Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH+ 2006.12.575 Éjszaki nyitva tartás korlátozásának feltételei [4/1997. (I. 22.) Korm. r. 18. §, 12/1983. (V. 12.) MT r. 2. §]

Az Sz., F. utcai lakók panasszal éltek a felperes által üzemeltetett, F. utca 4. szám alatti élelmiszer jellegű vegyes üzlet éjszakai nyitva tartásával kapcsolatos zajok miatt, kérték a nyitva tartás korlátozását, és az éjszakai nyitva tartás megtiltását. Az elsőfokú hatóság bizonyítási eljárás során az Sz.-i Polgárőr Egyesületet kereste meg, aki 2004. augusztus 4-én úgy nyilatkozott, hogy többször tapasztaltak hangoskodást, szemetelést, a bolt látogatói illemhelynek tekintik a környéket. Az elsőfokú hatóság megkereste továbbá a rendőrkapitányságot, amely a 2004. augusztus 16-án kelt válaszlevelében úgy nyilatkozott, hogy július 24-e és augusztus 16-a között többször járőröztek a környéken, jogsértést nem tapasztaltak. Az elsőfokú hatóság tanúkat is kihallgatott, akik elmondták, hogy az üzlet éjszakai működésével kapcsolatban évek óta vannak problémák, amelyek kapcsán többször panasszal éltek. A hatóság szerint a lefolytatott bizonyítás egyértelműen igazolta, hogy az éjszakai üzlet működés zavarja az ott lakó személyek nyugalmát, ezért a 2004. szeptember 16-án kelt határozatával a felperes által működtetett üzlet záróráját naponta 22:00 órában határozta meg, így a 22:00 óra és a reggeli 06:00 óra között zárva tartási időszakot rendelt el.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2004. december 16-án kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetet nyújtott be az alperes határozatának felülvizsgálata iránt, melyet az elsőfokú bíróság elutasított. Megállapította, hogy az alperes mérlegelési jogkörben hozta meg a határozatát, a tényállást feltárta, a vonatkozó eljárási szabályokat betartotta, a mérlegelés szempontjait feltárta és a határozatát megfelelően indokolta, így a határozat jogszerű. Az eljárás során meghallgatott tanúk, továbbá a Polgárőr Egyesület megállapítása, a helyszíni szemle és a rendőrkapitányság ellenőrzése eredményét mérlegelve a felperes éjszakai üzlet működtetése a környéken lakók nyugalmát zavarja. Éjszakánként a kérdéses időszakban az érkező és a távozó vásárlók hangoskodása zavarja a környék nyugalmát, a vásárlók szemetelése, illetve bizonyos esetekben az S.-patak illemhelynek történő használata az üzlet működésével függ össze, ezért annak terhére róható. Ezeket a körülményeket az alperes helyesen mérlegelte, így jogszerű volt az üzlet működésének, nyitva tartásának korlátozása az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) 8. § (1) bekezdése és 18. § (1) bekezdése értelmében, figyelemmel a zaj- és rezgésvédelemről szóló 12/1983. (V. 12.) MT rendelet (továbbiakban: Mtr.) 2. § (3) bekezdésére.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen a jogerős ítélet és az alperes határozatának az elsőfokú határozat megsemmisítésére való megváltoztatását, másodlagosan a jogerős ítélet megváltoztatását, közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Pp. 206. § (1) bekezdését, a belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény (továbbiakban: Tv.) 19. § (1) bekezdését, a R. 18/A. §-át, az Mtr. 2. § (3) bekezdését, a R. 18. § (1) bekezdését. Az üzlet nyitva tartási idejét a kereskedő állapítja meg a lakosság elvárási követelményeinek, vásárlási szokásainak figyelembe vételével. Az éjszakai nyitva tartással nem merült fel olyan zaj, amely a környéken lakók nyugalmát zavarta volna. Veszélyes mértékű zaj megállapítására törvénysértően került sor. Az éjszakai nyitva tartás során a mindennapi fogyasztásra szánt élelmiszereket árulták, máshol a környéken éjjel-nappal működő üzlet nincs. Sem a helyszíni ellenőrzés, sem a rendőrkapitányság járőrözés során jogsértő magatartást nem észlelt. A rendelkezésre álló bizonyítékokat az elsőfokú bíróság nem megfelelően mérlegelte, a bizonyítási indítványát törvénysértően mellőzték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!