Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

26/1999. (II. 12.) Korm. rendelet

a légi árufuvarozás szabályairól

A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény 27. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. RÉSZ

BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK

A rendelet hatálya

1. § (1) A légi árufuvarozásra (a továbbiakban: fuvarozás) kötött szerződésre a Polgári Törvénykönyvnek (a továbbiakban: Ptk.) a szerződésekre vonatkozó általános, továbbá a fuvarozási szerződésre vonatkozó rendelkezéseit az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(2) Abban az esetben, ha a fuvarozás országhatáron túlra vagy országhatáron túlról történik (a továbbiakban: nemzetközi fuvarozás), e rendelet rendelkezéseit csak annyiban lehet alkalmazni, amennyiben nemzetközi szerződés eltérően nem rendelkezik.

(3) Ha a fuvarozó a fuvarozási szerződést

a) maga teljesíti: a fuvarozás valamennyi szakaszára,

b) közúti, vasúti, vízi közlekedési fuvarozóval együttesen teljesíti (összetett fuvarozás): a felek eltérő rendelkezésének hiányában a fuvarozó által végzett részfuvarozásra

e rendelet előírásait kell alkalmazni.

A fuvarozási szerződés

2. § (1) A fuvarozási szerződés alapján a fuvarozó díjazás ellenében a küldeményt az indulási repülőtérről az érkezési repülőtérre továbbítja, és kiszolgáltatja.

(2) A fuvarozási szerződés alanyai, a fuvarozó és a fuvaroztató. E rendelet alkalmazásában fuvaroztató az, aki a fuvarozóval a szerződést megköti.

(3) Ha a felek megállapodása alapján a fuvaroztató a fuvarlevélen feladóként, illetve címzettként más személyt jelöl meg, a fuvaroztatónak a küldeményre vonatkozó rendelkezési jogosultsága - eltérő megállapodás hiányában - a küldemény megérkezéséről szóló értesítés vétele előtt a feladót, azt követően a címzettet illeti meg. A rendelkezési jogosultság átszállása esetén a feladó, illetőleg a címzett a fuvarozóval szemben a fuvarozási szerződésből eredő jogokat saját nevében érvényesítheti.

(4) Küldemény az egy fuvarlevéllel feladott áru, illetve árudarabok, rakományok összessége.

Az üzletszabályzat

3. § (1) A fuvarozó a fuvarozási szerződésnek a Ptk.-ban és az e rendeletben nem szabályozott feltételeit üzletszabályzatban határozza meg. Az üzletszabályzatra a Ptk.-nak az általános szerződési feltételekre vonatkozó előírásai az irányadók.

(2)[1] Az üzletszabályzatnak tartalmaznia kell a fuvarozási szerződésre vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit is, külön - eltérő szedéssel is - megjelölve annak ilyen jellegét. Ha az üzletszabályzat eltérést kíván tenni a jogszabály eltérést engedő szabályától, erre az üzletszabályzatnak a jogszabályi és az üzletszabályzati rendelkezés külön megjelölésével utalnia kell.

(3)[2] Az üzletszabályzatot, valamint módosításait a légiközlekedési hatóság hagyja jóvá. A jóváhagyás után az üzletszabályzatot, valamint módosításait a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben és a fuvarozó honlapján közzé kell tenni, és arról a fuvarozó tájékoztatást ad, valamint az ügyfélszolgálatai helyein - az ott elhelyezett, erről szóló tájékoztatás mellett - lehetővé teszi annak magyar és angol nyelvű változata megismerését és megvásárlását egyaránt.

2. RÉSZ

ÁRUFUVAROZÁS

I. Fejezet

A fuvarozási szerződés megkötése

4. § A fuvarozási szerződés - a felek eltérő megállapodásának hiányában - a fuvarozás elvállalásával jön létre.

A fuvarlevél

5. § (1) Fuvarozás esetén fuvarlevelet kell kiállítani, melynek tartalmaznia kell:

a) a fuvarozó megnevezését;

b) a fuvaroztató, a feladó, a címzett nevét és címét;

c) az indulási és rendeltetési helyet;

d) a küldemény megnevezését, darabszámát, valamint a mennyiségére, méretére és tömegére vonatkozó adatokat;

e) a küldemény be- és kirakását végző megjelölését;

f) a küldemény csomagolásának jellemzőit;

g) a fuvardíjat, az alkalmazandó fizetési módot, a költségviselő fél megjelölését;

h) a fuvarlevélhez csatolt kísérő okmányok megnevezését;

i) a felek megállapodása esetén az értékbevallással kapcsolatos bejegyzést;

j) a fuvaroztató nyilatkozatát arról, hogy az üzletszabályzat feltételeit ismeri, és elfogadja.

(2) A fuvarlevél minden olyan adatot, tájékoztatást tartalmazhat, amelyet a felek szükségesnek tartanak.

(3) Minden küldeményről külön fuvarlevelet kell kiállítani.

(4) A feladó felelős a küldeményre vonatkozó, az általa a fuvarozó számára megadott, illetve általa a fuvarlevélbe bejegyzett adatok és nyilatkozatok pontosságáért. A feladó viseli a felelősséget mindazokért a károkért, amelyek pontatlan, szabálytalan adatai és nyilatkozatai következtében a fuvarozóra vagy olyan más személyre hárulnak, akivel szemben a fuvarozó felelős.

(5) A fuvarozó ellenőrizheti, hogy a fuvaroztató által megadott adatok, valamint okiratok a fuvarozás szerződés szerinti teljesítéséhez elegendőek és pontosak-e, továbbá - nemzetközi fuvarozás esetén - a nemzetközi szerződéseknek és a fuvarozás során érintett államok hatósági előírásainak megfelelnek-e.

(6) A fuvarlevélnek a küldemény tömegére, méretére és csomagolására, valamint az árudarabok számára vonatkozó adatai - az ellenkező bizonyításáig - hitelesnek tekintendők.

(7) A fuvarlevél fajtáira (ideértve az elektronikus fuvarlevelet is), tartalmára, kiállítására, érvényességére, felhasználására és pótlására vonatkozó részletes feltételeket a fuvarozó az üzletszabályzatban állapítja meg.

A fuvardíj

6. § A fuvarozót a fuvarozásért a fuvarozási szerződés teljesítésének ellenértéke, továbbá a fuvarozásra szükségesen és hasznosan fordított költség (a továbbiakban együtt: fuvardíj) illeti meg.

II. Fejezet

A fuvarozás teljesítése

7. § (1) A feladó a fuvarozás útirányát megválaszthatja, és útmegszakításokat köthet ki. Amennyiben a feladó a fuvarozás elvállalásának időpontjában ilyen kívánságot nem nyilvánít, az útirányt a fuvarozó választja meg. A fuvarozó a feladó által választott útiránytól üzemkörében felmerülő okból eltérhet.

(2) A fuvarozó a küldeményt egyszerre vagy részletekben továbbíthatja. A részletekben továbbított küldemény továbbításának sorrendjét - eltérő megállapodás hiányában - a feladó határozza meg. A fuvarozó a feladó kívánságára vállalhatja, hogy a küldeményt meghatározott napon és járaton fuvarozza. A fuvarozó e kötelezettségét a fuvarlevélen fel kell tüntetni.

(3) A küldeménynek a légijárműbe való be- és kirakását - ellenkező megállapodás hiányában - a fuvarozó végzi.

(4) A fuvarozó az üzletszabályzatban határozza meg a fuvarozás teljesítésének és az ahhoz kapcsolódóan nyújtott egyéb szolgáltatásainak részletes feltételeit.

A küldemény tartalma és csomagolása

8. § A küldemény nem, vagy a feltételek teljesítése esetén tartalmazhat olyan tárgyat,

a) amelynek fuvarozását jogszabály, hatósági rendelkezés tiltja, vagy feltételhez köti;

b) amelyet az üzletszabályzat a terjedelme, a tömege vagy egyéb tulajdonsága miatt, továbbá repülésbiztonsági, a fuvarozás vagy az üzemeltetés jellegzetességéből eredő okból, vagy a szokásosnál nagyobb gondosságot követelő fuvarozási feltételek miatt a fuvarozásból teljesen vagy feltételesen kizártnak minősített.

9. § (1) A fuvarozó a küldeményt lehetőleg a feladó és/vagy hatósági személy jelenlétében - kivéve, ha jogszabály vagy nemzetközi szerződés eltérően rendelkezik - ellenőrizheti, ha alaposan feltételezhető, hogy a feladó a küldemény tartalmára és csomagolására vonatkozó szabályokat nem teljesítette.

(2) A küldemény ellenőrzéséről a fuvarozó jegyzőkönyvet készít, abban a küldemény tömegét, esetleges sérülését, a vizsgálat körülményeit, a megtett intézkedéseket feltünteti, és a jegyzőkönyv egy példányát a feladónak átadja.

(3) A fuvarozó az üzletszabályzatban határozza meg a küldemény átvizsgálásának feltételeit, módját és végrehajtását.

(4) A diplomáciai és a konzuli poggyász ellenőrzése - az 1965. évi 22. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés, illetőleg az 1987. évi 13. törvényerejű rendelettel kihirdetett, a konzuli kapcsolatokról Bécsben, 1963. április 24-én aláírt nemzetközi szerződés rendelkezéseinek megfelelően - kizárólag az érintett diplomáciai, illetve konzuli képviselet tagja jelenlétében végezhető el, és poggyász csak ilyen személynek adható ki.

10. § A fuvarozó az üzletszabályzatban meghatározhatja egyes tárgyak, anyagok csomagolásának módját, továbbá az élő állatok külön jogszabályban meghatározott fuvarozásának további részletes feltételeit.

A címzett értesítése és a küldemény átvétele

11. § (1) A fuvarozó köteles a küldeménynek a rendeltetési repülőtérre való érkezéséről a címzettet - az elviteli határidő feltüntetésével - haladéktalanul értesíteni.

(2) A fuvarozó köteles a fuvarozás befejezése után a fuvarlevél megfelelő példányát és a küldeményt a címzettnek - a ki nem egyenlített fuvardíj megfizetése ellenében - a kiszolgáltatás helyén érvényes előírások, rendelkezések teljesítését követően kiszolgáltatni.

(3) A kiszolgáltatás helye - ellenkező megállapodás hiányában - az érkezési repülőtér.

(4) A küldemény átvételét a címzettel el kell ismertetni.

(5) A címzett köteles a küldemény átvétele céljából az értesítés kézhezvételétől számított két munkanapon belül jelentkezni, és a küldeményt a kiszolgáltatás helyén érvényes rendelkezések teljesítése után átvenni.

(6)[3] Ha a címzett a küldeményt az (5) bekezdésben megjelölt határidőn belül nem veszi át, a fuvarozó köteles az értesítést három munkanapon belül megismételni. A fuvarozó az első értesítési határidő eredménytelen eltelte után a küldemény tárolásáért díjat számíthat fel. Ha a címzett a küldeményt a második átvételi határidő letelte után sem veszi át, az átvételkor esedékes fuvardíjat nem egyenlíti ki, vagy a kiszolgáltatás egyéb akadályba ütközik, a fuvarozó köteles a feladót bizonyítható módon haladéktalanul értesíteni, és a küldeményt - nemzetközi fuvarozás esetén - a vámjogszabályok rendelkezéseinek figyelembevételével - a megbízás nélküli ügyvitel szabályai szerint megőrizni.

(7)[4] A vámhivatal az átmeneti megőrzés időtartamának lejártakor köteles a vámáru értékesítéséről rendelkezni. A fuvarozó megbízás nélküli ügyvitele eddig az időpontig terjedhet, ezt követően a vámtörvény rendelkezéseit kell a vámárura alkalmazni.

Veszélyes áruk fuvarozása

12. §[5] A légi árufuvarozási szerződés keretében végzett veszélyes áruk fuvarozására a külön jogszabályban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Hadianyagok és hadifelszerelések fuvarozása

13. § (1)[6] Hadianyagok és hadifelszerelések fuvarozása esetén a fuvarozó a fuvarozás megkezdése előtt köteles ellenőrizni, hogy a feladó vagy a feladó által írásos megbízással rendelkező természetes vagy jogi személy és a küldemény rendelkezik-e a hadianyagokkal és hadifelszerelésekkel kapcsolatos tevékenységek végzéséhez jogszabályokban megkövetelt hatósági engedélyekkel, valamint a fuvarozás során érintett államok által a fuvarozás teljesítéséhez megkövetelt engedélyekkel, valamint, hogy a hadianyagok és hadifelszerelések a fuvarozásukra vonatkozó jogszabályok, nemzetközi szerződések, továbbá a fuvarozás során érintett államok jogszabályainak és hatósági rendelkezéseinek megfelelően fuvarozhatók-e. Bármely feltétel hiányában a fuvarozó a hadianyagok és hadifelszerelések fuvarozását a küldemény átvétele nélkül köteles visszautasítani. A fuvarozó közbiztonsági érdekek védelmében a feladat- és hatáskörrel rendelkező hatóságoktól véleményt szerezhet be a döntés előtt.

(2) A hadianyagokat és hadifelszereléseket töltetlen, illetve közvetlenül rendeltetésszerű használatra alkalmatlan állapotban kell fuvarozni, olyan csomagolásban, amely illetéktelen személy általi felbontását nem teszi lehetővé.

(3) A hadianyagok és a hadifelszerelések fuvarozására vonatkozó okmányokat (engedélyek, fuvarlevelek stb.) legalább egy évig a fuvarozónak meg kell őrizni.

III. Fejezet

A fuvarozási szerződés módosítása

14. § A fuvarozási szerződés módosítása esetén új fuvarlevelet kell kiállítani. Ha a fuvardíj és az útirány változatlan marad, az üzletszabályzat meghatározhatja, hogy a szerződés módosítása a fuvarlevél átragasztásával vagy felülírásával és ezek hitelesítésével is igazolható.

15. § (1) A fuvarozó az üzletszabályzatban meghatározhatja a feladó utólagos rendelkezésének eseteit.

(2) A fuvarozó a feladó rendelkezését nem köteles végrehajtani, ha az a részéről teljesíthetetlen, továbbá, ha üzemeltetésének rendjét vagy a légijárművön fuvarozott egyéb küldemények feladójának érdekeit sérti. Ilyen esetben a fuvarozó köteles a feladót haladéktalanul értesíteni, és új rendelkezést kérni.

A fuvarozási szerződés megszűnése

16. § (1) A feladónak a fuvarozási szerződéstől való elállása esetére az üzletszabályzat kikötheti a fuvarozó bánatpénz iránti igényét.

(2) A fuvarozó a fuvarozási szerződéstől a továbbítás megkezdése előtt elállhat, ha megállapítja, hogy a küldemény a fuvarozásból kizárt, vagy nem az előírásoknak megfelelően

csomagolt feltételesen fuvarozható tárgyat (anyagot) tartalmaz.

IV. Fejezet

A fuvarozási szerződés megszegése, a fuvarozó felelőssége

17. § (1) A fuvarozó köteles jegyzőkönyvet felvenni, és a feladó és/vagy a címzett rendelkezésére bocsátani, ha észleli, hogy a küldemény hiányos vagy sérült, továbbá, ha a küldeményt a fuvarozó nem tudja kiszolgáltatni a szerződésben meghatározott határidőben.

(2) A címzett elveszettnek tekintheti a küldeményt és ezzel kapcsolatos jogait érvényesítheti, ha azt a fuvarozó az (1) bekezdésben meghatározott időponttól számított 30 napon belül nem tudja kiszolgáltatni.

A kártérítési igény érvényesítése

18. § (1) A jogosult a fuvarozási szerződésből, illetve annak hibás teljesítéséből eredő kártérítési igényét a fuvarozóhoz intézett írásbeli bejelentéssel érvényesítheti, melyhez csatolni kell a jogosultságot igazoló, valamint a követelés elbírálásához szükséges okiratokat.

(2) A jogosult követelését keresettel abban az esetben érvényesítheti, ha írásbeli bejelentéssel élt, és a fuvarozó azt 3 hónapon belül részben vagy egészben elutasította, vagy a követelést nem egyenlítette ki.

3. RÉSZ

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

19. § Ez a rendelet 1999. május 1-jén lép hatályba, és rendelkezéseit a hatálybalépése után megkötött légi árufuvarozási szerződésekre kell alkalmazni.

20. §[7]

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 53/2014. (III. 3.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2014.03.15.

[2] Módosította a 336/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése 4. pontja. Hatályos 2008.12.31.

[3] Módosította az 53/2014. (III. 3.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése b) pontja. Hatályos 2014.03.15.

[4] Módosította az 53/2014. (III. 3.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése c) pontja. Hatályos 2014.03.15.

[5] A nemzetközi polgári repülésről Chicagóban, az 1944. évi december hó 7. napján aláírt Egyezmény függelékeinek kihirdetéséről szóló 20/1997. (X. 21.) KHVM rendelet mellékletében megjelölt 18. Annex.

[6] Módosította a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 163. §-a. Hatályos 2009.10.01.

[7] Hatályon kívül helyezte a 268/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése c) pontja. Hatálytalan a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

Tartalomjegyzék