Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.8.192 A Btk. időbeli hatálya alkalmazása összetett értékelést igényel, az ügy eseti sajátosságait szem előtt kell tartani. Ezért, ha a büntetéskiszabási gyakorlat szerint a büntetési nemek közül a pénzbüntetés vetődik fel reálisan, akkor az elkövetéskori és az elbíráláskori szabályozás összevetésekor kitüntetett jelentősége van az erre vonatkozó rendelkezéseknek, tehát a napi tételek száma és az egynapi tétel forintösszege jogalkotói meghatározásának [Btk. 2. §].

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Járásbíróság B.983/2013/12., Nyíregyházi Törvényszék Bf.370/2014/3., Kúria Bfv.1268/2015/6. (*BH 2016.8.192*)

***********

[1] A járásbíróság - a másodízben megismételt eljárásban - a 2013. november 12-én és december 5-én tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a XVI. r. terheltet bűnösnek mondta ki bűnsegédként elkövetett csalás bűntettében [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 373. § (1) bek., (3) bek. a) pont]. Ezért őt 3 hónap, végrehajtásában 1 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte azzal, hogy a végrehajtás elrendelése esetén a feltételes szabadságra bocsáthatóság legkorábbi időpontja a büntetés kétharmad részének, legkevesebb három hónap kitöltését követő nap. Egyúttal megszüntette az ellene folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 276. §] miatt indult eljárást.

[2] A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2015. március 11. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével a XVI. r. terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

[3] - cselekményét bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntettének [Btk. 396. § (1) bek. a) pont, (2) bek. a) pont] minősítette;

[4] - büntetését 400 napi tétel, napi tételenként 1000 forint, összesen 400 000 forint pénzbüntetésre enyhítette;

[5] egyebekben a XVI. r. terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[6] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a XVI. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján arra hivatkozással, hogy törvénysértő büntetés kiszabására került sor.

[7] A védő szerint a kiszabott pénzbüntetés a felrótt cselekmény tárgyi súlyával és védencének személyi körülményeivel nem áll arányban. A büntetés kiszabása körében nem vették kellő nyomatékkal figyelembe az elkövetéstől a jogerős elbírálásig eltelt tizenhét év időmúlást, továbbá azt, hogy védence munkanélküli, aki jövedelemmel, vagyonnal nem rendelkezik és havi 22 800 forint foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosult. Ilyen körülmények között a pénzbüntetés részletekben történő megfizetése is megoldhatatlan feladat elé állítja őt és családját.

[8] A védő szerint a korábbi büntetőtörvény alapján enyhébb büntetés lett volna kiszabható, és nem tűnik ki a határozatból, hogy miért nem ezt alkalmazta a bíróság.

[9] A védő ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a büntetés kiszabására vonatkozó részében változtassa meg a jogerős marasztaló ítéletet és maga szabjon ki törvényes és arányos büntetést.

[10] A Legfőbb Ügyészség átiratában a védő felülvizsgálati indítványát a büntetés kiszabását érintő részében a törvényben kizártnak, az indokolási kötelezettség megsértését illetően alaptalannak találta.

[11] Álláspontja szerint - a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján - akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a büntetés neme, illetőleg mértéke a büntetőtörvény mérlegelést nem tűrő rendelkezésébe ütközik. Ebben a kérdésben kizárólag a bűncselekmény minősítéséhez tartozó büntetési tételeknek, valamint a különös részi tételkeretet emelő rendelkezéseknek van jelentősége, és így az enyhítő rendelkezés alkalmazása vagy nem alkalmazása nem felülvizsgálati ok (BH 2014.174.).

[12] A Legfőbb Ügyészség részletes érveléssel támasztotta alá, hogy szerinte miért biztosít enyhébb elbírálást a hatályos Btk. A jelentős kárt okozó csalás bűntette ugyanis a korábbi Btk. [318. § (1) bek., (5) bek. a) pont] szerint egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ezzel szemben a (nagyobb vagyoni hátrányt okozó) költségvetési csalás bűntette a hatályos Btk. [396. § (1) bek. a) pont, (2) bek. a) pont] szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ennélfogva az elkövetéskor hatályos Btk. alapján csak az enyhítő rendelkezés alkalmazásával nyílna lehetőség a pénzbüntetés kiszabására. Az időbeli hatály szempontjából ezért nem releváns, hogy a korábbi Btk. alapján a napi tételek száma és az egynapi tétel összegének legkisebb mértéke önmagában kedvezőbb elbírálást tenne lehetővé.

[13] A Legfőbb Ügyészség szerint az időbeli hatály kérdéséről az alapügyben eljárt bíróságok ugyan sommásan adtak számot, de azt helyes értelmezéssel alkalmazták, ezért indokolási kötelezettségüket nem sértették meg. Mindezek alapján a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozat tanácsülésen történő hatályában fenntartását indítványozta.

[14] A Kúria azt állapította meg, hogy a védő felülvizsgálati indítványa alapos.

[15] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjának 1. fordulata alapján felülvizsgálatnak van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetés kiszabására került sor.

[16] A felülvizsgálati indítványt - eltekintve a jelen ügyben közömbös törvényi kivételektől - főszabályként a megtámadott határozat meghozatala (jogerőre emelkedése) idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni.

[17] A hatályos Btk. 2. §-ának (1) bekezdése és (2) bekezdésének 2. fordulata - miként a korábbi Btk. 2. §-ának 1. mondata és 2. mondatának 2. fordulata - alapján a bűncselekményt főszabályként az elkövetése idején hatályban lévő büntetőtörvény alapján kell elbírálni, azonban a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntetőtörvény alkalmazandó, ha annak alapján a cselekmény enyhébben bírálandó el.

[18] Annak eldöntése során, hogy melyik büntetőtörvény biztosítja a terheltnek felrótt cselekmény enyhébb elbírálását, a töretlen ítélkezési gyakorlat szerint össze kell vetni az elkövetéskor és az elbíráláskor hatályos büntetőtörvények általános és különös részeinek valamennyi rendelkezését, majd az összevetés alapján lehet és kell eldönteni: melyik büntetőtörvény biztosítja az enyhébb elbírálás lehetőségét (pl. BH 1996.403.).

[19] A Kúria az álláspontjának kialakítása során abból indult ki, hogy az elkövetéskori és az elbíráláskori büntetőtörvények összevetése nem formalizálható. Ennélfogva nem szűkíthető le csupán a büntetési tételek felső határaira, illetve a tételek kereteire, hanem komplex értékelést igényel. A BJD 8424. szám alatt közreadott jogeset megoldását követve gondolatban mind a két törvény szerint meg kell határozni a bíróság által megállapított konkrét bűncselekmény miatt alkalmazható, illetve alkalmazandó büntetéseket és intézkedéseket, majd ezután ténylegesen azt a törvényt kell alkalmazni, amely a konkrét esetben - összességében - enyhébb elbírálást eredményez.

[20] A terhelt a 2015. március 11-én jogerős ítéletben felrótt bűncselekményt 1998. október 30-án követte el. A Legfőbb Ügyészség helytállóan mutatta be, hogy cselekményét a korábbi és a hatályos büntetőtörvények eltérően, miként minősítik és milyen büntetési tétellel fenyegetik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!