Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

120/2020. (IV. 16.) Korm. rendelet

a honvédelmi szervezetek személyi állományára a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó egyes eltérő szabályokról

A Kormány

az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény rendelkezéseire,

a 8. § tekintetében az Alaptörvény 53. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a koronavírus elleni védekezésről szóló 2020. évi XII. törvény 3. § (1) bekezdése szerinti országgyűlési felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva

a következőket rendeli el:

1. A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény hatálya alá tartozókra vonatkozó rendkívüli intézkedések

1. § (1) A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt, a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 1. § (1) bekezdése szerinti állomány tagjának a veszélyhelyzettel összefüggésben a más szervnél történő szolgálatteljesítésére vonatkozó megállapodásban a Hjt. 52/A. § (2) bekezdésében foglaltakon túl, a Hjt. 52. § (1) bekezdésében szereplő bármely kérdésben el lehet térni, ide nem értve a más szerv vezetőjének az állomány más szervhez vezényelt tagja tekintetében a szolgálatteljesítésre vonatkozó rendelkezési jogát.

(2) A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 52. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően a veszélyhelyzetet megelőzően, valamint annak elrendelését követően más szervhez vezényelt hivatásos vagy szerződéses katona a honvédelemért felelős miniszter döntése alapján egyenruha viselésére köteles.

2. § A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. hatálya alá tartozók szolgálati viszonya a Hjt. 38. § (8) bekezdésétől, a Hjt. 68. § (1) bekezdés b) pontjától, valamint a Hjt. 78. § (2) bekezdés f) pontjától eltérően nem szűnik meg a törvény erejénél fogva az ott meghatározott kiképzési, képzési és vizsgakötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén.

2/A. §[1] A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 49. § (3) bekezdését nem kell alkalmazni.

3. § A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 79. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően az egészségi, a pszichikai és a fizikai alkalmasság rendszeres ellenőrzési kötelezettségétől el lehet tekinteni.

4. § (1) A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 95. § (1) és (4) bekezdésétől eltérően a szolgálati rendben teljesített szolgálatteljesítési idő heti hatvan óra lehet.

(2) A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 94. § (2) bekezdésétől eltérően a szolgálati rend, valamint a Hjt. 97. § (2) bekezdésétől eltérően az alkalmazott szolgálatteljesítési időkeret tartama munkaköri leírás módosítása nélkül, írásbeli munkáltatói döntésben megváltoztatható.

(3) A veszélyhelyzet ideje alatt a munkanapokon a napi szolgálatteljesítési idő a Hjt. 96. § (1) bekezdésében foglaltaktól eltérően - a Hjt. 96. § (1b) bekezdésében meghatározott szolgálati beosztásokat ide nem értve - tizenkét óránál hosszabb is lehet, azonban az egybefüggő szolgálatteljesítés ebben az esetben sem haladhatja meg a huszonnégy órát.

(4) A veszélyhelyzet ideje alatt a szolgálatteljesítési időbeosztás öt napon belül és egy hétnél rövidebb időtartamra is közölhető.

(5) A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 101. § (1) bekezdése szerinti napi pihenőidőbe a lakásról a szolgálatteljesítési helyre és az onnan való visszautazás időtartama is beszámítható. A pihenőidő időtartama ebben az esetben sem lehet - a lakásról a szolgálatteljesítési helyre és az onnan való visszautazás időtartamát levonva - kevesebb hat óra időtartamnál.

(6) A veszélyhelyzet ideje alatt elrendelt túlszolgálat nem számít bele a Hjt. 103. § (6) és (7) bekezdése szerinti éves túlszolgálat időtartamába.

(7) A veszélyhelyzet ideje alatt az állomány tagja számára a Hjt. 105. § (3) bekezdés a) és c) pontja szerint elrendelt laktanyán kívüli készenléti szolgálat után fokozott igénybevételi illetménypótlék nem jár, valamint a Hjt. 105. § (3) bekezdés b) és c) pontja szerint elrendelt laktanyai készenléti szolgálat után a fokozott igénybevételi illetménypótlék óránkénti mértéke a honvédelmi illetményalap 0,26%-a.

(7a)[2] A veszélyhelyzet ideje alatt a tényleges szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona részére a Hjt. 105. § (3) bekezdés b) pontja szerint elrendelt laktanyai készenléti szolgálat után fokozott igénybevételi pótlék jár, melynek óránkénti mértéke a honvédelmi illetményalap 0,26%-a.

(8) A veszélyhelyzet ideje alatt a Hjt. 96. § (4) bekezdése szerinti fokozottan veszélyes szolgálati beosztás esetén a tevékenységre fordítható napi szolgálatteljesítési idő legfeljebb kilenc óra lehet.

(9) A veszélyhelyzet ideje alatt, ha a Hjt. hatálya alá tartozó a Hjt. 108. § (1) bekezdés c) pontja szerint mentesül a szolgálatteljesítési kötelezettség alól, akkor erre az időtartamra az időarányos illetményének 50%-ára jogosult.

(10) A veszélyhelyzet ideje alatt szolgálatteljesítési időkeret alkalmazása esetén nem lehet teljesítettként figyelembe venni a szolgálatteljesítési kötelezettség alóli mentesülést.

(11) A veszélyhelyzet ideje alatt az önkéntes tartalékos katona a Hjt. 215. § (2) bekezdésétől eltérően nem szüntetheti meg szolgálati viszonyát egyoldalú nyilatkozattal.

(12) A veszélyhelyzet ideje alatt a munkáltatói jogkört gyakorló az általa meghatározott szabadság kezdő napját a Hjt. 112. § (1) bekezdésétől eltérően a szabadság kezdete előtt 15 napon belül is közölheti.

(13)[3] A veszélyhelyzet ideje alatt elrendelt őr-, ügyeleti és készenléti szolgálat esetében a Hjt. 106. § (1) bekezdésétől eltérően nem kell figyelembe venni a szolgálat miniszteri rendeletben meghatározott besorolását.

(14)[4] A Hjt. 247/I. § (4) bekezdését a gyakorlatnak nem minősülő, tartós igénybevétel esetén is alkalmazni kell. Tartós igénybevételnek minősül a szolgálati feladatra vezénylés időtartama alatt a legalább hét napig tartó, egymást folyamatosan váltó feladatvégrehajtás és rendelkezésre állás, ha a rendelkezésre állás helyét a munkáltatói jogkört gyakorló határozza meg.

2. A honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvény hatálya alá tartozókra vonatkozó rendkívüli intézkedések

5. § (1) A veszélyhelyzet ideje alatt a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. CXIV. törvény (a továbbiakban: Haj.tv.) hatálya alá tartozó honvédelmi alkalmazott esetében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 92. § (1) és (2) bekezdésétől, valamint az Mt. 99. § (2) és (3) bekezdésétől a munkáltató egyoldalúan eltérhet, az általános teljes napi munkaidő tizenkét óra, a heti munkaidő hatvan óra is lehet.

(2) A veszélyhelyzet ideje alatt az Mt. 99. § (5) és (6) bekezdésétől eltérően a honvédelmi alkalmazott beosztás szerinti munkaidejébe nem kell beszámítani a veszélyhelyzettel összefüggő rendkívüli munkavégzés időtartamát.

(3) A honvédelmi alkalmazotti jogviszony esetében a veszélyhelyzetet annak ideje alatt az Mt. 108. § (2) bekezdése, valamint az Mt. 110. § (2) bekezdés b) pontja szerinti, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszélynek kell tekinteni.

(4) A veszélyhelyzet ideje alatt a honvédelmi alkalmazotti jogviszony esetében az Mt. 104. § (1) bekezdésétől eltérően napi pihenőidőként legalább 8 órát kell biztosítani. A veszélyhelyzet ideje alatt a napi pihenőidőbe a lakásról a munkavégzési helyre és az onnan való visszautazás időtartam is beszámítható, de a pihenőidő időtartama ebben az esetben sem lehet - a lakásról a szolgálatteljesítési helyre és az onnan való visszautazás időtartamát levonva - kevesebb hat óra időtartamnál.

(5) A honvédelmi alkalmazotti jogviszony esetében a veszélyhelyzet ideje alatt a heti pihenőnapok havonta összevontan is kiadhatók, valamint az Mt. 106. § (2) bekezdését és az Mt. 109. § (1) bekezdését nem kell alkalmazni.

(6) A honvédelmi alkalmazottak részére tartott éves kötelező honvédelmi továbbképzés a veszélyhelyzet ideje alatt felfüggesztésre kerül.

(7) A veszélyhelyzet ideje alatt az Mt. 97. § (4) és (5) bekezdésétől és az Mt. 110. § (6) bekezdésétől eltérően a munkaidő-beosztás és a rendelkezésre állás tartama öt napon belül és egy hétnél rövidebb időtartamra is közölhető.

(8)[5] A veszélyhelyzet ideje alatt a honvédelmi alkalmazott részére az Mt. 110. §-a szerint elrendelt készenlét idejére illetménypótlék nem jár, ide nem értve az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003. évi LXXXIV. törvény 4. § a) és c) pontjának hatálya alá tartozó honvédelmi alkalmazottat.

(9) A veszélyhelyzet ideje alatt, ha a honvédelmi alkalmazott az Mt. 55. § (1) bekezdés j) pontja szerint mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól, akkor az állomány tagja erre az időtartamra az időarányos havi távolléti díjának 50%-ára jogosult. A honvédelmi alkalmazott és a munkáltató az Mt. 146. § (2) bekezdésétől eltérően ezzel összefüggésben eltérő megállapodást nem köthet.

(10) A veszélyhelyzet ideje alatt a munkáltató a honvédelmi alkalmazottat az Mt. 53. § (2) bekezdésében meghatározott mértéknél hosszabb időtartamban is a kinevezéstől eltérően foglalkoztathatja.

(11) A veszélyhelyzet ideje alatt az Mt. 122. § (4) bekezdésétől eltérően a munkáltató az általa meghatározott szabadság kezdő napját a szabadság kezdete előtt 15 napon belül is közölheti a honvédelmi alkalmazottal.

(12) A veszélyhelyzet ideje alatt a honvédelmi alkalmazott Haj.tv. 21. § (2) bekezdés c) pontja szerinti jogviszony-megszüntetéssel nem élhet. A Haj.tv. 21. § (1) bekezdés a) pontjától eltérően nem szűnik meg a honvédelmi alkalmazotti jogviszony a kinevezésben foglalt határozott idő lejártával, kivéve, ha a munkáltatói jogkör gyakorlója írásban - legkésőbb a jogviszony megszűnésének napján - így rendelkezik, és azt közli a honvédelmi alkalmazottal.

3. A Magyar Honvédség személyi állományába tartozó munkavállalókra vonatkozó rendkívüli intézkedések

6. § A Magyar Honvédség személyi állományába tartozó munkavállalókra az 5. §-ban foglaltak szerinti eltérő szabályokat megfelelően alkalmazni kell.

4. Záró rendelkezések

7. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 8. § az e rendelet kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.

8. § A Kormány e rendelet hatályát a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítja.

9. §[6] (1) E rendelet és a honvédelmi szervezetek személyi állományára a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó egyes eltérő szabályokról szóló 120/2020. (IV. 16.) Korm. rendelet módosításáról szóló 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Mód. rendelet) módosított 5. § (8) bekezdés hatálybalépése közötti időszakra is jár az ügyeletet ellátó honvédelmi alkalmazott részére az 5. § (8) bekezdése szerinti illetménypótlék.

(2) Az (1) bekezdés szerinti juttatást egyösszegben a Mód. rendelet hatálybalépését követő hónapra járó illetménnyel egyidejűleg kell kifizetni.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2020.04.28.

[2] Beiktatta a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2020.04.28.

[3] Megállapította a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2020.04.28.

[4] Beiktatta a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2020.04.28.

[5] Módosította a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2020.04.28.

[6] Beiktatta a 153/2020. (IV. 27.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2020.04.28.

Tartalomjegyzék