Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

6/2025. (II. 25.) BM rendelet

a gyermekek táboroztatásának közegészségügyi feltételeiről

[1] A szülők tájékoztatásának és a gyermekek biztonságának növelése érdekében e rendelet előírja a gyermektáborokról szóló tájékoztatók kötelező tartalmát.

[2] A gyermektáborok szervezésére és működésére vonatkozó gyermekvédelmi szempontú szabályok meghatározása kiemelt fontosságú, hogy garantálni lehessen a részt vevő gyermekek megfelelő testi és lelki jólétét a táborokban történő részvételük során is.

[3] E rendelet célja, hogy pontosan meghatározza, ki minősül a táboroztatás szervezőjének és a táboroztatásban közreműködőnek, biztosítva ezzel, hogy kizárólag megfelelő erkölcsi háttérrel rendelkező személyek vehessenek részt a gyermekekkel való foglalkozásban a táborozás időtartama alatt.

[4] A szabályozás a korábbi előírások felülvizsgálatával a táborszervezésekkel kapcsolatos - sem közegészségügyi szempontból, sem a táboroztatásban érintett korosztály érdekeinek sajátos szempontjaival nem igazolható - bürokratikus terhek csökkentését és a szervezési folyamatok egyszerűsítését teszi lehetővé.

[5] Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény 15. § (11) bekezdés b) pontjában és a nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet 25. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 66. § (1) bekezdés 26. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 128. § 6. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró kultúráért és innovációért felelős miniszterrel egyetértésben -,

a 12. § tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés sz) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 66. § (1) bekezdés 26. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva

a következőket rendelem el:

1. A rendelet hatálya

1. § E rendelet hatálya kiterjed

a) a csoportos, többnapos táboroztatásban, üdültetésben és egyéb szabadidős foglalkozásban részt vevő 18 év alatti személyekre (a továbbiakban: gyermekek);

b) a kereskedelmi és magánszálláshelyekre, valamint nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshelyekre, amelyekben a gyermekek üdültetése, táboroztatása történik;

c) a napközbeni ellátást biztosító, szálláshellyel nem rendelkező közösségi célú létesítményekre, ahol a gyermekek szervezett foglalkoztatása történik;

d) a táboroztatás szervezőjére, valamint a táboroztatás szervezésében, illetve lebonyolításában közreműködő személyre.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában

1. közreműködő személy:

a) az a természetes személy, aki

aa) a táboroztatás szervezése, illetve lebonyolítása körében a szervezővel vagy a tábort szervező jogi személlyel, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettel a táboroztatással összefüggő tevékenység tekintetében megbízási, vállalkozási, önkéntesi, foglalkoztatásra irányuló, tagsági vagy más hasonló jogviszonyban áll, vagy a tábor helyszínén a táboroztatás ideje alatt szolgáltatást nyújt, vagy szolgáltatás teljesítésében közreműködik,

ab) a táboroztatás szervezése, illetve lebonyolítása során a gyermekekkel előreláthatólag közvetlen kapcsolatba kerül, és

ac) a tábor időtartama alatt a programtervet végrehajtja, vagy a programterv végrehajtásában részt vesz, valamint

b) a tábor vezetője;

2. szervező: az a természetes személy, aki az általa előre kialakított programterv alapján meghatározott foglalkozásokat megszervezi és lebonyolítja vagy lebonyolíttatja, továbbá a táborozáshoz kapcsolódó összes szolgáltatást megrendeli és a táborozás ideje alatt hozzáférhetővé teszi; jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet által szervezett tábor esetén a szervezet nevében eljáró személy;

3. tábor vezetője: az a természetes személy, aki a tábor helyszínén a programtervben foglaltak megvalósulásáért közvetlenül felelős.

3. A táboroztatás részletes szabályai

3. § (1) Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvény (a továbbiakban: Ehi. tv.) 4/B. § (5)-(14) bekezdése alkalmazásában a táboroztatás szervezésében, illetve lebonyolításában közreműködő személynek a szervező, valamint a közreműködő személy minősül.

(2) A táboroztatási szolgáltatást a szervező a táborozás kezdete előtt legalább 3 héttel köteles a tábor helye szerint illetékes fővárosi és vármegyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalánál (a továbbiakban: járási hivatal) bejelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a táborozás helyét, időpontját, valamint a táborozásban részt vevők várható számát. A bejelentési kötelezettség elektronikus úton is teljesíthető.

(3) A vándortábort - ha az útvonal több járási hivatal illetékességét érinti - a kiindulási pont szerint illetékes népegészségügyi feladatkörében eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatalnál (a továbbiakban: kormányhivatal) kell bejelenteni.

4. § (1) A szervező a táboroztatásra jelentkezéskor programterv útján tájékoztatja a gyermek törvényes képviselőjét a tábor programjáról, a táboroztatás során a gyermek részére biztosított ellátásról, az étkeztetésről és a szállásról.

(2) A tábor jellegére figyelemmel a táboroztatás szervezőjének a táborozás megkezdése előtt tájékoztatnia kell a résztvevőket arról, hogy

a) a kullancsencephalitis védőoltással megelőzhető,

b) a kullancsencephalitis elleni védőoltás a Lyme-kór ellen nem véd,

c) a táborozás ideje alatt a b) pontban foglaltak miatt szükséges a kullancsirtó szerek alkalmazása, a naponkénti kullancsellenőrzés, valamint a felfedezett kullancsok azonnali eltávolítása.

(3) A tábor jellegére figyelemmel a táboroztatás szervezőjének az állatok simogatásával és érintésével kapcsolatos veszélyekről is tájékoztatnia kell a résztvevőket az (1) bekezdés szerinti tájékoztatásban.

(4) Ha állatharapás, marás vagy tömeges darázscsípés történik, - az orvosi ellátás biztosításán túl - a harapás, a marás vagy a csípés tényét azonnal jelenteni kell a tábor helye szerint illetékes járási hivatalnak.

(5) A táborozásban csak az vehet részt, aki arra egészségi állapotát tekintve alkalmas. A tábor szervezője előírhatja a megfelelő egészségi állapot igazolását a tábor megkezdése előtt.

5. § (1) Az e rendelet előírásainak való megfelelést - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a tábor helyszíne szerint illetékes járási hivatal ellenőrzi, és teszi meg az Ehi. tv. 11. és 13. §-ában meghatározottak alapján a szükséges intézkedést.

(2) A 3. § (3) bekezdése esetében az e rendelet előírásainak való megfelelést a kormányhivatal ellenőrzi, és teszi meg az Ehi. tv. 11. és 13. §-ában meghatározottak alapján a szükséges intézkedést.

4. A táborok orvosi ellátása

6. § (1) A táboroztatás során biztosítani kell a résztvevők orvosi ellátását. A szervező a tábor vezetőjét írásban tájékoztatja, hogy szükség esetén, a napszaknak megfelelően, hol biztosítható a résztvevők orvosi ellátása.

(2) A 300 főnél nagyobb létszámú szálláshellyel rendelkező táborban (a továbbiakban: bentlakásos tábor) esetén állandó orvosi felügyeletet kell biztosítani.

(3) A 300 fő alatti bentlakásos táborokban, ha a tábor nem rendelkezik saját orvossal vagy oxyológiai tanfolyamot végzett orvostanhallgatóval, a tábor egészségügyi ellátását a táboroztatás helyén területi ellátási kötelezettséggel rendelkező egészségügyi alapellátást nyújtó szolgáltatóval kell biztosítani.

(4) A táborozás teljes időtartama alatt biztosítani kell a létszámnak megfelelő elsősegélynyújtó felszerelést és az elsősegélynyújtó ismeretekkel rendelkező személy jelenlétét.

5. A táboroztatás általános közegészségügyi feltételei

7. § (1) Az egész évben működő, továbbá a 300 fő feletti időszakosan működő táborokat - kivéve a nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely szolgáltatásról szóló 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet] szerinti nomád táborokat - teljes közművesítéssel kell ellátni. A 300 főt meg nem haladó táborokban gondoskodni kell az ivóvíz-minőségű víz biztosításáról, valamint a csapadék és a keletkező szennyvíz elhelyezéséről.

(2) A táborokat illemhelyhasználati és tisztálkodási lehetőséggel kell megtervezni, megvalósítani és fenntartani.

(3) A táborozók számára legalább egy illemhelyet és kézmosási lehetőséget kell kialakítani. Ezek számát minden 20 férőhely után egy illemhellyel és kézmosási lehetőséggel kell bővíteni.

(4) A táborozás időtartama alatt gondoskodni kell a helyiségek rendszeres és hatékony takarításáról.

(5) A táborozás időtartama alatt biztosítani kell az egészségre káros rovarok és rágcsálók irtását. Az egészségre káros rovarok és rágcsálók irtása nem veszélyeztetheti a táborozók egészségét és a környező élővilágot.

(6) A táborozás időtartama alatt a zárt térben történő foglalkozások esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, megfelelő intenzitású szellőztetésre az időjárás és a környező forgalom függvényében. Zárt térnek minősülnek a folyosó, valamint a különböző szociális helyiségek is.

(7) A tábor teljes időtartama során gondoskodni kell a gyermekek személyi higiéniájának betartásáról.

(8) A tábor résztvevőit - az adott korosztálynak megfelelő szinten - részletesen tájékoztatni kell a személyi higiénia alapvető szabályairól.

(9) A takarításhoz, tisztításhoz és fertőtlenítéshez használt anyagokat, eszközöket külön, zárható helyiségben vagy egyéb elzárható tárolóhelyen kell tartani. Ha azok a veszélyes anyagok és veszélyes készítmények közé tartoznak, akkor a veszélyes anyagok kezelésére vonatkozó jogszabályi előírások alkalmazandók.

(10) Biztosítani kell az étkezés helyszínének tisztaságát és rendszeres fertőtlenítését.

(11) A táborokban a résztvevők számára biztosítani kell a szabadtéri mozgás lehetőségét.

(12) A tábor területén lévő játszótéri eszközök tekintetében a játszótéri eszközök biztonságosságáról szóló 78/2003. (XI. 27.) GKM rendeletet kell alkalmazni. A tábor szervezője gondoskodik a tábor területén lévő homokozó esetén a homok szükség szerinti, de legalább évenkénti fertőtlenítéséről vagy teljes cseréjéről, a használaton kívüli homokozó lefedéséről.

(13) A táborokban biztosítani kell a napsugárzás elleni megfelelő védelmet.

(14) A táborozás során gondoskodni kell a hulladék megfelelő tárolásáról és rendszeres elszállításáról.

6. A bentlakásos táboroztatás közegészségügyi feltételei

8. § (1) A bentlakásos táborban a matracokat nem lehet közvetlenül a földre helyezni.

(2) A szolgáltató köteles a matracokat, paplanokat, plédeket és párnákat szükség szerinti gyakorisággal, de legalább évente egyszer tisztíttatni.

(3) A bentlakásos táborban a tiszta textíliát elkülönítve kell tárolni a szennyes textíliától.

(4) A bentlakásos táborokban a mosakodási lehetőség biztosítása érdekében férőhelyenként annyi mosdó telepítése szükséges, amennyivel a kényelmes tisztálkodási lehetőség biztosított. Közművesített területen 15 férőhelyenként egy zuhanyzó telepítése szükséges.

(5) A szolgáltató köteles a bentlakásos táborban a festést és mázolást szükség szerinti gyakorisággal elvégezni.

9. § (1) A bentlakásos táborokban a betegek elkülönítésére szolgáló betegszobát elkülönített helyiségben, ötven férőhelyenként egy ággyal kell kialakítani.

(2) A betegszoba és a hozzá tartozó vizesblokk szállás céljára is használható mindaddig, amíg nincs szükség beteg elkülönítésére. Szállás céljából a betegszoba és a hozzá tartozó vizesblokk hosszú távú használata tilos.

7. A nomád táboroztatás közegészségügyi feltételei

10. § (1) Nomád táboroztatás a 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti nomád táborhelyen nyújtott gyermektáboroztatási szolgáltatás.

(2) A nomád táborhelyen a szervező köteles biztosítani a víziváshoz, főzéshez, mosogatáshoz és fogmosáshoz a létszámnak megfelelő, elegendő mennyiségű ivóvíz-minőségű vizet.

(3) A nomád táborhelyen a szervező köteles biztosítani a mosdótálak rendszeres tisztítását és fertőtlenítését. A mosdótálak csak tisztálkodásra használhatóak.

(4) A nomád táborhelyen keletkező szennyvíz, hulladék és fekália ártalmatlanítására a 173/2003. (X. 28.) Korm. rendeletben előírtakat kell alkalmazni.

(5) A nomád táborhelyen a sátraktól és az élővíztől legalább 20 méter távolságra kell az emésztőgödröt, az űrgödröt, valamint a keletkezett szennyvíz elszikkasztásának helyét kijelölni.

(6) Emésztőgödör és űrgödör forrás felett nem létesíthető.

(7) Az űrgödrök tartalmának és falának fertőtlenítését 5 naponként kell elvégezni. Ha az illemhely ülőfelülettel, felépítménnyel rendelkezik, azt naponta fertőtleníteni kell. Az illemhelyek gödreit a tábor végeztével be kell temetni. A terhelt réteget legalább 30 cm tiszta földréteggel kell lefedni.

(8) Ha a nomád tábor helyszíne hidrogeológiailag érzékeny területen helyezkedik el, a helyi szikkasztást, emésztő- és űrgödör létesítésének lehetőségét, valamint az élővíztől való távolságot az illetékes környezetvédelmi hatóság állapítja meg.

(9) Ha a nomád tábor helyszíne hidrogeológiailag érzékeny, és a környezetvédelmi hatóság környezetvédelmi okokból nem engedélyezi a helyi szikkasztást, valamint az emésztő- és űrgödör létesítését, akkor kötelező a szennyvíz eltávolítása.

(10) A nomád táborozás befejezése után a táborhelyet legalább olyan tisztasági állapotban kell elhagyni, mint amilyenben az a táborozás megkezdésekor volt.

8. Záró rendelkezések

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.

12. §[1]

13. §[2]

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

[2] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12-12/B. §-a alapján.

Tartalomjegyzék