BH 2009.2.62 A polgármester kinevezését a képviselő-testület egyoldalú intézkedésével nem változtathatja meg [1994. évi LXIV. törvény 13. §].
A munkaügyi bíróság ítéletével - a keresetnek megfelelően - megállapította, hogy a felperes heti munkaideje 40 óra, illetménye 245 000 forint/hó volt az alperesnél.
A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2002. október 21-étől volt az alperes főállású polgármestere, heti 48 órás munkaidővel 165 000 forint/hó illetmény mellett. A faluház vezetésére vonatkozó megállapodást a felek 2002. október 28-án felbontották, azonban a felperes külön díjazás nélkül is vállalta ezen tevékenység ellátását.
A képviselő-testület határozatával a felperes heti munkaidejét 38 órában határozta meg arra hivatkozással, hogy a felperes a faluház vezetői feladatokat már nem látja el, és a szennyvíz-beruházás miatti többletfeladatok is megszűntek. A határozat a felperes illetményét 2005. január 1-jétől február 12-éig 245 000 forintban, 2005. február 13-ától pedig 183 800 forintban határozta meg.
A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az 1994. évi LXIV. tv. (továbbiakban: Pt. tv.) 3. §-ában, 13. §-ának (2) bekezdésében, a Ktv. 14. § (1) bekezdésében és az Mt. 82. §-ában szabályozottakból nem következik, hogy a képviselő-testület és a munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes kinevezését egyoldalúan módosíthatná akként, hogy csökkenti a munkaidejét, illetve az illetményét. A javadalmazás csökkentésére nem ad lehetőséget a polgármesteri tisztség fennállása alatt a munkaterhek változása sem.
Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A másodfokú bíróság álláspontja szerint a főfoglalkozású polgármester kinevezési okmányában meghatározott munkaidő és illetmény csak jogszabály kifejezett rendelkezése alapján módosítható, figyelemmel a Ktv. 39. §-ában és a Pt. tv. 3. §-ának (4) bekezdésében foglaltakra is. Abból a tényből, hogy a Pt. tv. 13. §-ának (1) bekezdése értelmében az Mt.-nek és a Ktv.-nek a munkaszerződés és a kinevezés közös megegyezéssel való módosítására vonatkozó szabályai a polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyban nem alkalmazhatók, az következik, hogy a közvetlen választással létrejövő tisztség esetében a törvény a közös megegyezéses módosítást sem teszi lehetővé, nemhogy egyoldalú intézkedés megtételét.
Az alperes felülvizsgálati kérelme az ítéletek "megváltoztatására", és a kereset elutasítására irányult. Álláspontja szerint az 1990. évi LXV. tv. 37. §-ának (2) bekezdése szerint a polgármesteri tisztség betöltésének módját a képviselő-testület a megbízás időtartamán belül egy esetben, a polgármester egyetértésével változtathatja meg, így nem valós, hogy a kinevezést követően a jogviszony semmilyen módon nem módosítható. A törvény jóval nagyobb jelentőségű kérdésben is lehetőséget ad módosításra, és mivel a többen benne van a kevesebb, nem kizárt a munkaidő és munkabér módosítása. Érvelése szerint a testületi határozatot a felperes tudomásul vette, hiszen tisztában volt a munkaterhének csökkenésével. Az alperes álláspontja szerint jogszabály nem tiltja, hogy a képviselő-testület a megváltozott munkamennyiséghez igazodva döntsön a munkaidőkeret módosításáról és az ehhez arányos illetményről.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!