Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1983. (V. 12.) MT rendelet

a zaj- és rezgésvédelemről[1]

A Minisztertanács az emberi környezet védelméről szóló 1976. évi II. törvény 53. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

Általános rendelkezések

1. § A rendelet célja, hogy az emberi környezet és az emberi egészség megóvása érdekében megállapítsa az azokat veszélyeztető zajok és káros rezgések elleni védelem (a továbbiakban együtt: zaj- és rezgésvédelem) alapvető szabályait.

2. § (1) E rendelet alkalmazásában

a) veszélyes mértékű zaj: a levegőnek az emberi környezetben észlelhető olyan mértékű és minőségű nyomásingadozása, amely meghaladja a megengedett zajterhelési (zajimissziós), illetőleg zajkibocsátási (zajemissziós) határértéket;

b) veszélyes mértékű rezgés: a szilárd testek olyan mértékű és minőségű ismétlődő rugalmas alakváltozása, amely meghaladja a megengedett rezgésterhelési (rezgésimissziós), illetőleg rezgéskibocsátási (rezgésemisssziós) határértéket;

c)[2]

(2)[3]

(3) Veszélyes mértékűnek minősül az a zaj is, amelyre - jellegéből adódóan - határértéket nem lehet előírni, illetőleg a zajkeltés azonos körülmények között nem ismételhető, de érzékszervi észleléssel, megállapíthatóan emberek nyugalmát jelentős mértékben zavarja.

3. §[4] A munkahelyek belső zaj- és rezgésvédelmét e rendelettel összhangban - külön jogszabály rendelkezései alapján - kell megvalósítani.

A zaj- és rezgésvédelmi követelmények érvényesítése a területrendezés során

4. § (1) A zaj- és rezgésvédelmi követelményeket a területrendezési tervekben érvényre kell juttatni. A környezetbe zajt, illetve rezgést kibocsátó és a zajtól, illetőleg rezgéstől védendő létesítményeket úgy kell tervezni, egymáshoz viszonyítva elhelyezni, hogy a zaj és a rezgés ne haladja meg a megengedett zaj, illetőleg rezgésterhelési határértéket.

(2) Az országra és meghatározott térségekre készülő regionális tervet zajvédelmi szempontból a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal egyeztetni kell.

(3) A megyei regionális rendezési tervet, továbbá a településrendezési tervet zajvédelmi szempontból az első fokú környezetvédelmi hatósággal (a továbbiakban: környezetvédelmi hatóság) egyeztetni kell.

Létesítéssel kapcsolatos zajvédelmi követelmények

5. § Zajt, illetve rezgést előidéző új üzemi létesítményt, berendezést, technológiát, telephelyet és egyéb helyhez kötött külső zajforrást (a továbbiakban együtt: üzemi létesítmény) csak olyan módon szabad tervezni, létesíteni üzembehelyezni, meglevőt pedig bővíteni, felújítani, korszerűsíteni, valamint építési munkát végezni, hogy azok rendeltetésszerű használata, illetőleg az építési munka végzése során keletkező zaj a területre, illetve rezgés a létesítményre megengedett zaj- és rezgésterhelési határértéket ne haladja meg.

6. § (1)[5] Zajt előidéző

a) üzemi létesítmény létesítése, üzembe helyezése, illetőleg meglévő üzemi létesítmény felújítása, bővítése és korszerűsítése esetén az építtető,

b) jelentős építési munka esetén a munka megkezdése előtt a kivitelező

köteles a környezetvédelmi hatóságtól zajkibocsátási határérték megállapítását kérni és annak megtartásáról gondoskodni.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt zajforrásokra nem kell zajkibocsátási határérték megállapítást kérni, ha a zajterhelési határérték teljesül, és erről a tervező, illetőleg a kivitelező nyilatkozik.

7. § Nem kell kibocsátási határérték megállapítását kérni akkor sem, ha az építési munka természeti csapás elhárítása érdekében vagy más sürgős közérdekű célból (pl. közművezeték meghibásodásának kijavítása) szükséges. Ebben az esetben a zaj- illetőleg rezgésterhelési határérték túlléphetők. Törekedni kell azonban ilyenkor is arra, hogy az okozott zaj, illetőleg rezgés a lehető legkevésbé zavarja a lakosságot.

8. §[6]

9. § (1) A zajkibocsátási határérték megállapítására irányuló kérelemben ismertetni kell a zajforrásokat, a helyszíni viszonyokat, a zaj csökkentésére tervezett megoldásokat, azok várható eredményét, valamint a zajkibocsátási határérték megállapításához szükséges egyéb adatokat.

(2) A zajkibocsátási határértéket az összes üzemi és építési zajforrás figyelembevételével úgy kell megállapítani, hogy a környezetbe jutó zaj a megengedett zajterhelési határértéket ne haladja meg.

(3) A zajkibocsátási határérték megállapításának módját és vizsgálati módszereit a környezetvédelmi és vízgazdálkodási miniszter határozza meg.

10. § (1) Út, vasútvonal, polgári repülőtér létesítésének, a forgalmi viszonyok lényeges és tartós megváltozását eredményező felújításának, korszerűsítésének tervezésekor - a zaj- és rezgésterhelési határértékek érvényesítése érdekében - zaj- és rezgésvédelmi munkarészt is kell készíteni, amelyben a hosszú távra tervezett forgalmat kell figyelembe venni.

(2)[7] Autópályával, autóúttal, országos főúttal, ennek belterületi szakaszával, városi gyorsforgalmi úttal, továbbá vasútvonallal, polgári célú repülőtérrel kapcsolatos engedélyezési eljárás során - zaj- és rezgésvédelmi szempontból - be kell szerezni a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség szakhatósági állásfoglalását, ha a tevékenység a külön jogszabály szerint nem hatásvizsgálat-köteles.

(3) A zaj- és rezgésvédelmi követelmények teljesítése érdekében út, vasútvonal, polgári repülőtér létesítése, a forgalmi viszonyok lényeges és tartós megváltozását eredményező felújítása, korszerűsítése során a környezetvédelmi hatóság zaj-, illetőleg rezgéscsökkentő létesítmények, berendezések alkalmazását írhatja elő.

Meglévő létesítmények zaj- és rezgésvédelmi követelményei

11. § A meglévő zaj- és rezgésforrások által okozott veszélyes mértékű zajt és rezgést fokozatosan, tervszerűen csökkenteni kell.

12. § (1) A környezetvédelmi hatóság meglevő üzemi létesítményre - a 9.§ (2) bekezdésében meghatározott módon - zajkibocsátás határértéket állapíthat meg és előírhatja annak teljesítési határidejét.

(2)[8] Az (1) bekezdés szerinti zajkibocsátási határérték megállapításának módját és a vizsgálati módszereket a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter állapítja meg.

13. § (1) A zajkibocsátási határérték megállapítása után minden olyan változást, amely a kibocsátási határérték túllépését eredményezi, illetőleg a túllépés mértékére jelentős hatással van (a technológia megváltoztatása, zajos gépek üzembe állítása, áthelyezése vagy leállítása stb.) 30 napon belül be kell jelenteni a környezetvédelmi hatóságnak.

(2) Az (1) bekezdésben előírt bejelentés alapján a környezetvédelmi hatóság új zajkibocsátási határértéket állapíthat meg.

14. § (1) Meglevő út, vasútvonal, polgári repülőtér forgalma által okozott, az új létesítményekre megengedett zaj- illetőleg rezgésterhelési határértéket jelentősen túllépő zaj, illetve rezgés csökkentésére az üzemeltetőnek forgalomszervezési és egyéb intézkedéseket kell tennie. Ilyen intézkedések megtételét a környezetvédelmi hatóság is kezdeményezheti, továbbá a 10. § (3) bekezdésben foglaltakat is alkalmazhatja.

(2) Indokolt esetben polgári repülőtér éjszakai forgalma korlátozható.

(3) Az ország légterébe tilos polgári légiközlekedési eszköz hangsebesség feletti üzemeltetése.

15. § (1)[9] A környezetvédelmi hatóság - az első fokú közegészségügyi hatóság (a továbbiakban: közegészségügyi hatóság) véleményének figyelembevételével - elrendelheti a veszélyes mértékű zajt és rezgést okozó tevékenység korlátozását, illetőleg felfüggesztését, ha a kötelezett nem teljesíti a 12.§ (1) bekezdése alapján előírt kötelezettségét, és a mulasztásból a környezetre közvetlen, súlyos veszély származhat.

(2) A környezetvédelmi hatóság a közegészségügyi hatóság véleményének figyelembevételével az (1) bekezdésben meghatározott intézkedéseket a kötelezettségszegés teljes megszüntetése előtt feloldhatja, ha a közvetlen súlyos veszély már nem áll fenn.

Egyes ipari termékek zajvédelmi követelményei

16. § (1) A környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

- közúti, vasúti, vízi és légi közlekedési eszközök tekintetében a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel,

- munkagépek, gépek, gépi berendezések tekintetében a termék előállítása szerint illetékes miniszterrel

egyetértésben állapítja meg azon termékek körét, amelyeknél azok gyártója (üzemeltetője), illetőleg importált termékek esetén importálója köteles a minőségtanúsítás során a termék zaj- és rezgésjellemzőit (pl. zajteljesítményszint, szabványos hangnyomásszint, rezgésgyorsulás, rezgéssebesség) a terméken vagy a termék kísérő iratain (műbizonylat, minőségi bizonyítvány, gépkönyv stb.) feltüntetni.

(2) Az (1) bekezdés alapján meghatározott termékekre zaj- és rezgéskibocsátási határértékeket kell megállapítani.

(3) Anyagokat, szerkezeteket és eszközöket csak abban az esetben szabad zaj- és rezgéscsökkentési célra hirdetni, ajánlani és forgalomba hozni, ha azokat zaj- és rezgésvédelmi szempontból is minősítették és azok zaj- és rezgésjellemzőit (akusztikai jellemzőit) feltüntetik.

(4) A zaj- és rezgéskibocsátási határérték megállapítása után a termékeket, továbbá a (3) bekezdés szerinti anyagokat, szerkezeteket és eszközöket zaj- és rezgésvédelmi szempontból minősíttetni kell. A minősítésre jogosult szervet - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a termék előállítása (üzemeltetése), illetőleg behozatala szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) jelöli ki.

(5)[10] A zaj- és rezgésvédelmi szempontból történő minőségtanúsítás és minősítés általános feltételeit a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter állapítja meg.

Zajvédelmi szempontból fokozottan védett terület

17. § (1)[11][12]

(2) A fokozottan védett területre megengedett zajterhelési határértéket a népjóléti miniszter a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

Csendes övezet

18. § (1) Csendes övezet alakítható ki a rendeltetése miatt zaj ellen fokozott védelmet igénylő létesítmény (egészségügyi, oktatási, művelődési stb.) körül.

(2)[13][14]

Zajgátló védőterület

19. § (1) Nagymértékű és zajterhelési határérték alá nem csökkenthető zajkibocsátást eredményező létesítmény (pl. repülőtér) környékén a lakosság és a környezet zaj elleni védelme érdekében zajgátló védőterület jelölhető ki. A védőterületen belül a zaj erőssége szerinti fokozatoknak megfelelően zajgátló övezeteket kell kijelölni.

(2) A zajgátló védőterületet a (4) bekezdésben foglalt kivétellel rendezési tervben kell kijelölni, ennek hiányában azt az építésügyi hatóság jelöli ki.

(3)[15]

(4)[16]

20. § A zajgátló védőterületen

a) az építésügyi hatóság előírhatja az építés (létesítés) sajátos feltételeit.

b) a rendezési terv jóváhagyására jogosult szerv, illetőleg, ha az nem rendelkezett, a területfelhasználás engedélyezésére jogosult építésügyi hatóság használati korlátozást, telekalakítási és építési tilalmat rendelhet el.

A zaj- és rezgésbírság

21. §[17] (1) Zaj-, illetve rezgésbírság (a továbbiakban: bírság) fizetésére kell kötelezni:

a) az üzemeltetőt, illetőleg kivitelezőt, ha a zajt előidéző új üzemi létesítmény üzembe helyezését, valamint építési munka során annak megkezdését követően a számára megállapított zajkibocsájtási határértéket nem tartja be, illetőleg a megengedett rezgésterhelési határértéket túllépi,

b) az üzemeltetőt, ha új út, vasútvonal, továbbá repülőtér létesítését követően okozott zaj, illetőleg rezgés meghaladja a megengedett zaj-, illetőleg rezgésterhelési határértéket.

(2) Bírság fizetésére kell kötelezni az üzemeltetőt akkor is, ha a környezetvédelmi hatóság által megállapított határidőt követően a meglévő üzemi létesítmény által okozott zaj továbbra is meghaladja a megállapított zajkibocsájtási, illetőleg az okozott rezgés meghaladja a megengedett rezgésterhelési határértéket.

22. § (1) A bírság összegét a megengedett zajkibocsátási, illetőleg a zaj- és rezgésterhelési határérték túllépése mértékének, hatásának és ismétlődésének figyelembevételével kell megállapítani.

(2)[18]

(3)[19] A bírság - a külön jogszabályban meghatározottak szerint - a települési önkormányzat, illetve a központi költségvetés központosított bevételét képezi. A központosított bevétellel azonos mértékű költségvetési támogatás illeti meg a Környezetvédelmi Alap Célfeladatok fejezeti kezelésű előirányzatot.

23. §[20] A bírságot a zajforrás helye szerint illetékes, a 9. §-sal módosított 25. §-ban megállapított első fokú hatóság szabja ki.

24. § A bírság kiszámításának módját a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter állapítja meg.

Zárórendelkezések

25. §[21] (1) Zaj- és rezgésvédelmi ügyekben az elsőfokú hatósági jogkört - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - a települési önkormányzat jegyzője, a főváros esetében a kerületi önkormányzat jegyzője gyakorolja az alábbi esetekben:

a) a melléklet szerinti tevékenységek; továbbá

b) a külön jogszabályban meghatározott, épületek védendő helyiségeiben előírt zajvédelmi követelmények teljesítésére vonatkozó; valamint[22]

c) a külön jogszabályban meghatározott, épületekben emberre ható rezgés-követelmények teljesítésére vonatkozó ügyekben[23]

ca) valamennyi, az adott épületen belüli, illetve

cb) az adott épületen kívüli rezgésforrás okozta rezgésterhelés esetén a melléklet szerinti tevékenységeknél.

(2)[24] Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó minden egyéb létesítmény, berendezés és tevékenység, továbbá a mellékletben felsorolt és az egyéb tevékenységek ugyanazon a telephelyen történő együttes végzése, valamint valamennyi környezeti hatásvizsgálat köteles vagy egységes környezethasználati engedélyköteles tevékenység zaj-és rezgésvédelmi ügyében az első fokú hatósági jogkört a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség gyakorolja.

26. § Az e rendelet alapján nem a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszternek hatáskörébe tartozó zaj- és rezgéskibocsátási, továbbá a terjedéssel (transzmisszió) összefüggő követelményeket, határértékeket, valamint vizsgálati módszereket és egyéb zaj- és rezgésvédelmi előírásokat

a)[25] a területrendezés, továbbá az épületek, építmények tekintetében a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter,

b) a közúti, vasúti, vízi és légi közlekedési eszközökkel kapcsolatban a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter és a belügyminiszter,

c) a gépek, gépi berendezések, munkagépek és más ipari termékek tekintetében a termék előállítása szerint illetékes miniszter,

d) a honvédelmi tevékenységgel összefüggésben a honvédelmi miniszter,

e)[26] országos szabványok vonatkozásában a Magyar Szabványügyi Hivatal elnöke

a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel és a népjóléti miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

27. §[27]

28. § (1)[28][29] Ez a rendelet 1984. január 1. napján lép hatályba, végrehajtásáról a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter, a népjóléti miniszter, az érdekelt miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői, valamint a helyi önkormányzatok és szerveik összehangoltan gondoskodnak.

(2) A 16. § rendelkezéseit 1985. január 1. napjától kezdődően kell alkalmazni.

Melléklet a 12/1983. (V. 12.) MT rendelethez[30]

A jegyző hatáskörébe tartozó zaj- és rezgésvédelmi ügyek

a) Az alábbi gazdasági tevékenységek (TEÁOR szerint)[31]

- TEÁOR 01 mezőgazdaság, vadgazdálkodás

- TEÁOR 02 erdőgazdálkodás

- TEÁOR 05 halgazdálkodás

- TEÁOR 22 kiadói, nyomdai egyéb sokszorosítási tevékenység

- TEÁOR 45 építőipar

- TEÁOR 50 jármű-kereskedelem, -javítás, üzemanyag-kiskereskedelem

- TEÁOR 51 nagykereskedelem

- TEÁOR 52 kiskereskedelem

- TEÁOR 55 szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás

- TEÁOR 71 kölcsönzés

- TEÁOR 72 számítástechnikai tevékenység

- TEÁOR 73 kutatás, fejlesztés

- TEÁOR 74 egyéb gazdasági szolgáltatás

- TEÁOR 80 oktatás

- TEÁOR 85 egészségügyi, szociális ellátás

- TEÁOR 90 szennyvíz-, hulladékkezelés, szennyeződésmentesítés

- TEÁOR 91 érdekképviselet

- TEÁOR 92 szórakoztatás, kultúra, sport

- TEÁOR 93 egyéb szolgáltatás.

b) Az alábbi szolgáltatás (SZJ szerint):[32]

63.21.24.0 parkolási szolgáltatás.

c) Egyéb lakossági zajkeltés (szomszédsági zajok, hobby-, szabadidős tevékenység).

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a helyi önkormányzatok megalakulásával összefüggő kiegészítő és átmeneti szabályokról szóló 1990. évi LXXXIII. törvényt.

[2] Hatályon kívül helyezte a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 38. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.03.26.

[3] Hatályon kívül helyezte a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 38. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.03.26.

[4] Lásd a 4/1984. (I. 23.) EüM rendeletet.

[5] A 6. § (1) bekezdése a 88/1990. (IV. 30.) MT rendelet 1. számú mellékletének 14/a pontjával megállapított szöveg.

[6] A 8. §-t a 88/1990. (IV. 30.) MT rendelet 1. számú mellékletének 14/d pontja hatályon kívül helyezte.

[7] Megállapította a 340/2004. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[8] A 12. § korábbi (2) bekezdését a 88/1990. (IV. 30.) MT rendelet 1. számú mellékletének 14/d pontja hatályon kívül helyezte, egyidejűleg a 12. § (3) bekezdésének számozása (2) bekezdésre módosult.

[9] A 15. § (1) bekezdése a 88/1990. (IV. 30.) MT rendelet 1. számú mellékletének 14/b pontjával megállapított szöveg.

[10] Végrehajtására lásd a 7/1991. (IV. 26.) KTM rendeletet.

[11] A 17. § (1) bekezdése a 24/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.

[12] A 12/1983. (V. 12.) MT rendelet 17. §-ának 1. bekezdését a 211/1997. (XI. 26.) Korm. rendelet 7. § 3. bekezdése hatályon kívül helyezte

[13] A 18. § (2) bekezdése a 24/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 7. §-ával megállapított szöveg.

[14] A 12/1983. (V. 12.) MT rendelet 18. §-ának 2. bekezdését a 211/1997. (XI. 26.) Korm. rendelet 7. § 3. bekezdése hatályon kívül helyezte

[15] A 12/1983. (V. 12.) MT rendelet 19. §-ának 3. bekezdését a 211/1997. (XI. 26.) Korm. rendelet 7. § 3. bekezdése hatályon kívül helyezte

[16] A 12/1983. (V. 12.) MT rendelet 19. § 4. bekezdését a 176/1997. (X. 11.) Korm. rendelet 30. §-a hatályon kívül helyezte

[17] A 21. § a 88/1990. (IV. 30.) MT rendelet 1. számú mellékletének 14/c pontjával megállapított szöveg. Lásd a 2/1983. (V. 25.) OKTH rendelkezést.

[18] Hatályon kívül helyezte a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 38. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.03.26.

[19] Megállapította a 96/2002. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.05.13.

[20] A 23. § a 24/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 8. §-ával megállapított szöveg.

[21] Megállapította a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 14. § -a. Hatályos 2004.03.26.

[22] Lásd: 8/2002. (III. 22.) KöM-EüM együttes rendelet a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról.

[23] Lásd: 8/2002. (III. 22.) KöM-EüM együttes rendelet a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról.

[24] Megállapította a 340/2004. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.01.01.

[25] Hatásköri átcsoportosítás miatt az építésügyi és városfejlesztési miniszter feladatát e tekintetben a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter vette át.

[26] A Magyar Szabványügyi Hivatal az 1995. évi XXVIII. törvény folytán megszűnt.

[27] Hatályon kívül helyezte a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 38. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.03.26.

[28] A 24/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 11. §-ával módosított szöveg.

[29] Lásd a 17/1984. (XI. 16.) KM rendeletet.

[30] Megállapította a 47/2004. (III. 18.) Korm. rendelet 15. § -a. Hatályos 2004.03.26.

[31] A Központi Statisztikai Hivatal elnökének 9003/2002. (SK 6.) közleménye a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszeréről.

[32] A Központi Statisztikai Hivatal elnökének 9003/2002. (SK 7.) közleménye a szolgáltatások jegyzékéről.

Tartalomjegyzék