Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

3/2025. (IV. 10.) KIM rendelet

a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet módosításáról

[1] E rendelet célja a magas szintű bölcsődei ellátás biztosításához elengedhetetlen szakmai és jogi környezet összhangjának megteremtése.

[2] E rendelet célja továbbá a hozzátartozók közötti erőszak elleni fellépés kapcsán az áldozatok által igénybe vehető segítő szolgáltatások működésének egységesítése és átláthatóbbá tétele.

[3] A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 162. § (3) bekezdés a) és b) pontjában, valamint 162. § (8) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 128. § 5. és 6. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § (1) A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet (a továbbiakban: Nmr.) 35. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az (1) bekezdés szerinti döntést a bölcsődei ellátást nyújtó intézmény, szolgáltató a szülővel írásban is közli.

(1b) A szülő a Gyvt. 36. §-a szerint panasszal élhet

a) az (1) bekezdés szerinti értékelés elmaradása esetén, valamint

b) az (1a) bekezdés szerinti írásbeli döntés ellen."

(2) Az Nmr. 35. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A sajátos nevelési igényű, illetve korai fejlesztésre és gondozásra jogosult gyermek bölcsődei ellátása történhet teljes integráció keretében a többi gyermekkel közös bölcsődei csoportban vagy részleges integráció keretében speciális bölcsődei csoportban a Bölcsődei nevelés-gondozás országos alapprogramjában foglaltak szerint."

2. § (1) Az Nmr. 73/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A krízisközpont a Gyvt. 51. § (6) bekezdése szerinti szolgáltatások nyújtásához - a bántalmazott és családja szükségleteihez igazodóan - biztosítja a szükség szerinti ellátáson felül az 1. számú melléklet I. pontjában foglalt táblázat 7. pont b) alpontja szerinti szakembereket."

(2) Az Nmr. 73/A. §-a a következő (3)-(8) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel - a hozzátartozók közötti erőszak áldozatainak kríziselhelyezését koordináló szervként - a bántalmazott és családja krízisközpontban történő elhelyezését a bántalmazott döntése alapján és kérésére kezdeményezi.

(4) A (3) bekezdés szerinti szakmai útmutató módszertani segítséget nyújt az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (3) bekezdés szerinti feladatának egységes munkamódszerek szerinti megszervezéséhez.

(5) A krízisközpont a Gyvt. 51. § (6) bekezdése szerinti szolgáltatásokat a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel biztosítja.

(6) Az (5) bekezdés szerinti szakmai útmutató módszertani segítséget nyújt a krízisközpont jogszabályi előírásokkal összhangban kialakított szakmai működésének egységes munkamódszerek szerinti megszervezéséhez.

(7) A krízisközpont a Gyvt. 51. § (6) bekezdés b) pontja alapján kiegészítő szolgáltatásként nyújtható félutasházszolgáltatást a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett, félutasház-szolgáltatásokra vonatkozó szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel biztosítja. A szakmai útmutató módszertani segítséget nyújt a félutasház-szolgáltatás jogszabályi előírásokkal összhangban kialakított szakmai működésének egységes munkamódszerek szerinti megszervezéséhez.

(8) A krízisközpont a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet által elektronikus formában rendszeresített esetviteli adatlap vezetésére köteles."

3. § (1) Az Nmr. 73/B. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A titkos menedékház a Gyvt. 51. § (11) bekezdése szerinti szolgáltatások nyújtásához - a bántalmazott és családja szükségleteihez igazodóan - biztosítja a szükség szerinti ellátáson felül az 1. számú melléklet I. pontjában foglalt táblázat 7. pont c) alpontja szerinti szakembereket."

(2) Az Nmr. 73/B. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel - a hozzátartozók közötti erőszak áldozatainak kríziselhelyezését koordináló szervként - a bántalmazott és családja titkos menedékházban történő elhelyezését a bántalmazott döntése alapján és kérésére kezdeményezi."

(3) Az Nmr. 73/B. §-a a következő (4)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A titkos menedékház a Gyvt. 51. § (11) bekezdése szerinti szolgáltatásokat a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel biztosítja.

(5) A (4) bekezdés szerinti szakmai útmutató módszertani segítséget nyújt a titkos menedékház jogszabályi előírásokkal összhangban kialakított szakmai működésének egységes munkamódszerek szerinti megszervezéséhez.

(6) A titkos menedékház a Gyvt. 51. § (11) bekezdés b) pontja alapján kiegészítő szolgáltatásként nyújtható félutasház-szolgáltatást a családpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet honlapján közzétett, félutasház-szolgáltatásokra vonatkozó szakmai útmutatóban foglaltakra is figyelemmel biztosítja. A szakmai útmutató módszertani segítséget nyújt a félutasházszolgáltatás jogszabályi előírásokkal összhangban kialakított szakmai működésének egységes munkamódszerek szerinti megszervezéséhez.

(7) A titkos menedékház a Gyvt. 96. § (7) bekezdés b) pontja szerinti módszertani szervezet által elektronikus formában rendszeresített esetviteli adatlap vezetésére köteles."

4. § (1) Az Nmr. 1. számú melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az Nmr. 2. számú melléklete a 2. melléklet szerint módosul.

5. § Az Nmr.

a) 35. § (1) bekezdés záró szövegrészében az "és dönt a gyermek további neveléséről, gondozásáról" szövegrész helyébe az "és dönt a gyermek további neveléséről, gondozásáról, ideértve a (3) bekezdésben foglaltakat is" szöveg,

b) 2. számú melléklet II. Rész "I. Alapellátások" cím 2. pont 2.1., 2.2., 2.3. és 2.4. alpontjában a "csecsemő-és gyermekgondozó (OKJ) vagy" szövegrész helyébe a "csecsemő- és gyermekgondozó (OKJ), kisgyermekgondozó, -nevelő (5 0922 22 02) vagy" szöveg,

c) 2. számú melléklet II. Rész "I. Alapellátások" cím 2. pont 2.5. alpontjában a "csecsemő- és gyermekgondozó (OKJ)" szövegrész helyébe a "csecsemő- és gyermekgondozó (OKJ), kisgyermekgondozó, -nevelő (5 0922 22 02)" szöveg,

d) 2. számú melléklet II. Rész "I. Alapellátások" cím 3. pontjában a "szakgondozó (hivatásos gondozó)" sorban a "kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ), csecsemő- és kisgyermeknevelő asszisztens (FOKSZ)," szövegrész helyébe a "kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ), kisgyermekgondozó, -nevelő (5 0922 22 02), csecsemő- és kisgyermeknevelő asszisztens (FOKSZ)," szöveg,

e) 2. számú melléklet II. Rész "I. Alapellátások" cím 3. pontjában a "gondozó" sorban a "csecsemő- és gyermekgondozó (OKJ)," szövegrész helyébe a "csecsemő- és gyermekgondozó (OKJ), kisgyermekgondozó, -nevelő (5 0922 22 02)," szöveg,

f) 2. számú melléklet II. Rész "I. Alapellátások" cím 4. pontjában a "kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ), csecsemő-és kisgyermeknevelő asszisztens (FOKSZ)" szövegrész helyébe a "kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ), kisgyermekgondozó, -nevelő (5 0922 22 02), csecsemő- és kisgyermeknevelő asszisztens (FOKSZ)" szöveg

lép.

6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Dr. Hankó Balázs Zoltán s. k.,

kultúráért és innovációért felelős miniszter

1. melléklet a 3/2025. (IV. 10.) KIM rendelethez

Az Nmr. 1. számú melléklet I. pontjában foglalt táblázat 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(EllátásMunkakör/fő)
7.
a) Családok átmeneti otthona (min. 12,
max. 40 férőhely)
intézményvezető/szakmai vezető1 fő
12-25 férőhelyre
szakgondozó, gondozó3 fő
családgondozó2 fő
25-40 férőhelyre
szakgondozó, gondozó4 fő
családgondozó2 fő
intézményenkéntpszichológiai tanácsadó, jogász,
fejlesztő pedagógiai tanácsadó
(az ellátottak szükségletei szerint,
fenntartói döntés alapján)
összesen heti 10 óra
külső férőhelycsaládgondozóheti 4 óra/külső férőhelyen
elhelyezett család
b) Krízisközpont szolgáltatást biztosító családok átmeneti otthona esetén
az a) alpontban meghatározott szakmai létszámon felül további:
családgondozóheti 20 óra
pszichológiai tanácsadóheti 2 óra
jogászheti 2 óra
az ellátottak szükségletei szerint
egyéb humán felsőfokú végzettségű
szakember
heti 1 óra
c) Titkos menedékház szolgáltatást biztosító családok átmeneti otthona esetén
az a) alpontban meghatározott szakmai létszámon felül további:
családgondozó1 fő
pszichológiai tanácsadóheti 3 óra
jogászheti 3 óra
az ellátottak szükségletei szerint
egyéb humán felsőfokú végzettségű
szakember
heti 2 óra

2. melléklet a 3/2025. (IV. 10.) KIM rendelethez

1. Az Nmr. 2. számú melléklet I. Rész I. pontjában foglalt táblázat 2. pont A)-C) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ellátási formaVezetői beosztásKépesítés)
A) Bölcsődei igazgatóság/magasabb vezető1. csecsemő- és kisgyermeknevelő (BA)
egyesített bölcsődékvagy
2. a) bölcsődei szakgondozó (OKJ),
b) csecsemő- és kisgyermekgondozó
(OKJ),
c) csecsemő- és kisgyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
d) csecsemő- és gyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
e) kisgyermekgondozó, -nevelői (OKJ),
f) csecsemő- és kisgyermeknevelő
asszisztens (FOKSZ),
g) 5 0922 22 02 számú
kisgyermekgondozó, -nevelő,
h) csecsemő- és gyermekgondozói (OKJ)
végzettséggel rendelkező:
orvos, pszichológus, pedagógus
szakképzettségű személy, intézetvezető,
szakoktató, védőnő vagy felsőfokú
szociális szakképzettségű személy
B) Önálló bölcsődemagasabb vezető1. csecsemő- és kisgyermeknevelő (BA)
vagy
2. a) bölcsődei szakgondozó (OKJ),
b) csecsemő- és kisgyermekgondozó
(OKJ),
c) csecsemő- és kisgyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
d) csecsemő- és gyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
e) kisgyermekgondozó, -nevelői (OKJ),
f) csecsemő- és kisgyermeknevelő
asszisztens (FOKSZ),
g) 5 0922 22 02 számú
kisgyermekgondozó, -nevelő,
h) csecsemő- és gyermekgondozói (OKJ)
végzettséggel rendelkező:
intézetvezető, szakoktató, védőnő,
felsőfokú szociális szakképzettségű
személy vagy pedagógus
szakképzettségű személy
C) Bölcsődevezető1. csecsemő- és kisgyermeknevelő (BA)
vagy
2. a) bölcsődei szakgondozó (OKJ),
b) csecsemő- és kisgyermekgondozó
(OKJ),
c) csecsemő- és kisgyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
d) csecsemő- és gyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
e) kisgyermekgondozó, -nevelői (OKJ),
f) csecsemő- és kisgyermeknevelő
asszisztens (FOKSZ),
g) 5 0922 22 02 számú
kisgyermekgondozó, -nevelő vagy
3. a 2. pont a)-g) alpontja szerinti
végzettség valamelyikével rendelkező:
intézetvezető, szakoktató, védőnő,
felsőfokú szociális szakképzettségű
személy vagy pedagógus
szakképzettségű személy vagy
4. a csecsemő- és gyermekgondozói
végzettséggel rendelkező:
intézetvezető, szakoktató, védőnő,
felsőfokú szociális szakképzettségű
személy vagy pedagógus
szakképzettségű személy

2. Az Nmr. 2. számú melléklet II. Rész I. pontjában foglalt táblázat 2. pont 2.1. alpont "szaktanácsadó" sora helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ellátási formaIntézményi munkakörKépesítés)
(2.1. Bölcsőde)
szaktanácsadó1. csecsemő- és
kisgyermeknevelő (BA)
vagy
2. a) bölcsődei szakgondozó
(OKJ),
b) csecsemő- és
kisgyermekgondozó (OKJ),
c) csecsemő- és
kisgyermeknevelő-gondozó
(OKJ),
d) csecsemő- és gyermeknevelő-
gondozó (OKJ),
e) kisgyermekgondozó, -nevelő
(OKJ),
f) csecsemő- és
kisgyermeknevelő asszisztens
(FOKSZ),
g) kisgyermekgondozó, -nevelő
(5 0922 22 02) vagy
3. a 2. pont a)-g) alpontja szerinti
végzettség valamelyikével
rendelkező: intézetvezető,
szakoktató, védőnő, felsőfokú
szociális szakképzettségű
személy vagy pedagógus
szakképzettségű személy,
pedagógia szakos bölcsész vagy
4. csecsemő- és
gyermekgondozói végzettséggel
rendelkező: intézetvezető,
szakoktató, védőnő, felsőfokú
szociális szakképzettségű
személy vagy pedagógus
szakképzettségű személy,
pedagógia szakos bölcsész

3. Az Nmr. 2. számú melléklet II. Rész I. pontjában foglalt táblázat 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ellátási formaIntézményi munkakörKépesítés)
7.
a) családok átmeneti otthonaszakgondozóbölcsődei szakgondozó (OKJ),
csecsemő- és kisgyermekgondozó (OKJ),
csecsemő- és kisgyermeknevelő-gondozó
(OKJ),
csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó
(OKJ),
kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ),
csecsemő- és gyermekápoló (OKJ),
gyermek- és ifjúsági felügyelő I. (OKJ),
gyógypedagógiai asszisztens (OKJ)
vagy mentálhigiénés asszisztens (OKJ),
gyógypedagógiai segítő munkatárs (OKJ),
szociális gyermek- és ifjúságvédelmi
ügyintéző (OKJ),
gyermek- és ifjúságvédelmi asszisztens
(OKJ),
gyermekotthoni asszisztens (OKJ),
pedagógiai asszisztens (OKJ), felsőfokú
szociális munkás asszisztens, felsőfokú
ifjúságsegítő asszisztens, gyermek- és
ifjúsági felügyelő, kisgyermekgondozó
és nevelő, szociális és gyermekvédelmi
szakasszisztens, szociális és
mentálhigiénés szakgondozó, általános
ápoló (509130301), pedagógiai
munkatárs (gyógypedagógiai asszisztens),
pedagógiai munkatárs (pedagógiai
asszisztens)
gondozócsecsemő- és gyermekgondozó (OKJ),
gyermek- és ifjúsági felügyelő II. (OKJ),
pedagógiai asszisztens (OKJ),
pedagógiai és családsegítő munkatárs
(OKJ),
gyógypedagógiai segítő munkatárs
(OKJ),
házi időszakos gyermekgondozó (OKJ)
vagy gyermek- és ifjúsági felügyelő
(OKJ),
szociális asszisztens (OKJ), gyermek-
és ifjúsági felügyelő, szociális és
gyermekvédelmi szakasszisztens,
pedagógiai munkatárs (pedagógiai
asszisztens)
családgondozófelsőfokú szociális szakképzettség,
pszichológus, pszichopedagógus
vagy mentálhigiénés szakképzettség,
szociológus, felekezeti szociális munkás,
viselkedéselemző, közösségi szociális
munkás, családterápiás konzultáns,
családterapeuta, családkonzulens,
kognitív- és viselkedésterápiás
konzultáns, család- és gyermekvédelem
szakos pedagógus, játék- és szabadidő-
szervező tanár vagy gyermek- és
ifjúságvédelmi tanácsadó oklevéllel
rendelkező: óvodapedagógus, tanító,
tanár, nevelőtanár, pedagógiai
előadó, gyógypedagógus, védőnő,
teológus, hittanár, hittantanár,
okleveles pasztorális tanácsadó /
okleveles pasztorális tanácsadó és
szervezetfejlesztő szakember
pszichológiai tanácsadópszichológus, pszichiáter,
pszichopedagógus, mentálhigiénés
szakképzettség
fejlesztő pedagógiai tanácsadógyógypedagógus, pedagógus
szakképzettség
b) krízisközpont szolgáltatástcsaládgondozófelsőfokú szociális szakképzettség,
biztosító családok átmenetipszichológus, pszichopedagógus
otthonavagy mentálhigiénés szakképzettség,
szociológus, felekezeti szociális munkás,
viselkedéselemző, közösségi szociális
munkás, családterápiás konzultáns,
családterapeuta, családkonzulens,
kognitív- és viselkedésterápiás
konzultáns, család- és gyermekvédelem
szakos pedagógus, játék- és szabadidő-
szervező tanár vagy gyermek- és
ifjúságvédelmi tanácsadó oklevéllel
rendelkező: óvodapedagógus, tanító,
tanár, nevelőtanár, pedagógiai
előadó, gyógypedagógus, védőnő,
teológus, hittanár, hittantanár,
okleveles pasztorális tanácsadó /
okleveles pasztorális tanácsadó és
szervezetfejlesztő szakember
pszichológiai tanácsadópszichológus, pszichiáter,
pszichopedagógus, mentálhigiénés
szakképzettség
jogászjogász
c) titkos menedékházcsaládgondozófelsőfokú szociális szakképzettség,
szolgáltatást biztosító családokpszichológus, pszichopedagógus
átmeneti otthonavagy mentálhigiénés szakképzettség,
szociológus, felekezeti szociális munkás,
viselkedéselemző, közösségi szociális
munkás, családterápiás konzultáns,
családterapeuta, családkonzulens,
kognitív- és viselkedésterápiás
konzultáns, család- és gyermekvédelem
szakos pedagógus, játék- és szabadidő-
szervező tanár vagy gyermek- és
ifjúságvédelmi tanácsadó oklevéllel
rendelkező: óvodapedagógus, tanító,
tanár, nevelőtanár, pedagógiai
előadó, gyógypedagógus, védőnő,
teológus, hittanár, hittantanár,
okleveles pasztorális tanácsadó /
okleveles pasztorális tanácsadó és
szervezetfejlesztő szakember
pszichológiai tanácsadópszichológus, pszichiáter,
pszichopedagógus, mentálhigiénés
szakképzettség
jogászjogász

Tartalomjegyzék