3/2020. (IV. 21.) IM rendelet

egyes igazságügyi tárgyú miniszteri rendeleteknek a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő módosításáról

A felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 28. § (4) bekezdés a) pontjában,

a 2. alcím tekintetében a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 307. § (2) bekezdés e) pontjában,

a 3. alcím tekintetében az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény 139. § (2) bekezdés f) pontjában

kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet módosításáról

1. § A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet a következő 17/J. §-sal egészül ki:

"17/J. § (1) A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt, valamint a veszélyhelyzet ideje alatt keletkezett tényekre és jogviszonyokra e rendelet rendelkezéseit az e §-ban és a 4. számú melléklet IV. alcímében meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A joggyakorlat számítása során a veszélyhelyzet idején történő legalább napi négy óra munkaidőnek megfelelő tartalmú részmunkaidőben történő foglalkoztatást napi 8 órás munkaidőként kell figyelembe venni.

(3) A veszélyhelyzet ideje alatt a 4. § (5) bekezdését nem kell alkalmazni. Az elfogadott jelentkezésről vagy annak elutasításáról az elutasítás okának megjelölésével a jelölt a jelentkezést követő 8 napon belül elektronikus úton kap értesítést. A jelentkezés elutasításával szemben a jelölt az értesítéstől számított 3 napon belül kifogással élhet.

(4) A veszélyhelyzet ideje az 5. § (5) bekezdésben és a 11. § (2) bekezdésben meghatározott határidőbe nem számít be.

(5) A veszélyhelyzet ideje alatt a miniszter az írásbeli és a szóbeli vizsgák időpontjait a 6. §-ban meghatározottól eltérő időszakra is kitűzheti.

(6) Az írásbeli vizsga lebonyolítása során a kijárási korlátozásról szóló 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti távolságtartási szabályt biztosítani kell, azonban az egyazon helyiségben egyidejűleg írásbeli vizsgát tevő jelöltek létszáma nem haladhatja meg a 10 főt.

(7) Az írásbeli vizsgákat Budapesten kívül más településen is meg lehet szervezni. A Budapesten kívüli helyszínre meghirdetett írásbeli vizsgára csak akkor lehet a jelöltet beosztani, ha az állandó lakóhelyéről vagy tartózkodási helyéről könnyebben megközelíthető, és azt a jelölt a jelentkezésekor kifejezetten kérte.

(8) A veszélyhelyzet ideje alatt az írásbeli feladat megoldását és a feladatlapot a vizsgabizottság tagjai - jelöltenként külön elektronikus levélben - kapják meg.

(9) A részvizsga lebonyolítása során a kijárási korlátozásról szóló 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti - egyes személyek közötti - legkisebb távolságot biztosítani kell, azonban az egyazon helyiségben egyidejűleg a vizsgabizottság tagjain és a jegyzőkönyvvezetőn kívül csak a jelölt tartózkodhat.

(10) Ha a részvizsga a (9) bekezdésben meghatározott módon nem tartható meg, a veszélyhelyzet ideje alatt a részvizsga a miniszter által kijelölt háromtagú vizsgabizottság előtt elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján (videókonferencia) is megtartható.

(11) Ha a részvizsgát elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján tartják, azon a jelölt a minisztérium által kijelölt helyiségben, a minisztérium által biztosított eszköz és alkalmazás használatával vesz részt.

(12) Ha a részvizsgát elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján tartják meg, a vizsgabizottság zárt tanácskozásának a részvizsga eredményét megállapító részéről és az eredményhirdetésről felvétel készül, amelyet a jegyzőkönyv elektronikus példányához csatolni kell. Ebben az esetben a jegyzőkönyvet kizárólag a jegyzőkönyvvezető írja alá.

(13) A veszélyhelyzet kihirdetését követő első írásbeli és a szóbeli vizsga legkorábban 2020. május 11. napjára kerül kitűzésre azzal, hogy a vizsgákra történő jelentkezés e § hatálybalépésétől megnyitható.

(14) E § rendelkezéseit a hatálybalépésének napján folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell."

2. § A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet 4. számú melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

2. A bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet módosításáról

3. § A bírósági végrehajtás szervezetéről szóló 16/2001. (X. 26.) IM rendelet a következő 80. §-sal egészül ki:

"80. § (1) A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt a szóbeli vizsga lebonyolítása során a kijárási korlátozásról szóló 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti - egyes személyek közötti - legkisebb távolságot biztosítani kell, azonban az egyazon helyiségben egyidejűleg a vizsgabizottság tagjain és a jegyzőkönyvvezetőn kívül csak a jelölt tartózkodhat.

(2) Ha a szóbeli vizsga az (1) bekezdésben meghatározott módon nem tartható meg, az elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján (videókonferencia) is megtartható.

(3) Ha a vizsgát elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján tartják meg, a vizsgabizottság zárt tanácskozásának a részvizsga eredményét megállapító részéről és az eredményhirdetésről felvétel készül, amelyet a jegyzőkönyv elektronikus példányához kell csatolni. Ebben az esetben a jegyzőkönyvet kizárólag a jegyzőkönyvvezető írja alá."

3. Az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges jogi oktatásról és vizsgáról szóló 10/2006. (III. 7.) IM rendelet módosításáról

4. § Az igazságügyi szakértői tevékenység folytatásához szükséges jogi oktatásról és vizsgáról szóló 10/2006. (III. 7.) IM rendelet a következő 32. §-sal egészül ki:

"32. § (1) A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt a szóbeli vizsga lebonyolítása során a kijárási korlátozásról szóló 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése szerinti - egyes személyek közötti - legkisebb távolságot biztosítani kell, azonban az egyazon helyiségben egyidejűleg a vizsgabizottság tagjain és a jegyzőkönyvvezetőn kívül csak a jelölt tartózkodhat.

(2) Ha a szóbeli vizsga az (1) bekezdésben meghatározott módon nem tartható meg, az elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján (videókonferencia) is megtartható.

(3) Ha a vizsgát elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján tartják meg, a vizsgabizottság zárt tanácskozásának a részvizsga eredményét megállapító részéről és az eredményhirdetésről felvétel készül, amelyet a jegyzőkönyv elektronikus példányához kell csatolni. Ebben az esetben a jegyzőkönyvet kizárólag a jegyzőkönyvvezető írja alá."

4. Záró rendelkezések

5. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 6. § a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő napon lép hatályba.

6. § Hatályát veszti a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet 4. számú mellékletének IV. alcíme.

Dr. Varga Judit s. k.,

igazságügyi miniszter

1. melléklet a 3/2020. (IV. 21.) IM rendelethez

Az 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet 4. számú melléklete a következő IV. alcímmel egészül ki:

"IV. A jogi szakvizsga vizsgaszabályzatának a veszélyhelyzet ideje alatt érvényesülő eltérő rendelkezései

1. A veszélyhelyzet ideje alatt a vizsgáztatók beosztására vonatkozó I. alcím 2. és 3. pontjában meghatározott határidőknél rövidebb határidők is megállapíthatóak azzal, hogy a vizsgáztatónak az értesítés megküldésétől számított két napon belül elektronikus úton jeleznie kell, hogy a vizsgán részt tud-e venni, vagy a vizsgáztatást lemondja.

2. A jelölt az írásbeli vizsga dolgozatának valamennyi lapját aláírja. Ha az írásbeli vizsgára nem Budapesten kerül sor, a vizsgabiztos a jegyzőkönyvet és a dolgozatok feladatlapjait elektronikus levélben a minisztériumnak a vizsga befejezését követően haladéktalanul megküldi, majd a borítékot két másik személy jelenlétében leragasztja.

3. Ha a részvizsgát elektronikus kép és hang továbbítására alkalmas eszköz útján (videókonferencia) tartják meg, arra a miniszter által meghatározott vizsganapokon 13.00 órától kerül sor. A videókonferencia összehívásának módjáról a minisztérium munkatársa a vizsgabizottság tagjait és a jelöltet a vizsgát megelőző héten elektronikus úton tájékoztatja. A minisztérium munkatársa a jelölteket részvizsgájuk kezdetének pontos időpontjáról a vizsga napján elektronikus úton tájékoztatja.

4. A videókonferencia összehívását és a jegyzőkönyvvezetést a minisztérium által felkért jegyzőkönyvvezető látja el. A vizsgabizottság tagjait a vizsgabizottság elnöke videókonferencia keretében 12.30 órától röviden tájékoztatja az irányadó szabályokról, a jelöltek személyéről.

5. A vizsga megkezdését megelőzően a vizsgabizottság elnöke köteles meggyőződni a jelölt személyazonosságáról. Ha a vizsgát videókonferencia útján tartják meg, a jelölt felmutatja személyazonosságát igazoló igazolványát, amelyről - úgy, hogy a képen a jelölt is látsszon - képernyőfotó készül, amelyet a jegyzőkönyvhöz kell csatolni. A vizsgabizottság elnöke ezt követően röviden ismerteti a részvizsga menetét, szabályait.

6. Miután a jelölt mindegyik vizsgatárgyból vizsgázott, a vizsgabizottság a videókonferenciát a jelölt kizárásával folytatja, ahol zárt tanácskozásban értékeli a jelölt részvizsgán nyújtott teljesítményét; a vizsga eredményét a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. A vizsgabizottság elnöke ezt követően a jelölttel a videókonferencia keretében szóban röviden ismerteti a részvizsga értékelését, valamint annak eredményét, és sikeres vizsga esetén tájékoztatja arról, hogy részére a tanúsítványt a minisztérium küldi meg. Sikertelen vagy részben sikertelen részvizsga esetén a vizsgabizottság elnöke a jelöltet a vizsgaismétlésre irányadó rendelkezésekről tájékoztatja."

Tartalomjegyzék