Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.8.312 I. Az egyik házastárs részére leszármazói jogon juttatott vagyoni kárpótlás nem tartozik a közös vagyonba [Csjt. 27-28. §].

II. Tartási szerződés alapján a szerződéskötésben részt nem vett házastárs csak akkor szerez tulajdonjogot, ha tartási szolgáltatásra az életközösség alatt sor került [Ptk. 589. §, 1990. évi XXV. tv 2. §].

A bíróság jogerős ítéletével a felek 1969. november 5. napján megkötött házasságát felbontotta. A volt közös lakás kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, és a felperest a lakás elhagyására kötelezte. Az ingatlannak a felperes nevén nyilvántartott 1/2 részilletőségét, továbbá a garázsingatlan 1/2 felperesi illetőségét - közös tulajdon megszüntetése címén - az alperes tulajdonába adta. Az alperes kizárólagos tulajdonaként nyilvántartott, de a felek közös tulajdonában álló ingatlanon a közös tulajdont akként szüntette meg, hogy az ingatlant a felperes tulajdonába adta, és kötelezte az alperest, hogy az ingatlant bocsássa a felperes birtokába.

Az ingóságokat természetben osztotta meg, és ezek között az alperes tulajdonába adta a Dunabanknál és a Reálbanknál vásárolt értékjegyeket 177 139 forint, míg a Kereskedelmi és Hitelbanknál vásárolt letéti jegyeket 1 333 014 forint értékben. Az alperes birtokában maradt 16 228 ATS és 277 838 DM devizát a napi árfolyamon számítva 536 528 forint értékben bocsátotta az alperes tulajdonába.

Az ingatlanok, az ingóságok és az értékpapírok elszámolásának eredményeként kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 290 265,50 forint értékkülönbözetet, ezen felül pedig 134 898 forintot az alperes részéről térítendő rezsiköltség címén.

A megállapított tényállás szerint a felek életközössége 1993. július 1. napján szűnt meg.

Az utolsó közös lakást képező ingatlant korábban az alperes részére utalták ki szolgálati lakásként, amelynek megvásárlására a 32/1969. (IX. 30.) Korm. rendelet és az annak végrehajtása tárgyában kiadott 16/1969. (IX. 30.) ÉVM-MÉM-PM rendelet szabályai szerint az 1992. október 31-én megkötött adásvételi szerződéssel került sor. A szerződés szerint az ingatlan tulajdonjogát a felek egyenlő arányban szerezték meg, a lakás vételára 226 875 forint volt, melyből az alperes 144 960 forintot a szülei után járó, de saját jogán kapott kárpótlási jeggyel egyenlített ki. A fenti összegű teljesítésre figyelemmel a felek 40 % vételárkedvezményben részesültek, a kárpótlási jegyeken túl fizetési kötelezettségük nem maradt. Az ingatlanforgalmi szakértői vélemény szerint a lakás forgalmi értéke a közös tulajdon megszüntetésének időpontjában 3 100 000 forint volt.

Az 1/2-1/2 illetőségben közös tulajdonú garázs 350 000 forint forgalmi értéket képviselt.

A cs.-i ingatlant a felek 1997-ben vették. Az ingatlan-nyilvántartás szerint az ingatlan az alperes nevén szerepelt, de a szerzés időpontjában fennállott közös vagyoni vélelemmel szemben annak különvagyoni jellegét a Pp. 164. §-a szerint az alperes nem tudta bizonyítani. Az ingatlan szakértői vélemény által meghatározott forgalmi értéke a közös tulajdon megszüntetésekor 3 000 000 forint volt.

A felperes 1992. január 6-án gondozási szerződést kötött a szüleivel, melynek alapján haszonélvezeti joggal terhelt tulajdonjogot szerzett a T.-n Deák utca 13. szám alatt fekvő ingatlanon. Az alperes a gondozási szerződés megkötéséről csak 1997-ben szerzett tudomást. A felperes szerződésből eredő kötelezettségeinek teljesítésére a felek életközösségének megszűnéséig nem volt szükség, és nem is került sor. A felperes édesanyja 1994. április 16-án elhunyt, eddig az időpontig a szülők támogatásra nem szorultak, a felperes tevékenysége csupán abban merült ki, hogy hétvégén meglátogatta a szüleit, ilyenkor a gyermektől általában elvárható figyelmességet tanúsította irántuk.

A felek az életközösség fennállása alatt is részben elkülönülten gazdálkodtak, saját keresményüket külön kezelték, a háztartás vezetésével kapcsolatos kiadásokat nagyrészt a felperes viselte, a közös életvitelhez, tartós fogyasztási cikkekre eszközölt beruházásokhoz az alperes hozzájárult.

Az ING Bank átirata szerint az alperes a bank budapesti fiókjánál 1993. október 21-én 1 300 000 forintot helyezett el a nevére nyitott számlán, melyről 1996. október 25-én 1 338 014 forintot vett fel. Ugyanitt az alperes 1993. november 18-án váltott betétjegyet, melyet 1996. november 21-én kamatokkal 177 139 forint értékben vett fel. Arra hivatkozott, hogy ezeket a pénzügyleteket megbízás alapján teljesítette, a megbízó személyével kapcsolatban azonban közelebbi adatokat nem szolgáltatott. Az értékpapírok beváltását követően az alperes jelentősebb értékű Opel személygépkocsit vásárolt.

Az alperes nevén vezetett devizaszámlákon 1994. április 7-én 21 148 DM, 1995. március 1-jén 16 228 ATS összegű deviza szerepelt, ezeket a számlákat az életközösség fennállása alatt nyitotta, a számlák a jelzett napokon megszűntek.

A felperes 1994. szeptember 26-án az OTP Keszthelyi Fiókjánál helyezett el devizát (DM), a devizaszámla-forgalomból megállapíthatóan a számlán 1996. május 2-ig különböző pénzmozgások követhetőek nyomon. Az általa nyitott további devizaszámlákon 1995. február 7-től kezdődően FRF, ATS és USD devizákat helyezett el.

A felek elszámolásához tartozott ezenfelül a vagyonmérlegben felsorolt ingókon kívül az életközösség megszűnésétől kezdődően a felperes által az alperes helyett kiegyenlített rezsiköltség is.

A jogerős ítélet indokolása szerint azzal, hogy a lakásingatlan megvásárlásához az alperes "öröklés" címén kapott 144 960 forint értékű kárpótlási jegyet használt fel, az ingatlan 63,91%-án különvagyont szerzett, így közös vagyon csupán a forgalmi érték 36,09%-a: 1 118 800 forint. Tekintettel arra, hogy a lakás eredetileg az alperes szolgálati lakása volt, továbbá annak értékében a különvagyonát beszámítva nagyobb tulajdoni hányada van, a másodfokú bíróság a lakás kizárólagos használatára és a közös tulajdon megszüntetése során a magához váltásra is az alperest jogosította fel. A lakáshoz tartozó és az alperes által huzamosabb ideje birtokolt garázsingatlan kizárólagos tulajdonát szintén az alperes részére biztosította.

A cs.-i ingatlan vonatkozásában elfogadta azt a következetes felperesi állítást, hogy az ottani felépítmény lakhatásra alkalmas, ezért ezt az ingatlant a felperes tulajdonába adta, és ennek megfelelően kötelezte az alperest az ingatlan felperesi birtokba adására.

Megállapította, hogy az életközösség megszűnésekor a felek megtakarított pénzeszközökkel rendelkeztek. Az alperes nem bizonyította azt az öröklött különvagyonát, melyet - állítása szerint - forgatva és tőkésítve végül a perbeli letéti és értékjegyek formájában kötött le, de azt sem igazolta, hogy az értékpapírokról való rendelkezésére más személy megbízásából került sor. Az életközösség megszűnését követő három hónapon belül - különvagyonának bizonyítottsága hiányában - a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a közös vagyonból vett értékjegyeket és letéti jegyeket, ezért azokat a hozamukkal együtt a kiváltáskori értékben a közös vagyon körében számolta el. Az életközösség megszűnésekor már megvolt és az alperes rendelkezése alatt álló valutát a közös vagyon megszüntetésekor irányadó napi árfolyamon szintén az alperes tulajdonába adta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!