes, szakmai célok, a célok elérését támogató, tervezett tevékenységek, módszerek és produktumok összhangban vannak. |
36 | 2.4 | A kutatóprogramban tervezett tevékenységek megfelelnek a pályázó felkészültségének. |
37 | 2.5 | A kutatóprogram tervezett sikerkritériumai megalapozottak. |
38 | 2.6 | A kutatóprogram általános és részletes kutatási, kutatási-fejlesztési tervének ütemezése reális. |
39 | 2.7 | A kutatóprogram tartalmazza a tervezett szakmai együttműködés tartalmait és formáit. |
40 | 2.8 | A kutatóprogram a köznevelés eredményességének javítása szempontjából hiánypótló, kezdeményező, újszerű, ötletes. |
41 | 2.9 | Szöveges értékelés. |
42 | 3. | 3. értékelési terület: A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeinek hasznosulása |
43 | 3.1 | A pedagógus korábbi kutató-fejlesztő, tudásmegosztó tevékenységei szakmai közösségekben már hasznosultak. |
44 | 3.2 | A pedagógus korábbi szakmai tevékenységeihez kötődően szóban és írásban megosztotta tudását. |
45 | 3.3 | A kutatóprogramban rögzített célok és a hozzájuk kapcsolt fejlesztő tevékenységek relevánsak, hozzájárulhatnak az oktatás-nevelés eredményességének növeléséhez. |
46 | 3.4 | A kutatóprogramban megfogalmazódik, hogy a tevékenységek miként fejlesztik, segítik a szakmai közösségeket, a pályázó intézményét. |
47 | 3.5 | A kutatóprogram megvalósulásának várható eredményei alkalmasak arra, hogy a pedagógus szűkebb szakmai közösségén kívül, akár országos hatókörben is hasznosuljanak. |
48 | 3.6 | A kutatóprogram a benne rögzített tevékenységek hasznosulására vonatkozó tervet, kezdeményezést tartalmaz. |
49 | 3.7 | A kutatóprogram digitális lehetőségekre alapozott tudásmegosztásra vonatkozó tervet is tartalmaz. |
50 | 3.8 | A kutatóprogram rámutat arra, hogy megvalósítása révén miben, hogyan fog fejlődni a Kutatótanár. |
51 | 3.9 | Szöveges értékelés. |
52 | 4. | 4. értékelési terület: A pedagógus önértékelése, reflektivitása |
53 | 4.1 | A pedagógus megfogalmazza kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységére vonatkozó hosszú távú személyes szakmai céljait. |
54 | 4.2 | A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeit alaposan megtervezi, folyamatosan reflektál az eredményekre. |
55 | 4.3 | A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeinek terveit és a tervek megvalósításának elemzését, értékelését tényekre alapozza. |
56 | 4.4 | A pedagógus meggyőzően és hitelesen mutatja be szakmai fejlődését a tevékenységmodell három dimenziója mentén, továbbá értékeli kutatótanári kompetenciáinak fejlődését, azonosítja azokat a területeket, amelyeken még fejlődnie kell. |
57 | 4.5 | A pedagógus reflexiói meghaladják a leírás szintjét, elemzései több szempontúak. |
58 | 4.6 | A pedagógus elemzéseiben figyelembe veszi az intézményi, illetve tágabb, köznevelési perspektívát is. |
59 | 4.7 | A pedagógus önértékelése során figyelembe veszi a külső visszajelzéseket. |
60 | 4.8 | A pedagógus pályázata formailag megfelelő, nyelvileg igényesen megformált, a kiválogatott dokumentumok relevánsak. |
61 | 4.9 | Szöveges értékelés. |
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Kutatótanár fokozatra irányuló pályázati és megújítási eljárásban
B) Kutatótanár fokozat megújítását célzó eljárás
A | B | |
1 | Szempont sorszáma | Háromdimenziós tevékenységmodell |
2 | I. | I. dimenzió: Kutatás, innováció |
3 | I./1. | Rendszeresen végez saját és intézménye tevékenységének eredményességét javító, a tanulók, gyermekek fejlődését szolgáló vizsgálatokat, kutatást, fejlesztést hagyományos és digitális eszközök segítségével. |
4 | I./2. | A köznevelési rendszerhez kötődő, pedagógiai, tantárgy-pedagógiai jelenségeket, szaktárgyi kérdéseket problémaérzékenyen, tudományos igénnyel elemez. |
5 | I./3. | Kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs eredményei bizonyíthatóan hozzájárulnak a köznevelési gyakorlat eredményességéhez. |
6 | I./4. | Kutatói, fejlesztői tevékenységével erősíti a tudomány és a köznevelési gyakorlat kapcsolatát. |
7 | II. | II. dimenzió: Tudásmegosztás |
8 | II./1. | Szakmai publikációkat ír magyar, illetve idegen nyelven. |
9 | II./2. | Kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs eredményeit szóban megosztja magyar, illetve idegen nyelven. |
10 | II./3. | Szakmai képzésekben, továbbképzésekben, intézményen belüli tanulási műhelyekben hasznosítja kutatási-fejlesztési eredményeit. |
11 | II./4. | Tevékeny résztvevője kutatóműhelyeknek, szakmai közösségeknek, hálózatoknak. |
12 | III. | III. dimenzió: Tudatos szakmai fejlődés |
13 | III./1. | A köznevelési rendszer és a kutatásához kapcsolódó tudományterület aktuális kérdéseiben, problémáiban tájékozott. |
14 | III./2. | Szakmai kommunikációban aktívan részt vesz. |
15 | III./3. | A kutatáshoz szükséges kompetenciáinak fejlődésére reflektál. |
16 | III./4. | A kutatáshoz szükséges kompetenciáit tudatosan fejleszti. |
17 | IV. | IV. Publikációs lista |
18 | IV./1. | A Kutatójelölt rendszeres publikációs tevékenységet folytat. |
19 | IV./2. | A publikációk között van lektorált dokumentum. |
20 | IV./3. | A Kutatójelölt publikációs listája magas szintű szakmai hozzáértést, elkötelezettséget pedagógiai és tudományos igényességet tükröz. |
21 | IV./4. | A publikációk jól hasznosíthatóak a köznevelésben. |
22 | 1. | 1. értékelési terület: A pedagógus szakmai fejlődése, eredményei a szakmai életút során |
23 | 1.1 | A szakmai-kutatói életút bemutatása és a publikációs lista átfogó képet ad a pedagógus szakmai fejlődéséről, logikus, érthető, követhető. |
24 | 1.2 | A szakmai életút bemutatásában határozottan megjelenik a szakmai-kutatói fejlődés mérföldköveit kiemelő elemzés, értékelés. |
25 | 1.3 | A szakmai életút bemutatása az eddig végzett kutató-fejlesztő tevékenység eredményeire épül (háromdimenziós tevékenységmodell elemei mentén). |
26 | 1.4 | A szakmai-kutatói fejlődés bemutatása láthatóvá tesz olyan szakterületéhez kötődő (pedagógiai, tantárgy-pedagógiai, tantárgyi, szaktárgyi) problémákat, kérdéseket, amelyek a pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs céljait, tevékenységeit, publikációinak elkészítését motiválták. |
27 | 1.5 | A pedagógus kutatói fejlődésének bemutatását elhelyezi szakmai közösségeinek környezetében (támogatások, nehézségek, hatókör, visszajelzések). |
28 | 1.6 | A szakmai életút bemutatott tevékenységei és a publikációs listában felsoroltak bizonyítják a kutatótanári kompetenciák meglétét, fejlődését, fejleszthetőségét. |
29 | 1.7 | A bemutató portfólió dokumentumai alátámasztják a kutatótanári tevékenységet, jól tükrözik az előző kutatóprogram megvalósítása során elért szakmai fejlődést, hatékonyan mutatják be az időszak alatt elért eredményeket. |
30 | 1.8 | A bemutató portfólió dokumentumai (kiegészülve a szakmai életút bemutatásával és annak mellékleteivel) bizonyítják, hogy a pedagógus kutató-fejlesztő tevékenységei hozzájárultak a foglalkoztató intézmény és a köznevelés fejlődéséhez. |
31 | 1.9 | Szöveges értékelés. |
32 | 2. | 2. értékelési terület: A kutatóprogram |
33 | 2.1 | A kutatóprogramban rögzített általános és részletes kutatási, kutatási-fejlesztési terv személyes szakmai céljai megalapozottak, átgondoltak, megfelelnek a Kutatótanár fokozathoz kötődő elvárásoknak. |
34 | 2.2 | A kutatóprogramban rögzített személyes szakmai célok egyeztetve vannak a szakmai közösségek céljaival. |
35 | 2.3 | A kutatóprogramban megfogalmazott személyes szakmai célok, a célok elérését támogató, tervezett tevékenységek, módszerek és produktumok összhangban vannak. |
36 | 2.4 | A kutatóprogramban tervezett tevékenységek megfelelnek a pályázó felkészültségének. |
37 | 2.5 | A kutatóprogram tervezett siker kritériumai megalapozottak. |
38 | 2.6 | A kutatóprogram általános és részletes kutatási, kutatási-fejlesztési tervének ütemezése reális. |
39 | 2.7 | A kutatóprogram tartalmazza a szakmai együttműködés tervezett tartalmait és formáit. |
40 | 2.8 | A kutatóprogram a köznevelés eredményességének javítása szempontjából hiánypótló, kezdeményező, újszerű, ötletes. |
41 | 2.9 | Szöveges értékelés. |
42 | 3. | 3. értékelési terület: A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeinek hasznosulása |
43 | 3.1 | A pedagógus előző kutatóprogramja megvalósítása során végzett kutató-fejlesztő, tudásmegosztó tevékenységei szakmai közösségekben már hasznosultak. |
44 | 3.2 | A pedagógus korábbi kutatóprogramja megvalósítása során végzett szakmai tevékenységeihez kötődően szóban és/vagy írásban megosztotta tudását. |
45 | 3.3 | Az új kutatóprogramban rögzített célok és a hozzájuk kapcsolt fejlesztő tevékenységek relevánsak, hozzájárulhatnak az oktatás-nevelés eredményességének növeléséhez. |
46 | 3.4 | Az új kutatóprogramban megfogalmazódik, hogy a tevékenységek miként fejlesztik, segítik a szakmai közösségeket, a pályázó intézményét. |
47 | 3.5 | Az új kutatóprogram megvalósulásának várható eredményei alkalmasak arra, hogy a pedagógus szűkebb szakmai közösségein kívül, akár országos hatókörben is hasznosuljanak. |
48 | 3.6 | Az új kutatóprogram a benne rögzített tevékenységek hasznosulására vonatkozó tervet, kezdeményezést tartalmaz. |
49 | 3.7 | Az új kutatóprogram digitális lehetőségekre is alapozott tudásmegosztásra vonatkozó tervet tartalmaz. |
50 | 3.8 | Az új kutatóprogram rámutat arra, hogy megvalósítása révén miben, hogyan fog fejlődni a kutatótanár. |
51 | 3.9 | Szöveges értékelés. |
52 | 4. | 4. értékelési terület: A pedagógus önértékelése, reflektivitása |
53 | 4.1 | A pedagógus megfogalmazza kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységére vonatkozó hosszú távú személyes szakmai céljait. |
54 | 4.2 | A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeit alaposan megtervezi, folyamatosan reflektál az eredményekre. |
55 | 4.3 | A pedagógus kutatási, kutatási-fejlesztési, innovációs tevékenységeinek terveit és a tervek megvalósításának elemzését, értékelését tényekre alapozza. |
56 | 4.4 | A pedagógus meggyőzően és hitelesen mutatja be szakmai fejlődését a tevékenységmodell három dimenziója mentén, továbbá értékeli kutatótanári kompetenciáinak fejlődését, azonosítja azokat a területeket, amelyeken még fejlődnie kell. |
57 | 4.5 | A pedagógus reflexiói meghaladják a leírás szintjét, elemzései több szempontúak. |
58 | 4.6 | A pedagógus elemzéseiben figyelembe veszi az intézményi, illetve tágabb, köznevelési perspektívát is. |
59 | 4.7 | A pedagógus önértékelése során figyelembe veszi a külső visszajelzéseket. |
60 | 4.8 | A pedagógus pályázata formailag megfelelő, nyelvileg igényesen megformált, a kiválogatott dokumentumok relevánsak. |
61 | 4.9 | Szöveges értékelés. |
"
6. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/e. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A pedagóguskompetenciák megfigyelési és értékelési szempontjai Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsga és Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban
A) Pedagógus I. fokozatra irányuló minősítő vizsga és Pedagógus II. fokozat elérésére irányuló minősítési eljárásban
1. A minősítő vizsga és a minősítési eljárás során a minősítő bizottság tagjai a 65. § (1) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a 3/a. mellékletben szereplő, az adott szakterületre vonatkozó értékelési szempontokat 0, 1, 2, 3 pontszámmal vagy "nem értelmezhető" kifejezéssel értékelik.
2. Az 1. pontban meghatározott érték megadása a pedagógusminősítési eljárásban részt vevő által végzett tevékenység szintje alapján történik:
a) 3 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt viselkedés megjelenése következetes, állandó, és alkalmazása a pedagógus reflexiói alapján tudatos. A tevékenység jellemző.
b) 2 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt viselkedés megjelenése meghatározóan kimutatható, bár nem következetes és állandó, és a pedagógus reflexiói alapján a viselkedés tudatos. A tevékenység többnyire jellemző.
c) 1 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt viselkedés megjelenése esetleges, illetve a pedagógus reflexiói alapján kevéssé tudatos. A tevékenység kevéssé jellemző.
d) 0 pont - A pedagógus e-portfóliójának dokumentumai és a portfólióvédés nem támasztják alá azt, hogy a pedagógus munkájában a szemponttal leírt elvárt viselkedés megjelenik. A tevékenység nem jellemző.
e) Nem értelmezhető - A szempontban leírt tevékenység nem várható el a pedagógustól az adott intézményi környezetben vagy a tevékenység elvárható, de annak végzésében objektív körülmények akadályozzák.
3. Az óra-, foglalkozáslátogatás értékelését csak a minősítő bizottság 56. § (5) bekezdés a) pontja szerinti tagja végzi.
4. Az informatikai rendszer a 65. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rögzített értékelés pontszámait minősítő bizottsági tagonként és pedagóguskompetenciánként átlagolja. A minősítő bizottság egyeztetésére akkor van szükség, ha a minősítő bizottság tagjai által adott kompetenciaértékek átlaga között legalább 1 értéknyi eltérés van, vagy ha egy kompetenciára adott értékelés átlaga valamely minősítő bizottsági tag esetében 1 vagy annál kisebb értékű. Az egyeztetés folyamatában a korábban adott pontszámok módosíthatók.
5. A 66. § (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott szint megállapítása a pedagóguskompetenciákra kapott százalékos érték átlaga alapján történik, matematikailag egész számra kerekítve.
6. A minősítő bizottság végleges értékelését a pedagógus az informatikai felületen éri el a pedagóguskompetenciákra kapott értékelés átlagai alapján erősségek, fejlesztendő területek és hiányok csoportjába sorolva. Erősségként a 3 pontra értékelt szempontok, fejlesztendő területként az 1 pontra értékelt szempontok, hiányként a 0 pontra értékelt szempontok kerülnek feltüntetésre.
B) Mesterpedagógus fokozat elérésére irányuló pályázati, illetve megújítására irányuló megújítási eljárásban
1. A pályázati és megújítási eljárás során a minősítő bizottság tagjai a 65. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a 3/b. melléklet B) pontjában foglalt táblázat 2-21. sora és a 3/c. melléklet 2-21. sora szerinti szempontok vizsgálata során a kritérium teljesülését "igen" vagy "nem" jelöléssel értékelik. Az adott szempontban lévő felsorolás bármely elemének teljesülése elegendő az "igen" jelöléséhez.
2. A pályázati és megújítási eljárás során a minősítő bizottság tagjai a 65. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a 3/b. melléklet B) pontjában foglalt táblázat 23-72. sora és a 3/c. mellékletben foglalt táblázat 23-72. sora, valamint a 3/b. melléklet A) pontjában foglalt táblázat szerinti értékelési szempontokat 0, 1, 2 pontszámmal értékelik, valamint értékelési területenként szöveges értékelést is rögzítenek.
3. A 2. pontban meghatározott érték megadása a pedagógusminősítési eljárásban részt vevő által végzett tevékenység szintje alapján történik:
a) 2 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt tevékenység megjelenése határozottan kimutatható, teljesül.
b) 1 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt tevékenység megjelenése esetleges, részben teljesül.
c) 0 pont - A pedagógus pályázatának dokumentumai és a pályázatvédés nem támasztják alá azt, hogy a pedagógus munkájában az adott szempontban leírt elvárt tevékenység megjelenik, nem teljesül a pedagógus munkájában az adott szempontban leírt elvárt tevékenység megjelenése.
4. A minősítő bizottság tagjai a pályázatvédés napját megelőző 15. napig rögzítik előzetes értékelésüket az informatikai rendszerben. A pályázat védésére akkor kerülhet sor, ha a pályázat előzetes értékelésének eredménye legalább 75%.
5. Az informatikai rendszer a 65. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rögzített értékelés pontszámait minősítő bizottsági tagonként és értékelési területenként átlagolja.
6. A 66. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott szint megállapítása az értékelési területekre kapott százalékos érték átlaga alapján történik, matematikailag egész számra kerekítve.
7. Ha a pedagógus a 39. § (2) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti tevékenység vállalásáról tett nyilatkozatot, akkor a Mesterpedagógus fokozat elérésére irányuló pályázati eljárás végleges értékelésébe a 6. pont szerinti eredmény 30%-os súllyal, a tevékenység végzéséhez szükséges képzés eredménye 70%-os súllyal számít.
C) Kutatótanár fokozat elérésére irányuló pályázati, illetve megújítására irányuló megújítási eljárásban
1. A pályázati és megújítási eljárás során a bíráló bizottság tagjai a 65. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a 3/d. melléklet A) és B) pontjában foglalt táblázat 2-21. sora szerinti szempontok vizsgálata során a kritérium teljesülését "igen" vagy "nem" jelöléssel értékelik. Az adott szempontban lévő felsorolás bármely elemének teljesülése elegendő az "igen" jelöléséhez.
2. A pályázati és megújítási eljárás során a bíráló bizottság tagjai a 65. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével a 3/d. melléklet A) és B) pontjában foglalt táblázat 22-61. sora szerinti értékelési szempontokat 0, 1, 2 pontszámmal értékelik, valamint értékelési területenként szöveges értékelést is rögzítenek.
3. A 2. pontban meghatározott érték megadása a pedagógusminősítési eljárásban részt vevő által végzett tevékenység szintje alapján történik:
a) 2 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt tevékenység megjelenése határozottan kimutatható, teljesül.
b) 1 pont - A pedagógus munkájában az adott szempontban leírt tevékenység megjelenése esetleges, részben teljesül.
c) 0 pont - A pedagógus pályázatának dokumentumai és a pályázatvédés nem támasztják alá azt, hogy a pedagógus munkájában az adott szempontban leírt elvárt tevékenység megjelenik, nem teljesül az adott szempontban leírt tevékenység megjelenése.
4. A bíráló bizottság tagjai a pályázatvédés napját megelőző 15. napig rögzítik előzetes értékelésüket az informatikai rendszerben. A pályázat védésére akkor kerülhet sor, ha a pályázat előzetes értékelésének eredménye legalább 75%.
5. A 65. § (1) bekezdésében foglaltak alapján rögzített értékelés pontszámait az informatikai rendszer bíráló bizottsági tagonként és értékelési területenként átlagolja.
6. A 66. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott szint megállapítása az értékelési területekre kapott százalékos érték átlaga alapján történik, matematikailag egész számra kerekítve."
7. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/f. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatot megszerzésére irányuló minősítő vizsga vagy minősítési eljárás keretében feltöltött portfólió elemei
A) Nevelési-oktatási intézményben betöltött pedagógus munkakör esetében
a) csoportprofil vagy egyéni profil vagy növendékprofil
b) tematikus terv vagy egyéni fejlesztési terv
c) tematikus terv vagy egyéni fejlesztési terv reflexiója
d) 4 db óraterv vagy foglalkozásterv
e) 4 db óraterv vagy foglalkozásterv reflexiója
f) esetleírás
g) hospitálási napló
h) hospitálási napló reflexiója
i) legalább 2 db, legfeljebb 5 db szabadon választható dokumentum, amely a pedagógiai, szakmai - beleértve a munkaköri és azon kívüli - tevékenységet mutatja be, annak megvalósítását igazolja
j) az i) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
B) Óvodapedagógus munkakör esetében
a) csoportprofil
b) csoport nevelési terve
c) tematikus terv vagy tanulási egység terve
d) tematikus terv vagy tanulási egység terve reflexiója
e) 4 db tevékenységterv vagy foglalkozásterv
f) 4 db tevékenységterv vagy foglalkozásterv reflexiója
g) esetleírás
h) hospitálási napló
i) hospitálási napló reflexiója
j) legalább 2 db, legfeljebb 5 db szabadon választható dokumentum, amely a pedagógiai, szakmai - beleértve a munkaköri és azon kívüli - tevékenységet mutatja be, annak megvalósítását igazolja
k) a k) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
C) A Púétv. 79. § (4) bekezdése alapján kötelező tanítási órával, illetve foglalkozással nem rendelkező vezető esetében
a) a nevelőtestület profilja
b) a tanulóközösség profilja
c) munkaterv év végi beszámolóval
d) 4 db vezetői dokumentum (éves belső ellenőrzési terv, megvalósult belső ellenőrzés folyamatleírása 2 db, intézményi szintű pedagógiai dokumentumok készítésének és elfogadásának folyamata)
e) 4 db vezetői dokumentum reflexiója
f) esetleírás
g) hospitálási napló
h) hospitálási napló reflexió
i) legalább 2 db, legfeljebb 5 db szabadon választható dokumentum, amely a vezetői tevékenységgel összefüggő pedagógiai, szakmai, szervezési, koordinálási, konfliktuskezelési tevékenységet mutatja be, annak megvalósítását igazolja
j) az i) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
D) Pedagógiai előadó, pedagógiai szakértő munkakör esetében
a) a saját szolgáltatási területére vonatkozó, az éves tervezést dokumentáló munkaterv
b) a saját szolgáltatási területére vonatkozó, az éves tervezést dokumentáló munkaterv reflexiója
c) a saját szolgáltatási területére vonatkozó, az éves tevékenységet dokumentáló beszámoló
d) a saját szolgáltatási területére vonatkozó, az éves tevékenységet dokumentáló beszámoló reflexiója
e) legalább 6 db, legfeljebb 8 db a pedagógiai-szakmai szolgáltatás ellátásához kapcsolódó dokumentum (szolgáltatásszervezés, tantárgygondozás, tájékoztató szakmai előadások, anyagok, egyéb tevékenységek)
f) az e) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója
E) Pedagógiai szakszolgálat - Gyógytestnevelés vagy logopédiai ellátás esetében
a) csoportprofil vagy egyéni profil
b) 4 db óraterv
c) 4 db óraterv reflexiója
d) legalább 3 db, legfeljebb 5 db speciális, a pedagógiai, szakmai tevékenységhez kapcsolódó dokumentum a dokumentumtípus szabad megválasztásával
e) a d) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
F) Pedagógiai szakszolgálat - Konduktív pedagógiai ellátás, korai fejlesztés és gondozás, vagy logopédiai ellátás esetében
a) 3 db speciális szakszolgálati dokumentum - terápiás óraterv
b) 3 db speciális szakszolgálati dokumentum - terápiás óraterv reflexiója
c) 2 db speciális szakszolgálati dokumentum - egyéni fejlesztési terv
d) 2 db speciális szakszolgálati dokumentum - egyéni fejlesztési terv reflexiója
e) legalább 3 db, legfeljebb 5 db speciális, a pedagógiai, szakmai tevékenységhez kapcsolódó dokumentum a dokumentumtípus szabad megválasztásával
f) az e) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
G) Pedagógiai szakszolgálat - Iskolapszichológiai, óvodapszichológiai ellátás, logopédiai ellátás, továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás, kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása vagy nevelési tanácsadás esetében
a) 2 db speciális szakszolgálati dokumentum - esettanulmány
b) 2 db speciális szakszolgálati dokumentum - esettanulmány reflexiója
c) 3 db speciális szakszolgálati dokumentum - ülés, illetve foglalkozás leírás
d) 3 db speciális szakszolgálati dokumentum - ülés, illetve foglalkozás leírás reflexiója
e) legalább 3 db, legfeljebb 5 db speciális, a pedagógiai, szakmai tevékenységhez kapcsolódó dokumentum a dokumentumtípus szabad megválasztásával
f) az e) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
H) Pedagógiai szakszolgálat - Szakértői bizottsági tevékenység vagy logopédiai ellátás esetében
a) 5 db speciális szakszolgálati dokumentum - szakértői bizottsági vélemény
b) 5 db speciális szakszolgálati dokumentum - szakértői bizottsági vélemény reflexiója
c) legalább 3 db, legfeljebb 5 db speciális, a pedagógiai, szakmai tevékenységhez kapcsolódó dokumentum a dokumentumtípus szabad megválasztásával
d) a c) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően
I) Nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak esetében
a) a tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum - a munkát ellenőrző igazgató vagy magasabb vezető által
b) a tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum - a közvetlen pedagógus munkatárs által
c) feladatköri, munkaköri leírás
d) pedagógus és nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott közötti együttműködés leírása
e) folyamatterv leírása
f) folyamatterv leírása reflexió
g) esetleírás
h) adminisztrációs feladatok leírása
i) legalább 3 db, legfeljebb 5 db speciális, a szakmai tevékenységhez kapcsolódó dokumentum a dokumentumtípus szabad megválasztásával
j) a i) pontban megjelölt dokumentumok reflexiója a dokumentum jellegétől függően"
8. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/g. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
Mesterpedagógus fokozat megszerzésére irányuló pályázati eljárás keretében feltöltött pályázat elemei
A) Mesterpedagógus - fejlesztő innovátori, fejlesztő támogató vagy intézményvezetői tevékenység esetében
a) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az igazgató vagy igazgatói, főigazgatói megbízással rendelkező pedagógus minősítése esetén a fenntartó képviselője által
b) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az intézményen belüli munkatárs által
c) legalább 4 db, legfeljebb 6 db a mesterpedagógusi tevékenységet a négydimenziós tevékenységmodell mentén bizonyító dokumentum
d) összegző elemzés, reflexió a tevékenységek megvalósulásáról személyes, szakmai és intézményi perspektívából
e) a mesterprogram általános terve
f) a mesterprogram első szakaszának részterve
B) Mesterpedagógus - pedagógiai-szakmai ellenőrzési és pedagógusminősítési szakértői, továbbá szaktanácsadói feladatok ellátása esetében
a) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az igazgató vagy igazgatói, főigazgatói megbízással rendelkező pedagógus minősítése esetén a fenntartó képviselője által
b) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az intézményen belüli munkatárs által
c) legalább 4 db, legfeljebb 6 db a mesterpedagógusi tevékenységet a négydimenziós tevékenységmodell mentén bizonyító dokumentum
d) összegző elemzés, reflexió a tevékenységek megvalósulásáról személyes, szakmai és intézményi perspektívából"
9. melléklet a 661/2023. (XII. 29.) Korm. rendelethez
"3/h. melléklet a 401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelethez
A Kutatótanár fokozat megszerzésére irányuló pályázati eljárás keretében feltöltött pályázat elemei
a) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az igazgató vagy igazgatói, főigazgatói megbízással rendelkező pedagógus minősítése esetén a fenntartó képviselője által
b) a pedagógus tevékenységére vonatkozó elemző, értékelő dokumentum az intézményen belüli munkatárs által
c) legalább 4 db, legfeljebb 6 db a kutatótanári tevékenységet a háromdimenziós tevékenységmodell mentén bizonyító dokumentum
d) pályázati eljárás esetén összegző elemzés, reflexió a tevékenységek megvalósulásáról személyes szakmai és intézményi perspektívából
e) megújítási eljárás esetén záró kutatási beszámoló
f) az elmúlt 7 év kiemelt publikációinak listája
g) a kutatóprogram általános terve
h) a kutatóprogram első szakaszának részterve
i) a kutatóprogram összegzése"