142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelet
a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet módosításáról
[1] Kulturális örökségünk hazánk történelmének és jelen korának pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrása, a nemzeti és az egyetemes kultúra elválaszthatatlan alkotóeleme. Az államnak nemcsak lehetősége, de feladata is a hadtörténeti, a régészeti örökség, valamint a kulturális javak megőrzése, a feladatok meghatározása, a hatósági eljárások hatékonyabbá tétele.
[2] A Kormány a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 93. § (1) bekezdés 1-3., 5., 8-14. és 24-26. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 1. §-a a következő h)-j) ponttal egészül ki:
(E rendelet hatálya)
"h) a hadtörténeti örökségi elem felderítésének és kutatásának követelményeire,
i) a víz alatti régészet szabályaira,
j) a régészeti terepmunkában közreműködő személyekre vonatkozó szakmai követelmények és az általuk ellátandó feladatok meghatározására"
(terjed ki.)
2. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 3. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
"(1a) A 2014. évi IX. törvénnyel kihirdetett, víz alatti kulturális örökség védelméről szóló UNESCO egyezmény értelmében
a) a víz alatti kulturális örökség védelmében illetékes hatóság a 3. § (1) bekezdés a) pontja szerinti örökségvédelmi hatóság,
b) a víz alatti hadtörténeti örökségi elemek, víz alatti régészeti lelőhelyek nyilvántartásában illetékes hatóság a 3. § (1) bekezdés c) pontja szerinti nyilvántartást vezető hatóság."
3. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 3/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hadtörténeti és régészeti örökség, illetve a műemléki érték védelmével kapcsolatos örökségvédelmi hatósági eljárásokban a kérelem és bejelentés elektronikus úton történő benyújtásához, a kérelem és jogszabályban előírt mellékleteinek feltöltéséhez az építésügyi és örökségvédelmi hatósági eljárások elektronikus lefolytatását támogató dokumentációs rendszer (a továbbiakban: ÉTDR) a kérelmező részére közvetlenül a kérelem benyújtása előtt elektronikus feltöltő tárhelyet biztosít."
4. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A régészeti örökség védelmének elősegítése érdekében a miniszter tanácsadó testületeként létrehozott és működtetett Ásatási Bizottság a régészeti örökség védelmével kapcsolatos és egyéb szakmai döntések előkészítésében segíti a miniszter és a hatóságok munkáját. Az Ásatási Bizottság tizenegy, szavazati joggal rendelkező tagból álló testület, amelynek kilenc tagját a miniszter a (2a) bekezdésben felsorolt szakmai szervezetek javaslata alapján, további egy tagját a miniszter saját hatáskörben a kimagasló szakmai tapasztalattal rendelkező régész szakemberek közül két évre kéri fel."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 4. §-a a következő (2a)-(2c) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) Az Ásatási Bizottság
a) egy tagját a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ,
b) egy tagját a Budapesti Történeti Múzeum,
c) egy tagját a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont,
d) egy tagját a régészet szakon mesterképzés folytatására jogosult felsőoktatási intézmények,
e) egy tagját a 3. § (3) bekezdése szerinti kijelölt örökségvédelmi szerv,
f) három tagját a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége,
g) egy tagját a Magyar Régész Szövetség
javasolja.
(2b) Az Ásatási Bizottság tizenegyedik tagját a miniszter jelöli ki, aki egyúttal ellátja a testület elnöki feladatait.
(2c) Az Ásatási Bizottság titkári feladatait a miniszter által 2 évre felkért régész végzettségű titkár látja el."
(3) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 4. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Az Ásatási Bizottság tagjainak megbízatása megszűnik
a) a megbízatási időtartam elteltével,
b) lemondással, amelyet a tag írásban közöl a miniszterrel,
c) a felkérés visszavonásával,
d) a bizottsági tag halálával.
(4) Az Ásatási Bizottság vizsgálja és véleményezi
a) a régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény tervásatására vonatkozó, valamint a megelőző feltárásra vonatkozó engedély iránti kérelmének szakmai tartalmát a 9. mellékletben benyújtott adattartalom alapján,
b) a feltárás vezetésével megbízott, a Kötv. 71. § (1b) bekezdése alapján nyilvántartott régészre vonatkozó, az 1. mellékletben meghatározott követelmények teljesülését,
c) az engedélyhez kötött feltárások szakszerűségét, a feltárást végző régészek és a kijelölt konzulensek tevékenységét,
d) az örökségvédelmi hatóság megkeresése esetén a településrendezési tervhez készített örökségvédelmi hatástanulmány szakmai tartalmát,
e) a szakértői engedély kérelmeket benyújtó régészek szakmai felkészültségét."
(4) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 4. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:
"(4a) Az Ásatási Bizottság háttéranyagokat készít és szakmai állásfoglalásokat ad a miniszter felkérésére."
5. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet II. Fejezet címe helyébe a következő fejezetcím lép:
"II. FEJEZET
A RÉGÉSZETI LELŐHELY, A HADTÖRTÉNETI ÖRÖKSÉG INGATLAN ELEMEI ÉS A MŰEMLÉKI ÉRTÉK NYILVÁNTARTÁSBA VÉTELE, VALAMINT A NYILVÁNTARTOTT RÉGÉSZETI LELŐHELY ÉS A NYILVÁNTARTOTT MŰEMLÉKI ÉRTÉK VÉDETTÉ NYILVÁNÍTÁSA"
6. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Régészeti lelőhely nyilvántartásba vételét régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény vagy az örökségvédelmi hatóság, továbbá örökségvédelmi hatástanulmány készítése esetén örökségvédelmi szakértő kezdeményezheti a 2. mellékletben meghatározott adattartalmú lelőhely-bejelentő adatlap benyújtásával a nyilvántartást vezető hatóságnál."
7. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 5. alcíme a következő 7/A-7/D. §-sal egészül ki:
"7/A. § (1) Hadtörténeti örökség ingatlan elemének nyilvántartásba vételét terepi kutatásra jogosult intézmény vagy az örökségvédelmi hatóság, továbbá örökségvédelmi hatástanulmány készítése esetén örökségvédelmi szakértő kezdeményezheti a 4. mellékletben meghatározott adattartalmú bejelentő adatlap benyújtásával a nyilvántartást vezető hatóságnál.
(2) Hadtörténeti örökség ingatlan elemének nyilvántartásba vételére irányuló kezdeményezés esetén a nyilvántartást vezető hatóság szükség esetén adategyeztetést végezhet a hadtörténeti örökség ingatlan elem elhelyezkedése szerint illetékes örökségvédelmi hatósággal és a területileg illetékes múzeummal.
7/B. § (1) A hadtörténeti örökség ingatlan elemeinek nyilvántartása tartalmazza
a) a nyilvántartott hadtörténeti örökség ingatlan elemének megnevezését, egyedi azonosító számát, a fekvése szerinti települést és a hadtörténeti örökségi ingatlan elem településen belüli sorszámát,
b) a nyilvántartott hadtörténeti örökség ingatlan elemének kiterjedését ábrázoló, EOV-rendszerben vagy WGS84 rendszerben készült térképét,
c) azon ingatlanok helyrajzi számát, amelyek területén a hadtörténeti örökség ingatlan eleme fekszik,
d) a nyilvántartott hadtörténeti örökségi elem hadtörténeti szempontú leírását és jelentőségét, az ingó elemek adatait, így különösen kormeghatározását, a jelenségek jellegét, elhelyezkedését, állapotát, előkerülési módját és időpontját,
e) az örökségvédelmi bírságkategóriába történő besorolást,
f) a nyilvántartásba vétel időpontját.
(2) A nyilvántartás az (1) bekezdés c)-f) pontja szerinti tartalmi követelményeket jogszabály vagy szolgáltatási szerződés alapján más, jogszabály alapján vezetett nyilvántartás tartalmára hivatkozással, annak közvetlen informatikai elérését biztosítva is teljesítheti.
7/C. § (1) A nyilvántartást vezető hatóság a nyilvántartásban szereplő hadtörténeti örökség elemeiről kérelemre - személyes adatot nem tartalmazó - adatot szolgáltat.
(2) A 7/B. § (1) bekezdés b) és d) pontjában meghatározott adatok szolgáltatását a nyilvántartást vezető hatóság csak azoknak a szerveknek nyújthatja, amelyek ezt jogszabályban meghatározott feladatuk ellátása érdekében kérik.
(3) E rendelet alkalmazásával nem szolgáltathatók a 7/B. § (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott ingatlannyilvántartási, illetve állami földmérési és térképészeti adatok.
(4) A nyilvántartást vezető hatóság az örökségvédelmi hatóság számára hozzáférést biztosít dokumentumok elektronikus úton történő benyújtása érdekében.
(5) A Kötv. 32. § (1) bekezdése esetében a Kötv. 31. § (2) bekezdése szerinti védettség tényét a nyilvántartást vezető hatóság feltölti az Országos Építésügyi Nyilvántartásba.
(6) A nyilvántartást vezető hatóság az eljáró hatóság, valamint a feltárási joggal rendelkező intézmények számára elektronikus hozzáférést biztosít az általa kezelt, a hadtörténeti örökség védelmével összefüggő feladataik ellátásához szükséges adatokhoz.
7/D. § (1) A nyilvántartott hadtörténeti örökség ingatlan elemén állapotromlással járó tevékenység csak a hatóságnak történő bejelentést követően végezhető.
(2) A nyilvántartott hadtörténeti örökség ingatlan elem állapotromlásának minősül a stratigráfiai egység megbolygatása, a történeti összefüggés megszüntetése, a hadtörténeti örökségi ingó elemek eredeti helyükről történő elmozdítása hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás nélkül.
(3) Nyilvántartásba vett hadtörténeti örökség ingatlan elemének feltárási módszerekkel nem kutatott területén a jelenkori talajfelszíntől mért 30 cm mélységet meghaladó földmunka esetében az örökségvédelmi hatóság régészeti megfigyelést írhat elő a nyilvántartás adattartalma - hadtörténeti örökség elemének megnevezése, jelentősége, kora és állapota - alapján."
8. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 21. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Belterületen, illetve történeti településmaggal érintett területen található miniszteri rendeletben védetté nyilvánított lelőhelyen földmunkával járó építési tevékenység és beavatkozás a feltárási engedélyben előírt terepmunka elvégzését követően végezhető."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 21. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) A lelőhely állapotváltozásával járó régészeti terepmunka esetén előnyben kell részesíteni a történeti összefüggést tartalmazó lelőhelyrész stratigráfiai egységeinek megtartását."
9. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 23. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:
"(3a) A 20 pont értékű szakmai gyakorlat megszerzésébe be kell számítani az 1. mellékletben meghatározott számítási módszer alapján a feltárási dokumentációban megnevezett régésztechnikus munkatársként megszerzett pontszámot."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 23. § (6) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A feltárásvezető köteles)
"a) a régészeti terepmunka, különösen a próba- és a teljes felületű feltárás esetén a feltárás vezetésével kapcsolatos feladatokat személyesen a helyszínen irányítani, az (5) bekezdésben foglaltak kivételével,"
(3) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 23. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Több korszakot érintő feltárás esetén az (1) bekezdés szerinti szakképzettséggel és a (3) bekezdés szerinti feltárási gyakorlattal rendelkező munkatársat vagy konzulenst kell bevonni a régészeti feladatellátásba."
10. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 26. és 27. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"26. § (1) A Kötv. 20. §-a szerinti régészeti terepmunkáról jelentést kell készíteni, amely tartalmazza
a) a 2. mellékletben meghatározott tartalmú lelőhely-bejelentő adatlapot,
b) a szöveges ismertetést és
c) a régészeti terepmunka által érintett terület EOV vetületű digitális vektoros formátumú helyszínrajzát, amely tartalmazza a kutatott lelőhely ismert kiterjedésének körvonalát és a feltárt, kutatott terület zárt alakzatként ábrázolt határát.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti adatlapot minden lelőhelyről külön kell kitölteni.
(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti szöveges ismertetés tartalmazza
a) engedélyhez kötött régészeti terepmunka tevékenység esetén a feltárási engedély számát vagy az arra történő utalást, hogy a régészeti terepmunka tevékenység nem tartozik az engedélyezési körbe, országos jelentőségű védett természeti területen végzett régészeti terepmunka tevékenység esetén a természetvédelmi hatóság által kiadott engedély számát,
b) a régészeti terepmunka menetét, eredményeinek rövid összefoglalását,
c) a régészeti terepmunkával érintett terület nagyságát,
d) a leletek elhelyezését,
e) az elvégzett régészeti terepmunka után a lelőhely állapotáról szóló adatokat,
f) az alkalmazott módszereket, továbbá
g) az előkerült leletek összefoglaló ismertetését.
(4) A jelentés egy példányát a régészeti terepmunka befejezését követő harminc napon belül meg kell küldeni a nyilvántartást vezető hatóságnak, illetve az illetékes örökségvédelmi hatóságnak az Örökségvédelmi Nyilvántartási Rendszeren (a továbbiakban: ÖVNYR) keresztül.
(5) A jelentés további egy-egy példányát a régészeti terepmunka befejezését követő harminc napon belül elektronikus úton meg kell küldeni
a) a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak,
b) a területileg érintett vármegyei hatókörű városi múzeumnak, ha a régészeti terepmunkát más régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény végezte,
c) a gyűjtőterületén érintett területi múzeumnak, ha a régészeti terepmunkát más régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény végezte, és
d) a területi természetvédelmi hatóságnak és a működési területével érintett nemzeti park igazgatóságnak, ha a régészeti terepmunka országos jelentőségű védett természeti területen történt.
27. § (1) A régészeti terepmunka dokumentáció tartalmazza
a) a feltárási naplót,
b) régészeti bontómunka esetén a legkisebb bontási egységekre, jelenségre, stratigráfiai egységre vonatkozó adatlapokat,
c) a munkálatok során készült valamennyi feljegyzést,
d) az azonosított vagy feltárt régészeti jelenségeket és azok környezetét megörökítő fotódokumentációt, méretarányos alap- és metszetrajzot, EOV-vetületben készült helyszínrajzot és térképet, valamint mindezek listáit,
e) a régészeti jelenségekre vonatkozó, az a)-d) pontban fel nem sorolt technológiával rögzített adatot,
f) a régészeti leletek elsődleges leletfeldolgozásáról és muzeális intézménybe történő végleges befogadásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott tartalmú dokumentációját, kivéve a lelőhely- és leletfelderítés esetén.
(2) A feltárási napló a régészeti feltárás és terepmunka - hatósági és bírósági eljárásban felhasználható - alapdokumentuma, amelynek első részében a munkavégzés időpontját, időtartamát, a közreműködők létszámát, a terepmunka menetét befolyásoló körülményeket, a régészeti terepmunka elvégzésére alkalmas és alkalmatlan napokat, a második részében a szakmai megfigyeléseket, feljegyzéseket kell a terepmunka megkezdésétől a befejezéséig folyamatosan vezetni a feltárás módszerétől függően.
(3) A beruházó jogosult a feltárási napló első részébe betekinteni, arról másolatot kérni, ellenőrizni, bejegyzést tenni.
(4) A dokumentáció egy példányát a régészeti terepmunka befejezését követő egy éven belül meg kell küldeni a nyilvántartást vezető hatóságnak az ÖVNYR-en keresztül.
(5) A régészeti terepmunka dokumentáció egy-egy példányát a feltárás befejezését követő egy éven belül elektronikus úton meg kell küldeni
a) a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak,
b) a leletanyagot véglegesen befogadó múzeumnak,
c) a területileg érintett vármegyei hatókörű városi múzeumnak, ha a régészeti terepmunkát más régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény végezte, és
d) a gyűjtőterületén érintett területi múzeumnak, ha a régészeti terepmunkát más régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény végezte.
(6) A leletanyagot véglegesen befogadó múzeum a régészeti terepmunka dokumentáció egy papíralapú példányára is jogosult, melynek adattári elhelyezéséről és kutathatóságának biztosításáról a régészeti leletek elsődleges leletfeldolgozásáról és muzeális intézménybe történő végleges befogadásáról szóló miniszteri rendeletben megállapítottak szerint gondoskodik.
(7) A régészeti terepmunkát végző intézmény a régészeti terepmunka dokumentáció egy példányát köteles adattárában digitálisan és papír alapon tárolni és megőrizni."
11. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 28. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A régészeti terepmunka jelentés és dokumentáció beérkezéséről a nyilvántartást vezető hatóság az ügyfél kérelmére igazolást bocsát ki. Ha a jelentés vagy a dokumentáció hiányos, a régészeti terepmunkát végző intézményt határidő tűzésével hiánypótlásra szólítja fel."
12. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 33. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Ha az örökségvédelmi hatóság a beruházás engedélyezése során előírta a megelőző feltárás módját, a szerződésben az előírtaktól eltérni csak az örökségvédelmi hatóság hozzájárulásával lehet."
13. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 34. § (3) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Régészeti munkavégzésre alkalmas állapotúnak minősül a terület, ha)
"f) a megelőző feltáráshoz kapcsolódóan földdepók létesítése szükséges, azok - ha lehetséges - a feltárással érintett területen kívül kijelölésre kerültek a régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény javaslata alapján - a feltárásra vonatkozó szerződésben meghatározott eltérő rendelkezés hiányában - oly módon, hogy azok a régészeti lelőhely esetlegesen nem ismert, a beruházás miatt a későbbiekben feltárandó részeit ne fedjék el, ugyanakkor a feltárás helyszínétől ne legyenek a szükségesnél távolabb; valamint"
14. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 37. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A rendelkezésre álló örökségvédelmi hatástanulmány vagy próbafeltárás nélkül készült előzetes régészeti dokumentáció esetén az örökségvédelmi hatóság dönt arról, hogy az alkalmas-e az elvégzendő régészeti feladatellátás módjának, valamint idő- és költségvonzatának meghatározására. Ha a rendelkezésre álló dokumentáció nem alkalmas ennek meghatározására, az örökségvédelmi hatóság - a 3. § (3) bekezdése szerinti kijelölt örökségvédelmi szerv véleményének kikérésével, észszerű határidő tűzésével - előírja a hiányzó munkarészek pótlását vagy új előzetes régészeti dokumentáció elkészítését."
15. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 38. § (1) bekezdés a)-d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Egyszerűsített előzetes régészeti dokumentáció készíthető, ha)
"a) a nyomvonalas létesítmény esetén a tervezett földmunkák által érintett terület szélessége nem éri el a 10 métert,
b) nem nyomvonalas létesítmény esetén az előzetes régészeti dokumentáció megrendelésekor ismert, nyilvántartott régészeti lelőhely földmunkával érintett területe nem éri el az 1000 m2-t, és a földmunkával érintett teljes terület kisebb 1 ha-nál,
c) a 3. § (3) bekezdése szerinti örökségvédelmi szerv rendelkezésére álló tervezési, régészeti és földtani alapadatok alapján megállapítható, hogy a beruházás során végzett földmunka nem éri el a régészeti örökség jelentkezésének felső síkját, vagy a beruházás megvalósításának módja nem veszélyezteti a régészeti jelenségeket,
d) a területen vagy a közvetlen közelében korábban végzett régészeti terepmunka eredményei, az előzetes régészeti dokumentáció készítése során elvégzett roncsolásmentes vizsgálatok eredményei vagy a beruházás jellege próbafeltárás végzését nem indokolják,"
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 38. § (1) bekezdése a következő e) és f) ponttal egészül ki:
(Egyszerűsített előzetes régészeti dokumentáció készíthető, ha)
"e) a földmunka tervezett területén építmény áll, vagy egykori építmény alapozás vagy burkolat fedi el, amelynek bontását régészeti megfigyelés mellett kell elvégezni, vagy
f) a beruházás alapozási technológiája, a beruházás során végzett földmunka mélysége, szélessége vagy a humuszolás mélysége a próbafeltárás elvégzését nem indokolja."
16. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 39. § (4) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A próbafeltárás a bejelentés megtételére a 29. § (1) bekezdésében előírt határidő leteltét követően kezdhető meg, ha]
"c) az örökségvédelmi hatóság a tevékenység végzése ellen nem emelt kifogást."
17. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 40. § (4)-(9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az örökségvédelmi hatóság dönt a (3) bekezdés szerinti intakt földréteg megfelelőségéről.
(5) A feltárási projekttervnek tartalmaznia kell a megelőző feltáráshoz kapcsolódó földmunka becsült mennyiségét.
(6) A feltárási projektterv készítése során az Ásatási Bizottság szakmai véleménye kérhető több vármegyét érintő nagyberuházás, továbbá elfedés vagy bennhagyás alkalmazására irányuló javaslat esetén.
(7) Az előzetes régészeti dokumentációt a földmunkával járó tevékenység engedélyezésére vagy a földterület megszerzésére irányuló azon első hatósági eljárás megindítására irányuló kérelemhez kell mellékelni, amelyben az örökségvédelmi hatóság eljár, vagy szakhatóságként vagy a szakkérdés vizsgálatával közreműködik. A kérelemhez mellékelni kell a beruházó nyilatkozatát a beruházásnak a Kötv. 23/F. § (4) bekezdése alapján a teljes bekerülési költségének tervezett összegéről, továbbá arról, hogy a beruházás a Kötv. 7. § 23. pontja alapján nagyberuházásnak minősül.
(8) Az örökségvédelmi hatóság megvizsgálja, hogy a benyújtott előzetes régészeti dokumentáció a földmunkával járó teljes tevékenységre vonatkozóan készült-e.
(9) Az örökségvédelmi hatóság a beruházás műszaki adatainak a régészeti érintettség szempontjából lényeges megváltozása vagy a beruházás helyszínének részleges megváltozása esetén a feltárási projektterv módosítását írhatja elő."
18. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 41. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A régészeti feladatellátás során felmerülő szakmai kérdésekben az örökségvédelmi hatóság kérheti a kijelölt örökségvédelmi szerv szakértői véleményét."
19. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 42. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"42. § Ha a Kötv. 23/E. § (4) bekezdése szerint a megelőző feltárásra vonatkozó szerződést a régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény nem köti meg, a kijelölt örökségvédelmi szerv további tíz napon belül szerződést köt a beruházóval."
20. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 43. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A szerződésben a régészeti feladatellátásra, valamint a hatósági eljárás megindítására irányuló kérelem benyújtására meghatározott határidők késedelmes teljesítése esetére a régészeti terepmunkát végző intézményt terhelő kötbért kell kikötni. A kötbér mértéke - ettől eltérő megállapodás hiányában - a régészeti feladatellátás nettó díjának a késedelem időtartamára számított napi egy százaléka, legfeljebb azonban tizenöt százalék."
21. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 46. § (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A régészeti terepmunka tevékenység során eredeti összefüggéseiben megmaradt régészeti emlék előkerülését a régészeti terepmunkát végző intézmény három napon belül köteles bejelenteni az örökségvédelmi hatóságnak, valamint megelőző feltárás esetén értesíteni a beruházót. A bejelentett régészeti emlék megtartására a régészeti terepmunkát végző intézmény javaslatot tehet az örökségvédelmi hatóságnak.
(2) Az (1) bekezdés szerint bejelentett régészeti emlék elkerüléséről vagy helyszíni megtartásáról és kezeléséről, valamint a szükséges állagmegőrző intézkedésekről az örökségvédelmi hatóság húsz napon belül dönt.
(3) Ha a régészeti emlék megelőző feltárás során került elő, és az örökségvédelmi hatóság határozata alapján azt a helyszínen kell megőrizni, a beruházás során a műszaki tervezésnek és a kivitelezésnek tekintettel kell lennie az emlék megőrzésére. Ebben az esetben a régészeti terepmunkát végző intézmény köteles a feltárás terepi munkáinak befejezését követő tizenöt napon belül a régészeti emlékről adatot szolgáltatni a beruházónak. Az adatszolgáltatás részeként rajzi dokumentáción egyértelműen fel kell tüntetni a bontható és a helyszínen - eredeti helyükön - megőrzendő régészeti emlékeket.
(4) Az elsődleges leletfeldolgozást a régészeti terepmunka dokumentációjának benyújtásáig el kell végezni. Ha az elsődleges leletfeldolgozás a régészeti terepmunka dokumentációjának benyújtásáig nem végezhető el, akkor a régészeti terepmunkát végző intézmény kérelmére, Budapest Főváros Kormányhivatala jóváhagyásával legfeljebb két évvel, különösen indokolt esetben - ha nagy mennyiségű régészeti jelenség és lelet kerül elő - legfeljebb öt évvel meghosszabbítható."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 46. § (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) Ha a régészeti terepmunka során 1711 utáni emberi maradványok kerülnek elő, a régészeti terepmunkát végző intézmény erről haladéktalanul köteles az örökségvédelmi hatóságot értesíteni.
(7) A végleges leletbefogadásért a befogadott leletek mennyiségével arányos egyszeri költségtérítés illeti meg a leletanyagot véglegesen befogadó múzeumot, amelyek különösen a gyűjteményi alapleltárba vétel és a raktárkapacitás bővítésének költségeit tartalmazzák. A végleges leletbefogadás költségéről a 8. melléklet 44. pontja alapján a beruházó és a vele szerződő intézmény közötti szerződés rendelkezik."
22. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 47. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) Ha az örökségvédelmi hatóság a jogszabályban előírt feltételek bármelyikének hiányát állapítja meg, a tevékenység folytatását megtiltja, egyébként a bejelentést tudomásul veszi.
(3) A tudomásulvételről az örökségvédelmi hatóság értesíti a bejelentőt, valamint a területileg illetékes, régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeumot."
23. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 48. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Az (5) bekezdés a) pontja szerinti esetben az Ásatási Bizottság szakvéleményét megküldi a régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézménynek és az örökségvédelmi hatóságnak."
24. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 49. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"49. § (1) Az örökségvédelmi hatóság termőföldön megvalósuló régészeti feltárás engedélyezésére irányuló eljárásban talajvédelmi szakkérdésként vizsgálja, hogy a kérelem szerinti tevékenység a termőföld minőségi védelmére vonatkozó jogszabályi feltételeknek megfelel-e, kivéve, ha az érintett tevékenységgel összefüggésben a talajvédelmi hatóság más eljárásban döntést nem hozott, vagy állásfoglalást nem adott.
(2) Az örökségvédelmi hatóság a tervásatás engedélyezésére irányuló eljárásban természetvédelmi szakkérdésként vizsgálja, hogy a tevékenység a természet védelmére vonatkozó nemzeti és uniós jogi követelményeknek, valamint a tájvédelem jogszabályban rögzített követelményeinek a kérelemben foglaltak szerint vagy további feltételek mellett megfelel-e, ha a tervásatást országos jelentőségű védett természeti területnek vagy barlangnak nem minősülő
a) külterületen,
b) természeti területen,
c) egyedi tájértéket magába foglaló területen vagy
d) Natura 2000 területen
végzik."
25. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 14. alcíme a következő 51/A-51/G. §-sal egészül ki:
"51/A. § (1) A hadtörténeti örökség terepi kutatása vonatkozásában az örökségvédelmi hatóság felé történő bejelentésnek, valamint a hatósági engedélykérelemnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:
a) a kutatás tárgya, kora,
b) a terepi kutatás előzményei,
c) a terepi kutatás helyszíne (település, helyrajzi szám megadása), a munkálatok által érintett terület EOV vagy WGS84 koordinátákkal való adatolása, térképmellékleten való megjelölése,
d) a kutatási felület nagysága, nyomvonal esetén annak hossza,
e) a kutatás időintervalluma,
f) a terepi kutatás módszertana,
g) a munkálatok költségei és azok forrása,
h) javaslat a terepi kutatás során előkerült hadtörténeti örökség ingó elemeinek ideiglenes elhelyezésére,
i) a hadtörténeti örökség ingó elemeinek közgyűjteményben való gyarapítási terve,
j) az ingatlannal rendelkezni jogosultak hozzájárulása.
(2) A hadtörténeti örökség bejelentéssel végezhető terepi kutatása esetében a kutatás vezetőjének a tervezett munkálatok megkezdése előtt legalább egy munkanappal korábban meg kell tennie a bejelentést az örökségvédelmi hatóság felé az ÉTDR-en keresztül.
(3) A hadtörténeti örökség hatósági engedéllyel végezhető terepi kutatása esetében a kutatás vezetőjének az engedélykérelmet az örökségvédelmi hatóság felé az ÉTDR-en keresztül kell benyújtania.
(4) A hadtörténeti örökség terepi kutatásának bejelentése, valamint az örökségvédelmi hatóság által megadott engedély nem mentesíti a kutatás vezetőjét egyéb szükséges hatósági engedélyek kérelmezése alól.
(5) Hadtörténeti örökség régészeti lelőhelyen tervezett, bejelentésköteles vagy hatósági engedélyköteles terepi kutatása nem folytatható a területileg illetékes régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeum vagy a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ szakmai részvétele nélkül.
(6) Hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló engedély kiadása során, amennyiben a terepi kutatást nem a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kezdeményezte és a tervezett kutatásban szakmai együttműködőként sem vesz részt, az örökségvédelmi hatóság állásfoglalást kér a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumtól.
(7) A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a terepi kutatási engedély iránti kérelem és mellékletei hiánytalan rendelkezésére bocsátásától számított 5 munkanapon belül köteles megküldeni állásfoglalását az örökségvédelmi hatóság részére.
(8) A terepi kutatási engedély birtokában a terepi kutatás megkezdését 2 nappal korábban az örökségvédelmi hatóságnak be kell jelenteni.
51/B. § (1) Az örökségvédelmi hatóság termőföldön megvalósuló hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás engedélyezésére irányuló eljárásban talajvédelmi szakkérdésként vizsgálja, hogy a kérelem szerinti tevékenység a termőföld minőségi védelmére vonatkozó jogszabályi feltételeknek megfelel-e, kivéve, ha az érintett tevékenységgel összefüggésben a talajvédelmi hatóság más eljárásban döntést nem hozott vagy állásfoglalást nem adott.
(2) A hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás engedélyezésére irányuló eljárásban természetvédelmi szakkérdésként vizsgálni kell, hogy a tevékenység a természet védelmére vonatkozó nemzeti és uniós jogi követelményeknek, valamint a tájvédelem jogszabályban rögzített követelményeinek a kérelemben foglaltak szerint vagy további feltételek mellett megfelel-e, ha a tervásatást országos jelentőségű védett természeti területnek vagy barlangnak nem minősülő
a) külterületen,
b) természeti területen,
c) egyedi tájértéket magába foglaló területen vagy
d) Natura 2000 területen
végzik.
51/C. § (1) A hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás engedélyezése iránti kérelmet el kell utasítani, ha a tervezett terepi kutatás jogszabályban foglalt feltételei nem biztosítottak.
(2) A hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás iránti engedély tartalmazza:
a) a hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárást végző intézmény, mint az engedély jogosultjának nevét és székhelyét,
b) ha más intézmény bevonására kerül sor, annak nevét és székhelyét,
c) a hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás egyértelműen azonosítható pontos helyét,
d) a hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló feltárás módszereit és a munkálatok várható időtartamát,
e) ha nem azonos a feltárást végző intézménnyel, a hadtörténeti örökség ingó elemeit véglegesen befogadó intézmény nevét és székhelyét, valamint
f) a feltárásra vonatkozó jogszabályi követelményekre és szakmai irányelvekre való hivatkozást, valamint a feltárás végzésének feltételeit.
(3) Az engedély a határozat véglegessé válásától számított két évig hatályos.
(4) Az örökségvédelmi hatóság a véglegessé vált engedélyt megküldi a nyilvántartást vezető hatóságnak és a területileg illetékes, régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeumnak, valamint a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak a véglegessé válást követő harminc napon belül.
51/D. § (1) A terepi kutatást végző intézmény a hadtörténeti örökségi elem terepi kutatásának lezárását követő 30 napon belül kutatási jelentésben köteles beszámolni eredményeiről az örökségvédelmi hatóságnak és a nyilvántartást vezető hatóságnak. A terepi kutatást végző intézmény a kutatási jelentés egy elektronikus példányát köteles megküldeni a fenti határidőben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum részére, a Kötv. 36. § (2) bekezdésében rögzített tárgykiválasztási jogának gyakorlása érdekében.
(2) A kutatási jelentés tartalmazza
a) terepi kutatás tárgyát, az azonosított hadtörténeti örökség jellegét, korát és állapotát,
b) a terepi kutatás helyszínét, a település nevét, a helyrajzi számot, az EOV vagy WGS84 földrajzi koordinátákat tartalmazó térképet,
c) a terepi kutatás ismertetését és a kutatás eredményeinek összegzését,
d) régészeti örökség azonosítása esetén az előkerült régészeti örökséggel kapcsolatos megállapítások összegzését,
e) a kutatás során a hadtörténeti örökség előkerült ingó elemeinek listáját,
f) a hadtörténeti örökség előkerült ingó elemeinek ideiglenes és végleges elhelyezésének tervezetét, valamint
g) a képi mellékletet.
51/E. § (1) Földmunkálatok során talajban, illetve folyó- és állóvizekhez kapcsolódó munkálatok során előkerült hadtörténeti örökségi elem vonatkozásában a megtaláló a felfedezésről haladéktalanul köteles tájékoztatni a területileg illetékes, régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeumot. A felfedezésről a területileg illetékes múzeum jelentésben köteles beszámolni az örökségvédelmi hatóság, valamint a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum felé.
(2) A jelentés tartalmazza
a) a hadtörténeti örökségi elem előkerülésének körülményeit,
b) az előkerült hadtörténeti örökségi elem rövid leírását,
c) a képi mellékletet.
(3) A megtaláló köteles a tevékenységét szüneteltetni, továbbá a helyszín és az előkerült hadtörténeti örökségi elem őrzéséről - a jogalap nélküli birtoklás szabályai szerint - a területileg illetékes, régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeum intézkedéséig gondoskodni.
51/F. § (1) A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a részére megküldött, a régészeti terepmunkát lezáró dokumentáció, továbbá a hadtörténeti örökség terepi kutatását lezáró, illetve az 51/E. § (2) bekezdése szerinti jelentés alapján élhet a Kötv. 36. § (2) bekezdésében biztosított tárgykiválasztási jogával.
(2) A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tárgykiválasztási jogát szakmai szempontok alapján gyakorolja, amely során figyelembe veszi az adott elem korát, ritkaságát és hadtörténeti jelentőségét.
(3) A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum az (1) bekezdés szerinti dokumentáció, illetve jelentés kézhezvételétől számított 15 napos jogvesztő határidőn belül nyilatkozik a feltárást, illetve a hadtörténeti terepi kutatást végző, továbbá az 51/E. § (1) bekezdése szerinti jelentést küldő intézmény irányába a tárgykiválasztási joga gyakorlásáról.
(4) Ha a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tárgykiválasztási jogával nem élt, vagy a fenti határidőben nem tett nyilatkozatot, akkor a Kötv. 36. § (3) bekezdésében foglaltak az irányadók.
(5) Ha a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum élt tárgykiválasztási jogával, úgy a feltárást, illetve a hadtörténeti örökség terepi kutatását végző, továbbá az 51/E. § (1) bekezdése szerinti jelentést küldő intézmény a (3) bekezdés szerinti nyilatkozat kézhezvételétől számított 90 napon belül köteles a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak a végleges tárgybefogadásról szóló átadás-átvételi jegyzőkönyv felvétele mellett átadni a kiválasztott hadtörténeti örökség ingó elemet.
(6) A végleges tárgybefogadásról szóló átadás-átvételi jegyzőkönyv tartalmazza
a) régészeti terepmunka vagy a hadtörténeti örökség terepi kutatása során előkerült hadtörténeti örökség ingó eleme esetében:
aa) a feltárást, illetve a terepi kutatást végző intézmény és a befogadó múzeum adatait,
ab) a befogadás jogalapját,
ac) a feltárás, illetve a terepi kutatás helyszínének megnevezését,
ad) a feltárás, illetve a terepi kutatás időtartamát,
ae) a befogadásra kerülő ingó elemének a leírását,
af) a befogadásra kerülő ingó elemek mennyiségét köbméterben meghatározva,
ag) a végleges tárgybefogadás költségét, valamint az abból a raktárkapacitás bővítésére fordítandó - a teljes összeg legalább 50%-át elérő - hányadát,
ah) a végleges tárgybefogadás szakmai feltételeit, követelményeit és az átadás-átvételi jegyzőkönyv tárgyát képező hadtörténeti örökségi ingó elem ezeknek való megfelelőségét,
ai) a hadtörténeti örökségi ingó elem befogadó múzeumba való beszállításának, valamint átadás-átvételének várható időpontját és lefolytatásának részleteit, valamint
aj) a befogadó múzeum szakmai és pénzügyi teljesítésének, valamint elszámolási kötelezettségének módját és határidejét a feltárás, illetve kutatást végző intézmény felé;
b) az 51/E. § (1) bekezdése szerint előkerült hadtörténeti örökség ingó eleme esetében:
ba) a hadtörténeti örökség előkerült ingó elemét átmenetileg befogadó múzeum adatait,
bb) a befogadás jogalapját,
bc) a hadtörténeti örökség előkerülésének helyszínét és időpontját,
bd) az előkerülés körülményeit,
be) a hadtörténeti örökség ingó elemének leírását,
bf) a befogadásra kerülő ingó elemek mennyiségét köbméterben meghatározva,
bg) a végleges tárgybefogadás költségét,
bh) a végleges tárgybefogadás szakmai feltételeit, követelményeit, és az átadás-átvételi jegyzőkönyv tárgyát képező hadtörténeti örökségi ingó elem ezeknek való megfelelőségét, valamint
bi) a hadtörténeti örökségi ingó elem befogadó múzeumba való beszállításának, valamint átadás-átvételének várható időpontját és lefolytatásának részleteit.
(7) A végleges tárgybefogadásról szóló átadás-átvételi jegyzőkönyv mellékletét képezi
a) a leválogatási eljárás dokumentációja,
b) teljes tudományos feldolgozásban részesült tárgyi anyag esetében a tudományos feldolgozás azon munkarésze, mely biztosítja a befogadásra kerülő hadtörténeti örökség ingó elemeinek egyedi azonosítását és szakleltárkönyvi nyilvántartásba vételét, valamint
c) a restaurálási napló.
51/G. § (1) A hadtörténeti örökség nem restaurálható, továbbá töredékességük és hiányosságuk folytán tudományos információt, hadtörténeti örökségi értéket nem hordozó, ezért teljes tudományos feldolgozásra, múzeumi befogadásra alkalmatlan ingó elemeit leválogatási eljárás keretében el kell távolítani a végleges gyűjteményi elhelyezésre szánt anyagból.
(2) Leválogatási eljárásra a HM Hadtörténeti Intézeti és Múzeum tárgykiválasztási jogának gyakorlására nyitva álló határidő lejártát követően, a kiválasztással nem érintett hadtörténeti örökségi ingó elemek vonatkozásában az azokat véglegesen befogadó múzeumban, a restaurálási munkafolyamat részeként kerülhet sor.
(3) A leválogatási eljárást a múzeum három főből álló munkacsoportja folytatja le, amelynek tagjai
a) a hadtörténeti örökség terepi kutatásának vagy a régészeti terepmunkának a vezetője,
b) a hadtörténeti örökség ingó elemeit véglegesen befogadó múzeum anyagismerettel rendelkező gyűjteményvezetője, valamint
c) az állagvédelmi munkát végző restaurátor.
(4) A leválogatási eljárás eredményéről jegyzőkönyvet és - annak mellékleteként - leválogatási jegyzéket kell készíteni.
(5) A leválogatási eljárás jegyzőkönyve tartalmazza
a) a munkacsoport tagjainak nevét, munkakörét, beosztását, szakterületét,
b) a leválogatási eljárás helyét és idejét, valamint
c) azt, hogy a leválogatási eljárás során a közgyűjteményi gyarapításra nem alkalmas, és ezért az eltávolított hadtörténeti örökség ingó elemei hol, milyen módon kerültek elhelyezésre."
26. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 52. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"52. § (1) A fémkereső műszer hivatáshoz nem kötött használatát a tervezett tevékenység leírásával és céljának megjelölésével az örökségvédelmi hatóságnak be kell jelenteni.
(2) Fémkereső műszer használatának minősül, ha a fémkereső műszer összeszerelt, üzemképes állapotban és funkciójának megfelelő használatban vagy használatra kész állapotban van.
(3) Az (1) bekezdés szerinti bejelentés tartalmazza
a) a fémkereső műszer használatával érintett terület egyértelmű lehatárolását EOV-rendszerben készült térképen,
b) a fémkereső műszer használatának tervezett idejét.
(4) A bejelentésben az ügyfél nyilatkozik arról, hogy a bejelentést megelőző öt évben a régészeti és hadtörténeti örökséggel összefüggésben szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét nem állapították meg, és vele szemben szabálysértési vagy büntetőeljárás nincs folyamatban, továbbá vele szemben örökségvédelmi bírságot sem szabtak ki. A bejelentéssel egyidejűleg igazolni kell, hogy
a) a fémkereső műszer használatával érintett ingatlannal rendelkezni jogosult a fémkereső műszer használatához hozzájárult,
b) a régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézménnyel megbízási szerződés vagy együttműködési megállapodás megkötésre került.
(5) Az örökségvédelmi hatóság nyolc napon belül a fémkereső műszer használatára vonatkozó bejelentés tudomásulvételét megtagadja, és a tevékenység megkezdését, végzését megtiltja, ha
a) a tervezett tevékenység a 21. § (3) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott területet, rét vagy legelő művelési ágban lévő területet vagy régészeti lelőhelyet érint,
b) a kérelmező szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét a régészeti vagy hadtörténeti örökséggel összefüggésben megállapították,
c) a kérelmezővel szemben örökségvédelmi bírságot szabtak ki,
d) a kérelmező ellen a régészeti vagy hadtörténeti örökséggel összefüggő szabálysértési, büntetőjogi vagy örökségvédelmi bírság kiszabására vonatkozó eljárás folyamatban van,
e) a tervezett tevékenység a régészeti vagy a hadtörténeti örökség felderítését célozza - kivéve, ha a tevékenységet a hadtörténeti örökségi elem terepi kutatására jogosult intézmény megbízásából vagy az intézménnyel kötött együttműködési megállapodás alapján végzik.
(6) A fémkereső műszerrel végzett tevékenységet az örökségvédelmi hatóság hivatalból vagy a gyűjtőterületén érintett múzeum kérelmére is megtilthatja.
(7) Az örökségvédelmi hatóság a bejelentés tudomásulvételéről haladéktalanul értesíti
a) a bejelentőt,
b) a gyűjtőterületén érintett múzeumokat,
c) a működési területével érintett nemzeti park igazgatóságot,
d) az illetékes jegyzőt,
e) az illetékes jegyző útján a mezőőri szolgálatot,
f) az illetékes rendőrkapitányságot,
g) az ingatlannal rendelkezni jogosultat és
h) a nyilvántartást vezető hatóságot.
(8) A tevékenység a bejelentés tudomásulvételének időpontjától számított egy évig jogosít a tevékenység végzésére, kivéve, ha az örökségvédelmi hatóság ennél rövidebb időt jelöl meg.
(9) A fémkereső műszer használatára vonatkozó bejelentés alapján végezni tervezett tevékenységet a tényleges tevékenység megkezdését 3 munkanappal megelőzően az örökségvédelmi hatóságnak elektronikus úton be kell jelenteni.
(10) Ha a tevékenység során régészeti emlék, lelet, hadtörténeti örökség ingó eleme vagy annak tűnő tárgy
a) kerül elő, a tevékenységet végző köteles a Kötv. 24. § (2) bekezdés b) pontja szerinti bejelentést megtenni,
b) nem kerül elő, a tevékenységet végző köteles a (8) bekezdésben foglalt határidő lejártát követő harminc napon belül az örökségvédelmi hatóságnak jelentést küldeni a végzett tevékenység leírásával, és nyilatkozni, hogy régészeti emlék, lelet vagy annak tűnő tárgy nem került elő a fémkereső műszerrel végzett tevékenység során."
27. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 53. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Az örökségvédelmi hatóság a véglegessé vált határozatot megküldi
a) a kérelmezőnek és
b) a területileg illetékes régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeumnak."
28. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 54. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A régészeti terepmunka ellenőrzése keretében az örökségvédelmi hatóság vizsgálja, hogy a régészeti feladatellátást a Kötv.-ben és az e rendeletben meghatározott követelményeknek és előírásoknak megfelelően végzik-e, valamint a feltárási naplóban rögzített régészeti terepmunka végzésére alkalmas és arra alkalmatlan napokat, a terepmunka végzésére alkalmatlanság indokoltságát, és eldönti az ezzel kapcsolatos vitás kérdéseket."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 54. § (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A régészeti terepmunkára vonatkozó jogszabályi vagy a feltárási engedélyben foglalt előírások megszegése esetén az örökségvédelmi hatóság a régészeti terepmunkát felfüggeszti, és megvizsgálja, hogy fennállnak-e a Kötv.-ben meghatározott egyéb jogkövetkezmények alkalmazásának indokai.
(4) Szabálytalan régészeti terepmunka tevékenység esetén, vagy ha a Kötv.-ben meghatározott egyéb jogkövetkezmények alkalmazásának indokai fennállnak, az örökségvédelmi hatóság a régészeti terepmunkát leállítja, továbbá engedélyköteles tevékenység esetén a feltárási engedélyt visszavonja.
(5) A miniszteri rendeletben védetté nyilvánított régészeti lelőhely állapotát az örökségvédelmi hatóság a területileg illetékes régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeum bevonásával ellenőrzi."
(3) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 54. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Az (5) bekezdés szerinti helyszíni ellenőrzést követően a Kötv. 18. § (1) bekezdése szerinti esetben az örökségvédelmi hatóság haladéktalanul kezdeményezi a régészeti védelem megszüntetését."
(4) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 54. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:
"(9) A (3) és (4) bekezdésben foglaltak a hadtörténeti örökség ingatlan elemének szabálytalan terepi kutatása esetén is alkalmazandóak."
29. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 55. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kiemelkedő tudományos jelentőségű régészeti emlék és lelet régészeti terepmunkán kívüli felfedezőjének, megtalálójának vagy bejelentőjének (a továbbiakban: megtaláló) jogkövető magatartásáért adható elismerés (a továbbiakban: elismerés) adományozását régészeti terepmunka elvégzésére jogosult intézmény vagy az örökségvédelmi hatóság kezdeményezheti a miniszternél a 11. mellékletben meghatározott adattartalommal minden év augusztus 31-ig. Az elismerésre irányuló eljárás hivatalból is indulhat."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 55. § (6) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A pénzjutalom összege)
"b) régészeti lelet esetén a lelet becsült értékének legfeljebb tíz százaléka, de legfeljebb nettó ötmillió forint."
30. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 84. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az örökségvédelmi hatástanulmány elkészítésére jogosult)
"b) az örökségvédelmi hatástanulmány műemléki szakterületi munkarésze vonatkozásában - kivéve a (3) bekezdésben foglaltakat - a régészeti örökséggel és a műemléki értékkel kapcsolatos szakértői tevékenységről szóló kormányrendelet szerint műemléki terület műemléki érték dokumentálása szakterületen szakértői tevékenység elvégzésére jogosult szakértő vagy az, aki a hatástanulmány alapjául szolgáló tervfajta elkészítésére egyébként jogosultsággal bír."
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 84. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A településrendezési terv kidolgozása során további beépítés céljára szolgáló beépítésre szánt területnek kijelölt területen az örökségvédelmi hatástanulmány régészeti munkarészét legalább régészeti terepbejárás alkalmazásával kell elkészíteni, amennyiben a terület alkalmas terepbejárással történő kutatásra. A hatástanulmány készítése során további lelet- és lelőhely felderítési módszer alkalmazható."
31. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 87. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A szakhatóságként eljáró vagy örökségvédelmi szakkérdést vizsgáló hatóság a hadtörténeti örökség ingatlan elemét, nyilvántartott régészeti lelőhelyet, a régészeti védőövezetet, a nyilvántartott műemléki értéket, a műemléket, a műemléki környezetet, a műemléki jelentőségű területet, a történeti tájat és világörökségi helyszínt vagy világörökségi területet érintő ügyben a 88. és 89. §-ban meghatározott szempontok alapján vizsgálja, hogy a tervezett tevékenység megfelel-e a Kötv.-ben és az e rendeletben meghatározott követelményeknek.
(2) Az örökségvédelmi hatóság szakhatóságként vagy szakkérdés vizsgálata során a hadtörténeti örökség ingatlan elemét, nyilvántartott régészeti lelőhelyet, a régészeti védőövezetet, a nyilvántartott műemléki értéket, a műemléket, a műemléki környezetet, a műemléki jelentőségű területet, a történeti tájat és világörökségi helyszínt vagy világörökségi területet érintő ügyben az ügyfélnek az eljárás megindítása előtt benyújtott kérelmére kiadott előzetes szakhatósági állásfoglalása a kibocsátásától számított hat hónapig használható fel."
32. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 88. § (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A telekalakítási eljárás a védettség hatályát nem érinti, a telekalakítással érintett telek régészeti védelme a telekalakítás folytán létrejött telkekre is vonatkozik, kivéve, ha az örökségvédelmi hatóság a szakkérdés vizsgálata során másként rendelkezik.
(4) A védetté vagy ideiglenesen védetté nyilvánított régészeti lelőhelyet érintő szakhatósági eljárásokban vagy örökségvédelmi szakkérdés vizsgálata során az örökségvédelmi hatóság az e §-ban, valamint a 89. §-ban meghatározott szempontokon túl tekintetbe veszi, hogy a tervezett beavatkozás összhangban áll-e a védetté nyilvánítás céljával, ezen belül biztosítható-e - a fenntartható használat elvét is figyelembe véve - a lelőhely hosszú távú megőrzése, valamint jövőbeni kutathatósága.
(5) A régészeti védőövezetet érintő szakhatósági eljárásokban vagy örökségvédelmi szakkérdés vizsgálata során az örökségvédelmi hatóság az e §-ban, valamint a 89. §-ban meghatározott szempontokon túl tekintetbe veszi a tervezett beavatkozás hatását a védetté nyilvánított régészeti lelőhelyre - összhangban a védetté nyilvánítás céljával -, különös tekintettel arra, hogy a tervezett tevékenység, beruházás, építmény nem veszélyezteti-e a védetté nyilvánított lelőhely
a) tájképi megjelenését,
b) megközelíthetőségét,
c) fenntartható használatát, hosszú távú megőrzésének lehetőségét,
d) esetleges bemutathatóságát vagy
e) rövid és hosszú távú kutathatóságát."
33. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 98. § (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
(A védetté nyilvánítási eljárásban a kulturális javak közül pótolhatatlannak és kiemelkedő jelentőségűnek minősülnek különösen)
"f) a hazai és nemzetközi műkereskedelmi forgalomban nem vagy nagyon ritkán elérhető kulturális javak."
34. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 106. § (1) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:
(A védett kulturális javak kiviteli engedélye iránti kérelem benyújtásával egyidejűleg igazolni kell, hogy)
"c) a különös méltánylást érdemlő személyes körülmény fennáll. A külföldi elem igazolására külföldön kiállított hitelesített közokirat és magánokirat alkalmas."
35. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 111. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A behozatali engedélyek nyilvántartása tartalmazza a behozatali engedély számát."
36. § (1) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet az 1. melléklet szerinti 1. melléklettel egészül ki.
(2) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 2. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.
(3) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet a 3. melléklet szerinti 4. melléklettel egészül ki.
(4) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet a 4. melléklet szerinti 5. melléklettel egészül ki.
(5) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 11. melléklete az 5. melléklet szerint módosul.
(6) A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet a 6. melléklet szerinti 12. melléklettel egészül ki.
37. § A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet
1. 1. § a) pontjában az "a régészeti" szövegrész helyébe az "a hadtörténeti és a régészeti" szöveg,
2. 1. § d) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka, a hadtörténeti örökség terepi kutatása" szöveg,
3. 1. § g) pontjában a "szabályaira" szövegrész helyébe a "szabályaira," szöveg,
4. 2. § 1a. pontjában az "a Kötv. 7. § 3a. pontja szerinti" szövegrész helyébe az "értékmeghatározó" szöveg,
5. 2. § 4. pontjában a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
6. 2. § 12. pontjában az "a régészeti" szövegrész helyébe az "a megelőző régészeti" szöveg,
7. 2. § 13. pontjában az "a régészeti" szövegrész helyébe az "a megelőző régészeti" szöveg,
8. 3. § (3) bekezdésében a "Központ." szövegrész helyébe a "Központ (a továbbiakban: kijelölt örökségvédelmi szerv)." szöveg,
9. 3/A. § (2) bekezdésében az "az elektronikus ügyintézés" szövegrész helyébe az "a digitális államról" szöveg, a "bizalmi szolgáltatások általános" szövegrész helyébe a "digitális szolgáltatások nyújtásának egyes" szöveg és a "2015. évi CCXXII. törvény (a továbbiakban: E-ügyintézési tv.)" szövegrész helyébe a "törvény" szöveg,
10. 5. alcím címében a "lelőhely" szövegrész helyébe a "lelőhelyek és a hadtörténeti örökség ingatlan elemeinek" szöveg,
11. 5. § (2) bekezdés c) pontjában a "lelőhely-bejelentő adatlap kitöltésére" szövegrész helyébe a "lelőhely bejelentésre vagy módosítására" szöveg és a "feltárásról" szövegrész helyébe a "terepmunkáról" szöveg,
12. 5. § (3) bekezdés b) pontjában az "illetékes hatósággal" szövegrész helyébe az "illetékes örökségvédelmi hatósággal" szöveg,
13. 7. § (1) bekezdés c) pont cd) alpontjában az "a védetté" szövegrész helyébe az "a miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
14. 7. § (1) bekezdés e) pontjában az "a védetté" szövegrész helyébe az "a miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
15. 7. § (1) bekezdés g) pontjában a "klasszifikációját," szövegrész helyébe az "a jelenségek" szöveg,
16. 7. § (1) bekezdés h) pontjában a "vonatkozó hatósági" szövegrész helyébe a "vonatkozó régészeti feltárási engedélyek és a feltárási dokumentációk, hatósági" szöveg,
17. 9. § (3) bekezdésében a "Kötv. 7. § 17. pontja" szövegrész helyébe a "magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 16. § 86. pontja" szöveg,
18. 10. § (6) bekezdésében a " , c) és d) pontja" szövegrész helyébe az "és c) pontja" szöveg,
19. 11. § (2) bekezdésében a "lelőhely védetté" szövegrész helyébe a "lelőhely miniszteri rendeletben történő védetté" szöveg,
20. 13. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "lelőhely védetté" szövegrész helyébe a "lelőhely miniszteri rendeletben történő védetté" szöveg,
21. 13. § (1) bekezdés c) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg és a "feltárt" szövegrész helyébe a "kutatott" szöveg,
22. 13. § (2) bekezdésében a "lelőhely védetté" szövegrész helyébe a "lelőhely miniszteri rendeletben történő védetté" szöveg és a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
23. 13. § (3) bekezdésében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
24. 13. § (4) bekezdésében az "A védetté" szövegrész helyébe az "A miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
25. 15. § b) pontjában a "többféle feltárási módszerrel" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkával" szöveg,
26. III. Fejezet címében az "A RÉGÉSZETI ÖRÖKSÉG" szövegrész helyébe az "A RÉGÉSZETI ÉS A HADTÖRTÉNETI ÖRÖKSÉG" szöveg,
27. 8. alcím címében a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
28. 21. § (2) bekezdésében a "réteg vagy rétegsor átvágása" szövegrész helyébe a "stratigráfiai egység megbolygatása" szöveg és a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
29. 21. § (3) bekezdés a) pontjában az "a védetté" szövegrész helyébe az "a miniszteri rendeletben védetté" szöveg és a "lelőhelyet," szövegrész helyébe a "lelőhelyet, a (4) bekezdésben meghatározott esetek kivételével," szöveg,
30. 22. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "feltárást" szövegrész helyébe a "terepmunkát" szöveg és a "szerinti örökségvédelmi" szövegrész helyébe a "szerinti kijelölt örökségvédelmi" szöveg,
31. 22. § (1) bekezdés a) pont nyitó szövegrészében a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
32. 22. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjában az "engedélyköteles feltárás" szövegrész helyébe az "a Kötv. 20. § (2) bekezdése szerinti engedélyköteles régészeti terepmunka tevékenység" szöveg,
33. 22. § (1) bekezdés a) pont ab) alpontjában a "bejelentésköteles feltárás" szövegrész helyébe az "a Kötv. 20. § (3) bekezdése szerinti bejelentésköteles régészeti terepmunka tevékenység" szöveg,
34. 22. § (1) bekezdés b) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
35. 22. § (1) bekezdés d) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
36. 22. § (1) bekezdés e) pontjában a "feltárási munkálatok" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
37. 22. § (1) bekezdés g) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg, a "feltárást más feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkát más régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg, a "szerinti örökségvédelmi" szövegrész helyébe a "szerinti kijelölt örökségvédelmi" szöveg és a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
38. 22. § (2) bekezdésében a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka tevékenység" szöveg,
39. 22. § (3) bekezdésében a "(2) bekezdés a)-c) pontja" szövegrész helyébe a "(3) bekezdés c) és d) pontja" szöveg és a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka tevékenység" szöveg,
40. 22. § (4) bekezdésében a "(2) bekezdés d)-e)" szövegrész helyébe a "(3) bekezdés a) és b)" szöveg, a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg és az "ötödik napon" szövegrész helyébe a "második munkanapon" szöveg,
41. 22. § (5) bekezdésében a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
42. 23. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "feltárást" szövegrész helyébe a "terepmunkát" szöveg,
43. 23. § (1) bekezdés b) pontjában a "szakképzettséggel," szövegrész helyébe a "szakképzettséggel, vagy" szöveg,
44. 23. § (1) bekezdés záró szövegrészében a "feltárást" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkát" szöveg és a "feltárásba" szövegrész helyébe a "terepmunkába" szöveg,
45. 23. § (2) bekezdésében a "régészeti feltárást" szövegrész helyébe a "Kötv. 20 § (2) bekezdés a) és b) pontja és (3) bekezdése szerinti régészeti terepmunkát" szöveg,
46. 23. § (3) bekezdésében az "a régészeti örökséggel és a műemléki értékkel kapcsolatos szakértői tevékenységről szóló kormányrendeletben" szövegrész helyébe az "az 1. mellékletében" szöveg és a "12" szövegrész helyébe a "20" szöveg,
47. 23. § (4) bekezdésében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
48. 24. §-ában a "szerinti" szövegrész helyébe a "szerint kijelölt" szöveg és a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
49. 25. § (1) bekezdésében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "terepmunka végzésére" szöveg,
50. 25. § (2) bekezdés nyitó szövegrészében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "terepmunka végzésére" szöveg,
51. 28. § (2) bekezdésében az "a jelentés" szövegrész helyébe az "a régészeti terepmunka jelentés" szöveg,
52. 9. alcím címében a "feltárási" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
53. 29. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "(2)" szövegrész helyébe a "(3)" szöveg és a "megjelölt tevékenységet" szövegrész helyébe a "megjelölt feltárási engedély nélkül végezhető bejelentésköteles régészeti terepmunka tevékenységet" szöveg,
54. 29. § (1) bekezdés a) pontjában az "elektronikus úton a" szövegrész helyébe az "ÉTDR-en keresztül az örökségvédelmi" szöveg,
55. 29. § (1) bekezdés b) pontjában az "országos" szövegrész helyébe az "elektronikus úton az országos" szöveg,
56. 29. § (2) bekezdésében a "bizonyítja" szövegrész helyébe az "igazolja" szöveg,
57. 29. § (3) bekezdés a) pontjában a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
58. 29. § (3) bekezdés b) pontjában a "hadtörténeti örökség kutatására miniszteri rendeletben kijelölt örökségvédelmi szerv által fémkereső műszerrel" szövegrész helyébe a "HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum által" szöveg,
59. 31. § nyitó szövegrészében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
60. 32. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
61. 32. § (1) bekezdés e) pontjában a "rétegek várható" szövegrész helyébe a "rétegek (stratigráfiai egységek) várható" szöveg,
62. 32. § (3) bekezdésében a "feltárást végző intézmény vagy a 3. § (3) bekezdése szerinti örökségvédelmi szerv (a továbbiakban együtt: feltárást végző intézmény)" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkát végző intézmény" szöveg,
63. 33. § (1) bekezdés e) pontjában a "régészeti" szövegrész helyébe a "megelőző" szöveg,
64. 34. § (6) bekezdés nyitó szövegrészében a "régészeti" szövegrész helyébe a "megelőző" szöveg,
65. 37. § (1) bekezdésében a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
66. 37. § (2) bekezdésében a "feltárásra" szövegrész helyébe a "terepmunkára" szöveg,
67. 41. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében a "Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ" szövegrész helyébe a "kijelölt örökségvédelmi szerv" szöveg és a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
68. 41. § (1) bekezdés a) pontjában a "feltárások" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
69. 41. § (2) bekezdésében a "feltárásra" szövegrészek helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg és a "Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak" szövegrész helyébe a "kijelölt örökségvédelmi szervnek" szöveg,
70. 43. § (1) bekezdésében a "feltárást" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkát" szöveg,
71. 45. §-ában az "a hatóságot. A hatóság" szövegrész helyébe az "az örökségvédelmi hatóságot. Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
72. 12. alcím címében a "megőrzése" szövegrész helyébe a "megőrzése, régészeti leletek elsődleges feldolgozása és végleges befogadása" szöveg,
73. 46. § (5) bekezdésében a "feltárást" szövegrészek helyébe a "régészeti terepmunkát" szöveg, a "feltárások leletanyaga" szövegrész helyébe a "leletanyag" szöveg és a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
74. 47. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
75. 14. alcím címében az "engedélyezése" szövegrész helyébe az "engedélyezése és a hadtörténeti örökség kutatása" szöveg,
76. 48. § (2) bekezdés b) pontjában az "értelmezhető léptékű helyszínrajzot" szövegrész helyébe az "a feltárandó terület helyszínrajzát" szöveg és a "terület" szövegrész helyébe a "felület" szöveg,
77. 48. § (5) bekezdés nyitó szövegrészében a "régészeti feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti tervásatás és a megelőző feltárás" szöveg és a "kérheti" szövegrész helyébe a "kikéri" szöveg,
78. 48. § (5) bekezdés a) pontjában a "feltárásra" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka elvégzésére" szöveg,
79. 48. § (5) bekezdés b) pontjában az "a hatóság" szövegrész helyébe az "az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
80. 51. § (1) bekezdés d) pontjában a "terület azonosítására alkalmas megjelölését, a feltárás" szövegrész helyébe a "feltárás egyértelműen azonosítható" szöveg,
81. 51. § (1) bekezdés g) pontjában a "feltételeket" szövegrész helyébe a "feltételeit" szöveg,
82. 51. § (4) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg és a "hatóságnak a" szövegrész helyébe a "hatóságnak és a területileg illetékes, régészeti gyűjtőkörrel rendelkező múzeumnak a" szöveg,
83. 51. § (5) bekezdésében az "a hatóság" szövegrész helyébe az "az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
84. 51. § (6) bekezdésében a "nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű" szövegrész helyébe a "magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény 193. §-a szerinti" szöveg,
85. 53. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
86. 53. § (1) bekezdés a) pontjában a "létesítése védetté" szövegrész helyébe a "létesítése miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
87. 53. § (3) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg és a "kiemelten" szövegrész helyébe a "miniszteri rendeletben" szöveg,
88. 53. § (4) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
89. 54. § (2) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
90. 54. § (8) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
91. 55. § (4) bekezdés c) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
92. 55. § (6) bekezdés a) pontjában a "lelőhely" szövegrész helyébe az "emlék és lelet" szöveg,
93. 82. § (1) bekezdés a) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
94. 82. § (1) bekezdés c) pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
95. 84. § (2) bekezdés a) pontjában a "végzésére" szövegrész helyébe az "elvégzésére" szöveg,
96. 86. § a) pontjában az "a hatósághoz" szövegrész helyébe az "a nyilvántartást vezető hatósághoz" szöveg,
97. 86. § c) pontjában az "a hatóság" szövegrész helyébe az "a nyilvántartást vezető hatóság" szöveg,
98. 86. § d) pontjában az "a hatósághoz" szövegrész helyébe az "a nyilvántartást vezető hatósághoz" szöveg,
99. 86. § g) pontjában a "Magyar Állam" szövegrész helyébe a "magyar állam" szöveg,
100. 88. § (1) bekezdés nyitó szövegrészében az "a hatóság" szövegrész helyébe az "az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
101. 88. § (1) bekezdés c) pont nyitó szövegrészében az "örökség elemeire" szövegrész helyébe az "emlékekre és leletekre" szöveg,
102. 88. § (6) bekezdés nyitó szövegrészében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
103. 88. § (7) bekezdésében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg és a "ki védetté" szövegrész helyébe a "ki a miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
104. 91. § (3) bekezdés nyitó szövegrészében az "A hatóság" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóság" szöveg,
105. 91. § (3) bekezdés a) pontjában a "vagy védetté" szövegrész helyébe a "vagy miniszteri rendeletben védetté" szöveg,
106. 92. § (3) bekezdésében az "A hatóságot" szövegrész helyébe az "Az örökségvédelmi hatóságot" szöveg,
107. 110. § (1) bekezdés a) pontjában az "az eljárás alá vont kulturális" szövegrész helyébe az "a kulturális" szöveg,
108. 110. § (1) bekezdés b) pontjában a "jogerőre emelkedésének" szövegrész helyébe a "véglegessé válásának" szöveg,
109. 114. § (2) bekezdésében a "b)-d)" szövegrész helyébe az "(1) bekezdés b)-d)" szöveg,
110. 3. melléklet 5.1.3. pontjában a "végzésére" szövegrész helyébe az "elvégzésére" szöveg,
111. 7. melléklet címében a "feltárási" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
112. 7. melléklet 1. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
113. 7. melléklet 2. pontjában a "feltárást" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkát" szöveg,
114. 7. melléklet 2.2. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
115. 7. melléklet 2.3. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
116. 7. melléklet 3.4. pontjában a "feltárással" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunkával" szöveg,
117. 7. melléklet 3.5. pontjában a "feltárandó terület (kutatási felület)" szövegrész helyébe a "kutatási terület" szöveg,
118. 7. melléklet 4. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
119. 7. melléklet 4.1. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
120. 7. melléklet 4.2. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "terepmunka" szöveg,
121. 7. melléklet 5. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
122. 7. melléklet 5.3. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
123. 7. melléklet 5.5. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
124. 7. melléklet 5.6. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
125. 10. melléklet 2. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
126. 10. melléklet 2.2. pontjában a "feltárás" szövegrész helyébe a "régészeti terepmunka" szöveg,
127. 18. mellékletében foglalt táblázat C:4 mezőjében az "1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12." szövegrész helyébe az "1146 Budapest, Dózsa György út 35." szöveg,
128. 18. mellékletében foglalt táblázat C:10 mezőjében az "1146 Budapest, Városligeti krt. 11." szövegrész helyébe a "4025 Debrecen, Széchenyi utca 31." szöveg,
129. 18. mellékletében foglalt táblázat C:12 mezőjében az "1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4." szövegrész helyébe az "1087 Budapest, Kerepesi út 29/b." szöveg,
130. 18. mellékletében foglalt táblázat C:15 mezőjében az "1146 Budapest, Városligeti krt. 11." szövegrész helyébe a "4025 Debrecen, Széchenyi utca 31." szöveg,
131. 22. melléklet c) pontjában a "Műtárgyvédelmi" szövegrész helyébe a "Kulturális javak" szöveg
lép.
38. § Hatályát veszti a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet
1. 2. § 11. pontja,
2. 3. § (1) bekezdés a) pontjában az "(a továbbiakban: hatóság)" szövegrész,
3. 3. § (4) bekezdés nyitó szövegrészében az "és 87. § (3) bekezdésében" szövegrész,
4. 10. § (2) bekezdésében a "vagy a Kötv. 72. § (5) bekezdése szerinti díjmentességet" szövegrész,
5. 23. § (1) bekezdés c) pontjában a "vagy" szövegrész,
6. 23. § (1) bekezdés d) pontja,
7. 28. § (2) bekezdésében az "a feltárási" szövegrész,
9. 30. §-ában a "régészeti" szövegrész,
10. 31. § g) pontjában az "- a Kötv. 7. § 20. pont c) alpontja kivételével -" szövegrész,
11. 32. § (1) bekezdés g) pontjában a "régészeti" szövegrész,
12. 34. § (5) bekezdésében a "régészeti" szövegrész,
13. 39. § (3) bekezdésében az "- a Kötv. 7. § 20. pont c) alpontja kivételével -" szövegrész,
14. 40. § (10) bekezdése,
15. 84. § (2) bekezdés c) pontja,
16. 84. § (5) bekezdésében a "régészeti terepbejárásról, illetve műszeres" szövegrész és a "feltárási" szövegrész,
17. 85. §-a,
18. 93. § 1. pont 1.6. alpontjában az "59. és 60. §-a, valamint" szövegrész,
19. 93. § 9. pontjában a "valamint" szövegrész,
20. 112. § (2) bekezdése,
21. 113. §-a,
22. 7. melléklet 5.1. pontjában a "feltárandó" szövegrész,
23. 7. melléklet 5.2. pontjában a "feltárandó" szövegrész,
24. 21. melléklete.
39. § (1) Ez a rendelet - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2025. június 28-án lép hatályba.
(2) Az 1-33. §, a 36. §, a 37. §, a 38. § 1-17., 20., 22. és 23. pontja és az 1-6. melléklet 2025. szeptember 1-jén lép hatályba.
(3) A 34. § 2026. január 1-jén lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
"1. melléklet a 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelethez
Feltárásvezetői jogosultság megszerzéséhez szükséges ponttáblázat
Egy tevékenységtípusba tartozik a 1-3., a 4-8. és a 9-11. sor szerinti tevékenység. A feltárásvezetői jogosultság megszerzéséhez mindhárom tevékenységtípusból kell pontot gyűjteni.
A | B | |
1. | Tevékenység | Pontszám |
2. | Feltárási engedéllyel végezhető régészeti tevékenység | |
3. | régész munkatársként való részvétel a Kötv. 35. § (2) bekezdése szerinti teljes felületű feltáráson 1 alkalommal | 3 |
4. | régész munkatársként való részvétel a Kötv. 35. § (2) bekezdése szerinti tervásatáson 1 alkalommal | 2 |
5. | régésztechnikusként való részvétel a Kötv. 35. § (2) bekezdése szerinti teljes felületű feltáráson és tervásatáson 1 alkalommal | 1 |
6. | Feltárási engedély nélkül végezhető bejelentésköteles tevékenység | |
7. | régészként önállóan vezetett, a Kötv. 35. § (3) bekezdés e) pontja szerinti bejelentett régészeti terepmunka 1 alkalommal | 2 |
8. | régész munkatársként való részvétel a Kötv. 35. § (3) bekezdés a)-d) pontja szerinti feltárási engedély nélkül végezhető bejelentés köteles terepmunka tevékenységekben 1 alkalommal | 2 |
9. | régész munkatársként való részvétel a Kötv. 35. § (3) bekezdés e) pontja szerinti bejelentett régészeti terepmunka 1 alkalommal | 1 |
10. | régésztechnikusként való részvétel a Kötv. 35. § (3) bekezdés a)-d) pontja szerinti feltárási engedély nélkül végezhető bejelentés köteles terepmunka tevékenységekben 1 alkalommal | 1 |
11. | régésztechnikusként való részvétel a Kötv. 35. § (3) bekezdés e) pontja szerinti ásatással nem járó terepbejáráson, műszeres lelőhely-felderítésen 1 örökségvédelmi hatóságnak bejelentett alkalommal | 1 |
12. | Feltárási engedély és bejelentés kötelezettség nélkül végezhető terepmunka | |
13. | régészként önállóan vezetett, a Kötv. 35. § (4) bekezdése szerinti feltárási engedély és bejelentési kötelezettség nélkül végezhető régészeti terepmunka 1 alkalommal | 1 |
14. | régész munkatársként a Kötv. 35. § (4) bekezdése szerinti feltárási engedély és bejelentési kötelezettség nélkül végezhető terepmunka részvétel 1 alkalommal | 1 |
15. | régésztechnikusként a Kötv. 35. § (4) bekezdése szerinti feltárási engedély és bejelentési kötelezettség nélkül végezhető terepmunka részvétel 1 alkalommal | 1 |
"
2. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
"2. melléklet a 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelethez
Régészeti lelőhely-bejelentő adatlap adattartalma
(Az adatlap minden elemének kitöltése kötelező!)
1. A lelőhely azonosító adatai
1.1. Vármegye, település neve, kerület
1.2. A lelőhely nyilvántartási azonosító száma
2. A lelőhely neve
3. Földrajzi leírás
4. A lelőhely új/módosítandó régészeti jelenségeinek jellege és kora
5. A terület használatára vonatkozó információk
5.1. A régészeti lelőhely veszélyeztetettsége
5.2. A régészeti lelőhely bejelentéskori állapota, területének jelenlegi használata
6. A bejelentő intézmény megnevezése és címe, bejelentés kelte
7. Megjegyzés: (A lelőhely adatlapján megjeleníteni kívánt információk)
8. Mellékletek:
8.1. Szöveges jelentés
8.2. Térkép
8.3. A lelőhely digitális vektoros EOV vagy WGS84 vetületű állománya
8.4. A kutatott terület digitális vektoros EOV vagy WGS84 vetületű állománya"
3. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
"4. melléklet a 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelethez
Hadtörténeti örökség ingatlan elemét bejelentő adatlap adattartalma
1. Hadtörténeti örökség ingatlan elemének megnevezése
2. Hadtörténeti örökség ingatlan elemének azonosító adatai:
2.1. Vármegye, település neve, kerület, utca, házszám, helyrajzi szám (ha a bejelentő rendelkezésére áll),
2.2. A helyszínen mért EOV vagy WGS84 földrajzi koordináták
2.3. Földrajzi leírás
3. Hadtörténeti örökség ingatlan elemére irányuló terepi kutatás ismertetése
4. Hadtörténeti örökség ingatlan elemének leírása (kitekintéssel annak korára és állapotára)
5. A terület használatára vonatkozó információk
6. A hadtörténeti örökség ingatlan elemének veszélyeztetettsége
7. A hadtörténeti örökség ingó elemeit befogadó múzeum
8. Javaslat további kutatásra
9. A bejelentő intézmény megnevezése, címe és a bejelentés kelte
10. Megjegyzés
11. Képmelléket"
4. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
"5. melléklet a 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelethez
Hadtörténeti örökség terepi kutatása iránti engedélykérelem adattartalma
1. A terepi kutatási engedélyt kérő intézmény neve és székhelye
2. A terepi kutatás tárgya, kora
3. A terepi kutatás előzményei
4. A terepi kutatás helyszíne (település, helyrajzi szám megadása), a munkálatok által érintett terület EOV vagy WGS84 koordinátákkal való adatolása, térképmellékleten való megjelölése
5. A terepi kutatás által érintett terület alapterülete, nyomvonal esetén annak hossza
6. A terepi kutatás időintervalluma
7. A terepi kutatás módszertana
8. A munkálatok költségei és azok forrása
9. Javaslat a terepi kutatás során előtalált hadtörténeti örökség ingó elemeinek ideiglenes elhelyezésére
10. A hadtörténeti örökség ingó elemeinek közgyűjteményben való gyarapítási terve
11. Képmelléklet"
5. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
A kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelet 11. melléklet 2.1. és 2.2. pontja helyébe a következő pont lép:
"2.1. A bejelentett régészeti lelőhely, illetve lelet megtalálásának körülményei és ideje
2.2. A bejelentett régészeti lelőhely, illetve régészeti lelet ismertetése, leírása, tudományos jelentősége"
6. melléklet a 142/2025. (VI. 19.) Korm. rendelethez
"12. melléklet a 68/2018. (IV. 9.) Korm. rendelethez
Hadtörténeti örökség terepi kutatására irányuló bejelentés adattartalma
1. A terepi kutatást bejelentő intézmény neve és székhelye
2. A terepi kutatás tárgya, kora
3. A terepi kutatás előzményei
4. A terepi kutatás helyszíne (település, helyrajzi szám megadása), a munkálatok által érintett terület EOV vagy WGS84 koordinátákkal való adatolása, térképmellékleten való megjelölése
5. A terepi kutatás által érintett terület alapterülete, nyomvonal esetén annak hossza
6. A terepi kutatás időintervalluma
7. A terepi kutatás módszertana
8. A munkálatok költségei és azok forrása
9. Javaslat a terepi kutatás során előtalált hadtörténeti örökség ingó elemeinek ideiglenes elhelyezésére
10. A hadtörténeti örökség ingó elemeinek közgyűjteményben való gyarapítási terve
11. Képmelléklet"